SchagerCourant Vierde Blad. De grootste kunstveiling van dit jaar! Elevator in de hoofdstad gekapseisd. Door den trein gegrepen. Spuit de uien. De Tarwewet. Zaterdag 27 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8889 DE RUSTELOOZE VERZAMELAAR TE MÜNCHEN. Op Jacht naar kwaliteit EEN BELLINI IN.... DE BADKAMER, door Dr. S. MEURINGH. Van 1619 Juni is te München de kunst verzameling geveild van wijlen Marczell von Nemes, wiens persoonlijkheid even merk waardig was als zijn kunstschatten. MIJNHEER von Nemes is op reis!" Hoe dik wijls hebben bezoekers uit verre landen dit antwoord niet gehoord, wanneer zij zich in de Leopoldstrasse te München lieten aan melden bij den merkwaardigsten verzamelaar, dien onzen tijd kent. Vandaag zat hij nog in München, morgen bevond hij zich voor een schilderij in Parijs, overmorgen dreef een Titiaan hem naar Florence. Plotseling kwam hij dan weer terug in München, wierp zich op zijn werk, plannen en mdernemingen, was voor niets en niemand te spreken. En dan volgden er weer dagen, waarop hij er reikhalzend naar uitzag, te worden bezocht door zooveel mogelijk menschen van den meest uiteenloopenden aard, die hij kon rondlei den, met wie hij van gedachten kon wisselen en van wier bewondering voor zijn kunstschatten hij met kin derlijke vreugde kon genieten. Tiziano Vecellio: Federigo 11, Hertog van Mantua Een merkwaardige carrière. In Boedapest heb ik toevallig eens kennis gemaakt met een ouden, aan lager wal geraakten boekhouder, die met een mengeling van voldoening en slecht ver borgen onrustige verwondering vertelde van den ouden tijd, toen hij met den kieinen onbeduidenden koopman Nemes even kleine, onoeduidende zaakjes deed. Nu is de carrière van dezen man inderdaad verbazingwek kend. De onontwikkelde, verwaarloosde jongeman, die geheel alleen op de wereld stond en van niemand hulp of protectie kreeg, is door eigen kracht een zakenman van internationalen invloed geworden en bovendien een kunstkenner met uitgezochte smaak, kortom, hij werd een man van beteekenis en ondanks de vele kleinig heden, die zijn vroegere omstandigheden verraadden, een persoonlijkheid, die wist te boelen en werd bewon derd, al was zij niet geheel vrij van snobisme. Maar welke groote kunstkenner is niet in het eene of andere opzicht een beetje een snob? Een Bfcllini in de„.. badkamer. Bij von Nemes vertoonde deze eigenschap zich echter In zoo komischen en soms weer zoo roerenden vorm, dat zij niet onaangenaam aandeed Zoo stond er in zijn slaapkamer te München op het nachtkastje een prach- Lucas Crunasch: Portret tan een tnan. tig beeld en zelfs in zijn badkamer hing nog een kost baar schilderij van Bellini. Hij omringde zichzelf in de meest letterlijke zin met zijn kunstschatten en liet ze ten volle tot hun recht komen Hij was geen kunstverzamelaar met een uitgesproken eerzucht om op dit of dat gebied een zoo volledig mo gelijke collectie samen te stellen, hij verzamelde niet volgens een kunsthistorisch systeem, hij bezat trouwens in het gehee; geen onderscheidingsvermogen voor historische verschillen. Voor hem gold slechts de kwa liteit van het kunstwerk. En dit woord kwaliteit werd een soort tooverformule, die het geheele denken en streven beheerschte van dezen man. Hij geloofde aan de geheimzinnige macht van alles, wat kwaliteit bezat, en ditzelfde gevoel leidde hem ook by zijn verzamelingen. En dit instinctief zekere onderkennen var- kwalitatieve waarden Is hem altijd bijgebleven. In dit opzicht bezat hij een uiterst verfijnd gevoel, werkelijk een instinct, dat hem tot een kenner van gezag maakte, zonder dat hij de minste systematisch-wetenschappeiijke ontwikkeling bezat. D© verzamelaar zelf aan 't schilderen. Hij bleef bovendien half zakenman, geniaal zakenman, en half kunstenaar. Zoo kon het niet anders, of op een goeden dag begon hij zelf te schilderen. Nemes schil derde met ijver, met een ongelooflijke zorg voor tech niek en uitdrukkingsmiddelen, met een zeer verfijnd gevoel voor materie, en dit eigen werk hield hem even zeer bezig als zijn uiterst nauwkeurig onderzoek van de werkwijze dien een vroeg-Ialiaansch schilderij of een beschilderd Gothisch beeld verraadden. Een weelde van stoffen en kleuren. Nemes is begonnen met het verzamelen van stoffen. Een kostbaar stuk oud fluweel openbaarde hem even goed, zijn geheimen als een prachtig stuk echte kant of een koorkleed uit de Middeleeuwen. Zyn steeds meer verfijnde kennis op dit gebied deed hem een collectie oude stoffen verzamelen, die op zichzelf reeds meer dan een millloen Mark waard is. Als hij ervoor in de stemming was, opende hij met het grootste genoegen voor zijn bezoekers de zware kasten, waaruit een onbe schrijfelijke weelde van kleuren en stoffen tevoorschijn kwam. Met de breedvoerige, bedachtzame bewegingen van den Hongaar haalde hij genietend het eene koor kleed na het andere eigenhandig uit. ontplooide de stoffen en wees op bijzonder fijn werk of op zeldzame schoonheid met een trots, alsof hij de kunstwerken zelf geweven had. Ongetwijfeld gevoelde hij den hoogsten triomf, die het bezit den mensch kon schenken. Zijn collecties hadden de liefde van zijn leven en hij om ringde ze dan ook met een groote jalouzie en teederheid. Misschien was dit wel de reden, dat vrouwen In dit menschenleven zoo'n uiterst onbelangrtjken rol speelden. Ofschoon vrouwen? Zijn verhouding tot andere man nen vertoonde eveneens een groote onverschilligheid. Hij gaf in het geheel niet om zijn medemenschen, want bij al zijn welwillendheid jegens zijn bezoekers werd hij toch in den grond slechts beheerscht door zijn liefde voor zijn verzamelingen. Toch koopman. Toch heeft Nemes een zeer reeëlen indruk gehad van de waarde zijner bezittingen. Hij heeft zijn rijkdom niet in de laatste plaats verzameld door met geraffineerde handigheid stemmingen van tevoren aan te voelen en gelegenheden te ontdekken om goedkoop te kunnen koopen. Zoo is het hem gelukt de voornaamste werken van verschillende Spaansche schilders te verzamelen, die ondanks hun groot talent tot dusver vreemd genoeg onopgemerkt waren gebleven, en daarin was hij alle kenners en liefhebbers en tevens alle handelaars voor uit Daarna slaagde hij er in, deze soort werken in de mode te brengen en van deze omstandigheid wist hij op zijn tijd financieel ten volle te profiteeren. Hij heeft op de internationale kunstmarkt de Greco's waarde gegeven. Dit onvermoeide zoeken en ontdekken van kwaliteiten, ook van kwaliteiten, die de rest van de kunstwereld nog niet had ontdekt gaf hem telkens opnieuw de gelegenheid om voor betrekkelijk weinig geld de kostbaarste kunstwerken te verkrijgen. Zoo heeft hij op het Juiste tijdstip den kunsthandel het be grip voor de Fransche schilders der 19e eeuw gesugge reerd en door zijn verzameling de algemeene waardee ring voor de impressionisten beslissend beïnvloed. Een kasteel voor kunstschatten. Nemes heeft reeds eenmaal bij zijn leven, en wel in 1913, een complete collectie schilderijen laten ver- koopen. Toen kwam er opnieuw een tijd van verzame len; onvermoeid reisde hy tusschen Boedapest, Weenen, München en Venetië heen en weer. hij bouwde de groote villa, bijna een slot, aan het Starnberger Meer bij München, waar hij zijn kunstschatten, die in verschil lende steden van Europa verspreid lagen, bij elkaar bracht en door een goede opstelling tot hun recht kon laten komen. Midden uit dit drukke leven van reizen, van nieuwe plannen en ideeën, werd hij door den dood weggerukt. Thans verkoopt men zijn verzameling, die een fabel achtige waarde heeft en waarin ook het kleinste stuk het ongelooflijk sterke instinct voor kwaliteit van den verzamelaar verraadt Er bevinden zich o.a. een Rem- brandt onder, zooals er wel geen meer op de markt zal worden gebracht, uitgezochte Titiaans, die menig museumstuk overtreffen, de zeldzaamste en kostbaar ste vroeg-Italiaansche stukken. Het geheel ls een grootsche, honderden nummers omvattende verzameling van kunstwerken, die thans weer verspreid zullen wor- Iden over de geheele wereld, van waaruit Nemes ze een maal met zooveel hartstochtelijke liefde naar zich toe getrokken heeft. UIT ONZE OOST. GROOTE BRAND IN EEN CHINEESCH KAMP. De schade op ruim een ton geschat Anela seint uit Telokbetong: Een groote brand woedde in het Chineesche kamp en legde een complex tokogebouwen in de asch De totale schade wordt officieel geschat op ruim een ton. Zij wordt grootendeels door verzekering gedekt. EEN TRE1NROOF OP JAVA. Door een net kereltje, dat geen net kerel tje bleek te zijn. In den sneltrein JogjaSoerabaja heeft enkele we ken geeleden te Solo een geval van roof plaats ge had. dat een Japansche firma bijna een bedrag van f2(XX) gekost heeft. In een derde klasse rijtuig van dezen trein reisde een Japanner vertelt Mataram een soort kassier van een Japansche handelszaak te Soerabaja, die ge regeld verschillende Japansche winkels bezoekt om geld te incasseeren. Hij kwam ditmaal uit Jogja en had een tasch bij zich, waarin een bedrag van onge veer f2000. Naast hem zat een jeugdige Javaan. Een net kereltje, zoo te zien aan zijn modieus jasje, zijn mooie schoenen en zijn charleston-broek, een student of leerling van een der hoogste klassen van een mid delbare onderwijsinrichting. Maar terwijl de sneltrein op. het korte traject tusschen de beide Solosch© sta tions Balapan en Djehres, dicht bij een overweg, eenigszins vaart had geminderd, greep het nette vent je plotseling de tasch met geld, wierp hem den trein uit en sprong er zelf ook uit. Het gebeurde in. een ommezien, en de verhouwe reerde Japanner had het.nakijken. Maar hij behield zijn tegenwoordigheid van geest en schreeuwde uit den trein, teneinde de aandacht te trekken van toe vallige voorbijgangers Een dezer was een recher cheur van politie, een kerel van zessen klaar. Hij had het tooneeltje gezien en begrepen. Hij kreeg van een anderen voorbijganger een fiets ter leen en ontwikkel de bij de achtervolging van den roover een snelheid, welke een ongeoefenden amateur-sprinter niet kwaad stond Na een niet al te langen rit had hij den dief ingehaald en gearresteerd. De tasch had de man nog bij zich en aan het geld ontbrak geen cent. Te Solo werd reeds vastgesteld, dat de arrestant een berucht recidivist is; hij heeft reeds meer ver oordeelingen achter den rug, is eens uit de gevange nis te Solo ontsnapt en ook een keer verdacht geweest van een trein-diefstal, doch wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. De opvarenden gered. Donderdagnacht omstreeks half twee, is in het Westerdok, ter hoogte van de Schipperstraat een zand en grindelevator, „Oosterdok I" gehceten, door onbe kende oorzaak gezonken. Aan boord bevonden zich man, vrouw en een volwassen zoon. Een schipper, die met zijn vaartuig in de nabijheid lag, bemerkte op een zeker oogenblik, dat de elevator in elkaar zakte en begon te zinken. Hij waarschuwde de opva renden, van wie de vrouw half verlamd is. De 3 per sonen konden tijdig op het vaartuig van den schipper in veiligheid worden overgebracht. De elevator is daarop gekapseisd. Met een bootje van de havenpo litie zijn de drie personen op den vasten wal gebracht. De vrouw werd daarbij vervoerd op een brancard van den Geneeskundigen Dienst. De brandweer verleen de nog assistentie. De drie geredden werden in een woning in de Schipperstraat onder dak gebracht Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg te Lonneker. Een fietser het slachtoffer. Gisteravond heeft op den onbewaakten overweg van de lijn EnschedéHengelo onder de gemeente Lonneker een doodelijk ongeval plaats gehad. De 24-jarige gehuwde Tichelaar uit Lonneker die. nadat hij een motortrein uit de richting Hengelo had laten passeeren, de spoorlijn wilde oversteken, zag plotseling, dat uit de richting Enschedé een motor- trein naderde. Hij kwam met zijn voorwiel in aan raking met de treeplank van den motorwagen en werd een 40 meter meegesleurd. Met ernstige ver wondingen werd hij opgenomen en naar het 11.K. zie kenhuis te Enschede overgebracht, waar hij in den daarop volgenden nacht te ongeveer een uur is over leden. Zijn kameraad, die slechts op geringen afstand van hom verwijderd reed, kreeg geen letsel. Het zicht daar ter plaatse is zeer goed, zoodat het ongeluk aan onoplettendheid moet zijn te wijten. Tuinderij Aangezien we op het oogenblik kunnen consta- teeren, dat de weersomstandigheden buitengewoon gunstig zijn voor het optreden van wierzwammen, is het wellicht, nuttig er op te wijzen, dat de valsche meeldauw van de uien ook tot de wierzwammen be hoort, evenals de beruchte aardappelziekte, de val sche meeldauw van de spinazie, enz. enz. Aan het voorbeeld van de aardappelziekte kunnen we zien, dat deze ziekten dit jaar buitengewoon vroeg optreden; ook de valsche meeldauw van de uien heb ik reeds waargenomen. Kijkt men de uien op het veld goed na, dan zal men nu al op sommige stengels bruinachtige, wol achtige puntjes vinden, in de buurt waarvan de sten gel veelal reeds verkleurd of soms zelfs reeds afge storven is. Deze wolachtige puntjes zijn de sporen van de zwam, waardoor de ziekte, als de weersom standigheden gunstig zijn, zich zeer snel versprei den kan. Is de ziekte eenmaal in het gewas aanwezig, dan helpt spuiten niet of niet veel en dus is het zaak, te spuiten voor de ziekte erin zit of bij het aller- eerste optreden. Deze hespuiting kan worden uitgevoerd met Bor- -Jeauxsche pap en wel een pap ter sterkte van 1 ,1 K.G. kopersulfaat en 0.75 K.G. ongebluschte kalk per 100 L. water). Men moet er evenwel rekening mede houden, dat het spuiten van uien niet zoo gemakkelijk is, van wege de gladheid der stengels. Het verdient daarom aanbeveling in de eerste plaats een kleefstof in de pap te doen (harszeep, suiker oa.) en verder om de uien van niet te dichtbij te spuiten, omdat anders de vloeistof er teveel afloopt; als men met overleg spuit ziet men spoedig genoeg, hoe men het doen moet. De bespuitingen moeten, evenals dat bij de aard appelziekte het geval is, weer herhaald worden, zoo dra er geen pap genoeg meer op de bladeren aanwe zig is en zoodra het gewas weer gegroeid is, omdat immers het nieuwgegroeide deel van de plant niet bedekt is met het beschermende laagje van de vloei stof. Het is in het geheel niet onmogelijk, dat men door deze bespuitingen tevens de uien gunstig beinvloed ten opzichte van het zoo algemeen voorkomende en zeer schadelijke koprot. Inlichtingen omtrent deze bespuitingen worden gaarne door ondergeteekende verstrekt. De Ambtenaar bij den Plantenziekten- kundigen dienst, VAN HERWIJNRN, St. Pancras. MOEST WEER NAAR ZEE. Rheumatiek of geen rheomatiek. Het eenvoudige middel dat niet faalt. Deze schipper van een stooratreiler „Kon niet meer". Hij leed aan rheumatiek en mocht niet meer naar zee van den dokter. Maar de tijden waren moei lijk en hij moest wel varen. Dit was twee jaar gele den. Lees wat hij nu zegt: „Ik hen zeeman, maar 2 paar geleden was ik door zware rheumatische aanvallen en algeheele inzin king zes maanden lang niet in staat om iets te doen, en mijn doktpr verbood mij te varen, of zelfs water aan te raken. Mij bleef echter geen keus over. Er neerschte zooveel werkelóosheid. dat ik wel genood zaakt was om iets aan te pakken. Ik ben er nog altijd, niettegenstaande ik de stor men der laatste twee winters heb doorgemaakt, maar ik kan eerlijk verklaren dat, sinds ik twee jaren ge leden Kruschen Salts begon te gebruiken, nooit ook maar de minste last van mijn oude kwaal heb ge had. Ik wenach Kruschen alle mogelijke succes toe." Schipper J. J. Zooals bekend is de oorzaak van rheumatiek gele gen in een teveel aan urinezuur in Uw gestel. Urine zuur bestaat uit naaldscherpe kristallen en de pijn wordt veroorzaakt, doordat deze „Naalden" vast gaan zitten in de gewrichten, spieren en pezen. Kru schen lost deze kwellende kristallen snel op. Het neemt de scherpe punten hiervan geheel weg en ver wijdert ze vervolgens uit het lichaam. De fijnen worden minder, opzwellingen gaan weg, en Uw pijn lijke gewrichten werken lenig. Daarna worden Uw lever en nieren door de dagelijksche dosis zoo goed aangespoord, dat een absoluut uitblijven van pijn verzekerd is. Uw bloedsomloop is gezuiverd en het is uitgesloten dat schadelijke zuren zich weer kunnen verzamelen. Begin morgen met Kruschen Gebruik Uw dagelijk sche dosis en U zult het van harte eens zijn met duizenden anderen, dat met Kruschen geen rheuma tiek meer mogelijk is. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 10.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Averechtsche werking. Wij leizen in de N. R. Ct.: De ongelukkige Tarwewet werpt haar schaduwen reeds vooruit. Hoewel ze nog niet in werking is ge treden, rijzen alom bergen van bezwaren. Als een typisch staaltje van de averechtsche werking ven deze wet, deelt men ons het volgende mede: Reeds jaren lang gebruikt de bakkerij van „Voor uitgang" te dezer stede (Rotterdam) voor het zuivere tarwebrood uitsluitend eerste kwaliteit Zeeuw- sche tarwe. Zij kan die nu echter al eenige weken lang niet anders machtig worden, dan tegen onge looflijk hooge prijzen; prijzen, zóó hoog, dat het te leveren tarwebrood met verscheidene centen zou moe ten worden verhoogd. De directie van Vooruitgang heeft alle mogelijke moeite gedaan, om na 1 Juli voort te kunnen gaan met het bakken van tarwebrood, bestaande uit 100 pet. Zeeuwsche tarwe. Haar werd evenwel door de met de regeling belaste organen medegedeeld, dat dit niet mogelijk zou zijn. Vooruitgang moet voortaan tarwebrood hakken van 20 pet. inlandsch en 8 0 pet. buitenlandsch meel. Precies het tegendeel van hetgeen de wet bedoelt, wordt alzoo bereikt! In plaats van inlandsch moet buitenlandsch meel en dan nog wel tot 80 pet. worden bijgemengd. Reuze succes! HET VLIEGVELD VAN EELDE. De gemeenteraad besluit tot uitbreiding. De Gemeenteraad van Eelde heeft besloten het vliegveld van Eelde onder Groningen uit te breiden. De K.L.M. heeft toezegging gedaan van 15 Aug.15 Sept. een vasten vliegdienst in te stcllea tusschen Eelde, Amsterdam en Rotterdam.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13