GEBORDUURD MOUSSELINE Moeten onze kleintjes naar de Fröbelschool? Ziehier een vraag, die zich voor doet, wanneer onze kleine jongens in het bij zonder als zij als kind alleen zijn, zich bezig gaan houden met allerlei min ot meer zooals niet gevaarlijke, dan toch ver boden dingen. Worden de kinderen zoo ongeveer 4 jaar, dan zijn heel vaak de blokken en de bouwdoozen hen niet ge noeg om hun rijke fantasie te laten wer ken; ze beginnen van alles uit te voeren, wat niet mag en eischen nauwlettend toe zicht. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de hulp schaarsch is en vele huismoe ders zich met een werkster gedurende enkele dagen per week moeten behelpen, en ook geen tuin hebben, waarin zij de kinderen bij ^oed weder kunnen laten spelen, komt deze vraag dikwijls naar voren. De jongen met zijn drang naar daden voelt zich bij de beperking van velerlei diep gekrenkt en uit dit door (zooals wij dit al gauw geneigd zijn te noemen) lastig zijn. De aarde van uw plantenbak van het balcon wordt in de kamers gebracht, uw aschbak is het voorwerp van onderzoekin gen, een doosje lucifers inspireert hem tot vuurwerk maken, dit alles en nog veel meer, uit een eigen rijke ervaring aange vuld, stempelen uw kleinen vent tot een lastig heer. Moeder komt met den hulselijken arbeid niet klaar, wordt telkens opgehouden om dat ze moet zien wat haar Jongen nu weer uitvoert. Is zij genoodzaakt eenige bood schappen te doen, dan moet hij natuurlijk mee, wat ook al weer ophoudt, want met een kind erbij gaan alle dingen langzamer en alleen thuislaten, dat kan natuurlijk niet. Langzamerhand komt nu de gedachte naar boven eerst nog zonder dat wij er verder op doorgaan, later scherper omlijnd en ten slotte wordt de vraag besproken tusschen vader en moeder of het niet beter zou zijn den kleinen bengel naar de fröbelschool te doen. In den beginne wordt het denkbeeld door de moeder nog vaak verworpen; het geeft zoo'n eigenaardig gevoel, het kind onder vreemd toezicht te moeten stellen; misschien zal het naar huls verlangen of de andere kinderen zijn ruw met hem en hij is heelemaal niet gewend met anderen te spelen. Deze en dergelijke gedachten komen vaak bij de bezorgde moeder op. Is zij het eindelijk met zichzelf eens en zijn de ouders besloten, dat het toch inderdaad het beste is voor het kind, dan komt vaak een overbezorgde tante alles weer aan het wankelen brengen, door haar vraag, of de ouders er dan heelemaal niet aan gedacht hebben, dat hij dan zoo gemakkelijk ma zelen en andere kinderziekten kan op- loopen! Vader hakt de knoop door en vindt, dat er nu lang genoeg over het on derwerp gesproken is en neemt de zorg op zich het kind op een goede fröbelschool, niet te ver uit de omgeving in te laten schrijven. En ziet nu eens aan! Alles is tot genoe gen, èn van de ouders èn van den kleinen baas zelve geregeld. Moeder gaat 's mor gens rustig haar gang, is daardoor veel minder gejaagd en heeft volop tijd te zorgen, dat alles loopt. De kleine man speelt gedurende de schooluren buiten gewoon prettig met zijn makkertjes en denkt zelfs niet aan heimwee; de kleinen zingen, doen spelletjes, leeren fröbelen en zijn met goed weer heerlijk in den tuin aan het spelen en zoo gaat de morgen in een oogenblik voorbij. In het samenzijn met andere kinderen leeren zij al vroeg zich naar elkander te voegen en zijn zij niet, evenals thuis, een middelpunt, waar omheen alles draait, zooals bij kinderen alleen zoo heel gauw het geval is. Kleine plichten worden hen op de frö belschool al vroeg opgelegd welke hun eerzucht opwekken. Nog een tweede voordeel is er aan het gaan naar de fröbelschool verbonden, n.1. dat de kinderen, als zij naar de „groote" school gaan zich veel spoediger aan de daar heerschende orde en tucht gewen nen, wat zeer zeker een groote steun in den eersten schooltijd is. Moeder heeft het rustig, de kleine man Vindt het heerlijk op school, het antwoord op de vraag boven ons artikeltje is dus als vanzelfsprekend gegeven. (Nadruk verboden). JAPANSCHE MATTEN. In elk huis kan men ze vinden, bij arm en rijk hebben ze burgerrecht verkregen. Als niet een Japansche mat ligt ln de slaapkamer voor bed of waschtafel, heeft wel de serre een vloerbedekking van dit luchtige, lichte materiaal. Of wel ln gang of kinderkamer is dit vlechtwerk aange wend als muurbespanning; tegen de ka merdeur hangt een mat van bijzonder mooi patroon, ln kleuren, die het oog prettig aandoen; achter den kapstok om den wltgekalkten muur te bedekken prijkt een Japansche (soms ook is 't een Chlneesche) mat. Frisch is het, niet kostbaar en heel ge makkelijk schoon te houden, dit rietwerk, dat eerst ln later Jaren zooveel opgang heeft weten te maken. Maar één bezwaar heeft hetals 't niet voorzichtig en oor deelkundig behandeld wordt, kan het niet bogen op groote duurzacmheld. Zoo is het glad verkeerd om Japansche matten met sterke, krachtige hand uit "e slaan en nóg onverstandiger ,om bij die bewerking het arme slachtoffer bij de uiterste hoeken vast te houden. Het laat zich wel begrij pen, dat zelfs een mat va" goede qualiteit een dergelijke hardhandige manier van reinigen nle\ lang uithoudt. De hoeken en kanten laten los, de draden, die bij 't vlechten gebruikt zjjn, hangen weldra '•sder afzonderlijk en het ooglijke van de mat is verdwenen. Rieten matten moeten zoo weinig mogelijk met de hand worden uitgeslagen. In die gezinnen waar een stof zuiger gebruikt wordt, komt dat vlecht werk in de eerste plaats ln aanmerking om. rustig op zijn plaats lig—nde. te wor den „ultgezoge Heeft de „groote brom vlieg" nog niet haar entrée de chambre gemaakt, dan moet men Japansche en Chlneesche matten, om ze schoon te ma ken. over een stok of lijn hangen, de uit einden samen nemen en met een matte- klopper luchtigjes er tegen slaan, opdat het stof kan wegvliegen, maar het weefsel niet wordt beschadigd Op die manier be handeld, k- nen de matten jarenlang mee. Mocht op den duur slijtage ontstaan, dan kan de handige huisvrouw ook hier nog veel weer goedmaken. Als randen of hoeken losgaan, stopt men met stevige draden ln de gewenschte kleur ln ééne richting heen en weer Door deze even wijdig loopende draden vlecht men riet of affla. dat in eiken mandenwinkel te krij gen is Ook dunne plekken worden met dit materiaa. ^gewerkt Rieten vloerbedekking heeft dikwijls ar onaangename eigenschap, omgekrulde boeken te vertoonen. Dit euvel kan men voorkomen eventueel ook uit den weg ruimen door gelijk en gelijkvormige driehoekjes van leer aan den onderkant te naaien. Liefst neemt men leer en garen van precies dezelfde kleur als de mat. Zijn de hoeken zoo gesleten, dat repareeren niet meer doenijlk is, dan bevestigt men dergelijke leeren hoekstukjes aan onder- èn bovenzijde, zoodat het kapotte veilig verborgen zit tusschen twee leeren drie hoekjes. Het is altijd raadzaam, in het leder van te voren kleine gaatjes te boren; het laat zich dan oneindig veel gemakke lijker bewerken Niet met bijtende middelen, zooals bleek- water, ammonia en waterstof-peroxyde moeten Japansche of twisted matten be handeld worden Want dergelijke paarde- middelen, ook al maken ze de matten prachtig blank, tasten den vezel aan en behooren tot de middeltjes, die men ge rust erger mag noemen dan de kwaal. Hoe dergelijke matten dan wèl behan deld dienen te worden Men veegt ze dagelijks aan met een zachten stoffer of schudt ze buiten uit, waarop men ze met een schoonen doe.< nawrijft. Zijn de matten vastgespijkerd op den grond, dan behandeld men ze af en toe met den stofzuiger. Zijn ze vuil, dan opnemen met een doek, gedrenkt in lauw zeepsop, lauw pekel -ater of een borax- oplossing en nawrijven met een doek en schoon water. De matten mogen niet weer gebruikt worden, voordat ze volkomen zijn opgedroogd. Bij het werken dient men er voor te zorgen, dat de doeken niet te voch tig en dat de matten goed gestrekt zijn. Is de mat goed droog, dan, desge- wenscht, nawrijven met zeer dunne was. Men moet er echter rekening mee hou den. dat de matten daardoor glad worden. Matten, die hun kleur door langdurig gebruik verloren hebben, kan men niet zelf bijverven. Zwarte strepen, door een kachelplaat achtergelaten op Japansche matten, kun- ner soms verwijderd worden met behulp van lauw zeepsop, lauw pekelwater of een boraxoplossing. Men wrijft de vuile plek ken af met een zachten doek, in een dezei vloeistoffen gedrenkt en neemt ze daarna af met een doek en schöon water. De doe ken mogen niet te nat zijn en de mat moet, zooals wij boven zeiden, volkomen zijn opgedroogd, voordat zij weer in ge bruik mag worden genomen. Hebben de matten een opfrisschertje noodig, dan bestrijkt men ze met een oplossing van rchellak, waarbij men een scheutje terpentijn heeft gevoegd. In dat geval echter ^erst goed stofschoon maken! Zondag. Voorgerecht van nieuwe haring Koude rollade, aardappelen, worteltjes Ham met sla Ananas met slagroom. Maandag. Rijstrand met garnalenragout. Gebakken aardappelen Komkommers. Spiegeleieren met ham. Dinsdag. Sleepasperges met hard gekookte eieren en gewelde boter Gebraden ham, kropsla, gebakken Aardappelen. Broodsoufflé. Woensdag. Aspergesoep Ossenhaas, Doperwtjes, Aardappelen Chocolade-ijs Donderdag. Ossetong, elersaus witte boonen Sla Omelet Vrijdag. Schildpadsoep Gebakken tong, eiersaus Kropsla, aardappelpurée beschuitjes met kaas. Zaterdag. Gevulde tomaten Aardappelpurée Rijst met gestoofde aardbeien GEMARINEERDE HARING Benoodiga: 6 gezouten haringen, y2 L. Wijnazijn (pijn. flesch) 1 Spaansche peper, 1 citroen, 1 groote ui, 3 laurierbla den. 3 kruidnagelen. Week de haringen een dag en nacht ln kouc. water, maak z< den volgenden dag schoon maar 'aat het vet en den kop er aan. zoodat dus lleen de ingewanden verwijderd worden Wasch de visschen en schik ze in oen goed schoongemaakten oot of een stopflescn Leg telkens tusschen den wand der flesch en de haring een stukje Spaansche peper, een uitgetand citroen- schijfje, een schijfje ui, of een laurierblad. Leg de rest van de kruiden in de openge bleven middenruimte tusschen de haringen en schenk er den gekookten maar weer koud geworden azijn op. Sluit de flesch met vochtig perkamentpapier of liever nog met een schroefdeksel en laat, vóór het gebruik, de haring ongeveer een week staan Presenteer de haring in schuine mooten gesneden en geef er sneetjes brood bij, die desverkiezende eerst geroosterd kun nen worden. VRUCHTENBOWL (zonder alcohol) Benoodigd: 2 L. water, 200 G. ge droogde abrikozen sap van 6 citroenen, schil van 1 citroen, 10 kruidnagelen, stuk je pijpkaneel, 250 G. roode bessen, 500 G aardbeien, 100 G. frambozen, 4 bananen (c" perziken), 1 klein blikje ananas, 300 G. Suiker. Begin met een dag vóór 't gebruik de geriste bessen en de schoongemaakte aard beien en frambozen weg te zetten, elke portie bestrooid met 1/3 van de hoeveelheid suiker. Wasch de gedroogde abrikozen en zet ze op met de 2 L. water, de kruidnage len de pijp kaneel en de zeer dun afgesne den citroenschil, laat alles samen zachtjes koken tot de abrikozen gaar zijn en giet dan de massa door een zeef of vergiet om het vocht van de vruchten te scheiden. De abrikozen worden in den bowl niet gebruikt, ze kunnen echter, met wat sui ker bestrooid, uitstekend dienst doen alS compote. Maak den volgenden dag de bowl af. Wrijf daarvoor met een zilveren vork de gesuikerde bessen met de helft van de frambozen en van de aardbeien wat fijn; wring ze daarna door een stevigen linnen of flanellen doek, tot alleen de droge vruchtenvezels achterblijven. Voeg dit sap bij het abrikozennat, doe er ook het uitge perste citroensap bij en het ananasvocht. Meng door deze vloeistof de nog overge houden frambozen en aardbeien (liefst kleine) en de in blokjes gesneden ananas en bananen of perziken. Laat alles samen nog 6 a 8 uur staan, liefst in water met en giet dan den bowl over in de daar voor bestemde glazen kom. Men kan ook voor het koken der abri kozen slechts de helft van de opgegeven hoeveelheid water gebruiken, n.1. 1 L., en de overige 1 L. vloeistof er even vóór 't gebruik bij voegen in den vorm van mine raalwater. Van hier en daar. Bij een bruine Japon, met Schotsche foulard gegarneerd, wordt een cloche van bruin Bengaalsch stroo gedragen met Schotsche foulard bij wijze van lint. Voor den zomer zijn lichte stoffen met uiterst fijne ruitjes aantrekkelijk, vooral wollen étamine en wollen crêpe Georgette. Bij een donkere namiddagjapon worden zwarte lage schoenen gedragen met ver lakt gespen in rood en zwart met recht hoekige figuurtjes. Bij de wijde zomer japonnen van kant, crêpe, organdi of mousseline is de onder rok weer een noodzakelijk kleedingstuk. Dezr is eveneens tamelijk wijd en van een dunne stof gemaakt. Lange zwar' wildleeren avondhand schoenen, met strasz bestlkt, worden ge combineerd net lage schoenen en een taschje met crêpe de Chine, die eveneens met strasz zijn geg;* neerd. In plaats van strasz kan me*1 ook een geappliqueerd bloemenmotlef nemen van leer in ver schillende kleuren. De matl0 groote cloche-vormlge stroo- hoed, die onder den naam canotler wor den verkocht, hebben spoedig hun plaats weten in te oenen Ze zijn licht en geven schaduw, terwijl het model flatteus is en geschikt om zoowel bij sportkleeding als bij namiddag aponnen te worden gedra gen. (Nadruk verboden). ONZE PA TRONEN. Patroncp v&i de mod^Uen van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejulfr L Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96. Den Uaag. De patronen voor dames kosten f L—, die voor kinderen 0.80 Het duurt »nge- veer 10 dagen alvorens se 'n bet bezit komen van degenen die patronen aan vragen Aan de lezeressen die een patroon b stel- ei wordt beleefd verzocht b|j ie aanvrage bet verschuldigde bedragin sluiten, tex voorkoming van administratiekosten. PROBLEEM Ziet ge op tegen werk, dat moet worden verricht? Lijkt de taak u ondoenlijk en zwaar? Voelt ge aarz'ling, ontbreekt u de noodige kracht? Vreest ge moeiten, ontbering, gevaar? Is de strijd, die geeischt wordt, het strijden wel waard. Wordt bewust van den wil dan als macht, Ga dan recht op het doel af, waarop ge steeds staart Denk: „ik kan het" en 't is reeds volbracht H. H. DE B. L. Een alleraardigste stof voor zomer jurken, waarvan hier eenige modellen volgen. 1. Een Jurk voor een meisje van ca. 8 Jaren, gemaakt van rose geborduurd mousseline. Aan de onderzijde van den rok, aan het puntvormige schouderstuk en aan de korte mouwen is een :oom van effen mousseline gemaakt, van zeer korte bulsj.es. Plooien, welke twee aan twee sa menkomen, loopen van den rok tot op het bovenlijf Benoodigd 1.75 M. van 0.80 M. breedte. 2. Een Jurk van witte geborduurde mousseline. Aan het middel een gestrikte ceintuur. Twee holle plooien, die over het bovenlijf samengestrikt zijn, geven de noodige wijdte aan den rok. De hals en de korte mouwen zijn gezoomd met een gehaakten rand. Benoodigd' 1.50 M. van 80 c.M. breedte (8 jaren). 3. Voor het volgende kleine jurkje van geborduurde mousse oe is geel als kleur gekozen. Boven den rokzoom is een serie plooien, welke ook het schouderstuk gar neert, welk laatst3 afgezet is met een kleine, gefranseerde volant. Benoodigd: 1.25 M. van 80 c.M. breedte (4 jaren). 4. Een Jurk van viooltjesblauwe, gebor duurde mousseline. Hals. korte mouwen en tandvormlge sluiting van het bovenlijf zijn gezoomd met een pllssé van effen mous seline. De rok L' lr. vorm gesneden en heeft aan het middel platte, vastgestikte plooi tjes. Benoodigd 2 M. van 0.80 M. breedte (voor 12 jaren). 5. Ten slotte een Jurk van amandel- groene geborduurde mousseline. Het bo venlijf blouseert een welnic in de gedra peerde ceintuur De rok heeft breede, pl e plooien Kraag en korte mouwtjes zijn gezoomd met e.?n rand vao organdi, gemaakt var zeer kleine buisjes. Benoodigd 2.50 f*. van 0.80 M. breedte *voor 10 Jaren).

Schager Courant | 1931 | | pagina 20