Mager Courant RAAD VAN SCHAGEN. Tweede Blad. Zaterdag 20 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8885 Ple- zal Vergadering van den Raad op Vrijdag 19 Juni 1931 des avonds kwart over zeven ure. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Overtoom. Na opening der vergadering voltg de vaststelling der notulen. Onderzoek geloofsbrieven benoemd raads lid. In verband met het vertrek van den heer Th. L. Overtoom, deelt de Voorzitter van het Centraal Stem bureau mede. dat de heer P. A Klaver als lid van den raad benoemd is verklaard en deze bericht heeft gezonden de benoeming aan te nemen. Voorzitter zegt, dat alleen de geloofsbrieven kun nen worden onderzocht, maar dat niet, als gewoon lijk geschiedde, direct het nieuwe lid kon zitting nemen, omdat sinds 15 April jl. in de gemeentewet de wijziging is gekomen, dat van het besluit van den Raad tot toelating een beroep van 8 dagen is ingesteld. Daarom is ook de heer Overtoom voor deze ver gadering geconvoceerd. De heeren Kooij, Bakker en Van Nuland worden aangewezen tot commissie om de geloofsbrieven na te zien De vergadering wordt geschorst, na heropening zegt de heer Kooij dat alles in orde was en wordt met algemeene stemmen tot toelating besloten. Mededeelingen van den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede: 1. De kwestie van het aanbrengen van een radio toestel in de nieuw te bouwen openbare lagere school is bij B. en W. in onderzoek. 2. Aan den opzichter is opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand van de bewaar school en de speelplaats. Het rapport dienaangaande is nog niet bij B. en W. ingekomen. 3. Aangaande de verbetering der wegen hebben B. en W. een onderhoud gehad met het Polderbe stuur. -Zij achten den tijd nog niet gekomen, dien aangaande mededeelingen to doen. De zaak heeft echter de voortdurende aandacht van genoemde colleges. 4. B. en W. zijn in correspondentie met den pen ningmeester der Noordholl. Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose voor het behoud voor deze ge meente van een localiteit voor t.b.c.-onderzoek, 5. De opzichter heeft verklaard dat de papierbak ken eenigen tijd geleden zijn aangebracht, één in den Muziektuin en één in het plantsoen. De heer De Vries vraagt, hoever de onderhande lingen tot behoud van het consultatiebureau zijn ge vorderd. Voorzitter zegt, dat geschreven is. een lokaal is aangeboden, maar nog geen antwoord is ontvangen. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden goed de besluiten tot verkoop van grond aan de heeren N. J. C. v. Geel en, T. Won der en aan de Wor.ingbouwvereeniging „Goed Wo nen" en aan welke laatste goedkeuring tevens is verbonden de mededeeling dat geen redenen aan wezig waren om aan de verzoeken van de heeren Mr. Buiskool en P. Trapman en van de heeren Schmalz en Tj. de Jong, als voorzitter en secreta ris van de Woningbouwvereeniging „Schagen", om de goedkeuring aan bedoeld raadsbesluit te onthou den, te voldoen. Ged. Staten keurden voorts goed het besluit tot onderhandschen verhuur van gemeente-eigendom men. Ingekomen Is het jaarverslag van de Gezondheids commissie over 193Ó, bericht van den heer Joh. J. de Vries, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school aanneemt. liet verificatiebureau van de Vereen, van Ned. Ge meenten zond rapport in over kasopneming van het gas- en electriciteitsbedrijf. In kas was f 11.427.56/4, waarvan bij den post- chèque- en girodienst f 10524.93. Gewezen wordt op het bij den postchèque- en giro dienst renteloos belegde bedrag. Het verdient aanbe veling deze gelden voor zooveel mogelijk, rentege- vend te beleggen. De directeur der bedrijven zal gaarne dienaangaande van het college de noodige in structies ontvangen. In verband met deze opmerking teekende de Voor zitter aan, dat volgens de verklaring van den direc- teur der lichtbedrijven dit bedrag spoedig noodig was j voor het doen van belangrijke betalingen, o.a. rente en aflossing van geldleeningen. Daar door banken te betalen rente gering is, is belegging dus een kwestie van een luttel bedreig. De heer De Vries zegt dat deze kwestie hier al meer Is besproken, maar spr. moet nogmaals aandringen, dat dergelijke hooge bedragen toch rentegevend wor den belegd. De rente mag dan laag zijn, maar daar de zekerheid bij de Bank even groot is, mag dat ren tebedrag niet worden verwaarloosd. Spr. vraagt of B. en W. dat nu eens onder de oogen willen zien. Voorzitter: de rente is niet hoog en er moet toch geld liquide blijven voor uitgaven zooals nu voor j rente en aflossing. De heer De Vries: Dat kan toch evengoed als het 1 geld bij een bank is gedeponeerd. Voorzitter vreest daarbij administratieve moeilijk- j heden. De heer De Vries is er zeker van dat geen enkele hoopman op een dusdanige wijze zal handelen als hier 't geval is. Balans, verlies- en winstrekening licht bedrijven 1930. Uit het verslag van het gasbedrijf bliikt, dat de ba lans sluit tot een bedrag van f 47225.75. terwijl de ver lies- en winstrekening een saldo winst aangeeft van f2964.35. De kapitaalschuld is volgens de balans f37350. De balans van het electriciteitsbedrijf sluit tot een bedrag van f 44673.74, terwijl de verlies- en winstre kening een winstsaldo aangeeft van f5117.80. De ka pitaalschuld van dit bedrijf is per 31 December 1930 f19960. B. en W. stellen voor, genoemde winstsaldi te storten in de vernieuwingsfondsen. De heer Van Nuland zegt, dat hier verschillende malen is gesproken over het gasbedrijf, en aange drongen is door spr. op gasprijsverlaging. Dan is steeds van den overkant van den tafel (Schoorl) waarschuwend de vinger opgeheven en aangedron gen op groote voorzichtigheid en gewaarschuwd te gen gasprijsverlaging, vooral als er in andere wij ken nieuwe aanleg zou moeten geschieden, want dan kon het wel eerder gasprijsverhooging moeten worden. Spr. heeft natuurlijk met groote belang stelling het jaarverslag afgewacht, want nietwaar, als je vriend goed en gezond is, heb je niet steeds alle belangstelling voor hem. maar als hij ongezond of ziek heet te zijn, dan bezoek je hem meer. Zoo is het ook met onze gasfabriek. Toen er zoo met na druk over dit bedrijf werd gewaarschuwd, kreeg men niet direct den indruk, dat het ziek was. maar toch dat het er minder gunstig voorstond. Spr. heeft nu de balans van het bedrijf met inte resse nagegaan en daaruit blijkt helder, dat het be drijf niet alleen niet ongesteld is, maar zelfs kern gezond. Er is een klein winstcijfer, nl. f2964.35 en dat zou den indruk kunnen vestigen, dat het er niet zoo best voorstond. Maar de balans leert verder, dat de afschrijvingen als gewoonlijk hebben plaats gehad en dat er nog buitengewone afschrijvingen zijn tot ruim f5000. Spr. vraagt zich af, of het wel goed is steeds dit afschrijvingscijfer zoo hoog op te voeren en het winstcijfer daardoor te drukken. Als men die metho de zou doorvoeren, dan was er tenslotte geen winst cijfer, ja zou men zelfs tot een tekort kunnen ko men. Spr. meent, dat men op deze wijze het tegen woordig geslacht meer laat betalen dan noodig is en het nageslacht van betalingen ontlast. En is dat wel gewenscht? vraagt spr. Vooral in een tijd van ma laise is het niet. goed dat men met die afschrijvin gen verder gaat dan noodig is en de menschen meer laat betalen dan behoeft. Immers ieder zakenman is er op uit om zijn bedrijfsuitgaven zoo laag moge lijk te houden en ook de particulieren zullen in hun gezin zoo weinig betalen als maar kan, vooral in groote gezinnen. En dan moet men de menschen niet op hooger uitgaven jagen dan noodig is. Spr. dringt aan op een andere politiek in deze. Op de Balans staat op de creditzijde f47225.75, en daar is gevoegelijk af te nemen wat in het vernieu wingsfonds over 1930 is gestort en de winst van 1930 is te zamen f8640.25. Ook is af te trekken bet waar borgfonds voor de muntmeters, ongeveer f 1000. Spr. becijfert dat f9400.is af te trekken en blijft er een schuld van f38765.30. En daarvoor bezit de gemeente de gebouwen, het nieuwe huis van den directeur, de woningen van de fitters, buizennet, straatverlichting- installatie enz., enz. De ovens staan voor f 1.op de balans, terwijl het andere genoemde voor f96 op de balans staat. Spr. zegt dat men op deze wijze theoretisch aan lage winstsaldi komt en dat er zoodoende aan gas prijsverlaging niet kan worden gedacht. Spr. keurt een dergelijke politiek af en ziet er geen enkele na - vaardbare reden voor, niet vergeten als mag worden dat het bedrijf er is voor de burgers en niet anders om. Spr. is niet van plan dat bedrijf voor de bur gerij op te offeren, maar die al te hooge afschrijvin gen mogen niet toegepast blijven. Op de balans is eveneens te vinden, dat de nieuwe aanleg in het Heerenbosch, groot f 3500.geheel is afgeschreven in eens. Dat net heeft een levensduur van minstens 25 jaar. Waarom mogen ook die na ons komen, daaraan niet meebetalen. Spr. geeft het college van B. cn W. in ernstige overweging met deze bedrijfspolitiek te breken. Het bedrijf is kernge zond en het is niet goed te keuren dat het tegenwoor dig geslacht alle lasten draagt, Spr. zal tegelegenertijd op dit punt terugkomen en uiting geven aan zijn plan om tot gasprijsverlaging te komen.. Op de vraag van den burgemeester wie het woord over dit punt verlangt, doet niemand zijn mond open. Ook onze gas-specialiteit Schoorl zwijgt in alle talen. De heer De Vries maakt een opmerking over het Verslag. Er is ruim 500.000 M3. gas verkocht en dat is gespecificeerd in industriegas enz. enz. en ook een verlies van 10149 M3. Spr. heeft dat nagecijferd en dat verlies moet zijn 20149 M3. en op deze wijze wordt het niet 2 maar 4 Spr. noemt het zeer eigenaardig dat dergelijke bokken in dit verslag kunnen voorko men. De heer Gorter informeert naar de verliezen in an dere jaren. Het blijkt na onderzoek, dat dit over 1929 is ge weest 6.26 over 1930 4.10 Dut ondanks de slechte ketel nog gunstig. De heer Schoorl weet te vertellen dat dit verschil in percentage wel eens beinvloed wordt door vroegere of latere meteropname, enz. Voorzitter dankt den heer De Vries voor zijn op merking en den heer Blaeser zal op zijn fout worden gewezen. De duur der bijdragen voor de kanalen. Het gemeentebestuur richtte aan het Prov. Bestuur een schrijven waarin werd geweze op de zinsnede in een brief van de Commissie-van Aalst: „Er behoeft slechts te worden betaald tot en met „het veertigste jaar verloopen na den datum waar- „op de eerste bijdrage is toegezegd en door het Prov. „Bestuur als zoodanig is erkend." In de vergadering van den Raad werd opgemerkt dat uit een antwoord op een desbetreffende vraag, zoomede uit de gewisselde stukken is gebleken, dat de belofte door de Commissie-van Aalst gegeven door Ged. Staten zou worden nagekomen en dat die gemeente- en waterschapsbesturen, die in gunstigen zin op de aanvrage hadden beschikt, niet de volle 40 jaren zouden behoeven bij te dragen. Nu uit een door het Prov. Bestuur gezonden brief blijkt dat de bijdrage verschuldigd zal zijn tot en met het jaar 1969, rijst de vraag, of de gemeente Schagen, die reeds in 1927 de eerste bijdrage toezegde, tot en met genoemd jaar zal moeten bijdragen. Voorts werd de vraag gesteld of waar de 40-jarige annuïteit gebaseerd is op een rentevoet van 5 de bijdragen in verband met de daling van den rente voet niet zouden kunnen worden verlaagd. Ged. Staten antwoordden dat de beteekenis van de erkenning als volgt is omschreven: „Dat de bijdrage voor een kanaalvak als erkend „mag worden beschouwd, zoodia ons College zal „hebben verklaard dat tot den aanleg van dat „vak zal worden overgegaan en de bijdrage onvoor waardelijk of onder door ons College goedgekeurde „voorwaarden is verleend." Uit de erkenning, welke door ons nog in. het jaar 1930 is geschied, volgt, in verband met het feit. dat in dat jaar nog geen uitgaven zijn gedaan, dat door belanghebbende in elk geval over een korteren ter.- mijn dan 40 jaren zal worden betaald. Aangezien de provincie reeds de helft der kosten draagt en bovendien thans reeds de zekerheid be staat, dat die last zal worden verzwaard door de omstandigheid dat door belanghebbenden in geen ge val alle termijnen zullen worden betaald, bestaat er voor ons College geen aanleiding te overwegen de eenmaal vastgestelde bijdrage in het algemeen te verlagen. Voor zoover de gemeenten en waterschappen be treft, die meer hebben toegezegd dan gevraagd is, zou kunnen worden nagegaan, of wat dat meerdere betreft, de Provincie door leening tegen lageren ren tevoet dan 5 voordeeliger uitkomt en of in dat geval wellicht de mogelijkheid bestaat tot een even redige vermindering. De heer Van Nuland merkte op, dat z.i. Ged. Staten zich niet houden aan hetgeen was toegezegd door de Commissie van Aalst. Het moge waar zijn dat het of fer der provincie zwaarder wordt, maar de toezeg ging wordt toch niet nagekomen. Spr. legt er zich echter bij neer, daar er toch niets aan te doen is. Alle voorafgegane stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Door Ged. Staten wordt er op gewezen dat voortaan bij het terleen verstrekken aan of het in bewaring geven van de gemeentegelden bij derden een onder pand ten minste ter waarde van het terleen ver strekte of in bewaring gegeven bedrag worde ge geven. In verband met deze opmerking wordt de rekening courant-overeenkomst met de Hoornsche Crediet- en Effectenbank opnieuw vastgesteld. Voorzitter merkt op, dat de Gemeente reeds derge lijke voorwaarden had gesteld en steeds een vol doend onderpand bezat. De winkelsluitingswet. Door de Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging en ..De Hanze" is een ver zoek ingezonden om art. 6 van de Winkelsluitings wet op deze gemeente niet van toepassing te willen brengen. Art. 6 zegt. dat bij plaatselijke verordening de ge meenteraad, onder Koninklijke goedkeuring, kan be palen dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek, gesloten moe ten zijn B. en W. stellen den Raad voor. aan het verzoek van adressanten tp voldoen, aangezien een verorde ning, als bedoeld, voor onze gemeente niet noodig en niet gewenscht moet worden geacht. Allen voor. Electrlficatle Gcmecntowoningen. Van C. Domper en 5 andere bewoners van ge meentewoningen op het Hoog is een verzoek ingeko men om aansluiting aan het electrisch net. Onder overlegging van een begrooting van kosten n.1. f 180.—stellen B. en W. voor tot aansluiting van bedoelde woningen over te gaan. mits de huur wordt verhoogd met f 0.10 per week. gedurende 10 Jaar. Blijkens de overgelegde verklaring gaan de ver zoekers hiermede accoórd. Aangenomen. Voorschotten voor grondaankoop en wo ningbouw. Door de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" wordt voor den bouw van 16 woningen aan de I.au- riestraat een voorschot van f49000 gevraagd. De kos ten per woning worden daarbij geraamd op f3044.90. Van de Woningbouwvereeniging „Schagen" wordt voor den bouw van 16 woningen, n.1. 8 type A en 8 type B woningen, aan het verlengde van de Cornelis Bokstraat een voorschot ten behoeve van den grond aankoop, straten en rioleering en het bouwen van de woningen, een voorschot gevraagd van f62000 Naar aanleiding van deze adressen, waarbij voor schotten worden gevraagd uit do gemeentekas, respectievelijk groot f49000 en f62000, deelen B. en W. den Raad mede. dat zij, in verband met een door hen ingesteld onderzoek, de overtuiging hebben ge kregen, dat in onze gemeente werkelijk groote be hoefte bestaat aan woningen. Op grond hiervan stelt het College voor op beide verzoeken gunstig te beschikken. Bij aanneming van deze voorstellen stellen B. en W. voor een 50-jarige 4V* annuiteitslecning te sluiten tot een bedrag van f 111000.—, met betaling der annu- stelt in twee halfjaarlijksche termijnen, de eerste annuiteit te voldoen in het jaar 1932. De heer Kooij merkt op, dat de woningbouwver eeniging „Schagen" eerst niet meer dan f 1.— kon ge ven voor den grond van de gemeente. Maar nu wordt de grondprijs misschien wel f5.eer straat en riolee ring klaar is. Hoe kan dat samengaan? 't Is een groot verschil. De heer Gorter licht toe, dat de heer Schmalz wel heeft gesproken van niets of f 1.—, maar toch heeft laten uitkomen, dat 't niet zoo zeer om den prijs van den grond ging, maar hoe lager de prijs van den grond was, hoe meer kon besteed worden aan de wo ningen, of hoe lager de huurprijs kon worden. Voorzitter: Maar nu worden de woningen toch ook goed? De heer Schoorl heeft de exploitatie-rekeningen be keken en heeft den indruk dat ze beide goed zijn op gezet en uit zullen komen. De plannen van „Schagen" zijn dusdanig opgezet, dat de rekening wel zal klop pen. Het is goed gezien, dat het bestuur niet iets heeft voorgelegd met-de kans dat later aou blijken niet uit te komen. Het voorstel van B. en W. wrordt aangenomen. De volksbadinrichting. Door het bestuur van de Witte Kruisafdecling is een schrijven ingezonden, waarin wordt medegedeeld dat de nieuwe zweminrichting aan de Wiel. gekost heeft f2598.94, dat als subsidie is ontvangen f1030, zoodat ten laste der afdeeling is gebleven f 1568.94. Bovendien zijn de exploitatiekosten der inrichting, bedragende f200 per jaar. ten laste der vereeniging gebleven, zoodat de finantieele toestand der afdee ling door de oprichting van de zweminrichting in een ongunstigen toestand is gekomen Aanschaffing en onderhoud van het verplegingsmateriaal, toch een allereerste zorg van de afdeeling, is daardoor in 't gedrang gekomen, redenen waarom verzocht wordt aan de afdeeling over 1931 een subsidie te verleenen van f200, zijnde de exploitatiekosten der zwemin richting. Ten aanzien van dit verzoek stelt de meerderheid van het College van B. en W. den Raad voor, een bijdrage te verleenen. groot f 100.gelet op de om standigheid, dat reeds voor de stichting der hadin richting een belangrijk bedrag uit de gemeentekas is toegestaan en de post voor onvoorziene uitgaven 1961 reeds belangrijk is aangesproken. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat in de vorige raadszitting nog aan genoemde vereeniging een be drag is toegestaan, groot f 250.—, wegens verhooging der subsidie voor tuberculosebestrijding. De minderheid in het College, met name de heer Schoorl, zou ten volle aan het verzoek van adressant willen vo'doen. gelet op het groote belang voor de volksgezondheid, daar ieder van de inrichting ge bruik kan maken en voorts gelet op het feit, dat po gingen tot stichting van een volksbadhuis alhier steeds schipbreuk hebben geleden. De heer Gorter zal zich niet verzetten tegen de aan vrage, want het Witte Kruis doet uitstekend werk ten bate van de Volksgezondheid. Men laat echter uit komen, alsof do exploitatie van dc Badinrichting te zwaar drukt op de financiën, maar dat is niet co- heel juist. Die kosten had men ieder jaar. Het is fei telijk een subsidie om het te verwachten kastekort te dekken. Spr. is er echter niet tegen, want anders zou de vereeniging op haar goede werk moeten gaan be knibbelen. De heer De Vries onderschrijft de woorden van den heer Gorter. Door haar actiof werken is het Witte Kruis in financieele moeilijkheden en spr. gevoelt er alles voor om voor 1931 het gevraagde bedrag toe te staan. Voorzitter merkt op, dat het motief der meerder heid was. dat ei zooveel van de Gemeentekas ge vraagd wordt, en het Witte Kruis heeft al herhaalde lijk een bijdrage genoten. Daarom wilde spr. en wet houder Leguit de helft toestaan, niet omdat het werk van het Witte Kruis hun niet sympathiek is, maar uit zuinigheid. De heer De Vries zegt dat niet gesproken behoeft te worden van „genoten", want feitelijk verricht het Witte Kruis wat de Badinrichting en de T.B.C.-be- strijding betreft, de tank der Gemeente. De heer Leguit vindt het tusschentijds vragen en toestaan van subsidiën verkeerd. Er is al 'n groot be drag besteed van den post onvoorzien. En het blijft niet beperkt tot 1931. JDen heer Schoorl doet het genoegen sympathieke klanken te hebben gehoord voor zijn voorstel, dat hij nader uitvoerig toelicht, llij juicht het toe dat de GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op DROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Volksb adinrichting is tot stand gekomen en meent dat het veel eenvoudiger en goedkooper is dat het Witte Kruis de stichting beheert, dan dat do Gemeen te het zou doen. Intusschen heeft de badinrichting veroorzaakt, dat het Witte Kruis enkele jaren slecht bij kas zal zijn, na een paar jaren is het evenwicht wel weer hersteld. Daarom wordt nu gevraagd om do exploitatiekosten te vergoeden. Niet alleen is aan den Raad om steun gevraagd, ook het H. B. van het Witte Kruis is gevraagd en heeft dat toegestaan. De heer Leguit: Gedeeltelijk! De heer Schoorl erkent dit, en doet ten slotte een ernstig beroep op den Raad het geheele gevraagde be» drag te verleenen. De heer. Gorter zegt, dat de zaak toch verkeerd wordt voorgesteld. liet gaat feitelijk om het te ver wachten tekort van Het Witte Kruis te dekken. Na over- cn weer praten moot de heer Schoorl ge- kennen dat do heer Gorter gelijk heeft. Voorzitter brengt het voorstel van de minderheid van B. en W. (het volle gevraagde bedrag) in stem ming. het wordt aangenomen met alleen den heer Leguit tegen. Een tegelsnijmachine. B. en W. stellen den Raad voor te hesluiten tot net aanschaffen van een tegelsnijmachine voor de straatwerken, waarvan de kosten bedragen f 125.—. Bij de gehouden proefnemingen zijn zeer goede re sultaten verkregen, liet tijdroovende op maat hak ken der tegels en het gevaar voor stukspringen wordt door het gebruik der machine volkomen op geheven De heer Van Rijswijk is er niet tegen, maar de re* sultaten der demonstratie vielen hein niet mee. De Voorzitter begrijpt dat niet. tegels van de aller beste kwaliteit werden zeer goed gesneden en de moeilijkste proeven slaagden. De heer Van Rijswijk meent, dat een vakman ook met de hand zeer gemakkelijk de beste tegels op maat krijgt. Spr. is niet tegen den aankoop, maar enthousiast is hij niet. De heer Gorter wijst er op, dat een fabrikant bij de demonstratie natuurlijk de beste tegels zal ge bruiken. De Voorzitter merkt echter op, dat de demonstra tie door den opzichter en den stratenmaker plaats vond. Spr. wijsi erop, dat het op maat maken van de tegels een tijdroovend werk is. De heer De Vries vraagt naar het onderhoud van de machfcie, doch de Voorzitter antwoordt, dat het een zeer eenvoudige machine is. De heer Van Nuland vraagt, of de kosten uit „on voorzien" worden betaald, waarop de heer Schoorl antwoordt, van indien mogelijk uit den post onder houd straten en pleinen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Kohier Hondenbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier van de hondenbelasting voor het jaar 1931, tot een bedrag van f949. De heer Van Nuland wil in comité nog oen paar opmerkingen maken, zoodat do vaststelling van het kohier voorloopig wordt aangehouden. De herstelling van een der gashouders. Ingekomen is een rapport betreffende het onder zoek en de reparatie van een gashouder van 600 M3. inhoud, gehouden op Dinsdag 2 Juni 1931 door de heeren Ir. J. G. de Voogd, ingenieur der Gasstich- ting, te 'sGravenhage en Ir. H. v. Meurs, ingenieur^ bij het gemeente Gasbedrijf te Rotterdam. Aan rapporteurs werd de opdracht verstrekt tot het indienen van een rapport op uiterlijk Maandag 8 Juni betreffende de volgende punten: le. een beoordeeling omtrent de noodzakelijkheid van een reparatie van een gashouder van 600 M3. in houd; 2e. een beoordeeling omtrent den omvang van deze reparatie; 3e. een bcgrooting van de kosten aan deze repa ratie verbonden. Uit het rapport vermelden we het volgende:: Blijkens mededeeling van den heer Blaeser. is een der heide gashouders thans ongeveer 25 jaar oud en rijn van het begin af de nnden van het klokdek op verscheidene plaatsen lek geweest, waardoor de pla ten langs die naden zijn ingeteerd en doorgeroest. Bij het onderzoek was de gashouder buiten bedrijf, klokdek met rolstoelen en geleidingsrollen verwij derd, klokwand met dakspantconstruclie met ket tingen aan den omloop opgehangen en bovendien van onderen met houten balkjes ondersteund, zoo dat het geheel goed toegankelijk was. Het klokdek toonde ons aan, dat de klinknaden zeer slordig en onregelmatig en met te breede over lappen zijn uitgevoerd. De naden zijn daardoor on dicht geweest en het is begrijpelijk dat deze nnden nooit goed dicht geweest hebben kunnen zijn. Vocht is tusschen deze naden doorgedrongen en roestvor- ining en intering ontstaan. Door doelmatige behandeling met kit zijn de lek kages zooveel mogelijk tegengegaan en de geheele gashouder werd steeds met teer bewerkt en goed onderhouden. Gezien de slordige uitvoering van het werk is het niet uitgesloten dat het klokdeel uit verschillende materiaalsoorten of platen van ver schillende dikte zou zijn opgebouwd. Door onjuiste contructie en bevestiging van de stoe len der geleidingsrollen aan den vertikalen boven rand van de klok is ook daar vocht tusschen deze stoelen en den klokwand gedrongen en zijn op die plaatsen de wandplaten volkomen doorgeroest. On derlinge verbindingen waren overal onvoldoende be vestigd. rnet het gevolg dat deze verbindingen op vele plaatsen bezweken zijn en de wandplaten op die plaatsen waren ingescheurd. De oorzaak der gebreken zijn naar de meening van rapporteurs, het gevolg van een zeer slordig uit gevoerd kllnkwerk en van een minder goede con structie van sommige onderdeeien, als rolstoelen en onderwond klokwand. Overigens ziet het materiaal van den gashouder ei' nog vrij goed uit, zoodat reparatie alleszins ge rechtvaardigd kan worden. De reparatie zal echter -rrondig moeten geschieden, daar zich anders wel licht reeds spoedig opnieuw moeilijkheden zouden openbaren. In overweging wordt gegeven ook de naden van den vertikalen klokwand nog eens nauwkeurig te onder zoeken, teneinde een grootere zekerheid te verkrijgen dat niet na verloop van eenigen tijd ook met deze naden moeilijkheden zouden optreden. Als beslist noodzakelijk worden de volgende her stellingen beschouwd: le. vernieuwen geheele klokdek met platen, met inbegrip van vervanging van de oude afsluitingen door nieuwe verzegelinrichtini'en. plus aanbrengen van een ontluchtingskraan met binnenhuis; 2e. vervangen der 8 oude rolstoelen door nieuwe met inbegrip van het vernieuwen van eenige rollen; 3e. herstel van den vertikalen klokwand ter plaatse, waar de oude rolstoelen bevestigd zijn ge weest en ter plaatse waar deze wand aan de onder zijde is ingescheurd, als gevolg van de bezweken verbindingen van het vaststijvings hoekijzer; 4e. versterken van genoemd te zwakke verstij vingshoekijzer door het aan den onderkant over den geheelen omtrek te voorzien van een opgeklon ken strip, alsmede het vervangen van de oude ver bindingshoekijzers door nieuwe, welke dan solide j>evestigd moeten worden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5