Courant Speelbal van Wind en Golven van Ethel M. Dell. Zaterdag 5 September 1931. 74ste Jaargang. No. 8929 Derde Blad. hoi OO Schagen. er Handeldrijvende en Industriëele Middenstandsvereeniging. oei wn At$ DE WINKELSLUITINGSWET. HET POSTVERVOER VANUIT HET ZUIDEN- TELEFOON-NACHTVERBINDING. jonderdagavond vond in het lokaal van den heer Peetoom, onder presidium van den heer Ch. H. Th frette een algemeene vergadering plaats van de jer Handeldrijvende en Industrieele Middenstands- jnlging. 22 Leden waren aanwezig. 'secretaris de heer G. de Boer. De Voorzitter deelt in zijn openingswoord mede, dat lioalnklijke goedkeuring op de Statuten is verkregen, dat het huishoudelijk reglement dezen avond nog ,ntii worden behandeld in verband met de onge- van den rechtskundigen adviseur, jacdtn heer K. S. Leguit, 2e secretaris, worden de Ipoto gelezen, die onder dankzegging worden goed- ntai ljU aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter dit de vereenigingen Algemeen Belang en de Ik# liet te bewegen waren om een winkelweek te liseeren. Reeds vorig jaar wilde men daar overgaan, maar in verband met het 25-jarig tan onze vereeniging zijn toen toch winkel- in gehouden. Spr. betreurt het dat dit jaar liakelweek zal worden gehouden en hoopt dat wigend jaar voor deze zaak nieuwe geest en n moed bij de middenstanders zal zijn en een fcwtek in veel grooteren en fraaieren vorm zai gehouden. Uit de stemmen van buiten blijkt [ffi&t men ook buiten onze gemeente betreurt, dat Kjur geen winkelweek wordt gehouden. Ïi2 het gemeentebestuur kwam bericht in, dat de j»4 beeft besloten om voor deze gemeente artikel 6 [vu de Winkelsluitingswet buiten werking te stellen en {u de middenstanders vrij te laten inzake de ver- jrftjr.g hun zaak een halven dag in de week te slui- A Vu de Ingekomen stukken vermelden we, dat van intebestuur bericht inkwam dat besloten wat bioscoop meer op de Ged. Gracht bij de R.K. [let :e plaatsen. 3» Voorzitter deelt mede, dat het bestuur onzer «neiging van oordeel was geweest dat het staan van kb bioscoop of dergelijke, daar ter plaaste ten onge- öm rsn het verkeer en van de zakenmenschen, die ha uken achter die instelling verborgen vinden, was durom was bedoeld verzoek tot het gemeentebe stuur gericht. Wh ie actie tegen de personeele belasting betrof, vu bericht ingekomen, dat de Hooge Raad arrest had fireua, maar geadviseerd wordt, om, ondanks een r-totoed «fwijzende beschikking door den inspecteur, vdilalewtp te gaan. Rekening en verantwoording- Volgt rekening en verantwoording van den len pen- Door ongesteldheid waren de heeren Mr- Buiiixi ca Krimp verhinderd geweest om de beschei- c>3 u controleeren en dit wordt nu gedaan door de i«re: J. H. Schene en F. de Graaf. Bij monde van des hcw Schene wordt gerapporteerd, dat alles keurig b ordt was en overeenkomstig het advies verkrijgt dc penningmeester, de heer C. Roggeveen Cz-, decharge. Zonder bespreking gaat de vergadering accoord met de voorstellen van het bestuur, om een subsidie van f 10 beschikbaar te stellen voor de Schager Leesbibliotheek een subsidie van f 50 voor den vervolgcursus voor pielding van winkelpersoneel. Een mislukt referendum. Over adverteeren in gelegenheidsdrukwerken en het eren van cadeaux aan fancy-fairs was een referendum (houden. Na 14 dagen waren van de 120 strookjes er •Nhta 36 ingezonden. Nadat de antwoorden waren op gehaald, bleek dat vóór deze actie waren 15 leden, 48 tegen, terwijl er 51 zich niet uitspraken. De meerdei- heid van de vereeniging heeft zich dus niet voor het referendum uitgesproken. Over dit resultaat spreekt de Voorzitter zyn spijt uit Door den heer Joh. Rotgans wordt een uitvoerig ver slag uitgebracht over het dit jaar te Zand voort ge houden Middenstandscongres. Spr. acht het zeer ge- wenscht dat de belangstelling voor dergelijke congres sen grooter worde. De heer Rotgans ontvangt den dank des Voorzitters voor zijn keurig verslag. De Winkelsluitingswet Vevolgens komt in bespreking de winkelsluitingswet en wel de bevoegdheid, die artikel 9 aan de gemeente besturen geeft, om onder goedkeuring van de Kroon, in bepaalde gevallen af te wijken van de in de wet voor geschreven sluitingsuren Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat wat St. Nicolaas en Kerstmis betreft, de wet reeds bepallngeu bevat, doch bovendien kan door het gemeentebestuur onder goedkeuring van de Kroon besloten worden om tot een maximum van 21 dagen af te wijken van het voorgeschreven sluitingsuur. Door het gemeentebestuur was r-eds gevraagd naar het oordeel van de vereenl- gir er die afwijkingen. Het bestuur der vereeniging had romtrent ruggespraak gehouden met het be stuur van „de Hanze" en stelde nu voor deze 21 dagen te bestemmen als volgt: eventueel te houden tentoon stelling 3, Paaschtentoonstelling 1. Kermis 8, Harddra verijdag 1, Veulenmarkt 1, Winkelweek 6 en Oude jaarsavond 1. Door den heer J. H. Schene wordt erop gewezen, dat omliggende gemeenten, n.1. Wieringerwaard en Oude Niedorp zullen trachten om gedurende den zomertijd, het sluitingsuur op 9, inplaats va.n op 8 uur gesteld te krijgen. De Voorzitter wijst erop, dat dit niet de bedoeling van den wetgever is. De bedoeling toch is om het winkelpersoneel zooveel mogelijk des avonds vrij te geven en deze winkelsluitingswet sluit dan ook aan bij het werktijdenbesluit. Spr. zou daar niet aan willen tor nen. De heer Trapman merkt op. dat door de seizoen plaatsen Bergen en Schoorl getracht wordt gedurende 3 maanden vrijstelling van de sluiting te krijgen, ook voor den Zondag. En waar nu ook Wieringerwaard en Oude Niedorp gedurende den zomertijd gelegenheid willen geven tot 's avonds 9 uur te koopen. aient Schagen als centrum van gemeenten, waar over 't al gemeen de boerentijd toepassing vindt, die menschen gelegenheid te geven tot 9 uur hun inkoopen te doen. Als die gelegenheid ons door de wetgeving wordt ge boden, moeten we haar aangrijpen. De Voorzitter betoogt dat door de invoering van de winkelsluitingswet de onbillijkheid wordt opgeheven dat een zaak met personeel moet sluiten, terwijl een zaak zonder behulp van personeel gedreven, niet behoeft tc sluiten. Spr. meent dat het ook hier weer zal zijn een kwestie van gewoonte, evenals dat geweest is ten aanzien van de sluiting op Zondag. Het publiek past zich wel aan. De heer Joh. Rotgans oordeelt dat het sluiten om 8 uur gedurende den zomer, practisch neerkomt op een slui tingsuur van 7 uur, en het ligt dan ook op onzen weg om toestemming te vragen gedurende den zomertijd de winkels tot 9 uur te mogen openstellen. Meerdere stemmen gaan op, die oordeelen, dat nu om liggende gemeente die pogingen doen, Schagen als cen trumgemeente, dient te volgen. Wat de bestemming van de 21 dagen betreft, wordt de vraag gesteld of het noodig is om die dagen precies aan te geven en besloten wordt dat 't bestuur hiernaar zal informeeren. Het voorstel-Rotgans, om toestemming te vragen, ge durende den zomertijd tot 9 uur de winkels open te hou den, wordt aangenomen, 18 stemmen voor, 1 tegen, 3 blanco. Ballotage nieuwe leden. Over een 10-tal nieuwe leden dient te worden rMrl teerd en de Voorzitter deelt mede. dat dit mooie resul taat te danken is aan de activiteit van het bestuurslid, den heer D. Raat, waarvoor spr. hem dank brengt. Na eenige bespreking over de vraag wanneer men als mid denstander kan worden aangemerkt, worden de Voorge dragenen als leden aangenomen. Tot lid van de commissie, die de rekening van den Middenstandswoningbouw zal nazien, wordt de heer J. H. Schene gekozen. Bij de rondvraag dankt de heer Lutjeharms het be stuur voor zijn bemoeiingen Inzake de staanplaats van de bioscoop gedurende de kermis. Door den heer Joh. Rotgans wordt ter sprake gebracht het postvervoer, vanuit de richting Alkmaar, een vervoer dat na de electrificatie van de spoorwegen tot Alkmaar zeer veel te wenschen overlaat, en waarbij meerdere ma len voorkomt dat poetstukken, des avonds aan den Lan- gendijk gepost, den volgenden dag te Schagen in de avondbesteliing komen. Door den Voorziter wordt gewezen op de gelegenheid om des middags tusschen 1 en 2 uur gratis zijn post af te halen. De heer Trapman wijst op het dwaze, dat correspon dentie, die 's avonds aan den Langendijk wordt gepost, den volgenden morgen niet met den trein van 8 uur In onze gemeente arriveert en in verband met meerdere in do lucht hangende veranderingen, die voor ons verslech teringen zullen beteekenen, betoogt spr. de wenschelijk- heid dat het bestuur zich tot de postadministratie wendt De Voorzitter is daartoe gaarne genegen en roemt de uitmuntende medewerking, die steeds van den postdirec teur, den heer Slingerland wordt ondervonden. Do Voorzitter doet verder nog mededeeling over de pogingen die zijn gedaan om een telefoon-nachtverbln- ding te hebben. Het bestuur heeft iemand bereid bevon den om de nachtverbinding te hebben, maar niet bereid mn de daaraan verbonden kosten f 40 te dragen. Spr. vraagt hoe de vergadering denkt over een bijdrage in die kosten, door de vereeniging. bijv. f 20 d f 25. De heer Kerkmecr is van oordeel dat het meer op den weg der gemeente ligt om het hebben van een nacht verbinding te bevorderen en onze vereeniging zou dan een aanvullend bedrag disponibel kunnen stellen. Door den heer Jansen wordt nog mededeeling gedaan over voorkomende stagnatie bij het verkregen van ver binding gedurendo den nacht. De Voorzitter zegt toe. dat hieromtrent een onderzoek zal worden ingesteld en dat gepoogd zal worden de ge meentelijke medewerking te verkrijgen. Hierna volgde sluiting. Theater Royal. Sous les toits de Paris. Op veler verzoek draait deze week nogmaals in Theater Royal het meesterlijke filmwerk. „Sous les toits de Paris" (Onder de daken van Parijs). Men zal zich den inhoud van deze film nog herin neren; de levensgeschiedenis van twee jongo men schen in een der volkrijke buurten van Parijs. Albert, die zijn brood als straatzanger verdient en Louis, die als venter aan den kost komt. Hun vriendschap is hecht en dit blijft zoo tot op het oogenhlik dat cr één en dezelfde vrouw in hun beider leven komt. Pola, het alleraardigste jonge mei9je. weet de harten der echte jonge Parijzenaars voor zich te winnen. Doch waar er in zoo'n geval doorgaans één van de twee het veld moet ruimen, is ook hun vriendschap niet meer van langen duur. Aanvankelijk heeft Albert het meeste geluk en wordt zij zelfs zijn vrouw. Zijn vreugde u;ordt ech ter spoedig verstoord, doordat de politie hem we gens beschuldiging van diefstal komt arresteeren. Terwijl Albert onschuldig in de gevangenis zit, maakt Pola kennis met Louis, die de lieveling der vrouwen is. Zij laat Louis van haar verhouding tot zijn vriend Albert niets merken, doch wordt spoe dig verliefd op hem. Louis boos over een jaloer- sche scène welke Pola hem maakt, verlaat haar, terwijl op dat moment Fred, een individu, dat zich met allerlei verdachte zaakjes bemoeit, en die den grond wat warm onder de voeten geworden was, waarom hij zich een paar weken uit de voeten had gemaakt, wederom verschijnt. Pola neemt wraak tegenover Louis en gaat weer met Fred. Inmiddels is Albert's onschuld bewezen en komt deze vrij; thuisgekomen vindt hij den dreigbrief van Fred. Ilij trekt zich hiervan weinig aan en gaat naar een dansgelegenheid, waar hij Fred treft met Pola, die hem aanspreekt alsof er niets gebeurd is. Tegen den wil van Fred wil Pola met Albert dan- ✓pn, deze wil aanvankelijk niet, doch als hij ziet, dat Fred zich ermede bemoeit, danst hij toch met haar. Woedend daagt Fred hem uit tot een messen gevecht, Op straat gekomen wordt er verwoed ge vochten en juist als de zwakke Albert op het punt staat het onderspit te delven, komen Louis en Pola hem te hulp. De politie jaagt de vechtenden uiteen. Albert niet vermoedend, dat Pola thans met Louis Eaat, kust Pola, doch, wanneer hij ziet, dat ook ou».zijn rechten op Pola gelden laat, is het uit iet'de vriendschap en wil hij Louis te lijf. Pola houdt hem tegen, terwijl zij zich in de armen van Louis werpt. Albert die thans ziet hoe de za ken staan, wil bun geluk niet verstoren en gaat heen; verder trekt hij met den blinden harmonica speler door de straten van Parijs. VEILIGHEID OP ONZE WEGEN. Aanrander krijgt 10 jaar gevangenisstraf. Het Arnhemsche gerechtshof heeft Donderdag uit spraak gedaan in de zaak tegen D. v. B., 24 jaar. landbouwer, zonder vaste woonplaats, die het vorig jaar op den weg te Beekbergen onder Apeldoorn een Kngelsche dame, die daar gelogeerd was, heeft aan gerand. Hij was door de rechtbank te Zutphen veroordeeld wegens poging tot afpersing, diefstal met geweldple ging en zedenmisdrijf tot 8 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. Dit vonnis werd thans door het Hof vernietigd, waarna het verd. veroordeelde tot tien jaar gevan genisstraf. BOERDERIJ. De SuikerbietensteuiL Bekendmaking der plannen van de re geering vóór 15 September met het oog op den tarwe-nltzaai, overeenkomstig het telegrafisch verzoek der orrmisaties. Naar het „Hsbl." verneemt, heeft de commissie- Lovink in het einde der vorige week haar advies in zake verderen steun aan de suikerbietencultuur aan minister Ruys de Beerenbrouck uitgebracht. Tevens verneemt genoemd blad. dat het in de be doeling van den minister ligt, om inderdaad te vol doen aan het op 19 Augustus door de drie centraio landbouw-organisaties telegrafisch tot hem gerichte verzoek, nl. om; „de plannen van dn minister inzake steun aan de suikerbietenteelt 1932. zeer spoedig bekend te maken, zoo mogelijk vóór 15 September a.s. in verband met het uitzaaien van winter- t a r w e." Vóór 15 September zal de minister zijn plannen ter zake bekend maken. De steun zal méér doeltreffend zijn dan die van vorig jaar, welke immers de door den minister beoogde handhaving van een minimum uitzaai van 80 der laatste drie jaren niet heeft kunnen bewerkstelligen, aangezien de oppervlakte slechts 62 bedraagt, nl. 36.917 bunder. Het tienjarig gemiddelde 1921—1931 bedroeg 64.649 bunder, zoodat dóarmede vergeleken de bietencultuur thans 43 kleiner is. hetgeen ook met het oog op de werkgelegenheid op den akker, in de fabriek en f bij het transport zeer te betreuren is! Tarwe-organisaties voor Noord- en Zuid-Holland. PRIJZEN TARWE OOGST 1931. De bovenvermelde Organisaties maken hiermede bekend, dat voor den tarwe-oogst 1931 nis gemiddel de prijzen zullen gelden: voor le kwaliteit f 13.50, voor 2e f 12.50 en voor 3e f 11.50 per 100 Kg. Dit geldt voor witte zoowel als voor roode tarwe. Er zal geen prima kwaliteit onderscheiden worden. Teneinde in de kosten van bewaring, krimping e.d. tegemoet te komen, is een oploopende prijsschaal vastgesteld. Hieronder volgt deze schaal voor de 2e kwaliteit. Door ieder getal met f 1.te verhoogen of te verlagen, krijgt men de prijsschaal voor le j respectievelijk 3e kwaliteit. Voor de tusschenklassen zijn de prijzen 33 cent hooger of lager. Deze prijzen worden door de Organisaties na levering aan de V.I.T.A. zonder eenige korting uitbetaald. Prijs 2e kwaliteit per 190 Kg. September 1931 f 11.65 October 1931 f 11.75 November 1931 f 11.85 December 1931 f 11.95 Januari 1932 f 12.05 Februari 1932 112.20 Maart 1932 f 12.35 April 1932 f 12.50 Mei 1932 f 12.75 Juni 1932 f 12.90 Juli 1932 f 13.10 Augustus 1932 f 13.30 (hoogste prijs) September 1932 f 13.30 Nadere bijzonderheden zullen aan de vertrouwens- j mannen en erkende handelaars worden medege- deeld. De Indische postvluchten.I De „Ooievaar" op weg naar Batavia. Thans ook een vrouwelijke passagier op de uitreis. Donderdagochtend is om 6.45 van het vliegveld Schiphol te Amsterdam met bestemming Batavia vertrokken het vliegtuig P.H.-A.F.O. Gezagvoerder is P. Soer, tweede bestuurder Kress; mecanicien Stolk, marconist Pestman. Op zichzelf is het vertrek van een vliegtuig in den regelmatigen dienst naar Indië niets bijzonders meer, doch de machine, die Donderdag vertrok, maakt daarop toch wel een uitzondering. In de eerste plaats omdat dit het eerste K.L.M.-vliegtuig is, dat een naam draagt.: „Ooievaar" hee dit toestel. In de tweede plaats omdat het twee passagiers heeft. Mrs. Hewlett maakt als betalende passagier de vlucht naar Bata via mede. terwijl de heer D. J. de Vries, de chef van de afdeeling Buitenland der K.L.M., eveneens als (dienst)-passagier aan boord is. Het vliegtuig vervoert 195.750 kg. post en 50 kg. goederen. FEUILLETON NAAR HET ENGELS CH VAN -Luistert u dan eens even," zei Tlggie ongeduldig. •M heb uw brief ontvangen en ik zou graag het adres mevrouw Norman willen hebben. Ze is een cliënte uw firma." -Het spijt men ten zeerste, doch we versterkken geen Wilde u nog iets zeggen?" •A'w, dat is alles. Wilt u echter nog oven wachten? «Mneer kan ik u morgen sproken?" ..Dc kan met niemand mevrouw Norman's zaken be dden," klonk het kille antwoord. -Vervloekt nog aan toe! U kunt me toch geen zaken- ■toaerhoud weigeren. U moogt me tot een van uw cliën- «n rekenen, als u wilt" Hij hoorde een sarcastisoh lachje. Even heerschte er "In ord«- ik zal u morgenochtend om tien uur j Ik moet nu afbreken. Adieu." L Wn ®ombere uitdrukking in zijn oogen hing Tig- J?* to®8t*1 den haak en verliet de telefooncel. er 200 uit?" vroeg Harvey -oed«id," mi kortaf, waarovervroeg zijn zwager grinnikend. ^e''"*chend6r °P aan*" 2el T,88J« zich met moeite ket hotel waarin we moeten logeeren?" Hh verzocht Harvey. r. vorW !eidinS en even later bevonden ze zich in •5 *Pouucm'58rV*y dadelÜk de belangstelling B. JrV reizigers opwekte, bfr/ t« b5eek he* bewuste hotel een kleine her- bevo^uv* Z'c^ aan de rivierzijde van Fulham dr*nWucht£ hing een afschuwelijke, benauwde d*hikh«'d J-1 de hal1 eo TISS»e vermoedde dat de zin- te wenschen overliet uw n'€ts cn 8t<ll)te de slaapkamer binnen ^41, ag*r voor hem besteld had. Zooals reeds vau woede, en hij snakte er naar alleen te kunnen zijn. Harvey scheen evenwel groote behoefte aan gezelschap te hebben en drong er op aan dat Tiggie met hem in Soho zou gaan eten, daarna een theater be zocht en na afloop daarvan eens een kijkje in een caba ret ging nemen. „Doe dat alles maar alleen," gaf Tiggie te kennen. ,Jk voel er niets voor." Harvey trachtte hem nog op alle mogelijke manieren over te halen, maar het lukte hem niet „Goddank, nu ben ik tenminste alleen," zei Tiggie met een zuoht van verlichting, zoodra de deur zich achter Harvey gesloten had. „Geen wonder dat Janet blij was hem kwijt te wezen." Later drong het evenwel tot hem door dat dit geen aardige veronderstelling van hem was en hij niet zulke bittere gedachten moest hébben. Het was hem maar al te duidelijk gebleken, dat Harvey haar ten zeerste res pecteerde, hem volmaakt begreep, en er bovendien voor gezorgd had dat haar gevoelens en gedachten geen pu bliek eigendom waren. Hij nam aan de tafel plaats en schreef Janet een brief, voordat hij verder aan zijn eigen zaken dacht Hij begon werkelijk geleidelijk een zekere bewondering voor zijn zuster te krijgen. Nadat de brief klaar was. ging hij voor het raam zit ten en rookte een pijp. Tot zijn verbazing merkte hij dat hij slaperig werd en was daarom zoo verstandig naar bed to gaan. Toen hij den volgenden morgen wakker werd, nam hij zijn omgeving met een zeker gevoel van walging op en besloot zoo gauw mogelijk uit dit afschuwelijke hotel te verdwijnen. Tot zijn verbazing ontdekte hij dat Harvey er precies zoo over scheen to denken en vroeg hij hem dadelijk hoe het programma voor dien dag luidde. „Ik weet het nog niet" zei Tiggie eenigszins kortaf. Hij had er altijd het land aan gehad te moeten praten als hij bezig was ,zich te scheren. Het was Tiggie een raadsel waarom zijn zwager zoo vroeg op was. Weldra bleek echter dat Harvey volmaakt nuchter naar bed was gegaan en zich daarom kiplekker voelde. Toen Tiggie zich geschoren had. gaf hU te kennen voor zaken uit te moeten, en voegde er aan toe precies om tien uur een afepraak to hebben. „Nu wordt het me duidelijker," lachte Harvey. „Mag ik met je mee of hoe zit het: moet ik soms weer bulten wachten?" „Je kunt precies doen wat je wilt," zei Tiggie bedaard. Zijn lange nachtrust had hem goed gedaan en hij was ook weer volmaakt kalm. „Het ls werkelijk heerlijk bij je te zijn," zuchtte Har vey. „Dringt het wei tot je door hoe ik me aan je vast klamp, en dat gebeurt enkel en alleen omdat ik zeker weet stapelgek te zullen worden als ik alleen was." „Ik heb altijd geweten dat je een idioot was," zei Tig gie bedaard, terwijl hij zijn haar borstelde. „En dat is een zekere troost voor me." grinnikte Har vey. ,Jk veronderstel dat ik me nu voor het groote avon tuur moet kleeden. Wat is het hier een smerig hol. Zul len we er maar meteen uittrekken?" „Dat ben ik tenminste van plan te doen," antwoordde Tiggie. „Zeer practisch bedacht. Jij en Janet zijn wonderbaar lijke menschen. Je weet altijd wat je wilt, zondea- er lang over na te hoeven denken. Nu, tot ziens. Je hoeft niet met het ontbijt op me te wachten; dat gebruik ik niet" Harvey verdween in zijn eigen kamer en Tiggie begon zijn koffertje in te pakken. Hij was dien morgen uiterst filosofisch gestemd en zeer zeker van zichzelf, gelijk Harvey terecht had opgemerkt Maar Harvey wist niet door welken geest Tiggie be zield werd en wat hij zich voorgenomen had dien och tend te zullen bereiken. HOOFDSTUK VIL HET ONDERHOUD. Toen Tiggie zich een uur later aan het kantoor der firma Grierson en Co. aanmeldde, was hij in een vast beraden en niet strijdlustige stemming. Zijn woede was bekoeld, doch hiervoor in de plaats was een zeker ge voel van vastberadenheid gekomen. Hiervan was echter niets te bemerken, toen hij met ten vriendelijken glimlach het privé-kantoor van den heer Grierson betrad. Hij bevond zich tegenover een man mot harde, bijna wreede gelaatstrekken en kille oogen. „Heb ik het genoegen kapitein Turner voor me te zien?" vroeg hij stijf. „Die ben ik," zei Tiggie. JEa u is mijnheer Grie«on?" „Ik ben Mr. Gierson", zoi de andere, terwijl hij zijn bezoeker een stoel aanbood. Tiggie nam tegenover hem plaats. „Het leek me het verstandigste toe op een onderhoud met u aan te drin gen," begon hij. „Ik kon over de bewuste zaak niet met u door een telefoon spreken, want volgens mij is dit het ellendigste kwellingsinstrument dat er bestaan kon." „Een telefoon heeft ook een groot nut," merkte de heer Grierson op. „Volkomen juist, zooals duimschroeven bijvoorbeeld. Men heeft er gauw genoeg van. Nu wilde ik het eens over urw brief hebben." Eer dit echter kon gebeuren, was de notaris hem reeds voor geweest „Ik moet u er even op attent maken, kapitein Turner, dat tenzij u eenige aanspraken op mijn cliënte kunt doen gelden, het geenerlei nut heeft verder over deze zaak te spreken." „U kunt me toch niet op straat laten zetten, voordat u me aangehoord hebt" zei Tlggio onverstoord. „Het epistel dat u me zond, ls volgens mijn bescheiden meening zeer eigenaardig. Om te beginnen heb ik bijvoorbeeld geenerlei recht op de cheque." „Geenerlei recht." riep de heer Grierson verwonderd uit .Moet ik uit dit gezegde opmaken, dat u de bewuste som nimmer aan mijn oliënte leende?" „Heeft ze u verteld dat dit geeohiedde?" Informeerde Tiggie Mr. Grierson keek voor een kort oogenblik peinzend voor zich uit Er lag een eigenaardige uitdrukking in zijn kleine, grijze oogen en het was duidelijk merkbaar dat hij op dat moment niet wist wat te antwoorden. „Ik ben niet in de gelegenheid u nadere bisonderhe- den omtrent mijn diënte te verstrekken, doch Ik kan u wel zeggen, dat men mij te verstaan heeft gegeven dat zij u het bedrag der cheque schuldig was. Anders zou ze dit geld niet gezonden hebben." ..Ik begrijp het." zei Tiggie. „En waar tk u verzeker dat dit niet het geval is wat is u thans van plan te doen?" Notaris Grierson leunde in zijn stoel achterover. „Ik zal me dan met mijn cliënte in verbinding dienen te stel len." zei hij na een korte stilte. „Of mij met haar in verbinding brengen, merkto Tiggie bedaard op. Mr. Grierson trok zijn lippen voor een oogenblik vast tezamen en het leek alsof zijn borstelige wenkbrauwen overeind gingen staan. „Ik ben niet in staat dit te doen," gaf hij te kennen. „En waarom niet?" ..Me dunkt dat dit toch duidelijk genoeg is," zei de no- taria.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9