ilüitii Wiiiws- Almtiitit- UillniM M. KLERCQ - Oen Helder, Slecht geslapen Eerste Blad. Ingezonden Stukken. M. KLERCQ. Petitionnement v. Internationale Ontwapening HEEREN-BAAI Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 18 Juli 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8901 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend* dit nummer bestaat uit vier bladen Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer G. H. Geerligs, Anna Paulowna, in uw blad van Woensdag 15 Juli, verzoekt ondergeteekende plaatsing van onderstaande, waarvoor bij voorbaat onzen dank. De heer Geerligs laakt allereerst de broodprijsverhoo- ging van de leden afd. Zijpe en omstreken van den Ne- derlandschen bakkersbond en maakt tot motiveering van zijn standpunt gebruik van de beschouwingen van den heer J. Smit in „De Veldbode." Nu is „De Veldbode" een zeer partijdig landbouwblad en zijn bedoelde beschouwingen van den heer Smit to taal misleidend. Zooals de heer Geerligs kan weten, is op uitnoodiging van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid dooi de hoogleeraren Prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam en prof. H. A. Kaag te Tilburg een rapport uitgebracht van hun grondig en onpartijdig onderzoek, betreffende de kleinhandelsprijzen van Verbruiksartikelen ten opzichte van de groothandelsprijzen en grondstoffen voor de be reiding van de verbruiksartikelen. Het eerste gedeelte van het door genoemde hoogleer aren uitgebrachte rapport, de tarwe-, bloem- en brood prijzen betreffende, verscheen onlangs en werd in alle bladen gepubliceerd. Daarin werd duidelijk en onpartijdig aangetoond, dat over het algemeen de broodprijzen niet te hoog waren In verhouding tot de tarwe- en meelprijizen en in verhou ding tot vroegere jaren. Waar nu de broodprijzen in Zijpe en Omstreken over het algemeen middelmatig toch laag stonden, is het zeer logisch en beslist gemotiveerd dat men daar de brood prijzen met 2 ct. per 8 ons heeft verhoogd, (verhooging van de broodprijzen heeft in de meeste plaatsen plaats gevonden) daar het meel door invloed van de Tarwe- wet met f 2, per 100 Kg. is verhoogd en bovendien reke ning is te houden met het feit, dat een beduidende min dere brooduitkomst wordt verkregen. Enkele bakkers hebben nog wel voorraad, doch kan dat meel bij vroegen aankoop op termijn, zeer goed «ïuuxdf.r zijn dan dagprijs en bovendien hebben de bak kers, die groote voorraden aanhouden, bij eerderen broodafslag, het nadeel daarvan ondervonden, zoodat eenig eventueel voordeel, vroegere verliezen eenigszins compenseert Door den heer Geerligs wordt beweerd, dat het brood ■door de boeren zelve gebakken smakelijker is, dooh deze bewering berust zeer waarschijnlijk op den specialen smaak van den heer Geerligs en wellicht eenige andere tarweverbouwers, doch bijna algemeen prefereert men bet brood, dat door een goed vakman wordt bereid, afge zien van eenig voordeel, wat zeer denkbeeldig is. de tarwewet: Natuurlijk is de heer Geerligs uit den aard der zaak voorstander van de-Tarwewet, gezien de „REUSACHTI- GEN STEUN." De STEUNTREKKENDE tarweverbouwers, verschil len naar de uiterlijkheden en leefwijze wel zeer van steuntrekkende, zooals wij die In den dagelijkschen han del en wandel kennen en schijnen de STEUNTREKKEN DE TARWEBOUWERS het als een moreele plicht te beschouwen, dat de gemeenschap hun dien steun ver leent De heer Geerligs vraagt: „Hoe zou de toestand in den landbouw zijn, zonder een tarwe wet?" en vergeet de heer Geerligs, dat de grootste categorie akkerbouwers, alsook alle tuinbouwers en de veeboeren geen enkel voor deel ondervinden van de door den heer Geerligs zoo ge roemde tarwewet en verder dat duizende menschen daar van nadeel ondervinden en een zekere categorie, door invoering van de Tarwewet, zelfs geheel dreigt ten gron de te gaan. Voorts gelooven wij niet dat de steuntrekkende tarwe verbouwers, den loonstandaard in Nederland op peil zul len houden. Firma D. Koeten, Firmant H. Scheltus. Nieuwe Niedorp, 16 Juli 1931. hoe te nieuwe niedorp schoolbezoek wordt bevorderd. Bij ons wordt jaarlijks een kinderschoolreisje geor ganiseerd door de vereeniging „Bevordering van trouw schoolbezoek". Volgens verkregen inlichtingen blijkt dat daarvoor een reglement is ontworpen, de bepaling bevattende: meer dan twee dagen schoolverzuim ontnemen aan het betrokken kind de mogelijkheid aan het school reisje deel te nemen. Nu doet zich het geval voor, dat twee kinderen van één gezin verleden najaar, buiten hunne schuld, drie dagen na het einde der groote vacantie weer ter school kwamen. Dit kwam daardoor: de ouders van genoemde kin deren waren met deze naar Zeeland te logeeren. Mogelijk nu is bovengenoemd verzuim ongeoorloofd, maar 't lijkt mij in strijd met elke rechtsopvatting, kinderen aansprakelijk te stellen voor mogelijke nala tigheid van ouders. Buiten dat. Laten we eens bezien welke de uitwerking van iets dergelijks op het ontvankelijke kindergemoed kan zijn. De vacantie is aangebroken. Is er voor het kind iets mooiers denkbaar? Zomer! Vacantie! Spelen met de kameraadjes. Deelgenoot in vreugde, meedoen in spel en jool. De kameraadjes gaan een uitstapje maken... naar Bergen... naar... ja,... naar een mooie plaats, onder gaan nieuwe, voor het kind zoo noodzakelijke, gewaar wordingen. Zij zijn opgetogen, ja, uitgelaten met het vooruit zicht van het komende. Spreken met elkander zooals vriendjes doen, zooals deelgénootjes betaamt. Allen gaan zij op in de vervulling van wat komende GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. is, alleen deze twee niet, omdat Vader, hunne Vader.. Zy deelen niet in het vooruitzicht door de schuld van hem, van haar die zij Vader en Moeder weten. „Eert Uw Vader en Moeder" ter eener zijde, „onder mijn de liefde van het kind tot de ouders" ter andere zijde. „Kinderen moeten menschen worden, bezield met een vrije geest voor waarheid, liefde en solidariteit-" Zouden er kinderen zijn die niet in zich hebben de liefde tot waarheid? Voelt gij, geachte lezer of lezeres, niet met mij de funeste uitwerking op die kinderzieltjes? ,,'k Weet niet of hij iets misdreef, ze zeggen dat ie wel deed." Daar wordt een kind gekruist. Zelfs al zouden deze kinderen door eigen nalatigheid de school verzuimd hebben, dan nog lijkt het mij niet den weg van: „ocg om oog" toe te passen en dat nog wel na verloop van bijna een geheel jaar. Dan zeg ik hulde aan C. Groot, garagehouder alhier, voor z'n daad van kinderliefde door, direct na de uit spraak der schoolcommissie, één zijner auto's beschik baar te stellen voor deze twee uitgesloten kindertjes. Dat zulke gebeurtenissen niet meer onder de aandacht behoeven te worden gebracht, is de wensch van ver schillende ingezetenen van Nieuwe Niédorp. U, mijnheer de Red., dank voor de opname, D. Doe dan zooals ik en koop een Kapokmatras met daaronder een Anping Matras bij Dat garandeert een gezonde, heerlijke slaap. Groote keuze Salon-, Slaap- en Woonkamer- Ameublementen in groote verscheidenheid. Nergens grooter keuze. Complete meubileering. De ramp der aardappel ziekte in Noordholland. SPOORSTRAAT 8-10. Tel. 206. Actie op touw gezet tot het treffen van maatregelen voor steun aan de getroffenen- Men schrijft ons: Naar aanleiding van het vroege en zeer ernstige optre den der aardappelziekte, is in betrokken kringen van land- en tuinbouworganisatie een aotie op touw gezet tot het treffen van maatregelen voor steun aan de getrof fenen en tot het doen gaande houden van het bedrijfs leven. Deze actie heeft tot gevolg gehad, dat onder voor zitterschap van een Regeeringsvertegenwoordiger 'n ver gadering is gehouden met een aantal burgemeesters, wel ke vergadering van oordeel was dat door deze ramp in vele bedrijven en gezinnen een noodtoestand is gescha pen en aan een Commissie opdroeg, onverwijld stappen te doen ter bevordering van steun aan deze gezinnen en bedrijven. In deze commissie werden benoemd de burgemeesters van Andijk, Obdam en Grootebroek, de heeren Th. Roos je en Jac. Groen Az. voor de Tuinbouworganisaties en hieraan toegevoegd vertegenwoordigers der Landarbei ders-organisaties. Op de vergadering van deze commissie werd als Voor zitter hiervan benoemd de Weledelachtbare heer N. Dek ker, b urgemeester van Obdam en tot Secretaris de heer Jac. Groen Az., te Zuidsoharwoude en besloten ten spoe digste gegevens te verschaffen omtrent den omvang van de geleden schade en de gevolgen hiervan voor het be drijfsleven. Te dien einde is aan de burgemeesters van de gemeenten, die geacht worden te liggen in het vroege aardappeldistrict, een circulaire gezonden met het ver zoek in overleg te treden met de plaatselijke tuinbouw- vereenlglngen, teneinde de geleden schade bij de getrof fenen op te nemen. De commissie, overtuigd dat in vele gevallen spoedige hulp de beste hulp zal zijn, heeft hierbij verzocht te wil len zorgdragen, dat de gevraagde gegevens vóór 24 Juli worden ingezonden bij den secretaris en vertrouwt hier bij op de volle medewerking van de Hoofden der Ge meenten en de Besturen der plaatselijke vereenigingen te mogen rekenen. Getuigen. En na, vandaag nogl Goed, U heeft gelijk, voor 100 procent gelijk. Het petitionnement kan geen wonderen verrichten, het i3 maar een klein middel. Het kan, let wel, het kan de vredesbeweging zelfs schade doen en niet zoo'n klein beetje. Want het kan mislukken! Een half millioen handteekeningen is veel te wei nig. Wij hebben een getal in onze gedachten dat met zeven cijfers wordt geschreven en waarin de een niet voorkomt. Hoe groot de oplage is van alle Nederlandsche dagbladen, weten wij niet. Dit staat echter vast: de vijf meest verspreide leveren er eiken dag meer dan een half millioen. Er is dus niet veel te cijferen om tot een mil- lioenen-getal handteekeningen te komen! Als de menschèn maar niet zoo laksch waren. Gisteren zaten wij in den trein en zagen plotseling een mede-reiziger naar zijn vulpen grijpen: in den schokkenden wagen wilde hij plotseling het peti tionnement teekencn! Zijn dame stootte hem aan en zei: „Zoo kan je toch niet schrijven. Vanavond zullen we het wel doen, als we thuis zijn". „Maar dan vergeten we het weer!" spartelde hij tegen en bergde zijn vulpen weg. Het was de tiende dag van het petitionnement. Misschien had deze man al 9 keer het plan gehad orn te getuigen, doch telkens verzuimd de eenvou dige daad te doen. Stellig zal hij niet de eenige zijn en zoo gaan dui zenden getuigenissen verloren. Nogmaals: een petionnement heeft maar beperkten invloed en één handteekening is minder dan een droppel in den oceaan. Misschien zouden U en ik het petitionnement niet gekozen hebben als strijdmiddel vóór den vrede. Best mogelijk, maar nu het als zoodanig wordt aan gewend en omdat U en ik toch ook ontwa pening willen, is het onze zedelijke plicht, om het te helpen slagen. De gunstige uitwerking moeten we niet overschat ten, maar laat ons dit wel beseffen: de misluk king zal een fatale uitwerking heb ben. Teekent dus. Neemt een formulier uit een dagblad en als ge dat niet hebt, dan uit onze krant. Zendt het ons toe in een open envelop: voor lYa cent zijt ge klaar. De Engelschen zeggen: Do it now! Doet het nu, op z'n Hollandsch, en wij voegen er aan toe: Zelfs al zit ge in den trein. Hierlangs afknippen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Naam Adres Adres Naam Naam 1 Adres Adres i Bovenstaand formulier kan onderteekend worden door alle Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. Ieder map slechts één formulier onderteekenen. Niet alleen abon- né's, maar alle gezinsleden, die den vereischlen leeftijd hebben bereikt, mogen teekenen. Elk biljet man vier handteekeningen bevatten niet meer. wel minder. i ECHTE FRIESCHE. 20-50ct.perons Het petitionnement voor Internationale Ontwapening! (Kan als drukwerk verzonden worden.) Wij vestigen er nogmaals de aandacht van onze lezers op, dat zij het petitionnement voor internationale ontwapening als drukwerk aan ons bureau kunnen inzenden; dus gefran keerd met slechts IV2 qent, anits dit geschiedt onder open omslag en op het petitionnement niets andeirs voorkomt, dan naam en adres der onderteekenaren. Correcties of toevoegin gen mogen niet worden aangebracht. Versoheidene onzer lezers waren zoo han dig om in één briefomslag meerdere in gevulde b|l]etten in te sluiten. Hier mede woerden natuurlijk de onkosten, die toch al bijna niets beteekenen, tot een minimum teruggebracht. DE REDACTIE. Theater Royal. Een grootsche operettefilm „De Onbekende Vader", die deze week in Theater Royal draait, een film met amussanten en boeienden inhoud, mooie muziek en aar- digo liedjes. Mady Smlth in het meisjespensionaat wil bij het eer ste optreden van den Amerikaansohen Jazz-zanger, Mexim Merblanc anwezlg zijn. Op den dag van Merblanc's aankomst heerscht er In het Tiveli-cabaret een ongekende zenuwaohtige drukte. De heer Merblanc toont zich door de hartelijke ont vangst zeer verrast. Hij heeft echter een teleurstellen de mededeeling te doen. Hij kan n.1. dien eersten avond niet optreden. Hij is door de reis eenigszins verkouden geworden en wenscht niet de eerste indruk door een tij delijke indispositie te bederven. Jimmy Bolt, de man die voor alles en nog wat invalt, zal dus moeten optre den om de in het programma ontstane leegte op te vullen. Het publiek lontvangt hem eerst een weinig koel, want het is teleurstellend, doch na afloop van zijn num mer heeft hij toch een hartelijk applaus te incasseereiu Alleen Mady Smith weet niets van de rolverandering af. Voor haar is de zanger van dien avond de held van haat; meisjesdroomen: Maxim Merblanc. Aan den artistenuit- gang wacht zij hem op om hem om een autogram ta vragen, wat maar al te graag gegeven wordt, want Jim my Bolt heeft zich dadelijk hopeloos in het meisje ver liefd. Een vroolijk besluit van den avond in een Mun- chener biertuin brengt de twee voor goed bij elkaar. Te gen het krieken van den morgen ontdekt Mady dat er ook nog zoo iets als een pensionaat bestaat en staat haastig op, juist wanneer Jimmy op het punt staat zijn ware identiteit bloot te legen. Terug in het pensionaat wacht Mady een dubbele verrassing: de directrice dia haar opwacht en het bericht dat haar vader haar zal komen halen. Mady's vader was voor Mady zelf een soort legende geworden. Haar moeder had zij al op zeer jongen leeftijd verloren. Zij was in het pensionaat opge groeid en haar vader liet verder niets van zich hooren dan de maandelijksche cheques, waarmede haar pen- siongeld voldaan werden. Het is voor Jimmy en voor Mady een kleine streep door de rekening. Mady be vreesd, dat haar vader nimmer een verloving met een cabaretartist goed zal vinden, verzoekt hem een ander beroep te willen kiezen. Jimmy is maar al te graag be reid. Tien jaar heeft hij zich door de directrice van het cabaret moeten laten koejeneeren, tien jaren lang heeft zij hem uitgebuit en hem geen gelegenheid gegeven zich hooger op te werken, nu kan hij zich eindelijk van haar vrij maken. Hij benut deze gelegenheid om haar al zijn haat en al zijn grieven in het gezicht te slingeren. Mid den in deze woedefulminatie belt hem Mady op en deelt hem mede, dat zij per ongeluk haar vader heeft verteld, dat haar verloofde Maxim Merblanc heet en zanger is en dat haar vader niets van een verloving nu wil weten De eenigste redding voor hen is nu, dat hij minstens nog eenmaal moet optreden om haar vader te laten hoorea hoe een groot kunstenaar hij is. Jimmy is wanhopig. Niet alleen heeft hij zich al onmogelijk gemaakt bij zijn directrice, maar al mocht hij nog optreden, dan zou Mady's vader ontdekken, dat de werkelijke Mexim Mer blanc een andere is dan Jimmy Bolt. Anders zou het zijn, wanneer Maxim Merblanc hem in de gelegenheid wilde stellen nog eenmaal voor hem in te vallen. Dit staat Maxim Merblanc toe. 's Avonds zingt jimmy dus nog eens het lieed: „Het Sprookje van het geluk", het succeslied van Maxim Mer blanc. Mady is aanwezig met haar vader. Wanneer Jim my hen ziet schieten hem de woorden terug in de keel, want Mady's vader Is niemand anders alsMaxim Merblanc, de echte Merblanc, die hij 's middags in zijn. pleidooi nog voor een „oude notekraker" had uitgemaakt en voor een „man met ideeën van hetjaarnul". Doch Jimmy is niet gauw uit het veld te slaan. Hij deelt het publiek mede, dat hij een ander lied zal zingen, want de man die „Het sprookje van het geluk" veel beter zingt is in de zaal. Hij zal daarom een lied van eigen compo sitie zingen, dat niemand voor hem gezongen heeft en dat Mady hem heeft geïnspireerd: „Het Maskotje". Nu hij zijn liefde verdedigen moet, zingt Jimmy beter dan anders. Maxim Merblanc is de eerste die applaudiseert wanneer het lied uit is. Het sprookje van het geluk is voor Mady werkelijkheid geworden, nu haar vader geen bezwaren meer maakt.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1