KAMPEEREN. Nagekomen Berichten. Predikbeurten. Kind tusschen de rails. Na het auto-ongeluk te S m i 1 d e. Het Fransche antwoord op Hoover's voorstel. De Deensche Oceaanvliegers. Groote brand in een stroocarton-fabriek. ons nu brugtumen van dames en heeren zien, benevens eenige groepen. In de pauze werd met een grabbelmand rondgegaan, welke bijzonder voel aftrok bleek te hebben, terwijl boven dien nog ter bestrijding van de kosten een taart werd verloot. Nadat nog eenige voordrachten waren gedaan was het einde van dezen goed geslaagden avond daar en werd do vergadering met dankzegging gesloten. In den loop van den avond werd gezongen, en de In* wendigo mcn3ch verschillende malen verstrekt De zaal was stampvol en de entree was, zooals gewoonlijk vrij. MAItKTOVERZICUT. De handel in vette koelen was een Donderdag j.1. goed, doze was wel iets beter bij de vorige weok. Amsterdam kan ook weer wat gebruiken cn dat scheelt hier gauw De prijzen liepen tot 50 ets. Do duurste en zwaarste koo kostte f 400. De handel in kalf- cn goeldekocien was ma tig. In stieren stil. Pinken niet aangevoerd. De nuohtero kalveren waren iets minder, -handel aan den stuggen kant In den schapenhandcl was het niet wild. Prijzen al len minder, zoowol In overhouders, kale schapen, de z.g vette en lammeren, hoegenaamd niets te doen. Oude slachtschapen 28—32, stuj. De handel In biggen en schrammen was vrij goed, iets duurder. Op de vetmarkt vette varkens 16V&—21, dat Is een groot gat, maar aan vette varkens willen ze slecht, vleeschvarkens ging heel goed. Op de klppenmarkt was weinig te doen, om te ver melden do moeite niet waard. Op zoo'n kennismarkt is de markt nu juist niet zoo belangrijk, maar dat komt alle jaren terug, dus bekend VAN DE KERMIS. Faveur.... stelt nooit teleur! Dit slagwoord is Vrijdagavond weer volkomen be waarheid. In het Noordhollandsch Koffiehuis bracht het Variété-Faveur een programma /oor het voetlicht, dat van 't begin tot het eind uitmuntte door originali teit, goeden smaak cn afwisseling en dat dan ook het vrij talrijke publiek in enthousiasme bracht. Alle nummers die wij tot de pauze mede maak ten, voldeden buitengewoon en lokten als uiting van vol doening een daverend applaus uit Geestig cn kunstig was het kunstrijden op de flets, door Maurlce en May, met recht een nummer van kunst en humor genoemd. Kremo en Karlino verbaas den de aanwezigen door hunne ongelooflijke lenlghelda- en acrobaten-prestaties, terwijl de cabarettlers Tholen en Van Lier de goede stemming nog verhoogden door hun geestige en origineele cabaretliedjes, met veel goeden smaak voorgedragen. Maar het toppunt van succes werd wel bereikt toen een gezelschap van 8 Lilliputters hun verschillende dansen uitvoerde. Zoowel de dansen, als de nabootsing van marionetten-spelen werden uiterst smaakvol en kunstig u'tgevocrd en oogstten dan ook terecht een enormen f val. Een extra woord van hulde voor de nummers, Jle wy het nabootsen van marionetten zullen noemen; dat waren moeilijke, maar heel knap uitge voerde kunststukjes. Wy waren niet in de gelegenheid het 2e gedeelte van het programma by te wonen, maar wy twyfelon geen moment, of het was al even nieuw, welverzorgd en suc cesvol. RCIIINKEL'S BIOSCOOP. Nadat gedurende een 3-tal dagen met groot trucces do beroemde film Clty-Llgths was afgedraaid, en honderden bezoekers hadden genoten van het sublieme spel van Charlic Chaplin, ging Vrijdagavond In Schinkei's bios coop de film „De macht van het Lied" met In de hoofd rol Al Jolson en Davey-Lee (Sonny-Boy). Niet alleen dat de bezoekers weer volop het machtig geluld van dezen beroemden opcra-zangcr konden bewonderen, ook het verdere gebeuren op het witte doek bracht hen diep onder den indruk. De groote vaderliefde van Joe Lane (Al Jolson), maar vooral het allerliefste spel van zyn echattigen „boy" boeide ten zeerste. En vooraf kregen we weer een tot In de puntjes ver zorgd bUprogramma te zien. Vanavond nogmaals „De macht van het Lied" en mor gen. Zondag, in een doorloopcnde voorstelling „Het lied ln do Wocstyn", een film waarvan do korte Inhoud we derom veel goeds doet verwachten. HET CIRCUS. De kermis Is sinds Woensdag nog verrijkt met een cir cus. dat Donderdagavond zyn eerste voorstelling gaf en naar wU vernemen, goed succes oogst en veel belang stelling trekt Vrijdagavond woonden wy het laatste ge deelte van het programma by en wat wy zagen, beves tigde geheel het bovenstaande. Een paar nummers paar- dendressuur blonken uit door keurig aanzien van alles, er werden huiveringwekkende toeren verrioht op een stalen koord; ongeëvenaarde staaltjes van accrobatlek aan de ringen enz. Een rijk programma met veel va riatie was daaraan voorafgegaan, meerendeels zeldzame nummers. Een avond ln het circus biedt werkeiyk veel Interessants en is dan ook zeer aan to bevelen. Onze aandacht werd nog geboeid door de goedo be schaafde muziek, die het orkestje voortbracht dat ver dient werkeiyk een extra vermeldJng, omdat dit ln een reizend circus zoo zelden voorkomt POLITIE SCHAGEN. Verloren: een sleutel; een klndcr-portemonnaie, drie portemonnaies met geld. Gevonden: een kinderportemonnaie WINKEL. 26 Juni. Aardbeien f 1010. slaboonen f 18—20, aardappelen f 3.501 per 100 pond. komkommers t 8—9, wortelen f 4, rabarber f 34 per 100 stuks. H E E li H IJ GO W A ,1 ff BU een gehouden aanbesteding van oen L. O. school met 7 klasse-lokalen, benevens lokalen voor gymnastiek, handarbeid enz. aan de Javastraat hoek Soembadwars- straat te Amsterdam was de laagste inachryver de heer P. Bot alhier met 1 79.940. LANGENDIJK Ten einde een overzicht te krUgen over den stand van verschillende gewassen ln ons uitgestrekt Groenten- land. hebben wo een tochtje gemaakt tusschcn de tuin- bouwakkers. Opvallend is het daarbij dat de aardappel ziekte do meeste akkers heeft aangetast cn vooral do vroege hebben over 't gohoel een dor aanzien. Toch is ons do stand niet tegengevallen en ln het byzonder ,by de latere soorten lykt het ons toe, dat by gunstige weers gesteldheid het over 't geheel nog wel terecht zal komen en dat de vrees, alsof er geen winteraardappelen zouden worden geteeld, niet bewaarheid zal worden. De ziekte is vroeg opgetreden, doch de verwoestingen, die men meende, dat ze zou aanrichten, zullen gelukkig wel geringer zyn dan men aanvankeiyk had gedacht De uien staan over 't algemeen goed en de pas ge plante kool doet het ook goed. Hoeft men veel last gehad met hot onkruid, op het oogenblik zien de akkers er. en kelen uitgezonderd, keurig uit. Mogen de resultaten van den arbeid onzer naarstige tuinders beter zyn dan de twee laatste jaren. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde onder voorzitterschap van den heer J du Burck de Schoolfeestcommissie met belangstellenden uit de gemeente. Er waren 15 per sonen aanwezig, die door den voorzitter werden ver welkomd. Onder de aanwezigen bevonden zich ook 2 dames. Voorzitter herinnerde er aan, dat de tijd weer gekomen was. om het schoolfeest voor te be reiden. vandaar deze vergadering. Nadat de secretaris, de heer I) de Geus Jbz.. de notulen had voorgelozen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd overgegaan tot voorlezing van het reglement. waarin geen enkele wijziging werd gebracht, waartoe elk jaar do mogelijkheid bestaat. Als commissieleden waren aan de beurt van aftre den de heeren D. do Geus Jbz., herkiesbaar als be- Avonturen! Een kampeerder een speelbal van 't weer, mits hij zich er tegen wapent. Avonden kan iemand die kampeert later thuis zit ten vertellen van al z'n belevenissen. Ieder heeft weer wat anders meegemaakt. Ik zou U kunnen vertellen reizen van A tot Z, U een chro nologisch overzicht kunnen voorleggen, dat kolom men in beslag zou nemen. Ik zou kunnen beschrijven hoe een kop thee smaakt als 't eerste warme dat men na drie dagen tot zich neemt. Wat een inspanning het gekost heeft om die primus, die we domweg met spiritus inplaats van met petroleum stookten, zoolang te laten bran den dat dat halve keteltje water eindelijk kookte... Hoe heerlijk een zelf bereid middagmaal smaakt na drio dagen brood en eieren Hoe we ons een dag in 't Duitsche stadje Kleef heb ben vermaakt en Duitsch hebben gesproken Hoe een nachtelijke fietstocht beviel en hoe we toen 'smorgens om vier uur tegenover Zutfen aan den IJseldijk neerzegen; om half zes weer opstonden en om half negen in Eist in een boomgaard een on- geloofelijke hoeveelheid kersen verorberden Hoe we bij wild-vrcemdo menschen binnen twee minuten als kind-in-huis werden beschouwd Meer, veel meer ware er te vertellen. Maar laat mij met het volgende besluiten. Dat is wel het meest emotioneele wat ik ooit op karnpeergebied beleefd heb! 't Was een gebeurtenis, oogonschijnlijk onaange naam. Maar dat nieuwe dat er in zit, dat gevoel van spanning en op eigen hulp aangewezen zijn geeft de kwestie een romnntisohen kant. 't Is dan avontuurlijk en spannend, en 't is toch wel voor een groot deel de zucht naar iets anders, iets ongewoons, die tot kampeeren aanzet. De plaats van de in 't volgende beschreven „ramp" is het kampeertererin op den Rapenberg bij Nijme gen. Van den straatweg af eerst een rij villa's, dan hoo- ger op een cafétjo en 't terrein dat met boomen be zet is, even hellend, dan plotseling hoog oploopend tot 70 meter en dicht met weelderig groen begroeid. Het kampeerterrein, dat mooi rustig ligt. zonder straatlawaai, ligt vlak bij Beek, waar men alle win kels vindt. 't Was een brandend heete Augustus dag geweest. Doodstil was de avond gekomen, die gelukkig eenige verkoeling had gebracht. Er werd besloten een kleine wandeling te maken alvorens we ter kooi zouden gaan Boven op den Rapenberg zagen we in Westelijke richting de Nijmeegsche torens tegen den daar nog eenigszins lichten hemel afsteken. Verder was alles diepgrijs tot zwart. Om half elf kropen we in de tent. Ook Zaandam en Amsterdam (men noemt in een kamp iedere groep naar de woonplaats) hadden hun wolletje opge zocht. „Amsterdam" bestond uit een burger familio er gens uit Plan-Zuid. bestaande uit vader, moeder, dochter en twee zoons. Ze beschikten over een reus achtige 2-persoons tent. De inwoners van de hoofdstad, die tien meter van ons af stonden, hadden niet bepaald aller sympa thie. Ze hadden in een dag of vijf bijvoorbeeld nog geen woord met de anderen gesproken en kameraad schappelijke omgang is als 't ware een ongeschre ven wet in t kampleven. „Zaandam" was een zeer gezellig stel jongens van de „Zaan", was vier man sterk en vormde een on- uitputteiyke bron van humor. Verder was er nog „Groningen", een tweetal jon gelui uit de Noordelijke hoofdstad, die vier dagen lang hebben moeten „poffen", en niet konden fiet sen wegens 't gemis van een nieuw belastingplaatje, daar ei een postwissel onderweg was en maar niet kwam. Onze tent was van voren geheel open en met eenige medelijden keken we naar de potdichte kluizen van de anderen, die 't benauwd warm hadden. Half elf alle vier in de slaapzak, 't Zal zoo onge veer kwart over elf geweest zijn toen we uit onze voorslaap wakker werden door een eentonig gekletter op het tentzeil. „Dat bracht gelukkig een beetje ver- fnssching!" was het al dadelyk. Maar daar bleef het niet bij! Om twaalf uur begon t te gieten en als we onze zaklantaarns naar buiten lieten schijnen was 't een ondoordringbaar wit gor dijn. Eerst waren we nog niet erg ongerust, maar na een kwartier van onafgebroken stortregenen voelde een onzer, dio aan den lagen kant lag, „nattigheid". De anderen hebben er even mee gespot, maar op eens voelden we een golf water over onze voeten. Ln nog steeds hield het niet op. We maakten licht hadden nog schik in 't avontuur. Toch werd het ons bang om het hart. Totdat het besluit genomen werd: „Vluchten! Schoenen aan. broek aan. overjas aan. zoo gauw mogeiyk. Ge kunt U voorstellen wat een gestommel dat Is in een pikdonkere tent. waar vier jongens in een juist toereikende ruimte naar kleeren grijpen en uit slaapzakken kruipen. K"u.w w» er uit waren weet ik niet meer. Maar dat ik tot m n enkel in een r.vier stond, weet ik nog best. Twee lichtjes waren er te zien. Groningen en Zaan dam waren op! Wij er op af. de helling afhollend al ons hebben en houden overlatend aan den water stroom, dte gestadig aanzwol Zaandam was met regenjassen aan 't werk om een diepe greppel om de tent te leggen. Groningen had een lekte e" Z!" r08rl°05 binneI>. speurend of 't nergens „Hallo Anna Paulowna!" was het Ze hadden ons nooren aan komen rennen en riepen dat ze er twee konden bergen. Zaandam groef en groef Met een vriend dook Ik door een spleet Groningen binnen en de andere twee vlogen door. Ik heb ze nog een minuut of wat hooren rond- strompelen en dacht dat ook zij behouden waren Zeker in Amsterdam, dachten we, Zaandam was vol Den anderen morgen bleek dat ze den heelen nacht op den betonnen vloer van een waranda hadden ge slapen „Moeten we wat uit Jullie tent redden?" klonk het opeens van Zaandam. „Ja. graag, dat kiektoestel en dat brood!" Even later kwam de Zaankanter terug; brood en kiektoestel. Onderweg was-ie languit gevallen in de geul en was kletsnat Onze tent hadden we juist onder het pad gezet dat naar den top leidde en we hadden geen geulen gemaakt! Dat was t vernietigende oor deel van den geroutineerden Zaandammer. En wij. kromliggend tusschen de hier en daar ver spreide huishoudelijke artikelen van Groningen, slie pen in 't was twee uur. Den volgenden morgen werd ik wakker en merkte dat ik met m'n rug op een broodbordje had gesla pen en dat ik een witbrood had platgedrukt. Buiten zagen we de resultaten van het noodweer: op alles in de tent een grauwe neerslag van modder een doorweekt pakje thee en vier jongens aan wien te zien was dat ze een belangrijk deel van hun nachtrust hadden gemist „Amsterdam" had geen krimp gegeven. En toch was alles weer goed en we hadden schik, belust op nieuwe avonturen. Toen de kooktoestellen droog waren en opgestookt werden, smaakten de spiegeleieren er niet minder lekker om. Dit wisten we nu:: nooit meer op een helling gaan staan zonder een groote diepe geiil om de tent. H. JONKER Hz. stuurslid. Jb. Schouten. P. vnn Exter, P. Gutter, Jb. Heneweer en C. de Ruiter Jnz. Herkozen werd de heer I). de Geus Jbz. en gekozen de dames De Boer en Schrijver en de heeren II. J. Erkamp, W. Keppel en D. Berkhout Allen nemen hunne benoeming aan. Besloten werd den 9den Juli op denzelfden tijd en dezelfde plaats weer te vergaderen, om in dien tus- schentijd de commissieleden gelegenheid te geven met de lijsten bij de ingezetenen, voorstanders van de openbare school, rond te gaan. ten einde te trach ten de bcnoodigde gelden in te zamelen. Van 't resul taat zal afhangen, op welke wijze het schoolfeest zal worden gevierd. De heer Jn. Schoenmaker Pz. deed als penning meester rekening en verantwoording. Er bleek uit. dat de ontvangsten, inclusief het saldo ad ongeveer f35 van het vorige jaar. hadden bedragen f372.05, de uitgaven f372.81 zoodat. er een nadeelig saldo was vnn f0.76X. De bescheiden werden nagezien door de heeren D. Berkhout en Jb. Heneweer. die alles in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn bemoeiingen. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de uitgraven voor de bussen vrij hoog zijn. Men zal nu prijsop gave vragen en de volgende bijeenkomst zal beslist worden, of al of niet van de autobussen gebruik zal worden gemankt. Met eer woord van dank voor de aangename be sprekingen werd de vergadering gesloten. Alle gekozen raadsleden hebben hunne benoeming aangenomen. Onze plaatsgenoot R. Mammen is benoemd tot boekhouder hij de coöperatie te Apeldoorn. W 1 N KEI De vereeniging voor Ziekenhulsverpleglng te Winkel nam in haro vergadering van 26 dozcr afscheid van den secretaris-penningmeester, den heer H. Bcukman ,die de gemeente gaat verlaten. Met harteiyke woorden van dank voor zyn vele bewezen diensten in dezen werd de heer Beukman dqor den voorzitter den heer J. Koster toegesproken. Toet secrcarls-penningmoester werd vooriooplg ln zyn plaats voor een jaar benoemd de heer J. Loljen Gz. ZONDAG 28 JUNI. NED. UERV. GEMEENTE te: Burgerbrug. geen dienst. St Maartensbrug, geen dienst. Oudesluls, voorm. 10 uur. Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluls. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10*4 uur, Cand. Bouw, van Nykerk. 's Avonds geen dienst. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Groet (zaal van K. Peys), nam. 5 uur. Ds. J. J. Ruys. Bergen. Oosterweg 28, voorm. 10.15 en nam. 8 uur, Ds. J. J. Ruys. ORKAAN BOVEN HONGARIJE Twee treinen omver geworpen. Ten gevolge van een hevigen orkaan, die Donderdag in sommige deelcn van Hongarije heeft gewoed, wer den by het station Kunbalo twee passagierstrelnen van den spoordijk geslingerd. De bliksem sloeg ln de locomotief van een der belde treinen. Vyf lieden wer den ernstig en tien licht gewónd. Ook ln de buurt van Ocdcnburg, Stclnamanger en Miskolcz heeft de orkaan, gepaard met heftige hagelbuiten, groote schade aan gericht Door een uitstekende koppeling van de lo comotief geraakt In zoergwekkenden toestand opgenomen. Terwijl gisterenavond de personentrein van half zes uit de richting Enschede naderde, speelde het 2-jarig zoontje van 'n spoorwegarbeider Bos tusschen de rails op een particulieren overweg te Haaksbergen. Het kind werd door een uitstekende koppeling van de locomotief geraakt en bleef ernstig gewond liggen, terwijl de geheele trein over het kind heenreed, zon der dat het verder letsel bekwam. Met een hoofd wonde en een schedel fractuur is het kind in zorg- wekkenden toestand naar het St. Antoniusziekenhuis te Haaksbergen overgebracht, EEN MOEDIGE REDDING. Maar de redder overleed. Bij een poging tot redding van een drenkelinge uit de gracht langs den Louisesingel te Zutphen, is de oude heer Zwiers van de Nieuwstad zelf het slacht offer geworden. Toen de drenkelinge behouden op het droge was en de heer Zwiers zich op een bank zette om even uit te rusten, zakte hij ineen en stierf. De garage houder staaf voor de recht bank te Assen terecht. Te Smilde is op 12 April een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto waarin een viertal personen uit de gemeente Gieten gezeten was, werd door een an deren auto aangereden en is met alle inzittenden in de Drentsche Hoofdvaart geraakt. De vier personen verdronken daarbij. Voor de rechtbank te Assen moest gisteren te recht staan J. J. W., garage houder te Veendam, wien was ten laste gelegd, dat hij op den rijweg langs de Drentsche Hoofdvaart in de gemeente Smilde dus danig onvoorzichtig, onoordeelkundig en roekeloos heeft gereden, dat. het door verdachte bestuurde motorrijtuig bij het voorbij rijden van een ander vier wielig motorrijtuig, dat zich in dezelfde richting be woog. heeft aangereden en dat de schuld van ver verdrinking van de vier personen aan verdachte te wijten is geweest. Verdachte zeide onschuldig te zijn. Hij reed met een snelheid van 20 k 25 K.M. en is zoover mogelijk uitgeweken De schuld ligt bij den anderen autobe stuurder, die de macht niet over het stuur had. Het O.M. achtte door de bijeen gebrachte bewijzen dat het wettig is komen vast te staan dat verdachte schuld heeft aan de verdrinking van deze personen en eischte 1 maand hechtenis. De verdediger, mr. Kalma, vroeg vrijspraak. ZINKEND VAARTUIG OPGEPIKT. Door het instruotievaartuig „Prins Hendrik". Het instructievaartuig „Prins Hendrik" van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart, dat met leerlingen van de Zeevaartschool uit Groningen een oefentocht maakte op de Zuiderzee, heeft gistermiddag ten N.O. van Marken in zinkenden toestand aangetroffen den botter „Marken 93". Deze botter was op zee aange varen. Het gelukte de „Prins Hendrik" de „Marken 93" nog drijvende to Volendam binnen te sloepen, waar hei schip onmiddellijk aan den grond werd ge zet. De botter was niet verzekerd. OFFICIEELE BERICHTEN. ZUIDERZEEWERKEN. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli, aan den ingenieur I ij den dienst der Zuiderzeewerken ir. \V. A. A. Hupkens van der Eist, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's.ijks dienst verleend. De regeering betuigt haar instemming. De Fransche Kamerzitting werd gistermiddag om drie uur onder buitengewone belangstelling geopend met het voorlezen van de verscheidene interpellaties over het voorstel van president Hoover. Minister-president Laval nam het eerst het woord om de Boodschap van den president der Ver. Staten en daarna de nota van antwoord der Fransche regee ring voor te lezen. De inhoud van deze nota komt hierop neer, dat de Fransche regeering haar instemming betuigt met het Amerikaansche aanbod en zich bereid verklaart, de bedragen, welke met haar aandeel in de onvoorwaar delijke annuïteiten overeenstemmen, voor een jaar de Bank van Internationale Betalingen ter beschik king te stellen. Hierop is het debat begonnen, waarbij vooral door den afgevaardigde Louis Marin scherpe critiek op Hoover's voorstel werd uitgeoefend. Marin zei, dat Duitschland door eigen schuld in moeilijkheden is geraakt en het nu tracht zich to ontdoen van zijn verplichtingen, welke het door het plan-Young worden opgelegd. Wil men Duitschland waarlijk helpen, dan kan men dat veel beter doen door de betalingsverplich tingen voor een groot deel om te zetten in verplich tingen tot het doen van leveringen in natura en het uitvoeren van groote werken in Frankrijk. Maar in geen geval moet gij, regeering, laten raken aan het eens gegeven woord, aan hetgeen nog geen twee jaar geleden plechtig beloofd en vastgelegd is. Want de gevolgen daarvan zijn moreel nog veel erger dan financieel. En gij zult eens zien met wat voor eischen op allerlei gebied de Duitschers zullen aan komen, als gij hun in dit opzicht hun zin gegeven hebt! Het applaus dat op deze woorden volgde, liet geen twijfel of de meerderheid van de Kamer was het met deze bewering eens. Maar aangezien de regee ring zelf in de eerste besprekingen met Mellon reeds alle mogelijke reserves gemaakt heeft aangaande het onaangetast blijven van het plan-Young mag men aannemen, dot de Kamer de verdere onderhan delingen niet zal willen belemmeren en de interpel laties zal besluiten met een votum van vertrouwen, dit nog te meer, omdat toch altijd een wetsontwerp zal moeten worden ingediend om het niet incassee- ren van de Duitsche betalingen voor dit jaar te sanctioneeren. Lrnstig gevaar schijnt de regeering volstrekt niet te loopen. Na een uitvoerige technische uiteenzetting van minister Flandin werd de zitting geschorst. Ze zal te tien uur worden hervat en dan vermoedelijk tot ver in den nacht voortduren. Engeland begint. Naar de Times meldt, heeft de Engelsche regee ring den regeeringen, die bun oorlogsschuld aan En geland in termijnen betalen, meegedeeld, dat dit jaar geen verdere betalingen verwacht worden. Ock Znid-Afrika grootmoedig. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft het voorstel van Hoover voor haar deel aanvaard en tevens me degedeeld, dat zij geen gebruik zal maken van het aanbod der rijksregeering om het moratorium tot de schulden van de dominions aan het rijk uit te brei den. Te Kopenhagen aangekomen. Stormach tige ontvangst door een geweldige menigte. De Deensche oceaanvliegers, die Donderdag niet ver der dan Bremen waren gekomen (zie ook elders in dit nummer) zijn gistermorgen daar vandaan vertrokken en om 14.10 op het vliegveld Kastrup by Kopenhagen aangekomen. Een geweldige menigte bereidde hun een stormachtige ontvangst Ter begroeting van de beide oceaanvliegers waren op het vliegveld van Kopenhagen ongeveer 50.000 personen aanwezig, die den beiden vliegers een enthousiaste ont vangst bereidden. Het toestel de „Liberty" was getooid met de Deensche en Amerikaanscho vlag. Holris werd het eerst door zijn moeder verwelkomd. Hierna sprak de voorzitter der ontvangstcommissie harteiyke woorden tot de beide vliegers. De met lauwerkransen omhangen vliegers werden ver volgens door den Deenschen minister van verkeer na mens de regeering gecomplimenteerd. Tot slot maakten de vliegers in een open auto, met een 50 tal volgauto's hun Intocht in de stad. Langs den weg stonden duizenden menschen die de koene vliegers har telijk toejuichten. Op het raadhuis werden de vliegers door den eersten burgemeester verwelkomd. In de stad werd druk gevlagd. Vaz Dias meldt ons: Tegen 3 uur hedenmorgen werd brand ontdekt in van Dam's stroocartonfabrieken en Otto Henning't col fcartonfabri eken. De gebouwen waren gelegen na* bij sluis 7 van het Zuid Willemskanaal op het grond gebied van de gemeente Aarle-Rixtel. Het vuur werd door verschillende personen tegelijk geconstateerd en toen de plaatselijke brandweer ter plaatse kwam, was het één vuurzee, daar behalve de gebouwen ook iyA H.A. stroobossen in brand stond. Van alle kanten hoorde men daken kraken en kronkelde de rook uit op het terrein liggende olie vaten. Alles werd een prooi der /lammen. De brand weer trachtte een in de Noordzijde van de fabriek ge legen woning te behouden, doch dit is nie* gelukt. Om 7 uur hedenmorgen brandde alles nog door, daar het vuur gretig voedsel vond in de olie. papier, enz. Even na 6 uur is de brandweer van Helmond vertrokken, daar niet9 meer was te behouden De brandweer van Aarle Rixtel Is gebleven. Een enorme hoeveelheid stroobergen is verbrand, benevens een 40 stroocartunmachines. 30 motoren en 6 auto's. Ver leden jaar was een machine aangeschaft van f 30.000. De oppervlakte van de fabrieken bedroeg 5100 M2. Alles was verzekerd op Engelsche beurspolis. Om 8 uur vanmorgen brandde alles en het zal nog wel eenige uren duren voor de vlammen zyn gedoofd. De burgemeester van Aarle-Rixtel was spoedig ter plaatse. VAN HONGER OMGEKOMEN. Donderdagavond heeft de politie in een houtwal te Barneveld, het lijk gevonden van den 73-jarigen II. v. Sprielt, die sedert anderhalve week vermist was. Hoewel hij nog over ruim f 100 beschikte, was de on gelukkige, die eenigszins zonderling was, volgens den geneesheer belast met de doodsschouw, den hon gerdood gestorven.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6