Alientci Kitiis- ii- lui De zondvloed in China. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Iverstrooming, pest en kannibalen. Uit onze Omgeving. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. wrtj{ eltetJ Woensdag 23 September 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8939 COURANT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- trnticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomen^ nummer geplaaut POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, Iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. prr NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VREESELIJKE TOONEELEN. Hun eigen kinderen opgegeten, door Overste F. NATWYL, te Hankow. HET geruisch van het water maakt de menschen langzamerhand waanzinnig. Het eentonige, on onderbroken, klokkende geluid, waarmee do ongehoorde watermassa's onweerstaanbaar hun weg vervolgen, velden en bosschen, hulzen en menschen onbarmhartig verzwelgend, dat is niet meer te verdra gen. Alle oriënteering is op deze uitgestrekte zee onmoge lijk en de vrijwillige hulpkolonies in hun roeibootjes of in de enkele motorbarkassen kunnen slechts op goed geluk trachten, de ver afgelegen hellingen der bergen te bereiken. DE MENSCHEN IN DEN BOOM- Als wij maar werkelijk helpen konden! Doch wat kun nen die honderden kleine vaartuigjes doen, zelfs ai I werden het er duizenden, in een land waar millloenen mentenen schreeuwen en brullen ln uiterste doods- t angst. Vandaag nog zag ik er eenige dozijnen hangen in ién zwakke boom, die ai bijna onder de last be lruk. Onze boot kon er hoogstens nog een paar op nemen; da anderen zouden moeten wachten. En wach ten beleekent een zekere dood... Langzaam sturen wij met ons drieën blanken op den boom aas. Wij hebben onze revolvers klaar en houden fen paar ijzeren stangen op om een eventueelen storm aanval op ons bootje te kunnen afslaan. Doch het j wat«r is verraderlijk en sneller dan wij. Voor wij nog fr bij den boomstam zijn, is deze reeds door zwaar rond- kolkende takkenen palen omvergeworpen. Van de menschen, die wij hulp zouden brengen, is niets meer te zien. De gele, slijkerige vloeistof heeft hen opgezo- l gen. Doch wat zijn een paar dozijn menschen levens f ln deze grootste menschenslachtlng, die de wereld ooit f- heeft beleefd? WAT ER IN HET PAK ZAT- Op een half overstroomd vlot van gevlochten bam- I boe, waarschijnlijk het vroegere dak van een armelijk huisje, ontdekken wij twee vrouwen. Zonder een woord ■- zeggen, laten zij zich in de boot hijschen. Onze aan- c dacht wordt getrokken door een pak, dat een der vrouwen zorgvuldig verborgen houdt. Wij moeten weten, r wat erin zit; misschien is het wel iets, waardoor pest en andere ziekten kunnen worden overgebracht in het kamp van de dakloozen. Op ons bevel opent de vrouw zonder aarzelen het pak. Met ontzetting zien wij de overblijfselen van een ongeveer driejarig kind, waar van alleen het hoofd nog zoo ongeveer Intact ls. Uit het vermagerde lichaampje zijn groote stukken gebe ten en gesneden. Onder de brandende zon loopt ons •en koude rilling over het lijf. „Het was mijn kind, groote heer," zegt de vrouw onbewogen. „Mijn moeder hadden al vier dagen niet te eten gehad." Zijn dat nog wel menschen? DE PESTLUCHT. Eindelijk komen wij weer in de buurt der bergen, e bodem is hier reeds hooger en op enkele plaatsen a eekt een dorpje op den top van een heuvel als een cin eilandje uit de zee op. Zoodra onze boot ln het tC0mt' verzamelcn de bewoners zloh aan die 20de van het dorp, waar wij zullen landen. Blijkbaar is e nood al hoog gestegen, want de menschen schreeu wen en gesticuleeren, iets wat de Chinees anders nooit °ct. Het is hard, maar wij zullen toch slechts enke- o van die menschen mee kunnen nemen. Met ons eeen waden wij reeds de laatste meters door het water, om onze keuze te doen onder de ongelukkigen een hartverscheurende plicht Plotseling een schreeuw van den Chinees, die aan et stuur van onze boot Bit Vol ontzetting en afscbuw wijst hij op een berg lijken In een der straten van het °rpje. Eén blik en wij keeren terug; de blauwzwarte, ▼feeselyk opgezette gezichten laten geen twijfel meer omtrent de doodsoorzaak en een lichte windvlaag doet ook de vreeselijke pestlucht tot ons doordringen, net ls afschuwelijk, om ook de overlevenden te moeten overlaten aan dezen zekeren dood, doch wij kunnen niet «■keeren. dat wij iemand met pest onder de leden 'O het kamp brengen en zoo den dood van alle reeds geredde personen veroorzaken. Er helpt niets aan, het *°u onverantwoordelijk zijn en jammerend schikken «e ongelukkigen zich ln het onvermijdelijke, als zij zien hoe wij ons weer verwijderen. 1500 MENSCHEN IN HET WATER GEJAAGD. In het kamp der vluchtelingen le het een gekrioel van halfnaakte en bijna verhongerde menschen. Er is nauwelijks een handvol rijst voor elk. Wij zijn geheel •nngewezen op vrijwillige bijdragen uit de steden, die oog gespaard zyn gebleven. Er zijn een paar primitieve hutten gemaakt van bij elkaar gebonden bamboetakken en gescheurde lampen. Daarin liggen de stervenden. Geheele brigades van koelies graven massagraven voox de ontelbare lijken, die er eiken dag bijkomen. Medi cijnen hebben wij bijna niet; wie zonder dat niet beter kan worden moet sterven. En nu gaat het ln ons kamp nog betrekkelijk goed. Verleden week hebben de auto riteiten een andere kolonie van ongeveer 1500 personen, verder stroomopwaarts, eenvoudig in het water laten jagen, omdat er gevallen van cholera waren voorge komen en men vreesde voor een epidemie. In een ander kamp bleef de toevoer van levensmiddelen dagenlang uit; er ontstond onder de geredden een opstand tegen de kleine politiebezettlng, dje eenvoudig uit zelfbehoud gedwongen werd tot een massaslachting, waarbij 2000 mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. Getallen van de ramp als geheel zijn eenvoudig niet te gevsn, doch het aantal slachtoffers zoowel als de voorkomen de gruwelen zijn veel erger dan den geheelen wereld oorlog. Wij kunnen ons trouwens van den omvang van den ramp geen voorstelling maken; zelfs van de afzon derlijke kleine episodes kunnen wij niet ten volle het vreeselijke beseffen. HOE DE ZONDVLOED ONTSTOND- De overstrooming was geen verrassing, doch met dat al wat er toch niets tegen te doen. De buitengewoon zware sneeuwval van den afgeloopen winter, gevolgd door de eindelooze stroomen regen van voorjaar en zomer waren voor de autoriteiten reeds maanden ge leden aanleiding om te waarschuwen tegen het gevaar, dat de Jangtse-kiang en de Hoangho buiten hun oevers zouden treden. Ook ln normale tijden ligt de waterspiegel der rivieren ver boven het omringende land, in toom gehouden door reusachtige dijken, die echter door de politieke onrust van de laatste jaren verwaarloosd zijn. Bovendien alle mensohenwerk staat machteloos, ais de waterspiegel binnen enkele dagen 12 14 M. stijgt En de millioenen menschen, die hier in de grootst denkbare armoede leven, kunnen geen maatregelen tot afweer nemen of zelfs maar vluchten voor het dreigende gevaar. Zij hebben geen geld of geldswaardige bezittingen in hun kale hutten en de dichtstbijzijnde veilige plaats ligt misschien drie- of vierhonderd KM.; verderop. Het is hun onmogelijk, hun uitgemergelde lichamen zoo ver voort te sleepen. Neen, als de ramp komt, dan moet zij maar komen en wien zij treft, dien moet zij maar treffen. En op een zekeren morgen, nadat reeds dagenlang een woedende typhoon tallooze hutten had wegge vaagd, werden ook de slijkerige golven der rivieren over de dijken gedreven. Eerst langzaam en schijnbaar zonder gevaar te veroorzaken, dan met toenemende snelheid, zóó dat vluchten niet eens meer mogelijk was. Het alles vernielende water had in enkele uren onaf zienbare streken onder water gezet, rijst- en katoen- aanplantingen verwoest, vee en menschen gedood. In tot waanzin gestegen doodsangst vluchtte men op da ken en in boomen; als reusachtige bijenzwermen hin gen de ten doode opgeschreven menschen dagen lang in de takken, totdat honger en vermoeidheid de handen verslapten of het steeds wassende water ook het laat ste toevluchtsoord bedolf. Hankow zelf staat bijna 18 M. onder water. Daar is het water één griezelige golvende massa vol halfvergane menschen- en dierenlijken, die aan huizen en telegraaf palen blijven hangen en door 't afschuwelijk gezicht en den ondragelijken stank den overlevenden het leven tot een hel maken. De doorweekte, half bedorven le vensmiddelen, het ongekookte, vuile drinkwater en de door den stank bedorven lucht hebben reeds thans verontrustend veel gevallen van dysenterie en typhus veroorzaakt. Hoe moet het worden, als deze van alle hulp en toevoer afgesneden stad nu ook nog door een epidemie wordt bezocht? Die verschrikking kan men zich eenvoudig niet indenken. BENDEN KANNIBALEN- Aan de randen van het overstroomde gebied hebben de tot wanhoop gedreven menschen zich vereenigd tot groote benden om door rooven en moorden in hun on derhoud te voorzien. In hun onderhoud te voorzien? Ja, als men dat zoo wil opvatten. Men vindt nog wel er gens een oude hond, een verwaa.d kind, een zieke die moest achterblijven. Misschien zelfs wel een laatste beetje maismeel of rijst Zoo'n vondst beteekent weer een paar dagen langer leven. De drang naar zelfbehoud schijnt alle misdaden onbelangrijk te maken. Eten en het leven rekken, al moet daarvoor ook een mede- mensch verhongeren of... vermoord worden. De regee- ringstroepen trachten de benden te bestrijden. Mis schien zoeken zij ook voor zichzelf wel het noodige „levensonderhoud", want rantsoenen worden uit den aard der zaak niet verstrekt. De Geüniformeerde hor den maken inderdaad weinig verschil met de benden kannibalen. Ook zij richten slachtingen aan, verdelgen al wat leeft en eten het dikwijls op; in leder geval balen zij zelfs de armzaligste lompen nog van de lij ken af. Och wat maakt het uit? Er sterven millioenen ln dit land en dan heeft één menschenleven op zichzelf weinig waarde. Eovendlen beteekenen zelfs de lijken der naaste familieleden nog wat vleesch, weliswaar krachteloos vleesch van uitgehongerde stumpers, maar toch genoeg om den eigen dood weer een dag uit te stellen. En Intusschen wordt over Internationale hulp maatregelenonderhandeld! Er sterven eiken dag honderdduizenden doqr de verwoestingen, welke het water en de typhoncn aanrichten. Geheele volkeren lijden onuitsprekelijk door honger en ziekten. En er wordt maar steeds onderhandeld! (Nadruk verboden). HOOGWOUD AARTSWOUD. Maandagmiddag reed de heer K. Ursem uit Hoog woud, met zijn auto pardoes tegen het huis van de Wed. Zweep aan. De schok was zoo hevig, dat een raamkozijn werd ontzet en een viertal kop en schotels op den tafel kapot raakten. Door het omhalen van het stuur kwam hij tegen een bokpaal van de radio-cen trale, waardoor de auto een slag om op den weg kwam te staan. Alle ruiten ln de auto waren kapot en alles ontzet Een wonder mag het heeten, dat de d rie inzit tenden geen letsel hebben bekomen. Vermoedelijke oor zaak: te veel gas of niet goed bij. Verzekering dekt de schade. DE GOUW. De najaarskermis is hier weer gezellig gevierd. Zon dag werden er verschillende volksspelen gehouden, op geluisterd door het muziekcorps van Aartswoud. Daar hier veel animo voor zooiets bestaat, bracht het aardig volk op de teen. De uitslagen waren: Koppensnellen voor heeren: le pr. H. Veenema, 2e pr. S. de Vries. 3e pr. M. Vrleze, Ringsteken voor dames: le pr. Grietje Silver, 2e pr. Aafje Purmer. Voor kinderen aardige attracties, waar voor ieder mededinger een prijs ontving. Maandagavond werd er ballon-dansen gehouden, waar van winnaars waren: le pr. J. Silver en echtgenoote; 2e pr. S. de Vries en N. Langereis; troostprijs Jo. Klomp en echtgenoote; 2e idem C. Appel en A. May; 3e idem Jb. Glas Cz. en Tr. Glas. Zondag waren er zwijntjesjagers op de kust. Een viertal damestaschjes met inhoud alsmede een heeren- portemennaie waren verdwenen. Ook werden twee vrouwen op den Boekeiweg aangerand, doch op de komst van een wielrijder nam hij de beenen. De politie doet naar een en ander onderzoek. Verder verliep alles ordelijk en netjes. Zondagavond, toen de heer Zijp van Lambert- schaag met zijn echtgenoote van visite bij W. Wit alhier naar huis ging. raakte deze onverwacht met paard en kar bij den hoogen wal neer ln het water. De poelUe waarin de kar lag. was ernstig en als door een wonder kwam men er met eenige mkterlecle schade af. Men ging echter maar met een ander vervoermid del naar huia ANNA PAÜLO XV NA De postduivenvereniging .„Altijd Verder", hield Zondag Jl. een wedvlucht vanaf Snip-nies (afstand 262 K.M.). De duiven werden om 8 u. 20 gelost. De eerste duif werd om 1 u. 52 m. 34 sec. geconstateerd; de laatste prijs winster om 2 u. 22 m. 34 sec. De prijzen werden behaald door: Jb. Cornelissen 1 en 2, Gebr. Van Steijn 3, N. Spigt 4 en 6, W. Blaau- boer 5 en 7. BREEZAND. Ooop. Bk»ernbolk>nvelling*Ycre<"n. „Breezand" (W-A-) Prljzan van de gehouden droge bloembollenveiling op Dinsdag 22 September: Enkele vroege tulpen: Crimson Quccn II f 0-50, Culli- nan f 0.55, Prins van Ooetenryk f 0.050.80, La Reine t 0.58. Dubbele vroege tulpen: Grand Maltre f 070. Darwintulpen: Pride of Haarlem z 11 op f 0.60, Rev. Ewbank z 10 f 080, Clara Butt z 10 f 0.50. Bartlgoa f 0.65, Wlll. Copland f 060, W1U. Pltt f 050, Massa- chusetss z 10 f 0-65, Farao. Sanders f 0.50. Ongerustheid over het verirenen van rente- looze voorschotten. Kiuuien waarde- Jooee groenten niet productief worden aangewend? Hooioogst in Skeanijk HoLstein. Mindere aanvoer aardappels, zelfde prijzen. Matige prijs voor bloem kool. Witte, gele, roode kool dezelfde slechte prijzen- Ook die der uien loopen achteruit Beste prezen voor slaboonen- Slecht voor wortelen en bieten. Toma ten zelfde prijs. Wit krop, rammenas en druiven aangevoerd. Men begint zich hier wel wat ongerust te maken over het lot, dat de voorstellen der L.T3.-orgaaisatie, om rentelooze voorschotten vanwege de Regeering te verstrekken aan die on- en minvermogende tuinbou wers, welke schade leden door de aardappelziekte, zouden kunnen ondergaan, nu het zoo lang duurt, eer er een begin van uitkeering wordt gemaakt Men schijnt er niet bijzonder gerust op te zijn, of er van die voorstellen nog Iets zal terecht komen, nu uit de Troonrede is gebleken, hoe moeliyk het voor de re geering is, gelden te spendeeren aan den tuinbouw, op de wijze, zooals dit door de betrokken tuinbouw organisaties is bepleit We hoorden al verluiden, dat er van die heele steunregeling niets zou komen, en dat de gedupeerde tuinders biy gemaakt waren met een dooie musch. We kunnen op het oogenblik moeilijk bevestigen of ontkennen, doch. het zou ons al byzon- der tegenvallen, als die geruchten waarheid zouden bevatten en wel om deze eenvoudige reden, dat van de zyde der organisatie-mannen niet onduidelijk ls te verstaan gegeven, dat het buiten twyfel stond, of die regeling van rentelooze voorschotten op basis van het geschatte verlies zou tot stand komen. Voorshands kunnen we niet anders doen, dan geduldig afwachten. De heele tuinbouwstand aan Langcndyk en omstre ken leeft trouwens in afwachting op wat de nood der tijden brengen zal. We spraken bouwers, die hun roode kool, prachtige, groote exemplaren, zeer geschikt voor een tentoonstelling, maar op de akkers lieten staan, omdat ze aan de veiling onverkoopbaar zyn. Zelfs den minlmmu-prijs van f 60 per spoorwagen van 10.000 KG. kan men er niet voor maken. Willen die bouwers hun land bewerken, dan zullen ze eerst de kooien moeten laten stuk hakken, alvorens tot de bewerking te kunnen overgaan. Het is toch ontegenzeggeiyk een wonderiyke toestand, als uitmuntende groenten, beste voedingsmiddelen dus, onverkoopbaar zyn. op den mesthoop terecht komen of rottende op den akker achterbiyven, terwyl men weet, dat er tegelijkertijd zonder eenigen twyfel tal van personen zyn, die dat voedsel zeer goed kunnen gebruiken. Dat er onder dif omstandigheden gepeinsd wordt over de vraag, of men onder deze dusdanige toestanden geen profyt zou kunnen trekken van die onverkoopbare groenten ten seboeve van de minderbedeelden, ligt voor de hand. Het Centraal Bureau uit de Veilingen In Nederland heeft deze vraag zelfs ernstig onder het oog gezien, maar ls tot de conclusie gekomen, dat een organisatie, gebaseerd op een gezonde distributie van overschotten van goede groenten aan onze vellingen, onbestaanbaar moet worden geacht. Als dit C. B., dat toch in de al lereerste plaats de belangen van onze tuinders wil behartigen, tot een dergeiyke conclusie komt, dan mo gen we aannemen, dat het laatste woord in dezen is gesproken. En zoo is het begrijpeiyk. dat in sommige tuinbouwstreken van ons land borden waren geplaatst, waarop werd aangekondigd, dat er kosteloos groenten te krygen waren voor wie ze maar wilden halen. In derdaad wonderiyke toestanden. De tuinders, die een vrij goede oogst aan winter kooi verwachten, hopen nu maar weer op den winter. Ge dachtig aan het „de een z'n dood. den ander zyn brood" wordt die hoop wat verlevendigd door berichten, dat de koo'.oogst in Sleeewyk—Holstein zou zijn mislukt. Daar In dit gebied dezelfde kool wordt verbouwd, als die, welke de Hoilsndsche tuinder op de Europeeacbe markt brengt, is dit een kans. dat den a.a winter redelijke prijzen worden gemaakt. Doch mei zekerheid is daarvan niets te zeggen, daar nog wel andere fac toren op de prijszetting van invloed zyn. In de afgeloopen week was de aanvoer van aard appelen al weer minder. Er werd nog al wat gekocht, bestemd voor pootgoed. Groote Schotsche muizen brachten f 3 50, gewone van 33 tot 55 m M., f 6 70 7.80 op. Voor drielingen werd f 7 tot f 7.50 besteed. De aanvoer van Duken, was van beteekenis te Noord- scharwoude. Ze brachten f 4 40—4.80 per 100 KG. op. Eigenheimers werden verkocht voor f 4.304.80. In 't geheel werden aan beide veilingen ongeveer 12 spoor wagens aangevoerd. Er had ook nog aanvoer van boswortelen plaata De prys, die eerst nog f 1.70—12 was, liep later nog tot f 1.20 A f 1.60 terug. Eveneens was de prijs van losse wortelen laag. In 't begin der week brachten ze nog f 1.50f 2.10 op. later werd niet meer dan f 1.201.40 bedongen. Er werd deze week nogal wat bloemkool aange voerd. Het mooie weer was daarvan de voornaamste oorzaak. Aan de Broeker veiling werd ze Maandag ver kocht voor f 912-50, welke prys ook de volgende da gen in doorsnee werd gemaakt. Vrijdag echter kon niet meer worden bedongen dan f 4-80—7.80 per 100 stuks. Ds kwaliteit was over 't algemeen goed. Voor tweede soort werd van f 1-^2 betaald. Wat de roode kool betreft, hiervan weken de prijzen slechts weinig af van die der vorige weken. Voor da groote mag men van geluk spreken, als men 60 cont per 100 KG. krijgt. Geiyk we roeds opmerkten, zijn cr bouwers, die hun roode kooi maar niet te veiling aan voeren. wetende, dat ze onverkoopbaar ls. De mooie, kleine kool brengt iets meer op. en zoo kan het een enkelen keer gebeuren, dat er eens een prys van f 1.50 wordt gemaakt. Aan belde markten werden nog een 80 spoorwagens van deze kool verhandeld. Veel minder groot was de aanvoer van gele kool. Het Is deee week weer voorgekomen, dat ze onverkoopbaar was. Overigens ging het grootste gedeelte voor f 060 of iets meer weg. en ook by deze kon het een enkeien keer gebeuren, dat voor het mooiste, meest gezochte goed eens f 1.30 of f 1.40 kon worden bedongen. D« totale aanvoer beliep 15 spoorwagens. Grooter is de aanvoer van witte kool, die hoofdzake lijk door de fabrieken wordt opgekocht voor den in maak van zuurkool. De prijs van deze kool is laag. De hoogste noteering was f 0-90. de laagste f 0.60 per 100 KG. Men is dit jaar vroeger met den inmaak begon nen dan het vorige Jaar. De fabrieken werken al op volle capaciteit, wat anders eerst In October plaats vindt. Een 80-tal spoorwagens werden over beide vel lingen verkocht Hoewel de prijs der uien de 1 Ritste weken al te wen- schen overliet deze week Hepen ze nog achteruit. Aan vankelijk werd voor nep nog tot f 6 betaald met ecu minimum van f 5.30, doch geleideiyk werd dit lager, zoodat Zaterdag aan de B roeker veiling f 4.10—4.60 en aan die te Noordscharwoude f 3 804.50 werd be taald. Drielingen werden in het begin der week nog; voor f 1.602.10 verkocht doch Zaterdag brajhten ze f 0.701.20 op. Grove uien. die by den aanvang der week nog f 4.105 opbrachten, konden Zaterdag nog slechts f 33.90 bedingen en uien liepen van f 270— f 3.50 terug tot 22,70. De aanvoer was groot en beliep 25 spoorwagens. Tevrsdener konden de asnvoerders van slaboonen zyn. De pryzen van deze groente waren best. Met een minimum van ongeveer f 15 voor boonen, die in kwa liteiten wat afweken en een maximum van f 28 per 100 KG., konden ze de heele week worden verkocht. De meeste werden aangevoerd aan de veiling van den Noordermarktbond. Voor mooie snyboonen werd tot f 18 betaald, afwykende kwaliteit bracht f 10 en f 11 of iets meer op. De totale aanvoer beliep rond 34000 K G. Bieten waren nog niet ln trek. Aan de Broeker veiling werden ze Maandag voor f 1.80—2 verkocht. Zaterdag brachten ze te Noordscharwoude f 1.20—1.40 op. Deze week kwam ook rammenas aan de Broe ker veiling. Den eereten dag bracht ze f 2.10—4.10, den volgenden marktdag f 2 903.20 op. Tomaten weken weinig in prijs af van dien der vorige week. A-kwallteit bracht gemiddeld f 13 op, B f 9.50, C f 10 en OC ruim f 3. Als nieuw product kwam ook witkrop ter markt. Een prijs van f 2 la al zeer matigjes. Druiven brachten voor de soort Allcante f 33—50 op, Frankenthaler X 32—34,

Schager Courant | 1931 | | pagina 1