„OeOnbekendeSoldaat" DAAN POOL's SPARTA2-M.F.C.I Sparta 1I.V.V. 1 i Gratis Plaatselijk Nieuws. DE KERMIS. HEERENBAAI De cycloon in West- Duitschland. Allf» weggevaagd wat hem in den wei; lag. Omtrent den ontzettenden wervelstorm in West- Duitschland, waarover elders in dit nummer reeds het een en ander is bericht, worden nog de volgende bij zonderheden uit Hagen gemeld: De wervelstorm heeft in het Elsedal nabij Hagen in Westfalen een drietal minuten hulsgehouden en in dien korten tijd alles weggevaagd wat hem in den weg lag. De brandweer van alle plaatsen uit de omgeving heeft do handen vol werk. Tal van muren moeten om ver gehaald worden, •jmdat het gevaar bestaat, dat zij anders zullen instorten. Voorzoover bekend, zijn drie personen gedood. Een hunner stond op het station Plet- tonberg, toen do goederenloods door den wervelwind tegen den grond werd gesmeten en een zware balk hem op het hoofd trof. Het tweede slachtoffer passeerde juist een 60 c.M. dikken muur, toen deze omver werd gerukt In het ziekenhuis stierf hij tengevolge van de verwondingen, die hij door het vallend puin had op- gcloopen. Een koetsier werd gedood, terwijl zijn paard en wagen door neerstortend puin bedolven werden. Van de gewonden is er in den loop van den dag nog een aan zijn kwetsuren bezweken. Naar uit Lindau wordt gemeld heeft gistermiddag ook op het meer van Constanz een hevige Westerstorm gewoed waardoor veel schade ls aangericht op talrijke schepen en aan de badinrichtingen en hoofden te Lin dau. Zware golven sloegen over do schepen, zoodat alles san dek weggeslagen werd en patrijspoorten vernield werden. Verscheidene personen Werden gewond, twee zoo ernstig, dat zij in het ziekenhuis van Lindau moes ten worden opgenomen. Nadere berichten omtrent den wervelstorm in het Saucrland melden nog dat In drie gemeenten 120 huizen en stellingen verwoest zijn Van zeven fabrieken werden dc daken afgerukt Een fabriek is geheel verwoest De bestuurder van een voertuig werd door den storm opgenomen cn 30 M. de lucht ingealingerd. HU liep ernstige kwetsuron op. Een ooggetuige verklaart, dat na een hevig onweer aan den hemel een grauw-zwarte zuil zichtbaar werd, die zich met ontzaggelUke snelheid en onder een geloei, dat aan het geluld van een sirene herinnerde voortbe woog. Plotseling daalde deze zuil naar de aarde en hulde alles in duisternis. De wervelstorm duurde slechts 2 minuten en maakte toen plaats voor een hevige wolkbreuk. De overheid in het betrokken gebied heeft terstond plannen voor een hulpactie beraamd. Alle werkloozen in de drie ge meenten zullen voor het oprulmingswerk aan het werk worden gesteld. Merkwaardige „proefneming." De Petersburgsche schrijvers gemobili seerd. Kort geleden heeft zich te Petersburg het volgen de geval afgespeeld. Om 10 uur des avonds kregen verschillende letterkundigen en journalisten de vol gende raededeeling: „De Finsche imperialisten zijn hei grondgebied van de USSR. binnengedrongen. De revolutie is in gevaar. Het stervendb kapitalisme heeft besloten een laatsten slag aan het land der arbeiders te leveren." Dat bcteekende. dat de letter kundigen en journalisten gemobiliseerd waren en hun taak in den uitgebroken oorlog moesten ver vullen. De letterkundigen en journalisten gehoorzaamden aan den oproep. Zij kwamen bijeen en zetten zich aan het werk: zij maakten inderhaast het eerste num mer van het door de overheid gewenschte „Militair- Literair Blad". Den volgenden ochtend was het blad klaar. Harthtochtelijke opstellen, vurige artikelen over de noodzakelijkheid, de Sovjet-Unie te verdedi gen. De menschen lazen het blad en begrepen er niets van. Spoedig werd de zaak opgehelderd. Het was e engrap, of juister gezegd een „proefneming". De Sovjet-regeering heeft nl. besloten van tijd tot tijd ed bereidwilligheid van de schrijvers, de hun in het geval van een oorlog aangewezen rol naar be- hooren te vervullen, te controleeren. Belgische benzine-smokkel. Maatregelen aan de Nederlandsch—Belgi sche g:cnr. Belgen kwamen bij ons hun tank vullen. Door het feit, dat de Belgische staat een hooge be lasting heft op de benzine, is prijs in Nederland on geveer 1 frank per liter lager dan in België. Verschillende Belgische automobilisten schijnen van dezen toestand gebruik te hebben gemaakt om ben zine te smokkelen. De zaak was heel eenvoudig. Zij reden met oen bijna ledig reservoir naar het eerste Nederlandsche grensdorp, lieten daar hun reservoir vullen en keerden dan naar België terug. I)e Belgische douane heeft, na dezen toestand een tijdlang te hebben gevolgd, thans maatregelen geno men tegen de henzine-smokkelarij. Dij het uitgaan uit België wordt in eiken Belgi schen auto genieten welke voorraad benzine hij be zit; het aantal liters wordt op de triptiek ingeschre ven. Wanneer de auto's in België tenigkeeren, wordt op nieuw gepeild en in geval de inhoud van het reser voir grooter is dan hij de heenreis, moet de automo bilist voor eiken liter meer 1 frank invoerrechten be talen. Men kan zich voorstellen, hoeveel moeilijkheden^ ad ministratie cn oponthoud deze maatregel aan ver schillende grenskantoren oplevert. MACAO DOOR STORM GETEISTERD. Zeven personen gedood. tut Lissabon: Macao, de Portupeesche nederzetting in Zuid China is door een hevigen orkaan geteisterd, ten gevolge waarvan zeven personen zijn gedood. Publieke en particuliere gebouwen zijn ernstig beschadigd, tele foon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. Een aantal booten is in de haven gezonken, terwijl de overvloedige regens een deel van de stad onder wa ter zetteu. „LAAT BLOEMEN UW TOLK ZIJN. Leus ln dienst van de misdaad. De leus „laat bloemen uw tolk zijft" heeft dezer dagen te Ncw-York ook wel bijzondere toepassing gek regen Aan de woning van den bekenden advocaat Mcnkcn ver scheen 's ochtends een man. die bloemen bracht Terwijl hij op een ontvangbewijs stond te wachten, verschenen twee andere mannen, die met revolvers gewapend het huls binnendrongen. Na do dienstboden en een stoffeer der. die in het huls werkte, gebonden en opgesloten te hebben, gingen zij naar de slaapkamer van de vrouw des huizes (de heer Mcnken was reeds naar zijn kan toor) en dwongen haar haar Juweelen ter waarde van 2 4 300.000 gulden af te geven, waarmee zij er van door gingen. De bloemenman was blijkbaar in het complot LOONSVERLAGING IN CUICAGO. Voor gemeenteambtenaren en beambten. V.D. verneemt uit Chlcago: De sclarlseen van de ambtenaren en beambten der gemeente zullen met 10 pet worden verlaagd om den financieelen toestand der gemeente te verbeteren. Deze verlaging geschiedt op voorstel van de commissie voor Openbare Werken. nieuwe succesnummer: De scheepsramp bij St. Nazaire. Het wrak van de „St Philibert" gevonden? Naar het heet, is de St. Philibert gevonden. Het schip schijnt te liggen op de verwachte plaats in den mond van de Loire op een diepte van 12 meter bij hoog water, op een zandigen bodem. Twee vaartuigen hadden een ketting over den bodem gesleept Deze stootte op een beletsel en knapte daardoor af. Zij bleek met iets wits in aanraking te zijn geweest en de St Philibert was wit geschilderd. Op die plek is geen wrak bekend. Een duiker in het wrak gekeken. Ont zettende aantallen lijken liggen er opge hoopt Een ander bericht meldt dat het wrak op 7 meter diepte en 250 meter uit de kust gevonden is. Een dui ker is bij laag water kunnen afdalen. Hij kon de poor ten der hutten niet openen, daar 't hout te veel ge zwollen was, doch heeft kunnen waarnemen, dat ont zettende aantallen lijken daar opgehoopt liggen. Het schip ligt over bakboordzijde, wat dus bevestigt dat het gekanteld is aoor de massa passagiers, die zich naar bakboordzijde begaven. Men zal trachten het schip zoo snel mogelijk te iichten, niettegenstaande het vrij diep in den bodem zit, om het herkennen der lijken niet geheel onmogelijk te maken. Begrafenis der slachtoffers, Droeve plechtigheid te Nantes. Donderdagmorgen heeft te Nantes de gemeenschap pelijke begrafenis plaatsgevonden van 50 der 77 thans reeds geborgen slachtoffers van de „St Phili bert", ln tegenwoordigheid van Briand, minister Chap- pedelaine, aen minister van Koopvaart, alsmede van den minister van Marine, Dumont en van vele dui zenden inwoners van Nantes. Een diep bewogen me nigte had zich opgesteld in de straten, langs welke de stoet zich bewoog cn alle hulzen waren gesloten ten teeken van rouw. Minister Chappedelaine hield een korte lijkrede, waar in hij zeide, dat de ramp van de „St Philibert" had aangetoond, dat de bestaande bepalingen betreffende de exploitatie van schepen, zooals het thans verongelukte, ontoereikend waren gebleken en dat de regeering stap pen zal nemen, om de noodzakelijke wijzigingen in de bepalingen in te voeren. Van de 77 aan land gebrachte dooden zijn er slechts zeven niet geïdentificeerd, terwijl er twintig door de familie weroen opgevraagd voor een afzonderlijke be- grafenia De minister van koopvaardij liet ln de lijkrede duide lijk uitkomen, dat de reederij althans een deel van de schuld treft. Daaromtrent kan zij zich voor het gerecht te verantwoorden Jvtijgen. Te Nantes schijnen de-, ge moederen nogal verbitterd. Mussolini's geschil met dan Paus. Hoe de duce deze kwestie beschouwt. V.D. verneemt uit Parijs: In een interview van een vertegenwoordiger van het „Journal" over zijn conflict met het Vatlcaan verklaar de Mussollni. dat de godsdienst niet slechts voor de massa, doch ook voor de geestelijke bezieling van den staat dringend noodzakelijk was. Hij wenschte niets liever, dan dat in het geheele land het geloof verbreid zou zijn, dat de kinderen den ca techismus zouden ieeren en dat 's Zondags de kerken bezocht zouden worden. Tot dit doel oefenden de priesters hun ambt uit Dat was de religie. De rest echter was politiek en deze werd door hem vertegenwoordigd. Hij zal niet toelaten, dat iemand ergens aan zou ra ken, wat den staat toebehoort, en dat was ln ieder geval in den schoolpiichugen leeftijd het kind, dat dan geheel ter beschikking van den staat behoort te staan. Ter bereiking ven haar doel wensent de Kerk de autoriteit, die alleen den staat behoort Wat den huldigen strijd met de kerK betreft ver klaarde Mussolim dat hij de Katholieke actie genoeg had gewaarschuwd, doch dat dit niet had geholpen. Uit de richting, die deze beweging insloeg, viel te merken, dat aan het hoofd daarvan fanatici stonden van de anti-fascistische volkspartij. Derhalve moest worden Ingegrepen. Overigens waren de incidenten onbeteekenend ge weest en in het geheel niet te vergelijken met de Spaansche Incidenten. Het fascisme was meester van den toestand. Mussollni zou niet Ualuen, dat men het fascistisch regiem zou aanvallen, of zelfs slechts zou becrltiseeren. Wie zich rustig gedraagt, kan in Italië in vrede leven, ook als hij geen aanhanger van het fascisme la Alle mecmngcn zijn welkom, voorzoover zij, politiek beschouwd, opbouwend zijn. BOTSING TUSSCHEN DRIE VLIEGTUIGEN. Uit Parijs: Boven het vliegveld van Orly zijn drie vliegtuigen met eikander ln botsing gekomen. Een mecanicien werd gedood, twee andere inzittenden liepen verwondingen op. De toestellen werden vernield. MACDONALDS DUITSCHE REIS. Zeventien Juli te Berlijn. Uit Londen: Het Farelgn Office maakt bekend, d.vt MacDon&ld en Henderson voor hun tegenbezoek den 17den Juli te Ber lijn zullen aankomen. GKOOTE BRAND IN ONTARIO. 4500 konijnen in de vlammen omgekomen Ui Wlndsor (Ontarlo): ■In het dichtbij gelegen Leamington zijn in 't spoor wegstation, vier sohuren en twee vrachtwagens door brand verwoest Bovendien kwamen 4500 chlnchilla-ko- mijncn in de vlammen om De oorzaak van den brand is onbekend. ERNSTIGE TRAMBOTSINO BIJ DRESDEN. 19 gewonden. Donderdagochtend vroeg heeft te Zitschewig bij Dres- den, een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee uit tegen overgestelde richting komende tramwagens van de zelf de HJn kwamen met groote snelheid met elkaar In bot sing; 19 personen werden gewond, waarvan 4 ernstig. De botsing is vermoedelijk veroorzaakt doo*- het weige ren van de signaalinrichting BRAND OP EEN ENGELSCHE KRUISER. Een matroos verbrand. Uit Colombo: Aan boord van den Engelschen kruiser „Efflnghom" brak brand uit Een matroos werd door het vuur gedood, een officier werd ernstig gewond. HET GROOTSTE VAT. Twee kuipers hebben het grootste vat ter wereld ver vaardigd. Het kan 87.935 L. bevatten. Het vat dient voor het bewaren van wijn. Uit dit reusachtige houten vat kunnen 120.000 flesschen worden gevuld. MOND EN KLAUWZEER IN ENGELAND. De eerste gevallen. De eerste gevallen van mond- en klauwzeer in dezen zomer zün Donderdag te Lancaster en in Westmore- land ontdekt onder vorige week uit Belfast verscheepte dieren. Alle vervoer van vee uit Ierland is verboden en de aangetaste dieren 222 koeien en 464 schapen zijn Donderdag gedood. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen werd heden de uitvoering van Be stek No. 1438 (H.S.): het maken van een Dienstgebouw op het eerste perron en een schuilplaats op het derde perron te Alkmaar, met bijkomende werken, gegund aan de laagste inschrijfster de fa. L. v. d. Meulen en Zonen te Heerenveen voor f 12130. GUNNING. Door de Directie der Ned. Spoorwegen ls de uitvoe ring van bestek no. 1436: het maken, leveren en stellen van een ijzeren perronoverkapping op het 2e perron van het statlonsemplacement te Alkmaar opgedragen aan do firma Rörink en v. d. Broek te Enschedé voor de som van f 12936 als laagste Inschrijfster. GASVERSTIKKING. Oude mnn te Apeldoorn overleden. De 75-jarige W. Pol te Apeldoorn werd Dinsdag avond door een zijner zoons bewusteloos aangetroffen. Een sterke gaslucht hing in de woning; de gaskraan stond open. Overbrenging naar het ziekenhuis van don bewusteloozen man was noodzakelijk. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed het slachtoffer Donderdag. OP EEN AUTO GEKLOMMEN. Zes jongens uit Haarlem maken tegen wil en dank een rit naar Weesp. Een wagen van den Hilversumschcn reinigings dienst, welke te Haarlem gedemonstreerd had, keerde over Weesp naar Hilversum terug. Hier bleek den chauffeur, die in een gesloten cabine zat, dat hij een vrachtje had, bestaande uit zes Haarlcmsche jongens van 10, 11 en 12 jaar. Ze werden van de auto gezet en naar het politiebureau geleid, vanwaar ze naar de ouderlijke woning werden teruggevoerd. ZONDAG (MedembliK). Aanvang 12 uur. le KI. N.H.V.B. (Ilpendam). Aanvang 2 uur. Kwart-finale Gouden Kruis-Wedstrijd. Op het Sparta-Sportterrein Loet, achter Café RAVEN. THEATER ROYAL. In de kermisweek draaien in het Theater Royal een paar uitgezochte filmwerken. In de eerste plaats de film „Sous les toits de Paris" (Onder de daken van Parijs) naar het onov^rtreffelijke meesterwerk van René Claire. Montmaitre. het hart van Parijs, met zijn aardige liedjes en muziek, leeft ln deze film. Het is de spannende geschiedenis van twee vrienden: Albert. die zijn brood als straatzanger verdient en Louis, die als venter aan de kost komt Samen ont moeten ze Pola, een alleraardigst meisje en als echte Jonge Parijzenaar doen ze hun plicht en worden... verliefd. De geschiedenis herhaalt zich. Een minder gunstig individu, Fred die zich met allerlei zaakjes bemoeit weet Pola met zijn brutale hofmaking voor zich te winnen. Als hij echter al te opdringerig wordt, ontvlucht zij hem en zoekt bescherming bij Albert die deze haar maar al te gaarne geeft Zijn vreugde ver andert echter al heel spoedig in teleurstelling, wanneer Pola hem afwijst en hij den nacht naast zijn bed op den grond moet doorbrengen Toch zwicht zij later voor zijn liefdesaanzoeken en stemt er in toe meer uit medelijden dan uit liefde zijn vrouw te worden. Het noodlot vervolgt Albert echter. Hij wordt wegens diefstal gevangen genomen en in dien tijd wordt Pola verliefd op Louis, den vriend van Albert. en lieveling der vrouwen. Later zien we haar weer terug bij Fred en in dien tijd komt Aibert vrij, en daarmee het einde aan het levensdrama In deze echte volksbuurt van Parijs. In een danshuis wil Pola tegen den wil van Fred met Albert dansen Deze wil aanvankelijk niet, doch als hij ziet, dat Fred zich ermede bemoeit, danst hij toch met haar Woedend daagt Fred hem uit tot een messengevecht, op straat wordt verwoed gevochten en Ju'st als de zwakke Albert op het punt staat het on- t te delven, komen Louis en Pola hem te hulp. De 'aagt de vechtenden uiteen. Albert niet vermoe- dat Pola thans met Louis gaat. kust Pola. doch. wanneer hij ziet dat ook Louis zijn rechten op Pola gelden lant. is het uit met de vriendschap en wil hij Louis te lijf. Pola houdt hem tegen, terwijl zij zich in de armen van Louis werpt. Albert die thans ziet hoe de zaken staan, wil hun geluk niet verstoren en gaat heen; ver der trekt hij met den blinden harmonicaspeler dcor de straten van Parijs. De tweede film. die in Theater Royal draalt, is „De weg naar roem", met niet minder dan Richard Tauber in de hoofdrol; 'overigens de beste films van dezen wereldberoemden zanger, naar wien duizenden menschen door de radio dagelijks luisteren, maar dien men nu tegelijk kan hooren en zien. Deze wondermooie film speelt ln een klein dorp in het Karntsche Alpenland, van waaruit den weg naar roem van den koning der zargers aanvangt. Een teedere liefdes-idylle is geweven door een levensgeschie denis van zangerstriomf, jalouzie en opofferingsgezind heid, die den bezoekers een paar uur van ongekend genot zal verschaffen. ECHTE FRIESCHE h /.mm n /temt -50 cl. per ons VARIéTé FAVEUR. Met een enkel woord hebben wij reeds melding ge maakt van het optreden van het Gezelschap Faveur op den Vrijdag en Zaterdag van Schager kermis in het Noordhollandsch Koffiehuis. Over het optreden van Faveur te Groningen lezen wij: De uitvoering van de nummers was tip top. We hebben gelachen, om de kunst en humor op ds fiets van Maurlce en May, die ons lieten zien, op welke wijze een ander niet fietsen kan; zelfs de belachelijkste stukken oud roest bleken nog geschikt voor rijwiel. De andere acrobaten: Kremo en Karlino zijn van een apart genre. Kremo (of was het Karlino?) werd op de voeten van zijn partner, gelijk een bol, op en neer ge- wipt, gedraaid, gerold enz. Een zeldzaam handig paar. De Melx Theilon troupe, de vroolijke Russen, die het laatste nummer van het programma voor hun reke ning nemen verbluffen door groote lenigheid, kracht en durf. Vooral het springen en de salto's waren verbazing, wekkend. Een voortreffelijk slot van dit in alle opzich ten voortreffelijk programma. We hebben gelachen, om de musicale komieken Ster- fan en partner, die vele instrumenten goed bespeelden. Zelfs een botervaatje bleek nog wel geschikt als onder deel van een muziekinstrument De goochelto'eren en de jongleursscène van Job. Olms, den klokkenkoning, en van May Blank de elegante jongleuse, bewezen, dat er op dit gebied nog steeds wat nieuws gebracht kan worden. John Olms liet ons een groot aantal klokken zien, klein en groot, om die dan ongemerkt te laten verdwijnen en vervolgens weder te voorschijn te tooveren. En May Blank equilibreerde met een dienblad, waarop een gevulde karaf met glazen, terwijl ze jongleerde met een zestal borden, zoodat de geheele zaal ln spanning zat, uit vrees, dat het zaakje op den grond zou vallen. Maar dat gebeurde niet Een geheel afzonderlijke plaats wordt ingenomen door de cabarettiers Tholen en Van Lier. Wat steeds weder aantrekt ln deze voordrachtkunstenaars is de bescha ving, blijkende uit de keuze van hun liedjes, en uit hun voordracht. Zij behoeven hun kracht niet te zoeken in gedurfde woorden en mimiek. En dat het publiek ook wel zonder dit alles tot enthousiasme gebracht kan worden, bleek uit den bijval, welke de beide zangers tot eenige toegiften noopte. Buitengewoon succes had hun Imitatie van Hawayan muziek. Iets nieuws ln Groningen was het ensemble Lllll» putters „Katia". Laat ons dadelijk zeggen, dat het pu bliek van de verrichtingen van dit ensemble genoten heeft. De dansen waren goed verzorgd, vooral de ga votte De sketch Russe was uitstekend, daarin zat tempo en climax. Afzonderlijke vermelding verdient: „les sol- dats de Bols": exerceerende „levende poppen". De stij ve, onwezenlijke bewegingen van de als uit papier ge knipte soldaatjes, werden prachtig nagebootst. En zoo gaat het maar voort, steeds is het één jubel!! Jan van Rlemsdük in Cérèa Gelijk eens de mlnstreels met de lier onder de ara van burcht tot burcht trokken, en de avonturen en lief desgeschiedenissen van edele ridders bezongen, zoo trekt nu Jan van Riemsdijk, de moderne troubadour door het land om in steden en dorpen zün zonnige levensliedjei te zingen. Overal waar Van Riemsdijk komt Is het suo- cea groot Geen wonder, want zijn kunst ls echt en waar, geen mensch wist de ziel van den „Hollander" ter te doorgronden, Zoo gauw hü zijn vroolijk zonnig ger1 zicht om den hoek van het tooneel steekt komt er een glimlach van genoegen op het gelaat van 'zijn toehoor* ders. Jan van Riemsdijk is onweerstaanbaar. Wie hei kent, die weet dat, wie hem nog niet gezien heeft, dii! moet als goed vaderlander van de eerste debeste ge legenheid gebruik maken, deze bij uitstek „nationalen' kunstenaar te Ieeren kennen. Daan Pool Aan het feit, dat de gevierde cabarettier Daan Pool den laatsten Zaterdag van kermis ln Cérès zal optredea behoeven we feitelijk niets meer toe te voegen. Met de» mededeeling alleen reeds kunnen wij wel volstaan, om dat de gansche omgeving hem reeds meer dan eens op de planken gezien en gehoord heeft en weet wat hij presteert Het zal weer een avond zijn die naast de ernstige levensliedjes den bezoekers hun levers zal doen schudden van hartelijk gezond lachen. re- Bij zonnebrand, doorzitten, slukloopen enz. is Purol zeer verzachtend en genezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strakt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing. CINEMA SCHINKEL. Zooals telkenjare is ook dit jaar de cinema van d» fiima Schinkel op onze Gedempte Gracht geplaatst. En ook dit jaar wordt den liefhebbers van deze kunst een programma geboden dat in alle opzichten first classe genoemd moet worden. Het zijn alle de beste geluidsfilms, beslist up-to-data en vol aantrekkelijkheid. Sally, een meesterlijke verfilming van Florenz Zieg- fields' Operette: De Macht van het Lied, met Al Jonsoa en Davey-Lee in de hoofdrollen, al reeds een attractie op zichzelf. Wie herinnert zich nog niet Sonny-Boy, weina deze film zal u nog meer ontroeren. Maar nog sterker zal de belangstelling uitgaan naaf de Schlager dezer kermis, voor het allernieuwste op het gebied van de filmkunst, van City-Llghts met Charlis Chaplin in de hoofdrol. Enkele dagen geleden liep dezel film in Zaandam en Amsterdam en nu brengt Schinkel ze reeds in Schagen. De couranten hebben er vol van ge-I staan en men heeft overal storm geloopen om met dit' nieuwe product van Charley's geest en vernuft kennis te maken. Voor ons ligt een dik boek met persbeoordeelingen; een enkele greep moet voldoende zijn. Onder de rubriek ..Kunst en Letteren" van de Tele graaf van Zaterdag 2 Mei schrijft de heer Luger: „City Lights" ls internationaal, als él zijn werk. Het is door iedereen verstaanbare pantimime. En wederom ziet men dit aandoenlijke mannetje met zün grootl schoenen en door de kecle wereld gekende bolhoedje ei wandelstokje, door dit dwaze gebeuren gaan dat „leven heet En dat hij met zijn gebaar telkens de zonderlingst accenten geeft van een leed. liefde en belachelijkheid.. Hij verbeeldt de armoede, de verslagenheid, do liefdi de opoffering, de oppressie van den arme van alle 13* den. Charlle Chaplin verstond het altijd ln iedere film ee» product te maken, dat de mlllioenen toeschouwers vaa de wereld tot een hysterie van den lach dreef. De bcsttf ond:r hen hebben echter de melancholie, het verdriet vit den verdrevene van de armzaligen pechvogel met zij® misverstane Intenties, den zachten spot met de wereH en zijn instellingen begrepen. Sterker dan in een va! zijn vroegere films is die spot in „City Lights". hij wordt in het begin van de film zelfs tot dlrecten hoon. Voor de eerste maal schreef Charlle de muziek vod een zijner films, gebruik makend van eigen compositfcl en van bekende melodieën. Tuschlnsky heeft dagen lang gedaverd van succes.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14