SchagsrCourant SPARTAI - W.F.C. 3 SPARTA 2 - ZILVERMEEUWEN 1. Derde Blad. Ingezonden Stukken. Loting voor de militie. De Winkelsluitingswet. Onbewaakte overweg. De Tarwewet. ZONDAG: Het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee. Onze kolenuitvoer. Tragisch einde van J e a n n e d'A r c-f e e s t e n. Zaterdag 27 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8889 Mijnheer de Redacteur, De behandeling van de zoogenaamde „dokters- kwestie" in Schagen heeft zoozeer mijn aandacht ge trokken, en tijdens, en na het lezen van het betref fende raadsverslag in Uw Blad mijn verontwaardi ging gewekt, dat ik mij de vrijmoedigheid durf ver oorloven U om wat ruimte in Uw blad te verzoeken. I. De behandeling van het toch wel „meer of min- <der"belangrijke punt: (ja, welk punt eigenlijk?) in ieder geval de ons nu allen welbekende vraag: hoe in de gemeentelijke genees-, heel-, en verloskundige praktijk te voorzien bij een eventueel beëindigen van z'n loopban door Dr. Melchior, kwam ter tafel n.b. bij de rondvraag. Is de benoeming van gemeentelijk geneeskundige niet belangrijk genoeg om als agendapunt te worden aangekondigd? Bovendien bleek bij het begin van de behandeling van deze „kwestie" dat in het bezit van B. en W. was een officieele aanvraag van Dr. Mel chior om eervol ontslag als gemeentegeneesheer enz. per 1 Juli 1931. Waarom werd dit verzoek niet be handeld aan het begin van de vergadering bij do rij der ingekomen stukken? I Hulde aan de heeren Van Nuland en Gorter die op uitstekende motieven den Raad voor het bre vet van onbekwaamheid in deze zaak, dat hij zich èn door de behandeling èn door den afloop heeft ge geven, nog hebben willen behoeden. Verdaging had de zaak slechts goed gedaan, terwijl ze er nu is „doorgejaagd". III. De heer Bakker speelt (volgens het verslag van de Schager Courant) hierin wel een heel merkwaar dige rol. Waar hij in de eerste plaats geacht kan •worden de motieven der vrijheid, democratie, billijk heid tegenover de categorie der gemeentepatiënten, vrije artsenkeuze enz., enz., door collega Van der Sluis alle haarfijn aangegeven en verdedigd, voor te staan, daar begint hij in z'n inleiding te spreken over ihet hebben ontvangen van een niets-zeggend stuk van collega Van der Sluis. Later plakt de heer B. op deze geestelijke wonde wel het pleistertje van „het zoo niet bedoeld te hebben", maar dan volgt daarop direct iets, wat allen stom van verbazing moet doen staan. Immers, de heer B. zegt: „het adres geeft niets, „omdat er reeds een uitspraak was." Hierbij, mijnheer de Redacteur, kom ik aan het car- dinale van mijn betoog: Men hèèft, zonder daarover te spreken in het openbaar, reeds een uitspraak over het bezetten van een vacature waarin de Ilaad der Gemeen te heeft te voorzien. Dit behoort in het open baar (let wel, heer Bakker!) te geschieden en een uitspraak, die in één der vele voor deze „kwestie blijkbaar gehouden comitévergaderin gen is tot stand gekomen, mag misschien mo reel waarde hebben, wettig en bindend is zij nooit. Bovendien is de moraliteit zoek, want men heeft alleen gehandeld met één partij (die van Dr. (Melchior) en niet met de andere (Dr. v. d. Sluis). Wel is Dr. v. d. Sluis indertijd door B. en W. uitge- noodigd om z'n standpunt in dezen uiteen te zetten, maar het College heeft hem blijkbaar „laten zwem men"! Juist daardoor en daarom heeft Dr. v. d. Sluis geen voldoende tijd gehad zich te verweren en vroe ger met z'n uitstekend gemotiveerd verzoek te ko men. Vorder gaande, beweert de heer Bakker dat er reeds besloten (sic!!) was. wat er zou gebeuren na het bedanken van Dr. Melchior. Blijkbaar dan ook in één der comité's. Mag ik den heer Bakker er dan op wijze dat. in een comitévergadering van een ge meenteraad geen besluiten mogen worden genomen? Dat mag alleen in een openbare vergadering van dat College. Nadat dan, na het sympathieke verzet van den lieer Gorter, besloten is om toch tot behandeling van een en ander over te gaan, komt de heer Bakker, die zoo loslippig is geweest aan het begin van deze be ihandeling, met het voorstel om het stuk voor ken nisgeving aan te nemen omdat het adres van Dr. van der Sluis zoo uitvoerig is en lij zich ook niet heeft kunnen orlënteeren, (n.b.!) Vat u aldus den ernst op, dien men bij iemand van uw kwaliteit mag veronderstellen aanwezig te zijn? Wilt u, omdat u niet volledig hebt begrepen wat u voorgelegd wordt, dat maar „voor kennisgeving" aannemen en een in het begin gemaakte fout nog ernstiger maken, door toch maar voort te gaan en iemand, die alle recht en aanspraak heeft op het door hem gevraagde, vol komen negeeren? Is deze dan geen burger uwer ge meente? Er zou hier in deze „kwestie", die gewoonweg van a tot en met z verkeerd en onbillijk is behandeld, en daardoor verknoeid, nog heel veel te zeggen zijn, de ruimte laat het echter niet toe; maar alleen zou ik nog op het volgende willen wijzen: Voor zoover ik heb kunnen begrijpen uit het ver slag in de Schager Courant, is de waardeering, die de Raad had voor Dr. Melchior, zoo groot, dat de Raad met op 2 na algemeene stemmen heeft ge holpen het bedrag dat collega Melchior voor de over dracht van zijn praktijk kreeg, zoo groot mogelijk te doen zijn. Is dit wettig geoorloofd? Ja, maar betrek kelijk. Men begrijpe mij goed: Door het toewijzen van de geheolo gemeentelijke genees-, heel-, en verloskundige praktijk aan Dr. Nanninga, was voor hem de over name van Dr. Melchior's praktijk meer waard. (Van zelfsprekend is dat de inkomsten van een dokters praktijk op het platteland en In een centrum plaats als Schagen voornamelijk worden gevormd door wat d. z.g.n particuliere praktiik opbrengt, maar het vaste inkomen van de gemeentelijke praktijk speelt toch eveneens een groote rol). De Raad heeft nu Dr. Nanninga. voor 't flnantleele beter gefundeerd zijn voor de uitoefening van zijn particuliere prak tijk, de hcele gemeentelijke praktijk toegewezen met volkomen negeering van alles wat billijk, redelijk en waardeerend is tegenover Dr. van der Sluis, die reeds 6 jaar in Schagen is en van wien men als me dicus nooit anders dan goed hoort en die vanaf het ooeenblik van zijn vestiging als arts in Schagen al les op eigen risico heeft gedaan. Hier kom ik tot de juistere beteekenis van hei woord „betrekkelijk": r men heeft met gemeentegeld iemand steviger op zijn particuliere positie geplaatst. MAG DIT? b. er is aan Dr. van der Sluis, wegens het niet plaat sen van een oproeping in de pers, doodeenvoudig geen gelegenheid gegeven langs normalen weg te dingen naar deze plaats. Mijnheer de Redacteur: „There is something rotten in Schagen!** Resumeerende, kom ik tot de volgende conclusies: lo. er is technsch kleineerend gehandeld inzake de vervulling van een gemeentefunctie; 2o. er is tegenover een ingezetene van uw gemeente een groot onrecht geschied; 3o. het is duidelijk dat meerdere leden van den Raad hun plicht, onzijdig te blijven, verre zijn te buiten gegaan 'zie de toezeggingen, enz.!); 4o. de thans "cnomen beslissing is zeer in het na deel van alles, waarvoor de functie is gesteld; 5o. het is te hopen dat, zooals ook in het N.-Holl. Dagblad stond: „dat het laatste woord in- deze „zaak nog wel niet gezegd zal zijn." mijnheer de Redacteur, hartelijk dankend voor de groote gastvrijheid, teekeix ik met de meeste hoog achting, E- E. OTERDOOM. 'tZand, Juni 1931. Zuidscharwoude, 26 Juni. Als afdeeling der S.D.A.P. meenen wij goed te doen, enkele onjuistheden recht te zetten, welke voorkomen in de nabetrachting over de gemeenteraadsverkiezing in onze gemeente. Zie Schager Courant van Zaterdag j.1. De uitslag van de verkiezing is ons tegengevallen, heeft ons teleurgesteld, daar wij de verkiezing met het volste vertrouwen tegemoet gingen en vast en zeker op 1 zetel durfden rekenen, welke dan niet moor door ons voormalig raadslid, pg. P. Zeeman bezet zou worden, doch door p.g. Van der Wal. De correspondent, de heer Du Burck. lijstaanvoerder van de Vrijz. kiesvereeniging. schrijft nu, dat wij op 2 zetels hadden gerekend. Dit nu is een pertinente leugen, en blijkt ook nu weer. dat deze heer het met de waarheid niet zoo nauw neemt Het optreden der Vrijz. fractie heeft cmze sympathie niet wat in de raadsvergadering van 15 Juni o.m. weer is gebleken bij de subsidie-aanvrage voor den weg door Geostmerambacht, wat o.i. een streekbelang is. De verkiezing stond in het teeken van een anti-katho lieke actie, iets waar onze partij in geen geval aan mee doet daar wij geen anti-godsdienstige parij zijn en uitsluitend op maatschappelijk terrein werken. Wij bezetten liever geen zetel dan op een dergelijke manier samen te werken. De tijd zal verder leeren of de kiezers met dezen uitslag op den duur tevreden zullen wezen. Namens de afdeeling der Soc. Dem. Arb. Partij, B VAN DER WAL. voorzitter. P. GUTTER, secretaris, DE CKEMATTEBESPREKING BLEEF ONVERMELD. Mijnheer de Redacteur, In het nummer van de Schager Courant van Don derdag dezer week, las ik het verslag der vergadering van de begrafenisvereeniging alhier, uit welk verslag mij bleek, dat één punt aldaar besproken, geheel onver meld bleef, te weten het crematie-vraagstuk. Bij de gebruikelijke rondvraag op die vergadering gaf ondergeteekende, als overtuigd voorstander van verassching, de aanwezigen in overweging den naam „begrafenisvereeniging" te veranderen in: „Vereeniging voor Lijkbezorging", en wel, omdat naast de ter- aarde-bestelling van overledenen, het aantal voorstan ders van verassching langzaam maar zeker toenemende is. Zelfs heeft de Vereeniging alhier het noodig geoor deeld eene bepaling in haar reglement (artikel 8) in te lassen ter tegemoetkoming eventueel aan kosten van verassching voor de bij haar aangesloten leden. Om alzoo aan verassching zoowel 'als aan begraven gelijk recht te doen, duidelijker nog: niet alle over ledenen naar beaarding te verwijzen, door den naam „verassching" als lijkbezorging verzwegen te houden, bracht ondergeteekende bedoeld punt in bespreking: waarop de vergadering besloot de beslissing hieromtrent tot de volgende bijeenkomst uit te stellen. Om het verslag der vergadering bovenbedoeld aldus volledig te doen zijn, M. de R., meld ik deze aanvul ling. hopende, dat u daarvoor een plaatsje wilt afstaan. Met dank bij voorbaat, Hpogachtend, J. KEUKEN, Nieuwe Niedorp, 26 Juni 1931. Lichting 1933. Gistermiddag heeft in de Weeskamer van de Gra felijke ZaLn te 's-Gravenhage de lotingscommissie zitting gehouden voor de loting voor de militie Lich ting 19?3 personen geboren in het jaar 1913). De minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, woonde als belangstellende deze zitting bij. Getrokken werd No. 566, overeenkomende met den naam Jan Rudolph Maria Boele, geboren 28 Decem ber, uit het door den minister aangewezen alphabe- tisch register der gemeente Amsterdam van 1928, zoo dat in alle gemeenten de personen van de lichting 1933 die dien naam dragen of zoo deze naam in het militieregister 1933 van een gemeente niet voorkomt dan de drager van den alphabetiseh daarop volgen den naam No. 1 heeft en de volgende namen de vol gende nummers. Zal op 1 Maart 1932 in werking treden. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling van den minister ligt, te bevorderen, dat het tijdstip van in werking treding van de Winkelsluitingswet op 1 Maart 1932 wordt gesteld. De minister geeft verder aan de gemeentebesturen, die het voornemen hebben verordeningen, als be deeld in de-artikelen 6 en 9 der wet, ter goedkeuring in te zenden, met het oog op deze ir. werking tre ding voor zooveel noodig in overweging aan dat voornemen uiterlijk 1 October e.k. gevolg te geven. Een auto door den trein gegrepen en ver brijzeld. De inzittende op slag gedood. Donderdagavond omstreeks half acht is op een on- bewaakten overweg tusschen Best en Boxtel ter hoogte van de exportslagerij van den Noord-Brabant se hen Chr. Boerenbond een luxe auto door den trein gegrepen en totaal vernield. De bestuurder, de heer M. A. Rombauts, bierbrouwer te Middelheers, was onmiddellijk .lood. Zijn lijk vond men deerlijk ver minkt op een afstand van ongeveer 100 meter van de plaats, waar de botsing geschiedde Het is naar het ziekenhuis Duinendaal te Boxtel overgebracht. De overledene, die ongeveer .5 jaar oud is, was gehuwd en vader van 4 kinderen. Inwerkingtred! ng op i Juli bj. Naar vernomen wordt, zal de Tarwewet 1931 Zater dag 4 Juli in werking treden. Dat die in werkingtre- ding niet reeds op 1 Juli kan geschieden, maar enkele dagen moest worden uitgesteld, vindt zijn oorzaak in technische moeilijkheden in het maalbedrijf. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de Tarwewet 1931 zal Donderdag 2 Juli in het Staatsblad verschijnen. (Wormerveer) Kampioenswedstrijd Ie klas N.H.V.B. AANVANG 2 UUR. AANVANG 12 UUR. Sportpark op de Loet achter café Raven. GISTEREN DE FEESTELIJKHEDEN BEGONNEN. De tentoonstelling In het Russenduin. Gister zijn de feestelijkheden begonnen ter herdenking van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee. Woest was het 25 jaar geleden op de plaats, waar thans de jubileerende badplaats ligt De duinen waren onbe groeid en het zand stoof ongehinderd landwaarts In, waar het de oer-oude eikerbosschen bedekte; thans ge tuigen de kruinen der eeuwenoude eiken, die de duinen hier en daar nog stoffeeren, van dien eeuwigen strijd tuschen het bosch en het zand van den zeebodem. Bergen aan Zee neemt ondeT meerdere Noordzeebad plaatsen een uitzonderlijke positie in. Het is niet ont staan uit een oude bestaande visschersplaats, met veel al, oude verweerde huizen, maar is een geheel nieuwe nederzetting op woeste, onbetreden duingebieden. Wanneer we het ontstaan van het geliefkoosde zomer- oord nagaan, dan beteekent dat tevens de namen noe men van Jacob van Reenen en Mevrouw Van Reenen— Volter, die, als eigenaars van de ambachtsheerlijkheid tusschen Schoorl en Egmond ter grootte van ongeveer 4000 H A, de stichters waren van deze badplaats op do msagdelijko duinen aan de Noordzeekust. Het is vooral aan dc enorgls van wijlen mevrouw Van Reenen te danken geweest, dat een 3 K.M. lange klinker weg naar zee werd gelegd. De heer C. F. Zeiler was een der eersten die het heeft aangedurfd hier een etablise- ment te openen en in 1907 heef t hij het groote hotel Nas sau Bergen laten bouwen. De oud-burgemeester, de heer Jb. van Reenen, liet de duinen stelselmatig met helm beplanten, waardoor een einde werd gemaakt aan den eeuwigen strijd tusschen boech en verstuivend zand. Mevrouw Van Reenen— Völter stichtte in 1911 achter de eerste duinenrij het rijke Parnasia-park genoemd naar de witte Parnasia-bloem dat als een botanische tuin de veelzijdige flora der Berger duinen bevat. In een duinmuseum worden verdere flora en fauna van zee en duin bewaard. Geleidelijk groeide het aantal huizen en villa's op de eerst zoo eenzame vlakte. In 1913 had Bergen aan Zee zijn eerste vaste bevolking: 1915 reed de tram, die in 1909 van Bergen naar Bergen aan Zee was aangelegd, ook 's winters en in 1918 werd er het zoo aardig gelegen kerkje gebouwd. Aanvankelijk heeft het niet in de bedoeling gelegen om op de plaats een badplaats tes Uchten, doch er een cen trum van tulncultuur van te maken Reeds werden boer derijtjes met tuinen gesticht en vanaf de al-oude heer baan werd langs den „Franschman" herinnerend aan den slag tusschen de Engelschen en de Russen in 1799 een smalle weg aangelegd. Uit historische documenten bleek later, dat deze weg dezelfde was als het pad. dat reeds in 1640 door de duinen naar zee liep en leidde naar de plek (het Russische monument) waar eens de 2de slag bij Bergen geleverd werd. Het idee van een tuinbouwcentrum werd echter ver anderd en op een andere manier zou de ruwe zandgrond productief gemaakt worden. Wel bleven de moestuinen bestaan, doch de nederzetting ontwikkelde zich in de richting, van een badplaats. Het eerste huis, een boer derij, werd omgebouwd tot een bescheiden hotel-restau- arnt; thans herkent men in de „Prins Maurits" nog den oorspronkel ijken boerderijvorm. Aldus ontstond Bergen aan Zee en 'tlijkt alles zoo ge woon. maar als men er even bij stilstaat, dan'moet men erkennen, dat achter deze bloote feiten een heel leven van energiek werkens chuilt dath ier met eigen mid delen aan een grootsche taak gewerkt is. Tezamen met Bergen-blnnen is het eens zoo arme. stille boerendorp, dat echter rijk was aan natuurschoon, aan de vergetelheid ontrukt en is het thans geworden een van Nederlands meest geliefde badplaatsen. Het totaal aantal gasten in Bergen bedroeg het vorig jaar in één week 4 626. Op een drukken zo merdag. zooals 2den Pinksterdag, vervoert de tram 17.000 menschen, terwijl op een dag van het vermaar de bloemencorso de tram zelfs 30.000 menschen naar Bergen bracht. Het is een feit, dat Bergen jusit door de stichting van Bergen aan Zee geworden is wat het thans is: een geliefkoosde seizoenplaats van beteekenis, die bet vorig jaar nog van zich deed spreken door den belangrijken aankoop in samenwerking met Rijk en Provincie van 99 H.A. van het Bergerbosch als na tuurreservaat. Een herdenkingstentoonstelling. Gistermorgen te elf uur heeft in het kasteel Russen duin de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. RÖell, een herdenkingstentoonstelling geopend, waarin werk geëxposeerd is van alle artisten, schilders, beeldhouwers, schrijvers, dichters en compo nisten, die in Bergen wonen of gewoond hebben. De heer Joh. Bakker exposeert bovendien meubelen en Perzische tapijten. Men vindt hier in foto's, kaarten, enz., alles wat op dc stichting en groei van Bergen aan Zee betrekking heeft en bovendien vindt men in een der zaaltjes de bouwplannen, volgens welke het kasteel Russenduin na edze expositie, die tat 15 Aug. geopend blijft, door den tegenwoordigen eigennaar, den Bioscoop bond. tot een vacantieoord voor kinderen zal worden omgebouwd Onthulling van een monumentale lantaarn. Om twee uur gistermiddag werd op het Stationsplein te Bergen aan Zee ter herinnering aan het zilveren feest een monumentale lantaarn onthuld, een schepping van den Bergenschen architect Cijfers, een zuil op een drie-armig voetstuk, die in den kap drie lichten draagt en in Beiersch graniet uitgevoerd is Het voetstuk be vat drie staande blokken graniet met op den kop een der symbolen van duin, bosch en zee. het draagt de jaartallen 1906 en 1931 en de roeden tusschen de gra- nietblokkcn, benevens de kap zijn van rood koper en een kunstwerk van koperdrijfkerk alles uit de hand ge dreven Huldiging mevr. Van ReenenVölter Te kwart voor drie hebben duizend kinderen een zang- hulde gebracht bij het borstbeeld van wijlen mevr. Van ReenenVölter, waar, begeleid door „Bergens Harmo nie", het „Liedje van den Bergenaar" werd gezongen, waarvan de woorden van mevr. Van ReenenVölter zijn en de melodie van Philip Loots. Na het zingen van „Holland's blonde duinen" en „Buiten", van den compo nist Joh. Kuiper te Alkmaar werden 1000 ballonnetjes tegelijk losgelaten, waarna de kindeern getracteerd wer-, den en een poppenkastvertooning werd gegeven. Morgen worden de feestelijkheden voortgezet met een vlaggenrit voor auto's en een revue in de duinen bij het Parnasia-park. RECHTSZAKEN. DE BROEDERMOORD TE AALTEN. Een onderzoek naar verdachtes qeestes- vermogens. De rechtbank te Zutphen deed gister uitspraak in de zaak tegen, den 21-jarigen D. J. P„ landbouwer t*. Aalten, die de vorige week terecht heeft gestaan, we gens doodslag op zijn broer en tegen wien toen lfl jaar gevangenisstraf was geëischt. De rechtbank ge lastte heden het instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte. VERNIELING VAN DE „ANATOMISCHE LES". Tegen den dader één jaar gevangenis straf geëischt. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank is heden behandeld de zaak van een werkloos boekhouder, die op 17 Februari van dit jaar in het Rijksmuseum het schilderij „De Anatomische Les van dr. Deyman" beschadigde. De beschadiging ontstond, doordat hij met een bijl vijf slagen toebracht op het werk van Rembrandt, dat inmiddels verdoekt en weer in het museum ge plaatst is. De verdachte was niet verschenen. Men heeft, een onderzoek willen doen instellen naar de geestvermogens van den verdachte, lettende op de psychische en economische omstandigheden, waarin hij verkeerde, doch de verdachte heeft niet voor de deskundigen willen verschijnen en zal daar om de volle verantwoordelijkheid voor zijn daad moe ten dragen. In zijn requisitoir wees de Officier van Justitie er op. dat de Nederlandsche kunstschatten moeten worden beschermd en hij daarom een voorbeeldige straf wil vragen. Eisch: één jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 9 Juli uitspraak doen. UIT ONZE OOST. BANDJIRS IN DE PADANGSCHE BOVENLANDEN. Bruggen weggeslagen. InJandsch kind meegesleurd. Aneta seint uit Pedang: Door bandjirs in de Padangsche Bovenlanden zijn enkele bruggen weggeslagen. Een inlandsch kind werd meegesleurd en niet terug gevonden. DE MERAPI. De lava uitvloeiing gaat steeds door. Aneta seint uit Magelang: De uitvloeiing van lava op de Westelijke helling van den Menapi gaat onverminderd voort. Het aantal afstootingen is zeer groot. Deze maand waarschijnlijk nog geen be slissing van da Fransche regeering. Uit Parijs meldt men aan het Hsbl.: Inzake de geruchten omtrent contingenteering van de steenkoolinvoer uit het buitenland naar Frankrijk waarbij voor Nederland een reductie van vijftig pro- gent zou dreigen binnen 24 uur zou beslist wor den vernemen wij van de betrokken ministerieele afdeeling, dat het er niet naar uitziet, dat de beslis sing nog deze maand zal afkomen. Niets wilde men loslaten over de juistheid van vijftig procent. De be trokken afdeeling heeft thans de handen vol met do uitwerking van het Hooverplan en zij moet den mi nister in de Kamer assisteeren. De afdeeling zeide nog, dat contingenteering volstrekt noodzakelijk was. wilde men zeer ernstige conflicten in de mijn streken, ja opstand, voorkomen. Gezorgd zou natuur lijk worden, dat havens als Marseille on Bordeaux een zekere vrijheid zouden behouden voor den in voer. zoodat zU niet van Noord-Frankrijk afhanke lijk zouden worden, hetgeen een onmogelijken toe stand zou scheppen. Onze zegsman hoopte, dat ook hier de internationale samenwerking de ernstigste kanten van dit probleem zou verzachten. Gisteravond hielden de kolenimporteuis een pro testvergadering. LATER OPENBLIJVEN DER WINKELS. Bij Selfridge en Whlteley te Londen. Drie duizend beambten van Whiteley te Londen hebben het voorbeeld gevolgd van het personeel van Selfridge om dagelijks vrijwillig een extra uur te werken, met de bedoeling om den tijd om boodschap pen te doen te verlengen en daardoor de zaken van de firma te doen toenemen Het besluit werd eenstemmig genomen op een ver gadering van ongeveer 200 vertegenwoordigers van alle afdeelingen der firma. Medegedeeld werd. dat de firma het personeel een vrijen Zaterdag of Maandag zou toestaan voor de dagelijksche overuren. Als van 1 September af. de helft van het personeel om de andere week dagelijks dit extra uur wil wer ken. zal dit mogelijk maken dt de zaak iederen avond tot 7 uur open blijft. IV hoofdpersoon, een jong meisje, krank zinnig geworden Op den „brandstapel* hi elkaar gezakt V,D. herneemt uit Parijs: Bij de Jeanne d'Arc-herdenkingen te Versailles heeft zi<;h een tragisch incident voorgedaan. De feestcom missie aldaar had besloten, den lijdensweg van Jeanne d'Arc op te voeren. Voor de vertolking van de rol van de heilige was een Jong meisje uitgekozen, dat zich reeds weken te voren vurig toelegde op de studie van haar rol. Volgens de toeschouwers is haar spel inder daad aangTiJpend geweest. Toen men haar ten slotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsche vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte Ineen Nog steeds waren de toeschouwers van meening. dat zij acteerde, zoodat men in luid applaus losbarste. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef, begon men eindeltjk ongerust te worden. Toen men ging kij ken. bleek dat het meisje in diepe bewusteloosheid verzonken was. Naar een ziekenhuis overgebracht, bleek zij krankzinnig te zijn geworden. In onsamen hangende zinnen riep zij steeds weer om hulp. Voort durend meende zij zich door fakkeldragende mannen omringd. De behandelende geneesheeren hopen echter het meisje, hoewel na een lange en moeilijke behandeling, te kunnen genezen. BOERENHOEVE AFGEBRAND. Zestien varkens omgekomen. Tc Someren is afgebrand de boerenhoeve van W. Hurkmans. Zestien varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9