SchagerCourant Raad Noordscharwoude. Donderdag 25 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8888 Woensdagavond acht uur vergaderde de Raad van deze gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester, secretaris de heer K. G. Reinders. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en mcdedcelingen. Voorzitter deelt mede, dat de gemeenterekening over 1928 en de rekening 1930 van de Lichtbedrijven goedgekeurd van Ged. Staten zijn terug ontvangen. Betreffende de laatste rekening was de opmerking gemaakt dat de batige saldi van vorige jaren als reservefonds moesten worden geboekt. De vergoeding aan de Bijzondere schoolbesturen naar aanleiding van de gomcenterekening 11)28, wor den vastgesteld. Het bedrag aan af- en overschrijvingen der begroo ting 1930 bedraagt voor den gewonen dienst 19021,93% cn voor den kapitaaldienst f906. Van den heer H. Bekker bericht, dat hij zijn be noeming als lid van het B. A. aanneemt De heeren H. Reek en P. Beemsterboer nemen hun be noeming als lid van de Commissie van Toezicht op •het Lager Onderwijs aap. De heer C. Keeman zijn be noeming als lid van de Schattingscommissie voor de In komsten bei ast i ng. Van den Minister bericht dat de uitkecring in ver band met de financieele verhouding tusschen Bijk en Gemeenten voor deze gemeente f6,8273 per inwoner bedraagt. Totaal f 13.709,28. De bijdrage in de salaris sen van burgemeester en secretaris is vastgesteld op f 3000. Van de Commissie van Beheer der Lichtbedrijven is een schrijven ingekomen met de samenstelling van de Commissie voor Georganiseerd Overleg. Aanwezig is het verslag van den Cursus voor de leerplicht vrije jeugd. Aan dezen cursus hadden 10 leerlingen deelgenomen, 2 meisjes cn 8 jongens. Idem het verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Van het Centraal Stembureau het procesverbaal van de stemming voor den gemeenteraad, met de me- dedceling dat alïe gekozenen hun benoeming hebben aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Harmonievereeniging „Excelsior" is een ver zoek ingekomen tot het beschikbaar stellen van een medaille als prijs voor het op den 19 en 26 Juli a.s. te houden concours. Op voorstel van B. en W. wordt een gouden me daille beschikbaar gesteld, welke hoogstens f50. •kosten mag. Van de J.G.O.B., afd. Langendijk, een verzoek om het speelterrein van de O. L. school een avond per week te mogen gebruiken voor liet oefenen van volks dansen, onder leiding van mej. N. II. Vos van Zon, van 15 Mei tot 15 September. Voorzitter deelt mede, dat door B. en W., aan wie de beschikbaarstelling van gemeentelokalen en ter reinen is overgelaten, afwijzend is beschikt. B. en \V. geven dan ook in overweging dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het gaat toch niet aan, dat, als B. en W. afwijzend hebben beschikt, men een beroep doet op den Raad. De heer Kwadijk zegt, dat het al heel lang geleden is dat besloten is om de beschikking over de ge- meenteterreinén aan B. en \V. over te laten. Het is niet goed, aan jongelieden, die uit principe niet in een café willen komen, zoo iets te weigeren. Spr. zou het dan ook willen toestaan. Ze kunnen ook ren an dere gelegenheid krijgen. Daar worden ze echter na geschreeuwd cn lastig gevallen. Voorzitter zegt, dat nog geen verandering in het eens genomen besluit is aangebracht. Dus is het nou aan B. en W. om te beslissen. B. en W. moeten zich nan dat besluit vasthouden. Als het niet goed is zullen de heeren met een voorstel moeten komen. Spr. blijft er bij, dat hot niet aangaat om, als men van B. en W. zijn zin niet krijgt, bij den Baad aan te kloppen. De heer Kwadijk zegt, dat men toch bij den Raad in beroep kan gaan. Voorzitter antwoordt, dat iedereen de vrijheid heeft een adres iri te dienen. Men moet zich hier echter bij het principe van den Raad neerleggen. De beer De Geus vraagt hoe ver of het strekt met zulke verzoeken. Voorzitter antwoordt, dat B. en \V. de beschikking hebben over de gemeentelokalen en terreinen. Zoo is aan de Ver. voor Schoolvrije Jeugd een lokaal af gestaan voor het onderwijs en aan de Tuinbouw- vereeniging voor het geven van tuinbouwcursussen. De heer Kooij vraagt n=»:«r de motieven der W. opkomen, maar toch spijt het hem, dat dit ver zoek niet is toegestaan. De heer Kwadijk vraagt naar de motieven der weigering. Voorzitter zegt. dat B. en W. de wenschelijkheid niet inzien. De heer Kwadijk merkt op, dat als het College van B. en W. anders was» het verzoek wel zou zijn inge willigd. 't Is om de menschen uit de café's weg te houden. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer J. Koopman het verzoek om zijn twee kinderen, welke het onderwijs aan de O. L. school hier ter plaatse niet kunnen volgen, op de buitenge wone Lagere School te Alkmaar te mogen plaatsen. Adressant verzoekt de buskosten voor rekening der gemeente te nemen. Voorzitter zegt. dat dit verzoek zeer onlangs is in gekomen. Het is nog niet in li. en VV. behandeld. Zij stelt voor, het adres in handen van B. en W. te stellen. De heer De Geus vraagt, of het te laat is ingeko men Of is het misschien te ingrijpend om het nu direct te behandelen? Voorzitter antwoordt, dat B. en VV. Donderdag een week geleden vergaderd hebben. Het adres is na dien tijd ingekomen. Dus kunnen B. en VV. nog geen advies geven. Eerst moet de regeling met Prov. Sta ten betreffende dit onderwijs en de vergoeding wor den bestudeerd. Aldus besloten. Hierna worden de voorschotten nan de bijzondere scholen vastgesteld. De gemiddelde kosten per leer ling aan de openbare school bedroegen f134401. Op de R.K. Jongensschool waren gemiddeld 180 leerlingen, is dus f2419.21, 80 is f1935.388. Op de R.K. Meisjes school waren gemiddeld 189J4 leerlingen, 80 van f 25-13.54 is f 20:34.84. Op de school met den bijbel ge middeld 61 leerlingen, 80 van f819.85 is f655.88. Voorzitter deelt mede. dat de vaststelling door on gesteldheid zoo iaat is geschied. Als het geld niet op tijd is toegestaan, kan het schoolbestuur een knsgeld- leening aangaan. Van Ged. Staten bericht, dat door dat College is ongegrond verklaard het beroep van het R.K. Kerk bestuur inzake de stichting van een gymnastieklo kaal en de inrichting van een terrein voor lichame lijke oefening. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is ontvangen de goedgekeurde re kening over 1929. Naar aanleiding hiervan deelt voorzitter mede, dat R. en VV. de uitnoodiging hebben ontvangen d^ze re kening te wijzigen. Het voordeelig saldo van 1929 wordt hierdoor f 133.33 hooger. Ook moet het saldo van 1931 worden vermeerderd met dit bedrag, ter wijl 1930 f 133.33 minder wordt. Aldus besloten. Bijdrage Provinciale weg Noordschar- woude-Koedijk. Voorzitter deelt mede, dat van de door de direc tie van den Waterstaat, benoemde commissie een schrijven is ingekomen over deze bijdrage. Door deze commissie is een verdeeling der kosten gemaakt naar de financieele draagkracht der gemeenten, ter wijl ook terdege rekening is gehouden met de belan gen der verschillende gemeenten. Voorzitter kan niet anders zeggen dan dat men hiermee zeer gelukkig is geslaagd. Onze gemeente is aangeslagen voor 25 Gemeenten en Water schappen kunnen ook een leening sluiten, aflosbaar in 40 jaarlijksche termijnen. 'Van onze gemeente wordt gevraagd f21250.in eens of f1250 per jaar gedurende 40 jaren. Tn 13. en VV. is hierbij breedvoe rig stilgestaan. Niet elke corporatie was even enthou siast voor den weg als wij. De resultaten van de commissie waren nu niet direct gunstig. B. en VV. hebben gemeend niet afwijzend te moeten staan cn stellen voor de gevraagde bijdrage te verleenen onder voorbehoud echter, dat alle gemeenten de hun ge vraagde bijdragen toestaan. Voorzitter noemt nog op» hoe men er in 1923 te genover stond. Toen was iedereen op den Langen dijk er voor, dat er een weg door het Geestmeram- bacht kwam. Ook is er toen om subsidie gevraagd aan de provincie. Zullen de meeningen nu geheel veranderd zijn? De heer Kwadijk vraagt of de weg evengoed komt als Noordscharwoude bijdraagt en de andere ge meenten en waterschappen niet. Voorzitter antwoordt, dat wij het alleen ever gemeen ten hebben. Niet over waterschappen. De heer Kwadijk zegt dat Oudkarspel de bijdrage niet heeft verleend. Als wij het wel doen zonder bijbepaling is het geld toch niet weg. Als Noordscharwoude 't zoo doet. zullen de anderen het misschien eerder ook doen. Voorzitter merkt op dat het aanbevelenswaardig is dat de restrictie wordt toegevoegd. De Provincie zal dan de andere belanghebbenden ook nog wel eens aanschrijven. Ook is dan de mogelijkheid uitgesloten, dat Noordschar woude alleen betaalt. Dat zou toch onbillijk zijn. Spr. wijst op het groote belang van Oudkarspel bij den weg heeft. Wethouder Ootjers juicht de stichting van den weg ten zeerste toe. Spr. vindt het echter jammer, dat do Provincie geen ander standpunt had ingenomen met de verschillende belangstellenden. Als de weg door de Lan- gendijker dorpen liep zouden de andere gemeenten er wel anders tegenover staan. Het moet geen jalouzie wor den. Al wordt dit niet gezegd, ieder zou den weg wel door de gemeente willen hebben. Het is daarom maar gelukkigdat geen gemeente of polderbestuur zeggen schap over de ligging heeft gehad. Wij zijn dankbaar dat de weg in Noordscharwoude komt. We hebben er alle maal belang bij. Het lijkt misschien een mooi gebaar als wij 25 pet geven als de andere gemeenten 't doen maar Oudkarspel geeft al niet. terwijl die gemeente er vrijwel evenveel belang bij heeft als deze. De Diepsmeer wordt uit het isolement verlost, dat scheelt ook al heel wat aan onkosten voor het vervoer der schoolkinderen. Het eerstc gedeelte van den weg loopt door Noordscharwoude 2/3 door Oudkarspel. Het autovervoer neemt ook meer en meer toe, Dat is een belang van de heele streek. Spr. vermoedt niet. dat de Provincie ons geld zal opstrijken, als de andere gemeenten niet bijdragen, doch spr. is voor het voorbehoud. De heer De Geus zegt dat het bedrag zeker vaststaat, 25 pet. of f 1250 per jaar. Er is dus niets op tegen den knoop door te hakken. Kijk nu niet naar de buren. Het snelvervoer is noodzakelijk. Het spijt spr. dat Oudkarspel de zaak zoo bekeken heeft. Ze hebben het belang onder schat van zoo'n groote verkeersweg. Als Noordscharwou de zoo'n helder standpunt inneemt, zal Oudkarspel wel op zijn besluit terugkomen. Spr. voelt voor het voorstel van den heer Kwadijk Voorzitter zegt dath etg eld niet bij elkaar zal komen Als er nu geen voorbehoud wordt gemaakt, en de Pro vincie betaalt het resteerende. komt er een scheeve ver houding. Zuidscharwoude heeft ook het belang ingezien, al is er voor die gemeente nog een eigenaardig bijsmaak je aan. De weg zou immers eerst door Zuidscharwoude loopen. Spr. brengt hulde aan het Gemeentebestuur van Zuidscharwoude voor het juiste inzicht. De Provincie moet weten dat wij ook willen, doch Noordscharwoude moet het gelag niet moeten betalen. De heer Kooij is het met B. cn W. eens. Men moet ook niet vergeten dat deze weg de dorpsstraat zeer zal ontlasten. In 1923 was iedereen er voor. Ik begrijp niet waarom er nu zooveel tegen zijn. De heer Ootjers wil nog iets recht zetten betreffende de jalouzie waaorver hij sprak. Zuidscharwoude staat sympathiek tegenover den weg. Herbis voor die gemeen te een teleurstelling datde weg niet in die gemeente komt Het besluit van Zuidscharwoude is daardoor des te groot- scher. De heer Barten zegt, dat Noordscharwoude zich goed houdt. Het Geestmerambacht is ook al uitgeschakeld. Het voorstel is ruim genomen. De heer Kwadijk dacht datde zaak bespoedigd werd als de restrictie verviel. Er is gebrek aan werk. Spoed is dus gewenscht. Voorzitter zegt. dat als Koedijk een zelfde besluit neemt als wij. Oudkarspel ook wel zal komen. De heer Kwadijk zegt dat de Mosselenbrug ook bijna in elkaar valt. Dat hangt van het Geestmerambacht af. De Voorzitter stelt den heer Kwadijk gerust. Er is nog geen gevaar voor instorting van de Mosselenbrug. Met algemeene stemmen wordt besloten conform het voorstel van B. en W. Voorzitter deelt in verband met dit besluit mede, dat door de commissie een subcommissie is ingesteld, tot waardebepaling van den grond. De beide wethouders zijn als taxateurs aangewezen. B. cn W. stellen voor het water niet af te staan en de benoodigde landerijen te verkoopen voor den taxatieprijs in totaal f 1725. Dit bedrag wordt door den heer Ootjers nader toege licht. Aldus besloten. Van de commissie van beheer der Lichtbedrijven een schrijven dat besloten is het G.E.B. niet aan het P.E.N. over te doen. Er zal zoo spoedig mogelijk tot kabilee ring worden overgegaan. De meerderheid van B. en W. is voor de kabileering, de minderheid tegen. Het heeft den heer Schrijver getroffen, dat reeds is besloten tot kabileering over te gaan. Voor onze ge meente is dit toch nog niet besloten? Ook leest spr. tusschen de regels van het verslag van de gecombineer de vergadering door, dat de materialen uit Duitschland zullen komen. Spr. kan zich daarmee niet vereenigen en zou willen voorstellen, zooveel mogelijk uit Nederand te betrekken. Ook zou de heer Schrijver een clausule in het bestek willen maken, dat zooveel mogelijk arbeidskrachten van Langendijk zouden worden tewerkgesteld, b.v. 70 of 80 pet Er zal technisch personeel noodig zijn, daarvoor die speling. Voorzitter merkt op. dat er weinig werkloosheid zal zijn als met de kabileering wordt begonnen. Ook vindt spr. het moeilijk om pet. te nemen. Men moet voor zichtig zijn Er is ook nog verschil tusschen geschoold en ongeschoold personeel Wat betreft Nedcrlandsch materiaal, daar zal ieder wel voor zijn, als de financiën niet te erg worden aangesproken. De heer Barten zegt, dat het besluit er volgens de gemeenschappelijke regeling al door was. De heer Kwadijk is er ook voor, dat zoo veel moge lijk arbeiders van hier worden aangenomen. Spr. geeft in overweging de kabels onder water door te doen en niet langs de bruggen. Is het de bedoeling van de com missie, dat de ingenieurs het materiaal koopen of in overleg met den directeur? Spr. is ook voor gebruik van Nederlandsch materiaal. De heer Schrijver zegt, dat het niet zoo moeilijk is. om bepaalde procenten te noemen. In Alkmaar is het 80 pet. en in Velsen zelfs 100 pet Men weet toch hoe veel personeel er noodig i3? Als geen procenten zijn ge noemd, kan er zeer willekeurig worden gehandeld. Spr. vindt het vreemd, dat als drie gemeenteraden het heb ben aangenomen, de anderen het ook goed moeten vinden. De heer Barten zegt, dat als men geen genoegen kan nemen, men bij Ged. Staten in beroep kan gaan. Voorzitter merkt op, dat er van deze bepaling niets in de gemeenschappelijke regeling is te ontdekken. Na nog eenige besprekingen wordt met algemeene stemmen tot kabileering besloten. Als klokkenist wordt benoemd de heer K. Stam te Zuidscharwoude met 6 stemmen. De heer N. van Hout kreeg 1 stem. Het salaris is vastgesteld op f 85 p. jaar. Van B. en W. der gemeente Oudkarspel is ingekomen het verzoek tot voorloopige aansluiting bij de verwer kingsinrichting van den Vleeschkeuringsdicnst, kring Barsingerhorn en wel voor den tijd van 1 Juli a.s. tot 1 Januari 1932. Daar er met de Thermo Chemische Fabrieken te Amsterdam niets van komt, wordt op voorstel van B. en W. aldus besloten. Het kohier voor de Hondenbelasting wordt vastge steld tot een totaal bedrag van f 252 voor 86 honden. Rondvraag. De heer Schrijver spreekt er zijn bevreemding over uit. dat het R.K. schoolbestuur op den 12den Mei nog geen antwoord van B. en W. had ontvangen op een schrijven van 4 Februari. Wat is hiervan de oorzaak? Voorzitter antwoordt, dat het eigenlijk mosterd na den maaltijd ls. De heer Schrijver zegt, dat het over die f 500 was voor aanschaffing van leermiddelen voor de Meisjes school voor het zevende leerjaar. Voorzitter zegt dat dit is ingewilligd en aan B. en W. overgedragen. Spr. kan zich niet voorstellen waarom het schoolbestuur in beroep is gegaan, als ze geen ant woord hadden gekregen. U moet wat voorzichtiger zijn en liefst in vragenden vorm blijven. In 't vervolg krijgt U geen antwoord meer op dergelijke vragen. Een week nadat de beschikking van den Minister is ingekomen, is het geld ter beschikking gesteld. De heer Schrijver zegt, zijn bevreemding toch te mo gen uitspreken. U heeft me misschien niet goed begre pen: 't Is alleen over 4 Februari en 12 Mei. Voorzitter antwoordt, dat de wet zegt, dat binnen 3 maanden moet worden beslist door den raad. Dit is ge beurd en aan B. en W. opgedragen. Het is onjuist dit te berde te brengen. Voorzitter ziet er geen kans toe den heer Schrijver in te lichten. Het is hopeloos. De heer Schrijver: De hopeloosheid is geheel aan mijn kant. Ik zie van verdere, vragen af. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9