Raad Heerhugowaard. Provinciale Staten van Noordholland. Tegen de Godslastering. Een proclamatie aan het Duitsche volk. BEWAARSCHOOL BREEZAND. Vergadering MacDonald en Henderson naar Berlijn. D ij k b r e u k. De aardappelziekte. Gemeentelyke steun verleen In k. Vergadering van den Raad op Dinsdag 7 Juli. Om 4.30 opent voorzitter-secretaris Burgemeester Van Slooten. De heeren Borst en Groenland blijken niet aanwezig. Voorlezing en vaststelling der notulen volgt De heer Borst komt binnen. Ingekomen is een medcdeeling. dat de wet op de winkelsluiting den 1 Maart 1932 in werking zal wor den gesteld, en aangeraden wordt in verband hier mede voor 1 Oct. e.k. desbetreffende verordeningen ter goedkeuring in te zenden. Waar door den Raad inder tijd besloten is eerst de werking van deze wet af te wachten, wordt dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. Vergoeding L.O. over het jaar 1930 bedraagt f 20.663.49. Van D. Gootjes is een dankbetuiging ingekomen voor ontheffing aanslag schoolgeld 1931. Waar hij echter ook over 1930 als voogd ten onrechte is aangeslagen geweest, verzoekt hij over dat jaar terugstorting van 't betaalde. Na een toelichting van Voorzitter wordt hiertoe be sloten. Van S Kooistra is een verzoek Ingekomen om gel- delijkc ondersteuning in een geval van speciale zieken- behandeling, dat door hem zelf niet betaald kan worden. Daar de behandelende geneesheer nog geen kosten berekening heeft gezonden, wordt besloten deze zaak ter verdere afwikkeling in handen van B. en W. te •tellen. Hetzelfde geschiedt met een verzoekschrift van P. Becrs Jz., die se.'oolgcldontheffing voor 1930 gevraagd heeft. Do steun aan de Zuiderzco-arbeldera. Van de Zuiderzeearbeiders, wier toelage in de verga dering van 24 Juni is ingetrokken, is een verzoekschrift ingekomen om de bijdrage in bet vervoer woder te mo gen genieten Wel kan door hen momenteel In de ge meente arbeid gevonden worden, doch gezien de plaat selijke omstandigheden, zal dit vermoedelijk van zeer korten duur zijn, terwijl de directie der werken geen garantie geeft tot wederaannemlng van personen, die een tijd het werk verlaten.. De heer Kostelijk wijst er op dat in het verzoekschrift riet genoemd worden de bijdragen, die per week ver diend worden. Gaarne zou hij officieel iets vernemen van het gemiddelde loon per week. Als dan bleek dat Inderdaad steun moest worden verleend, zou hij daar voor in de eerste plaats de hoofden van gezinnen voor in aanmerking willen zien komen. Spr. meent dat de Raad op de vage gegevens van dit adres geen oordeel mag vormen en af moet wachten tot er verdere gegevens zijn. Waar allen het hiermede eens zijn, hoewel zij de hoofdgedachte van het adres onderschrijven, wordt be sloten adressant in dengeest van het door den heer Kostelijk voorgestelde te berichten. Verslag provincie Noordholland wordt ter secretarie ter lezing gelegd. Een ringiijn. Van de Commissie van Bijstand G.E.B. is een advies ingekomen om aanleg te bevorderen van een gedeelte laagspanningsnet van het eind van den Middenweg tot het stoomgemaal aan den Huigendijk. BU het lasschen der ketels in het gemaal bleek n.1. dat de stroom daar niet sterk genoeg voor was, doch deskundigen waren van meening. dat indien ook aan sluiting uit westelijke richting werd verkregen, en aldus een ringiijn gevormd werd, de spanning voldoende zou zijn. Do raming voor aanleg, tot een bedrag van f 1249.90 zou door den polder gedragen worden voor t 600, door het bedrijf voor het resteerende gedeelte Waar door den administrateur van het bedrijf tevens verzekerd was, dat door totstandkmolng van dezen ring iijn mede de verbruikers aan Zuideinde, Middenweg en Hensbroekerweg gebaat zouden worden, werd er voor gevoeld deze aansluiting tot stand te brengen. Gaarne zou echter de commissie van een technisch onderlegd deskundige do verzekering hebben ontvangen, dat de stroom voor de te verrichten werkzaamheden beslist voldoende zou zijn, doch deze verzekering wilde niemand geven. De heer Van Langen zegt dat de ketels ouder worden en men dus bij een volgend onderzoek weer voor het zelfde geval zal komen te staan. Hij ziet dit dus meer als een proef, waarbij uitgemaakt zal worden of men zichzelf kan helpen. De heer Krom vraagt of geen andere dan electrlsche laschapparaten gebruikt kunnen worden. Voorzitter bevestigt dat de betrokken Ingenieur hem aldus heeft medegedeeld, aangewezen. Namens de commissie van bijstand deelt de heer Tromp mede. dat het bedrag van f «00 tenslotte de fac tor is. die bepaald is omdat ook de ingezetenen van het set zullen profiteeren. Wel gaan zwaardere kabels van het Provlncleaal be drijf langs den Huigendijk. doch aansluiting daarvan ■ou een koatencijfer medebrengen dat het thans ge noemde ver te boven gaat. Voorzitter zegt dat tenslotte slechts één ding ontbreekt •n dat ia eer. verklaring dat absoluts bedrijfszekerheid wordt verkregen ten opzichte van de laschapparaten. De heer Kostelijk, wie» het idee van aansluiting wel heeft toegelachen, heeft naar aanleiding van het gespro kene de gedachte in zich voelen opkomen, waarom geen technisch bureau ln den arm genomen Is. Voorzitter wijst er op dat dergelijke onderzoekingen ln den regel nogal tijd nemen, en ln dit geval ls het kort dag, morgen of overmorgen kan een regenperiode in zetten, die gebruik van de ketels binnen korten tijd nood zakelijk maakt De heer Wuls vraagt of dan de mogelijkheid niet be staat dat een proef genomen wordt, daar we op den kabel een dergelijke ringiijn bezitten als men van plan is te formeeren. Als men een proef daarmede neemt, weet men waar men aan toe ls. De heer Van Langen ls het met den heer Wuis eens. Besloten wordt de proef te nemen en als deze gunstig uitvalt tot onverwijiden aanleg van het geprojecteerde netgedeelte over te gaan. Als bij monde van den heer van Langen, die met de heeren Kooij en Tromp benoemd tot nazien der ge loofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, is gerap porteerd, dat deze in orde zijn, wordt tot toelating be sloten. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1930. Ont vangsten van den gewonen dienst blijken te bedragen f 174.723.75. uitgaven f 161.397.30. batig saldo f 13.326.45: Kapitaaldienst sluit ln ontvangsten en uitgaven op f 37980. Opgemerkt wordt dat ln het batig slot ls begrepen een gedeelte van het saldo van den dienst 1928, ad f 12.439.22 en een opname uit het reservefonds van f 3.000, zoodat in werkelijkheid de dienst 1930 een tekort heeft opgeleverd van f 2.112.764. De slechteu Itkomstenv an den aardappel teelt Van eenige leden is een schriftelijk verzoek Ingekomen om iets te mogen mededeeien over de omstandigheden van de tuinders in verband met de slechte uitkomsten van den aardappelteelt De heer Tromp als eerste spreker wijst er op hoe dit voorjaar nog velen op de been gebleven zijn door de verstrekking van Tulnderscredlet. Thans zijn velen getrof fen door een ramp zoo groot, als spreker zich tijdens aijn leven niet kan herinneren. Door hen wordt letterlijk niets gehaald. Inderdaad zouden velen van de kleinere tuinders, indien zij dit Jaar contant hadden moeten be talen, wat zij voor dagelijksch onderhoud noodig hebben, verhongerd zijn. Zij leven nog op het crcdiet, dat de middenstand hen verleent. Hem ls een geval bekend van iemand die als 'n klein kind door de woestenij van zijn aardappelvelden, waar hij alle hoop voor de reeds ach terstallige betalingen op had gevestigd, liep te hullen. Tuinders zijn eigenaardige menschen. Door het wis selvallige van hun bedrijf gevormd zijn zij geneigd het oog op de toekomst te houden. Immers één goede oogst kan drie Jaren weer goed maken. En waar andere groe pen onder dezelfde omstandigheden reeds lang den mond geopend zouden hebben, wachten zij zwijgend af, verdu ren lang den barren nood. Maar velen zijn thans van den rand van de put, in de put geraakt, en feitelijk zou men de roep om hulp, die thans opgaat, een noodkreet kunnen noemen. Onder deze omstandigheden heeft hij zich afgevraagd of het niet op den weg van het gemeentebestuur zou liggen een desbetreffend schrijven aan den minister van Binnanl. Zaken en Landbouw te richten, en om des noods om dit argument kracht bij te zetten, voor de meest bedreigde gezinnen, zelf reeds een steunbeweging op touw te zetten. De heer Kostelijk zegt, dat de woorden door den heer Tromp gesproken hem uit het hart gegrepen zijn. Als kassier van een boerenleenbank kan hij verklaren, dat er steeds gehaald is «n nog eens ge haald en weer gehaald, tot er niets meer te halen viel. Zelfs de laatste kleine bedragen, die men ge wend is nog op de boekjes te laten staan, slonken tot een nihil voor menschen die men gewoon is tot de flinke tuinders te rekenen. En dit voor een klasse van menschen die werken van vier uur in den mor gen tot laat in den avond, om te trachten door alle mislukkingen heen het hoofd nog boven water te houden. Niet mag de pessimistische geest worden aangewakkerd, die velen reeds heeft aangegrepen, doch over deze dingen moet in het openbaar gespro ken worden, opdat zij bekend worden voor het groote publiek. Wij weten, dat speciaal in deze gemeente de aardappelziekte groote verwoestingen heeft aange richt. De cijfers die hem uit zijn practijk bekend zijn geworden, leiden hem er toe nog verder te willen gaan dan de heer Tromp. Een deputatie naar de re geering acht hij in deze den aangewezen weg. Ter bevoegder plaatse dient men persoonlijk te worden ingelicht. Tuinders zijn geen schreeuwers, maar dit geval moet bekendheid erlangen. Waar men hier met een ramp te doen heeft, meent hij, dat de helpende hand moet worden gereikt, al kan men niet direct spreken van een natuurramp in den gewonen zin van het woord. Er is slechts een leuze: Alles doen, wat te doen is. De heer Krom dankt den heer Tromp voor het door hem gonomen initiatief. Hier gaan geen kunstschat ten verloren, zooals bij den grooten brand, die onze koloniale inzending te Parijs trof. Hier gaan werk zame menschenlevens ten onder, hier zien vaders, die werken en werken en nog eens werken, hun ge zin ten gronde gaan en met een droevig oog staren zij langs den akker, die dit jaar geen loon op den zwaren arbeid bracht. Wat het sproeien betreft men zegt velen zijn daar te laat mee geweest maar wij allen zooals we hier zitten, weten dat we eerst vreemd tegenover het eigenaardige verschijn sel gestaan hebben. Niemand durfde direct beweren, dat dit de gewone aardappelziekte was. Men wilde niet gelooven. Gansche akkers in een enkelen nacht aangetasten men hoopte, zooals thans gebleken is te vergeefs. En er waren dit jaar zoo heel veel ge zinnen waar men den tijd van den aardappeloogst met ongeduld verbeidde, omdat er zooveel achterstal lig was bij bakker en winkelier. En dit bepaalt zich niet tot. enkelingen Ieder kent uit zijn omgeving voorbeelden. Zelfs de schippertjes die anders om de zen tijd een flink stuk brood verdienen door vervoer naar de veilingen te Broek of Noordscharwoude, la ten hun vletjes aan den wal liggen. De heer Quant deelt mede. dat er in deze reeds ge werkt wordt. Gister heeft de heer Hazeloop in Ob- dam reeds een en ander in oogenschouw genomen en zijn medewerking toegezegd. In de gisteravond gehouden vergadering der onderafdeelingen van den L.T.B. in den Hengstman is reeds besloten een de putatie naar den minister af te vaardigen en hierop meent hij dat de actie van het gemeentebestuur zich aan kan sluiten. De heer Kostelijk deelt mede. dat hem gevallen bekend zijn waar bakker en kruidenier reeds voor bijgaan en dat is bij menschen die tot de best bruik bare van de gemeente behooren. Hij wenscht dat er een commissie uit den Raad benoemd wordt, die dergelijke gevallen onderzoekt, terwijl een fc»drag gevoteerd wordt waarover zij beschikken kan, om daar waar de nood het hoogst is. direct de helpende hand te bieden. De heer Tromp dankt de sprekers, voor de woor den waarmede zij het door hem ingeleide onder werp ontvangen hebben. De heer Van Langen wijst er op. dat vele midden standers ook in de zorgen komen. Voor hen is het ook betalen en vergeefs komen zij thans om geld bij hen. die anders tot de geregeld betalende klanten behóoren De heer Krom vindt een deputatie het meest aan gewezen middel. Een voorlooplge steun van f2000. Voorzitter vraagt, of iemand al een som bepaald heeft. Hij ziet in de kwestie moeilijke punten. Wij weten niet wanneer de tijdsomstandigheden een an dere wending zullen nemen. Bedragen varieerende tusschen f500 en f3000 wor den genoemd. De heer Kostelijk zegt, dat er in leder geval voor gewaakt moet worden, dat de idéé van armlastigheid gewekt wordt. Hij stelt voor f2000 voorloopig uit te trekken en een commissie te benoemen. Tot leden van deze commissie worden de heeren Kostelijk. Quant. Tromp en Pool gekozen en besloten wordt zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden te beginnen, terwijl eveneens het voorgestelde be drag wordt toegestaan. Besloten wordt aan de groote pers mededeeling te doen. terwijl de commissie wordt aangewezen om uit haar midden een deputatie te benoemen tenein de de belangen van de getroffen groep aan den mi nister voor te dragen. Nadat nog een opmerking is gemaakt over de mo gelijkheid van kwijtschelding van grondbelasting, wordt de vergadering met een woord van dank door den Voorzitter gesloten. Nagekomen Brrichten. HEERHUGOWAARD Onze plaatsgenoot, de heer A. Blauw Pz.. slaagde te Bolsward voor het einddiploma Zuivelschool. N I E U IV E N I EDO RP MOERBEEK. Zondag 6 Juli werd onze kermis, begunstigd door prachtig zomerweer ingezet met het origlneele bal op keurig verzorgde muziek van de Fam. Kos. Een zweefmolen, schiettent, hoofd van Jut en andere k ram er ijen. waren mede aanwezig, en verhoogden de gezelligheid. Den eersten dag heeft de Moerbeek zich dan ook weer ln een groot bezoek mogen verheugen. Het gezellige lo kaal van den heer Van der Molen trok vele danslief hebbers, wat tot laat in den nacht voortduurde. Maandag, des avonds te 9 uur. gaf da Moerbeeker too- neelvereer.'.ging een uitvoering in de zaal van den heer Van der Molen. Opgevoerd werd het bekende blijspel ln 3 bedrijven: „Bcurskoorta". De zaal waa minder goed bezet dan als we dat van de Mocrbeokers gewend zijn, hetgeen zijn oorzaak ook wel zal vinden in de minder gunstige tijdsomstandigheden. De aanwezigen hebben echter volop genoten. Het stuk werd vlot en zonder uitzondering heel goed ten gehoore gebracht De verschillende leuke verwikke lingen, welke ln dit stuk niet zeldzaam zijn, hebben de aanwezigen meermalen, hartelijk doen lachen. Een hartelijk en welverdiend applaus viel de vereeni- ging dan ook na elk bedrijf ten deel. Het was jammer, dat er niet meerdere waren opgekomen, om met de aan wezigen van dit spel naar waarde te genieten. De nlet- komers hebben inderdaad heel wat gemist De grimage door den heer Rougoor van Nieuwe Nle- dorp en tooneelaankleeding waren goed verzorgd. Na afloop der uitvoering werd de avond besloten met 't traditioneele bal, wederom zorgde Kos voor keurige muziek en de noodige afwisseling. Tot slot van de kermis werd het Dinsdag nog eens dunnetjes overgedaan, waarmede de gezellige Moerbeeker kermis wederom tot het verleden behoort De eerste zitting. De eerste zitting der nieuw gekozen Provinciale Staten van Noordholland heeft gistermorgen te Haar lem plaats gehad. Een omvangrijke handeling volgde vlak na de ope ning: het nazien der geloofsbrieven van de zeven en zeventig leden. Naar aanleiding van het voorstel van de desbetreffende commissie om alle leden toe te la ten, vroeg de heer Seegers (c.p.) het woord. Het be vreemdde hem dat de commissie niets gezegd had over de wijze waarop de candidaatstelling en de ver kiezing van de heeren Bruinsma en Weiss had plaats gehad. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell, zeide dat dien aangaande geen bezwaarschriften waren ingekomen. Nadat het voorstel der commissie was aangenomen, legden alle leden een voor een de door de wet ge vraagde eeden of beloften af. Jhr. mr. dr. A. Röell herdacht vervolgens het over lijden van het lid der vorige Staten, den heer Kern kamp, waarna de zitting tot Woensdagmorgen half elf werd verdaagd. Dan zal de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten plaats hebben. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Eenige leden der Tweede Kamer waren van oordeel dat aan degenen, die godslastering bedrijven in zoo danig stuitenden vorm als waarover den laatsten tijd talrijke klachten zijn gehoord, door de nieuwe strafbe paling in de aanvulling van het Wetboek voor Straf recht met voorzieningen betreffende bepaalde gods dienstige gevoelens krenkende uitingen, te veel eer wordt bewezen. Men betwijfelde of de uitingen wel in eenigszins beteekenende mate de aandacht van geloovigen heb ben getrokken; van krenking van godsdienstige ge voelens in ruimen kring kan dan ook bezwaarlijk sprake zijn. Eenige leden opperden zelfs de onderstelling dat de bewuste publicaties voornamelijk zijn opgezet om den wetgever tot ingrijpen te bewegen en daardoor aan de ondernemers der actie een doeltreffend propa gandamiddel te verschaffen. Verscheidene leden achtten het het best. dat de re geering dit wetsontwerp zou intrekken. Vele ande ren hadden de indiening van het voorstel met vol doening gezien. Al waren zij voor een dee! niet zon der critiek op den vorm, zoo meenden zij hem hul de te moeten brengen voor de indiening. Ook zij wenschten de geestelijke vrijheid, die hier te lande genoten wordt, te handhaven. Zeer vele leden waren van oordeel, dat het voor stel naar den vorm niet gelukkig is en, in verband ook met de toelichting, een tweeslachtig karakter draagt. In de ontworpen strafbepaling worden als elementen, van het strafbare feit gesteld eenerzijds smalende godslastering, anderzijds krenking van godsdienstige gevoelens. Het verwarrende van de toelichting tot het voor stel werd vooral hierin gezien, dat krenking van de Godheid en krenking van menschen in één betoog werden gesteld als grondslag van dit wetsontwerp. Terwijl sommigen de meening waren toegedaan, dat men de aandacht moest laten vallen op kren king van godsdienstige gevoelens, wilden anderen juist de godslastering als zoodanig strafbaar stellen. Ten betooge. dat de Staat tegen krenking van de godsdienstige gevoelens der bevolking behoort te waken, zoo noodig door ingrijpen bij de wet. werd door eenige leden mede een beroep gedaan op arti kel 171. tweede lid. der Grondwet, hetwelk de be voegdheid tot openbare godsdienstoefening beperkt voor zoover deze geschiedt buiten de gebouwen en besloten plaatsen. Dit voorschrift strekt immers juist om krenking van andere godsdienstige gevoe lens te voorkomen. Voor alles la bezuinigen het parool. De Duitsche regeering laat zich in een proclamatie aan het Duitsche volk als volgt uit: De verziende en bekwame politiek van president Hoover is met succes bekroond. De moreele verlichting en de verbetering in den economlschen toestand, welke gepaard gaat met deze gebeurtenis, zal allerwegen vriendschappelijke en optimistische gevoelens ten ge volge hebben. Het besluit tot doortastend optreden opent vergaande mogelijkheden tot een weder gezondmaking van de we reld. Het Duitsche volk beseft, dat de definitieve door voering van het plan-Hoover het als de zwaarstbelaste, de naar verhouding sterkste verlichting zal brengen. De overeenstemming over het vacantiejaar kon slechts door verstandige medewerking van alle betrokken par tijen bereikt worden, waarbij eenige staten zelfs groo- tere moeilijkheden op zich moesten nemen. Het voor stel van Hoover heeft echter een toe te juichen weer klank gevonden. De Duitsche rijksregeering erkent dankbaar, dat Dultechland in het uur van het grootste economische gevaar goed begrip voor zijn toestand heeft gevonden. Duitschland ie ook na het begin van het vacantie jaar nog allerminst van zijn economischen en flnancl- eelen nood ontheven Het kan de middelen, waarover het de beschikking behoudt, niet gebruiken om de offers, welke het de bevolking heeft moeten opleggen, behalve dan enkele hardheden, te verzachten. Duitschland moet verder sparen. De verlichtingen, welke het plan-Hoover Duitschland brengt, zullen ten volle benoodigd zijn en aangewend worden voor de sa- neerlng der Duitsche financiën. De hierdoor intredende verbetering van de geld- en credietmarkt moet het Duitsche bedrijfsleven ten goede komen. Ook de vermindering der belastingen is tijdens het vacantiejaar niet mogelijk. De rijkskanselier heeft daarover de Amerlkaaneche regeering duidelijke ver klaringen gegeven. Het vacantiejaar moet dienen tot het ftnancleele her stel en de economische saneerlng van de wereld. Om deze verwachting te verwezenlijken, is een samenwerking van alle volken noodig. op 10 JULI a.s., 8 uur, ln de Openbare School. Rekening en Verantwoording. D. DE GRAAF, Penningmeester. De eerstvolgende maanden zullen de gelegenheid bie den voor zulk een samenwerking. De heling der wonden van de crisis en maatregelen tegen een herhaling van zulke catastrofen moeten het I gemeenschappelijke doel zijn voor den samenwerkenden arbeid van alle volken. Een tegenbezoek aan de Duitsche regeering. Het staat thans vast dat MacDonald en Henderson, die de volgende week Vrijdag te Berlijn aankomen als gasten van de Duitsche regèering en hier in het Ho tel Kaiserhof zullen logeeren, zich Zaterdagmiddag per j auto naar het jachthuis der Pruisische regeering Hu- I bertus Stock zullen begeven, waar zij het weekend I zullen doorbrengen. Dr. Brüning,, dr. Curtius, me vrouw Curtius, die als gastvrouw zal optreden, een Engelsche tolk en een Duitsche tolk, alsook de Prui- j sische minister-president Braun, zullen meekomen. I Vermoedelijk zal ook de president van de Rijksbank, dr. Luther, van de partij zijn. Zondag zullen de gasten in Berlijn terug zijn, daar de Pruisische minister-president hun dan een diner i aanbiedt. Nieuwe dokwerken en veel land onderge* loopen. Op een terrein van de bij Antwerpen genaaste ge- meent Austruweel wordt nabij het Noorder-Kanaal dok een nieuw graan- en ertsdok gegraven, aldus het Hdbld. Ten gevolge van de overvloedige stortregens van gistenniddag, is de dubbele hulpdijk, welke rond om de werken is opgeworpen, doorgebroken. Het wa ter, dat tusschen deze dijken vijf meter boven het peil der omgeving stond, stroomde met geweld over Austruweel. Spoedig stond een oppervlakte van om streeks 45 hektaren blank. Het water reikte op som mige plaatsen 50 centimeter hoog. De steenweg Eecke- ren—Austruweel werd totaal weggespoeld en telefoon palen werden omgerukt. De schade aan land en hui- j zen is geweldig. De bevoegde havendiensten kwamen voor de hulp verleening dadelijk ter plaatse, evenals de stedelijke brandweer. Men is met man en macht doende om het stroomende water naar de Schelde af te leiden. Persoonlijke ongelukken werden niet gesignaleerd. Nader wordt nog gemeld: De werken zijn gelegen tusschen Wipbrug en Au struweel, nabij den steenweg, die beide genoemde plaatsen verbindt. Op het bedoelde punt bevindt zich een soo/t reser voir, omsloten door vijf dijken van vijf meter hoogte. In dit reservoir worden aarde en water, afkomstig van de uitgravingsvverken ten behoeve van het graan- dok, afgevoerd. Tengevolge van den hevigen regenval bezweken de dijken, waartegen het water 5 meter hoog was ko men te staan, or drie verschillende plaatsen. Het water stroomde de gemeente Austruweel bin- j nen en zette den weg tusschen Eeckeren en Austru weel blank. In de houten werkmanswoningen van Austruweel drong het binnen en veroorzaakte daar groote con sternatie. Het overstroomde terrein beslaat een breedte van 1500 M. bij een lengte van 3 K.M. Het water bereikte een hoogte van circa 60 c.M. Toen het reservoir was leeggestroomd, was de over strooming afgeloopen. Zij richtte echter zeer aanzien- lijke schade aai Brandweerlieden met stoompompen arriveerden ter plaatse om de huizen van het water te bevrijden, dat men weg liet stroomen langs de vestingen en zoo ver der naar de Schelde. Het verkeer te land is ter plaatse voorloopig stopge zet. Het verkeer te water ondervindt geen hinder van het ongeval. DE BEVOLKING VAN JAPAN. Groote toeneming. In 1930 is de bevolking van Japan met 912.000 per sonen toegenomen, de grootste stijging in deze eeuw, behalve in 1926. toen het 940.000 bedroeg. De totale bevolking van eigenlijk Japan, zonder Korea en Port Arthur, is nu meer dan 63 millioen. EEN „DAG DER ZINDELIJKHEID." De mandarijn geeft het voorbeeld. De stad Pingnam in Kwangs; (Zuid-Chiaa) hmmii langs een „dag der zindelijkheid" gevierd. De mandarijn zelf opende de plechtigheid en veegde met groot ceremonieel de trap van het stadhuis aan. Daarna trok een optocht van schoolkinderen met veger en blik gewapend, door de stad. Sindsdien zien de straten er 100 pet netter uit dan vroeger. Trouwens, het moet gezegd, de zin voor netheid neemt ln China zeer toe. Toen onlangs een Itallaansch pries ter. na een afwezigheid van 24 jaar. In de stad Tsohen- chan terugkeerde zag hij tot zijn groote verwondering, dat de eena primitieve stad een heel modern aanzien had gekregen en er overal proper uitzag. WERKELOOSHEIDSCIJFERS IN ENGELAND. Wederom een toeneming. Reuter meldt uit Londen, dat het aantal werkloozen In Groot-Britannië op 29 Juni 2.664.889 bedroeg, n.1. 37.508 meer dan de daaraan voorafgaande week en 774.314 meer dan het vorige jaar. LANDVERHUIZING NAAR CANADA. De landverhuizing naar Canada heeft ln de belde eer ste maanden van het fiscale jaar ln Mei en Juni slechts 3818 personen bedragen tegen 17.410 in de correepon- deerende maanden van 1930. In datzelfde periode hebben ruim 8000 personen Canada verlaten; de meesten naar Engeland en de Vereenigde Staten. OVERREDEN EN GEDOOD. Uit Barendrecht, 7 Juli Hedenavond om halfzeven ls de 14-jarige A. van Hengel, die per fiets huiswaarts keerde, door een vrachtauto overreden en gedood. Da bestuurder van den auto, die was doorgereden, werd achterhaald, en daar men meende te bemerken, dat hij onder den Invloed van sterken drank verkeerde, ls hij ln voorloopige bewaring gesteld, terwijl de auto la beslag is genomen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2