Voortzetting Kolfwedstrijden te Nieuwe Niedorp. Plaatselijk Nieuws. De Provinciale Ziekenhuizen. Onteigeningswet voor den Provincialen weg door Geestnier Ambacht. Autobotsing op den Muiderstraatweg Boerderij met oogst afgebrand. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Maandag 14 September werd de wedstrijd reeds om 8 uur des morgens voortgezet; de kohers moesten dus wei vroeg hun bed uit. Den geheelen dag werd er druk gekolfd, wat door de liefhebbers met spanning werd gevolg; de kansen wor den nu reeds druk besproken. Menige goede slag werd er ook nu gemaakt die dan het noodige applaus kreeg, maar ook een poedeltje. kwam nog al eens voor. In het eersto geval zagen wij dan de betrokken kolver glunder kijkend door de baan stappen, in het tweede zijn ergernis met min of meer succes verbergen. Ook bij kolven moet een beetje geluk bij. Voor kolvers, die van verre kwamen en er prijs op stelden, was gelegenheid om per autobus de Zuiderzee werken te bezichtigen. Ten 12 uur had de officieele ontvangst plaats door het Gem. Bestuur op het Raadhuis. De keurige raadzaal, waar bloemstuken prijkten, maakte bij het binnenkomen een uitermate prettige indruk. Hier was het dat burge meester Visser een toespraak hield, Hij wees op het mooie van de kolfsport, en sprak er zijn vreugde over uit dat dit reeds de derde maal was dat N. Niedorp de eer had, den Ned. Kolfbond te mogen ontvangen, en daar door in do gelegenheid was het mooie kolfspel te kunnen bewonderen. Zijn Edelachtbare eindigde met den wensch dat hier op Nieuwe Niedorp een mooi kolffeest zal wor den gehouden en dat wij binnen niet al te langen tijd een herhaling hiervan mogen zien. Na deze begroetingsrede van den burgemeester werd het woord gevoerd door den Voorzitter van den Bond, Dr. van Balen. Zijn speech zat vol geestige zetten, die dikwijls groote hilariteit verwekten, vooral als hij op rake wijze de een of andere toestand belichtte, of zich persoonlijk tot iemand richtte, wat niet wegnam, dat ook do ernst in zijn rede niet ontbrak. Een langdurig en luid applaus was het loon, welverdiend, vooral ook als men let op den hoogen leeftijd van dezen spreker. De vice-voorziter der Niedorper kolfclub de heer J. Keuktn, bracht het Gem. Bestuur dank namens de kol vers voor de welwillendheid hun allen op het gemeente huls to ontvangen. Burgemeester Visser beëindigde deze bijeenkomst met een kort en krachtig slotwoord, doch kon ook niet nalaten een bijzonder woord van dank aan den heer Van Balen te brengen voor diens keurige rede. (Luid applaus). De algemeene vergadering Daarna vertrokken de kolvers en gingen naar de Roode Eenhoorn, van den heer H. Kossen, waar de algemeene ledenvergadering plaats vond. Na opening door den voorzitter, Dr. Van Balen, werden aan de orde gesteld de Ingekomen stukken. Van verschillende vereenigingen, o.a. Grootebroek, Bovenkarspel, Alkmaar en Barsingerhorn was bericht ingekomen, dat zij geen prijs er op stelden, het vol gend jaar in aanmerking te komen als plaats voor de kolfwedstrijden. De reden was bij allen dezelfde, name lijk het financieele bezwaar. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie, waarvan het gevolg was, dat men andere maatregelen zal nemen. Het hoofdbestuur gaf het voorbeeld en stelde voor, het groote diner af te schaffen en jaarlijks de vereenigingen tenminste f 5 te laten betalen in de kosten van de groote wedstrijden. •De notulen van de vorige vergadering werden onder dank goedgekeurd, eveneens de rekening van den pen ningmeester. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hoeren M. D. Kalker, J. Stammes en C. Balder. De herr Th. R. Lunenberg wenschte geen herbenoeming te aanvaarden. Daar niet op tijd een aanbeveling van een candidaat had plaats gehad, blijft deze vacature dit Jaar open. Volgt vaststelling der plaats, waarop het volgend Jaar de algemeene vergadering zal worden gehouden. Gelet op de besluiten, welke in het begin der verga dering waren genomen, betreffende de In te voeren bezuinigingen, verklaarde Barsingerhorn er thans wel prijs op te stellen, het volgend jaar de kolvers te ont vangen. Alzoo werd besloten. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, welke op bevredigende wijze werden beantwoord. Met een boeiend slotwoord sloot Dr. Van Balen hierna de 44ste Algemeene Vergadering. Zooals op het programma ook stond aangegeven, gaf „Excelsior" des avonds te 8 uur een concert in de muziektent, waarvan wij helaas kunnen vermelden, hoewel het zeer mooi weer was. toch z.g. in het water is gevallen. „Excelsior" heeft namelijk een vijftal num mers ten gehoore gebracht, voor zoo goed als geen publiek. Maar enfin, de goede wil van „Excelior" was er. Als vervolg van den uitslag der le en 2e serie, ver melden wij als volgt: Afdeeling Gummi: Recht Door, Alkmaar: le serie 137. 2e serie 144 Is 281 pnt. De Ridder St. Joris, Berkhout: le serie 112, 2e serie 129. Is 241 pnt. Onder Vrienden, Oudkarspel, le serie 103, 2e serie 132. is 235 pnt De Prins van Oranje. Goes: le serie 112, 2e serie 122, is 234 pnt. Sta Vast. te Bovenkarspel: le serie 97, 2e serie 127, is 224 pnt. Afdeeling Sajet: „De Vier Eenen", Spanbroek: le serie 100. 2e serie 125 is 225 pnt. Het hoogst aantal punten over de twee series is tot heden geslagen "door Recht Door te Alkmaar, met 281 punten. Terwijl de heer P. Kostelijk ook van deze vereen, over de eerste twee series het hoogst aantal punten heeft ge slagen. namenlijk 54 en 53 ia 107. De heer Kostelijk, wel ke veelal de man is die de prijzen wint. HU is de kolver, maakt ook nu weer een mooie kans. De attracties, als schiettent touwtje trekken, sjoelbak, hadden tusschen de wedstrijden door een enorm succes. Wc kunnen gerust zeggen, dat het bestuur der Sociëteit een goede kous gedaan heeft. De dames hebben er slag van om de centen in 't landje te krijgen. Soms hebben zij wel heel wat te verduren, maar zij staan hun man netje en het wordt dikwijls goed betaald. Do dames zijn ongetwijfeld een uitmuntenden steunpi laar voor het financieale gedeelte voor „Over de Helft", waar de vlotbrug het sflne n°£ wc' 2411 toe bijdragen. WARMEN HUZEN Autotocht voor de ouden van dagen. De ouden van dagen hebben, evenals in vele andere plaatsen ook hier geprofiteerd van een autoritje. Maandagmorgen reeds vroeg. 8 uur. waren de passa giers (li«i aan de reis zouden deelnemen, al op z'n Zondags gekleed, om weldra in de zachte kussens van de luxe auto's plaats te nemen. Door 15 particu lieren waren auto's gratis beschikbaar gesteld en de hartstochtelijke rookers konden plaats nemen in een autobus. De reis werd gemaakt over Schoor), Der gen. Ktrmondbinnen en zoo vervolgens tot Velser- beek. waar de thee werd gebruikt en gelegenheid werd gegeven om de passagiers van het daar zoo prachtige natuurschoon te laten genieten. De voorzitter, de heer H. G. Rijs. heeft de oudjes hier toegesproken en sprak uit naam van het comité dat het hun genoegen deed dat zoovelen aan de reis hadden deelgenomen. Tevens bracht voorzitter een woord van dank aan de autobezitters, die hun wa gen voor dit goede doel hadden afgestaan. Vervolgens werd verder gereden over Santpoort, Bloemendaal langs de boulevard naar Zandpoort, waar nog even aan het strand werd gepauzeerd. En kele der reisgenooten hadden nog nimmer de zee ge zien en de lust tot pootje baden kwam nog bij nen op. Vandaar werd gereden naar AerdenhouL Dooi den heer II. Hoogvorst werd uit naam van alle oud jes een woord van dank gebracht aan allen die had den megewerkt Jot het welslagen van dezen niooicn dag. Verdeï werd gereden door Haarlem tot Cast.ii- cum, waar nog wat genuttigd werd en toen naai de Heimat terug, waar zo om half zeven arriveerden. Allen, ja niet één uitgezonderd, waren hoogst vol daan over alles wat zij gezien en genoten hadden. Tenslotte een woord van dank aan heereti chauf feurs voor de goede zorgen, aan het comité voor de moeite en zorgen en ook vooral niet te vergeten aan de goede gevers en geefsters, die het mogelijk heb ben gemaakt dit plan uit te voeren. LANG END IJK noordscharwoude. De Oosterstraat. In dc 1 natste raadsvergadering kwam o.m. ter sprake het eventueel overnemen van dc Oosterstraat door de gemeente. In verband hiermede kunnen wij mededeel en, dat door B. en W. met den gemeente- opzichter deze straat bezichtigd is., zoodat ongetwij feld in eerstvolgende raadsvergadering voorstellen zijn te verwachten. De openingsavond van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, zal op 3 October a s. plaats vin den. Als spreker treedt op de heer Polderman, alge meen secretaris, terwijl verder medewerking wordt verleend door Daan Pool met voordrachten e.d. Z IJ P E SCHAGERBRUG. De kermis. Hoewel het weer op den eersten kermisdag. Zondag, verre van schitterend was. is-dit toch niet van invloed geweest op het bezoek. De diverse cafó's konden zich op een druk bezoek verheugen; het was. in het bijzonder des avonds in alle drie gelegenheden stampvol. Voorts bood de Centraal Bioscoop met als hoofdnummer de zes- acter „Verloren in New York" den kermlsgangers een aangename afwisseling. Maandagmorgen had de jaarlijksche paardenmarkt en tentoonstelling plaats (voor de bekroningen verwijzen wij naar een elders in dit nummer voorkomend bericht). Onder begunstiging van een heerlijk, warm zonnetje werd 's Maandagsmiddags op het sportterrein achter de school het concours-hippique voor 2- of 4-wielige rijtui gen, oper voor landbouwtuigpaarden, gehouden. Door 11 aangegevenen werd hieraan deelgenomen. De uitslag van dit concours was al& volgt: le prijs f 60, Manuel, eigenaar de heer A. Schagen te Midwoud; 2e prijs f 30, Badmus, eigenaar de heer C. Oly te Heiloo; 3e prijs f 10, Goppie, eigenaar de heer Jac. de Wit, Burgerbrug. Een eervolle vermelding werd toe gekend voor Oka, eigenaar de heer K. Muij te Heiloo. Na afloop van het concours werd een rijdemonstratie gegeven door de Rjjvereeniging „West-Friesland" alhier. Na de entrée werd uitgevoerd een nummer carousselrij- den en vervolgens de dressuurproef 1931. Een en ander werd keurig uitgevoerd en een woord van hulde aan de leden van „West-Friesland" en in het bijzonder aan den kranigen instructeur der ver- eeniging. den heer J. C. Vethman, is hier zeer zeker op zijn plaats. Na de uitvoering van vorenstaande nummers vond het springconcours plaats, waarvan de uitslag was: le prijs Jb. Schoorl, Woudmeer; 2e prijs D. de Graaf, SL Maarten; 3e prijs mej. E. Rer.s, Groenveld; 4e prijs M. Erika, Burgerbrug. Den geheelen middag was een vrij talrijk publiek op het terrein aanwezig en er is, getuige het applaus, dat de verschillende deelnemers (deelneemsters) ten deel viel, door de aanwezigen volop genoten. De afdeeling „Zijpe en omstreken" van de Holl. Mij. van Landbouw die vorenstaande concours enz. heeft georganiseerd, kan dan ook op een zeer geslaagden middag terugzien. Maandagsavonds werd in het Hotel „Het Wapen van de Zijpe" door de tooncelclub „Ontwaking" van Enk hulzen opgevoerd ..Gebroeders Kalkoen", een vrooüjk spel In 3 bedrijven. De zaal was matig bezet Er is goed spel geleverd, dat dan ook door het publiek telkens na afloop van een bedrijf, met een krachtig applaus werd gewaardeerd. Ten lokale van den heer Modder trad de humorist Max van Laarhoven op. Ook hier was de belangstel ling matig. (De opvoering van de revue „Champagne" te Schagen zal aan het weinige bezoek van beide café's wel niet vreemd zijn geweest). We vernemen, dat ook de heer Van Laarhoven er in is geslaagd de bezoekers een pretlgen avond te bezorgen. „CHAMPAGNE". Maandagavond was het de eerste avond vai. cte drie waarop Bouwmeester's revuegezelschap in het Theater Royal met zijn revue „Champagne" op trad. De bijzonder gunstige recensies over deze revue zullen er zeker wel toe hebben bijgedragen dat de verwachtingen bij de bezoekers hoog waren gespan nen. En laten we het maar direct neerschrijven, die verwachtingen zijn nop verre, verre overtroffen. De ster was natuurlijk Buziau. Gebruld is er weer om zijn dwaze, geestige opmerkingen, geschaterd om zijn mimiek alleen reeds. We denken maar aan den tram conducteur. aan den inbreker, aan de opmerkingen over het Nederlandsche spoorboekje enz. enz., tra nen zijn er gelachen En ook Siem Nieuwenhuijzen heeft als partner van Buziau ons bijzonder goed voldaan. Het was éénig zooals hij. hoewel brandspuitgast zijnde, door .ontstentenis van den burgemeester, en den wethou der als huwelijksvoltrekker fungeerde. Dat was keu rig spel. Trouwens het geheele gezelschap, o.a. Henriëtte Davids. Mimi Boesnach, Ph. Terke. Joh. Valk enz., zij allen hebben hun uiterste best gedaan om een ge heel te vormen dat op hoog peil stond en zij slaagden daarin opperbest. En wat een kleurenpracht, wat een schittering! Overweldigend bijv. de oden aan de kleuren en aan het schaakspel, de bloemenfinale en de slotfinale „Champagne"! Hoe allerliefst de tooneeltjes van de matroosjes de reclame voor de Karei I-sigaren. En bovendien goede zang en uitmuntende muziek. Het was een bijzonder mooie avond en het publiek was dan ook zeer enthousiast en heeft Buziau en de zijnen hartelijk toegejuicht. DE TWEEDE AFSTANDSMARSCH VAN „EX CELSIOR" Met een wimpel voorop zoo trokken 2 Dames-leden en eenige Heeren leden van „Excelsior" Zaterdag middag om half vijf Schagen uit. om eerste do 10 K.M. te loopen Het ging over de Nes. Gouw en Eat- schoten, Nesdijk weer naar Schagen. Om half zeven vertrok de groep, nu aangevuld met alle Dames-le den, weer uit Schagon. voorafgegaan door een tam boer, die het 'm heeft geleverd 3 uur achter elkaar te trommelen, naar St. Maarten, om vandaar St. Maartensvlotbrug te bereiken, waar even gerust werd. Spoedig ging het weer verder en via de Stol pen bereikten de turners om kwart voor tien wel gemoed Schagen. waar bij het station de groep ont bonden werd. De afgelegde afstand was voor 2 dames en de hee ren 25 K.M., voor de overigen was dit 15 K.M. Alles had plaats onder leiding van den lieer C. Wismeijer en geen <ler loopers (20) was uitgevallen. De derde roarsch (30 K.M.) zal u.s. Zaterdag plaats hebben. VERANDERING VAN FUNCTIE. De heer Th. van der Gragt, thans nachtstoker bij het locomotiefdepot, wordt als wagenmeester bij de tractie- afdeeling te werk gesteld, met standplaats Schagen. MUTATIëN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De heer J. Wijnen, kctelwasscher bij dc Ned. Spoor wegen, alhier, wordt overgeplaatst naar Hoek van Holland. De heer Jb. v. d. Enden, wegwerker, gaat als ploeg baas naar Twisk. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Afra Hillegonda Maria, dochter van Pieter Pannekeet en van Anna Bregettha Ligthart. JAARVERSLAGEN OVER 1930. Ziekenhuis nabij Santpoort. In de algemeene wijze van verpleging kwam geen verandering. De resultaten toonen steeds duidelijker aan. dat de actieve therapie, de geneeswijze door arbeid, in de goede richting voert. De behoefte aan in diverse vormen van handenarbeid geschoold personeel doet zich hierbij in sterke mate ge voelen. In verband hiermede wordt dan ook door de di rectie de mogelijkheid van het invoeren van speciale cursussen ernstig overwogen. De nieuwe weverij, die plaats biedt aan pl.m. 40 pati ënten is sinds Maart 1930 in gebruik en voldoet zeer goed. Voor geesteszieken is het milieu, de omgeving, van groote beteekenis. Het verslag zegt hiervan (en een paar foto's lichten dit toe): De door de ervaringen van vorige jaren gegroeide over tuiging, dat een aangenaam en gezellig milieu ook door de meest gestoorde lijders gewaardeerd wordt en gunstig op hen inwerkt, werd ook dit jaar bevestigd. Vele ver beteringen werden aangebracht, zoodat thans op enkele uitzonderingen na, iedere onderafdeeling, waar derde klasse patiënten worden verpleegd, over een gezellige verblijfzaal beschikt Ook de klasse-afdeelingen zijn verbeterd. In de beide andere ziekenhuizen komen deze niet voor. Er wordt van gezegd:: Aan de nieuwe meubileering van de conversatiekamer en van de eetzaal der Dam es afdeeling werd in het begin van het jaar de laatste hand gelegd, terwijl de vernieu wing in dezelfde vertrekken van de Heerenafdeeling aan het einde van het jaar juist gereed was. Op beide afdeelingen werden daardoor verpleegruimten verkregen, die aan de moderne eischen der klasserverpleging vol doen. De grondige verandering van de verblijfplaatsen der minder sociabele patiënten is een vraagstuk van urgent belang, dat onze volle aandacht heeft. Ook op de klasse-afdeelingen wordt de arbelds-thera- pie toegepast. De werkplaats der Dames-afdeeling werd in Mei ln gebruik genomen voor het verrichten van naaiwerk en het vervaardigen van raffia-werk, terwijl de werkplaats voor het maken van speelgoed op de Hee ren afdeel ing sedert Juni in bedrijf is. Beide zalen vol doen zeer goed en zijn als een belangrijke aanwinst te beschouwen. Het maximum aantal plaatsen voor de Sanatoriumaf- deeling is nu vastgesteld op 145 Mannen en 143 Vrouwen voor het Gestichtsgedeelte op 305 Mannen en 925 Vrou wen. Het totaal aantal toegestane plaatsen bedraagt dus thans 1518. Het verslag brengt warme hulde aan den afgetreden directeur, Dr. W. M. v. d. Scheer, die hoogleeraar te Groningen werd. Wij lezen bijv.: Door zijn onverwoestbare activiteit, die ook anderen een stuwkracht was, heeft hij het Ziekenhuis groote diensten bewezen. Hij reorganiseerde den inwendigen dienst op ingrij pende wijze en bracht daardoor even groote bezuini gingen als verbeteringen tot stand. Onder zijn leiding werd in 1926 en volgende jaren de „actieve" methode van Simon ingevoerd, waardoor de verpleging op een zeer vele hooger niveau werd ge bracht. Op 31 Dec. '30 waren er 1504 patiënten. Het geheele personeel telde 547 personen, dus een totaal bevolking van 2051, meer dan menige gemeente. Van de 1318 patiënten klasse 3 B kwamen er m Amsterdam. Kortdurende badverpleging werd ln het loopen jaar nog tamelijk veelvuldig toegepast, ttrr de vroeger heerschende gewoonte om patiënten p/ rende vele dagen of weken achtereen in het pt-." nente bad te verplegen, geheel is opgegeven. Het instituut der gezinsverpleging blijft g* voldoen. Wel ondervond het in het afgeloopen jaar concurreerenden invloed van de afdeelingen Land-- en Meerzicht voor de verpleging van alleen wontjj, patiënten, welke dermate wordt gewaardeerd, dzi', animo voor gezinsverpleging daardoor geringer werd' Op 31 December 1930 waren 8 mannen en 13 vroui» in verpleging bij 18 gezinnen. De provinciale bijdrage bedroeg f 228.039.04, f 42.000 beneden de raming, doch f 7427.70 meer in 1929. De kostprijs der verpleging in de derde klasse, we;,, was geraamd op f 1080 per patiënt, was f 1068.03 tcg* f 1060.59 in '29. De verpleegprijs van de le en 2e kb daalde van f 1905.08 op f 1855.84 door sterke stijgt van 't aantal patiënten. In een volgend nummer vertellen wij een en ande over de ziekenhuizen nabij Castricum en te Mede* blik. Dit bl éag f Unttë Ingediend zijn eenige onteigeningsontwerpen eerste voor den aanleg en de verbetering van eenuq van Koedijk (Noordeinde) naar het Niedorper Verlas onder dc gemeenten Koedijk, Warmenhuizen, Od}. karspel, Noordscharwoude, Harenkarspel en Heeit> gowaard (kriiinsbreedtc pl.m. 15 M.). DIT In een begrafenis Maandagmiddag omstreeks kwart over vier reeig den Mu nierstraat weg onder de gemeente Muideni bij de Hakkelaarsbrug een Israëlietische begra stoet, op weg naar de begraafplaats te Muidei Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de st» inrichting, week de achterste auto plotseling nar links uit. De chauffeur kon niet voorkomen, wagen in botsing kwam met een uit de richting B» sum komende auto. Beide auto's werden ernstig M schadigd. De drie inzittenden van de begrafenisauto vlota door den micklen-ruit en werden allen door glassd»| ven aan het hoofd gewond. De inzittenden vanè andere auto, de heer en mevrouw A. W. Hoffmanaj hun twee dochtertjes, werden eveneens door gii* scherven verwond. Mevr. H. bekwam bovendien «t hoofdwonde en kneuzingen in de borst. De gewondtij die allen uit Amsterdam afkomstig zijn, werden dw dr. Niekerk uit Muiden verbonden en daarna nu hun woningen vervoerd. De vernielde auto's zijn door een kraanwagen gesleept. Een wraakneming Zondagnacht omstreeks half een, brak te Bofö biv.nd uit in de boerderij met café van den landt** wer-qaféhouder Timmermans op den Schijndelsd dijk. Het. vuur, dat. in den binnengehaalden oogst overvloedig voedsel vond, legde het alleenstaa pand in een half uur tijds in de asch. Met moe werd het vee gered. Een en ander was slechts la verzekerd. Er gaan geruchten, dat er kwaadwilligheid in spel zou zijn. Timmermans had n.1. voor korten 9 een groepje al te luidruchtige jongelui den toegaf tot zijn café geweigerd en sinds dien tijd werd rwè twee maal een poging tot brandstichting bij hem ft daan, éénmaal werd getracht zijn schuur en éénnui zijn te velde staand koren in brand te steken, w beide keeren verijdeld kon worden. De politie stö een onderzoek in. I fci jr *3 M dia- 'werl fcm der frtx wer het taal tier Of 174. De arme Plm, nog steeds de speelbal Van de luimen van den wind. Kwam aan 'n stad, waardoor de Donau liep Als een mooi blauwachtig lint. Een stad vol torens, oude palelzen, Aan de boorden van de rivier. Dat moet wel, dacht Pim, Weenen wezen. De stad van het lied en van pleizier. 175. Plots, daar ging de koopman door de ruiten, Alsof hij slechts een voetbal was. Men hoorde het gillen van den arme En gerinkel van brekend glas. Daar, riep de worstelaar, ik ben tevreden, Voortaan beter opgepast, Voortaan je handjes maar thuis gehouden. Anders krijg je zelf weer last.

Schager Courant | 1931 | | pagina 8