SchagerCourant Radioprogramma Tweede Blad. Athletiekdag te Schagen. Boven Geloofs- en Partij- verschillen. Ingezonden Stukken. Uit onze Omgeving. Petitionnement v. Internationale Ontwapening FOSTER'S Dinsdag 14 Juli 1931. 74ste Jaargang. No. 8897 WEDSTRIJDEN VAN DEN TURNKRING JfOORDHOLLAND's NOORDERKWARTIER. Groote deelname en goede prestaties. (Van onzen sport-verslaggever). Onder begunstiging van fraai athletiekweer hebben thans deze wedstrijden doorgang gevonden. De opkomst der deelnemers was bijzonder groot, wat een mooie voor uitgang is bij vorige jaren, en zoo langzamerhand zullen thans ook de cracksklassen meer gevuld geraken. De publieke belangstelling was droevig en het bestuur van den kring zal goed doen de wedstrijden voortaan op een kleinere plaats te organiseeren, daar op derge lijke plaatsen de animo veel grooter is. De vele weg blijvers hebben echter ongelijk gehad, daar er veel goede sport is te zien gegeven. Nemef wij bijv. de 100 M. cracks en nieuwelingen. Bij de laatste werd Molenkamp P.P. no. 1, de volgende drie: Bakker, Prins en Kaan waren zoo dicht op elkander dat er bijna geen verschil was waar te nemen. Bij de cracks •was er een vinnigen strijd tusschen Reijnders. P.P., en K. Schenk, welke door laatstgenoemde werd gewonnen in 12 sec. De estafettes waren ook fraai: Bij de dames waren eerst Z.S.C. en Olympia geregeld gelijk. Mej. Smit van Olympia wist haar ploeg echter voor de zooveelste keer op fraaie wijze ter overwinning te voeren. Bij de heeren was P.P. no. 1 in 49.4 sec., Z.S.C. en Olympia maakten denzelfden tijd (50.3 sec.), zoodat die overliepen, wat tenslotte door Olympia na spannenden strijd werd ge wonnen. De volledige uitslagen luiden als volgt: ADSPIR ANTEN: 6 0 M. jongens: 1. A. Sleutel, 2. J. Schaafstra, l J. Smit; 6 0 M. meisjes: 1. S. Eriks 8.7 sec., 2. G. Eriks 9 sec., 3. R. Vrielink. Verspring en jongens: 1. A. Sleutel 4.73 M., (fraaie sprong); 2. J. de Boer 4.15 M,, 3. Schotvanger Verspringen meisjes: 1. A. Dekker 4.13 M., 2. S. Eriks 4.— M., 3. G. Kuut 3.85 M. DAMES: 8 0 M. (nieuwelingen:) 1. M. Eriks (Z.S.C.) 11.6 sec., 2. M. Delver (Z.S.C.) 11.8 sec., 3. B. Bakker (Olympia) 12 sec. 4. C. van Eeten, 5. B. v. d. Lippe. Verspringen (nieuwelingen): l.M. Eriks, 4.42 M., 2. M. Boontjes, (beiden Z.S.C.) 4.35 M.; 3. C. van Eeten (D.O.S.K.O.) 4.12 M., 4. B. Bakker (Olym pia) 4 M. Hoogspringen: 1. I iL-. 2- M. Boontjes 1.3216 M., beiden (Z.S.C.). Balverpen: 1. L. Butter (Schagen) 18.90 M., 2. C. Rol (Olympia) 17.56 M., 3. C. van Eeten (D.O.S.K.O.) 17.15 M. 100 M. kampioenschap: 1. A. Smit, Olym pia 14.1 sec., 2. H. Leijen (Sparta) 14.6 sec. Verspringen kampioenschap: 1. A. Smit, Olympia 4.79 M.. 2. M. Delver, Z.S.C., 4.46 M. 4x80 M. estafette: Olympia, 47.6 sec; 1 Z.S.C. 48.4 sec. HEEREN: Verspringen kampioenschap: 1. K. Bchenk, Olympia. 6.23 M.. 2. A. Nottelman. Z.S.C. 5.77 M. 100 M. nieuwelingen: 1. Molenkamp 12.7 sec., 2. G. Bakker 13 sec., 3. S. Prins 13.1 sec., (allen PP.) 4. A. Kaan, (Olympia) 13.2 sec. 100 M. k a m p i o e n s c h a p: 1. K. Schenk (Olym pia) 12 sec.; 2. W. Reinders (P. P.) 12.1 sec.; 3. F. v. d. Mey (P. P.) 12.4 sec. Verspringen (nieuwelingen): 1. C. Pronk (Z.S.C.) 5.77 M 2. S. Westra (ZB.C.) 5.59 M.; 3. M Schenk (Olympia) 5.58 M.); 4. Jb. v. Balen (Olympia) 5.35 M. 200 M.: 1. A. Veen (P. P.) 25 3 sec.; 2. M. Schenk (Olympia) 26 sec.; 3. F. v. d. Meij (P. P.) 800 M. 1. G. Molenkamp (P. P.) 2.29 sec.; 2. W. Keetman (Sparta) 2.30 sec. Hoogspringen: 1. K. Schenk (Olympia) 162% M; 2. K Kossen (Z.S.C.) 1.55 M.; 2. Jb. van Dalen (Olympia) 1.55 M.) No. 2 en 3 na overspringen. Sllngerbalver w e r p e n: 1. P. Schilderman (D.OJC.EV.) 49.60 M.; 2. A. Egmond (Olympia) 48 55 X.) 3 Jn. Winkel (Schagen). 4 X 100 M. estafette: 1. Pro Patria (Helder) 49.4 sec.; 2. Olympia (Wieringerwaard) 50.3 sec.; 3. ZB. C. (Burgerbrug) 50.3 sec. 5. Bakker (Olympia), 1.37% 3. M. Delver 1.32 M., Atletiekwedstrijden te Schagen. - Kampioen verspringen werd de heer K. Schenk van „Olumpia", Wieringerwaard met 6.23 M. TEEKENT ALLEN! De Nederlandsche Dagbladpers van alle kleur en elke riohting vraagt uw handteekenlng onder dit eenvoudige verzoek aan de Ontwapeningsconfenrentie. welke in Fe bruari 1932 te Genève zal worden gehouden: Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen, .te nemen die tot ontwapening der naties zullen lelden. Dat is ook uw wensch. niet waar? Welnu, teekent dan en stuurt het geteekende biljet aan het adres, waar het verwacht wordt. Er is echter één ernstig bezwaar. Niet leder leest een dagblad. Dit zijn er niet onkelen, maar duizen den, wier steun dus gemist zal worden In een strijd, die ons aller heil beoogt. Wat hiertegen te doen? De Schager is geen dagblad, doch zijn lezerskring om vat vele duizenden, die moeilijk op een andere wijze dan door zijn bemiddeling, aan dit petlonnement kun nen deelnemen. Welnu dan: de uitslag van deze volksstemming zou ver beneden het bereikbare blijven, indien bladen ais het onze er niet aan medehielpen. Daarom hebben wij besloten, om deze week het „stem biljet" eenige malen af te drukken, overtuigd als we zijn, dat wij daarmee handelen in den geest van allen, die den oorlog verfoeien. Het komt zoo zelden voor, dat heel een volk aan één zelfde actie deel kan nemen. Hier is nu zoo'n heugelijk geval. Grijpt het dan ook aan, roomsehen en onroomschen, rooden en zwarten, blauwen en gelen, van welk geloof en welke richting gij ook moge zijn. Nu zijn we: Eén van zin, één van wil. Teekent, teekent, hoogstens vier op elk biljet en zendt het onverwijld aan ons bureau. Wij hebben even geaarzeld, of wij mee zouden doen aan een beweging, die eigenlijk valt buiten het kader van onze krant, omdat zij niet dagelijks verschijnt Wij waren bang den sohijn te wekken, dat wij ons wilden indringen bij de groote broers, dat wij trachtten een plaats in te nemen, welke ons niet toekomt Ten slotte zjjn wij echter over onze bedenkingen heen gestapt ©p deze overweging- honderden stemmen gaan verloren, als de kleine pers geen gelegenheid biedt om ze uit te brengen. Dat zou moeilijk te verantwoorden zijn, lezers en le zeressen en daarom: gebruikt het biljet in onze krant als gij geen gelegen heid hebt om dat van een dagblad te teekenen. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het schrijven van den heer Span te Winkel In uw blad van 9 Juli jl. verzoek in u beleefd eenige plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Waar het hoofd van onze O. L. school te Nieuwe Nie- dorp. de heer Wilbrink, meent niet op krantengeschrijf te moeten ingaan, daar hierdoor de beide partijen toch niet tot elkaar worden gebracht ben ik de gedachte toe gedaan, dat het geen kwaad kan, dat in dit bijzondere geval eenige scheve voorstellingen worden rechtgezet. In de eerste plaats dan doet de heer Span het voor komen, alsof de beide betrokken kinderen Mijts en Koo- men niet met ons schoolfeest zijn meegewee3t. Dit is een onwaarheid. Ze zijnwel degelijk meegeweest met het reisje naar Den Helder. In dit opzicht wijkt onze school dus in het geheel niet af van die in andere gemeenten. Dat genoemde kinderen niet meegeweest zijn naar Am sterdam is een ander geval: waar evenwel een buiten staander zich niet mee dient te bemoeien, daar dit een reglementskwestie is van het Volksonderwijs hier ter plaatse. Dit geval Is dan ook op de bewuste vergadering volkomen toegelicht De heer Span schrijft verder, dat het onderwijs der U.L.O.-school volgens de wet moet aansluiten bij dat der zesde klasse van het L. O. en dit ook inderdaad doet Mij zijn evenwel meerdere gevallen bekend, waarbij dit niet opgaat en middelmatige leerlingen uit de zesde klas se een harden dobber hebben, terwijl leerlingen (van een gelijk gehalte) uit de zevende klas het U.L.O. met vrucht volgen. Van het feit. .dat het bestuur van het Volksonderwijs van N. Niedorp en het hoofd der school in het belang van hun school werken, schijnt de heer Span ze een verwijt te willen maken, terwijl dit m.i. niet alleen hun goed recht, maar zelfs hun plicht is. Immers hier. waar het in de toekomst zou kunnen gaan om het behoud van de 4e leerkracht is het belang van de school juist ook het belang van alle leerlingen, die deze school, hetzij de volle zeven jaar. hetzij een gedeelte daarvan bezoeken, dus ook het belang van die kinderen, die nooit een U.L.O.-school of andere inrichting van voortgezet onder wijs zullen bezoeken. Als hoofd der school (U.L.O.) te Winkel meent de heer Span de verzekering te kunnen geven, dat deze school volkomen in staat is. haar leerlingen met succes op te leiden. Met alle respect voor de capaciteiten en den goeden wil van den heer Span en het overige perso neel, meen ik, (indien ik goed ben ingelicht) te weten, dat het aantal leerlingen van de U.L.O.-school te Winkel, dat in den loop der jaren een U.L.O.-dlploma heeft be haald, percentsgewijze berekend zeer gering is. vergele ken bij inrichtingen van denzelfden aard in plaatsen als Hoorn en Alkmaar. De vraag rijst dan onwillekeurig: is het wel werkelijk in 't belang van het kind (en niet in het belang van een bepaalde school?) te werken aan de Instandhouding van een plattelands-U.L.O. met 3 leerkrachten als deze te Winkel, waar in de nabijgelegen steden Alkmaar en Hoorn, dergelijke inrichtingen disponibel zijn met meer dere leerkrachten en (wellicht dientengevolge) zeer goede resultaten, waar men door het grootere aantal leerlingen (en ook onderwijzers) de cursus kan splitsen in een 3- en een 4-jarige voor de goede en de minder goede leerlingen? Men zou hier tegenover kunnen aanvoeren, dat een financieel bezwaar sommige ouders weerhoudt hun kin deren naar een stadsschool te sturen, doch aan dit be zwaar wordt reeds tegemoet gekomen, door het zeer lage schoolgeld en het gratis verstrekken van boeken. Het lijkt mij inderdaad de moeite waard en voor de ouders van veel belang, het oordeel eens te vernemen, van een beslist onpartijdig onderwijsautorlteit over de voor- en nadeelen van een stads- en een plattelands- U.L.O.-school. Indien de ouders op een dergelijke manier konden worden voorgelicht, zou het zeker in het belang van het kind zijn. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend, teeken Ik hoogachtend, A. BROUWER—Visser. Nieuwe Niedorp, 10 Juli 1931. Onderwijzeres. SCHOORT. Onder flinke belangstelling van menschen welke uit vele plaatsen van Westfriesland waren opgekomen, had j.1. Zondag de uitreiking plaats van de vele mooie prijzen, welke door de verschillende muziekkorpsen waren behaald, tijdens het concours van den West- frleschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. Dit concours is gehouden te Schoorl op Hemelvaartsdag en den daaropvolgenden Zondag. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Zuur bier, sprak bij de opening dezer bijeenkomst zijne waardeering uit, dat zoovelen dezen dag naar hier waren gekomen om deze prijsuitreiking bij te wonen. Ook stelde de commissie de zoo spontane medewerking van zoovelen tijdens het concours op zeer hoogen prijs. Daardoor was het muziekfeest op muzikaal gebied zoo goed tot haar recht gekomen, en sprak hij in deze als de bondsvoorzitter: Was er al water in 't feest geval len, toch was 't feest niet in het water gevallen. Spreker deelde mede, dat de bondsvoorzitter niet aanwezig kon zijn, doordat hij In zijn eigen dorp daad werkelijk had mede te helpen aan de werkzaamheden, verbonden aan een zangconcours. Ook de eerevoorzitter van de feestcommissie, den weled. geb. beer Baron van Fridagh had bericht gezonden dat hij was verhinderd om deel te nemen aan deze prijsuitreiking. Spreker heette allen welkom. De finantieele uitslag van 't concours was eenlgszins een teleurstelling, er was met een ontvangst van f 3560 en een uitgave van f 3950.80. een kleine 400 gulden tekort, waardoor dege nen, welke op de garantielijst hadden geteekend, p!.m. een vierde dier garantie hadden te betalen. Nadat 't Schoorlsche fanfarecorps een paar mooie nummers had geblazen, werden de keurige prijzen, me dailles, plaquettes, takken en kransen, aan de winnaars, van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid. die maatregelen te neinen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Naam Adres Adres I Naam Naam Adres Adres Athletickwedsfrijden te Schaften. De finish van het nummer 200 M. hardloopen voor heeren. Bovenstaand formulier kan onderteekend worden door alle Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. Ieder mag slechfs één formulier onderleckenen. Niet alleen abon- nc s, maar alle gezinsleden, die den vereischten leeftijd hebben bereikt, mogen teekenen. Elk biljet mao vier handteekeninyen bevatten, niet meer, wel minder. Woensdag 15 Juli. HILVERSUM (1875 M.) V.A.ILA. i.457.00 en 7.307.45 Ochtendgymnastiek; 8.00 Tijd sein; 8.01 Gramofoonmuziek; 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. V.F.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.00 Gramofoon muziek; 11.05 Radio-Volks-Universitcit. Dr. K. Kuiper spreekt, over „Een bezoek aan den Dierentuin"; 11.35 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein; 12.01 Politieberich ten; 12.15 VARA-Septet o.l.v. Is Eyl; 1.45 Onderbre king voor verzorging van den zender; 2.15 Coöperatie-, kwartiertje; 2.30 Kindcrmatince. Uitzending uit het Kurhaus te Scheveningen; 3.30 „Maak het zelf' door Mevr. Céline Schaakc—Verkozen; 4.25 Gramofoonmu ziek; 4.30 Voor de kinderen; 6.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.30 Het VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. Joh. B. Kok; 7.00 Radio-Volksuniversiteit. M. J. Brusse spreekt over „Mijn leven onder de menschen"; 7.30 Politieberichten; 7.45 Mandoline-Ensemble; 8.00 Tijdsein; 8.01 Terugblik op het Zomerfeest door A. do Vries; 8.10 VARA-Strijk-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 8.45 ,,'s Keizers Koelies", dramatisch luisterspel naar den roman van de Duitsche Oorlogsvloot, door Theo- door Plivier, op te voeren door het Groot Volkstooneel; 10.15 Persberichten van Vaz Dia»; 10.25 VARA-Orkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (298 M.) N.C.R.V. 8.0O—g.15 Schriftlezing: 8.15—9 45 Morgenconcert; 10.30 —11.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.00 Harmonium- bespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.30 Gramofoon- platen; 12.30—2.00 Middagconcert; 2.00—3.00 Leger des Hesls-liederen; 3.00—4 30 Concert; 4.304.45 Gramofoon muziek; 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.00— 6.00 Kinderuurtje; 6.00 Tijdsein; 6.0O—6.45 Een vroolijk uurtje; 6.457.00 Lezing: „Hoe moeten groote en kleine gezelschappen de Zuiderzeewerken bezoeken"; 7.007.15 Graomofoonmuziek; 7.157.30 Lezing; 7.308.00 Cause rie door H. H. van Eden. Onderwerp: „Wat moet ik doen bij aankoop van een huis?"; 8.00 Tijdsein; 8.00 9.00 Uitzonding van het Concert op den Kerkbrink te Hilversum, door het Chr. Radio-Harmonlc-Orkest; 9.00— 9.30 Lezing; 9.30—10.30 Vervolg Concert; 10.00 Pers berichten Vaz Dias; 10.30—11.30 Gramofoonplaten. Is al tc vaak oorzeak van slechte spijsvertering en verstopping, meer beweging gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. f 0.65 per Flacon. ■WJifrl-rJIMK voorzoover ze aanwezig waren, met een hartelijk woord uitgereikt. De korpsen uit Heerhugowaard en Dirkshorn kregen nog leder een extra prijs, doordat ze respectievelijk den eersten en den tweeden concoursdag 't hoogste aantal punten hadden behaald. Voor 't hoogst aantal punten op 't geheele concours kreeg de Dirkshornsche vereeniging „Onder Ons" den beker, welke de Schoorlsche gemeente-secretaris voor dit" doel had beschikbaar gesteld. Na deze uitreiking deelde de voorzitter mede, dat waar al deze prijzen door vrijwillige schenking waren binnen gekomen, waardoor echter hard was gewerkt, 't voor de commissie een grooter werk was geweest om deze prijzen blnnnen te krijgen dan om ze uit te reiken. De voorzitter van Wlnkel's Harmonie meende wel da tolk te zijn van de aanwezigen, wanneer hij de feest commissie hartelijk dankte voor de goede ontvangst tijdens dit Schoorlsche concours. 't Weer was slecht geweest, doch 't deed spreker genoegen, dat 't tekort slechts f 400 bedroeg. Gezien dat slechte weder zou men een veel hooger bedrag als tekort hebben geraamd. Toch was 't jammer geweest dat 't weder niet meer had medegewerkt; Schoorl met zijn zoo mooie omgeving van duin en bosch, had bij goed weder veel menschen getrokken en had zelfs dan een spaarpotje kunnen zijn. 't Deed spreker genoegen, dat er zoovele afgevaardig den waren opgekomen; toch waren er nog te kort 't Is zoo'n waar genot als er met een prijsuitreiking zooveel mogelijk afgevaardigden zijn. Met een bondsvergadering moet hier vooral nog eens opgehamerd worden. Spreker hoopt, dat het 't Schoorlsche korps „de Vriendschap" goed moge gaan en dat ze op muzikaal gebied steeds vooruit ga. De afgevaardigde van Twlsk sloot zich bij de vrien delijke woorden van den voorzitter van Winkel's Har monie gaarne aan. Ook zijn vereeniging was 't Schoorl sche korps en de feestcommissie zeer dankbaar voor de mooie ontvangst; en ook hij vond 't jammer, dat er een tekort was ontstaan door het slechte weder. Hadden we 't weder van vandaag maar gehad, riep deze spre- ke> uit, er had bepaald een zoet winstje geweest. Vooral was deze spreker zeer dankbaar gestemd Je gens de schenkers van al die mooie prijzen, en niets zou hem aangenamer zijn, dan wanneer de voorzitter die menschen namens hem hartelijk bedankte. Spreker eindigde met de beste wenschen voor „de Vriendschap" en hoopte op een goed wederzien op een volgend concours. De voorzitter dankte de belde sprekers en verzocht de pers wel zoo vriendelijk te willen zijn om hem behulp zaam te zijn In het bedanken van de schenkers der prij zen. Natuurlijk doen we dit gaarne, overtuigd als we zijn, dat er een prachtcollectle wus geschonken. We kregen wel zeer den indruk dat al de aanwezigen 't konden goedkeuren, om in ona blad de verzekering te geven van de groote waardecring voor al 't ge- schonkene. De heer Brugman uit Winkel, lid van het Hoofd bestuur. bracht ook hulde aan de commissie en aan de ontvangende vereeniging. en vond 't bewonderens waardig. ondanks een tekort In 't verschiet, hoe alles toch zoo nauwkeurig, zoo flink en zoo royaal was gebracht tot een goed einde. We zijn heden, zoo sprak de hoer Brugman, aan de finale van ons concours, en deze finale zal zeer zeker een goeden indruk achterlaten. Het bewijs is weer eens geleverd dat zij, die zich met de regeling van alles waren belast. nimmer geneigd waren om bij de pakken te gaan neerzitten: ze hebben zich flink van hun taak gekweten. Hulde aan 't Schoorlsche korps, lang moge ze leven! 't Deed den voorzitter van de commissie recht veel genoegen, dat ook van de zijde van het Hoofdbestuur een wanrdcerend woord waa gekomen. Hij dankte daar voor den heer Brugman Natuurlijk klonk na elke redevoering alsook na de prijsuitreiking, hartelijk applaus- Er. heerschte een goede stemming. Nadat „de Vriendschap" nog een paar nummers op uitstekende wijze ten beste had gegeven, sloot de voor zitter 't officieele gedeelte, met dank voor aller opkomst

Schager Courant | 1931 | | pagina 5