SPORT. Ontwapeningsbetooging te Londen. „Hoe niemand den oorlog wil, maar iedereen den volgenden oorlog helpt voorbereiden." T.T.-races op het circuit van Drenthe. Bij het baden verdronken. W. BALK. t J. N. HENDRIX. Het onweer van Zondag avond. Wedren op leven en dooi Minister Verschuur op het oorlogspad tegen Rusland. DE LEIDERS DER DRIE GROOTE ENGELSCHE POLITIEKE PARTIJEN AAN HET WOORD. In de tot de laatste plaats bezette Albert Hall te Londen, waar ongeveer 11.000 plaatsen zijn, is Zater dagmiddag de groote manifestatie voor de ontwape ning gehouden. Aan een verslag daarover in de N. R. Ct. ontleenen we het volgende: Bij de opening werd herinnerd aan de tien millioen menschenlevens, die de oorlog van 191 i g. kost had en de ongelooflijk hooge sommen die de gezamen lijke oorlogvoerenden in een of anderen vorm moeten opbrengen. Daarna was het woord aan de leiders der drie po litieke partijen. De eerste, Ramsay MacDonald begon met te zeggen: Wij zijn hier vereenigd om het edelste streven, dat de menschheid kent, te steunen, het streven naar ontwapening. Wij zijn hier als een eensgezind volk. Niemand denkt hier op dit oogenblik aan zijn partij, zijn gods dienst, zijn stand, we denken allemaal aan de ge meenschappelijke oorzaak die ons hier heeft tezaam gebracht. Wanneer spr. dan nagaat hoe nog steeds met be wapening wordt doorgegaan, vraagt hij: Moet dit zoo doorgaan? Kan dit zoo doorgaan? Weet men niet, dat in den volgenden oorlog dien wij verhoeden zullen (luid applaus) geen verschil meer zal zijn tusschen legers en non-combattanten, dat iedere stad o ieder dorp een slagveld zal worden door de ontzaglijke ontwikkeling van het luchtwapen en dat het einde voor overwinnaar en overwonnene gelijk zal zijn, n.1. de chaos? Dat is het onafwendbaar einde van het volk, dat nu nog zijn heil verwacht van veiligheid door een opeen- hooping van al maar meer wapenen. „Neen, ik roep het u toe, geen bewapening geeft de veiligheid voor een staat, maar het beletten en fnui ken van die krachten, die altijd geleid hebben tot het uitbreken van nieuwe oorlogen, dat moet onze bevei liging in de toekomst worden. Maar behalve uit deze menschwaardige overweging is er nog een moreele verplichting. Dit land en alle andere staten, die de verdragen van Versailles en Lo- carno onderteekend hebben, zijn door hun heilige woord verplicht tot ontwapening. Onder den indruk van die verplichting hebben we eerst het vredesver drag geteekend en zijn daarna toegetreden tot den Volkenbond, die de wegen zou vinden om ons woord gestand te doen. Die tijd is nu daar. Wr hebben lang geduld gehad, we hebben moeilijkheden ondervonden en trachten te overwinnen, we hebben naar andere middelen uitgezien en nog een plechtig verdrag te Parijs gesloten, maar dit alles raakt de kern van het vraagstuk nic.: „Wij hebben vrijwillig beloofd te ont wapenen en wij moeten ons woord houden. Daarom moet Engeland in Februari in de voorste rijen staan van hen die niet alleen vrede zoeken, maar ook be reid zijn hem met alle krachten te verzekeren." Met deze gloed rijke woorden van den Engelschen premier werd volkomen ingestemd door den volgenden spreker, Stanley Baldwin. vooral met diens slot: Wij zijn gebonden door ons woord en onze eer tot ontwapening. Spr. gaat dan na, hoe Engeland reeda in ontwapening voorging, terwijl hij het gelukkig prees, dat de beide landen, de Vereen. Staten en Rusland, hun vertegenwoor digers naar Génève zullen zenden, waaruit blijkt, dat zij de ontwapening nu ook urgent achten. Baldwin eindig de als volgt: De premier (MacDonald) heeft een wijs woord gespro ken (Ironisch applaus) onder vele. vulde Baldwin slagvaardig aan en een daverend applaus klonk op en dat woord is geduld. Wij gaan naar Genève in het besef van onzen plicht, met het vaste voornemen ons doel te bereiken, wij zullen den goeden strijd strijden tot hij gewonnen is, wy zullen geen nederlaag erkennen en niet wijken. Helpt ons door uwe medewerking, door uw geest drift, maar besef ook onze moeilijkheden en schraag ons door uw geduld (donderend applaus). Ook Lioyd George wees op de resultaten, die Engeland reeds op het punt van ontwapening bereikt heeft en zegt dan: Maar de anderen? Zij hebben hun legers uitgebreid tot nooit bekende sterkte, zoodat ik de vraag durf stel len: Hebben zij bij de onderteekening van het Volken bondsverdrag aan de verplichting der ontwapeningsclau sule gedacht? Misschien niet! Zij hebben Duitschland ontwapend, maar onder allerlei voorwendselen hun eigen wapening versterkt. Zij hebben daarna ontwapeningscon ferenties gehouden, die niets opgeleverd hebben en ten slotte nogmaals In een plechtig verdrag te Parijs den oorlog in den ban gedaan? Wil ik u zeggen, wat dit be- teekent? Zij zijn gelijk geworden aan den man di« in het openbaar plechtig de gewoonten van drinken af zweert en naar huis gaat en zijn kelders vult met de kostbaarste wijnsoorten! Allen hebben den oorlog afgezworen, maar niet de voorbereidselen en de middelen tot den oorlog en daar komt het in de praktijk op aan. Wij hebben een begin gemaakt, wij, het zwaarst be laste volk ter wereld een der redenen is dat wij ge woon zijn onze schulden te betalen (donderend applaus) wij hebben het voorbeeld gegeven dat het zoo niet langer kan, maar zij en er zijn volkeren onder die op den rand van den oeconomischen afgrond staan, of eigenlijk al bankroet zijn zij geven 500 miljoen pond jaarlijks uit voor hun wapeningen. Ook wij betalen onge veer dat bedrag, maar bij ons zijn het 400 miljoen ren tebetaling en aflossing van schulden en 100 miljoen voor Instandhouding van onze wapening, die ook nog minder kan als men ons voorbeeld volgen wil. Waarom zeg ik dit alles? Omdat tientallen betrouwbare personen mij vertellen, dat op het vasteland van Europa „de komende oorlog in veel kringen en op veel plaatsen alweer het gesprek van den dag is geworden!" Wat blijkt daaruit? Dat zij niets hebben geleerd uit de lessen van den vorigen oorlog... behalve de militairen, die lustig voortgegaan zijn met hun voorbereiding van dien oorlog, die tienmaal verschrikkelijker zal worden dan wat wij in 1914 beleefd hebben. Mag dit gebeuren? Neen en duizendmaal neen! Maar er zijn lichtpunten. Het besef, dat er ontwape ning moet komen is door de algemeene malaise versterkt Toch zal zelfs hij met al zijn trouwe medewerkers het probleem niet tot oplossing kunnen brengen als er geen moreele ontwapening ln de harten van alle menschen aan voorafgegaan zal zijn. Dit beteekent, dat wij moe ten zeggen en durven bekennen, dat een moord een moord is en dat wat de strafwet van leder land als moord beschouwt en straft, nooit, wanneer het ln het groot wordt toegepast, een wettig middel van „public pocily" kan zijn Er mag nietl anger onderscheid zijn tusschen het recht van het individu en het recht van een regeering (donderend applaus). Wy moeten de ellende en de afschuwelijkheden van den oorlog niet bemantelen, nooh meteenlg beroep, op wat dan ook, goedpraten. Wij moeten erkennen, dat wij geen recht hebben een poli tiek geschil door een reeks afsohuweiyke misdaden en moorden te beslechten en als wU ln ons hart zoover zijn gekomen, dan zal ook een ontwapeningsconferentie te Genève het succes kunnen boeken, waarnaar wij allen reikhalzend uitzien! D.T.S. IALCMARIA VICTRIX, 6—3. De eerste nederlaagwedstrijd van D.T.S. is in een 6-3 overwinning geëindigd. Deze zege was in hoofd zaak te danken aan het beter benutten der kansen. Alcmaria was in het veld absoluut niet de mindere. Zelfs waren er oogenblikken na de rust, toen D.T.S. tegen den wind had te spelen, dat Alcmaria ver in de meerderheid was. Maar de D.-achterhoede, goed gesteund door de kanthalfs, werkte alsof het een competitiewedstrijd gold. Voeg hierbij de zeer slechte schutterscapaciteiten der A.-voorhoede, dan is hun nederlaag wel te verklaren. Over het alge meen genomen is het een goede wedstrijd geweest, welke ongetwijfeld beloften voor de toekomst in houdt. Hoewel aanvankelijk de heer v. d. Hoven al9 scheidsrechter was aangezocht, kon deze zich niet me<>r vrij maken, waardoor de elftallen zich onder leiding van Eiland opstelden. Bij D.T.S. zien wij A. Kroon onder de lat, inplaats van Slikker, welke we gens vertrek heeft bedankt. Verder slaat P. Schrie- ken rechtsback en C. Jonker rechtsbuiten. Eecen en Dekker waren niet van de partij. D.T.S. trapt af, mara Alcmaria neemt direct het initiatief tot den aanval. Maar A. Kroon heeft er direct goeden kijk op, waardoor succes voorloopig uitblijft. Toch neemt A. de leiding. Een tam schot laat Kroon door zijn vingers glijden, 1—0 voor A. Dit was de eenigste fout, die de D.-keeper dien middag had. D.T.S. laat het er echter niet bij zitten, maar ook de A. defensie weert zich geducht. Kok- kes weet door goed doorloopen de gelijkmaker te scoren. 1—1. Direct hierop door denzelfden speler, 2—1. Nog is het D. niet genoeg. Steeds weer blijft de voorhoede aanvallen en met twee mooie schoten heeft v. Dijk evenveel malen succes. Met dezen stand breekt de rust aan. 41 voor D.T.S. Na de thee is Alcmaria in de meerderheid. Goed verdedigen smoort echter eiken aanval in de kiem. Vooral KooiJ weert zich in deze periode goed. D.T.s. trekt er ook enkele malen goed tusschen uit. e denken Speets te zien doelpunten, doch voor °Pen doel faalt hij. Alcmaria zet de buitenspelval open, waardoor verscheidene D.-aanvallen verloren tfasn. Als A. weer ten aanval trekt, zien wij C. Kroon slap wegwerken, waarna met een hard schot den nrorstand wordt verklein, 4-2. De vijfde goal van D-T.S. was ln Alcmaria-oogpunt zeer dubieus. Jon ker zette een corner-bal hoog voor het doel; de bal belandt hij Kuiper, die in eens met een hard schot tegen de paal schiet. Het leder ketste met veel effect over de geheele doelvlakte het veld in. De scheids rechter stond er vlak bij en kende goal toe, 5—2. Beide partijen weten hierna nog eenmaal te doel punten. D.T.S. door Speets. Alcmaria door haar links- r r e A,s het einde W(>rdt aangekondigd, heeft •T.S. derhalve dezen wedstrijd met 6—3 gewonnen. olgende week krijgt D.T.S. Westfrisia 2 op bezoek, i.aten wij hopen op een mooien, spannenden wed- siryd. VEENHUIZEN. Zondag spoelde L.V.C. I tegen D.E.S. I van Sybekar- apel. By onze aankomst was der ust die met 0-0 Inging Juist voorby. Spoedig bleek, dat de stand 0—0 wel heel toevallig geweest zal zyn. daar D.E.S. vooral ln samen- •po! deze keer veel sterker was. dan L.V.C., die trou wens niet volledig en met invallers opkwam. Daar ook de doelverdediger van L.V.C. ditmaal niet altijd op zyn qul vive was, moest het spel wel op een nederlaag voor L.V.C. I neerloopen. D.E.S. won met 40. Een wedstryd tusschen L.V.C. 2—D.E.S. 3 eindigde met 1—0 in het voordeel van L.V.C. 2. AARTSWOUD. Zondag gingen drie elftallen van onze voetballers naar Ursem om deze te bekampen. A. 1 speelde geiyk, 3—3. A 2 speelde eveneens gelijk, 1—1, doch de adspiranten A 3 wisten te winnen met 20. Zooals de cyfera wijzen waren ze tegen elkander opgewassenEr werd zeer vriend schappelijk gespeeld en vrooiyk kwamen ze weer binnen Van onze gymnasten wisten de adspirant-meisjes en -jongens beslag te leggen op een lsten prys met groepen, by de gehouden wedstrijden te Grootebroek. ANNA PAULOWNA. Zondagmiddag vonden op 't Sportterrein aan de Kleinesluis een tweetal wedstryden plaats. B.K.C 1 ontving om half twee J.V..C. De Julianadorpers hadden niet veel in te brengen. De eindstand was 9—0 voor B. KC. (Rust 5—0). J.V.C. maakte wel een zeer zwakken indruk en bo vendien pakte de achterhoede byv. lang niet genoeg aan Om drie uur begon de propagandawedstrijd tusschen West-Frlsla en H.R-C. De Enkhuizers met hun kampi- oensploeg, waarin de aanvoerder, keeper Van der Zei, vervangen was door Peeters. een talentvolle reserve- keeper; H.R.C. met 't aangekondigde elf UI, alleen Schol ten vervangen door Roobol. De elfUllen waren dus: HRC: Goudswaard; Siersma en De wyn; Stolk, Stompedissel en Roobol; Kapteyn. Van Til, Beneker, Sanders, Schapenkotter; West-Friaia: Peeters; Oerlemans. en Van der Kroon; Edelenbosch, Bakker en Krul; Peereboom, Ramkema, Jelles. Stelling en Horsman, Het begin is al direct fraai, Spannende momenten voor het HRC£doel do enal een overwinning voor de nieuwe eerste klassers verwachten, 't Verwondert dan ook wel als Beneker na een kwartier spelen uit een cor ner van Kaptyn Inkopt en H.R.C. zoo de leiding geeft, (1—0), Even hierna ls 't echter al 11, Nu gaat 't by West Frlsla van een leien dakje. Door zwakke momenten In de Racing-achterhoede wordt 't weldra 14 als Ramkema met een schitterend schot West Frlsla de leiding heeft gegeven en Stelling er nog twee goals aan toevoegt. Dan is 't rust, Na half-time duurde het twintig minu ten voor HRC, dat flink aanviel, succes heeft; Sanders werkte een voorzet van Kapteyn in 't net (24). Toen heeft Horsman er 25 van gemaaxt en 't leek of H.R.C. een zware nederlaag zou krygen, toen Jelles een voorzet van Peereboom langs Goudswaard kogelde en de Enk huizers even tevoren ook reeds, evenwel ln buitenspel spositie. een doelpunt hadden gemaakt, Beneker echter snelde nog eenmaal listig langs Oer- lemans en schoot van vlakby ln (36), Met dezen uit slag kwam 't einde. West-Frlsla verdiende de zege vol komen, Men moet by dergeiyke vriendschappelijke wed stryden tusschen twee elfUllen die een zwaar seizoen achter den rug hebben, geen geweldigs enthousiaste party voetbal verwachten, Dit scheen een groot gedeel- U van het publiek evenwel wel U verwachten en 't viel hun tegen. Ons deed het plezier nog zoo'n spirit te zien op een zomerschen Julidag tusschen deze twee ploegen. Scheidsrechter Brussel heeft o,l, tot Ieders bevrediging geleid, De publieke belangstelling was ongeveer het ge raamde getal: een kleine 500 toeschouwers, leden en do nateurs uitgezonderd, 's Avonds hebben beide elfUllen aan 't diner hun prij zen ln ontvangst genomen, West-Frlsla kreeg een beker en bloemen voor 't behaalde eerste klasseschap mee; HRC een herinneringsmedaille BKC ontving een medaille. uitgeloofd door den heer A, Bakker, IJscohandelaar, alhier en JVC kreeg alss urprise een medaille, door 't Medailehuls be schikbaar gesteld, Zondag gaat BJC.C. I naar Oudeslulzer kermis, WIERLNGEN. Succes-nieuws. Dinsdagavond (heden) Succes I Flevo I spelen een wedstrijd op het Succes-terrein. OUDESLUIS. Vrijdagavond jl. had D.O.S.K.O. II bezoek van Schagerbrug. nl een aardig gespeleden wedstrijd wist D. met 6T5 te winnen. Den geheelen wedstrijd wogen de partijen vrij goed teken elkander op en waren de doelen om beurten in gevaar. D. wist eerst een 2—0 voorsprong te verkrijgen, doch S. wist gelijk te ma ken. Toen was het de beurt weer aan D., welke den stanr tot 4—2 wist op te voeren. D. S.-aanvallen wa ren echter zeer gevaarlijk en werden meestal geleid door den linksbuiten. S. wist dan ook zelfs de lei ding te nemen met 5—4, doch kort voor het einde wist D. nog twee doelpunten te maken en alzoo met 6—5 te winnen. A.s. Zondag houdt D.O.S.K.O. I haar Jaarlijksche seriewedstrijden ter eere van de kermis. Gezien het programma belooft dit een mooien dag te worden. 1 uur: B.K.C.—D.O.S.K.O.. 2.15 uur: Wieringerwaard- Sparta; 3.30 uur: De twee verliezers; 4.45 uur: De beide winnaars tegen elkander. MOTORSPORT. D« Groote Prijs van Nederland. Zaterdag zijn weer in de grootsche internationale sport-arena ten Zuiden van Assen, te midden van de groen-grauwe Drentsche hei, de beroemde T.T.-motor- races gehouden. Reeds uren voor den aanvang der wedstrijden was de toeloop van belangstellenden enorm. Ofschoon het den ganschen nacht hard geregend had, werd het in den vroegen ochtend droog; op het oogenblik waar op de deelnemers voor de races zich gereed maakten voor den start, brak de zon door. Er stond een zacht windje, dat het verblijf op de tribune veraangenaam de en de vele regen der laatstee dagen had voor een degelijke stofbestrijding gezorgd. Men kon dus van ideale omstandigheden spreken, waaronder de wed strijden werden gehouden. Precies om 10 uur had de start van 250 en 350 c.M.3 machines plaats. Het geweldige contrast van een oogenblik van de diepste rust, gevolgd door het moment van het grootst denkbare geraas van het gelijktijdig vertrek van niet minder dan 41 coureurs, laat ook niet na indruk te maken, doch spoedig nadat de laatste ren ners door de eerste bocht zijn vertrokken, vraagt het verloop van den strijd de volle aandacht. In alle klassen bewezen de Engelschen hun supe rioriteit. In de 250 c.M.3 klasse bezetten de Engelschen, met Woods aan het hoofd, de drie eerste plaatsen, terwijl de Assenaar Timmer op New-Imerial als vierde aan komende het Nederlandsch kampioenschap wint. In de 350 c.M. klasse lagen de Nederlanders Van Gent en Davids tanvankelijk derde en vierde. Zij wer den langzamerhand teruggedrongen op de vierde en vijfde plaats, welke plaats Van Gent op A.J.S. tot het einde toe weet te handhaven. In de middagraces worden de buitengewone ver wachtingen, welke in het bijzonder van den Engelsch- man Hunt, winnaar van de Junior en Senior op het eiland Man ongetwijfeld een der snelste rijders van Europa mogelijk wel ter wereld, worden gekoesterd, spoedig bewaarheid. Reeds in de tweede ronde gaat deze formidabele Norton-rijder, die bijna horizontaal over zijn stuur gebogen ligt en er in de volgende baan de ongekende snelheid van 132 K.M. per uur uitdraait, aan 't hoofd en hebben zijn landgenooten Woods en Nott de grootste moeite hem te blijven vol gen. De Nederlandsche equipe wordt door machine-defec ten danig gedund: Schot wegens een gebroken ket ting, Van Heugten, Brinkhoff, Fijma en Van Gent wegens andere tegenslagen, moeten successievelijk opgeven, evenals de Belg Pincin. Jan Rijn is een der weinige Nederlanders, die zeer constant aan de race blijft deelnemen. Er wordt een hevige strijd ora de leiding gestreden, waardoor nieuwe records niet kunnen uitblijven. Hunt rijdt de 17.3 K.M. in 7 min. 41 sec. is 135,5 K.M. per uur! Daartegen is de houder van het oude record de Engelschman Woods, niet opgewassen: te Laagha- lerveen moet hij zwichten voor den Norton-rijder, die alweer sneller tijden scoort en achtereenvolgens 136 en 136.75 K.M. noteert! Alle Europeesche records op wegcircuits zijn hiermee glansrijk verslagen! De prestaties van het leading-team zijn den Hol landers te machtig en bij het ingaan vata de vijftiende baan worden zij allen zoowel door Hunt als door Nott gelapt. Niettemin ligt Rijk nog steeds op de zes de plaats en wanneer de race door Hunt. die zich tegen het eind ongenaakbaar toont, wordt beëindigd, bedraagt de ..chterstand van den Hollander slechts tien minuten. Inderdaad komt er aan den kop geen verandering meer en onder donderende toejuichingen komt Hunt als eerste door de finish op het moment dat Nott de laatste bocht doorvliegt, mogelijk met 200 meter ach terstand. Jan Rijk, Nederland's wegkampioen, gaat op A.J.S. als zesde onder de tonen van ons volkslied over de eindstreep. Zijn landgenoot van Pelt zit als zevende hem vlak op de hielen, terwijl nog 3 Hollanders even eens de race tot het einde toe hebben volbracht. Om half zes was de race beëindigd. De grootste snelheid werd behaald door Hunt, en bedroeg 136.75 K.M. per uur. Zwarte dag voor het Waasenaarsche strand. Drie badgasten door de zee meegesleurd Zondagmorgen tegen half twaalf was de 23-jarige Leid- sche student H. G. Werner ln de zee by Waasenaar aan het baden, terwijl zich eveneens te water bevond zyn schoonzuster G. Schmldt. Opeens dreigde laatstgenoemde door de zee te worden weggetrokken. Zy riep om hulp. waarop W. onmiddellijk naar haar toeging. Het meisje werd door eenige andere zwemmers gegrepen en behou den op het strand gebracht. W. werd echter door den stroom meegetrokken. Hy is verdronken. Verscheidene baders hebben nog pogingen In het werk geeteld om hem te redden. Toen na gerulmen tijd twee van hen W. ten slotte vonden en hy met behulp van een politieagent, die zloh met een reddingsiyn te water had begeven aan land was gebracht, bleek bij reeds overleden. Twee uur is men nog bezig geweest onder leiding van dr. Stoel uit Voorschoten, te trachten, de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet baten. In den namiddag tegen half vier werden de 29-Jarlge gehuwde J. Andries en de 19-jarige J. Remmerswaal, bel den uit Wassenaar, die in zee waren gaan baden, ver mist Pogingen om hen te vinden mislukten. Het duurde niet lang of beide ïyken spoelden op het strand aan. Ook by deze drenkelingen werd getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet is gelukt Tengevolge van een ongeluk hem Zaterdagavond J.l. overkomen, is gister ln het neutraal ziekenhuis te Alk maar overleden de heer W Balk. oud 59 jaar, oud-eecr van de provinciale commissie voor de veilingen in Noord-Holland en oud-lld van de provinciale staten van Noord-Holland. In tuinbouwkringen was de heer Balk een zeer ba kende en gezaghebbende persoonlijkheid en in die rich ting heeft hy dan ook veel verdlensteiyk werk ver richt waaronder een belangrijke verbetering in de ver pakking op de veilingen. Vooral ook op het gebied van glascultuur was de overledene zeer deskundig. Zyn teraardebestelling heeft plaats Donderdagmiddag 2 uur op da Algemeene Begraafplaats te Alkmaar, Te Aerdenhout la Zondag overleden de heer J. N. Hendrix. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. De heer Hendrix werd geboren ln 1862 te Amsterdam. Hy was in de hoofdstad een bekende figuur, Ongeveer, vyftlen Jaar waa hy lid van den gemeenteraad en werd daarna gekozen tot Ud der Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, welke functie hy ongeveer twaalf jaar heeft bekleed. In 1929 werd hy gekozen tot lid van do Eerste Kamer. De heer Hendirx was mede-oprichter van den Neder- landschen Aannemerabond, van welke organisatie hy go- durende de laatste Jaren eere-voorzitter was. In ver band daarmede vervulde hy verschillende functies. O a. was hy oprichter en mede-lid van den Raad van Arbi trage voor de bouwbedrijven ln Nederland Onder de vele andere functies ln het openbare leven, die de heer Hendrix heeft waargenomen, behoorde het lidmaat schap van den Zuiderzeeraad, een commissariaat van de Werkgevers Risico Bank en het regentschap van het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam. De overledene waa Ridder ln de Orde van den Neder- derlandschen Leeuw en Officier ln de Orde van Oranje- Nassau. Door den bliksem gedood. Zondagavond werd bij het inslaan van den bliksem de onderwijzeres der bijzondere school te Hollum (op Ameland) mej. A. Frederikse, gedood. In verschillen de percelen sloeg de bliksem in, zonder brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Woonark uitgebrand. Zondagavond is te IJmuiden tijdens een zwaar on weer, een in een berghaven nabij de Noordersluis lig gende woonark, bewoond door het gezin van der L. door den bliksem getroffen. Binnen korten tijd was het geheel van hout gebouwde vaartuig tot aan de wateroppervlakte afgebrand. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en kind, kon zich in nachtgewaad in veiligheid brengen en kwam met den schnk vrij. Vee door den bliksem getroffen. Op Texel zijn te De Wester, op eenigen afstand van elkaar, in de weide een paard, een schaap met lam en twee kalveren, door den bliksem doodgeslagen. Te Den Hoorn werd eveneens een paard door den blik sem getroffen. Bliksem ingeslagen op een boerderij. Bij een kort. maar hevig onweer is Zondagavond te Nieuwe Wetering de bliksem ingeslagen in de kapi tale boerderij van S. v. B. Jr. Voordat de brandspuit arriveerde, sloegen de vlammen reeds fel uit. De hooiberg, die juist geheel was gevuld, benevens de stallingen en een schuur, brandden tot den grond toe af. Alleen de woning bleef behouden. Het vee kon in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. Over geheel Friesland heeft het ongekend hevig geonweerd en op tal van plaatsen, vooral in de omgeving van Heerenveen, kon brand worden waargenomen. Maandagmorgen stond in het station te Leeuwarden het water nog in de vestibule. Wolff meldt uit Boedapest: In den Vrydagavond li uur 20 van Boedapest naar Szegedln vertrokken trein maakte de conducteur tydens de reis, aanmerkingen op de spoorkaartjes van een drietal reizigers. Na een heftige woordenwisseling kwam het tot een kloppartytje, tot plotaellng een der reizigers zich op den buffer van den wagen begaf en daar de luchtrem opende, zoodat de trein stilhield. De man werd door eenige andere reizigers en sol daten gegrepen. Uit alle wagons stormden reizigers naar bulten. Plotseling kwam da conducteur van den trein opge wonden aanhollen en schreeuwde den reizigers toe, vlug in te stappen, daar de 16 minuten te voren uit Boeda pest vertrokken Orlënt-expres naderde. In de verte zag men werkelijk reeds het witte reflectorllcht van den expres. Nu begon tusschen den personentrein en den expres- trein een wedren op leven en dood. De personentrein vloog met een snelheid, grooter dan van welke snel trein ook het station Monor binnen, De wlaseklwachter van het station, die door de ver traging al vermoedde, dat er Iets niet ln orde was, bracht den trein op een zyspoor, waar by bleef staan. Nauweiyks had de trein het hoofdspoor verlaten, of de uit twee wagons bestaande Orlentexpres vloog door het station. De arbeider Michael Eros, dl# op den buffer was ge klommen werd toen ln arres gesteld Het Tweede Kamerlid de heer De Vlaeer heeft aan de ministers van blnnenlandache zaken en landbouw en van blutenlandsche zaken de volgende vragen ge steld; 1. Is het aan de Regeering bekend, dat op de U, ge houden vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nyverehld en Handel oud-minister M, W, F. Treub een zeer agressieve rede tegen de Unie der Socialistische Sovjet Republieken heeft uitgesproken, welke rede een economische oorlogsverklaring Inhield, van felle vij andschap tegen het huidige regime In de U, S, S, R. ge tuigde en waarby gepoogd werd de anti-SovJet-hetze die tot oorlog moet leiden, zooveel mogeiyk te ver aterken? Is het der Regeering eveneens bekend, dat genoemde rede warm werd toegejuicht en dat de aanwezige mi nister Verschuur zeer demonstratief van zyn instem ming met die rede getuigde, waardoor deze aanval op de U. S. S. R. een zeer aterke politieke strekking kreeg, wyi ze rechtstreeks van de zyde van den Nderlandachen Regeerlngsvertegenwoordlger werd ondersteund? 3. Heeft dit optreden van genoemden minister de goedkeuring van de Regeering en wenscht zy een boy cot-beweging tegen vanwege de U. S S. R. ln te voe ren waren, alsmede het kweeken van vyandschap tegen het Sovjet-regime openiyk of bedekt te ondersteunen? 4. Zoo de sub 3 gestelde vraag ontkennend wordt beantwoord, la de Regeering dan bereid te verklaren, ln afwyking van het optreden van minister Verschuur, geen Instemming met het vyandlg optreden van oud minister Treub te kunnen betuigen, cn geen enkele daad van vijandschap tegen de U S S SR te zullen bevorderen?

Schager Courant | 1931 | | pagina 7