Marktberichten. Hoewel geen leveranciers zijnde en daarom niet alle factoren kunnende bcoordeelen, welke de kosten van de uitvoering van een dergelijk werk be palen, temeer daar deze gedeeltelijk ook afhangen van bedrijfstoestanden bij den fabrikant die het werk zal uitvoeren, meenen rapporteurs de kosten zeer globaal in totaal te kunnen begrooten op rond f4000. Indien evenwel het klokdek uit platen van 2'/i in.M. dikte, inplaats van 3 m.M. vervaardigd wordt, hetgeen voor gashouders van dergelijke afmetingen gebruikelijk is. zou deze prijs lager gesteld kunnen worden. Voor dezen prijs zou het werk volledig door den leverancier kunnen worden uitgevoerd, met in begrip van het raedelevjren van een bekwaam chef monteur, alle benoodigde hulpkrachten, gereedschap pen. materialen franco station Schagen, beproeving na afloop der montage en de verzekering tegen alle risico's tot op het tijdstip der oplevering. Niet in den prijs zijn begrepen de werkzaamhe den ten behoeve van het ledigen van den gashou, der. schoonmaken, wederom vullen met water, het in gebruik stellen, alsmede het leveren van het voor het werk benoodigde stellingmateriaal en het teer- en verf werk na beëindiging van de herstel lingswerkzaamheden. In het rapport worden voorts nog voorschriften voor de uitvoering van het werk gegeven. B. en W. stellen voor, de herstelling zoo spoedig mogelijk te doen voortzetten, nadat aan de firma Wispelweij te Zwolle een definitieve prijsopgave is ge vraagd en hiertoe li. en W. een blauco crediet toe te staan. De Voorzitter licht allereerst toe, dat zooals in co- mi té verga dering was besldten, welke comitéverga dering spr. niet de eer had bij te wonen, B. en W. zich hebben gewend tot de Vereen, van Ned. Ge meenten met verzoek een ingenieur te willen aan wijzen voor het onderzoek van den gashouder. Naar aanleiding van dit telegrafisch verzoek kwam het naar spr.'s oordcel eigenaardige antwoord, dat om gezondheidsredenen de ingenieur met 6 weken ver lof was en niet aan het verzoek kon worden voldaan. Spr. vond het eigenaardig dat de Vereeniging niet een anderen ingenieur had. B. en W. hebben zich naarna gewend tot de Vereeniging „Gasstichting" en zeer spoedig is toen een onderzoek ingesteld en aan het einde der week is het rapport binnengekomen. De heer Van Nuland is blij, dat de raad zijn voor stel om deskundigen geen belangstellenden een onderzoek te doen instellen, heeft aangenomen. Blij kens het rapport zullen de kosten maximum onge veer f 4000 bedragen, maar is het niet met zekerheid le zeggen. Het voorstel van B. en W. een blanco cre diet, gaat spr echter te ver. Spr. twijfelt niet, dat B. en W. nauwlettend op de herstelling zullen toezien en dat zij geen misbruik van een eventueel blanco cre diet zullen maken, maar spr. vindt het toch niet juist gezien om een blanco crediet te vragen. De raad komt toch nog wel eens bijeen en dan kunnen B. eu W. zien of met f4000 volstaan kan worden en zoo niet, een ander nieuw crediet aanvragen. Spr. stelt voor aan B. en W. een crediet te verleenen van maximum f4000. Do Voorzitter wijst er op, dat het ingestelde on derzoek. al kost het dan niet veel, toch f 145 heeft ge kost. Bovendien is een monteur en hulpmonteur uit Zwolle gekomen, omdat door afwezigheid de firma Wispelweij het telegram niet op tijd ontving, verder waren 2 arbeiders uit deze gemeente door de stopzet ting gedupeerd en hebben B. en W. ze voor den Dins dag en Woensdag een schadeloosstelling toegekend. Daarbij komt dan het steigerwerk ad f150, zoodat we voor f 1000 niet klaar zullen komen. De heer Van Nuland: Goed, dan een crediet van f 4500. De heer Van F.rp is het voor een groot deel met de redeneering van den heer Van Nuland eens. doch spr. voelt niet voor het verleenen van een blanco crediet. Spr. innnkt het college van B. en W. een compliment, dat het erin geslaagd is, het onder zoek door deze deskundigen to doen instellen, spr. heeft alle lof voor het rapport. Spr. wenscht echter, dat naast de definitieve opgave van kosten de firma Wispelweij ook een verklaring overlegt, dat zij zich onderwerpt aan de voorwaarden van de deskundigen. Omdat de juiste kosten niet nauwkeurig zijn te ra men, volgens het rapport, vindt spr het gevaarlijk li. en W. een blanco crediet te verleenen. Spr. her haalt dat hij het zeer gewenscht vindt, dat de firma Wispelweij zich aan de voorwaarden van de rappor teurs onderwerpt. De Voorzitter zegt, dat hij tegen het overleggen van een dergelijke verklaring geen bezwaar heeft De heer Bakker vl «dt het wel goed een crediet van t 4500 te verleenen, maar spr. wil voor alles, dat de gashouder grondig ln orde wordt gemaakt Spr. zou willen dat als do opgave van Wispelwey ls ontvangen, de raad eerst op de hoogte werd gebracht De Voorzitter zegt dat dit niet mogelijk is, want dat etagnoert weer. De heer Schoorl neemt aan, dat de vergadering over tuigd zal zjjn dat B .en W, geen cent meer zullen uitgeven dan noodig ls en B. en W. hadden het plan om den raad in de volgende vergadering volledig op de hoogte te houden. Spr. vindt echter goed als de raad B. cn W. voorloopig een crediet van f 4500 wilde ver leenen. De heer De Vries acht het wel gewenscht dat als de offerte van Wispelwey boven do f 4500 is, de raad on middellijk op de hoogte wordt gebracht. Do heer Schoorl zegt, dat het standpunt van B. en W. Is. dat geen definitieve opdracht tot herstel wordt gegeven voor B. cn W. een definitieve opgave van Wis- pejwey hetbbcn. Het is wet Jammer, dat het werk nu weer eenige dagen is getraineerd, maar B. en W. kon den moeilijk anders doen. Spreker wijst op het risico dat het bedrijf loopt met de werking van één gashouder en spr. acht het niet onmogelijk, dat bijv. tijdelijk de straatverlich ting niet zal kunnen worden ontstoken. De Voorzitter: Dat is in de kermisweek niet te doen. De heer Schoorl acht het toch mogelijk dat dit zal moeten gebeuren. De Voorzitter brengt nuhet voorstel van B. cn W. ln stemming, geamendeerd door den heer Van Nuland, dat het credlot maximum f 4500 zal bedragen, met Inbe grip dan van het steigerwerk en de verleende schade vergoeding. De heer Lcgult meent dat die kosten niet onder de f 4500 zijn begrepen, doch de Voorzitter zegt, dat juist naar aanleiding van spr.'s mededceling daarover de heer Van Nuland tot f 4300 is gegaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. cn W. geamendeerd door den heer Van Nuland, besloten. De heer Van Eip wijst er nog eens op, dat de uit voerder van het werk zich aan de in het rapport ver melde voorwaarden dient te onderwerpen, wat door den Voorzitter wordt beaamd. Suppletoirs begrooting. Voorgesteld wordt de begrooting dienst 1930 te wij zigen, waartoe een 3e supplctoire begrooting ter vast stelling wordt aangeboden, in ontvangst sluitend op f 4517.85, in uitgaaf op f6490.85. Wordt goedgevonden. De rondvraag. De dokterskwee tl©. Den heer Bakker heeft het gefrappeerd, dat op de agenda niet voorkwam de dokterskwestie. Naar aan leiding van de comité-vergadering, had spr. ter tafel verwacht een verzoek van Dr. Melchlor om ontslag als gemeente-geneesheer en een verzoek van den heer Nar.r.inga om ais gemeente-geneesheer te worden be noemd. Inplaats daarvan heeft spr. ontvangen een *«er lijvig, mets-zeggend dossier van den heer Van der Sluis. Spr. vraagt wat de oorzaak ls dat de 2 genoem de adressen niet ter tafel zijn, terwijl het spr. bekend ls. dat ze toch wel zijn ingekomen. Na het besluit en de uitspraak in comltó-vcrgaderlng had spr. deze zaak ter tafel verwacht. Spr. heeft geen bezwaar deze zaak eerst ln comité te bespreken. De Voorzitter schorst de vergadering. Nadat de raad geruimen tijd ln comité ls geweest, volgt heropening van de openbare vergadering. Allereerst wordt nu het kohier hondenbelasting, zij het gewijzigd, vastgesteld. Wat Schagen's burgerij niet aangaat De Voorzitter zegt dan. dat naar aanleiding van de bseprekingen in comité-vergadering, alsnog aan de agenda wordt toegevoegd, het verzoek van den heer Dr. Melchlor om ontslag als gemeentegeneesheer en de benoeming van een gemeente-geneesheer. De heer Van Nuland zegt dat hij gisteravond ln ver band met deze kwestie thuis heeft ontvangen een uit voerig dossier van Dr. Van der Sluys. Spr. heeft geen tijd gehad om het stuk te bestudeeren, er staan be langrijke gegevens ln en spr. heeft geen gelegenheid gehad zijn licht op te steken omtrent de motieven die in dat stuk zijn verwerkt Spr. zal zich daarom moeten verzetten tegen de benoeming van'een gemeente-genees heer en stelt voor. dit punt te verdagen tot de vol gende vergadering. De heer Gorter vereenigt zich met dit voorstel. De heer Bakker dankt B. en W., omdat ze bereid zijn deze punten alsnog op de agenda te plaatsen. Het gaat bij spr. niet om de personen, het gaat om de kwes tie. Er is reeds een definitieve uitspraak in deze kwes tie en spr. wijst er op dat de dading die ls gepleegd, niet ls gepleegd door B en W. maar door den geheelen raad. Spr. stelt daarom voor het verzoek van Dr. Van der Sluis voor kennisgeving aan te nemen, omdat er reeds besloten was, wat et zou gebeuren. De heer Gorter merkt op, dat de heer Bakker buiten do orde gaat, want B. en W. stellen voor op de agen da te plaatsen ontslag Dr. Melchlor en benoeming ge meente-geneesheer. De Voorzitter deelt dan mede. dat ingekomen is van den heer Dr. Melchlor het verzoek om eervol ontslag als gemeente-geneesheer tegen 1 Juli 1931 of op nader vast te stellen datum. B. en W. stellen voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dankbetuiging voor do belang rijke diensten, die de heer Dr. Melchior gedurende lan ge jaren de gemeente en de patiënten heeft bewezen De Voorzlter zegt dat de heer Melchlor zich getoond beeft een zeer nobel man en een kundig geneesheer, en die de meeste waardeering verdient We hopen dat het hem in zijn toekomstige woonplaats goed moge gaan. Applaus. Verder ls ingekomen het verzoek van Dr. H. U. Nan- ninga, om als opvolger van Dr. Melchior tot gemeente geneesheer te mogen worden benoemd. B. en W. stellen voor den heer Nanninga, met ingang van 1 Juli te benoemen als bemeentegeneesheer. Het voorstel om beide stukken to behandelen wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van van de heeren Van Nuland cn Gorter. De heer Gorter zegt gisteravond te hebben ontvangen een afschrift van een verzoekschrift van Dr. Van der Sluijs over de benoeming van een gemeentegeneesheer en spr. stelt nu voor om voor en aleer een beslissing te nomen over de benoeming van een gemeente geneesheer het request van Dr. Van der Sluis te behandelen. De Voorzitter meent dat daar niets tegen ls, maar de "heer Van Nuland verzet- zich tegen de behandeling, omdat hij geen tijd gehad heeft, het request te bestu deeren. De heer Bakker stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het ls zeer uitvoerig en spr. heeft zich ook niet kunnen orienteeren. De heer Van Erp vraagt of de heer Bakker dan wil terugnemen de bewering dat het adres van den heer Dr. Van der Sluis ls een nietszeggend adres. De heer Bakker is daartoe bereid. Spr. had niet de bedoeling het adres te kwallficeercn ais nlets-zeggend, maar spr. bedoelde dat het adres niets gaf, omdat «r reeds een uitspraak was. Do heer De Vries erkent dat na de uitspraak die reeds in comité ls gedaan, het adres van den heer Dr. Van dor Sluis niet ter zake dienende !s, maar het ls ©ep daad van beleefdheid jegens Dr. van der Sluis om 'hét, te behandelen. De heer Gorter stelt voor het adres van Dr. Van der Sluis te behandelen. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Bakker. Het verzoek. van den hoer Van der Sluis luidt als volgt: Ondergeteekende, A. L. van der- Sluis, arts te Schagen verzoekt u met verschuldigden eerbied, na het neerleg gen van de praktijk door Dr. Melchior, niet opnieuw één arts te belasten met de geheele gemeente-parktijk, doch deze op te dragen aan belde to Schagen gevestigde artsen, met inachtneming van het stelsel dor vrije artsen keuze, subsidiair de beide te Schagen gevestigde artsen elk met een gedeelte van de gemeente-praktijk te be lasten. Mocht Uw Raad onverhoopt toch besluiten de gemeen te-praktijk op te dragen aan één arts, dan zou hij U toch ln overweging willen geven voor de verloskundige hulp een afzonderlijke regeling tctreffen. Deze regeling zou hierin kunnen bestaan, dat de verloskundige praktijk verdeeld wordt over de belde te Schagen gevestigde art sen of dat voor deze praktijk een gemeente-vroedvrouw wordt aangewezen. Tenslotte wijst hij uwe vergadering nog op de wensche- lljkheld, dat bij de benoeming van, hetzij één, hetzij twee functionarissen belast met de gemeente-praktijk, de mo gelijkheid wordt opengelaten om te zijner tijd tot invoe ring van de vrije artsenkeuze over te gaan, hetgeen zou kunnen geschieden door de benoeming telkens voor een bepaald tijdvak te doen plaats hebben, bijvoorbeeld om de twee jaar. Resumeerende, meent hij in 't kort zijn verzoek als volgt te kunnen weergeven: A. Invoering vrije artsenkeuze: of zoo dit niet moge lijk is: B. Verdcellng van de gemeente-praktijk over de bel de te Schagen gevestigde artsen; of zoodit niet mogelijk ls: C. Opdracht aan één arts van de gemeente-praktijk, met uitzondering van de gemeente-verloskundige prak tijk, die onder belde Schagensche artsen wordt verdeeld of aan «cn vroedvrouw wordt opgedragen; D. en ln ieder geval in de onder B en C genoemde desiderata aan de benoeming tot gemeente-arts een tij delijk karakter te geven, om de invoering van de vrije artsenkeuze mogelijk te maken. Een zeer uitvoerige toelichting vergezelt het verzoek waaraan wij het volgende ontleenen: In verband met het door mij gedaan verzoek, datee- rende 15 Juni 1931. meen ik dit verzoek op do volgen de wijze mogen toelichten: In Schagen zijn do laatste jaren twee medici geves tigd, gedurende die periode is de gemeente-praktijk steeds opgedragen goweest aan een dier artsen. Door het neerleggen van de praktijk door Dr. Melchior, doet zich thans de vraag voor of wederom aan één der te Schagen gevestigde artsen de gemeente-praktijk zal worden opgedragen, dan wel of de gemeente-praktijk zal worden verdeeld over do ter plaatse gevestigde art sen. Ik ben do mccnlng toegedaan dat het 't meest billijk ls, dat de gemeente-praktijk worde opgedragen aan de, na het neerleggen van de praktijk door Dr. Melchlor, ter plaatse gevestigde artsen. Ik meen deze billijkheid op de volgende wijzo te kun nen motlveeren: Voor de gemeente-praktijk heeft de gemeente zonder de levering van de medicamenten uit de som van f 1800 plus vrij wonen, in welk bedrag ls Inbegrepen f 800 voor de verloskundige hulp. Tot nu toe was dit alles, met uitzondering der leve ring van de medicamenten, opgedragen aan Dr. Mel chior. en was do toestand deze, dat wanneer er spoed gevallen waren, ik altijd klaar heb gestaan om mijn hulp te verleenen, welke hulpverleening steeds belange loos ls geschied, dit geldt zoowel voor particuliere- alf gemeente-patiënten. Meerdere malen zijn minder goed gestitueerde patiën ten, bij wie ik reeds een verlaagd tarief bereken, ge- ruimen tijd" door mij pro deo behandeld, om hun de moeilijke gang naar het gemeentebestuur, om een arm- briefje te vragen, te besparen en om hun tevens in de gelegenheid te stellen, niet van arts te behoeven te veranderen. Soms werd in 't geheel geen nota gestuurd. Waar m.1. ieder arts. die voor zijn patiënten hart heeft, dit standpunt behoort ln te nemen, lijkt het mij oók billijk, dat de gemeente-praktijk worde opgedragen aan de beide ter plaatse gevestigde artsen. Immers beide artsen belasten zich reeds, Indien zij op humane wijze hun praktijk uitoefenen, met de verzorging der zoogenaamde stille armen, dit is het eigenlijke gedeeelte van de armenpraktijk, dat niet wordt gehonoreerd en 't welk een min of meer officieus karakter draagt. Wat de verloskundige praktijk betreft, Is vroeger In Schagen een vroedvrouw gevestigd geweest. Wanneer ln een plaats als Schagen een vroedvrouw gevestigd ls, dan kan deze daar alleen een bestaan vinden, Indien de gemeenten een honoarlum beschikbaar stelt. Door 't aanwezig zijn van een vroedvrouw, worden de werk zaamheden van de artsen zeer verlicht, daar de verlos kundige praktijk juist dat gedeelte van hun werkkring is, dat van hen 't meeste elscht. Wanneer in een plaats om de een of andere reden geen vroedvrouw wordt aangesteld, dan wordt gewoon lijk het honorarium dat anders de vroedvrouw krijgt, beschikbaar gesteld als honlrarium voor de ter plaatse gevestigde arts of artsen. De artsen nemen daarvoor op zich aan de gemeente patiënten verloskundige hulp te verstrekken, gewoonlijk ls dit bedrag veel hooger dan het bedrag, dat de arts zou ontvangen. Indien hij een rekening Instuurde over de door hem bij gemeente-patiënten verleende verlos kundige hulp. Is geen vroedvrouw aanwezig, dan zullen belde artsen genoodzaakt zijn aan hun particuliere en fondspatiënten verloskundige hulp te verleenen, beide zullen voor de minder gesitueerden ongeveer hetzelfde tarief bereke nen, belden zullen zich beschikbaar moeten stellen, stellen belde prijs op het behoud van hun praktijk. Ook hier zien we de billijkheid van verdeeling scherp naar voren komen. Daarbü komt nog. dat wanneer de hulp van twee art sen noodig ls, dat dan vooral ln geval van spoed de een den andere voor assistentie noodig heeft dit kan zoo wel particuliere als gemeente-patiënten betreffen. Mocht u evenwel de meening zijn toegedaan do gemeente-prak tijk niet te splitsen, dan treedt hier de onbillijkheid zoo sterk naar voren, dat ik gemeend heb u te moeten ver zoeken in dit geval de verloskundige hulp te scheiden van de overige gemeente prak tijk en deze verloskundige praktijk te verdeelen over de beide te Schagen gevestig de artsen, of zoo dit mogelijk Iso p te dragen aan een vroedvrouw. Wanneer in Schagen één dokter belast ls met de ge meentepraktijk. dan zal tijdens korte afwezigheid bij de ophooping van werkzaamheden in spoedgevallen de hulp van den ander worden ingeroepen. Wat de wijze van verdeeling betreft, kunnen verschil lende wegen worden ingeslagen: 1. Men kan de gemeenteparktijk In twee gelijke deelen splitsen. 2. Men kan de vrije artsenkeus invoeren. Wanneer men in twee gelijke deelen wil splitsen, dan kan men een grenslijn door de gemeente trekken, dit ls een verdeeling welke voor de artsen het gemakkelijkste? Is, een verdeeling die echter met de belangen van de gemeente-patiënten weinig rekening houdt Principieel voel ik het meest voor een verdeeling op zoodanige wijze, dat daarbij de vrije artsenkeuze wordt ingevoerd. Heb lk aanvankelijk gemeend dat een dergelijk ver deeling technische bezwaren zou opleveren, dan meen ik thans, dat lk in dezen een ander standpunt kan innemen daar my gebleken ls dat niet alleen in kleine, doch ook ln grootere plaatsen dit stelsel mee ringang vindt Door invoering van de vrije artsenkeuze worden de gemeente patiënten niet meer achtergesteld bij de particuliere. Dit wordt nader uiteengezet Vooral wat de verloskunde betreft, is de vrijo artsen keuze van groote waarde; ls het niet het recht van leder aanstaande moeder zich toe to vertrouwen aan dien arts op wiens hulp zij 't meest is gesteld? Waar in Schagen twee artsen zijn gevestigd en ook In do toekomst gevestigd zullen blijven, mag dit voor do gemeenteals een groot voordeel worden beschouwd. Is het waar de particuliere patiënten van dit voordeel kunnen profiteeren, dan niet billijk, dat do gemeente-pa- tienten in deze niet worden achtergesteld bij de particu liere patiënten? Naar aanleiding van de door mij naar voren gebrachte belangen der gemeentepatiënten, meen ik u dan ook met klem te mogen verzoeken de vrije artsenkeuze in te voe ren. Mocht evenwel toch niet worden overgegaan tot invoe ring van de vrije artsenkeuze, dan geef ik u ln ernstige overweging aan de benoeming van gemeentegeneesheer een dusdanig karakter te geven dat ten allen tijde over gegaan kan worden tot invoering van de vrije artsen keuze. Nu zouden verschillende motieven naar voren ge bracht kunnen worden op grond waarvan men de ge meentepraktijk zou wenschen op te dragen aan den door Dr. Melchior voorgedragen opvolger. Adressant analyseert dan zijn gcdachtengang in vijf punten, nj.: le. Onbekendheid met de motieven, die hem tot zijn verzoek hebben gebracht. 2e. Vrees voor te drukke praktijk indien de Ge meentepraktijk er hij komt. Die vrees is niet gegrond. 3e. Men vindt, dat mijn inkomen van dusdanigen aard is, dat ik de gemeente-praktijk niet noodig heb. Dit is een argument, dat wel niet naar voren gebracht zal worden, daar het in de eerste plaats buiten de ge heele kwestie staat. Dus nu reeds vooruit te veronderstellen, dat mijn inkomen dusdanig is dat ik het minder noodig zou hebben dan een pas te Schagen gevestigd arts, gaat niet op. Beden waarom ook ik prijs stel op de gemeente praktijk is ook mede deze, dat daaraan is verbonden een pensioen. 4c. Men zou kunnen vreezen, dat de praktijk van Dr. Melchior met de geheele gemeentepraktijk wel, met de halve gemeentepraktijk niet over te doen zou zijn, dan kan ik u aantoonen dat deze veronderstel ling onjuist is. 5e. Nu zou het kunnen zijn, dat uit piëteit tegen over Dr. Melchior de mogelijkheeid bestaat, dat voor gesteld zal worden, den door Dr. Melchior voorgedra gen opvolger met de geheele gomeentepraktijk te be- isten. Nu kan ik niet anders dan waardeering uitspreken over de w&l wil lende houding, die men in dit geval zou wenschen aan te nemen ten opzichte van Dr. Mel- chior.Ik zelf heb de ruim zes jaar, die ik hier in Schagen praktijk uitoefen, steeds met genoegen met Dr. Melchior samengewerkt en heeft er steeds een prettige verhouding bestaan, welke verhouding zeer zeker in het belang van do bevolking is geweest. Nu vraag ik me echter af, of die welwillendheid ten opzichte van Dr. Melchior zich zoo ver mag uitstrek ken, dat ik nu geheel gepasseerd zou worden voor de gemeentepraktijk. Heb ik niet steeds voor ieder dag en nacht klaar gestaan en zeer veel gedaan voor hen, die mijn hulp inriepen? Wanneer men echter toch uit piëteit ten opzichte van Dr. Melchior zoo ver meent te moeten gaan, dat aan den door hem voorgedragen opvolger de geheele gemeente-praktijk wordt opgedragen, dan vraag ik me af welke zouden daarvoor de motieven kunnen zijn. Het zal de meesten uwer duidelijk zijn, dat wan neer een praktijk wordt overgedragen, daarvoor een bepaalde som wordt betaald, hoe hooger de gemid delde jaaropbrengst, hoe grooter de overnamesom. Wanneer dus een praktijk wordt overgedaan, dan speelt het al of niet overkrijgen van een bepaalde betrekking daarbij een rol. Wanneer men dus Dr. Mel chior in de gelegenheid zou willen stellen een zoo groot mogelijk bedrag als overnamesom te krijgen, dan zou deze factor in een beslissing omtrent het al of niet splitsen van de gemeentepraktijk een rol kunnen spelen. Maar dan vraag ik me af, of niet op andere wijze deze kwestie is op te lossen, waarom mfy dan niet in de gelegenheid gesteld de gemeenteprak tijk althans gedeeltelijk over te nemen, ook ik zou hiertoe bereid zijn. Gaarne wil ik in comité-generaal U eventueel een en ander nog nader toelichten. De heer De Vries zegt dat het adres vele dingen van groote beteekënis bevat, maar na hetgeen is afgesproken en na de toezegging aan Dr. Melchlor is het*niet mogelijk op het verzoek van adressant In te gaan. Wat adressant voorstelt, heeft spr. voor een groot deel met sympathie ontvangen, maar adressant had eerder met het stuk moeten komen, omdat hij bokend was met de besprekin gen die plaats vonden. Spr. stelt daarom voor het adrei voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Rijswijk is het er mee eens dat het adres te laat is ingekomen. We kunnen niet meer terug, maar anders was spr. van zienswijze veranderd. Was het adres maar een paar maanden eerder gekomen. Dan zou Dr. Melchior den vollen prijs voor zijn praktijk heb. ben kunnen krijgen en had de gemeentepraktijk over 2 dokters verdeeld kunnen worden. De heer Bakker zegt dat er in het adres goede dingen voorkomen, het voorgestelde ls van zeer democratischea aard, maar het stadium waarin de zaak verkeert maakt het onmogelijk er op ln te gaan. Daarom stelde spr. voor het adres voor kennisgeving aan to nemen. De heer Gorter zegt dat bij deze dokterskwestie ziek 2 moeilijkheden voordeden. In de eerste plaats wilde dt raad Dr. Melchlor finantieel steunen en aan den andere»! kant wilde men Dr. Van der Sluis niet geheel uitschal kelen. Conferenties hebben plaats gehad en naar aan* leiding van de conferenties die B. en W. met de beid® doktoren hebben gehad, is de zaak ln comitévergaderinqp besproken. Spr. zegt dat als de raad alles had geweten! de beslissing niet zou zijn gevallen, zooals ze nu reedif is gevallen. Nu ia het echter mosterd na den maaltijd. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het adrea van den heer Dr. van der Sluis voor kennisgeving aan to nemen. Aan den heer Dr. Melchlor wordt op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gemeentegeneesheer. Als zijn opvolger wordt de heer Nanninga benoemd met 8 stem men, 2 stemmen werden blanco uitgebracht. Vervolg rondvraag. De heer Van Nuland wijst nog eens op de vele aanrij dingen die het hek voor perceel Portegles op het Noord, moet verduren, tot finantieele schade van Portegies. Spr, vraagt of B. en W. willen overwegen of de bocht ver flauwd dient te worden. De Voorzitter noteert De heer Van Nuland zegt dat onlangs proces-verbaal Is opgemaakt tegen iemand die een stier vervoerde, wel ke stier niet voorzien was van een deugdzamen knieband Bedoeld persoon is gister van rechtsvervolging ontsla gen, omdat in de desbetreffende bepaling niet staat ver meld van welke sterkte de knieband moet zijn. Dat la dus een leemte, maar spr. vraagt algeheele herziening van de politieverordening, want ze vormt een chaos. Bovendien de Voorzitter had algeheele herziening reeds toegezegd. Den heer Van Nuland ls verder ter oore gekomen dat er een verzoek is ingekomen om medewerking tot stich ting van een christelijke school. Het heeft spr. gefrap peerd dat deze zaak niet op de agenda voorkwam en spr. dringt op spoed aan. De Voorzitter erkent dat het verzoek enkele weken geleden is ingekomen, maar het eischt zooveel voorbe reiding dat B. en W. het verzoek nog niet in den raad konden brengen. Wel ligt het in de bedoeling het in de volgende vergaderng ter tafel te brengen. De heer Van Erp vraagt waarom de lichtpunten op Tolken nog niet zijn geplaatst. De Voorzitter zegt dat wel besloten Is een paar licht punten op den Loeterdijk aa.n te brengen.. De heer Legult meent dat Tolken Is aangehouden, mot het oog op het brengen van gas naar Grootewal. De heer Van Erp vraagt hoe het staat met het bebou wen van den grond ln het Heerenbosch door den heer De Moor. Er was besloten dat begin voorjaar zou werden gebouwd. De Voorzitter zegt dat ln 't voorjaar met bouwen zou worden begonnen, maar over 2 dagen is het al zomer. Spr. Is voor het bebouwen, er zijn meer stukjes die nog bebouwd moeten worden. De heer Van Erp zegt dat hem is verteld, dat getracht wordt den grondaankoop ongedaan to maken. De Voorzitter antwoordt dat dit niet zal ga%n, het geld is reeds ontvangen. De heer Van Nuland vraagt, waar nu bekend is. waar de primaire weg komt, of nu spoedig de gnsvoorzie- nlng van Lagedijk en Grootewal tot stand kan komen. De heer Schoorl deelt medo dat dit in do eerstvolgende vergadering van B. en W. ter sprake komt. De Voorzitter zegt dat het verband houdt met de wijdte van de te gebruiken bulzen. Hierna sluiting. EIERVEHJNG SCHAGEN. 18 Juni. Aangevoerd: 126557 kipeleren. 52—54 Kg. f 3.40, 55—5f Kg. f 3.403.80, 58—60 Kg. f 3.80—4.50, 61—63 Kg. f 4- 4.50. 64—67 Kg. f 4.50—4.70. ongewogen wit f 3.40—4, op gewogen bruin f 44.60, klein f 3.20, 5073 eendeieren t 3.503.60, 15 kalkoen eieren f 10.60, 28 fazanteierefl f 10.10. HOORN. 13 Juni. 11 stapels kleine fabriekskaas f 33.50, 6 stapels kleins boerenkaas f 35, 3 stapels fabrieks comm. kaas f 34.50, 4 boeren comm. kaas f 35.50. Aangevoerd 24 stapels, wegende 34804 Kg. Handel vlug. DEN HELDER. 18 JunL Afgeslagen Gein. VischhaL Noordzeevlsscherij: tongen f 0.320.27, kleine tongen f 0.070.04. tarbot f 5.504.25 per stuk, schol I f 6.90—5.50. II f 3—1.40. scharre f 2—1.25. poon en pietermannen f 12.5011 per kist; Kustvissche- rij: versche haring f 2.500.60, geep f 106 per tal, an sjovis 7—4 cent per Kg. ALKMAAR, 19 Juni. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 90 stapels, wegende 15600 Kg., waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas: 48 stapels kleine f 34.50, 7 stapela commissie f 32, boerenkaas: 4 stapels kleine f S5, 31 sta pels commissie f 36.50. alles met rijksmerk. Handel goed ALKMAAR, 19 Juni. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 182 H.L.'s aangevoerd, als: 29 H-L. tarwe f 6.257.25, 93 H.L. gerst chev. f 7—7.50, 38 H.L. haver f 6.50—7.75, 11 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 13—15, citroenboo- nen f 12. witte boonen f 1618, 9 H.L. blauwmaanzaad 2 H.L. erwten, w.o. grauwe erwten f 3860, alles per 100 Kg. Handel goed. AMSTERDAM. 19 Juni. Zeeuwsche bonten f 23, id. blauwen f 23. id. Bra- vo's f 23, id. roodstar f 23, id. blauwe poters f 1—1.50, ld. bonte poters f 11.50, ld. Bevelanders f 23. Upol- der bravo'a f 23. ld. Bevelanders f 23, per H.L.. An dijker muizen f 8.50—9, ld. kleine muizen f 56. Lan- gendijker muizen f 8.50—9 per 100 Kg.. Noordholl. roode star f 23, per H.L., Rijper muizen f 8.50—9, id. drielin gen f 56, per 100 Kg., Anna Paulowna roodstar f 2—3, por H.L., Westl. muizen f 8.509, id. kleine muizen f 5 6. Nieuwe Zomer Malta f 1820, id. Itaiiaansche f 14 —16. ld. Spaansche f 12—15, id. Portugeesche f 12—15, p* 100 Kg.. Frlcschc roodstar f 66.50 per H.L. NOORD SCHAR WOUDE, 19 Juni. Aangevoerd: 14100 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 8.3010.60, drielingen f 5.50—6.40, kleine f 1.30—3.10 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK. 19 Juni. Aangevoerd: 158000 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 8.60—12, drielingen f 4.70—7.80, kriel f 0.80—1.5* 11100 Kg. tomaten: a f 40.50—40.90. b f 38. c f 42.30, f 34.90 per 100 Kg., 2100 boe wortelen f 11.20—13.40 pet 100 bos.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6