Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Marktberichten. Verkeersongevallen. Naar Amerika. Zich zelf in brand gestoken. Weer een inbraak te Rotterdam. Ketelontploffing bij Hoogezand. Het Petitionnement. De Zeppelin-vlucht naar de Poolstreek. Het negervraagstuk in Hongarije. Vliegtocht van twee blinde bedelaars. Planten in Kamer en Tuin. Als de Gepoe met gasbommen werkt VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 21 Juli. EEN KLEPTO MANISCHE BEKLAGENSWAARDIGE. De eerste cliënt voor den politierechter, do 44-jarige Mej. Rebecca Wilh. K-, gesch. hulsvrouw van L. H. L. souffreerde ernstig afcn zwaarhoorigheid. wat do con versatie niet vergemakkelijkte. Woonde thans aan de Kooy gemeente Helder en had in September ten nadeelo van den heer S. Vet, pondhuishouder te Alkmaar, een gladde gouden ring ontvreemd, die zij voor f 1.75 had verkocht Het schijnt dat zij een trouwe begunstigster was van de bank van leening alias „oome Jan." De ver dachte was bereid den benadeelden heer Vet schadeloos te stellen. De heer Wiggers bracht verslag uit van zijn bevindin gen en deelde mede, dat de rcclasseering het geval niet durfde te aanvaarden. De zaak werd voorts met geslo ten deuren beëindigd. EEN ONGEPASTE AANMANING. De 30-jarige koopman Joh. Scholten, wonende to Uit geest stond terecht omdat hij op 3 Mei op den openbaren weg de Klels, zijn dorpsgenoot G. S. Slnnemers tot be taling van zijn schuld zou hebben aangemaand. De heer 8. gaf geen gevaJg aan dit vermaan, doch diende een klacht in wegens beleedlglng. De heer S. fchane als ge tuige gehoord, beweerde do bewuste schuld af te betalen aan den gerechtigden crediteur, zekeren heer Balfers Hij was daartoe door den kantonrechter veroordeeld. Ver dachte had luidkeels uitgeroepen: Zeg ventje, wanneer kom je mij eens betalen? Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis vrijspraak. EEN KOGELAAR MET BIERGLAZEN TOT GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Do 22-jarige slagersknecht Jan Brandsma to Wlerin- gen, die zich In den nacht van 31 Mei op 1 Juni amu seede met het gooien van bierglazen, raakte daarbij op meer dan gevoelige wijze het gelaat van zijn medebezoeker Sappe Sljlstra. welke heer heden als getuige verscheen, stevig verbonden aan het linker oog en eenIge vorderingen tot schadevergoeding indien de. tezamen tot een bedrag van f 32.50. Hij had zelfs het uitstoomen van een strikdas niet vergeten en ook nog een uitgevallen tand op de rekening gezet. Het bescha digde oog had echter met de blerglazenjool niets te ma ken. Deze kwetsurenhad Sappe j.I. Zondagavond weer opgeloopen. Erg gelukkig schijnt hij in dit opzicht niet te zijn. Het zou aanbevelenswaardig zijn, Indien de goede jongen zich op Zon en feestdagen van een gasmasker voorzag. Verdachte beweerde echter Sappe niet geraakt te heb ben en dus onschuldig te zijn. Reden waarom hij ook de civiele vordering van de hand wees. Daar echter de getuigen Haverman en Voos zagen dat het projectiel kwam uit de richting van verdachte en Sijlstra raakte, vorderde de officier niet minder dan 34 dagen gevangenisstraf. Het vonnis luidde ten slotte conform eisch met toewijzing der civiele vordering aan den heer S. Sijlstra. EEN BUITENGEWOON ONHEBBELIJK OPTREDEN De los werkman Gerrit G. te Alkmaar, die al meer voor den politierechter van zich deed spreken, had zich nu weer te verantwoorden wegens beschadiging van een door mevrouw S. bereden rijwiel, dat hij op 11 Juni uit louter baldadigheid een trap gaf. Het rumoerige jong- mensch, dat nog wel getrouwd is en vader, wat ditmaal niet verschenen. Zijn afwezigheid was geen beletsel om de zaak voort te zetten en vorderde de officier voor dit onzinnig bedrijf f 40 boete of 40 dagen hoohtcnis. Uitspraak nog erger: 14 dagen gevangenisstraf. EEN BRUTALE AANTIJGING. D« niet verschenen ingezetene van Andijk Jan V. had op 5 Juni gedurende een gesprek over een verdwenen vaarboom of kloet zijn dorpsgenoot, den 60-jarigen land bouwer A de Vries lichtvaardig verweten, dat hij dien kloet had gestolen. De Vries had echter bedoelde kloet eerlijk gekocht van zekeren Beemster. Eisch en vonnis ter zake beleedlglng f 15 boete of 15 dagen. OM EEN RIJWIELPLAATJE VERLEGEN. De niet verschenen verdachte Klaas P. te Uitgeest had zich op 19 Mei wederrechtelijk toegeeigend een rijwiel- plaatje, dat bevestigd was op het rijwiel toebchoorende aan den heer N. J. T. Reulen, die zijn rijwiel eenige mo menten onbeheerd had achtergelaten. Esch en vonnis tegen den niet verschenen verdachte f 30 boete of 30 dagen. MINDER VLEIENDE CRITTEK. Mej. Teetje BI., 'n 20-jarige werkster, geboren te Zuld- ■oharwoude en wonende te Schagen, had op 31 Mei den heer D. Wleringa uit Den Helder zeer grof beleedigd door op Zondag 31 Mei voor hem op hoorbare wijze te verkondigen, dat hij zich te Helder aan minder oorbare daden had schuldig gemaakt. De heer Wleringa bevond zich in de keuken van een perceel gelegen naast het huis. waarin Mej. B. vertoef de en kon Mej. B. duidelijk daarover hooren uitpakken. Mej. B. ontkende hot feit. Gevorderd werd vrijspraak, vonnis dito. Sluiting. WARMENHUIZEN. 21 JuH. Schotsche muizen f 4.90—7.90. drielingen f 3—4.80, gro ve f 4.104.30, eigenheimers f 5.907, blauwe aardappe len f 6.106.80, bloemkool lo soort f 3.10, roode kool f 0.80—2, zilvernep f 14.30—16.40, zllveruien f 1.10—2.50, •ilverdriellngen f 3—7.50. Aanvoer: 54100 Kg. aardappelen. 6528 Kg. roode kool, 4850 Kg. zilvernep, 80 stuka bloemkool. MEDEMBLIK, 21 Juli. Schotsche muizen f 2.40—2.65. kleine f 2.50—2.70. Wltvl. aardappelen f 2.50 per 50 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 21 Juli. Aangevoerd: 41200 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 4.70—6.30, drielingen f 4.50—5.30. kleine f 1.40—1.90. bl. eigenheimers f 3.80—5.20. 200 Kg. spercieboonen f 18 —20. 11000 Kg. zllveruien. nep 11.70—15.30, driel. f 7.70 —8.40, zllveruien f 4.40, 24000 Kg. roode kool f 1.10—2.10, 14000 Kg. gew. witte kool. f 1.50-2. 1900 Kg. gele kool. f 2.403, per 100 Kg.. 1600 stuks bloemkool f 3.90—5 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDUK. 21 JuH. Aangevoerd: 2500C Kg. aardappelen: schotsche muizen i 4.406.70, drielingen f 3.605.30. eigenheimers f 4.40— *50. 2100 boe wortelen f 4.70—6.10, 3300 stuks bloemkool P» soort f 5.40—8.60. 2e soort f 1—1.50, 100000 Kg. roode *ool f 13-302.40. 115000 Kg gele kool f 2.50-3.80. 4650 Kg witte kool f 1.80-2.40. 12400Kg. tomaten: A f 22 30, B f 18.40. C f 20.30, CC f 7.50.2800 Kg. zlivernep f 12.50 —15.20, 100 Kg. siaboonen f 16.20—18.90. PURMEREND. 21 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen ais volgt: Kaas: 8 st fabriekskaas f 37, 20 st boerenkaas f 38. 1 st. oommissie f 39. alles per 50 Kg.. In totaal 29 stu- pels. wegende 22000 Kg. Handel goed. 2800 Kg. boter f 1—1.40 per Kg. Vee. 564 runderen, w.o. 320 vette f 0.961.02, per Kg., 169 melk- en geldekoelcn f 160—370. 55 stieren, handel runderen maüg; 44 paarden f 80—200, handel matig, 67 vette kalveren f 11.20, handel stug, 318 nuchtere kal veren slacht f 9—31. fok f 18—30. handel stug, 660 vette varkens voor de zouterij f 0.40-0.42. voor de slacht f 0.42 —0.46. per Kg., handel vlug. 90 magere varkens f 923, handel vlug. 254 biggen f 8-14. handel vlug. 205 scha pen f 2433. handel matig, 334 lammeren f 1627, han- de matig. 14 bokken, kipeieren f 3.504.50, eendeieren f 3.60, piepkuikens X 0.80—2.20. DEN HELDER 21 Juli. Afgeslagen Gem. Vischhal. Noordzeevisscherij: tongen f 0.700.50, kleine tongen f 0.200.10, tarbot f 6.40 per 100 stuks, schol I f 12—10, II f 5.20—4.70, scharre f 5— 4.50, bot f 2.75 per kist. EIERVEILING PURM ER END. 21 Juli. Aangevoerd 24147 stuks kipeioren a f 3.904.80, 187 stuks kipeieren b f 3.203.80, 5700 stuks eendeieren a f 3-80. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A., PURM EREND, 21 Juli. Aangevoerd 88230 eendeleren f 3.704, 99140 kipeieren 70—80 Kg. f 5.20—6.50. 65—66 Kg. f 4.60—4.80. 63—64 Kg. f 4.304.50, 60—62 Kg. f 4—4.50, 58—59 Kg. f 4—4.30, 56 -57 Kg. f 3.80—4, 53—55 Kg. f 3.50—3.80, 50—52 Kg. f 3.303.50, oude kippen f 11.70, oude hanen f 11.50, Jonge hanen f 0.301.75, jonge woerden f 0.65 per stuk. AMSTERDAM, 21 Juli. Zeeuwsche bl. eigenheimers f 4.805.50, eigenheimers f 4,505.50, eigenheimer poters f 44.50. blauwe poters f 44.50, IJpoldcr eigenheimers f 4.505, blauwe eigen heimers f 4.505.50, eigenheimer poters f 3.504.50, An dijker muizen f 6—7, kleine muizen f 4—5. Langedijker muizen f 6—7, Noordholl. eigenheimers f 4.80—5.50, Rij per muizen f 67, Anna Paulowna zand muizen f 67, Westl. muizen f 7—8, kleine muizen f 45, Nieuwe Zo mer Malta f 1214. 2 dooden. Op den Beukelsdijk te Rotterdam is de 19-jarige naaister M. D. uit de Karveelstraat met haar fiets onder een auto geraakt Met een gebroken wervelkolom Is zij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Gistermorgen is op de Kruiskade te Rotterdam de 13- jarige J. Kiepmeijer uit de Alberdinck Thijmatraat met zijn flets gevallen en onder een groentenwagen terecht gekomen. Ernstig gewond is de jongen naar 't zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Gistermorgen is het 8-Jarlge, eenige zoontje van den bierbrouwersknecht M. Faas bij het oversteken van den Sprundelschenweg onder de gemeente Etten en Leur door een vrachtauto, bestuurd door Boeren, overreden. De kleine was op slag dood. De auto reed met groote vaart De marechaussee heeft den vrachtauto voorloopig in beslag genomen. Te Utrecht is gisterochtend in het Ondiep, ter hoogte van de Laan van Chartreuse, de achtjarige scholier W. D. door een steenkolen-auto gegrepen, tegen den grond gesmakt en op slag gedood. Bejaard man aangereden en overleden. Bewusteloos aangetroffen. Gisternacht zag de motorrijder De V. uit Reuver, die over den Rijksweg aldaar uit de richting Tegelen naar Reuver reed. een man ln blijkbaar bcwusteloozen toe stand op den weg liggen. De motorrijder kon hem nog op het laatste oogenblik ontwijken, doch kwam daarbij te vallen, waarbij hij eenige ontvellingen opliep en het mo torrijwiel werd beschadigd. De man, die op den weg lag, bleek te zijn do 70-Jarlge J. v. d. Velde, uit Belfelt, die vermoedelijk door een auto was aangereden. Hij had een arm gebroken en vele inwendige kneuzingen bekomen. Gistermorgen is v.d. Velde, die geen inlichtingen omtrent do aanrijding heeft kunnen verschaffen, aan de gevolgen overleden. Het is de politie nog niet gelukt 'eenig licht ln deze zaak to brengen. De A.V.R.O.-medewerkster, mevr. Ant. van Dijk, zal op 22 dezer met het stoomschip „Duches of York" van de Canadian.-Pacific een reis maken naar Ca nada en de Vcreenigde Staten. De maatschappij heeft mevr Vail Dijk bereid gevonden in één van haar eigen uitzendstations, nl. te Toronto, in het Royal York-hotel, een Hollandsch radio-uur te geven op 8 Augustus a.s. Voorts zal mevr. Van Dijk voor de Na tional Broadcasting Cy. te New York op 17 Augus tus van 6—7 uur, een causerie over Holland houden, afgewisseld door zang. Een brandende fakkel gelijk. Maandag heeft zich te Onderspekholz, gemeente Kerkrade. de 24-jarige gehuwde vrouw P., na een huiselijken twist, toen haar man afwezig was. zich met petroleum overgoten en, toen hij weer thuis kwam. in diens tegenwoordigheid, zich met een lu cifer in brand gestoken. Kermende van pijn is de vrouw als een brandende fakkel uit het raam der bo venwoning, 3 h 4 meter hoog, op een binnenplaats gesprongen. Per ziekenauto is de vrouw in zorg- wekkenden toestand naar het hospitaal te Kerkrade gebracht. De politie heeft P. een verhoor afgenomen. UIT ARRESTANTENLOKAAL ONTSNAPT. Gistermiddag is te 's-Gravenzande een Moesdijker, die voor diefstal tn het arrestantenlokaal daar ter plaatse was ingesloten, ontsnapt. De arrestant was omstreeks half twee opgesloten en was het eerste uur zeer rustig. Het arrestantenlokaal is ingedeeld in een oud politiepostje, waarvan alle wanden van hout zijn opgetrokken. Voor den Maas dijker was het dan ook slechts een klein kunstje om via het houten dak, dat gemakkelijk te vernielen was, naar buiten te klauteren. Toen een dienstdoende agent tegen vier uur naar den arrestant kwam kijken, constateerde hij tot zijn schrik dat de vogel gevlogen was. Onmiddellijk heeft men de omgeving afgezocht, doch gisteravond had men den vluggen arrestant nog niet geknipt. Vier duizend gulden uit een brandkast gestolen. Het gilde der inbrekers weert zich don laatstcn tijd geducht. De politie heeft handen vol werk met het on derzoeken van talrijke inbraken, waarbij in den afge- loopcn narht zich weer een nieuwe gevoegd heeft Vermoedelijk met behulp van valsche sleutels, heeft men zich toegang verschaft tot het pakhuis van de firma van V. aan de Maaskade. Men is het kantoor binnengedrongen, waar men de brandkast aan de voorzijde heeft opengescheurd. Het zich daarin bevin dende bedrag, ongeveer vier duizend gulden aan bank biljetten en specie zijn gestolen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. Een zwaar gewonde overleden. De 32-iarige G. van Delden te Krapswoude, die bij dc ontploffing in de ijzer- en metaalgieterij te Fox ham zwaar gewond werd en wien in het Academisch Ziekenhuis te Groningen een been is afgezet, is al daar aan de gevolgen overleden. De toestand van den tweeden zwaar gewonde bij dat ongeluk,, J. Eggens, is gunstig. Het millioen al voorhij. Het aantal onderteekeningen van het petitionne ment voor internationale ontwapening van de Ned. Dagbladpers is gestegen met 300.000. Het Maandag 20 Juli bereikte totaal bedraagt ruim 1.100.000. Alle voorbereidingen getroffen. De „Graf Zeppelin" maakte ter voorbereiding van de vlucht naar het Poolgebied een „Werkstatten- fahrt", waarbij verschillende instrumenten gepro beerd werden. Voor de Poolvlucht is de passagiersgondel aan merkelijk veranderd. Alle meubelen zijn weggenomen en er staat thans nog slechts een 2 M. lange tafel, en de noodige zitgelegenheid. Aan de Poolvlucht, welke Vrijdag wordt onderno men, nemen 46 personen deel, 30 leden der beman ning, 12 geleerden. 2 vertegenwoordigers van de pers, 1 filmoperateur en 1 Russische marconist. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Sovjet- regeering een telegram ontvangen uit Friedrichsha- fen, waarin wordt medegedeeld, dat de „Graf Zeppe lin" Vrijdag 24 Juli te Leningrad zal landen. De voorbereidingen voor de ontvangst van het luchtschip zijn beëindigd. Ter vergemakkelijking van de landing van het luchtschip, dat 's nachts ver wacht wordt, zijn op het vliegveld groote schijnwer pers opgesteld. De leider van de Noordpool-expeditie op den ijsbre- ker „Malygin", professor Wiese, verklaarde, dat bij het Franz Josefland niet alleen een ontmoeting zal plaats vinden met de „Graf Zeppelin", maar ook met de ijsbreker „Russlanaro" en „Tomonosaro" De beide laatste ijsbrekers gaan naar het Rudolf- eiland, om daar te zoeken naar de expeditie van Amundsen en zijn begeleiders. MET DE WARMTE DE JASSEN UIT. De geweldige hitte, die de laatste dagen in Roe menië heerschte, heeft er de directie der spoorwegen toe gebracht, eindelijk eens medelijden te hebben met de mannen, genade voor recht te laten gelden, en den heeren der schepping te veroorloven, in den trein hun jassen uit te trekken. Hij wou en zou baden. Men meldt uit Boedapest aan do N. R. Ct.: Dezer dagen heeft zich in Boedapest een eigenaardig geval voorgedaan: In de Hongaarsche hoofdstad logeert sedert eenige dagen een arts uit Cuba, dr. Ramon Costello, die, als zoovele andere vreemdelingen een bezoek wilde bren gen aan het beroemde, met aan de oude Romeinséhe tijden herinnerende luxe, ingerichte z.g.n. „golfbad" bij het stedelijk hotel „Szent Gcllért". Nauwelijks echter had zich dr. Costello ontkleed en zich in het bassin begeven, of onder de badenden werd eene eigenaardige beweging bemerkbaar en eenige oogenblikken later wendde de badmeester zich tot den Cubaanschen arts met het hoffelijk, echter zeer beslist verzoek, het bad te verlaten. De bad meester motiveerde ait verzoek daardoor, dat een aan tal Amerikaansche gasten weigerden, met een kleur ling in hetzelfde bad te baden. Dr. Costello was, be grijpelijkerwijze, in'hooge mate verontwaardigd. Hij zeide, dat hem een dergelijk geval nog nergens in Europa was gepasseerd en dat hij het beschamend achtte, dat een land, dat het negervraagstuk niet kende, zich door een paar buitenlanders in dezen liet terroriseeren. Intusschen leidden zijne protesten tot niets, aangezien de directie van het bad verklaarde, dat zij hier machteloos was. Ook het protest, dat prof. Mannsfeld en twee andere Hongaarsche doktoren te gen deze behandeling van een collega deden hooren, veranderde het standpunt der directie niet, aangezien, naar zij verklaarde, de Amerikaansche gasten van het hotel verklaard hadden, te zulién vertrekken, wanneer men niet aan hunne wenschen voldeed. Intusschen liet de Cubaan het er niet bij. Dagelijks verscheen hij op een bepaald uur als teeken van pro test aan den ingang van het bad en wenschte te wor den toegelaten, om dan, wanneer hem de toelating ge weigerd werd, telkens opnieuw te protesteeren. Na tuurlijk was de aangelegenheid intusschen publiek geworden, zoodat zich bij ie verschijning van den dok ter discusieerende groepen begonnen te vormen, die voor of tegen dr. Costello partij trokken, terwijl ook de pers zich met het geval begon te bemoeien. Per slot van rekening werd daarop ook het bestuur der ge meente, wier eigendom hotel en bad vormen, in de zaak gemoeid, met het resultaat, dat eindelijk beslist werd, dat de neger moest worden toegelaten. Alleen werd hierbij nog het eigenaardige motief aangevoerd, dat tegenover de Amerikanen, die wegens den neger eventueel het bad zouden mijden, zeker vee' meer an deren zouden staan, die wegen9 den neger het bad zouden gaan opzoeken. Voor een oog-operatie. Op het vliegveld Le Bourget te Parijs stapte dezer dagen een blind eohtpaar uit een der vliegmachines. Een ziekenhuisauto stond gereed om man en vrouw naar een kliniek te brengen, waar zij oen oogoperatie zullen on dergaan, die hun naar men hoopt het gezichtsvermogen zal hergeven. Beiden zijn bedelaars uit Cannes. Vroeger bedelden zij elk voor zichzelf, doch het gemeenschappelijk leed bracht hen tot elkaar en zij besloten voortaan één huls- houden te gaan vormen. De .zaken" gingen niet al to goed en niet al te slecht, maar op zekeren dag bracht hun bedelberoep hen ln aanraking met 'n Parijsch oog arts. die zijn vacantie te Cannes doorbracht Hij zag de mogelijkheid hen door oen operatie van hun blindheid te genezen, doch daar.-oor moesten zij naar Parijs gebracht worden. Een weldoener bood twee plaatsen aan in een vliegmachine en zoo vertrok het merkwaardige blinde echtpaar naar Parijs, met de hoop, dat het den dokter moge gelukken hen te genezen. EEN BOTSING MET ZWAAR GESCHUT. Drie man gedood. Een ernstig ongeval heeft zich voorgedaan bij het te Palermo liggende regiment zware artillerie, dat op weg was naar een kampement De leider van het eerste geschut-transport ontdekte midden op den weg een boerenwagen, waarin een boer zat te slapen.«Aangezien door het hellen van den weg tijdig remmen niet meer mogelijk was. reed de leider naar links, waardoor het zware geschut tegen een muur botste, die den weg scheidde van een vrij diepen afgrond. Het zware geschut stortte naar beneden en drie be dieningsmanschappen werden gedood en drie anderen ernstig gewond. reffea uleï een .gen broc vra een é"h mededeelingen. deze rubriek betrel in te zenden aan den heer K. van Ke Lootsstraat 24 Ile etage, Amsterdam (West). BERICHT. Den Inzender uit Anna Paulowna, die mij schreef, hij zijn bessen met Bordeauxsche pap bespoten had,, adv mij nu vroeg of die nog goed waren voor copsumpi art! bericht ik biermede, dat ik zijn vraag heb doorgei pas den naar den Plantenziektenkundigen Dienst te Wt, vct ningen, waar men hierover beter kan oordeelen dan; van Ik durfde haar niet best aan. U zult nu wel epo* bericht ontvangen. CAMPANULA PYRAMIDALIS. Het ls mij niet recht duidelijk, zegt de heer E. Jenkins in „Gardenlng Ulustrated", waarom er deze mooie, laatbloelende Campanula voor boordbep n ting zoo weinig gebruik gemaakt wordt. Te meer verwonderen ls dit, wijl zij op buitenplaatsen steeds als potplant tamelijk veel gekweekt wordt eenige reden, die de schrijver er voor kan vinden, dat men van meening schijnt te zijn, dat zij in koude kas meer Indruk maakt dan op een boordb^ wat toch ln werkelijkheid niet het geval is. Mog< kan het ook zijn, dat zij door velen niet als volkor winterhard wordt beschouwd, doch dit is inderdaad ej vergissing en zij, die zoo dachten, doen het best i idéé te veranderen. Ontkend kan niet worden, dat bloemen, vooral van de witbloemige verscheiden! in een koude kas zuiverder blijven, dan wanneer J buiten staan, doch dit is met veel planten het geval hier staat tegenover, dat de kleur van de blauwe 1 scheidenheden buiten veel mooier en Intensiever zijn, dan wanneer zij binnen staan. Goed gekweekte planten van deze soort zullen blij rosetten vormen met een middellijn van veertig i meter en daar zullen bloeiwijzen uit ontspruiten, van 1% tot 2% meter hoog kunnen worden en i dicht met bloemen bezet zijn. Sterke planten verscheidene van zulke bloemstengels ontwikkelen dan een bijzonder fraai gezicht opleveren. De beste tijd om de Campanula Pyramidalis te i is Februari en Maart, wil men opeenvolgende pis hebben, dan kan dit ook later gebeuren, doch men er dan kleinere planten door verkrijgen. Zij verlangj toch een tamelijk langen groeitijd en hoe vroeger i ze kan zaaien des te beter. Tijdens het ontkiemen en den eersten groei vc eischen de plantjes de meeste zorg, later zijn zij ztt gemakkelijk in de cultuur. Haar zaden zijn zeer fijn, dus mogen ze vooral n!e te diep gezaaid worden. Wil men goede zaadplantjes verkrijgen, dan moeta de zaadtesten in een gematigde temperatuur geit worden en moet men aanvankelijk zeer voorzichtig met gieten. Ook verlangen zij, dat de testen goed g? draineerd worden en dat men fijne aarde gebruikt o: de zaden In te zaaien. Heeft men de zaadtesten gehe gereed gemaakt, dan kan de aarde behoorlijk aanp goten worden, wsiarna men ze een paar uur laat stas; alvorens te zaaien. Hierna bedekt men ze ter dikte vi een gulden met fijn uitgezeefde aarde en giet ze nq msials voorzichtig óan Het best legt men dan een re over de testen en daarover heen een stuk donker pj pier, waardoor het uitdrogen voorkomen wordt en h: de eerste veertien dagen niet noodig zal zijn opnieui te gieten, dat kan dan gebeuren, door de aarde voo: zichtig nat te spuiten. Zoo behandeld, zullen gotó zaden na vier tot zes weken kiemen en zoodra dit 1 geval is, moet de ruit en het papier verwijderd worda| In dezen tijd is niets zoo gevaarlijk dan vocht en men er ook voor zorgen, dat de testen zoo dicht mr»j lijk bij het glas gezet worden. Hierna besraat de 1 handeling voornamelijk in verspenen en oppotten, was toe men goede voedzame aarde neemt Aanvankel' houdt men de plantjes nog in een kouden bak, wai ze afgehard worden om ze in Juni buiten uit te plante Steeds weer lijka Naar het telegraaf agentschap „Ofinor" uit Stamba verneemt zag de bevolking van de kuststreek langs 4 Zwarte Zee in den laatsten tijd herhaaldelijk lijken laas de rivieren van den Kaukasus in zee afdrijven. Uit het onderzoek dat door de autoriteiten werd ing steld bleek, dat vliegtuigen van een speciale afde< der Gepoe op verschillende plaatsen gasbommen hadd« uitgeworpen. De vliegers waren door de Gepoe uitgezonden om t gen de opstandelingen in het gebergte te opereeren. T zij er echter niet in slaagden, dezen te ontdekken, pen zij bommen met verstikkende gassen toch maar u Tal van boeren, die op het veld aan het werk sprongen in de nabijgelegen rivieren, om zich aldus 3 gen de gaswolken te beveiligen. Na eenigen tijd gez* men te hebben, werden echter ook zij het slachtofle van de vergiftigde gasmassa's. HunI ijken werd endof den stroom der rivieren meegesleurd in -de zee. DE DANSMARATHON- Een misselijke vertooniuf De dansmarathon te Parijs een misselijke, wee- zinwekkende vertooning is nu gelukkig voorbij. Dl winnaars zijn de Amerikaan Ted Stanley en te Fransch meisje, die .752 uur hebben gestept. De wi> naars moeten worden weggedragen. De tweede prijs werd gewonnen door een paar, was.1 van de mannelijke partner, die bijna niet meer staan of schuifelen, ln een oogenblik van verdwazioj een kwiek sprongetje probeerend, zijn been blesseer® Stanley en zijn dame ontvangen 1200 gulden. Dat niet veel, want er moeten nog onkosten af. Va*— dame b.v. 20 paar dansschoenen. DRIEVOUDIGE MOORD. D© broer de vermoedelijke dad» Te Welden ln de Opperpalts zijn Zondagmorgen i' caféhouder Schrelder en zijn vrouw ln hun woning moord gevonden. De schedel der vrouw vertoonde ver wondingen. die door bijlslagen waren toegebracht man was door vier bijlslagen op het hoofd gedood. Z£ lijk lag voor het bed. Het driejarig kind werd ernst* gewond aangetroffen en is naar het ziekenhuis te stadt overgebracht, waar het gisteren ls overleden. De broer van Schrieder ls gearresteerd als vermoei delijke dader. De man ls naar de gevangenis overjej bracht Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. DE NIEUWE WERELDTAAL. Een i Wat zal de toekomstige wereltaal zijn? Indien er t minste ooit één algemeene wereldtaal zal komen. 1 Engelsche tooneelspeler Herbert Marshall, echtgei van de bekende filmster Edna Best kan het u zegt Het zal zijn een „Engelsch-Amerikaansche" dialect sultaat van concessies op het punt van de ultsprt De talkies zullen de wereld voor dat dialect verovei-^ Er zijn al tooneelspelers en fimacteurs, die een so Engesch spreken, dat zoowel in Engeland als ln schillende deelen van de Ver Staten zonder irritatie verwekken uit de machinek omt Aan dat kruisit# product zou dan de toekomst wezen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2