Het grootste eiland ter wereld. Radioprogramma Groenland de witte hel. Ingezonden Stukken. Examen gedaan en niet geslaagd. Predikbeurten. DOODSCHE STILTE EN WILDE SNEEUWSTORMEN. Het artikel, dat wij in het volgende weerge ven is geschreven door den ervaren poolrei ziger Fitzhugh Green, die Groenland meer malen heeft bezocht en als een der beste kenners van dit eiland bekend staat IN Groenland vindt men nog de toestanden, die op onze breedten voorkwamen in den ijstijd. Het bin nenland is bedekt door een grooto ijskap, die een samenhangend geheel vormt en het daaronder verborgen land voor eeuwig aan ons oog onttrekt Den laatsten tijd hebben wij juist uit Groenland berichten vernomen, die de geheele wereld in spanning deden verkeeren. De Jonge Engelsche meteoroloog Augustine Courtauld is ternauwernood gered kunnen worden, doch de eminente Duitsche geleerde Dr. Aifred Wegener heeft op de on afzienbare verlaten ijskap het leven moeten laten. De angstwekkende stilte, die men daar aantreft komt nergens elders voor. Zoo ver men zien kan. strekt het blauwwitte ijs zich uit dat 95 pet van het geheele eiland bedekt Zijn oppervlakte is onregelmatig golvend; men zou zich in een woestijn kunnen wanen, waar het zand wit blikkert in de zon, doch de golvingen zijn ruwer en soherper van lijnen. Evenals in een zand woestijn ontbreekt echter in deze ijswoestijn alle leven; men vindt er plant noch dier. Alleen achtergebleven. Op een van mijn onderzoekingesreizen ben ik eens al leen op de groote ijskap achtergebleven. De mij verge zellende Eskimo's gingen terug naar de kust, omdat de voelselvoorraad hoog noodig moest worden aangevuld Bij hun vertrek was er eerst nog eenige drukte. De laat ste groeten werden gewisseld, de zweep knalde en do honden sprongen grommend op, waarna zij begonnen te loopen. De groep zette zich in beweging; langzamerhand werden de figuurtjes kleiner en eindelijk kon ik niets meer zien. Toen eerst bemerkte ik, hoe stil het op het ijs was. En ik moet zeggen, dat de stilte mij verwonderde Tevoren had ik altijd men- schen om mij heen gehad; ik was herhaaldelijk op het ijs geweest en had toch nooit do beklemmende stilte van het hooge Noorden leeren kennen Niet de stilte van een zomer avond of van een kalmen dag op zee. De sülte op het ijs is doodsch en nog steeds herinner ik mij levendig dien dag, dat ik er voor het eerst kennis mee maakte. Het was een kouden dag, volmaakt windstil. Het ruwe ijsveld met sneeuw be dekt, zag er onwezenlijk uit en toch boezemde het mij een zeke re angst In, die ik sinds mijn kinderjaren niet meer had ge voeld. Ik kon niet nalaten om hard op te spreken. Anderen hebben hetzelfde gedaan en hebben eveneens moeten glimlachen om de kinderachtigheid er van. Mijn stem klonk zwak en klankloos. Ik schreeuwde. Maar het geluid stierf weg als in een vacum. Het hobbelige ijs weerkaatst geen echo's. Ik wierp zelfs mijn bonten kap achterover, omdat ik den in druk had, dat deze mij het hooren belemmerde. Dooh behalve mijn eigen ademha ling en het dof kloppen van mijn hart, hoorde Ik niets. De stilte waa volkomen. Ik stond in een groote leegte. De horizon was rondom te zien als een lijn met kleine, onregelmatige bochtjes. De hemelkoepel, waarin de blee- ke zon dicht bij den horizon stond, was overal egaal van kleur. Het was alsof ik mij op een doode planeet bevond, waar de doodsche eentonigheid slechts wordt verbroken door een toevallig aangetrokken meteoor. Groenland is het grootste eiland ter wereld. De groote peervormige massa Is ongeveer 2400 K.M. lang en 1440 K.M. breed, ter plaatse van zijn grootste uitgestrektheid. Het is vooral van belang, omdat wij hier een nauwkeu rige studie kunnen maken van de toestanden gedurende de ijstijden. Alleen de rotsachtige kuaten en het Zuide lijke puntje zijn vrij van ijs. Hoe dik de ijslaag is, kunnen wij slechts schatten, omdat wij van de bodem gesteldheid in het binnenland niets weten. De rotsen langs de kust bereiken een hoogte van 600 M., doch de groote ijskap daarachter is 2700 M. hoog. Daardoor zien die rotsen er van de zee gezien nietig uit Elke Eskimo op Groenland vreest de ijskap, de Ser- milk-soeak. zooals zij zeggen. „Iedereen weet, dat daar alle groote duivels wonen." En als men naar de reden daarvan vraagt: Omdat zij weten, dat dat de eenige plek op aarde is, waar zij geen last hebben van menschcn." Zij i blijven dus in hun verspreide koroniön langs de kust I of in het Zuiden, waar zij geregeerd worden door een paar Denen, die vasten voet hebben gekregen op de strook kale rotsen tusschen het uitgestrekt landijs en de Poolzee de zee. die de geheele bevolking haar middelen i van bestaan moet verschaffen. Onbeschrijfelijks ontberingen. Eenzelfde storm van wind en verblindende sneeuw heeft Scott en zijn mannen bedolven. Toen Rasmussen een paar jaar geleden dwars door Groenland trok, maak' te hij een wekenlange sneeuwstorm mee; hij was meer dood dan levend, toen hij er uit kwam en twee van zijn mannen liggen nog steeds bevroren In de ijswoestijn. Peary's grootste prestatie Is eigenlijk geweest, dat hij tien jaar lang de hopelooze strijd heeft volgehouden om den Noordpool te bereiken, via de Groenlandsche ijskap. Destijds, in de negentiger jaren, wist men n.1. nog niet, dat Groenland een eiland was en dat het zich niet tot aan den pool uitstrekte Peary heeft het tien Jaar volge houden, ongetwijfeld omdat hij een buitengewone erva ring had in het aanvoeren van honden, het bouwen van sneeuwhutten, het rekken van het leven op walvisch- vet en rauw vleesch, het dragen van kleeren uit dieren huiden, het jagen zonder vuurwapens, het zittende sla pen en het graven van een hol wanneer er onverwachts een woedende sneeuwstorm kwam opzetten. Al zijn er varing kon echter niet voorkomen, dat hij op de ijskap onbeschrijfelijke ontberingen doormaakte. Hij heeft het Noordelijke gedeelte van Groenland tweemaal overgesto ken, dwars over het landijs; waarbij hij zelf zijn sleden bestuurde en slechts hulp ontving van zyn onervaren metgezellen. Hun voedsel bestond grootendeels uit rauw vleesch en vet van walrussen. Tot op den eersten giet- scher hielpen eenige Eskimo's hem voort, doch daar ver lieten zij hem uit vrees voor het onbekende binnenland, Een sneeuwstorm op de ijskap duurt dikwijls weken achtereen zonder een oogenbllk van rust Ik heb er eens een meegemaakt, die 18 dagen duurde. Ons kamp lever- de ons voldoende beschutting, doch de neerdrukkende eentonigheid van den sneeuwstorm en het eindelooze wachten werden bijna ondragelijk. Eindelijk was de storm echter voort>y. Ik verliet de hut om te luisteren. Er was niet het minste geluld. De stilte heerschte weer onbeperkt in haar witte koninkrijk twee mijlen boven de zee. De schoonheid van een poolnacht De zon scheen ergens in het Zuiden, ln de landen waar nog boomen kunnen groeien, ver weg. Hier heerschte reeds de poolnacht van vele maanden. Tijdens den sneeuwstorm was de zon voorgoed ondergegaan. Het waa kouder dan ooit tevoren: 60 graden onder nul. BI] elke stap brak de broze korst over de sneeuw alsof het glas was. Benzine wordt dik en melkachtig. Gecondenseerde melk Is zoo hard als kwarts. Doch daarvoor is de pool nacht ook onbeschrijflijk schoon. Aan den geheelen he melkoepel schitteren de sterren, talrijker dan men zo ooit op legere breedten waarneemt De Melkweg hangt als een lichtenden sluier aan den hemel. De planeten zijn ongewoon helder en zoo groot als gloeilampen. De Pool ster flonkert bijna recht boven ons, want we zijn dicht bij den Pool. Plotseling zien we daar in het zenith een licht: eerst geelwit, doch later doorschoten van stralen in verschillende teere tinten, groen, lila, blauw, rozerood en oranje. De veelkleurige banden krullen om en strek ken zich weer uit geregeld en langzaam, als de golvende randen zeewier in de tropische wateren. Het is zoo'n tooverachtig mooi gezicht dat men soms meent, in de verte een vreemde muziek te hooren. Dit komt doordat de stilte zoo intens Is, dat het oor als het waer zoekt naar geluid, terwijl de rythmische be wegingen van de aurora vanzelf muziek suggreert Plot seling schijnt er een krachtige lichtstraal dwars door het kleurenspel van de aurora borells; het lijkt op de lichtbundel van een ver verwijderd, doch krachtig zoek licht En dan verdwijnt bet Noorderlicht even plotseling als het gekomen is. Moordende sneeuwkristallen. Hleihoven sprak ik van de beklemmende stilte op do ijskap. Die stilte heerscht er echter' niet altijd. Dikwijls wordt de ontdekkingsreiziger 's morgens wakker door een vreemd geluid, als van water, dat door een verniel de dam komt aanbruisen. Het is het diepe geluid van vliegende sneeuwmassa's. De kleine sneeuwvlokjes wor den door den opkomenden storm bij myriaden over het ijs voortgeblezen. En die storm komt niet op bij vlagen, doch met een langzaam en gestadig aanzwellende krach'. Een grijze wolk waalt van het ijs op tot kniehoogte: de beginnende sneeuwstormen. Het meest angstwekkende ervan is, dat de snelheid der sneeuwmassa's geen oogen- blik vermindert Wij zijn gewend aan windvlagen, die door de oneffenheden van het terrein telkens worden afgebroken. Maar hier ontmoet de wind op zijn weg nergens een belemmering. Men behoeft dus niet te hopen op een oogenbllk van rust. Gestadig neemt de sneeuwstorm toe ln kraeht, hij drukt de menschen en honden neer tot hun beenen zich ouigen en dan dringt de onverbiddelijke sneeuw zich met haar ijzige koude in alle spleten van de kleeren, ln oogen, neus en oorèn zij ontziet niemand. Naarmate de storm krachtiger wordt verandert de sneeuw in een steeds fijner poeder van harde kristalletjes, die de lucht vervullen en de zon verduisteren. Het licht wordt op een vreemde, spookachtige wijze gepolariseerd. Er zijn geen schaduwen meer en daardoor struikelt men over elke oneffenheid. Als men op zoo'n oogenbllk in een gletscherspleet valt ls men verloren. De sneeuwstorm reikt nu reeds tot borsthoogte. En toch is die witte vüand minder schrikwekkend dan do vreemde nevel daarboven, die eveneens met onophoude lijke vaart wordt voortgedreven. Hierin bevinden zich de uiterst fijne kristalletjes, die in de longen dringen en een gevoel veroorzaken, alsof de temperatuur nog lager zou zijn, dan de alcohol thermometer aangeeft Als men ooit is voortgestrompeld door zoo'n sneeuwstorm op de ijskap, verwondert men er zich nleet meer over, dat We gener is omgekomen. Het zou een wonder geweest zijn. als hij in November en op de ijskap in leven was gebleven. Doch niet lang daarna wacht ons een ander wonder van den poolnacht even vreemd en betooverend. Aan den horizon zien wij een flauw licht als van het tos- ooriseeren der tropische zeeën. Langzamerhand wordt 't licht helderder, de sterren verbleeken en het ijs wordt flauw verlicht En dan schittert het plotseling op de golvende ijsvlakte, daan den horizon. Men zou zich kunnen voorstellen, dat daar een vulkaan ls ontstaan. Het licht ls kersrood, doch naarmate' 't stijgt wordt het geel en tenslotte melkwit Wij zien een elllp- Ische schijf, die langzamerhand boven den horizon uit komt en opeens vrij aan de lucht staat Het ls de maan. Doch zij ziet er anders uit dan op lagere breedten. Evenals de sterren is zij veel helderder. En bovendien wordt haar schijnsel door de bevroren sneeuwvelden weerkaatst als door een veld diamanten. Het ie daar door bijna zoo licht als overdag, dooh het is een vreemd licht, dat op den duur onaangenaam aandoet Wij moe ten ons n.1. voorstellen, dat de maan niet ondergaat na dat zij haar loop langs den hemel heeft volbracht Even als de middernachtzon nadert zij den horizon bij het pas- seeren van den merdiaan, doch daarna stijgt zij weer hooger en wordt haar licht ook weer krachtiger en hel derder. Zoo stijgt zij langzaam en statig, tot haar groot ste declinatie is bereikt, om daarna weer den horizon te naderen. Het maandelijksche maanlicht in de poolstre ken, dat zooveel betcekent voor de walrussenjacht der Eskimo's schijnt dus eenige dagen onafgebroken over de ijskap. Vrede en schoonheid Zulke tijden van vrede en schoonheid als wij toen na dien langen sneeuwstorm meemaakten, zijn echter niet al te duurzaam. Ieder oogenbllk kan men weer worden opgeschrikt door het suizen van de sneeuw, die door den wind wordt voortgedreven. De ontdekkingsreiziger durft zijn hut niet te verlaten, uit vrees, dat een onverwachte sneeuwstorm hem op zijn knieëen zal neerdrukken, voor dat hij zich in veiligheid kan brengen. En als dat hem overkomt, is zijn toestand vrijwel hopeloos. Het men- sohelijk oog is machteloos tegen de prikkelende sneeuw- deeltjes. En de ijsvlakte ziet er aan alle zijden eender uit; oriëntatie is onmogelijk.. Het sneeuwpoeder komt binnen aan mouwen en laarzen, smelt daar en bevriest weer, totdat het vleesch brandt Neus en wangen wor den gevoelloos. De voeten zijn zoo hard bevroren als een stuk hout En dan komt er een onoverwinlijke vermoeid heid over den wanhopigen'man. Hij valt neer. Hij tracht nog een laatste kreet te uiten, doch ln den sneeuwstorm verstikt het geluid tot een zucht. Dan valt hij geheel neer; in enkele minuen is zijn lichaam bedekt met een wit lijkkleed. Duizend jaar later brengt een Groen landsche gletsoher zijn lijk naar de zee... Breezand, 17 Juni 193L Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw verslag over het werk der sociaal-democraten in den gemeenteraad, ls mijn vrien delijk verzoek een weinig plaatsruimte ln uw blad voor een vraag aan den heer Bul. Hoe krijgt de heer Bul het In het hoofd om te zeggen: Voor de Malerij konden we geen f 2000 krijgen voor een motor, terwijl hij niet eens lid is van die vereeniging, en ik als voorzitter er van overtuigd ben datnooit een lid van het bestuur er aan gedacht heeft, om bij de gemeen te steun te vragen. Als wij dat geld van de gemeente hadden gevraagd, en daarop een weigerend antwoord zouden hebben ontvangen, had hier van een tegenstel ling gesproken kunnen worden, maar nu niet De ge meenteraad kan hier dus niet in gebreke worden gesteld Maar nu vraag lk: spreekt hier Plaatselijk belang of groep- of eigen belang? Ik begrijp hieruit dat de heer Bul er wel voor geweest zou zijn de Coöperatieve Malerij te steunen, terwijl hij laat blijken een reuzen tegenstan der te zijn om de Coöperatieve VeHing te steunen. Bel de vereenigingen zijn plaatselHjk en beoogen een goed doel, dus als plaatselijk belang wil zijn zooals zij zich noemt moet ze eén andere houding aannemen, kan ze dat niet, dan de naam veranderen en zich noemen groeps- of eigenbelang. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste achting, K. DAALDER. Voorzitter der Coop. Aankoopvereeniging annex Malerij, Breeaand. Vrijdag 19 Joni. HILVERSUM (198 M.) V.A.RA 6.45—7.00 en 7.30—7 45 Ochtendgymnastiek; 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuzlek. V.P.RO. 10.0010.15 Morgenwijding. VARA 10.15 Voordracht door Rodie Medenbach. Fragmenten uit „De Weg terug" van Remarque; 10.30 Voor de Zie ken; 11.30 Voormiddagconcert door het VARA-Septet AVRO. 12.00 Tijdsein; 12.01—2.00 Concert door het Omroep orkest o.lv. Nico Treep; 2.00—2.30 Schooluitxendlng; 2.30—3.00 Gramofoonmuzlek; 3.00—4.00 AVTtO-Kwartet o.l.v. Dick Groeneveld. VARA 4.00 Tijdsein; 4.01 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Voor de Kinderen; 5.15 Vooravondooncert door het VARA- Orkest oJ.v. Hugo de Groot; 00 Toespraak door Henri Polak. Onderwerp: „De kwaal, de diagnose en het ge neesmiddel"; 6.15 Vervolg Vooravondconcert; 6.45 Ac tueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.00 Toespraak door R. J. Smit, voor de Vereeniging „Volksonderwijs"; 7.15 Slot Vooravondconoert V.P.RO. 8.00 Tijdsein; 8.01 V.C.J.C.-praatje; 8.30 Concert door het Trio Van Wezel; 9 00 Spreker: Dr. J. C. A Fetter. Onderwerp: De zedelijke en religieuze bcteekenls van het Wilhelmus; 9.30 Vervolg Concert; 10.00 Persberich ten van het Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Boekbespreking door Dr. Herman Wolf; 10.45 Gra- mofoonplaten. VARA 11.00 Gramofoonmuzlek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) KRO. 8.000.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmuzlek; 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen: 12.00 Tijdsein; 12.01—12.15 Politieberichten; 12.15—1.45 K.R.O.-Qulntet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.452.30 Gra mofoonmuzlek; 2.303.00 Verzorging van den zender; 3.0O—4.00 Gramofocnmuziek; 4.005.30 Middagconcert door Instrumentaal Trio; 5.30 —7.00 Het K.R.O.-Kunst- Ensemble; 6.00—6,15 Spreker: Max K. Gerisch. Onder werp: Mooi Dultschland; 7.00—7.30 Spreker: Leo Speet. Onderwerp: Geboorte en jeugd bij de oude Grieken en Romeinen; 7.30—7 45 Politieberichten; 7.45—8.00 Gramo foonmuzlek; 8.0011.00 Het K.R.O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. Solist: Joh. Vogtschmidt (cello); pj.m. 9.00 Nieuwsberichten van Vaz Dlas; 11.00—12.00 Gramo foonmuzlek. Zaterdag 29 Juni. HILVERSUM (1875 M.) VARA. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Ochtendgymnastiek; 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuzlek. V.P.RO. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders ln de Contlnu-bedrij ven; 12.00 Tijdsein; 12.01 Het VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zen der; 2DO Kwartiertje voor "het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling; 2.15 „Ons Huls en Tehuis" door T. Lan- dré; 2.40 Het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 3.15 Lezing: „Sport en hygtene"; 3.30 Vervolg Concert; 4.00 Tijdsein; 4.01 Toespraak door C. Stolk. Onderwerp: Zle- kenhuisverpleging door onderlinge samenwerking; 4.15 Slot Concert; 4.45 Cursus Esperanto; 5.05 Cursus door Otto van Tussenbroek over „Reizen en Trekken"; 5.31 Vocaal concert door een klein koor uit de Arbeiders- Zangvereenlgmg „De stem. des Volks", afd, Haarlem; 5.50 Toespraak, uitgaande van de Ver. v. Vreemdelin genverkeer, afd. Medemblik. Onderwerp: „Excursies naar de Zuiderzeewerken"; 6 00 Tijdsein; 6.01 Vervolg vocaal concert: 6.15 S.D.A.P.-kwartlertJe; 0.30 Gramo foonmuzlek; 0.35 Literair halfuurtje door A M. de Jong; 7.15 Orge'spel door Johan Jong; 7.30 VARA- Varla; 7.35 Orgelspel; 7.50 Bestuursmededeelingen; 8.00 Tijdsein; 8.01 Het VARA-Orkest oJ.v. Hugo de Groot; 8.30 „Symen sonder Soetichheidt", klucht van Bredero, op te voeren door het Groot Volkstooneel9.00 Voetbal- mededeel Ingen; 9.05 Wekelijkaeh nieuws van Teun de Klepperman; 9.20 Vervolg concert; 9.50 Max Dekker (zang); 10.00 Persberichten; 10.10 Vervolg zang; 10.20 Slot van het concert door het VARA-Orkest; 11.00 Gra mofoonmuzlek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. HUIZEN (1875 M.) KRO. 8.00—9.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmuzlek; 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.01 —12.15 Politieberichten; 1215-1.45 Het KRO. Sextet; I.45—1.50 Postdulvenberichten; 1.50—2.30 Gramofoonmu zlek; 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugdige per sonen; 3.001.30 Kinderuurtje; 4.304.45 Verzorging van den zender; 4.45—5.45 Vroolijke gramofoonmuzlek; 5.456.00 Nieuwsberichten ln het Esperanto; 6 00—6.15 Toespraak over de a.s. Esperanto-Lnnddag te Nijmegen; 6.15—6.35 Journalistiek weekoverzicht; 6.357.00 Gramo foonmuzlek; 7.00—7.30 Lezing; 7.307.45 Sportkwar- tiertje; 7.45—8.00 Politieberichten. 8.009.00 Uitzending door de H.I.R.O. 9.00—11.00 Het K.RO. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; II.00—12.00 Vroolijke gramofoonmuzlek. ZONDAG 21 JUNI 1931. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur. Da. Vorstman. Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, geen dienst. Huisduinen, geen dienst, wegens vacature. Jullanadorp, geen dienst, wegens vacature. Dirkshorn, voorm. 10% uur, Da de Leeuw. Onderwerpt Waartoe het leed? Hoogwoud, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Cand. B Agter, van Utrecht. Oude Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Jellema. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Egmond a. d. Hoef, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard nam. 3 uur, Ds. Hak. Burgerbrug, voorm. *10% uur, Ds. Witkop. Et. Maartensbrug, 2de Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2% uur, Ds Van Beek. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. DOOPSEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur. Da Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10% uur, Cand. Bouw, van Nijkerk. Nam. 5% uur, do heer Kal, van Amsterdam. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, do heer Boon. Hlppolytushoef, voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. Schagerbrug. nam, 7% uur, Ds. Bosma. THE STAR OF HOPE MISSION. Jullanadorp, voorm. 10 uur, de heer L. Schut, van Winschoten. Nam. 8 uur, de heer L. Schut DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermiddag is bij den onbewa&kten overweg nabij Wilhelmsoord tusschen Nieuw Amsterdam en Emmen een locaal trein ln botsing gekomen met den wagen van den landbouwer J. Jeurlng. Het paard werd gedood. Ds 69-Jarige landbouwer wist bijtijds van den wagen ts springen en bleef ongedeerd. Het uitzicht ls ter plaatse goed. Het treinverkeer ondervond eenige vertraging. BESTUURDER VAN EEN AUTO GEWOND. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Dezer dagen reed in de Thomas Kempislaan te Arn hem een auto over een loaliggcnden steen en deze werd tegen dc voorruit van een passeerende auto geslingerd. De voorruit werd verbrijzeld en de bestuurder, een 60- Jarlg heer uit Velp werd door glasscherven ernstig aan het hoofd gewond. Gisteren ia hij tengevolge van infeo- tie overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag waren in den oostelijken kanaalarm van het kanaal TerneuzenGent drie personen, allen beamb te van de Spoorweg-Mij. Terneuzen—Mechelen, dicht bij het station Terneur^n aan het zwemmen. Plotseling kreeg één hunner een aanval van kramp en riep om hulp. Eén der zwemmers, de onderchef T. Gilde, van het station Terneuzen, verleende hulp, doch de man, A. 8peoht geheet en, woonachtig te Sluiskil, gem. Terneu zen, verdween ln do diepte. Reddingspogingen werden dadelijk aangewend, doch na een uur dreggen waa de man nog niet gevonden. - GAS VERSTIKKING. Een oude man om het leven gekomen. Toen gistermorgen om negen uur de gehuwde dochter van den zeventigjarigen weduwnaar H. Deekens, wonen de aan de Kleine Kromme Ellenboog te Groningen, zich aan de woning van haar vader vervoegde, bleek de deur neg gesloten te zijn. Gelukkig had zij zelf een sleutel. Toen zij de deur opende, kwam haar een geweldige gas- lucht tegemoet en by onderzoek bleek, dat haar vader dood op bed lag. Men vermoedt, dat de dochter, die gisteravond ln deze kamor aan het werk ls geweest, b U ongeluk een ga*- kraan heeft laten openstaan. Misdaad is uitgesloten. FELLE BRAND TE MTERLO. Houtzagerij verwoest Gistermiddag ls door onbekende oorzaak brand uitge broken in de loonzagerij van den heer Stracke te Mierlo- Hout De geheele voorraad hout en alle machines wer den een prooi der vlammen, Do brandweer slaagde er in de belendende heerenhulzen te behouden. De schade, die ongeveer f 18.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt DE DOODSLAG IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG. Nog steeds geen bekentenis. D. P.. die verdacht wordt den chauffeur H. N.. Maan dagnacht in de Wagenstraat te Den Haag den doodeiy- ken stoot te hebben toegebracht, blijft nog altyd vol houden, dat hy zich van het gebeurde niets herinnert. Het dolkmes, waarmee het mludryf moet zyn gepleegd, ls r.og niet gevonden, doch de politie heeft eenige nadere Inlichtingen weten te krijgen, welke thans worden on derzocht.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7