Alomeci Nitiws- Adtciitmit- Lallmillal De toestand in Duitschland. Uitgevers: N.V. ?Jl TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De aankomst der Duitsche Ministers te Parijs. Naar Londen. h,i Verkeersongevallen. Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 21 Juli 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8902 EORRAfllT. I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 1 J dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 1 tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hartelijke ontvangst. De Duitsche Ministers Brüning, Curtius en Von Bülow zijn in Parijs aangekomen. Verschillende Fran sche ministers waren aan het Noorderstation ter ont vangst aanwezig. De correspondent der N.R.Ct meldt over de ontvangst: De ontvangst van de Duitsche ministers met gevolg b bijzonder hartelijk geweest. Lang voor de aankomst van den trein had zich een dichte menigte verzameld, zoowel op het perron als buiten het station. De Fran sche ministers en de hooge ambtenaren, evenals de ver tegenwoordigers van de Duitsche ambassade waren in zwarte jas met hoogen hoed. De Franschen onder- igek hielden zich met/de Duitschers, zoolang de trein op zich liet wachten. Door de zorg var. de spoorwegmaat schappij was het perron met planten versierd en een kleine on.tvangruimte ingericht. Binnen en buiten het «tation was een uitgebreide ordedienst op de been. De menigte wordt op 3000 geschat, maar was blijkbaar grooter. Het waren voornamelijk tot de linkerpartijen behoorende Franschen. Toen de treia stopte, sprong de Duitsche gezant te Parijs, die de ministers tot de grens was tegemoet ge deisd, er het eerst uit. Hjj stelde de heeren aan elkaar roor. De eerste vraag was, of zij een goede reis hadden jetiad. De ontvangst droeg een eenvoudig karakter en ging snel in haar werk. De ministers zouden elkaar over en weer dadelijk terugzien. De persfotografen openden tweemaal achtereen een spervuur op hen. Daarna bereikten zij snel den auto van de ambas sade. Op dat oogenblik geraakte de opeengedrongen massa in geweldige beweging. Zij drong op en het kostte den agenten de grootste moeite den rijweg vrij hiM te houden. Zoodra de menschen de gasten gewaar wer den, ging een geklap op, dat door de kreten „Leve de Vrede" overstemd werd. Er werd ook „Leve Frankrijk" geroepen. De Duitsche ministers dankten glimlachend voor de ovatie, alvorens met den gezant in den auto te stappen. De wagens baanden zich met moeite een weg door de menigte. Toen Laval en Briand wegreden, wer den zij toegejuicht, vooral Briand. Een enkele betooger floot zonder dat dit verdere gevolgen had. De mani festatie droeg een uitgesproken pacifistisch karakter. Alles bij elkaar was het een indrukwekkende ontvangst, die den eersten kanselier van Duitschland ten deel viel, sedert het bezoek van Bismarck in 1867 aan de Parjjsche tentoonstelling, tezamen met den toenmali- gen keizer. De massa heeft daardoor haar ernstig ver langen uitgeschreeuwd naar behoud van den vrede. Om 15.30 uur kwamen Brüning en dr. Gert van de Duitsche ambassade op het departement van buitenland- sche zaken aan. Laval was van de aankomst op de hoogte gesteld. Hij wachtte Brüning aan den Ingang van zijn kabinet op en schudde hem hartelijk de hand. Daarna trokken beiden zich terug. ie, t ïrla# r h in 4 doet Hal ^ee el 0 te de> Ds >ni ïoor ,'dht ioei ;lsct r 1* eg?: Pt* eer h, ovq *1 Volgens berichten, die ter bevoegder plaatse uit Parijs zijn ontvangen, zijn de besprekingen tijdens het bezoek aan Brüning aan Laval en dat van Curtius aan Briand op zeer vriendschappelijken toon gevoerd. Het bezoek van Brüning aan Laval duurde lang. Vervolgens heeft van 4.30 uur tot 7.30 de aangekon digde groote conferentie tusschen de Fransche en Duitsche ministers plaats gehad. De Franschen heb ben zich in deze uitgebreide gedachtenwissellng leven dig geuit. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat het resultaat van deze bespreking was, dat men de te Parijs te behandelen vraagstukken heeft afgebakend. Het is begrijpelijk, dat men in dit stadium in officieele kringen ten aanzien van de eventueele resultaten eenige reserve aan den dag legt, maar dit neemt niet weg, dat de hoop bestaat, dat een weg tot overeenstem ming zal worden gevonden. Tusschen Laval en Brüning zouden zeer snel goede persoonlijke betrekkingen ontstaan zijn. Daar de Ame- rikaansche, maar ook sommige Britsche kringen niet zeer geestdriftig zijn voor een leening op langen ter mijn, spreekt men ook over de mogelijkheid van een buiteniandsche garantie voor Duitsche schatkistbiljet ten. Wat de credietverleening betreft, zou volgens be richten uit Parijs aan het volgende zijn gedacht: In de voornaamste landen, die voor credlethulp in aanmerking komen, Engeland, Frankrijk, Amerika, Ne derland en Zwitserland, worden te dien einde consorti ums gevormd. Hierbij deed zich tegelijkertijd de vraag voor, of deze maatregel voldoende zou zijn en of niet voor de vergrooting van de in Duitschland noodige cir- culatiemiddelcn. .nieuwe geldmiddelen in het Duitsche rijk moeten worden Ingevoerd. Een verder voornaam punt van bespreking maakten de maatregelen uit, die in Duitschland na opheffing van den bestaanden dwang toeetand genomen móeten worden, en voorts welke fi- nancieele en politieke garanties er zullen moeten ko men, wanneer een leening verstrekt wordt. Deze laatste vraag zul echter pas te Londen volledig behandeld wor den Onopgehelderd is voorts de principieele kwestie gebleven of de komende internationale hulp door het VeLSj van crc<l'eten zal moeten geschieden door dtL T*n een dd°r de centrale banken aan de Duit- iwhe Rijksbank te verstrekken her-disconto-credlet of -Mn de r**ecringen aan Duitschland te ver- «i«V n lnt€,rnftional« leening. Naar Duitsche mee- ïa UÏÏ al,deM kwe8U** °P de Londsche conferen- ue «eer ln nieuwen vorm aan de orde komen. Bij de slotberaadslagingen over de Fransche deelne ming aan internationale credietverstrekkingen voor Duitschland, zijn uitdrukkelijk de politieke en flnan- cieele voorwaarden voor Franschen steun opengelaten, aangezien men den tijd nog niet rijp achtte om hier over een beslissing te nemen. Naar Duitsche opvatting is het voornaamste van de besprekingen te Parijs in de eerste plaat3 het feit, dat beide regeeringen besloten hebben rechtstreeks tot overenstemming te komen. Dit feit wordt als het voornaamste resultaat der Parijsche besprekingen beschouwd. De Duitsche deelnemers leg gen er bijzonder den nadruk op, dat minister-president Laval een juist begrip heeft getoond voor de open bare meening in Duitschland en tijdens de onderhande lingen herhaaldelijk erop heeft gewezen, dat Duitsch land niets mag worden opgedrongen, wat rijkskanse lier dr. Brüning, die het volle vertrouwen der Fransche onderhandelaars heeft verworven, onaannemelijk voor de Rijksregeering acht. De Duitsche ministers hebben te Parijs drie belangrijke conferenties gehad. Eerst met Amerika van finantleel technischen aard, daarna met Engeland, Frankrijk, Ame rika, Japan, Italië en België en tot slot een bespreking met Frankrijk. Directe resultaten hebben al deze confe renties niet gebracht en uit het officieel communiqué van deze besprekingen gegeven, blijkt wel dat alles af hangt van de conferentie te Londen, waarheen de hee ren zich nu allen hebben begeven. Ook de vertegenwoor digers van Frankrijk. Uit alles spreekt wel een optimis tische geest, ofschoon ook nog wel andere geluiden ge hoord worden. De Fransche bladen toonen zich niet tevreden, of schoon de toon der ontevredenheid wat Is getemperd. Uit Londen komt het bericht dat men de Fransche voorwaarden van de honderd millioen alle nog als dood beschouwd. Amerika heeft deze voorstellen onaanneme lijk verklaard. Men overdenkt blijkbaar thans een politiek morato rium van 5 jaar, waarbij alle partijen zich verplichten om zich voor vijf jaar te onthouden van alle politieke en diplomatieke avonturen, die de rust van Europa in gevaar kunnen brengen. Ook andere landen zouden daaraan kunnen medewerken. Volgens een Franschen correspondent van de Tele- graph moet men de woorden in het officieele communi qué betreffende vertrouwen en samenwerking nog als een vromen wensch opvatten. In werkelijkheid zouden, volgens hem, de Fransche en Duitsche stellingen nog zeer ver van elkander staan. De ministers der verschillende landen zijn naar Lon den gereisd en gedurende die reis is er nog gedelibi- reerd in het salonrijtuig van den minister-president van Frankrijk. Ongeveer 200 personen bevatte de extra-trein. Op het stoomschip de „Cóte a Agar" is de reis naar Dover ge maakt De aankomst te Londen. Nog nooit toonde Victoria Station te Londen een too- neel als dat, hetwelk men Maandagmiddag om 5 uur 15 aanschouwde bij de aankomst van den trein met de delegaties ter Londensche conferentie. Reeds een half uur te voren wees een leger vanhooge hoeden van de leden van het diplomatieke corps en de officieele Britsche vertegenwoordigers op het perron, alsmede de steeds dichter wordende menigte, die de toegangen tot het perron vulde, op een groote gebeurtenis. Onder de aanwezigen bemerkte men de Fransche en de Italiaan- sche ambassadeur, de leden der Duitsche ambassade en de Amerikaansche ambassadeur te Brussel, Hugh Gib- son. Ongeveer een kwartier vóór het binnenkomen van den trein verschenen MacDonald en Henderson. Toen de trein precies om 5 u. 15 het station binnen reed, werden aanstonds de bekende gezichten der Fran sche, Duitsche, Italiaansche en Belgische staatslieden zichtbaar. MacDonald en Henderson drukten hun col lega's vriendschappelijk de hand. Onder het stormachtig gejuich der menigte vóór het station reden de auto's met de verschillende delegaties naar de hotels. De conferentie. 's Avonds om half zeven is de conferentie der minis ters begonnen. MacDonald ontving de gedelegeerden In zijn kamer in het Lagerhuis, welke reeds onder veel premiers het tooneel van crises en regelingen is geweest De zitting duurde tot kwart over acht. Het uitgegeven communiqué vertelt over deze eerste conferentie: De eerste zitting der internationale conferentie werd om half zeven onder voorzitterschap van den Britschen premier in het Lagerhuis gehouden. Deze opende de conferentie met het welkom heeten der gedelegeerden; hij gaf een uiteenzetting van den oorsprong en de oor zaken der crisis, wejke tot den huldigen toestand heb ben geleid, en wees op het gewicht van de taak der conferentie. Minister-president Laval bracht rapport uit over de besprekingen, welke te Parijs zijn gehouden. Hij gaf opnieuw uiting aan de hoop op een loyale samenwer king tusschen Frankrijk en Duitschland voor het her stel van het vertrouwen en het crediet der wereld. Dr. Brüning bevestigde den goeden geest van samen werking en,uitte zijn dankbaarheid voor de gelegen heid, welke hem was geboden te Parijs besprekingen te houden. Hij gaf vervolgens aan de hand van sta tistieken een uiteenzetting van den financieelen toe stand van Duitschland en van de maatregelen, die zijn genomen om haar te bestrijden. De in het communiqué vermelde uiteenzettingen van dr. Brüning betroffen hoofdzakelijk do Duitsche crisis en den financieelen toestand van Duitschland. De rijks kanselier wees erop dat voor alles het opvragen der buiteniandsche credieten moet worden gestaakt Daarop vatte MacDonald nogmaals de uiteenzettingen van dr. Brüning samen. De besprekingen werden in vriendschappelijken geest gevoerd. In Duitschland heeft de conferentie te Parijs een ge matigd optimisme wakker geroepen. Men hoopt op gun stige resultaten. Zelfs de zoo sterk anti-Fransche „Deutsche Alg. Zeitung" spreekt van de hoop, dat een nieuwe periode in de Fransch-Dultsche betrekkingen zal mogelijk blijken. De oppositie is natuurlijk verbitterd, ook dit wijst op het bereiken van resultaten. Over één ding zijn echter alle bladen het eens. Niet Parijs, maar Londen, zal de beslissing brengen. Daar zou ook moeten blijken of Frankrijk Inderdaad met po litieke eischen in verband met de groote leening voor Duitschland komt, en zoo ja, of die voor Duitschland draagbaar zullen zijn. Zelfs acht men het mogelijk, dat over een politieken wapenstilstand te praten zal zijn. Laat ons voorloopig afwachten, de conferentie schijnt niet lang te zullen duren. Woensdag schijnt de Duit sche rijkskanselier Brüning reeds weer huis-toe te gaan. Drie dooden en eenige zwaar en licht ge wonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Rot terdam een vrachtauto in botsing gekomen met een motorfiets. De motorrijder en de duo-rijdster vielen. Eerstgenoemde is met een hersenschudding, de an dere met een diepe vleeschwond naar het ziekenhuis vervoerd. De motorfiets is totaal vernield. Zaterdagmiddag heeft op den Amsterdamschen straatweg onder Zuilen een botsing plaats gehad, tus schen een transportauto van den brandstoffenhande- laar Haverkamp en een particulieren auto met En- gelsche toeristen, tengevolge van de gladheid van het asfaltdek. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De Engelsche toeristen kwamen met den schrik vrij, maar de chauffeur en de knecht van Haverkamp kre gen snijwonden in het gelaat. Zaterdagmiddag is op den rijksstraatweg tusschen Rheden en Velp de luxe-auto van den heer Schots- 'raan te Dieren met groote vaart tegen een boom ge botst, waardoor de auto geheel vernield werd. Me vrouw Schotsman brak een sleutelbeen; zij werd na door een juist passeerenden arts verbonden te zijn, per ziekenauto naar huis vervoerd. Zondagmorgen 11 uur zijn op den Arnhemschen straatweg, hoek Reigersweg te Apeldoorn, een motor fiets. komende uit de richting Arnhem, en een auto, welke uit den Reigersweg kwam, tegen elkaar ge botst. Met een beenfractuur werd de motorfietsrijder de heer G. H. v. Eldik, opgenomen, en per auto naar zijn woning vervoerd. De autobestuurder, de heer H. J. Hanekamp, te Apeldoorn kwam met den schrik vrij. Te Groningen is Zaterdagavond 7 uur de 79-jarige R .M., uit de Gerbrand Bakkerstraat aldaar, bij het oversteken van den weg, door een gemeentelijken autobus gegrepen. Hij kreeg een klap tegen het hoofd en werd in zorgwekkenden toestand naar het acadï- misch ziekenhuis vervoerd., waar hij in den loop van den nacht overleden. Zaterdag vertoefde de chauffeur Diekema uit Hil versum bij zijn familie te Baarn. Om 7 uur 's avonds ging hij met de auto van den heer P. A. Rond aldaar een rondrit maken; tegen elf uur keerde hij over den nieuwen Rijksweg van Amsterdam naar Baarn te rug. Niet ver van het hotel Grocneveld kwam een andere auto uit de richting Baarn, waarin drie per sonen zaten Door tot nog toe onbekende oorzaak, zijn toen beide auto's in volle vaart tegen elkaar ge reden. De drie inzittenden van den eenen auto wer den licht gewond; zij konden in een passeerenden auto de terugreis naar Amsterdam aanvaarden. De heer Diekema echter was zwaar gewond, hij had o.m. een gapende wonde aan het hoofd In ernstigen toe stand is hij naar het ziekenhuis te Hilversum overge bracht. Zondagmiddag reed de zoon van den molenaar Mul ders te Soest op zijn motorfiets over den Rijksstraat weg aldaar. Bij het nemen van een bocht, vlak bij de woning van zijn ouders, kon hij door de snelle vaart het stuur niet meer houden, met het gevolg dat hij tegen een ijzeren paal reed. Hij werd tegen den grond gesmakt en is enkele oogcnblikken later overleden. Mulders was 18 jaar oud en de eenige zoo van zijn ouders. De motorfiets werd geheel ver nield. Bij Princenhage is Zondagmorgen de 55-jarige land bouwer W. bij het oversteken van den Rijsbergschen- weg door een luxe-auto gegrepen. Hij brak twee rib ben en kreeg een hersenschudding. De man is naar het gasthuis te Princenhage gebracht. Zondagavond is op den Rijsbergschenweg een luxe auto door te slippen in volle vaart tegen een boom gereden. Mei. S. uit Meppel werd inwendig zwaar ge wond. Een juffrouw uit Amsterdam liep eenige lichte verwondingen op, en de heer E., eveneens uit Am sterdam. kreeg een ernstige schedelbreuk. Alle drie werden overgebracht naar het St. Eugnatiusgasthuis te Breda, waar de heer E. kort na aankomst is over leden. Op den weg tusschen Laren en Raarn zijn Zater dag een taxi en een auto tegen elkaar gebotst. De taxi-chauffeur vervoerde in zijn wagen een heer en twee dames naar Amsterdam; in den auto waren een heer en een meisje gezeten. Een der dames in de taxi kreeg een mondblessure. De uit de richting Ara- sterdam gekomen auto sloeg over den kop. De chauf feur is in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. De motorrijder Frans van Vroonhoven, expediteur te Eindhoven reed gisteravond op den Boschdijk on der de gemeente Bost, vlak hij Eindhoven, in volle vaart tegen een vrachtauto. Hij liep een zware sche delbreuk op en was kort daarna overleden. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! De heer Jac. Bosma te Delfstrahuizen schrijft onsi „Bertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". Deheer J. Minkemate Lippenhuizen meldt: „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren Ratio"; bij uitstek gesohikt voor bijvoedering in de weide! De veehoudersprljs is slechts f 8.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEF ABRI EKEN N.V. A'DAM. DE STAFMUZIEK. Het wegens slecht weer uitgestelde concert van het Staïmuziekcorpe te Den Helder, zal nu plaats hebben Woensdagavond 29 Juli in den Muziektuin. EEN MOOIE OPDRACHT. De stoffeering en het leveren der vloerbedekking vort de nieuwe openbare lagere school te Wierlngerwaard is opgedragen aan de firma Frans Poorter alhier. BIJ ZIJN AFSCHEID. Gister had ten huizo van dokter Melchior te Winkel de aanbieding plaats van een herinneringsalbum, hem aangeboden door zijn vele patiënten bij het afscheid nemen van zijn practijk. Voor tn den album stond een opdracht, keurig en smaakvol uitgevoerd door den heer Huizinga alhier, en daarna volgden tal van kieken die voor dokter als her innering aan wat geweest was, groote waarde hadden. Het door hem pas verlaten doktershuis, de tuin, de oude stal en de ons allen zoo bekende brik met Simon Wagemaker als bestuurder, dat alles was door de lens vereeuwigd. Dokters opvolger, Dr. Nanninga, de apotheek met Mej. Van der Wal. Zuster Boks, en nog veel meer vond een plaats in dezen album, en natuurlijk waren da mooiste en bekendste kiekjes uit Schagen niet vergeten, en dat alles was door de firma Niestadt en Zoon zeer kunstzinnig uitgevoerd. Het spreekt vanzelf dat achter in den album een groote reeks van namen volgde, allemaal van dankbare patiënten, die bij dit vertrek van hun beminden genees-, heer, hem, o zoo gaarne nog een blijk hunner hartelijke vriendschap gaven. Het is zoo teekenend voor den persoon van Dr. Melchior dat zoo van ganscher harte uit alle standen en kringen in volle gulheid meegewerkt werd om dit afscheidsca deau hem te kunnen aanbieden Wij allen zijn patiënten zullen zijn vriendelijkheid, zijn hulpvaardigheid missen, hij was in onze huiskamer steeds een welkome bezoeker en in onze ziekenkamer een steun, die velen opbeurde en moed gaf. Dat alles is nu voorbij, onze stoere dokter, die door weer en wind. steeds in groote opgewektheid, bij dag en nacht zijn fiets besteeg en trapte daarheen, waar met angst veelal zijn komst werd verwacht, heeft na lange en lange jaren dienst zijn ambt vaarwel gezegd. En wij vonden hem in Winkel, in zijn volle element, op klom pen in zijn tuin om daar alles te regelen en te maken zooals hij het zoo gaarne wenschte. En vanuit zijn huls een heerlijk vergezicht over land en vee. met Aartswoud op den achtergrond, een weeldegezicht. Het was alles volgens zijn hartcwensch, en het verheugde ons met welk een echte blijheid hij ons dat alles wees. Van harte wenschen wij onzen ouden dokter en zijn vrouw dan ook toe, dat zij nog jaren in Winkel een ge lukkig leven mogen lelden, tevreden en blij temiddeQ van hun kinderen en kleinkinderen. Dokter Melchior was zeer ontroerd door dit nieuws bewijs van aanhankelijkheid zijner patiënten en verzocht ons zijn hartelijken dank aan allen over te brengen. Men had hem. zeide dokter, geen grooter genoegen kunnen doen. Schagen was hem altijd even lief geweest, maar de wijze waarop men hem bij zijn heengaan had behan deld. had zijn vriendelijke gevoelens ten opzichte van Schagen en haar burgers zoo mogelijke nog versterkt DE AMSTERDAMSCHE POSTHARMONIE. Het mooie zomerweer, maar bovenal de zeer goede reputatie die de Amsterdamsche Postharmonie onder de uitmuntende leiding van den dirigent, den heer D. Speets in onze omgeving geniet hadden vele muziekliefhebbers Zondagavond naar den muziektuin doen gaan. En ook ditmaal heeft de heer Speets met zijn corps den bezoekers een genotvollen avond bezorgd. De ouver ture Le Pré aux Cleres van Herold, Immer oder Nimmer de wals Van Waldteufel. het zijn oude nummers, maar uitgevoerd op de voortreffelijke wijze als 2k>ndagavond blijven ze steeds hun bekoring behouden. Maar vooral na de pauze stond het concert op hoog peil, bijzonder mooie nummers kregen we toen to hoo- ren. waarvan we noemen Grossmann's Czardas uit „Der Ge*5t des Wojewoden" en Rossini's ouverture „Wilhelm Teil". Een flinke regenbui, doch tijdens het toegiftje, dus aan het einde van het concert, gaf aan dezen mooien avond een minder gewenscht slot H OOI-BRAND. Zondagmiddag om kwart voor 2 werd de brandweer gealarmeerd, omdat een klamp hooi. staande naast do boerderij van den hoer J. G. aan den Lagedljk. in brand stond. Een kind van do buren had met lucifers gespeeld met het gevolg dat weldra do klamp hooi in brand stond In zeer korten t(Jd was de brandweer aanwezig en medo dank zij den gunstigen wind liep de boerenplaats geen gevaar. Wel moeet de geheelo klamp hooi uit elkaar worden gehaald. NOG JUIST OP TUD. Een achteloos weggeworpen lucifer in een rommelkistjo dat bij den heor de G. alhier onder do toonbank staat was blijkbaar nog niet voldoende uitgedoofd en deed do inhoud van het kistje al aardig smeulen. Gelukkig kwam een der buren rookmateriaal halen en werd het onraad bespeurd en spoedig erger voorkomen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1