Alftuti ïïitiws- Mmitniit- LnüiiiM UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. SCHAGEN. Uit de omgeving. Donderdag 18 Juni 1931. SC1AGER 74ste Jaargang No. 8884 C 0IIR A Hl T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN». TIeN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Eerste Blad. De uitslag van de gister gehouden Gemeenteraads verkiezing te Schagen is als volgt: Lijst 1 (Van Erp): W. J. F. van Erp Jb. v. d. Oord P. Slotemaker L. J. Roggeveen P. Neefkes K. Schouten S. H W. Brokken D. Sleutel P. Kaaij K. Keetman A. Zijdewind Lijöt 2 (Roomsch-Katholieken)i H. F. van Nuland P. A. Klaver S. Stam W. Dekker J. P. Schilder H. W. Kager L. van Gastel P. Admiraal C. J. ITuiberts Ozn. J. Schaaf Mljst 3 (Schagen's Belang): W. J. Bel Joch. Blaauboer J. K. Boontjes Mr. J. A. E. Buiskool W .F.%Gorter D Leguit A. M Kossen C. Roggeveen L. van Rijswijk J. H. Schone J. Schoorl Pz. H. Starreveld D. P. Timmerman Joh. de Veer Jb. de Vries M. Wissekerke Lijst 4 (S.D.A.P.): B. Orsel K. Bakker J. C. Kramer—Keijzer P. A. Krook P. W. Weeber J. W. Lookman K. Schouten G. Rempt C. F N. Teijken H. Klaver 216 11 5 2 3 1 1 2 2 0 1 Totaal 244 435 13 4 Totaal 455 40 92 32 136 41 63 6 3 25 19 91 5 60 72 781 257 48 15 1 12 1 2 Totaal 353 Het aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 1833, dus de kicsdeeler was 166 7/11. Er kon dus bij de eerste verdeeling aan Lijst 1 met 244 stemmen Worden toegewezen 1 zetel, met overschot 77 4/11. Af.n Lijst 2 met 455 stemmen, 2 zetels met overschot 121 8/11. Aan Lijst 3 met 781 stemmen, 4 zetels, met over- r hot 114 5/11. Aan Lijst 4, met 353 stemmen, 2 zetels, met over schot 19 8/11. Bij de 2e verdeeling waren dus nog 2 zetels dispo nibel, die aan de lijsten 2 en 3 werden toegewezen. Lijst 1 was gekozen de heer Van Erp. Lijst 2 de lieeren Van Nuland, Klaver en Stam. Lijst 4 de heeren Orsel en Bakker. Wat Lijst 3 betreft, waren wettelijk gekozen de heeren Bel, Buiskool, Blaauboer, Boontjes en Schoorl. Door de overeenkomst in de kiesvereeniging Scha pens Belang gemaakt, zullen zitting nemen de heeren Buiskool, Blaauboer, Schoorl, De Veer en De Vries. De uitslag dezer verkiezing leert ons, dat dit jaar 1833 geldige stemmen zijn uitgebracht, tegen 1717 in 1927. De Roomsch-Katholieken konden hun positie niet alleen handhaven, maar stegen zelfs, n.1.'van 367 op 455, maar bleven toch een 50 stemmen beneden het Statencijfer van j.1. April, dat toen 508 bedroeg. Dit is zeker wel te wijten aan het feit dat ondanks het verschil in politieke richting, Schagers bij deze Sta tenverkiezing hun plaatsgenoot, den heer Van Nuland hebben gestemd. De cijfers der S.D.A.P. wijzen ook ecnige stijging, wat de gemeenteraadsverkiezing van 1927 en 1931 be treft uit, n.1. van 294 op 353 stemmen. Hun aantal stemmen bij de Statenverkiezing bedroeg echter 552 en bleef men daar een 200 stemmen beneden. Is dit een verschijnsel dat zich in meerdere plaat sen voordoet, al is het dan niet steeds in zoo sterke mate, zien wij hierin wat Schagen betreft, toch altijd nog de veroordeeling van de wijze waarop de S.D.A.P. raadsleden hun mandaat vervulden. Van eenig prin cipieel optreden ten opzichte van hun beginselen is nooit sprake geweest en de laatste 4 jaar heeft men algemeen in de beide raadsleden nooit anders gezien en ook niet anders kunnen zien dan de slippendra- gers van den V.D. wethouder. Wij voor ons zijn er heilig van overtuigd, dat als de S.D.A.P.-raadsleden hun beginselen zuiver uitdra gen en hun politiek daarvan het sterke stempel heeft, dan hun aanhang heslist zal vergrooten. Ge brek aan goede candidaten doel zich in de S.D.A.P. in onze gemeente sterk gevoelen. Bij Kamer -en Sta tenverkiezingen blijkt het steeds duidelijk, dat een groot aantal burgers rood wil stemmen, welnu: een goede propaganda en het zuiver houden van het politiek blazoen, lijkt ons de aangewezen weg om ook bij raadsverkiezingen die hulptroepen te behouden. Wellicht dat nu de heer Orsel, die voor ons en ve len in onze gemeente een geheel onbekende is en nu de aanvoerder der S.D.A.P.-fractie, aanstonds zal worden, meer vastheid van lijn in den te volgen weg zal brengen en in staat zal blijken te zijn zich-zelf te blijven. Wij komen nu tot de Vrijzinnigen en zien hieruit dat het stemmental van Plaatselijk en Schegens Be lang te zamen dit jaar 1025 beliep, tegen 998 stommen in 1927, dus een handhaving der positie. Het stemmencijfer van alle Vrijzinnige kiezers van diverse pluimage plus andere partijtjes, bedroeg bij de Statenverkiezing nog geen 900 stemmen. Dus hier ziet met juist het tegenovergestelde als bij de S.D.A.P. Als men verder in aanmerking neemt dat Plaatse lijk Belang door de oprichting van Schagens Belang de grootste wind uit het zeil werd genomen, moet hel toch gezegd worden dat de heer Van Erp zijn positie volkomen heeft weten te handhaven. Wei had zijn lijst in 1927 433 stemmen tegen nu 244, een zeer be grijpelijke achteruitgang, toch verminderde zijn per soonlijk cijferbedrag niet veel, n.1. 286 in 1927, tegen 216 nu. De Kiesvereeniging Schagen's Belang mag met het behaalde stemmenaantal volkomen tevreden zijn; 781 is een mooi cijfer. En o.i. spreekt hieruit duidelijk, dat het streven dat bij de oprichting dezer kiesver eeniging voorzat, n.1. een algemeene samenwerking van Vrijzinnigen, in zeer goede aarde is gevallen. Wij hebben het betreurd, dat de candidaat Van Erp niet in de gelederen van Schagen's Belang is opgenomen en wij blijven het een fout vinden aat dit zelfs op het allerlaatste oogtnblik, toen de kans daarvoor nog kwam, niet is geschied. Wij hopen echter dat nu de verkiezingsstrijd gestreden is, toch straks in den Raad de samenwerking nog mogelijk zal blijken. Wat de samenstelling van onzen nieuwen Raad be treft, gelooven wij cerust te mogen neerschrijven, dat deze er niet op achteruit gaat. De Roomsch-Katholie ken brengen ons 2 nieuwe leden, van wie nog niet ve<el kan worden gezegd. Ook het nieuwe S.D.A.P.-lid is onbekend, maar wij koesteren er toch betere ver wachtingen van. Verder zijn de nieuwe leden de heeren Buiskool, Joch. Blaauboer en Joh. de Veer, ontegenzeggelijk een drietal a.s. raadsleden, dien wij ons volkomen vertrou wen schenken, bezield als zij ontegenzeggelijk zijn met de beste bedoelingen. De uitslag der verkiezing is. al is dan van het twee tal wethouders eT één herkozen, n.1. de heer Schoorl, o.i. een scherpe veroordceling van het bestuursregime van de afgeloopen vier jaar. En de uitslag van gister avond verheugt ons daarom zóó zeer omdat wij daarin zien de verbreking van de regeermeerderheid die de laatste vier jaar in onze gemeente bestond. Verschil lende malen hebben wij er reeds op gewezen, dat wij dat vocr-vergaderen ten huize van de heeren Leguil en Schoorl zeer verkeerd vonden en dat wij het dood drukken van elke vrije meening in den Raad, funest vonden in zijn gevolgen. De heeren zaten ons te veel aan elkaar geklonken en dat besluiten nemen in petit-comité, onder den invloed van deze of gene ver trouwelijke mededeeling des wethouders, die men in openbare raadsvergadering niet durfde of kon herha len, gaf een verkeerde richting aan den gang van zaken. Wij hopen en vertrouwen dat het nu uit zal zijn met dat konkelefoezen en dat wij in onzen Raad aan stonds niet meer zullen zien het systematisch ver drukken cener minderheid en het daardoor opwekken van bitterheid.. De verkiezingsuitslag heeft, zooals gezegd, een veroordeel ing van het beleid van B. en W. gebracht en het kan niet anders of den heer Schoorl. die de lei der van deze laatste vierjarige politieke periode is geweest, moet de uitslag al bijzonder bitter smaken. Als men nagaat dat dit politieke kopstuk na „een vierjarige periode van groote opofferingen en hard werken, zooais dat in Schagen nu eenmaal is voor menschen die iets presteeren" zooals de heer Schoorl dat zelf zoo bescheiden in een door hem rond gezonden strooibiljet zegthet niet hooger kan brengen dan tot 91, zegge 91 stemmen, dan is dat toch geen resultaat om prat op te gaan. Als wij zien dat van de 1833 geldige stemmen e 91 op den bestuurder van Schagen worden uitgebracht, of liever als er van de 1C25 vrijzinnige stemmen niet meer dan 91 op hem worden vereenigd. is dat meer dan duidelijk ge zegd, dat men zijn regiem niet wenscht De candidaat Van Erp, die zijn verkiezingsstrijd in hoofdzaak tegen dat regiem richtte, kan op bijna driemaal zooveel stemmen wijzen. Wij herinneren ons nog een particulier gesprek ln de dagen van 1927, toen de heer Schoorl als lijstaan voerder der V.-D. een 109 stemmen haalde en hij daar in zag een afwijzing van zijn persoon els de ge- wensehte man in den Raad. Hoeveel te meer moet dat gevoel lic.n thans beheerschen, nu hij zelfs dat pover stemmenaantal niet heeft kunnen bereiken na 4 jaar van groote opofferingen en hard werken.', waardoor zooals de heer Schoorl weer zelf in alle bescheiden heid zegt: voor Schagen is ingeluid een nieuwe periode van bloei en uitbreiding. Maar aan wie de schuld van dit alles? Zelfkennis is een moeilijk iets en zoo gemakkelijk geeft men anderen schuld, terwijl men zelf de schuld draagt, 't Is niet onze schuld, al geeft de heer Schoorl in zijn strooibiljet daar boog van op, dat er om zijn persoon nooit heeft geheerscht een sfeer van ver trouwen. Dat vertrouwen is door ons niet te onder mijnen, als eigen handelingen, eigen optreden, in welk -college ook. de menschen niet kopschuw had gemaakt. Wij zien het ook nu weer met deze ver kiezing. Het reglement der nieuwe kiesvereeniging Schagen's Belang verbiedt o.m. den candidaten. per soonlijke propaganda te voeren. Alle candidaten houden zich aan dat reglement, dat zij zelf mede hebben opgemaakt en goedgekeurd Alleen de heer Schoorl springt weer uit den band. schendt het ver trouwen door op het allerlaatste oogenblik een strooibiljet te doen verschijnen met een aanbeveling voor zijn candidatuur. Want dat de heer Schoorl in hoofdzaak daarin tot den heer Trapman zich richt, zelfs diens wethouder schap van ettelijke jaren geleden nog veroordeeld, dat is alleen de plausibele aanleiding om andere dingen te kunnen zeggen. Want nietwaar, daarvoor was reeds maanden en maanden lang alle gelegenheid geweest en heeft de Schager Crt. steeds voor den heer Schoorl opengestaan. Thans moet eigen werk verheerlijkt, eigen glorie gezongen worden om stemmen te van gen en ziet u mijnheer Schoorl, dat was regle mentair verboden, en wij gelooven wel dat over dit optreden het laatste woord nog niet is gespro ken en opnieuw heeft u het vertrouwen in uw per soon ernstig geschokt. Wij zeggen tot den heer Schoorl in alle gemoede lijkheid: houdt toch op met dergelijke streken. Er is nu aanstonds een nieuwe periode voor u aangebro ken. Geef vertrouwen, maar voor alles schep ver trouwen in uw persoon door uwe daden en optreden en het helpen besturen onzer gemeente zal voor u genoegelijker en voor de burgerij vruchtdragender zijn. De heer Leguit, die zich als de tweede wethouder nooit hooger dan tot 'n bijzitter in het college van B. en W heeft kunnen opwerken, mag in dezen verkie zingsuitslag een niet minder scherpe veroordeeling ▼an zijn bestuurstalent zien. Wat er verder uit dezen uitslag geboren zal wor den, wij bedoelen wat de wethouderskeuze betreft, is nog moeilijk te zeggen Wij gelooven dat het voor al les is aan te bevelen zich daarover ernstig te bera den en vooral rekening te houden, met uitschake ling van zoogenaamde partijbelangen of persoon lijke gevoeligheden, met het algemeen belang on zer gemeente. Callantsoog. Lijst 1 (B.Kath.) 51 stammen: P. van Diepen 49; J. Commandeur 2. Gekozen: P. van Diepen. Lijst 2 (S.D.A.P.) 188 stemmen: Simon Koogor Az. 128: Jan Weij Pzn. 25; Arend Kruit Gz. 7; Teunis Blokland Tz. Jr. 10; Jacob Mooij Mz. 3; Aaltje Zwaan geb. van de Werff 12; Arie ten Boekei Kz. Jacob Bakker Hz. 1; Dirk Vos Jz. Jr. 2; Gcrrit Baken S.Gz. Gekozen zijn: S. Kooger Az., J. Weij Pz. en A. Kruit Lijst 3 (Vrijz.-Dem.) 189 stemmen: H. Kruisveld 132: M. Vries 24; G. W. Jimmink Wz. 9; I\. Tensen 1; J. C. van der Plas 10; J. P. van der Oord 1; Jc. Kossen 2; A. Schoorl Jz. 1; G. Bijvoet 5; G. Baken Az. C. Nieuwland 4. Gekozen zijn: H. Kruisveld, M. Vries en G. W. Jim mink. De politieke samenstelling van den Raad is dus ongewijzigd gebleven. Nieuw zijn gekozen P. van Die pen, G. W. Jimmink Wz. en J. Weij Pz., terwijl niet meer in den Raad zullen terugkeeren W. de Wit, J. C. van der Plas en R. Hollander. Barsingerhorn. Lijst I (Anti-Rev.), 30 stemmen: P. Fongcrs 28, P. Kwantes Fz. 2 stemmen. Geen zetel. Lijst 2 (Vrijzinnigen) 514 stemmen: C. Smit Gz. 125; Jb. Kistemaker 24: J. Schenk Az. 45; Jm. Blaauboer Gz. 77; P. Kater 221; D. Grootcs 4; A. 8chenk 2; G. I). Geertsema, 4; T. J. Schenk 3; J. Kaper 1; A. Wiedijk 4; J. Langedijk 4. Gekozen zijn: C. Smit Gz., Jb. Kistemaker, J. Schenk, Jm. Blaauboer en P. Kater. Lijst 3 (S.D.A.P.) 214 stemmen: J. J. Engel 191; K. Burger 13; M. Ploeger 7; D. Vricn 2; G. Bergman- Gons 1. Gekozen zijn: J. J. Engel en K. Burger. Lijst 4 (Middenstand) 66 stemmen: S. Kuiper 26; A. J. Lutterot 9; D. Jongejan 7; L. Kaper 2; P. D. Klare 2; J. Smit 6; Jb. van Stipriaan 10; K. Peper 4. Geen zetel. De politieke samenstelling is ongewijzigd geble ven. In de plaats van den heer W. Kooijman is de heer J. Schenk Az. in den raad gekomen. Zuidscharwoude. Lijst 1 (S.D.A.P.) 82 6temmen: B. van der Wal 82; P. Gutter P. Kist G. Roos M. Schrijver Geen zetel. Lijst 2 (Vooruitstrevenden) 332 stemmen: J. du Burck 255; K. Dijkhuizen 37; W. Muller 16; W. Bak ker 6; F. Kuiper D. de Geus Jbz. A. Stam— Dirk maat 16; A. Kout 2; P. Glas W. Keppel Jn. Schoenmaker Pzn. P. Keizer Gekozen zijn: J. du Burck, K. Dijkhuizen en W. Muller. Lijst 3 (Vrijheidsbond) 99 stemmen: Jb. Kroon 93; S. de Boer Kz. 2; K. G. Reinders 4; C. Wagenaar Cz. W. C. Bonman C. de Boer Czn. Gekozen: Jb. Kroon. Lijst 4 (R.-Kath.) 333 stemmen: J. Groen Azn. 321; G. Bekker 1; C. Kramer 2; P. Berkhout 1; Jac. Weel 6; N. Sneekes J. van Kleef J. Kramer Gzn. 2. Gekozen zijn: J. Groen Az., G. Bckkcr cn C. Kra mer. De Vooruitstreven len winnen dus een zetel, terwijl de S.D.A.P. haar eenigen zetel verliest. Z ij p e. Lijst 1 (R. Kath.) 601 stemmen: J. A. de Wit 441, Joh. Bruin 67; H. Dignum 64; A. Slijkerman 16; M. Breed 2; J. Komen 2; P. Apeldoorn 4; J. E. Kramer C. Com mandeur 15: P. Schilder Gekozen zijn: J. A. de Wit, Joh. Bruin en H. Dignum, Lijst 2 (Vryz. Deen.) 970 stemmen: G. v. d. Sluü* 539; P. de Boer 65; P. Doorn 156; J. v. d. Oord 65; C. Smit 55; E. A. Lindenbergh 35; K. Winkel 6; M. Roozing 19; W. Erika 10; K. Jansma 11; E. Bos 3; Jac. Ka rs tan ja 2; J. Sleutel 4. Gekozen zijn: G. v. d. Slu\js, P. de Boer, P. Doorn, J. v. d. Oord en C. Smit Lijst 3 (S.D.A.P.) 661 stemmen: C Nannls 578: J. J. G. Blom 34; H. Rens 15; A. Burger 4; D. v. d. Vlies 2; G. Heemskerk 2; Jb. Nannis 6; S. Wiorsma 1; J. Kouwen- berg 3; H. Heida 3; C. Kuiper 1; M. Bakker 3. Gekozen zijn: C. Nannls, J. J. G. Blom en H. Rens. Lijst 4 (Vrijheidsbond) 157 stemmen: P. Vries 80, C. Tiel 27, W. Bos 34, D Raat 8, G. Rademaker 8. Geen zetel. De partijverhouding is dus onveranderd gebleven. De heer H. Rens is gekozen In de plaats van den heer J. C. Bellis, die zich niet meer candidaat gesteld had. De Vrijheidsbond had slechts 6 stemmen te weinig om een zetel te kunnen verkrijgen. Nieuwe Niedorp. Lijst 1 (Vrijzinnigen), 360 stemmen: P. Plnister 106; H. Schelt us 46; C. v. d. Hangen 9; Jb. Kooij Cz. 104; J. Zijp, 36; Jb. B. de Jong D. Wit Cz. 57; C. Nieu- weboer 2; A. Prins Gekozen zijn: P. Pluister, H. Scheltus en Jb. Kooij Cz. (de laatste met voorkeurstemmen). Lijst 2 (R.-Kath.). 149 stemmen: H. Keesom 140; J. Stoop 5; W. Leegwater 2; C. v. d. Gulik 1; S. Bruin S. v. d. Stoop 1. Gekozen: II. Keesom. Lijst 3 (S.D.A.P.) 230 stemmen: G. Gaijanrd 126; H. Borst 30; II. Koorn 54; C. Meuleveld 10; T. v. Iffsen 1; Adr. L. Aalbregtse Jn. Burger G. van Essen 1; L. van Dam 2; G. Wit Gz. 5; A. Arts Sr. 1. Gekozen zijn: G. Gaijaard en H. Borst. Lijst 4 (D. Olie) 106 stemmen. Gekozen D. Olie. D. Olie en H. Scheltus doen dus als nieuwe leden hun intrede in den Raad, terwijl niet meer als raadslid zitting zullen hebben Burgemeester Visser en D. Wit Cz. Praktisch verliezen dus <le Vrijzinnigen een zetel, ten voordeele van de Wilde Lijst-Olie. terwijl R.K. en S.D.A.P. onveranderd blijven. Wieringerwaard. Lijst 1 (Vrijheidsbond) 216 stemmen: A. Sleutel Dz. 62; C. Blaauboer Vries 97: P. Visser Az. 27; Dl. Kaan Kz. 13; C. Schenk Az. 1; Jb. Waiboer Ilz. 8; J. Bak ker Az. 2; K. Zijp Kz. 6. Gekozen zijn: A. Sleutel Dz., C. Blaauboer Vries en P. Visser Az. Lijst 2 (S.D.A.P.) 176 stemmen: J. F. Goosens 107; T. Boerman, geb. Braaf 53; P. Nieuweboer 5; P. Smit 2; G. Buter 4; P. Braaf 5; J. Woudenberg Gekozen zijn: J. F. Goosens en T. Boerman-Braai. Lijst 3 (Algem. Belang) 53 stemmen: Chr. van dei» Kolk 39; L. Nicolai 9; W. Bron 1; P. Woudenberg 4. Geen zetel. Lijst 4 (Vrijz.-Dem.) 119 stemmen: H. Koster Kz. 74? J. Speets 17; H. Sijbrands 17; A. Blaauboer Az. 2; H. Slikker 4; W. Peereboom 3; K. Mosk 2. Gekozen zijn: H. Koster Kz. en J. Speets. De politieke samenstelling van den raad is in zoo^ verre veranderd, dat Algemeen Belang zijn eenigen zetel verliest aan de S.D.A.P., waarvoor zal zitting nemen Mevr. T. Boerman geb. Braaf en waarmede de eerste vrouw haar intrede in den raad van Wie ringerwaard doet. Van de resten heeft de Vrijheidsbond een zetel gekregen (70tf) en de V.-D. een met 59)4. De S.D, A.P. verkreeg 582/3. Wanneer dus de V.-D. 2 stem men minder hadden gehad, zouden de S.D.A.P.'eri drie zetels hebben gekregen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1