Opening van de nieuwe O.L. School te Wieringerwaard. Zaterdag 8 Augustus 1931 SCHAGER COURANT Tweede blad. No. 8913 at? ja keurig, naar de eischen des tijds ingericht gebouw. Een kijkje in het schitterend geoutilleerde gymnastieklokaal De voorgevel van de nieuwe school. heer Saai ontwierp verschillende plannen, eerst voor verbouw en daarna ook voor nieuwbouw. U, mijnheer de Inspecteur, raadde nieuwbouw sterk aan. voornamelijk omdat de lokalen der bestaande school te klein waren en bij eenigszins toenemen der school bevolking moeilijkheden niet zouden uitblijven. Uw ad vies legde gewicht in de schaal en toen ten slotte een plan aan de hand werd gedaan, waarvan de kosten van bouw die van verbouw niet belangrijk zouden over schrijden. werd met algemeene instemming aan nieuw bouw de voorkeur gegeven. Nu de school er eenmaal staat zal ieder, naar ik me overtuigd houd. geneigd zijn- te verklaren dat ons Bestuur de juiste keuze deed. U, mijnheer Dun. heeft daartoe veel bijgedragen en ik betuig U namens het Gemeentebestuur wel zeer dank voor U destijds gegeven degelijk en goed advies. De gebouwen met plein en terrein vormen een keurig geheel, goed van lijn en indeeling. Den heer Saai komt alle lof toe. We hebben U leeren kennen, mijnheer Saai, als een bekwaam architect met inzicht en goeden smaak. Steeds te vinden voor overleg, maakte het wel een zeer goeden indruk dat u op geen plannetje zag en geen moeite spaarde. Ik herinner me nog goed, dat u, toen ik met een nieuw idee kwam aan zetten en ik mij daarvoor meende te moeten verontschul digen, zei: „Burgemeester, het hindert niets: het komt op een plan meer of minder niet aan; hoofdzaak is dat het goed wordt!" Ik heb dat zeer gewaardeerd. Volgens het verslag over de opening van het raadhuis te Hilversum sohreef de bouwmeester Dudok aan het Gemeentebestuur, naar aan leiding van een nota tot wijziging van zijn plan, het volgende: „Ik heb mij direct krachtig aan het nieuwe plan gewijd en hoop binnen anderhalve maand gereed te zijn... Ik betreur het zeer vele werk, dat ik tot heden voor deze projecten heb verricht, in het geheel niet; meestal wor den voor dergelijke bouwwerken meer projecten gemaAkt, alvorens het juiste wordt bereikt en als studie is het voorafgaande zeker van het grootste nut." U ziet, dat U, wat Uw opvatting betreft, in goed ge zelschap verkeert. Ik beschouw het als een zeer te hul digen deugd; aan de voorbereiding van een werk kan men over 't algemeen niet gauw te veel tijd en moeite geven. Vooral geldt dit voor een architect en bouwer. De spreekwoordelijk geworden verzuchting: „Je moest twee keer kunnen bouwen" zegt genoeg. Moge in lengte van jaren met betrekking op onze school die verzuchting, een paar kleinigheden uitgezon derd natuurlijk, niet geslaakt behoeven te worden. Ik feliciteer U met Uw bouwwerk en ik zeg U dank voor Uwe medewerking. Ook den opzichter Schermer voor diens dagelijksche leiding en den aannemers Boekei betuig ik dank voor de goede uitvoering. Het werk getuigt van goede vak kennis en de heeren Boekei hebben zich doen kennen als bekwame en zeer geschikte aannemers. Ik wil in dit compliment betrekken den schilder Reek en alle anderen, die aan het gebouw en de inrichting daarvan hebben gewerkt. Thans kan de school worden overgedragen aan het hoofd, den heer Sieswerda en het verdere personeel. U, onderwijzers en onderwijzeres, wensch ik geluk met de nieuwe school, welke U zoo noodig oordeelde en waarnaar U verlangde. Het Gemeentebestuur deed in het voetspoor zijner voorgangers zijn plicht, om voor het kind de best mogelijke gelegenheid te verschaffen. Het keurige interieur zal U, onderwijzers, inspireeren om. trots soms ontgoocheling en weinig waardeering, het beste wat in U is, te geven aan de ontwikkeling en ka raktervorming der leerlingen. Voor jullie, kinderen, is het groote ommekeer. Ik hoop. dat de nieuwe school van goeden invloed zal zijn op je leeren en netheid en beschaving zal bevorderen. Den ouders vraag ik de noodige medewerking om de nderwiizers in hun moeilijke en niet te onderschatten taak te steunen. Van harte hoop ik, dat de school ge durende vele jAren volkomen aan de eischen zal voldoen.- Dames en Heeren. We hebben U ontvangen in dit lo kaal en dat had een bedoeling. Ik heb reeds met een enkel woord aangevoerd, dat dit gymnastieklokaal met inrichting in 1929 als schenking door den heer en me vrouw Kaan werd toegezegd. U, mijnheer Kaan. heeft U van Uw jeugd af geïnteresseerd voor gymnastiek. Als Voorzitter van Olympia en als groot voorstander is U al zeer lang de stuwkracht geweest voor de vereenlging •n heeft U haar met moreelen en finantieelen steun door moeilijke jaren heen geholpen. Thans verheugt de ver- eeniging zich in grooten bloei: zij heeft tal van leden en de leden oogsten, getuige de verzameling eereteekenen. veel lauweren. Ik kan gerust verklaren, dat zij dit aan U te danken heeft, dat het Uw werk is en dat het een gevolg is van Uwen Invloed. De schenking van dit ge bouw zet de kroon op Uw ik mag wel zeggen le venswerk. Hiermede hebt ge voor de vereeniging. welke U zoo lief is. het recht verzekerd van kosteloos gebruik van lokaal en terrein in lengte van dagen. En welk een gelegenheid! We hebben slechts een rondblik te werpen. Geheel gemaakt en ingericht naar Uw idee en smaak ziet het gebouw er met de werktuigen en meubelen zeer keurig en schitterend uit. Ook het terrein is ruim en geschikt, dank zij ook Uwe medewerking. Aan de verkrijging van het weiland in eigendom der gemeente hebt ge tevens het Uwe bijge dragen. Het moet voor U een groote voldoening zijn. dat alles zoo naar Uw wensch is geloopen en geslaagd. Ik doel hiermede niet alleen op het gymnastiekgebouw. maar op het geheel. Ik weet, dat U niet uitsluitend beoogde de belangen Uwer vereeniging. maar dat ge terdege ten doel stelde de lichamelijke opvoeding der jeugd te bevorderen en dat tevens warme belangstelling voor het onderwijs in 't algemeen U dreef. Met groote ingenomenheid heeft U de stichting d.er nieuwe school toegejuicht. Uw schenking is op die stich ting van groote invloed geweest. Olympia wensch ik geluk met zoo'n Voorzitter en te vens met de door hem verkregen rechten. U, mijnheer Kaan, kan ik niet genoeg huldigen voor Uw goede burgerzin en voor alles, wat ge in deze voor de gemeenschap hebt gedaan. Namens het Gemeentebe stuur betuig ik U veel dank en groote erkentelijkheid. Maar. mijnheer Kaan. die dankbaarheid gaat niet alleen uit naar U. maar ook naar Uw. helaas te jong overleden echtgenoote. Wij die haar kenden met haar aangeboren lief en best karakter, met haar gevoel voor humor en haar zin voor het goede, weten, dat zij U trouw ter zijde stond en in belangstelling voor de gymnastiek, de ge meenschap en personen individueel volkomen Uw gevoe len deelde. Met diepen weemoed in 't hart staan wij een oogenblik stil met onze gedachten bij haar. die ons allen zoo sympathiek was. Met respect, vriendschap en dank- baarheid gedenken wij haar op dezen stond Bloemen legde ik pas op haar graf en ter eere harer nagedachte nis en ook ter Uwer eere. mijnheer*Kaan. besloot het gemeentebestuur in dit lokaal #en gedenkplaat te plaatsen. Het zij mij vergund deze te onthullen. (Volgde de onthulling) Het opschrift luidt: UIT DANKBAARAID VOOR DE SCHENKING VAN DIT GYMNASTIEKLOKAAL AAN DE GEMEENTE WIERINGERWAARD DOOR Jb. KAAN Kz. en MAARTJE KAAN—BAKKER HEEFT HET GEMEENTEBESTUUR DEZE PLAAT LATEN AANBRENGEN. Moge deze plaat, aldus vervolgde burgemeester Ha ringhuizen, opeenvolgende geslachten van kinderen en oxideren, in reeks van jaren, ook na Uw dood, bij de aan schouwing bezielen met den geest van U en Uw vrouw, tot het met ambitie en volharding beoefenen van de li chamelijke opvoeding in den ultgebreidsten vorm. Nogmaals U dank betuigende, wensch ik U toe, dat gs tijdens Uw leven nog veel genoegen van Uw schenking zult smaken. Ter herinnering aan dezen dag bied ik U, namens den Raad. deze oorkonde aan. Mijnheer de Inspecteur, ik verzoek U thans tot ds opening te willen overgaan. (Applaus). Inspecteur Dun aan het woord. Om hot geduld der kinderen die zich overigens voorbeeldig gedroegen niet te lang op de proef te stellen, volstond de heer Dun voorloopig met een korte gelukwensch tot de gemeente Wieringerwaard uit te spreken, waarbij hij tevens dien van den hoofdinspec teur voegde, die tot zijn spijt verhinderd was de ope-. ning bij te wonen. Aanvaard mijn persoonlijken gelukwensch, aldus spr., uit het diepst van mijn hart, waarbij ik niet kan nalaten ook mijzelf te feliciteeren met de verrijking van dit schoone gebouw in mijn ambtsgebied. Het is een sieraad voor de gemeente en een gebouw, dit mooie dorp ten volle waardig. De heer Jb. Kaan sprak daarop de volgende woorden: Dames en Heeren. U allen zult beseffen, dat ik hier voor u sta met zeer gemengde gevoelens. Met diepen weemoed, omdat ik hier alleen sta. Dit heeft men echter te aanvaarden en gelukkig, wan neer men kan aanvaarden. Daarnaast is in mij een groote verheugenis, omdat een mijner idealen in ver vulling is gegaan, n.m.1.: „Olympia" een eigen ge bouw en terrein. Reeds voor den oorlog heb ik daar sterk over ge dacht, doch als met zooveel andere zaken, werden deze gedachten verdrongen door den wereldramp. Bij eene bespreking met den burgemeester in het na jaar van 1929 over de wenschelijkheid om voor de ge meente een eigen terrein voor lichamelijke oefeningen te hebben, deelde burgemeester mij mede, wel eens ge dacht te hebben aan het land achter de school. Toen ontvonkte hij mi» weer de gedachte dan daarop een gymnastieklokaal. Geachte aanwezigen, dat was het begin van alles, wat nu tot stand is gekomen. U hegrijpt, dat ik ver vuld ben met groote dankbaarheid voor allen, die daartoe hebben medegewerkt en ik niet nalaten kan daar uiting aan te geven. Het bestuur der Doopsgezinde Kerk te Barsinger- horn zeg ik dank voor hun medewerking om het land te willen verkoopen en indien Ds. Van der Veen hier aanwezig was, zou ik hem verzoeken mijn dank aan het college te willen overbrengen. L\ B. en W. en leden van den Raad, mijn welge meende» dank voor uw genomen besluiten; te meer, omdat ook een nieuwe school gebouwd is. Ik vind dat prachtig besteed geld. Ieder kind kan daarvan profi- teeren. Geslacht na geslacht, en wat is het van groo te waarde om een schooljeugd te hebben onder zoo prettig mogelijke omstandigheden. De heer Kaan verzoekt nu de leden van ..Olympia'* om op te staan, waarna een drie-verf hoera op het gemeentebestuur wordt uitgebracht. l'it den toon van 't hoera, mijneheeren. aldus ver volgde de heer Kaan, hebt u de erkentelijkheid kun nen hooren. Het geheel is een sieraad geworden van onzen mooien polder Wieringerwaard. Uwe hesluiten vor men zulk een groote tegenstelling met die van zoovele andere gemeenten in Nederland, welke op een schriele manier ageeren tegen de wettelijke verplichting om in 1934 een terrein voor lichamelijke ontwikkeling in te richten. Mijne welgemeende hulde daarvoof. En voor mij is daarmee mijn ideaal bereikt, waarvoor geen opoffe ring mij te groot was. I", mijnheer Saai, zeg ik dank voor uwe prettige samenwerking en vele wenken in het belang voor I gymnastiek lokaal, dat met het meest moderne in den lande kan wedijveren. De schenker, de heer Jb. Kaan, op hartelijke wijze 1AAI1 gehuldigd. Donderdagmiddag om half drie heeft te Wieringer waard de opening plaats gehad van de nieuw gebouw de Openbare Lagere School, annex het door den heer jb Kaan geschonken schitterend ingerichte gym nastieklokaal met daarachter gelegen sportterrein. [Het gemeentebestuur, benevens andere gemeente- jjjfco autoriteiten en een groot aantal genoodigden, ocier wie de heer Dun, inspecteur van het Lager Orlenvijs in dit district, hadden zich omstreeks dat u!r in het nieuwe gymnastieklokaal, waar de ont- langst geschiedde, verzameld. Ook merkten we enkele y istukken op uit de sportwereld, als de voorzitter het K.N.G.V. en de voorzitter en secretaris van H N.K., onder de aanwezigen. I hm lokaal, waarvan straks een nadere beschrijving, was voer deze gelegenheid vriendelijk aangekleed en inritÜting tot de ontvangst liet niets te wenschen over. Onder leiding van een der onderwijzers, den heer Van Ham, werd nu door de kinderen een toepasselijk jjrizezongen, waarin ze natuurlijk met blijdschap de «pening van de nieuwe school begroetten en waar- toor i"- hartelijk werden toegejuicht. Vervolgens, toen or.T die blijde kinderschaar de rust was weerge- sprak burgemeester Haringhuizen als volgt: Rede van den burgemeester. Dames en Heeren, jjj Namens het Gemeentebestuur heet ik U allen har- Jj". te'.ijk welkom. Inzonderheid doe ik dat den heer Dun, Icspecteur van het L. O., die zich bereid verklaarde de r*L te openen. Wij stellen Uw tegenwoordigheid ID4 trouwens ook die van alle andere aanwezigen zeer >A W prtis. Voor onze gemeente is de Ingebruikstelling der nieuwe xner. cfcool een gebeurtenis van beteekenis en het zij mij dan -^f ook vergund vóór den heer Inspecteur te vragen tot de lp«ning over te gaan, ter inleiding een woord te spreken. ENIG ja<je eerste plaats wil ik gedenken de van het tooneel rrdwenen oude school. Binnen hare muren heeft zij opvolgende geslachten van deze gemeente plaats gegeven om de voor hen zoo ïoodzakelijke kennis op te doen. Zij is getuige geweest, aiet «lleen van het leven der kinderen, het maatschap pij» der jeugd, maar ook van de inspanning, de moei ten en toewijding der onderwijzers en onderwijzeressen, om d« kinderen te ontwikkelen en te vormen voor het verder leven. Veel arbeid is er in gepresteerd en veel is er omgegaan In de zieltjes van een massa kinderen. Gedurende een lange reeks van jaren heeft zij tot nut gestrekt en me nigeen zal aan die oude school herinneringen bewaren. voldeed niet meer aan de eischen, die tegenwoor dig aan scholen worden gesteld en moest daarom plaats maken voor een nieuwe. Ook zij had op haar beurt een ander vervangen. Heil, Het was In begin 1867, dat de toenmalige schoolopzie- parfic pothi 3% Brit NEER ner het gemeentebestuur zijn bezwaren tegen de toen oud» ichool onder de aandacht bracht Ik ga hierop, damei en heeren U zult mij dat ten goede houden eenigoins uitvoerig in, en wel om meer speciaal te de- monjtreeren, hoe men hier in Wieringerwaard in die dagen en ook in den loop der jaren daarna over het onderwas dacht. Een plan tot verbouw werd opgemaakt, vastgesteld en ter goedkeuring opgezonden. Tot uitvoering kwam het echter niet. De Voorzitter van den Raad, Burgemeester D A. Kaan, deelde in het najaar mede, zoo staat er in de notulen dat de notabelste ingezetenen andere plannen hadden ontworpen. Men wilde M.U.L.O. De school behoorde evenals alle andere openbare gebouwen aan den polder. Een commissie, bestaande *lt de heeren Jb. Blaauboer, Jb. Kooij en A. R. Kaan, tnd in overleg met het Polderbestuur, met het resul- t«t. dat in het laatst van 1868 een door den polder nieuw gestichte school met onderwijzerswoning bij ir. schenking aan de gemeente werd overgedragen. Het Hoofd der school, de heer R. Visscher, had akte I Fransch en in 1869 werd besloten een tweede hulponder- [flif met akte Engelsch of meerdere taaiakten te be- boemen. f Ia 1870 bleek de school reeds te klein. Het was toen der *M. Wieringerwaard vau het Ned Schoolverbond, dat leste *ea>chelijkheid naar voren bracht om de verlaten en I ®og l»«g «taande school in te richten voor M.U L.O. Het 1 Gemeentebestuur, daarvoor gevoelende, vroeg aan Rijk fr' Provinc>e subsidie voor een school voor landbouw- sunce taien en wetenschappen; echter zonder gunstig :or O- #«vo!g. Toch ging men door en 1 September 1872 werd leM een aparte bijzondere school voor M.U.L.O. geopend. Deze school moest, na 30 jaar bestaan, in 1902. wegens ongesteldheid en ontslag van het Hoofd en het te ge ring aantal leerlingen worden opgeheven. Aan de O-L. school werd toen een cursus voor Fransch en uitgebreid onderwijs verbonden. In 1912 werd, onder Burgemeesterschap van den heer K. Koster Hz., de school inwendig geheel verbouwd en in 1920 besloot het Gemeentebestuur wederom het M.U. L.O. in te voeren en daarvoor klassen aan de O-L. school toe te voegen. Dit besluit moest echter worden inge trokken. Wetswijziging bracht bezwarende bepalingen, terwijl bovendien de stichting der m.u.l.o.-school te Scha- gen te groote concurrentie deed duchten .Toch iets meer verlangende voor de kinderen, die geen verder onder wijs te Schagen of elders zouden kunnen genieten, volg de het besluit om met opheffing van den cursus het leerplan in te richten voor 8 leerjaren en Fransch als verplicht vak voor de 7e en 8ste klasse in te voeren. Dit leerplan is nu nog van toepassing. Dames en Heeren, deze terugblik wekt bij den drang bij deze gelegenheid te huldigen allen, die voor ons deze gemeente bestuurden en in zoo ruime mate bleken te verstaan, wat goed onderwijs voor het leven en de ge meenschap beteekent. Vooral heb ik hier op het oog de bestuurders van omstreeks 1870; zij toch legden den grondslag en hun initiatief en werk bleef niet zonder vruchten. Het peil van ontwikkeling kwam in deze ge meente boven dat in vele andere gemeenten uit. Deze ontwikkeling was van veel Invloed, niet alleen ter ver aangenaming van het leven, maar ook op het intensieve uitoefenen van bedrijven en het optreden ln de Maat- schappij. Wanneer ik er nu toe overga, dames en heeren, een overzicht te geven van de totstandkoming der nieuwe inrichting, dan moet ik beginnen met te verklappen, dat in 1924 of wellicht nog Iets eerder de Inspecteur, de heer Dun, mij reeds in overweging gaf de stichting van een nieuwe school te bevorderen. Vooral de gang en de privaten voldeden niet meer aan redelijk te stellen eischen. Het daarop volgend jaar was het de Commis sie van Toezicht op het L.O., die den Raad verzocht het daarheen te leiden, dat binnen enkele jaren tot nieuw bouw zou worden overgegaan. Zij wees o.a. op den gunstigen invloed, welke een nette inrichting op het kind uitoefent. Het Bestuur onderschreef dit volkomen, doch waar het gemakkelijker is te vragen en te wenschen, dan het geld te voteeren, meende het, waar het gebouw nog hecht was, met het oog op de hooge bouwkosten, en de lasten, weike de gemeente zouden drukken, de zaak voorloopig te moeten aanzien. Intusschen, nieuwe drang tot verbetering bleef niet uit, ook ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening. Het gymnastieklokaal bleek te klein en te on hygiënisch en voor oefening moest een terrein worden verschaft. Zoo stond het in 1929. Ged. Staten gaven niet langer uitstel en de gemeente pachtte toen van de gym nastiekvereniging voor f 200 's jaars het gebruik van een niet bij de school gelegen sportterrein. Tevens werd in beginsel tot verbouw der school besloten. In een gesprek over een en ander, bij een bezoek aan den heer en mevrouw Jb. Kaan, uitte ik de wenschelijk heid van het verkrijgen van het aan de Doopsgezinde gemeente toebehoorende achter de school gelegen wel land. Het was toen de heer Kaan, die spontaan en met volledige instemming van zijn vrouw verklaarde: ..Als de gemeente dat land koopt, dan geef ik een gymnastiek gebouw!" Ik zal nu niet in extenso verhalen wat toen volgde. In 't kort gezegd: Het Bestuur der Doopsgezinde ge meente stond het land zij het dan niet voor weinig aan de gemeente af. Het was een welwillendheid, welke wij zeer op prijs stelden en waarvoor ik nu bij deze gelegenheid nogmaals erkentelijkheid betuig. Het Gemeentebestuur aanvaardde vervolgens de toe zegging van den heer en mevrouw Kaan. Verbouwde en ook nieuwe scholen elders werden bezichtigd. De

Schager Courant | 1931 | | pagina 5