AIltltlD NilllS- Muit- luümM Dinsdag 14 Juli 1931. 74ste Jaargang No. 8898 Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. Huldiging Jb. de Vries. Zomerfeest van de VARA Aartsbisschop Söderbiom overleden. Bewusteloos langs den weg gevonden. Uit onze omgeving. Zangconcours te Heiloo. SEHAGER EOURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewtjsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. GEDURENDE 35 JAAR TUSSCHEN DE WIELEN. Zaterdagmiddag had zich ten huize van den heer Jb. de Vries, de bekende vertegenwoordiger van de firma P. Meurs Pz., een twaalftal vrienden, mede trein reizigers van het traject HelderAmsterdam verza meld om hem bij gelegenheid van zijn afscheid als treinreiziger een kleine hulde te breng-gn. De geestelijke vader van deze verrassing, de heer J. Borkert te Den Helder, begon over den vriendschap- pelijken band in de volgende woorden: Geachte Heer en Mevrouw de Vries, familie, colle ga's en pers. Wij hebben hier vanmiddag een Inval gepleegd waar alle aanleiding voor was. We hebben de koppen eens bij elkaar gestoken en elkaar ln de oogen gezien en unaniem besloten een eenigszlns feestelijk karakter te geven aan het afscheid van een man, die gedurende 35 jaar tusschen de wielen langs den weg zijn brood heeft verdiend en die door zijn evenwichtigheid een groote schare vrienden in die jaren om zich heeft ver zameld. Uw karakter, vriend de Vries, was op twee punten ingesteld, eenvoud en bescheidenheid, waardoor U het natuurlijk middelpunt werd van al diegenen, waarmede !U voortdurend tusschen de wielen verkeerd hebt De heer Borkert roemde de breede, ontvankelijke, vrijzinnige en eerlijke levensbeschouwing van den heer de Vries, die hem tot een vraagbaak, steun en scheids rechter en zoo noodig tot paedagoog maakte van allen, ongezien hun politieke en godsdienstige opvatting. In onze kleine treinmaatschaopij, mijnheer de Vries, was U onze nestor; uwe meerdere ervaring en kennis is die maatschappij ten goede gekomen. Wy danken U, voor Uwe kameraadschap en wenschen U en mevrouw de Vries het beste voor de toekomst. Na deze waardeerende woorden overreikte de heer Borkert mevrouw de Vries een fraaie bloemenmand, bloemen, die een demonstratie van liefde en genegen heid zyn. Het volgende geschenk was een gedenkplaat ver vaardigd door den heer J. de Jong, Alkmaar, met het volgende opschrift: I 1896 1931. Ter herinnering aan een gezelligen tijd doorgebracht tusschen de wielen met Jacob de Vries. Zijn collega's en vrienden. 1 Juli 1931. Het hoofdgeschenk bestond uit een fraai album, be langeloos vervaardigd door den heer C. de Boer Jr., Hitgever Heldersche Courant te Den Helder, ook een der treinvrienden, bevattende de foto's van 23 van de voornaamste leden van de trelnsociteit By iedere foto vras een berijmd geestig toepasselyk bijschrift terwyl eerste pagina een oorkonde is ontworpen met den volgenden inhoud: Oorkonde. Op den eersten Juli van het jaar negentienhonderd «en en dertig is het ooeenblik aangebroken, waarop de testor der Handelsreizigers en reizende zakenmenschen Jacob de Vries afscheid neemt van het verbiyf tusschen de wielen ge durende vjjf en dertig jaren. Het is dit moment dat zyn vele vrienden en collega's •aogrijpen, om hem hulde en dank te brengen voor zijn ■pontane, trouwe, hulpvaardige en warme vriendschap «an hen bewezen gedurende tal van jaren in dit reuze tijdperk. Zy wenschen hem toe, met gevoelens van innige ge degenheid een verder aangenaam, rustig en gelukkig loven. Het ga^hem tot in lengte van dagen wel. Namens vrienden en collega's Lyn Den HelderSchagenAlkmaarAmsterdam. 1 Juli 1931. J. Onrust (Bergen). H Zeeman (Alkmaar). J. Zwier lAikmaar), J. Borkert (Den Helder). J. de Jong (Alk maar), Een en ander was ontworpen door den heer Borkert De voorlezing van deze 23 puntpunten oogstte grooten byval en de heer Borkert kon uit het homerisch gelach, dat ze verwekten en waaraan wy harteiyk meededen, wel het bewys putten, dat zyn verzen Insloegen. Bewogen dankte de de heer De Vries voor de buiten gewoon groote verrassing, waarvan hem niets ter ©ore was gekomen. Voor hem was deze huldiging niet uitsluitend een feestelijke, maar ook een eenigszins tragische, omdat hiermede zyn periode van-leven-langs-den-weg wordt afgesloten. Hy dankte mede namens zyn vrouw wederzydsch allen voor den aangenamen en prettige omgang en hy hoopte, dat de vriendschap mag biyven bestaan en de prettige herinnering by ons allen mag biyven voort leven. De volgende spreker, de heer Swier, getuigde even eens van den heer de Vries, dat allen den nestor van de treinreizigers ten zeerste zouden missen. Hy merkte nog op, dat hy van de Vries nooit een wanklank had gehoord, wat deze zeer 2eker tot eere mag strekken. Nog sprak de heer Schmalz uit Schagen een woord, waarby hij opmerkte, dat hy meer als huisvriend dan als treinreiziger aanwezig was en memoreerde dat zyn vriendschap met den heer de Vries reeds meer dan 36 jaar had bestaan, waarby hy eenige vroolijke herinne ringen ophaalde. Tenslotte sprak de heer Zeeman, waarby hy ver klaarde, dat het hem een groot genoegen was geweest aan deze blyken van waardeering en vriendschap mede te mogen werken en de jarenlange vriendschapsbanden met de familie de Vries zeer op prijs stelde. Verder bracht hy namens allen een harteiyk woord van dank aan den heer Borkert, die het leeuwendeel van deze huldiging op zich had genomen. Hierna bleven de aanwezigen nog geruimen tijd ge zellig byeen onder het genot van een sigaar en een glas wyn, in het verleden verwylend en het heden niet vergetend. ONWEER. Ook boven onze gemeente ontlastte zich Zondagavond een hevig onweer. In een van de perceelen aan het Plantsoen moest het electrisch licht het ontgelden. Voor het perceel van den heer B. aan den Spoorlaan, sloeg, met denzelfden slag, het vuur in den grond. Overigens zyn ons geen ongevallen bekend. OVERGEPLAATST. De heer J. de Waard, Ryksklerk by de Registratie en Domeinen te Schagen, wonende te Petten, wordt 15 Juli a.s. overgeplaatst naar het kantoor van de Regi stratie en Successie te Amsterdam. GESLAAGD. Voor het gister te Alkmaar gehouden U.L.O.-exa- men slaagden Nel Leijen te Schagen, Grietje Borst te Haringhuizen en Henk van Twuiver te Heerhugo- waard, allen leerlingen van de U.L.O. school alhier. De examens worden vandaag voortgezet. BEVORDERD. De heer Carl Wester, alhier is bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse van het Gymnasium te Alkmaar. MUZIEKTUINCONCERT. Een van de mooiste concerten in onzen Muziektuin telken jare is dat van de Stafmuziek van Den Helder, onder leiding van Kapelmeester Leistikow. Ook nu kunnen we daar weer van genieten en wel a.s. Woensdagavond. Wij verwijzen voor bijzonderheden naar de advertentie. Eene aanbeveling om dezen avond in grooten ge tale naar den Muziektuin op te trekken, voegen we hier gaarne aan toe. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het hevige onweer, dat Zondagavond in deze omgeving woedde, is de bliksem ingeslagen in het woonhuis van mcj. wed. Zipp te Keins, gem. Schagen, zonder nochtans brand te veroorzaken. De bliksem sloeg door den schoorsteen naar binnen, ging dwars door de woonkamer, vernielde hier den spiegel en eenige andere voorwerpen en verliet het huis aan den voorkant, wat heel goed zichtbaar is aan de losse zwartgebrande planken van het beschot. Ook de dakpannen waren gedeeltelijk van het dak geslagen en de ruiten vernield. Twee zoons werden door den luchtdruk in de ka mer voor den grond geslagen doch bekwamen ove rigens geen letsel. De weduwe zelf, die voor den schoorsteen had gezeten, en nog geen minuut er voor was opgestaan om zich naar achteren te begeven, kwam hierdoor gelukkig met den schrik vrij. Naar schatting 100.000 deelnemers.. Lafie poging tot sabotage. Honderden iietsen- en vele autobanden lek. De V.A.R.A. vierde Zondag op een deel van het Spanderswoud te Hilversum e?n zomerfeest, dat zich in de belangstelling van naar schatting hon derdtwintig duizend menschen heeft mogen verheu gen. Door de spoorwegen waren 38 extra-treinen in gelegd, met speciale perrons bij Crailoo en voorts kwamen uit alle richtingen gansche colonnes auto bussen. die duizenden feestgangers aanbrachten. Ook waren er vele duizenden fietsers: van Amsterdam alleen kwam een stoet, welke reeds met den kop in Hilversum was, toen de staart nog in Amsterdam reikte. Uit Amsterdam zou tegen zes uur 's morgens een 5000-tal fietsers vertrekken, die over Weesp naar Hilversum zouden gaan. Te ongeveer 5 uur werden de leiders van den fietstocht gewaarschuwd, dat de geheele straatweg van Diemerbrug tot Weesp. be zaaid lag met een groote hoeveelheid scherpe duim- kopspijkers. Ook een gedeelte van den Rijksstraatweg naar Laren bleek over groote opervlakten met spij kers te zijn bestrooid, terwijl naderhand bleek, dat ook de straatweg Utrecht—Hilversum nabij Maar tensdijk door het strooien van spijkers onberijdbaar was gemaakt. Deze laffe streek werd reeds zeer vroeg in den mor gen gemerkt door melkboeren, die er malheur door kregen. Zoo kon men met behulp van de Hilver- sumsche en Russumsche gemeentereiniging, die met machines assisteerden, nog veel redden. Toch waren In het Spaanderswoud te Hilversum werd ter gelegenheid van de gereedgekomen nieuwe V.A.R,A.-studio een groot V.A.R.A.-zomerfeest gehouden op Zondag 12 Juli. Do drukte aan de spoorweghalte „Crailo". er nog een 450 lekke fietsbanden, maar daar een aan tal reparatie-auto's was meegenomen, gaf dit geen op onthoud. Erger was de hinder, welken de automobi listen ondervonden; tusschen Baarn en Laren hadden er 20 pech! Alle feestgangers zijn tot tweemaal toe door een deel der stad gemarcheerd, langs de nieuwe Vara- studio aan de Heuvellaan en ook langs Dudok's nieu we raadhuis, waarvoor zeer groote belangstelling werd getoond. Op het zeer groote terrein dat toch nog te klein bleek hebben de heeren De Vries, Zwertbroek en Lebon, bestuursleden der Vnra, redevoringen gehou den, waarin wrd aangedrongen op handhaving van het zondtijdbesluit van 15 Mei, en zenderbouw vol gens het principe: één golf, één zender. Voorts was pr veel muziek en zang en tal van vermakelijkheden. EEN TROUW ZOON VAN ZWEDEN. Uit Stockholm wordt gemeld: Zondagavond is Aartsbisschop Nathan Söderbiom. die reeds geruimen tyd lijdende was aan een hartkwaal, op 65-jarigcn leeftyd overleden. Söderbiom. die nog in November van het vorige jaar den Nobelprys voor den vrede ontving, had grooten in vloed op het Zweedsche volk. welken invloed hy vooral dankte aan de macht van zyn woord. Hy was een trouw zoon van Zweden en de vader van de z.g. beweging van Stockholm, de organisatie, die er naar streeft de kerken te vereenigen en den geest van het Evangelie te doen inwerken op de maatschappelijke, economische en in- dustrleele verhoudingen. Bovendien was hy een der lei dende figuren in den Wereldbond der Kerken, weike bond er vooral naar streeft, vreedzame betrekkingen tusschen de volkeren te vestigen. Met Söderbiom is een bcminneiyk mensch. een groot geleerde en een man van buitengewone werkkracht heengegaan. De stuwende kracht van een wereldb*?/?- ging. De mond die onvermoeid sprak, voor het Vrede op Aarde, de hand die onverzwakt een mcnschenleven de pen heeft gevoerd tot verheldering der denkbeelden op theologisch en internationaal kerkelijk gebied, zy zyn verstijfd voor immer. Maar niet vruchteloos is hun ar beid geweest. Het heden is daar om te getuigen van wat aartsbisschop Söderbiom heeft gedaan ter verwezenlij king van het ohristeiyk Ideaal. Misdrijf ln het spel? Op den Rotterdamschen weg te Delft werd Zon dagochtend 4 uur in bewusteloozen toestand gevon den de 23-jarige werkman P. V. De man, die door een steekwond ernstig aan een pols was gewond en tengevolge van bloedverlies geheel was uitgeput, is door de politie per auto naar het gasthuis ver voerd en daarin ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. - GOEDKOOPE TREIN. De Nederlandsche Spoorwegen zullen voor het be zoeken aan het Koloniaal Museum te Amsterdam (Mauritskade) een Goedkoop© trein 2e en 3e klasse laten loopen van Den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noordscharwoud, Heerhugowaard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam (C.S.) en terug op Woensdag 22 Juli 1931. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Ontvanger der Directe Belastingen te Schagen, Heerenboschstraat E 85, deelt aan belanghebbenden mede, dat voor het aanvragen en in ontvangst nemen van kostelooze rywielmerken zitting wordt gehouden op de Dinsdagen en Vrijdagen van 17 Juli 1931 tot en met 7 Augustus 1931, 's avonds van 7 tot 8 uur. De aanvrage en in ontvangstname kan tevens ge schieden op de gewone kantooruren eiken werkdag van 912 uur en van 1 4 uur en 's Zaterdags van 9—12*4 uur. Zondag was het de tweede dag van het Zangcon-» cours van den N.-1I. Zangersboiul. St. Caecilia, Noordscharwoude (Dameskoor), dir. Jac. Al, kreeg een 1c prijs met 333V£ p.; Kunst en Vriendschap, St. Maarten, dir. P. Grin, een le prijs met 365 p.. Gemeng Koor, Zuidscharwoude, dir. P. Pranger, 2e prijs met 201 p. St. Caecilia, Noordscharwoude, dir. J. Al, een le prijs met 320^ p. Excelsior, Dirkshorn, dir. Jb. Hovenier, een lc prijs met 344 p. In den eerewedstrijd behaalde St. Caecilia, Noord scharwoude (Dameskoor), den 2e» prijs; St. Caecilia, Noordscharwoude (Gemengd Koor), den 3en prijs. Crescendo te Noordscharwoude 5e cereprijs, dito da meskoor 5e eereprijs. koern as JULIANADORP. Zfltmlngavomk slik!© "hét eenigste zoontje van de familie Van Wavoren, wonende alhier, een boon in en is deze waarschijnlijk in de luchtpijp terecht geko men, waardoor de kleine, een dreumes van ongeveer 2Yi het geweldig benauwd kreeg, en het noodig geoordeeld werd, om er een dokter hij te ha len. Daarvoor begaf men zich naar 'tZand, en keerde men ecnigen tijd later «laar vandaan gerustgesteld terug, toen plotseling het geval zoo ernstig om zich heen greep, dat overbrenging naar het Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk geoordeeld werd. Evenwel heb ben alle pogingen aldaar aangewend, om «le kleine te helpen, niet mogen haten, en is in denzelfden nacht nog hot kind aldaar overleden. Het houwen van een woonhuis voor den heer H. H&rdebol, aan den Prooftuinweg alhier, is opgedragen aan don timmerman Jac. Lugtig te Heerhugowaard. De hooioogst begint in onze omgeving, dank zij het goede zomerweer, bijna ten einde te loopen. Over het algemeen genomen, zal de kwaliteit zeer goed zijn, de kwantiteit zal echter op vele plaatsen wel iets te wenschen overlaten. In het begin van hot seizoen hebben velen echter ook een zeker kwantum inge kuild. xv 1 e r 1 n c, e V Met 10 leden is alhier opgericht een afdeeling van den Jongelieden Geheelonthoudersbond (J.G.O.B:) VoorzitL ia de heer O. Oidonburger, secr. Mej. M. A. A. Hcijnen. penningm. de heer T. Baralds. Dit is dus de tweede ge heelonthouders-jongerenorganisatie te Wieringen. Voor rekening van den heer M. Tysen Jz., zal aan den Akkerweg te Oosterland een woonhuis worden gebouwd door Gebr. Hegeman. Het rijden van basaltslag en keileem voor de gemeente wegen is by aanbesteding gegund aan den vrachtrijder, den heer N. Scheltus Cz. De onderwijzerswoning te Westerland, die afgebroken zal worden, is tot dat doel verkocht aan den heer S. P« de Vries alhier. Op Woensdag 5 Augustus as. zal door den directeur- generaal der Zuiderzeewerken worden aanbesteed: het maken van boordvoorzienlng langs het kanaal Sluis I naar Nieuwesluis en naar het gemaal Leemans ln de Wicrlngermeer. Dc raming Is f 105.000. De dienstpl. N. Tysen, lichting 1919, is opgeroepen om op 4 Augustus a.s. te Schagen deel te nemen aan het nader onderzoek. Tijdens het onweder dat zich j.1. Zondagavond laat boven onze gemeente ontlastte is het hemelvuur ingesla gen in de woning van C. Wiegman te Stroe, welke wo ning bewoond wordt door den arbeider C. Veling en ge zin. De brand, welke boven in de woning ontstond, be gon men met emmers water te bestrijden, wat niet al ta gemakkelijk ging, daar ter plaatse niet veel water is en men zich moest bepalen tot putwater. De brandweer te Hippolytushoef werd inmiddels ook gewaarschuwd en trok met de motorspuit uit, welke den brand stuitte. Er is een gat in het dak gebrand. Voorts bekwam da inboedel groote waterschade. Het huis is verzekerd, da inboedel niet, alzoo een groot nadeel voor de betrokke nen. Zondagavond heeft op den hoofdweg by het z.g. Stroeërpad een ernstig auto-ongeval plaats gehad, wat naaro mstandigheden buitengewoon goed is afgcloopen. De heer M. Tijsen Mz, van den Oever kwam n.1. met zyn luxe auto uit de richting Hippolytushoef. Zoo reden ook rechts van den weg verschillende wielrijders. Juist by het Stroeërpad ging een der fietsers zekere H., knecht woonachtig te Stroe, dwars over den weg om het ge noemde pad in te rijden. Tysen wilde den wielrijder nog misrijden, doch geraakte zelf met de auto in de lang» den weg loopende greppel en doordat het achterwiel nie» uit de greppel kon komen, kwam de auto dwars over den weg te staan en kantelde overzy. De inzittenden 4 dames en heeren welke vanaf Enkhuizen op weg naas hun woning te Den Oever waren, kwamen als een won der met den schrik vry en konden allen zonder noemen* waardig letsel uit de auto klimmen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1