cliager Courant RAAD VAN SCHAGEN. Raad Warmenhuizen. Raad Oude Niedorp. Tweede Blad. aft R» Woensdag 2 September 1931. 74ste Jaargang. No. 8927 Tot wethouders gekozen de heeren Joch. Blaauooer en Jb. de Vries. De raad stapt van de dokters kwestie af. redering van den Raad op Dinsdag 1 Septem- 31 dc« avonds kwart over zeven uur. zeCr groote publieke belangstelling. bitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; u-is de heer A. C. Roggeveen. leden zijn aanwezig. opening der vergadering volgt de installatie ittivve raadsleden, de heeren Orsel, De Veer, Mer, Bol, Stam, Klaver, De Vries, Schoorl, Bak- 'an Èrp en Van Nuland. leggen de vereischte eeden of beloften af. rzitter feliciteert de heeren en hoopt op een even ge samenwerking als in de afgeloopen 4 jaar. joopt dat de nieuwe leden zullen hebben ijver, tijdigheid en onafhankelijkheid, notulen worden goedgekeurd, nadat de heer Van Ki er op heeft gewezen dat hij niet heeft gespro- ooals de notulen aangeven van veldwachters, Tan personen zonder eenige aanduiding. En ver- it hij niet heeft gesproken van in strijd met de verordening, maar in strijd met de gemeente en zal aanteekening geschieden. Wethondersbenoemlnrj. nature: Joch. Blaauboer 7 stemmen, Van Nu- J, Schoorl 1 Gekozen de heer Blaauboer, die de Ding in beraad houdt. nature: Jb. de Vries 6 stemmen, Van Nuland soorl 2. De heer De Vries benoemd, die dit aan- L Bitter feliciteert, waarna de heer Blaauboer uri, de benoeming aan te nemen. Ook deze door Voorzitter gefeliciteerd. «tter dankt vervolgens den heer Schoorl voor Ib dat hij als wethouder voor de gemeente {«daan Spr. heeft steeds prettig met hem enrerkt en hij heeft de belangen der gemeente ast, veel talent behartigd, speciaal de bedrij- le hetr Schoorl bedankt, en hoopt deze 4 jaar klangen der gemeente te mogen behartigen. Mededeelingen van den Voorzitter. jf den Voorzitter wordt medgedeeld: [_Den opzichter is opgedragen den boom bij de uk op de Markt te rooien. Ten aanzien van de belemmering van het ver- I op het Noord door de motorrijtuigen van den jrDeutekom is aan dezen een aanschrijving ge- 1 Bij het bestuur der Noordhollandsche vereeni- tot bestrijding van de tuberculose is aangedron- £op een spoedig antwoord op den brief van B. en ike het consultatiebureau. 1 Vaneen minder goede regeling van het verkeer thet Stationsplein te ongeveer 8 uur des morgens fitot dusverre niets gebleken. Ingekomen stnkken en adressen, i Vw-koïïiïn zijn de volgende stukken: KVin Ged. Staten de goedkeuring raadsbesluiten tot UK verlefctn van voorschotten aan de woningbouw- ■feefliflflgen „Schagen" en „Goed Wonen", 1 i verlaging beslissing raadsbesluit tot het aan kun ran een geldleening groot f 111.000. Jdeni.- tikeuring rekeningen dienst 1929. fan len heer J. Visser bericht van aanneming zij- fc hoDaeming tot lid van de Commissie tot wering b schoolverzuim. Jb. DE VRIES. De dokterskwestie. verband met de toezegging, aan den Raad gedaan J" vergadering van 14 Augustus j.1., hebben B. en i"-iAugustus jl* ®en onderhoud gehad met de gelijke geneesheeren, de heeren Van der Sluijs TSnDci^' In deze bijeenkomst is door den heer her bluijs aan den heer Nanninga het volgende wtel gedaan: je lieer Van der Sluijs zal in ruil voor de halve SBR[ ppentefrakliik aan den heer Nanninga vergoeden "geen deze meer heeft gegeven voor de overname ae particuliere praktijk van dokter Melchior plus g nee ie gerneentepractijk, dan wanneer Dr. Nan- «a nad overgenomen de particuliere praktijk plus naiTe gemeentepraktijk. Dr. Van der Sluijs had "n™ verklaard, dat, als de schade voor Dr. tii af!aiKrooter zou z'-in ^an dit bovenstaande ver lil Hit ri j 1 uu»«-iisuiuiiae vei- rden dokloren in onderling overleg moest JTT«\ «eregeld. iet m^Ii^anninga verklaarde hierna, dat het hem B w u 88 d'1 aan^od te aanvaarden, itzêdann 'n ,van °°rdeel. dat deze zaak thans is Iksdrei v-nlliSte.len mitsdien den Raad voor het ins er Van der Sluis voor kennisgc aan nemen. toldoennlP8 ^ries 'nï°rnieert, of B. en W. nu wel I Voort?..^midde,end 7>jn opgetreden. »l>en ged-ihn !r?V dal en w- £een voorstel heb- i «n i» dit door n lsvFösch*edt door Dr. van der Sluijs f De heer t»i v - innin^a n*et geaccepteerd. ReS^ld. s,i ai. u°8 vraa8t dit, omdat hem is mee- opaetrMan en vv wat meer bemiddelend wa- n, er wellicht wel een oplossing was verkregen. Spr. drukt er zijn leedwezen over uit, dat dit niet is geschiedt. Voorzitter zegt dat dit moeilijk kon gebeuren. B. en W. konden geen aandrang uitoefenen. Dr. Naninga was benoemd en zou bij teruggave van de helft der praktijk voor zijn leven lang een deel zijner inkom sten hebben gemist. Voor spr. is de zaak nu nit. De heer De Vries is van dezelfde meening dat het nu uit is, maar toch had spr. van B. en W. meer aandrang gewenscht. Het adres van Dr. Van der Sluijs wordt nu voor kennisgeving aangenomen. Benoeming lid commissie van toezicht op het lan.cr onderwijs. In verband met het niet-aannenien van de benoe ming tot lid dezer commissie door den heer D. Brou wer, bieden B. en W. den Raad de navolgende aan beveling voor het doen eener benoeming aan: Vacature-Deenik: Mevr. P. AndriessenHofman, K. Beunder. Benoemd wordt mevrouw Andriessen. Vermakelijkheidsbelasting. Van den Kon. Ned. Middenstandsbond is het verzoek ingekomen tot verlaging van de vermakelijkheidshe lasting en wanneer differentiatie in deze te heffe" belasting mocht bestaan waarbij b.v. bioscoo; voorstellingen zwaarder worden belast dan toone voorstellingen enz., deze te willen opheffen. De Ned. Verecniging van Kermisvakgenootcn „Ons Belang" betuigde adhaesie aan dit adres. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en VV. mede, dat in deze gemeente wordt geheven een be lasting op vermakelijkheden van 15 Alhier be staat ten aanzien daarvan geen differentie. Naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders is deze belasting alleszins billijk te achten en stel len zij den Raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. Bericht van den heer A. C. Roggeveen, dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Benoemingen. Aan de orde is de benoeming van 2 leden der riet- boschcommissie,. 2 leden eierveilingcornmissie, ver tegenwoordiger muziektuincommissie, lid commissie vleeschkeuringsdienst en plaatsvervangend lid vleeschkeuringscommissie. Tot leden der Rietboschcommissie werden benoemd de heeren Bakker en De Veer, ieder met 6 stemmen, blanco 4, Van Nuland 1, De Vries 1. De beide heeren nemen hun benoeming aan. Tot leden der Eierveiling-commissie worden be noemd de heer Schoorl met 7, de heer Stam met 6 stemmen. De eerste neemt aan, de tweede bedankt. Nu volgt een nieuwe stemming, waarbij de heer Van Nuland 4 stemmen verkrijgt en eenige stemmen verspreid. De heer Van Nuland zegt geen benoeming aan te nemen. Er volgt nu als uitslag: Van Erp 3, Orsel 3, blanco 3 en een paar verspreid. Herstemming tusschen de heeren Van Erp en Orsel. De heer Van Erp zegt geen benoeming te wenschen. De heer Orsel wordt nu met 7 stemmen benoemd, die aanneemt. Lid Muziektuincommissie. Bij 2e vrije stemming gekozen met 5 stemmen de heer J. Schoorl Pz., dié de benoeming aanneemt. Lid Commissie Vleeschkeuringsdienst, Bij le stemming gekozen de heer Jm. Blaauboer Kz., met 6 stemmen. Plaatsvervanger idem. Gekozen de heer J. Schoorl Pz. met 6 stemmen, die accepteert. (Bij al deze stemmingen werden 3 stemmen in blanco uitgebracht.) Het ambtenarenreglement. Krachtens het bepaalde bij artikel 125 der Ambte narenwet. bieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan een ontwerp Ambtenaren-reglement, benevens een verordening, regelende het hooren van vereeni- gingen van ambtenaren. Blijkens het ontwerp stellen B. en W. voor het aan tal vacantiedagen te bepalen op ten hoogste 18 werk dagen, waarbij B. en W. voor iederen ambtenaar af zonderlijk het aantal vacantiedagen bepalen. De heer Van Nuland verzoekt aanhouding van dit lijvig stuk tot eene volgende vergadering, hij heeft geen tijd gehad het te bestudeeren. Hij verzocht te vens ieder lid van den Raad een exemplaar te doen toekomen. De heer De Vries is het hier geheel mee eens. Aldus wordt besloten. Voorloopiga vaststelling gemeentereke ning 1930. De commissie belast met het nazien dezer reke ning, de heeren De Vries, Bakker en Gorter, maakte de volgende opmerkingen. Het heeft de aandacht van de commissie getrokken dat voor onderhoud straatlantaarns is verantwoord een bedrag van f 1828.40, terwijl in de rekening van het gasbedrijf een ontvangst werd verantwoord van f 1848, alzoo een verschil van f 19.60. Gaarne zal zij dit verschil zien toegelicht. Grondbedrijf. Het zal de commissie aangenaam zijn nadere toe lichting te ontvangen omtrent volgno. 16. kosten we gen uitbreidingen en vernieuwingen, kapitaalsuitga ven f57084.74 h. Gasbedrijf. De commissie zou in verband met de h.i. hoope kosten van straatverlichting gaarne zien onderzocht of verbetering van de straatverlichting niet mogelijk is zonder groote kosten. De commissie denkt hierbij aan de mogelijkheid van electrische straatverlichting. Lichtbedrijven. Hoewel de commissie de gunstige positie van de Lichtbedrijven met genoegen heeft geconstateerd, meent zij er toch op te moeten aandringen, dat in dezen slechten tijd de atschrijvingen (b.v. op uitbrei ding netten) over meerdere jaren wordt verdeeld. De vernieuwing van het gasbuizennet in 1930. ten be drage van f3239.85. behoefde naar de meening van de commissie niet in één jaar te worden afgeschreven. Kosten van armenzorg. De Commissie wijst op de hooge uitgaven voor ar menzorg en is van nteening dat de vraag overwe ging verdient of voor een gemeente van de grootte als de onze, niet de voorkeur moet worden gegeven aan een instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Het antwoord van B. en W. Wat de eerste opmerking betreft, deelen 13. en W. mede, hoe een administratief verschil van f 19.60 is ontstaan. Volgno. 16 van het Grondbedrijf is als volgt sa mengesteld: Aankoop complex Raven f28.000, over drachtskosten idem f295.10, kosten bouwrijp maken JOCH. BLAAUBOER. complex Heerenbosch f28789.64J-j, totaal f57084.74K. Opgemerkt wordt hierbij, dat op de kosten van bouwrljpmaken zijn terugontvangen de volgende be dragen: Gemeente bijdragen straatwerk f3560, K. Kerkmeer f150, G. Bras, restitutie vrachtkosten f5, ontvangsten wegens verkochte bestekken f22.50, to taal f3737.50. In de overgelegde rekening waren deze posten be grepen onder volgno. 13 der kapitaalsinkomsten. B. en W. meenen echter, dat het juister is deze bedragen onder een nieuw volgnummer op te nemen en heb ben daarom alsnog ingelascht volgno. 13a „Terugont vangst van kosten wegens bouwrijpmaken" f3737.50. Tenslotte zaten in den door den administrateur overgelegden staat van de vermeerderingen en ver minderingen een paar onjuistheden. Deze onjuisthe- denzijn thans verbeterd. Gasbedrijf. In verband met meerdere bedrijfs zekerheid moet de voorkeur worden gegeven aan straatverlichting door gaslantaarns boven die door electrische verlichting. Bij storing in de stroomvoor ziening zou de gebeele gemeente verstoken zijn van verlichting. Bovendien achten 13. en W. het thans niet den tijd, om de gasverlichting te vervangen door elec trische straatlantaarns, hetgeen zeer zeker met hooge kosten gepaard zou gaarn Lichtbedrijven. Wanneer de kosten van nieuwe aanschaffingen en kleinere uitbreidingen niet ineens worden afgeschreven, moet daarvoor volgens de voorschriften door de gemeente elk jaar geleend wor den. Op een andere wijze zouden trouwens de exploi- tatiecijfers niet in evenwicht zijn te houden; waar e 1 k jaar deze aanschaffingen en kleine uitbreidingen voorkomen, zouden de schulden en boekwaarden op een te hoog peil blijven, terwijl door het geforceerd verlagen der tarieven, dus het verminderen der ex ploitatie-inkomsten. de bedrijven spoedig zouden vastloopen. Gewezen wordt voorts op het onwenschelijke van het jaarlijks sluiten van bedoelde kleinere geldlee- lyngen ten behoeve van de bedrijven. B. en W. zijn vtin meening, dat de activa der bedrijver! nog tot ta melijk hooge bedragen te boek staan, vooral die van het gasbedrijf, zoodat opvoeren daarvan zeer onwen- schelijk is. Wat het gasbedrijf betreft, wil het college er ten slotte nog op wijzen, dat met de herstelling van den tweeden gashouder vrijwel hei geheele vernieuwings fonds wordt opgebruikt, terwijl toch vrij zeker binnen niet te langen tijd tot inbouw van een nieuwen oven zal moeten worden overgegaan. Ook om deze redenen moet sterk worden ontraden tot geforceerde verla ging van tarieven te besluiten. Kosten van armenzorg. B. en W. deelen mede, dat steeds met nauwgezetheid, onpartijdigheid en zui nigheid de armenzorg wordt behandeld. Naar de mee ning van het college moet ernstig worden betwijfeld dat door instelling van een Armbestuur of een com missie voor maatschappelijk hulpbetoon de kosten van armenzorg zullen worden verminderd. In dit verband wordt er op gewezen, dat de instelling van een dergelijke commissie zeer zeker meerdere admini stratiekosten zal medebrengen, als salaris van een administrateur. Niemand verlangt meer het woord over de rekenin gen. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld op de volgende cijfers: Gemeenterekening: Gewone dienst, ontvangsten f265.514.60. uitgaven f261.347.08, batig slot f 4167.52; kapitaalsdienst: ontvangsten f62721.34, uitgaven f62406.86, bastig saldo f314.48. Electriciteitsbedrijl: Gewone dienst, ontvangsten en uitgaven f45755.39. waaronder oen winst van f 5117.80, kapitaalsdienst: inkomsten f 26186.86$!, uitgaven f 12450.25. saldo f 137:36.61 'A. Gasbedrijf: Gewone dienst, ontvangsten en uitgaven f 532-45.89. waaronder een winstcijfer van f29G4.35; ka pitaalsdienst: inkomsten f39530.40, uilgaven f17923.26, saldo f21607.14. Grondbedrijf: Gewone dienst, baten en lasten f 42:XUS, waaronder een verlies van f2757.34; kapi taalsdienst: inkomsten en uitgaven f74363.09. Eicrveiiing: Gewone dienst, baten en lasten f7661.71, waaronder een afschrijving van f 1081.02; kapitaalsdienst: inkomsten f 1 OS 1.02, en uitgaven f2346.87, nadeelig saldo f 1265.85. Rondvraag. De heer Van Nuland moet tot zijn groote spijt iets ter sprake brengen dat hij verre van prettig vindt. Hij had verwacht, dat de Voorzitter eigener beweging het geval wel eens behandeld zou hebben, nu dat uit blijft, moet spr. inlichtingen vragen. Hij bedoeld het geval van aanranding, dat door een gemeente-beamb te op het Raadhuis heeft plaats gehad. Spr. verzoekt daaromtrent van den Voorzitter nadere mededeelin gen. Voorzitter zwijgt. De heer Van Erp vraagt voor de aanschaffing van het meubilair der nieuwe school eene inschrijving te honden onder do ingezetenen. Dat zal bevrediging wekken. Voorzitter zal het ter sprake brengen. De heer Van Erp wijst op dc in deze gemeente be staande zwarte lijst en geeft in overweging om voor personen die daarop voorkomen en die blijk geven den goeden weg op te willen, de strafmaat te her zien. Voorzitter noemt dat een lastig geval. Dc vraag is maar: wanneer verbetert iemand zich? Hij hoort wel eens rare noten kraken; nten gaat in plaats van naar café's in Schagen, naar buften gelegen plaatsen en komt hier aangeschoten terug. Wie zich echter wer kelijk goed gedraagt, voor hem zou de maatregel ïnge- trokken moeten worden. Het is eigenlijk geen straf» maar een maatregel in liet belang van de betrokkene -en zijn vrouw en kinderen. Het idéé zal nagegaan worden. De heer Bakker wijst op de slechte plaat» van het woonwagenkamp. Niet alleen ligt het naast de vuil nisbelt, maar alles ontbreekt er, W.C., waterleiding. De menschen hebben last van den stank en de vlie gen van de belt, ze moeten hun kloeten en vaatwerk spoelen in het slootwater, waar de belt aan ligt. Het is nergens zoo erg als hier, zoo luidt de algemeene klacht. Spr.'s fractie zal vóór de begrooting een schrif telijk voorstel indienen, in comité wil spr. inededee- ling doen van het stukje grond dat hij voor de bestem ming als woonwagenkamp op 't oog heeft. De heer Orsel merkt op, dat het meisje van het kantoor der Gasfabriek haar vacantie niet kon krij gen, omdat er geen plaatsvervangster was. Op deze wijze zou zij altijd van vacantie verstoken blijven. Voorzitter vindt dat heel vreemd, want hij dacht dat het meisje haar vacantie wèl zou krijgen. De Gasdirecteur vroeg een plaatsvervangster, maar B. en W. hebben hem gezegd, dit niet noodig te vin den. omdat voor een week de Directeur haar werk wel kan bijhouden. Het meisje valt onder het Amb tenarenreglement en heeft dus recht op vacantie. Spr. zal het onderzoeken. De heer Jm. Blaauboer brengt Voorzitter dank voor de vriendelijke woorden aan zijn adres en den Raad voor het hem geschonken vertrouwen. Hij hoopt dit vertrouwen niet al te veel te zullen be schamen en doet een beroep op de raadsleden hen» de wethoudersfunctie niet al te moelijk te maken, waarmede hij bedoelt dat de beoordeeling van zijn werk steeds zal geschieden in een goeden geest eu wil van samenwerking. Spr. hoopt, dat het t college moge gelukken den goeden naam van Schagen als centrumgemeente opnieuw te vestigen, iets wat hij voor Schagen zeer noodig acht. Als dat gelukt, is spr. tevreden en hij verwacht dat dan ook de kie zers die ons stemden, reden tot tevredenheid heb ben. Voorzitter zegt, dat dit heel wijze woorden zijn. dia aller instemming verdienen. Van mijn kant hebt alle steun te verwachten. De heer De Vries maakt gaarne de woorden van den heer Blaauboer tot de zijne. De heer Bakker bepleit nog voor het kantoor meisje der Gasfabriek eenige vergoeding voor den tijd. dien zij gratis gewerkt heeft om zich in te wer ken in haar taak. Hierna sluiting. Vergadering op Dinsdag 1 September, 's middags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secre taris de heer H. Rijs. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat op de laatste vergadering 09n woord van afscheid moest worden gesproken, op deze eerste vergadering van de nieuwe zittingsperiode wil spr. een woord van welkom spreken. Spr. hoopt dat de beraadsla gingen in de komende 4 jaar vruchtbaar mogen zijn en in het belang van de gemeente. Spr. feliciteert de leden met de benoeming, waaruit blijkt dat de kiezers vertrouwen in de gekozenen hebben gesteld. Tegenwoordig raadslid te zijn. is niet aanlokkelijk, gezien de benarde omstandigheden, waarin wij le ven en er zullen maatregelen moeten worden geno men om de moeilijkheden op te lossen en te trach ten te bereiken wat bereikt kan worden. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. De raadsleden leggen in handen van den Voorzit ter de vereischte eeden af. Benoeming wethouders. De heer Mink zegt. dat.als conclusie van gehouden besprekingen zijn fractie van meening was dat uit iedere fractie een wethouder moest worden benoemd. Spr. stelt dan voor te benoemen den heer P. Slot, dit is een man van ervaring en no. 1 van de kiezers lijst en den heer K. Molenaar. Tot stemming overgaande wordt de heer h. Mole naar benoemd verklaard met 3 stemmen, de heer P. Slot kreeg 2 stemmen en 2 stemmen blanco. De heer Molenaar wenscht het in beraad te hou den, gezien het feit dat hij slechts met 3 steramen is gekozen. De heer P. Slot wordt met 4 stemmen gekozen, 3 blanco. De heer Slot neemt de benoeming aan en wordt door den voorzitter gecomplimenteerd. De rekening 102» is van Ged. Staten terug gekomen met eenige bemerkingen van administratieven aard. Goedgevonden wordt de gevraagde veranderingen aan te brengen. Rondvraag. De heer Mink zegt dat iemand hem heeft gevraagd een goed woordje te doen. Bedoeld persoon is 6 we ken werkeloos en niet in staat bij particulieren iets te verdienen en weet niet hoe het varken te was- schen. De Voorzitter: Dan moet hij zich vervoegen bij het Armbestuur. De heer Mink: Dat is geen plezierige weg. De Voorzitter: Heeft hij zich al aangemeld bij de Arbeidsbemiddeling. De heer Mink: Dat weet ik niet. De heer De Groot: Men hoeft zich toch direct niet tot het Armbestuur te wenden? De Voorzitter: De gemeente heeft geen werk, dus kan zij moeilijk iemand aan werk zetten. De heer Dekker vraagt of het de bedoeling is met den winter weer een bus te laten rijden naar de Zuiderzee. Den voorzitter is dit nog niet bekend. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad op Dinsdag 1 September 1931, des avonds 8 uur. Aanwezig zijn de heeren J. Bakker Jz., C. de Boer, D. Kriller, J. van Zoonen, Jn. Waiboer, VV. Kolkman, en VV. Slijkerman. Voorzitter: B. J. F. Meijer. Burgemeester. De Voorzitter heet de heeren welkornen. waarna de installatie van de bij de op 24 Juni 1931 gehouden periodieke verkiezingen gekozen leden van den Baad volgt De leden leggen de bij de wet vereischte eeden en beloften af. waarna de Voorzitter ongeveer het vol gende zegt: Nu gij zitting hebt genomen als raadslid dezer ge meente. wil ik U allen feliciteeren met hel vertrou wen, door de kiezers in U gesteld. Gaarne wil ik ho pen, dat in de 4-jarige zittingsperiode, die voor U ligt weinig, of kan het geene teleurstellingen L'w deel zullen zijn. Wellicht echter zult gij moeten er varen. dat, nu gij U geeft voor de publieke zaak. cri- tiek U niet wordt gespaard. Dit mag U echter nooit weerhouden Uwe krachten te stellen in den dienst van het algemeen gemeen tebelang. zooals gij in de door U afgelegde eed of be lofte hebt getuigd. De gemeente heeft in de heeren Llgthart en Wit, die zich beiden niet weder verkiesbaar hebben ge steld, verdienstelijke raadsleden verloren. Ik wil ho-

Schager Courant | 1931 | | pagina 5