„DeQnbekendeSoldaat" DAAN POOL's Fransch stadje door noodweer geteisterd. Een kanonneerboot gezonken. Uit onze omgeving. Brabantsche brieven. Het water drie meter hoog in de straten. Het stadje Fontrevault 1'Ahhaye, bij Saumur, werd Donderdagmiddag door een hevig onweer, gepaard gaande met slagregens, geteisterd, s Middags kwam een waterhoos over de stad. Alle straten en pleinen stonden weldra blank, sommige tot op een hoogte van 3 M. Zeven huizen werden door het water verwoest, ter wijl talrijke andere door de bewoners moesten wor den ontruimd. Men vreest, dat eenige personen om het leven zijn gekomen. Hevige hagelslag boven Mtinchen en Freyslng. Donderdagmiddag zijn stad en omstreken van Frey- sing door een vreeseüjken hagelslag geteisterd. Het noodweer was het ergste, dat men sedert 30 jaar heeft beleefd. Uit Mflnchen wordt gemeld, dat daar Donderdag middag eveneens een hevig noodweer heeft gewoed, dat gepaard ging met sterke electrische ontladingen en wolkbreukachtige regens. Tijdens het onweer ont stond door het inslaan van den bliksem in het cen trum der stad een gevaarlijke brand. Vele brand weerploegen moesten gedurende 1*4 uur alle krach ten inspannen om het vuur meester te worden. Verschrikkelijke verwoestingen in Oppor- Bcieren aangericht. V.D. verneemt nog uit München: In Opper-Beioren, waar gelijk gemeld, een hevig on weer heeft gewoed, is op vele plaatsen groote schade aangericht. De Noordelijke oever van het Chiem-meer werd door zware hagelbuien geteisterd en acht dorpjes liepen belangrijke schade op. Bijna de helft van den oogst is vernield en dc meeste velden werden onder water gezet. Door den storm werden talrijke boomen ontworteld. Ook een deel van het Inndal en het Wendelstein- gebied hadden van het noodweer te lijden. Rondom Gross-IIoIzhausen, Wiechs en Litzldorf. aan den voet van den Wendelstein, werd de geheele koren- en ooftoogst vernield. Op sommige akkers bleef geen halm overeind slaan. 's Avonds, nadat dc ergste buien waren overgedre ven, brak tegen acht uur opnieuw het noodweer los, waardoor het vernielingswerk werd voltooid. Een denkbeeld van den omvang der verwoestingen kan inen zich maken uit het feit, dat gistermorgen op de weilanden niet voldoende gras meer stond om voer voor de dieren te snijden. Gedeeltelijk moest het in den bodem gedrongen gras met spaden eruit ge graven worden. Ook aan gebouwen en vensterruiten is schade aan gericht. ACHTERUITGANG DER BEVOLKING IN DE PRUI SISCHE GROOTE STEDEN. Goen geboorteoverschot Naar het W.B. meldt, is het aantal huwelijken in de Pruisische groote steden in de eerste drie maan den van 1931 vertier gedaald, evenals het aantal ge boorten, vooral in Berlijn, terwijl de sterfte weder is toegenomen. LUCHTMANOEUVRES IN ENGELAND. Vijfhonderd vliegtuigen nemen er aan deel. Uit Londen: Vandaag (Zaterdag), zullen op het vliegveld van Hendon hij Londen manoeuvres plaats hebben van de Britsche luchtmacht, waaraan door 500 vliegtuigen zal worden deelgenomen. PROTESTVERGADERING TEGEN DE NOODVERORDENING. Door wetrkloozcn winkelt geplunderd. Uit Berlijn: Donderdagmorgen hebben een 200 werkloozen te Neuköln een protestvergadering gehou den tegen de Noodverordening. Na afloop der bijeen komst vormden de deelnemers een optocht. Onderweg werden eenige winkels geplunderd. Toen politie ver scheen, was de orde spoedig hersteld. Eenige winke liers hadden intusschen in hun angst winkelwaren aangeboden aan de werkloozen, die zij onderling ver deelden. „STRALEN DES ÖOODS". Tijdens den wereldoorlog is herhaaldelijk sprake geweest van de ontdekking van stralen, die ontplof bare stoffen op grooten afstand tot explosie konden brengen. Deze zoogenaamde vindingen, die strijd met de thans gebruikelijke hulpmiddelen (kogels, gra naten enz.) onmogelijk zouden maken, bleken echter alle gefingeerd. Thans beweert, volgens de Voss. Ztg. een Duitsch ingenieur liet raadsel werkelijk te hebben opgelost. Hij moet reeds geslaagde proeven hebben afgelegd door uit zijn laboratorium patronen, die tevoren op het vrije veld verspreid waren, tot ontploffing tc bren gen. Elf man verdronken. Het N.T.A. meldt uit Buenos Aires: Een Argentijn- sche kanonneerboot is hier in de haven in botsing ge komen met een stoomschip. Dc kanonneerboot werd zoo ernstig beschadigd, dat zij binnen enkele minuten zonk. Elf leden dor bemanning zijn verdronken. A X X A P A ULO IV X A Autorit ouden van dagen. De autorit voor ouden van dagen, uitgaande van de Afd. Anna Paulowna van den Bond voor Staats- ponsionneering, zal Woensdag 15 Juli gemaakt wor den. Waarschijnlijk zullen Schoorl, Bergen, Bergen aan Zee, en Alkmaar bezocht worden. Loop der bevolking. Ingekomen: H. G. Holtrop van Schngen; Mej. M. Hoogesteger van Schagen: mej. M. Konings, geb. Grin en N. Nleuwland, van Den Helder; R. van Koerten van Schapen: II. Blaauwbroek van Ooststellingwerf; P. Westerterp van Haskerland; R. Uitierdijk 'vAfc DantumadeeJ. Vertrokken: Mej. W. J. Ligtendag naar Sassenheim, M. J. Brugman naar Velsen; J. Meijaard en gezin naar Wemeldinge: mej. B. Tempers en A. Blumauer naar Oostenrijk; M. Th. Vinck naar 's Heorenhoek; mej. M. M. Buijs en M. P. Alkemade naar 's Heerenhoek; mej. A. A. van den B«»rg naar Sassenheim; P. L. Oosthof en gezin naar Barsingerhorn; J. van der Ham en gezin naar Utrecht. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriaan Jacob, zoon van J. Vermaire en M. Oele; Klaas, zoon van K. Kooij en A. S. Vogelen zang. Ondertrouwd: H. Siebenga en A. Helfrich. Overleden: A Borst, oud 9 mnd., zoon van C. Borst en D. Hoep; P. Rietvink, oud 57 jaar, echtgenoot van F. de Boer. 'Politie. Gevonden: een pet en een rijwielplaatje. Afscheid Pastoor Vinck. In de zaal van den heer Swaerts, die door de vele bloemen op de tafels een feestelijk aanzien had ge kregen, namen de parochianen van hun pastoor af scheid. Bij het binnenkomen werd den herder een wel komstlied staande toegezongen en toen allen gezeten waren, sprak de heer A. v. d. Berg Gzn. namens pa rochianen en kerkbestuur den scheidende toe. „De parochianen vonden het niet gred, dat gij met stille trom zoudt vertrekken", zegt spr. U heeft Zon dag wel afscheid genomen van ons, maar wij niet van U. Hoewel het vertrek vermoed werd, was het tenslotte toch nog een verrassing maar dan geen blijde. Gaarne had men mijnheer pastoor nog wat in de nabijheid gehouden, zoodat hij de ontwikkeling van de parochie had kunnen blijven gadeslaan. Men moet echter bukken voor de beslissing van hooger hand. Spr geeft dan een terugblik op hetgeen pastoor voor de parochie deed De schutdenlast, die niet ge ring was. is tot een minimum teruggebracht. Dank baar wordt herdacht de liefde van pastoor voor de kinderen en het godsdienstonderricht aan hen gege ven, z'n voorgaan in liefde en eenvoud; de liefde, blijdschap en vrede door den pastooi gebracht in en buiten de parochie, vrede ook met andersdenkende broeders. Helder zal altijd voor oogen blijven de priesterlijke figuur, waarin spr. zag het beeld van Hem, die den scheidende tot de priesterlijke waardigheid riep. De belofte, Zondag gegeven, voor elkaar te bidden, zal de parochie nakomen. Met de gebeden heeft zij in de enveloppe, die spr. aanbiedt, een stoffelijk blijk van waardeering ingesloten. Het nieuwe hoofd der R.K. school, de heer N Zwart- hoed, krijgt nu verder de leiding van den avond en leidt de spreeksters en sprekers met enkele woorden in. Hetgeen de heer Tromp, het vroegere hoofd, vertel len wil, staat als „een woordje van een zéér goede bekende" op het programma geannonceerd. Beiden zijn ongeveer evenlang in Anna Paulowna geweest, samen hebben zij het wel en wee van de parochie meegemaakt. In groote dankbaarheid wil spr. alles berdenken wat door hem, die van geen half werk hield, tot stand kwam. Zelf sober levend wist pastoor zonder gebedel en dankbaar voor elke gave, de schul denlast te verminderen. Spr. memoreert vervolgons de groote liefde, waar mee pastoor hen die in nood of droefheid verkeer den, tegemoet kwam. De zieken hadden altijd een ruime plaats in zijn hart; hoeveel reizen zou hij wel gemaakt hebben naar de ziekenhuizen in Alkmaar en Den Helder om zijn kranke parochiaan te bezoeken? Het zilveren priesterfeest, een feest dat in de paro chie zijn weerga niet heeft gevonden, het ontstaan van de parochie te Breezand, de groei van de school brengt spr. in herinnering. Een luid gejuich barst los als hij eindigt met: „Vergeet óns niet: wij zullen ook U niet vergeten. God zegene U en ons". Mej. M. Kroon dankt namens de meisjescongrega tie, hner scheidenden directeur en biedt hem een congregatie-medaille met ketting aan. De heer Van Leeuwen brengt dank voor de moeite en opoffering, die pastoor zich heeft getroost voor de iongcnscongregatie en overhandigt als aandenken een bureaulamp. De heer Alb. Komen spreekt voor het zangkoor, de hulp bij hoogmis en lof, en dankt voor het mooie voorbeeld van eenvoud en verheven waardigheid, rloor mijnheer pastoor gegeven. Met den wensch dat ueze van zijn rijke priestergaven nog in lengte van dagen in ruimen kring moge meedeelen, biedt hij na mens het koor een schilderij aan. De heer Zwarthoed voert het woord voor de kinde ren. Hoe spijtig zij het vinden dat pastoor weggaat, ligt wel opgesloten in de vraag die zij hun meester deden: „Is daar nou niets aan te doen?" Het is jammer dat het door hen bestelde cadeau nog niet aangekomen is en dus kan de heer Z. slechts FEUILLETON- VERTELLINGEN. Ulvenhout, 23 Juni 1931. Mcnier, D.Va 'nen kearel waar Ik mee praten kan. dieën nu- nier Hoever, d'n president van de Gomkknaauwers, ok nl kaaiert ie dan op z'n Engelsch Waant 'nen mensch die wit as da ge de klep. die de gouwen eiërz leet. nio slachten :not. die hee nl* alleen verntajum genogt om al die mul Jonnen mltenpet- ten en gebrilde wefkes te regeeren, zooecnen la in staat om zeivers 'nen boe renhof te laten hekseaecren. Waant da leste verelscht •Juust die wjjsheid van de gouwenkiep-pollitiek. die ma nier Hoever zoow duvela-goed in de gaten heel En lach nouw nle! Wie zee da-d-'nen boerenhof besturen nle ze ker zoow moeilijk is. as 'n heel Laand? Da kan ik oew dan wel in oew ooren smoezen, amlco Kek's. dat zit zoow in mekare! 't Regeeren van 'n hof- stee te beginnen van af 't wijf tot aan d'n kocienschèè- per toe; van af 't akkerland tot aan de slooten die 'r deur loopen; van af 't kleinste snert-kiekentje tot aan de koolbeesten, dingskes waar g"aliergaar te zurgen hét veur 'nen gooien gaank van zaken, van de fokkerij en d'n teelt af te beginnen tot aan de markt toe; van 't zaaisel tot aan d'n ogst. en zoow zijn d'r duuzenden dingskes etj tlereletijntjes, die motte na boer allegaar ze]vors doen! Mee eigen kaptaal. mee eigen risikoow? Maar president speuien, da lotte veur 't grotste deel doen deur oew personeel en van 'n aander z'n centen. Kek. daar zit d'n kneep as ik zoow zeg: menier Hoe ver lijkt mijn 'nen kearel. die ok 'nen boerenhof regee ren kan. waant htj hee verstajum van de gouwenkiep- pollitiek. HIJ wil Dultschland even op asem laten komen •m strak zooveul te gemakkelijker z'n schulden te be talen. Hoever hee in da gaten: as me d'n Mof al z'nen merg tegelijk uit z'n beenderen halen, dan zakt ie im- mekaar as 'n zngemoe'.on pop. Waant ok 'nen Dutsert is „maar" 'nen mensch. En dat ie da spuilcke verdijd goed bekeken hee. da wel te zien aan de lui die 'l daiek mee 'm eens waren: da waren om d'n sodejabel de grotste suffers nie! D'n Moes. zoo glad als tien wefkes bij mekaren, was daiek veur 't Idee van d'n Hoef te vinden. D'n Engelschman, ok zoow stom nie as ie oew op 't eerste gezicht lot den ken. zee dalck (op z'n Er.gelsch): ..alles kits!" 'n Paar Nederlanndsche geldplemels. ok jongens die ge om 'n bodschapke kunt sturen, zeeën dlerekt: „hij is gekloft" Waant nie olleon da-d-'n groot en belaangrijk Laand as Dultschland 't leven meugeHJk wor gemokt en me dus muljoenen werkers en frèters d'rbij houwen, maar ók dat do volken weer mee plazier. meer moed, meer smaak In d'n finansjeelen krippot krijgen, zoodat er weer wa groei en bloei kan komen in 't onderlinge haan- delsverkesr. Dat er weer wa mee vertrouwen komt in de beurspampierkes, die zuutjesaan zóów zijn geduikeld, da ge ze beter opmekaar kunt leggen ,'n gotje d'r In slaan mee 'nen spijker, 'n touwke-n-erdeur en zoow ophangen op 'n plotske, waar ge ze nouw en dan 's op oew gemak kunt zitten bekijken mee 'n traan ln oew oogen, de peo ln oew zlelement. om er op 't lest op...afijn, da begrepte! Kek, da ga nouw messchlent weer aanders worren. 't Was mee 't geld zóów gesteld: as ge 't in 'nen ouwen sok op 'n stlekum plekske hong, dan wier 't eiken dag wa minder wèèrd. As ge 'r stukskes veur kocht dan kwammen ze terechte op 'nen plotske... zie boven. En as ge 'r huskes of grond veur kocht dan wier d'r alleen d'n notaris beter van, die 't oew op 'n aardige manier aansmeerde. Zooda ge dus van oew centen veul meer lost en zurg had, as wa-d-aanders. En nouw kunnen ze van kaptaal en van bezit zoow- veul kwaad vertellen, as ze willen, amlco, 'n maatschap pij waar 't aan kaptaal ontbreekt lijdt aan bloedéremoel en daar eiken mensch op stuk van zaken 'n klein pie meltje maatschappij Is, lijdt ok elke mensch aan dieën bloedéremoel. En nouw kunnen sommige pollitiekers gek zijn mee ..bloedéremoel"... (ik zouw ze nie graag 'n briefke van duizend gulden aanprlsseteeren; 'k ben baang da ze 't aanpakten ok...) maar gin mensch bèt gère op 'n houtje en as ze zeggen van wél. houw ze dan maar 's 'nen gèèven, daampenden biefstuk veur d'r gezicht En as 't 'nen veegetariejes is, 'nen buil apennotjes. Wedden da ze happen? Schellen op 't kaptaal is schellen op 'nen krokaanten biefstuk mee 'n leege maag. En die gekkigheid is mee gin duuzenden meters rooi vlaggedoek weg te zwaaien. Maar laat ik niet van m'n apprepoow geraken. 'k Wouw dan maar zeggen: 't is te wenschen da d'n Hoef z'nen zin krijgt, dan kan d'r veul verbeteren. Zoo- as 't nouw gaat, ga-g-et nle goed. Me motten steuvig aan d'n biefstuk (of aan de apennotjes), waant d'r is bloedéremoel over de gaansche weareld. Me zouwen d'r mee tot d'n zelfsten heilstaat geraken as in Ruslaar.d. en... gif mijn maar 'n hiefstukske. Ik lus 'r eiken dag wel twee, ge, wil: Ik ben gin veege- tarlejer, waant verkensfokken en hazelnoten-pellen is net zoow gek as kasteleln-speulen en veurzltter van d'n blaauwen knoop zijn. 't Zouw op pollitiek gaan lijken: schelden op biefstuk en d'r naar watertaanden! En nouw ik toch tot aan m'n nekharen ln de polli tiek zit, d'n Moes is weer zoo laankzamerhaand aan 't bijdraaien, ee. As ze 'm nouw maar in de kleren houwen, die theemuts. waant as ge denkt da ge 'm aan z'nen das hét, dan hedde d'n slip van z'n zwart hemd ta pakken. Mee zukke gasten motte veurzichtlg zijn, op oew kievlef, aanders sta-de tellekens veur Peer-Snot. Maar ollee, laat ik van dieën tlep maar afstappen, hoe 'k over hum denk. da witte zoow zuutjesaan wel. Keb oew toch ok zoow 't een en aandere van d'n hof te vertellen. Me zijn aan 't hooien. Zwaar werk. amlco. 'k Vroeg 'n paar dagen gciejen aan Trui. waant 't zat me-n-al n tijdje ln m'nen kop: „Trui, wa denkt 'r van," en meteen keek ik naar d'ren rechterklomp: „zouwen me 't drooghouwen. om te kunnen hooien?" „Meende da nouw of perbeerde me veur d'n aap t'houwen, dan zegdet maar," zee ze! ,,'k Meen 't," lachte-n-ik: „Vast Diejas smoest eiken avond maar 'n pinneke aan mee z'n Radejoow- weerberlcht van „Warschljnelljk droog, warschijnelijk rengel en iets koeler," waant da's al drie weken 't zelfste smoesje en as 't al dieën tijd tellekens koeler had motten worren, dan hadden me allemaal al lank winterteenen motten emmen en lag de Mark zoow dicht as 'nen pot." „Kunde 'r zeivers dan gin wijs meer uit worren; zijde gij 'nen boer?" vroeg m'n Vagevuur. „Neeë," gaf Ik toe: „aan deuzen zomer is gin touwke vast te knoopen; keb 't opgegeven as 'n hopeloos ge val van waterzucht." „Nouw, as 't dan zoow is," zee ze: „hij stikt as de P Da was d'r heksteroog, zooas ge wel gesnapt zult emmen en da ze zoolaank wochtte mee d'r hadvies, da kwam omda 'k ze, eerlijk ls eerlijk, nog al *s ge- koejeneerd eb mee d'r Mietereloglsch Inkstletuutje op d'r kleinen teen. „Ollee," zee ik, ,,'t mot dan maar, die nie waagt, die nie wint, dan motten me de oppers maar 'r 's 'nen keer meer omgooien" en zoow zijn me dan maar be gonnen. Plazlerig werk, as 't maar nle te veul rengelt Ha, as da-d-afgemaalde gras begint te geelen, dan kunde nle geleuven hoe lekker de geuren van de veldblomme- kes, die er tusschen zitten, over heel de omgevlnk han gen. Net as nouw, terwijl Ik veur 't open raam effen dit briefke ln mekaar zit te draalen, nouw golven de zuutlge geuren laanks m'nen kop en krullen ze ln m'n neus. 't Huls haangt er van vol. En as lk uit de stad koom, mee-m'nen gruuntenwagel, dan ruuk ik van verre m'n velden al. De veugeltjes emmen 't ok ln de gaten. Mee heele zwarte klodders, zóóveul zitten ze bij mekaar op hoopkens ln 't gele hooi en pikken er dc zaaikes uit mee 'n brutaliteit en 'n lawijt, of ze"r veur betaald emmen! Om oew eigen te bedoolen. 'n Zijn soms net menschcn, zoow fel gaan ze teugen mekaar tekeer. D'r ls veul, veul meer dan ze op kunnen frèten. maar ze vechten as leeuwen soms, die kleine sallemaanders. om 't mekaer uit 't bekske te trekken. Heele duels voeren ze. om één zaaike, terwijl er mul- Jocnen leggen, oma staal lk 'r 'n ketierke naar te kijken en dan kunde nie geleuven hoe plazaant da-d-ls. As ge net 'n invitasle ontvong om op 't belastingkantoor te komen, dan nóg zoude in oewen lach schieten, as ge da klein geboefte daar zoow teugen mekaar op ziet vechten om niks. En 'n moed, 'n dapperheid, amico, onder da krlelekes-tuig! Daar stade bij te gapen Nie loslaten, horre. Ze trekken mekaar de stèèrt uit d'r ruggeske. dat de virkes opvliegen. Pikken mekaar ln d'r kopke, da ge 't heur tikken: neeë dan lacht-oew eigen 'n kriek Maar affijn, as ditte allegaar gedaan is, dan gaan me- n-'t jonk zaaisel ultplaanten en dan... dan smeer lk 'm mee verlof, amlco. 't Gaai op stap man. Naar m'nen kleinen Dré in Amsterdam, naar d'n Haag, ik gaai 'r weer 's op uit As 't zoowv«r Is. stuur 'k oew wel 'n aanzichtskortje. 'k Mot m'n kleinzeuntje weer 's zien. 'k Mot mee de kleurig badpakskos op Schevenlngen weer 's leut emmen, waant zooas gezeed: ik houw van biefstuk; 'k ben gin veegetarlejer. Ollee. lk schei er af; veul groeten van m'n Vagevuur en gin horke minder van oewen toet a voe DRA nieuwe succesnummer: meedeelen, dat dit zal bestaan uit twee reproducties van werken van Jan Toorop, nl. St. Paulus en Bartho- lomeus. De kleinen hebben beloofd de heilige Commu nie op te dragen tot intensie voor den scheidenden pastoor. Pastoor Vinck spreekt dan voor de laatste maal zijn parochianen toe. Toen spr. hier kwam, was alles hem vreemd, de omgeving en ook de menschen. Hij stond voor een zwaren weg. Hoe beter hij zijn parochianen leerde kennen, hoe milder en zachter hii tegenover hen ge stemd werd. Er was veel goeds en het was zijn taak dat goede tot eenheid te brengen, te behouden en op te kweeken. Hij kan nu een parochie achterlaten, die goed is in geloof en sterk in liefde en saamhoorig- heid. Onder de zorgen en den arbeid is hij hier ge lukkig geweest en heeft zich verheugd in den groei. Spr. dankt met enkele geestige woorden voor de blijken van waardeering die hij mocht ontvangen. „Maar", zegt hij, „als ge bedenkt, dat de katholieke kerk beoordeeld wordt naar het werk van haar pries ters, die vaak in zwaren tweestrijd leven en voor moeilijke beslissingen komen te staan, wier voorzich tigheid, wijsheid, woorden en gedrag niet door de menschen gevormd kunnen worden, dan kunt gij het best uw dank blijven betuigen, door te bidden voor uw priesters". Als daarna allen op de wijze: „Aan U, o Koning der Eeuwen" een gebed voor den pastoor hebben gezongen, volgt een pauze, waarin verver- schingen worden rondgedeeld en pastoor aan ieder z'n portret als aandenken overhandigt. Na de pauze zingt het zangkoor een lied, waarin de zegen van den priester wordt afgesmeekt en wanneer deze aan de knielende parocnianen is gegeven, verrijzen dezen weer, om den avond met een afscheidslied te beslui ten. Allen maken gebruik van de gelegenheid om den pastoor persoonlijk de hand tot afscheid te drukken, waarna men uiteengaat. Z IJ P E Op Woensdag 24 dezer, werd in het hotel „Het Wa pen van dc 7.ijpc" te Schagerbrug, door Dijkgraaf cn Heemraden van het waterschap „Zijpe en Hazepol- der" bij enkele inschrijving aanbesteed het eenjarig onderhoud, benevens het verfwerk van de gebouwen, bruggen en verdere getimmerten van genoemd wa terschap. Het onderhoudswerk werd gegund aan de heeren A. van Eckeren, Keinsmerbrug (perceel I) en C. de Leeuw Wz. te 't Zand perceel II), terwijl het verf werk (perceel III) is opgedragen aan den heer C. Goet te Oudesluis. SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen wordt de heer H. Burggraaf, kommies bij de Directe belastingen, alhier, overge plaatst naar Heiloo. HOOGWOUD AARTSWOUD. Woensdagavond werd in de zaal van den heer Vis ser een vergadering gehouden van de Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel. De opkomst bestond voor drie vierden uit dames en had grooter kunnen zijn. De heer Gaijaard trad als plaatsvervangend voor zitter op en heette allen welkom. Deze wijst op de entrée van de zaal, waar verschillende manufactu ren zijn uitgestald, evenals toiietzeepen en electri sche verbruiksartikelen, om ook deze hij de leden in gang en bekendheid te doen vinden. Spreker memo reert het a.s. vertrek van den bedrijfsleider Beuk man, wegens zijn benoeming in Dordrecht, evenals de benoeming van den heer Ten Haarn, den tegen- woordigen winkelchcf. Wij beloven door de aanhoudende prysdaling, ook voor onze zaak, moeilijke tijden, doch wij rekenen op onze verbruikers, ook hier in Aartswoud, om door alles van ons en van hun eigen zaak te betrekken. Wordt gij allen voor 100 verbruiker van onze zaak. Met deze woorden wordt de vergadering geopend. Onderwijl is reeds een kopje koffie rondgediend als mede een koekje. Volgen thans eenige mededeelingen van den heer Beukman, n.1. betreffende de beruchte motorboot, het contract met de Zuiderzee-directie, de aanhoudende prijsdalingen, de ve/schillende afschrijvingen, aan de hand van het jaarverslag enz., enz. Daar dit reeds in verschillende courantenverslagen uitvoerig is weerge geven, willen wij het hierbij laten. Alleen zij ver meld, dat de broodprijzen thans lager zijn dan in 1914. terwijl de loonen van het personeel zijn ver dubbeld. Ik roep u toe, evenals reeds de voorzitter heeft gedaan: leden neemt alles van onze zaak, om ons te steunen in deze moeilijke tijden. Er zijn ook eenige lichtpunten, n.1. de verlaging van dc premie der Rijksverzekeringsbank van f20. tot f7.per f 1000.loon. De extra korting van de Handelskamer. Ook dit laatste moet voor de leden een aansporing zijn om Ilaka-artikelen te gebruiken. Na deze uitvoerige uiteenzetting vraagt de heer S. Kriek, oud-bestuurder het woord, aan de hand van het jaarverslag. Waarin bestaat het verschil van aan schaffingswaarde van de motorboot, die in 1929 op de balans voorkomt voor f 4000 en in 1930 voor f5500.—? Vervolgens de nieuwe loonregeling van de bestellers '.ijkt spreker niet gelukkig gekozen. Bij vergelijking met andere coöperaties, zijn de loonen aan de Tijd- -oest hooger. Is dit wel adrem in de tegenwoordige tijdsomstandigheden? Al deze vragen en ophelderingen worden uitvoerig !oor Beukman beantwoord en opgehelderd. Wat be- reft verlaging der loonen, zal men slechts in het allerlaatste geval toe overgaan. Hierna worden vier films afgedraaid en op uitste kende wijze toegelicht door den heer Van der Wal. Zc zijn allen propaganda voor het welbekende coo- ncratiemerk Haka en voor de Handelskamer, alsmede voor de coöperatie in het algemeen. De pauze werd benut om wederom een kopje kof fie te schenken en een koekje te gebruiken. Hierna volgt de gebruikelijke verloting van drie taarten. Deze werden gewonnen door mej. G. W. de BoerVan Meurs en de heeren H. d^ Bok en S. Kriek. Bij de rondvraag breekt de heer Kriek nogmaals een lans voor de Haka-producten, doch wijst er op, dat er nog veel ledenraden zijn, die slechts voor weinige procenten afnemers zijn. Tevens brengt spre ker onder de aandacht van het bestuur, dat de bestel lers voel tp laat bij hun klanten komen, hetgeen niet bevorderlijk is voor den verkoop. Aan het einde spreekt de heer Kriek zeker mede namens de geheele vergadering een hartelijk afscheidswoord tot den ver- trekkenden bedrijfsleider en wenscht hem alles goeds toe. De heer Beukman beantwoordt en bedankt voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Hierna gaat de heer Gaijaard tot sluiting over, ook hulde brengend aan den heer Beukman, doch ook in het bijzonder aan zijn vrouw, die. hoewel hier niet aanwezig, zooveel heeft gedaan. Voor de vrouwenbe weging getuige de oprichting van tanig' vrouwen- rhihs. Nogmnals een opwekking om toch vooral de Coöperatie „Dc Tijdgeest" ie steunen en te worden voor 100 gebruiker, en deze gezellige vergaderins wordt gesloten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14