Raad Hoogwoud. Raad Sint Maarten. Raad Zijpe. Radioprogramn ior Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. vlotbrug te 'tZand zeer spoedig zal plaats hebben. Voorgesteld wordt tot intrekking van het raadsbe sluit van 4 Augustus 1931 tot toekenning van een ver goeding ex artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan A. Bellis, wegens later gebleken geringere afstand dan 4 K.M. van zijn woning tot de O.L. school te 't Zand (De vergoeding was toegestaan met het oog op den afstand tot de O.L. school te 't Zand. Allen voor. Verschillende aanvragen waren ingekomen om ont heffing hondenbelasting. Een half jaar ontheffing wordt verleend aan Schilder, Van Rijn en Ten Boe kei. Aan Willes wordt dit geweigerd, omdat de hond in het 2e halfjaar is afgeschaft. Door den heer M. Vries was voorgesteld een lan taarn te plaatsen bij het Sluisje te Koegras. Het on derzoek had uitgemaakt, dat de kosten zouden zijn f 35 a f40 per jaar. B. en W. stellen voor de lantaarn te plaatsen. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. Grondruillng. Sinds November 1020 is de gemeente bezig om een grondruillng tot stand te brengen tusschen de ge meente en de N.V. Het Zwanen water. De gemeente staat een klein stukje grond af achter de villa en ontvangt een flink stuk grond aan de andere zijde van het dorp, waarvan een deel zeer geschikt is voor bouwterrein. Een deel van dezen grond was echter reeds uitge geven in erfpacht aan het Rijk. Aan den betrokken Minister was hierover geschreven en was antwoord ingekomen, dat er geen bezwaar was om dezen grond voor bouwterrein te bestemmen. Alles onder de be kende voorwaarden. De vereeniging V.V.V. had vrije wandeling in het deel grond dat nan liet Zwanenwater zou worden afgestaan. Deze vereeniging heeft geen bezwaar om dezen grond af te staan, terwijl de N.V. Het Zwanen- water voorloopig de vrije wandeling blijft toestaan. Algemeen* wordt dit voorstel goedgevonden. De rekening der gemeente en dito van het Burger lijk Armbestuur is door een commissie nagezien. De heer M. Vries brengt rapport uit en zegt dat er en kele kleine opmerkingen waren van administratie ven aard. maar toch tot goedkeuring kan adviseeren. Allen zijn voor goedkeuring. Do bogrooting van het Algemeen Armbestuur wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf op f 4565. w.o. een nadeelig saldo van f 1000 en gemeentesub- sidie van f3300. Dit is dubbel zoo hoog dan vorig jaar, maar vindt zijn oorzaak in den brand van hei Armenhuis en het bouwen van een nieuwe. Het werd beter geoordeeld, nu de begrooting daarvoor een hooger bedrag aangeeft, daarvoor niet te leenen maar alles uit de gewone middelen te betalen. Aangeboden worden do begrootingen. Ie. Burgerlijk Armbestuur in ontvangst en uit gaaf op f 4585. 2e. Gemoente in ontvangst en uitgaaf op f 44920.30 met f805.83 onvoorziene uitgaven. Deze begrooting. zegt Voorzitter, is zeer gunstig, ondanks het feit dan f1700 meer subsidie wordt ge geven aan het Armbestuur en f 1000 uitgetrokken is voor leening verbouw Openbare school. De lagere belastingheffing kan blijven gehandhaafd. Bij de rondvraag vraagt de heer Kruit of B. en W. uitzien naar werkgelegenheid voor de werkeloozen. Voorzitter zegt, dat B. en W. in deze actief zijn, er is reeds het dubbele bedrag dan vorig jaar op de be grooting voor uitgetrokken. Hierna sluiting. Vergadering van don Raad op Dinsdag 1 September 1931, des morgens half elf. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester, te vens secretaris. Na opening volgt Installatie van den nieuwen raad. Als nieuwe leden nemen zitting de heeren J. Ham en L. Glns. De leden leggen de bij de wet vereischte eeden of be loften al. De Voorzitter wijst in zijn gelukwensch op den on- gunstigen finantieelen toestand van de gemeente en dat het 30 Jaren geloden is dat de heer Vijn zijn intredo in den raad deed. Wat een verschil thans en 30 jaar geleden, toen een bogrooting van f 19000, nu voor 1932 over de t 72000. De heer Vijn is voortdurend in het belang der gemeente werkzaam geweest Het heeft gestormd in den raad van Hoogwoud, maar storm zuivert de lucht, Spr. hoopt dat het den heer Vijn gegeven moge zijn nog velo jaren eerlijk en rechtvaardig in het belang der ge meente werkzaam te zijn. De heer Vijn dankt voor deze vriendelijke woorden en hoopt dat het hem gegeven moge zijn voor Hoogwoud steeds op de bres te staan. Benoeming wethouder». Voor de vaeature-Vijn worden uitgebracht 5 stemmen op den heer Vijn, 1 op den heer Ham en 1 op den heer Schilder. Voor de vacature-Schilder worden 6 stemmen uitgebracht op den hoer Schilder, 1 blanco. Beide be noemden nomen do benoeming aan. De Voorzitter wenscht de benoemden geluk en hoopt dat steeds aangenaam zal worden samengewerkt. Algemeene felicltati© volgt. Hierna worden de notulen gelezen. 25e worden onver anderd vastgesteld. Van de Ingekomen stukken en mededeellngen vermel den we dat B. en W. voorloopig het raadhuis nog niet willen aansluiten aan de waterleiding, in hoofdzaak om dat de afvoerkosten te hoog zijn. Voor het vaststellen van een maximum snelheid zullen eerst de kommen ■worden vastgesteld. T.a.v. do douche-lnriohtlng zullen B. en W.nader nog een definitief voorstel doen. Ook het vervoer van de schoolkinderen heeft de aandacht van B. en W., maar bepaalde gegevens kunnen nog niet worden medegedeeld, omdat nog niet vaststaat of de autobus dienst het postvervoer krijgt Het nadeelig saldo. Voorloopig worden vastgesteld gemeente- en armen- rekening over 1930. Do heer Bossen brengt rapport uit over het onderzoek. De gemeenterokenlng sloot, voor den gewonen dienst met ecu nadeelig saldo van f 7681.20, de kapitaaldienst met oen batig saldo van f 12565.84 V4. Ter hunner verantwoording zeggen B. en W. dat de huishouding der gemeente niet duurder is geweest dan vorig jaar. Het batig saldo over 1928 ad f 5782.62(4 was •p de begrooting van 1930 geboekt, doch is gebruikt om 4e rekening 1929 sluitend te maken. Vier branden heb ben gewoed, kostende f 1000. Omdat de rekening van 1929 nog niet was vastgesteld Is onderwijl een bijdrago van f 650 aan Opmeer, ten laste van de rekening 1930 gekomen. De heer Ham spreekt er zijn verwondering over uit dat men aan de griffie de fout niet heeft gemerkt, dat het nAdecüg saldo van 1928 evengoed op de begrooting 1930 bleef. Spr. dacht dat die ambtenaren beter voor hun tank berekend waren. De Voorzitter beaamt dat het jammer is dat het niet Is opgemerkt, maar wie werkt maakt fouten. Aangeboden wordt do gemeentebcgTootlng voor 1932. Dc Voorzitter deelt mede dat het nadeelig saldo van 1930 op deze begrooting komt en teneinde de begrooting sluitend te maken heeft spr. gedacht deze f 7500 niet geheel ten laste van 1932 te brengen, maar f 2500 en door het sluiten van een geldleenlng op korten termijn de andere f 5000 ton laste van do twee volgende dienst jaren te brengen. Bij het opmaken van de begrooting is het spr. gelukt dc gemeente In plaats van In de derde klas in de eerste klas voor de gemeentefondsbelasting te krijgen, en dan nog een batig saldo van f 1000 te heb ben. Ambtenaren-reglement Het ambtenarenreglement wordt vastgesteld. Artikelsgewljze behandeling volgt. Enkele inlichtingen worden gevraagd en door den Voorzitter vehstrekt Benoeming doodgraver. Aan de orde is de benoeming van een doodgraver voor Hoogwoud. Sollicitanten zijn opgeroepen tegen een sala ris van f 100. Er is 1 sollicitant, n.1. D. Bakker en die verzoekt het salaris op f 150 te willen brengen. B. en W. willen het salaris voorloopig op f 100 laten. De vraag wordt gesteld of de eenlge sollicitant, voor f 100 de benoeming zal accepteeren. maar de Voorzitter meent dat het geprobeerd kan worden. De sollicitant is nog een nieuweling, hoewel hij den vorigen doodgraver oen paar malen heeft geholpen, graven te maken. Na eenige bespreking wordt conform het voorstel van B. en W. besloten en de heer D. Bakker tot doodgraver benoemd. Ingekomen is een verzoek om toeslag van f 1 per week van onderhoud rijwielen van Zulderzeewerkers. 't adres is van de afdeleing Hoogwoud van den Bond van Arbeiders In het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken omdat de loonen die in den Wieringermeerpolder worden uit betaald, hooger zijn dan die in de gemeente worden betaald. Wordt met algemeene stemmen conform het voorstel van B. en W besloten Door het Schoolverbond Abbekerk-Weere werd ver zocht een subsidie van f 50 voor schoolreisjes toe te staan. B. en W adviseeren afwijzend te beschikken, omdat adressant de kosten kan betalen uit de verstrekte bij drage. Aldus wordt besloten. Bij dc rondvraag vraagt de heer Ham of ook hier voorschotten In verband met de aardappelziekte worden aangevraagd. De Voorzitter deelt mede, dat de landbouwcommlssie oordeelde, dat de toepassing van do regeling voor Hoogwoud niet gold. Een tweetal aanvragen zijn echter Ingekomen en in onderzoek. De heer Bossen doet mededeellng van het branden der straatverlichting op de hoeken., maar vraagt wan neer de algemeene straatverlichting moet worden ont stoken. De Voorziter bepleit het laten branden der straat verlichting. ook bij lichte maan. De kosten vallen mee. De heer Vijn vindt dat niet noodig en ook de heor Ham wil het dan bepaald zien tot de gevaarlijke hoe ken. Bij de behandeling der begrooting komt deze kwes tie nader aan de orde. De algemeene straatverlichting zal Zondag as. wor den ontstoken. De heer Klaver merkt op. dat de straat ln de Weere ongeveer 4 meter breed is geworden, inplaats van m meter. Spr. vraagt naar de reden. De Voorzitter zegt dat de breedte, zonder medeweten van het gemeentebestuur op 4.10 meter is gebracht, om dat de straat niet op 4% meter kon worden gebracht. De kosten worden in verhouding verminderd. De heer Schilder deelt den heer Bossen mede, dat arme kinderen allen aan het schoolfeest hebben deel genomen, behalve één. Hierna sluiting. V ergadenng van den Raad der gemeente Sint Maarten, op Dinsdag 1 September 1031, des voormid dags 10 uur. De Voorzitter opent de vergadering met welkom, in hel bijzonder aan de nieuwe leden. Spreker zegt dat de S.D.A.P. thans voor het eerst in de raadzaal is vertegenwoordigd en is van mee ning dat velen het oog daarop gevestigd hebben, doch om daarop vooruit te loopen is beter van niet, de tijd zal loeren, of de kiezers een goede keus hebben ge daan. Hierna wordt overgegaan tot beëediging en het doen afleggen der beloften van de leden van den Raad. De Voorzitter zegt dat de leden allen de eeden of beloften bij de wet voorgeschreven, hebben afgelegd en ze nu zitting nemen als lid van den Raad dezer gemeente, ik feliciteer u daarmede. Ik vertrouw dat allen die dat zonder bezwaar hebben afgelegd, in de komende 4 jaren ook niet zullen nalaten het wer- gelijk gemeentebelang te behartigen en wel in op- bouwenden zin. Met afbreken wordt niets bereikt en critiek uitoefe nen is zeer gemakkelijk, maar men moet vooruit en dan zal men elkander, voor zooveel dit mogelijk is, dienen te steunen, vooral in de moeilijke tijden die we thans beleven. Ik twijfel geen oogenblik of de vertegenwoordigers der Arbeiderspartij zullen dat ook willen begrijpen en wanneer men dat gaat doen, kan het voor de ge meente goede vruchten afwerpen. De notulen zullen in een volgende vergadering wor den vastgesteld. Verkiezing Wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat op den len September beide wethouders aftreden, in welke vacature than9 moet worden voorzien. Bij de eerste stemming worden op den heer A. Wit uitgebracht 4 stemmen, D. A. Blom 2 'en P. Gootjes 1 stem, zoodat de heer Wit is verkozen. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter ver klaart de heer Wit zijn benoeming wederom te aan vaarden, onder dank voor het vertrouwen in hem ge steld. Bij de tweede stemming worden op den heer Glas uitgebracht 5 stemmen, I). A. Blom 1 en P. Gootjes 1 stem, zoodat de heer Glas is verkozen. Op een vraag van den Voorzitter verklaart de heer Glas eveneens zijn benoeming aan te nemen en dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen, den wensch uitsprekende, dat de samenwerking in de vol gende 4 jaren op dezelfde wijze zal zijn als voor heen, hetgeen in het belang der gemeente is. De Voorzitter spreekt er zijn genoegen over uit dat de beide wethouders weder zijn verkozen en felici teert hen met dezen uitslag, hopende dat de goede verstandhouding in het college zal blijven bestaan, als tot heden- in het belang der gemeente heeft plaats gelmd. Rondvraag. Do heer Van Drunon zegt dat in de vorige ver gadering is besloten tot verbouw van het oude raad huis; spreker kan er zich niet mede vereenigen, dat dit is opgedragen aan een persoon, belast met het toe zicht op de uitvoering der bouw- en woningverorde ning. Deze persoon houdt toezicht op de naleving der bouwverordening, maar wanneer hij zelf het werk uit voert, wie houdt dan toezicht? Het betreft hier een dorpstimmerman, die misschien door concurrentie een anderen timmerman zou kunnen benadeelen. Spr. vraagt of het mogelijk is dat het besluit eenigen tijd wordt opgeschorst en in deze Ged. Staten uitspraak te laten doen. Volgens sprekers oordeel is het in strijd met de wet. De Voorzitter antwoordt, dat het werk is opgedra gen en het niet in de bedoeling van den Raad. noch van B. en W. was, dit werk aan te besteden. Bij een nieuw gebouw zou dit zeker plaats hebben, doch voor deze verbouwing is het beter dit werk op te dragen, aangezien basteding niet wenschelijk is. Het gemeentewerk zordt zooveel mogelijk uitgevoerd door ambachtslieden die wonen in de wijk, waar het werk is gelegen, zonder dat ook over hen toezicht wordt uitgeoefend, want we hebben geen gemeente opzichter en spr. is niet bevreesd, waar zij het ver trouwen genieten, zij daarvan misbruik zullen maken Of de handeling in strijd met de wet is, betwijfelt spreker. De heer Van Drunan merkt op, dat de gemeente- opzichter toch ambtenaar is. Deze heeft toch een vast salaris en het is te onderzoeken of het geoor loofd is. De heer Glas vindt de regeling, zooals deze thans is, best en voor een kleine gemeente als deze de beste oplossing. Wanneer teekeningen worden inge diend. deelt hij het advies aan B. en W. mede en wanneer we een gemeente-opzichter benoemen, wordt het veel duurder. We hebben het aan De Geus ge gund, omdat het in deze wijk is, terwijl er met een volgend werk met den anderen timmerman reke ning zal worden gehouden. Naar sprekor's oordeel is het niet in strijd met de wet, waarom hij het dan ook geen reden vindt om het genomen besluit in te trekken. Na eenige bespreking verklaart de Voorzitter de zelfde meening te zijn toegedaan, aangezien de per soon alleen belast is met het toezicht op de uitvoe ring der bouw- en woningverordening. Het werk is reeds gegund aan ambachtslieden, die geen werk hebben, maar spreker wil voor de toekomst opnieuw onderzoeken of de bewering van Van Drunen juist De heer Breed dankt voor de woorden bij den aan vang der vergadering gesproken en zegt zijn best zooveel mogelijk te zullen doen het gemeentebelang te dienen en de hoop uitsprekende, dat de bespre kingen steeds een prettig verloop zullen hebben. Te vens- vraagt spr., of door B. en W. reeds stappen zijn gedaan voor de werkloosheidsvoorziening, aange zien reeds thans werkeloozen zijn en de verwachting is dat wel meerderen zullen komen. De Voorzitter antwoordt, dat zich bij hem 5 perso nen hebben aangemeld en deze bij de Zuiderzeewer ken zijn geplaatst. Bij de behandeling van de be grooting zal dit punt verder ter sprake komen, ter wijl Voorzitter toezegt reeds thans aan de polderbe sturen te zullen verzoeken mededeeling te willen doen van het werk, dat deze mogelijk nog hebben te verrichten, aangezien niet iedereen voor het werk aan de Zuiderzee geschikt is. De heer Breed kan zich met dit antwoord zeer goed vereenigen. De Voorzitter deelt voorts nog mede, dat naar aan leiding der vorige raadsvergadering hem door den lieer Cel is medegedeeld, dat met de waterleiding aan de Rijp over tien dagen wel zal worden begon nen. Of misschien hieraan nog werkeloozen kunnen worden geplaatst, was niet zeker, aangezien het werk is uitbesteed, doch dat de werkeloozen goed doen, zich daarvoor bij den aannemer aan te melden. Hierna volgt sluiting. Vergadering op Dinsdag 1 September 1931, des voormiddags ten 10J4 uur. Voorzitter de heer J. de Moor, Burgemeester. Secretaris de heer J. A. de Boer. Tegenwoordig alle leden, t.w. de heeren J A. de Wit, H. Dignum, J. C. Bruin, C. Nannis, J. J. G. Blom. H. Rens, J. van der Oord, C. Smit, P. de Boer, P. Doorn en G. van der Sluijs. Installatie van den nienwen Raad. Door de Raadsleden, de heeren J. A. de Wit, H. Dignum, J. C. Bruin, J. van der Oord. C. Smit, P. de Boer, P Doorn en G. van der Sluijs worden de eeden en door de heeren C. Nannis, J. J. G. Blom en H. Rens worden de verklaringen en be loften in handen van den Voorzitter afgelegd. Voorzitter feliciteert de heeren met hunne benoe ming tot lid van den Raad. Spreker meent hierbij to moeten aanhalen de aangename samenwerking en de prettige verhoudingen gedurende de laatste 2 jaren. Tengevolge van de uitspraak van de kiezers en kie zeressen heeft twee jaren geleden in den Raad een algeheele ommekeer plaats gehad en uit het feit, dat alle Raadsleden met uitzondering! heer Bellis, dio zich niet meer uls raai' baar stelde zijn teruggekeerd, dat het werk in de laatste twee jaar di verricht, naar genoegen is geweest. Spr. heeren hartelijk. We.houdi le Vacature benoemd de heer G. van der 8 stemmen, 3 op den lieer Bruin, 1 blanj 2e Vacature benoemd de heer C. Nanni; stemmen, 3 op den heer Bruin, 1 op den i der Oord, en 1 blanco. De beide heeren nemen dc benoeming ean. Van der Sluijs zegt dat dit nu reeds de fe dat hij benoemd wordt tot wethouder en spc erkentelijk voor de stemmen ook thans w uitgebracht. De taak voor de aanstaande noemt spreker moeilijk, want door de otiti van den economischen toestand in alle ook de scherpe terugslag in deze gemeente tien uitblijven. De heer Nannis neemt de benoeming aan mengde gevoelens, gezien den uitslag der Spr. dankt de kiezers die zijn partij gestemi en hoopt dat de samenwerking in den Raad college van B. en W. aangenaam mag zijn, oa» op te trekken in het waarachtig belang der gnSQ Ook de Voorzitter feliciteert de heeren mei benoeming. Tot lid der commissie voor den Vleeschl dienst, wordt benoemd de heer J. de Moor, u vervanger dc heer G. v. d. Sluijs. Bij de rondvraag brengt de lieer Van onhoudbaren toestand aan 'tZand, wat de treft, ter sprake en vraagt Voorzitter inlichü Voorzitter kan deze niet geven, maar wijst conferentie met den polder en gemeente Ca! polder en gemeente Zijpe over deze kwestie. Hierna sluiting. 74st ir Jb DONDERDAG 3 SEPTEMBER,! Rei: len zi; HILVERSUM irzitte: 8.00 Tijdsein; 8.0110.00 Gramofoonmuziek; 21 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoonmuziek; d6 hee 11.00 Causerie door Mevr. Woudstra: „Wat a Scl sigarenkistjes kan maken"; 11.0012 00 So£ Kwad eert; 12.00 Tijdsein; 12 01—12.15 Gramofcc lier m 12.152.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 2.09- ikwern depraatje door Ida de Leeuwvan Rees; Rustpoos zender; 3 00—4.00 AVRO-Kwartet Grocneveld; 4.00—5.00 Zi#>kenuur door Julia de Gruytcr; 5.006.30 Het Omroep-Orkest oi «"gade Treep; 6.30—7.00 Sportpraatje door H. Holland I die 7.30 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; ben u Boekenhalfuur; 8.00 Tijdsein; 8.01—9.15 Het Strijkorkest o.l.v. Louis Schmidt, m.m.v. het Jugendchor; 9159.30 Gramofoonmuziek; Strijkorkest; 10.0010.15 Nieuwsberichten; Aansluiting van Hotel Terminus te Utrecht door* Orkest o.l.v. Arie Nooteboom; 11.1512.96 foonmuziek; 12.00 Sluiting. Spr. verse èelan HUIZEN 8.009.15 Morgenconcert. 10.0010.15 Gramofoonmuziek; 10.1510.45 kendienst; 10.4511.00 Gramofoonmuziek. 11.0011.30 Gramofoonmuziek; 11.3012.00 i Halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.01—12.15 Politie 12.151.45 K.R.O.-Trio o.l.v. Piet Lustenhou1 2.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Cursus fraaie handwerken; 3.003.45 als er ge S*i h spc op d« ige en tegt i theid pr. de uien met eerste tjers 2 sti Uweei lltr.) ter 3 heer halfuurtje; 3.454.00 Verzorging zender; 4.00- orzitt kenuurtje; 5.005.45 Cursus Handenarbeid en h jeugd; 5.456-45 Concert door „The Columl 6.457.00 Gramofoonmuziek; 7.007.30 Vrage H" Oo tje; 7.30—7.45 Politieberichten; 7.45—8.15 Gi platen; 8.1510.30 Feestconcert in de groote het Concertgebouw te Amsterdam, ter gelcgei het veertigjarig bestaan van de Nederlandse!* nisten-Vereenlging; 10.30—10.40 Persbericht* den v Dias; 10.40—11.30 Gramofoonplaten. temm irten ien-pl of Terwijl Pim's moeder nog vertelde, Hoe het ongeluk had plaats gehad, ,00lj i L. 5 Iwadi orzitt n Pn jaar ed. S rafve: iet. Cer enter lader ekenl uis". misg ten ï1 d is En hoe zij verschrikt, verward, versul n Ve Voor op de machine zat, Zag zij eensklaps haar kameraden, Heelhuids loopen langs de baan. Liep toen snel over de spoorrails, Om hen tegemoet te gaan. 169. Op zijn beurt kreeg de man de klap; Van den vader, lang niet bang. Hij had den koopman vast gegrepen, Schudde hem toen hard en lang. En toen hij hem genoeg geschud had, Ais een hoop knikkers in een zak. Wierp hij den arme, die om hulp riep, Tegen den muur met een fllnken smak. hui Vi bedi

Schager Courant | 1931 | | pagina 10