Opening van het nieuwe Waterleiding gebouw te Schagen. Donderdag 9 Juli 1931. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 8896. Gister, Woensdag 8 Juli, 's middags om 3 uur, wad dan het oogenblik aangebroken dat het nieuwe bij kantoorgebouw van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland, te Schagen, in gebruik zou worden gesteld. Het is reeds ettelijke weken geleden dat we in het Heerenbosch, ten behoeve van de fundeering enz., de betonmolen in werking hoorden en met groote be langstelling hebben we het verrijzen van de gebou wen gevolgd. En vooral als dan gedurende de laatste weken de schilder, de tuinman enz. de laatste hand aan het bouwwerk legt, dan zien we pas, welke een keurig complex van gebouwen het Prov. Waterlei dingbedrijf hier heeft laten bouwen. Van de gelegenheid om het gebouw vóór de offi- cieele in gebruikstelling te bezichtigen, hebben we een dankbaar gebruik gemaakt en gaarne willen we onze lezers iets mededeelen over de inrichting. Aan weerszijden van de ingang van het kantoor, in aansluiting met het hek rondom het gebouw, geven de in het gebouwde muurtje geplante bloemetjes een vriendelijk aanzien, terwijl boven den ingang de groote gehamerd bronzen letters P. W. N. zijn aan gebracht, die een mooie versiering, evenals de groote ylaggenstok, vormen. Wanneer wij dan binnenkomen, in de vestibule, Vinden we de 2 loketten, ten behoeve van het pu bliek, terwijl 2 banken den wachtenden nog gelegen heid zullen geven om op hun gemak het oogenblik af te wichten dat hun beurt is gekomen. Rechts van de vestibule is dan het kantoor van het Hoofd van het bijkantoor en hoewel nog niet gemeuDilcerd zijn de, kunnen we reeds verklappen, dat op de meest practische, doch eenvoudige wijze die meubileering zal plaats vinden. We zien er reeds het telefoontoestel, dat door de automatische telefooncentrale verbinding geeft met de eigen lijnen over de geheele provincie, zoowel over dag als 's nachts. Achter de vestibule, dus waar de 2 hierboven ge noemde loketten in uitkomen, bevindt zich het ruime kantoor voor de administratie, waar het personeel aan een 5-tal bureaux zijn werkzaamheden zal vin den. Flinke ruime kasten met dubbel dichtslaande deuren, om zoo weinig mogelijk ruimte in beslag te nemen, zijn hier aangebracht, terwij! men van uit dit lokaal ook toegang heeft tot de groote kluis. Voorts treffen we hier rechts van het kanioorlokaal de waschgelegenheid, closet, en garderobekast. En deze lokalen hebben een moderne verlichting, met nikkelen garnituur en bronzen ballons. Het geheel vormt wel een zeer groote tegenstelling met het ge bouwtje aan De Witte Paal, waar tot nu personeel, magazijn enz. was ondergebracht Links van de vestibule is een aparte wachtkamer, Vanuit de dienstgang bereikt men door een over dekte gang de achter het gebouw gelegen werkplaats. Maar eerst gaan we naar boven, waar flinke ruime kamers zijn gemaakt, o.a. een kamer voor de meters, een kamer voor het archief, voor welk waardevol be- ïit nog stalen kasten zullen worden geplaatst. Achter het kantoor een tuin, behoorende tot het bedrijf en een aangrenzende tuin die tot de woning van het Hoofd van het bijkantoor behoort. In de straks genoemde werkplaats is de afdeeling iitterij ondergebracht en bovendien de centrale ver warming, zoodat voor de stokerij geen apart personeel behoeft te worden aangesteld. Een groote kolenberg plaats, ruimte biedende voor 10 ten kolen, is hier verder nog ondergebracht, terwijl daarachter een groote magazijnruimte is voor kranen en klein ijzer werk. Door middel van groote stelh.ges is een prac tische opberging mogelijk gemaakt. Achter dit gebouw vinden we een mooie ruime ga- *age, waar de centrale verwarming zorg draagt dat de auto's des winters niet afgetapt behoeven te wor den. De zolders van al deze gebouwen bieden nog een prachtgelegenhei 1 tot berging van hout e.d. Aan den overkant van de Laurie. heeft het bedrijf dan nog een opslagruimte van 3000 M2. Een eigen 7-iï"in8 ,ot dit terrein, waar in hoofd- fïeen r»nin«<* '•*r¥(*hillende wijdte zullen worden opgesid»,. n\- irdoor het mogelijk zal zijn de 13 onder het bijivK or ressorteerende gemeenten onmid dellijk van <le :enschte buizen te voorzien. Aan weerszijden van het kantoorgebouw zijn een paar woningen gebouwd; rechts voor het Hoofd van het bijkantoor, den heer Bel, links voor den admi- nistrtieven ambtenaar, den heer Van Cappellen. Ook deze woningen zijn, evenals alles, smaakvol afge werkt en zeer doelmatig ingericht. Het geheel is gebouwd door den aannemer J. Klerk van Haarlem, al dagelijksch opzichter fungeerde de heer B. Huizinga, terwijl de algemeene leiding in han den was van den hoofd-ingenieur, den heer Ir. W. Mensert. De centrale verwarming werd aangelegd en gele verd door de firma Stuurman en Maas tc Haarlem, het loodgieterswerk door den heer Schoen, alhier, voor den electrischen 'aanleg zorgde de firma Van Put ten te Haarlem. De stoffeèring enz. leveftle de heer C. Roggeveen Cz. en het linoleum de heer Frans Poorcr, beiden alhier. En het is aan al deze personen en firma's te dan ken, dat Schagen een gebouwencomplex heeft gekre gen, dat zeker een sieraad in onze gemeente genoemd mag worden. Een zeer groot aantal hoofdambtenaren en ambte naren van het bedrijf, burgemeesters en secretarissen van de tot het ressort van het bijkantoor Schagen be hoorende gemeenten, zoomede de leeraressen en leer lingen van de Landbouwhuishoudschool te Schagen, vereenigden zich te ongeveer 3 uur in het nieuwe kantoorgebouw. Daar waren o.m. aanwezig de heer Van Oldenborgh. directeur van het P.W.N., de heer Hoofdingenieur W. Mensert, de heer Huizinga, Dag. Opzichter, de heeren C. Out, hoofd van de administra tie, Mr. Schönhart, secretaris der directie, de hoofd ingenieur Van Nievelt, de heer Van Damme, chef van de teekenkamer, de chef van de afdeelingen boekhou ding, waterverkoop, correspondentie, Dr. Kühr, van de scheikundig-bacteriologische afdeeling, de heer Boelhouwer, hoofdopzichter, de hoofden der bijkanto ren Schagen, Alkmaar en Hoorn, benevens het admi nistratief personeel van het bijkantoor Schagen, het volledig Dag. Bestuur van de gemeente Schagen, de heer G. Nobel, voorzitter van de Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs, mej. Piet, directrice van de Landbouwhuishoudschool, mej. Wynia, leerares aan deze school, de leerlingen van een der oudste klassen dier school, mej. Cor de Pater, de heeren Bur gemeesters van de gemeenten Barsingerhorn, Winkel, Sint Maarten, Zijpe, Callantsoog en Harenkarspel, de secretarissen der gemeenten Anna Paulowna en Bar singerhorn, de heeren G. Beers Cz., P. Hopman en Jb. Jonker, Anna Paulowna, vertegenwoordigende de Ge zondheidscommissie te Schagen, de heei P. Buis Jz. Het gebouw had een nog gezelliger aanblik gekre gen door de bloemstukken en planten, terwijl in het kantoorgebouw verschillende kaarten waren opgehan gen, aangevende o.a. de bedrijfsuitkom: ten, een over zicht van het buizennet, de stand van de watervoor ziening op 1 Januari 1920 enz., enz. Do heer Van Oldenborgh heette, namens het P.W.B. de dames en heeren hartelijk welkom en stelde hunne tegenwoordigheid zeer op prijs, een tegenwoordigheid waaruit blijkt de groote belangstelling in het wel en wee van het bedrijf. Het was spr. bijzonder aange naam om bij deze plechtigheid de aanwezigheid van vele autoriteiten van de gemeente Schagen en omge ving, allen die iets 1e zeggen hebben in het verzor gingsgebied van Schagen, te mogen constateeren. Met bijzondere ingenomenheid gewaagt spr. van de tegen woordigheid van de directrice, leerares en leerlingen van de hoogste klasse der landbouwhuishoudschool en wier tegenwoordigheid met een paar woorden „heter een goede buur, dan een verre vriend", zij te verklaren. Spr. brengt in herinnering hoe deze school vlak in de nabijheid van het nieuwe gebouw staat en het een goede diplomatiek is geoordeeld op goede voet met de buren tc gaan leven. Ter zijner decharge verklaart spr. echter, dat de eerste stap daartoe niet van hem is uitgegaan, maar van de dames en de herinnering, aan den feestmaaltijd bij de bezichtiging van de demonstratiebedrijven, zal spr. nog lang bij blijven. De geschiedenis van de watervoorziening dateert Van 1988, Acht jaren geleden, op 1 April werd voor het eerst het bijkantoor Schagen daargesteld. Dat was geen Aprilmop, al kon van een bijkantoor nauwelijks worden gesproken. Immers een oude door het P.E.N. verlaten loods, al bijna op instorten, werd in gebruik genomen en door tijdig stutten, het inbbuwen van een muurtje, het maken van een brandkast, werd de loods 8 jaren lang overeind gehouden. Maar het gebouwtje kwam steeds meer naar voren, het zakte steeds meer den grond in, de deuren konden niet meer goed open en dicht gaan en de heer Bel, die nogal solied van afmeting is, kon nauwelijks meer binnen komen. En wat is nu een huis zonder Bel. In- tusschen is er in dat gebouw vrij prettig en goed ge werkt, wat Schagen's personeel betreft, wat spr. met een paar cijfers wil aantoonen. Op 31 Mei 1931 had de heer Bel weten tc bereiken, dat niet minder dan W/2 van de aansluitplichtige perceelen was a'an- gésïoten. Een zeer respectabel getal. Maar bij de vol tooiing van het not, dat het bedrijf zich had voorgeno- 1 men, bleek de taak van het bijkantoor nog niet afge lopen. Door de provincie Noordholland is, dank zij de subsidie van provincie en gerrteente, de gelegen heid geopend tot de z.g. niet rendabele aansluiting over te gaan. En het is spr. een buitengewoon voor recht hier aanwezig te zien iemand die daartoe in y.ijn kwaliteit als lid van Prov. Staten een krachtige stoot heeft gegeven, namelijk de heer Koster, burge meester van Winkel. Voor hem is het ongetwijfeld een groote voldoening te vernemen, dat dank zij de aan neming door Prov. Staten, van de motie der heeren Koster en Kostelijk, een net tot stand is gekomen van 63845 meter, kostende rond f300.000 en waardoor al leen in dit district, reeds 703 gezinnen in de gelegen heid zijn gesteld, zich aan de waterleiding aan te sluiten. Dank zij het betrekkelijk kleine offer dat hier voor wordt gevraagd, is dit mogelijk geweest. En het verheugt spr. in het hijzonder een woord van hulde te mogen brengen aan den chef van dit bij kantoor en zijn personeel, die hun beste krachten er aan hebben gewijd, om dit technisch voor elkaar te zetten. Nu we dan op het punt staan een waardiger wo ning in te wijden, nu wil spr. allereerst woorden van dank spreken tot hen die daaraan een werkzaam aan deel hebben gehad. En spr. brengt dan allereerst dank aan het collége van Ged. Staten, aan den Raad van Toezicht op de bedrijven, dat ze ingegaan zijn op spr.'s voorstel voor de totstandkoming van dit ge bouw. brengt hulde aan den ontwerper, den heer Ir. Mensert en den heer Van Damme en vertrouwt dat dit gebouw voor den heer Mensert een gedenksteen aan diens vruchtbare werkzaamheid zal beteekenen, dankt den heer Huizinga, opzichter ter plaatse, voor de keurige wijze waarop hij leiding heeft gegeven en waar dit een der eerste grootere bouwwerken onder diens leiding is dat tot stand is gebracht, uit spr. er zijn volle tevredenheid over. Maar toch was dit alles niet bereikt, als niet de volla medewerking was verkregen van het bestuur dezer gemeente, de billijke voorwaarden waarop het terrein was verkregen en spr. betuigt daarvoor aan het hoofd der gemeente hartelijk dank. Eveneens dankt spr. den gemeente-opzichter als- mede den heer P. Buis, door wiens tusschenkomst het bedrijf eigenaar is geworden van het achter het gebouw gelegen terrein. Een bijzonder woord van hartelijken dank richt spr. tot den aannemer, den heer Klerk, die met dit werk wederom getoond heeft te zijn een degelijk, bekwaam en voortvarend aan nemer. De wijze van uitvoering heeft de verwachting gen nog overtroffen. Spr. hoopt dat de heer Bel in dit nieuwe kantoon met evenveel succes, ijver en toewijding de zaak zal blijven behartigen. Schertsend zegt spr., dat nu en dan de heer Bel niet op het vorige kantoor was, maar op de markt was. Het is mogelijk dat de bur gemeesters in het voormalige kantoor niet wilden komen, maar spr hoopt, dat dan nu met evenveel plezier de burgemeesters den heer Bel hier zullen opzoeken en dat dus Mohammed naar den Berg zal komen. Namens chefs en collega's hoopt spr, dat de heer Bel tot in lengte van dagen zal blijven bijdragen tot welvaart en bloei van ons bedrijf, tot bloei en wel vaart van het bijkantoor Schagen, ja van het ge heele gewest Noordholland. Met deze woorden verklaart de heer Van Olden borgh het nieuwe gebouw voor in gebruik gesteld. Applaus De gelukwenschen. Nadat de aanwezigen de gebouwen en terreinen hebben bezichtigd, komt het gezelschap wederom in het kantoorlokaal bijeen, waar het ververschingen wordt aangeboden. De heer J. Cornelissen. burgemeester van Scha gen, maakt nu van de gelegenheid gebruik om na mens de andere leden van het Dag. Bestuur der ge meente dank te betuigen voor de ontvangen uitnoo- diging er> het bedrijf geluk te wenschen met het zeer fraaie gebouw. Toen de heer Mensert voor het eerst bij spr. kwam praten over de stichting van dit gebouw, heeft spr gevraagd of het zou worden een rnooi gebouw De heer Mensert heeft toen geant woord dat dit zeker het geval zal zijn en spr. zegt dat het inderdaad is geworden een keurig gebouw, in overeenstemming met de omgeving. Spr. geeft da verzekering dat wel de geheele gemeente er mee ingenomen is. dat het bedrijf besloten heeft niet op de plaats van net hulpgebouw aan de Witte Paal te bouwen, maar op het Ileerenbosch Het is een aardig plekje, de gemeente zal er een mooie school bouwen, er is reeds een rijksbelastingkantoor ge bouwd en we zijn er mee ingenomen dat de pro vincie nu dit fraaie gebouw heeft doen bouwen. Na mens de gemeente brengt spr. daarvoor hulde en 00W grooten dank. Wij zijn in tegenstelling met Bloemen- daal betrekkelijk misdeeld met mooie plekjes. Spr, wenscht het bedrijf veel succes toe en hoopt dat do, directie van dit gebouw lange jaren plezier moga hebben. Applaus. De heer G. Nobel, voorzitter van de Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs. dankt namens da. leeraressen en de aanwezige leerlingen voor de uiU noodiging om de ingebruikstelling van dit gebouw bij te wonen en erkent, dat er inderdaad tusschen het P.W.B. en de school een goede verstandhouding bestaat. Maar spr. wijst vooral op de groote beteeke- nis die de waterleiding voor de vrouwen van het platte land van Noordholland heeft. Spr. feliciteert den heer Van Oldenborgh van gnnscher harte met het tot stand gebrachte werk. Applaus. De heer K. Breebaart Dz.. burgemeester van Barsin gerhorn. dankt namens verschillende collega's voor de uitnoodiging en complimenteert het bedrijf met de; totstandkoming van dit schitterend geheel. Spr,] wijst op de prettige besprekingen die steeds des Don-j derdags in de diverse localiteiten met den heer Bel plaats vonden en vraagt den heer Bel vrijheid te la-" ten dat ook voortaan te blijven doen. De heer Van Oldenborgh gelooft niet dat het de bedoeling van den heer Bel was om daarmede op te houden en onder groot gelach zegt spr dat de heer Bel dan ook zijn zegen heeft. De heer G. Beers Cz.. voorzitter van de Gezond heidscommissie. zegt dat de waterleiding uit hy-' giënisch oogpunt een zegen ie geweest voor het res sort der Commissie. Reeds eerder heeft de commis sie gepoogd de leiding ook in andere wijken tc krij gen. maar is haar dat niet gelukt. Dat dit nu. door steun van provincie en gemeente wel mogelijk ia, acht de commissie zeer gelukkig en spr. dankt het bedrijf daarvoor. Aan den Langendijk en elders kwa men voorheen nogal besmettelijke ziekten, als typhus voor en daarom is het brengen van de waterleiding een zege voor Noordholland. Spr. dankt de directie voor het initiatief in deze. Applaus. De heer J. Koster, burgemeester van Winkel, dankt den heer Van Oldenborgh voor de vriendelijke woorden aan zijn en aan het adres van den heer Kostelijk gericht. Het is gewenscht dat de waterlei ding zonder uitzondering in elk deel der provoncie gebracht wordt en dat Ged. Staten de motie van spr. en den heer Kostelijk hebben overgenomen, daar voor past een woord van hulde. Maar meer nog aan de directie van het P.W.B. voor de eminente en juiste wijze waarop de uitvoering van het plan tot stand is gekomen. Spr. wijst op de tegenstelling nu en bij de eerste komst van de waterleiding, toen de boeren, wellicht uit onwetendheid, de kornst trachtten te belemmeren. Spr. wekt allen, die daartoe het hunne Het oude gebouwtje bij de Witte Paal, waar het Waterleidingbedrijf jaren gehuisvest is geneest

Schager Courant | 1931 | | pagina 5