SchagerCourant Atletiek wedstrijden Wieringerwaard 1 Hengelwedstrijd „De Baars". Woensdag 23 September 1931. 74ste Jaargang. No. 8939 Tweede Blad. rer Engelsche ^romanschrijvers. de 08 (Van onzen Engelschen Briefschrijver.) 19 September 1931. IN' mijn vorigen brief schreef ik over de groote verlokking, in Engeland althans, om roman schrijver te worden. Laten we voor een oogen blik veronderstellen, dat U en ik voor de ver- „riding bezweken zijn, en ons als schrijvers gevestigd Ebben. Of we uitgevers voor onze werken kunnen Iti'nden, zullen we voor het oogenblik wijselijk in het Imidden laten. Uitgevers te vinden schijnt een groote moeilijkheid Ite zijn voor beginnende schrijvers. Mannen van naam, |,jj Wells, Shaw, Galsworthy hebben met zoo iets iets meer te maken. Zij deel en mee, dat ze van plan over het een of ander onderwerp een paar honderd >nd woorden te schrijven, en als hongerige wol- vallen de uitgevers op hen aan, om het voor at te mogen hebben, die paar honderd duizend Jolden te drukken, en tegen een behoorlijk prijsje Üden man te brengen. Ws: dat betreft, zijn Wells, Shaw eri Galsworthy dus "fts beter af dan U en ik. Hun is succes verze- en wij kunnen bij voorbaat gerust van het te- ,el overtuigd zijn. Maar daar laten we ons na- lijk niet door afschrikken. Zijn Wells, Shaw en rorthy soms ook niet beginnelingen in het vak !St? We zetten ons dus vol goeden moed ean het werk, ffiefst niet voordat we een volledig plan in ons hoofd Jebben, en zeker weten, of „ze elkaar krijgen" aan ifcet eind van ons nog niet geschreven werk, en liefst |cok wie elkaar krijgen. j ik wil niet zeggen, dat dit een absolute noodzake lijkheid is. Nog grootere schrijvers dan U en ik zijn aan hun arbeid begonnen, zonder meer dan een vaag idee, hoe het verhaal zou loopen. Soms hadden ze ook dat vage idee nog niet eens. Charles Dickens zou ons hierover heel wat kunnen vertellen, als hij nog leefde. Het is waar, dat er ook heel anderen zijn, en ge weest zijn. Lijnrecht tegenover Dickens in dit opzicht staat de ook zeer bekende Wilkie Collins, de schrij ver van De Vrouw in het Wit, en De Maansteen. Col lins had, voor hij een letter op het papier zette, zijn peheelc verhaal tot in de kleinste bijzonderheden in lijn hoofd. Als Collins een schijnbaar onbeteekenen- dt mededeeling doet in het begin van zijn boek, laten v? zeepen over een raam, dat piepte, of een stoel, die wat wrak van pooten was. staat het als een paal bo ren water, dat we o bladzij vier- of vijfhonderd zul- kn merken, waarom we dat moesten weten. Het is dan pok. een bekend feit, dat Dickens, die zich heel prMtewust geweest zal zijn, dat hij een veel grooter 'j schrijver was dan Collins, zijn vriend benijdde om diens gave een verhaal in elkaar te zetten. Maar we zullen dit laten voor wat het is. Op het oogenblik neem ik aan, dat U en ik voor Wilkie Col lins niet onderdoen in het nauwkeurig construeeren van een boeiende geschiedenis, en tevens, dat we de veejprootere gave van Dickens er nog bij hebben: het schetsen van karakters, die leven, een Scrooge een Pickwick, een Sam Weller. Meen nu niet, dat we er al zijn. Mijn plan was, toen ik dezen brief begon, U te laten zien, welke moeilijk heden er al zoo liggen op den weg van een schrijve «kal is die schrijver in zijn werk een geroutineerde GW? rot. En als wij, die nog nooit een boek ter I wereld hebben gebracht, en er ook nooit een ter we reld zouden kunnen brengen, zien hoe de groote man nen over die moeilijkheden struikelen, glimlachen we, naar alle waarschijnlijkheid met een ruim voldoende mate van zelfvoldoening over onze knapheid. Maar niet zoodra gaan U en ik ons ook zetten tot het zelf voortbrengen van een boek, of we struike len ,zoo goed als de schrijvers die we uitgelachen heb ben. alleen wat erger, en wat vaker. Misschien doen we wel beter, U en ik, wanneer we voorloopig onze schrijversambitie toch nog maar laten varen, en ons op het oogenblik eens even be zig houden met het nagaan van enkele hinderpalen, waarover bekende schrijvers wel een leelijk zijn ko men te vallen. te Zoo schrijft Arnold Bennett in een van zijn laatste boeken, Lord Raingo: „Haar schoon gelaat was wit als het bleekste ivoor; geen plekje rood was er er gens in te ontdekken, uitgezonderd de lippen en de blauwe oogen." Charles Dickens in Our Mutual Fricnd: „Bella Rokesmith had haar echtgenoot reeds op de hoogte gebracht van een zekere op handen zijnde blijde gebeurtenis. De aarde draaide nog een aantal malen om de zon, toen er een kleine baby Bella werd gebracht." Jules Verne in De Reis om de Wereld in Tachtig Dagen „Alle klokken in Londen sloegen tien minuten voor negen." Anthony Trollope in The Three Clerks: „Wie denk je dat daar fluitend door de straat kwam loopen, met een sigaar in zijn mond? Zijn nieuwe vriend, Undy Scott." E. Philips Oppenheim in False Evidence: „Wij rolden over den grond, terwijl wij elkaar woe dend vastgeklemd hielden. Bijna kwamen zijn tanden op elkaar, toen hij mij in de hand beet, waarmee ik hem bij zijn keel had gegrepen." Daniël Defoe in Robinson Crusoe: „Ik besloot, zoo mogelijk het schip te bereiken, en dus ontdeed ik me van mijn kleeren. Toen ik aan het schip kwam, bemerkte ik. dat alle levensmidde len droog waren gebleven. Ik ging naar de plaats, waar het brood bewaard werd, en vulde mijn zakken met scheepsbeschuit." Zoo zouden we langen tijd door kunnen gaan, voor al als we eens even aandacht gingen schenken aan onnauwkeurigheden op het gebied van de geschiedo nis. Maar aangezien het meestal de Engelsche ge schiedenis betreft, waaruit ik voorbeelden zou moe ten geven, en wij uit den aard der zaak daarmee niet zoo goed op de hoogte zijn als met de geschiedenis van ons eigen land. vallen ons de fouten niet zoo gauw op. Ik zal dus volstaan met één voorbeeld: „Het plezier, dat hij hierin voelde, kon misschien vergeleken worden met de emoiie. die Karei II aan zette zich tot in de puntjes te kleeden op den morgen van zijn onthoofding." (A. Hamilton Gibbs, in La bels.) Zooals we weten, is Karei II heel behoorlijk op zijn bed gestorven, en was het zijn vader, die ter exe cutie werd geleid. Het is mij ook bekend, dat honderden fouten ge maakt worden tegen regels van de sport: voetbal, cricket, enz. Maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik er nooit één zelf heb ontdekt, en de fouten, die me wel zijn aangewezen, ontgaan me gewoonlijk nog, ondanks de aanwijzing. Ten slotte blijven nog de aardrijkskundige fouten, en hieraan mag de Engelschman zich ook nog als eens graag bezondigen. Waarom ook niet? Sha- kespeare zelf gaat hierbij voorop met een algemeen bekenden bok van de allereerste grootte. Kent U The Winter s Tale? Shakespeare vertelt ons daarin, hoe de koning van Sicilië zeer ten onrechte hoos was op zijn vrouw, en om die boosheid te luch ten haar (en zijn) pasgeboren dochtertje van haar afnam, het arme wurm in een open bootje liet zet ten, en het prijs gaf aan de genade, of ongenade, van de Middellandsche Zee. Een dergelijke uitspatting op zulk een jeugdigen en teederen leeftijd zou elk kind het leven gekost hebben, wat ook het vriendelijke doel van den hartelijken vader was. Maar Sha kespeare heeft de jonge dame nog noodig in de rest van zijn verhaal, wanneer zij op huwbaren leeftijd ge komen zal zijn. En dus moet het ranke bootje veilig den oceaan oversteken en in een ander land terecht komen. Dit doet het, en waar denkt U, dat het br landt? Op de kust van Bohemen. Je moet maar bo' fen. Dwars over de Alpen heen. Dan hoef je in e' geval voor de golven van de Middellandsche Zee go zorgen meer te hebben. Hierboven een drietal foto's van de Zondag gebonden Groote Provinciale Atletiekwedstrijden op hot nieuwe Sportterrein te Wieringerwaard en waarvan wij gister wreedeelden, dat ze door een fout van den cliché-maker te laat ln ons bezit waren gekomen om ze tegelijk met het verslag in het nummer van dien dag af te drukken- De onderschriften daarbij luiden als volgt: Beneden: Mej. Bete Bakker te Wieringer waard, die met een sprong van 1-35 ML de tweede plaats bezette in het nummer hoogspringen voor da- Boven: Klaas Schenk te Wieringer waard haalt de 8.25 M. met polsstokhoogspringen en wordt daardoor no. 2. Midden: De stem van den heer Jb- Kaan, Olympla's voorzitter, weerklinkt over het veld. Veilingsoverzicht „C.V.V." Warmenhuizen. Ook bovenstaande foto bereikte ons gister te laat. Ztj geeft êen gedeeltelijk overdekt van den slattlags- wedstrijd der Hengelsportvereenlging „De Baars'1 te Schagen, waaraan ruim 70 leden deelnamen en die Zondag gehouden werd in de „Bleekmeer" voorbij Zijdewind en bijkans loopende tot Oudkarspai. Voor de uitslagen zie men het nummer van gister. •verzicht „C.V.V." van 14 t.m. 19 September j.1. .chotsche Muizen. Het lijkt er thans alles op, t de Schotsche Muizen thans zoo goed als op zijn p de laatste drie dagen van deze veilingweek kwa- en slechts enkele partijtjes aangevoerd. Zoo goed .Is alle schotten zijn verkocht voor boven de 17.— per 100 K.G. De hoogste noteering bedroeg in deze week van de schotsche muizen f7.50 per 100 K.G. De prijzen van de drielingen schotsche muizen varieer den van f6.80 tot f7.40 per 100 K.G. Eigenheimers. Verandering in de prijzen van de eigenheimers is in deze week niet gekomen. Reke ning houdende met de noteering van de vorige week kan men zeggen, dat de prijzen stabiel zijn geble ven. Een enkele partij blanke eigenheimers is slechts verkocht voor f3.90 per 100 K.G. Blauwe aardappelen. Velen ten spijt gingen de prijzen van de blauwe aardappelen in deze week een stuk achteruit. In het begin van deze week werd nog van fG tot f6.40 per 100 K.G. besteed. Donderdags daarna gaf men voor een niet bijzonder lekker par tijtje f4.90 en Zaterdag daarna ten hoogste f5.10 per 100 K.G. De totale aanvoer van aardappelen bedroeg in de ze week 22359 K.G. tegen 39075 K.G. in de vorige week. Slaboonen. De prijzen van de slaboonen zijn in deze week tot een ongekende hoogte gestegen. Op Zaterdag van de vorige week werd ten hoogste f20.30 betaald. De vraag naar slaboonen steeg in deze week zoodanig dat de aanvoer veel te klein was. Als ge volg daarvan steeg de hoogste noteering van deze week tot f 24 30 per 100 K.G. De laagste noteering be droeg f 17.90. De aanvoer bedroeg in deze week 2035 K.G. tegen 4778 K.G. in de vorige week. Roode kool. In den handel van de roode kool is nog steeds geen verandering gekomen. De gewone roode kool is verkocht vcor f 0.60 f 0.80 en voor de stort roode voor f 0.90 per 100 K.G. 5050 K.G. is in deze week verkocht tegen 5100 K.G. in de vorige week. Witte kool. I)e aanvoer van witte kool is in deze week flink uitgebreid. Deze bedroeg 182575 K.G. te gen 51700 K.G. in de vorige week. De besteede prij zen varieerden van f 0.60 tot f0.80 per 100 K.G. Gele uien, drielingen en uien. Hoewel de aan voer van de nep achteruitgegaan is, dit kon toch niet beletten, dat de prijzen ongeveer fl.50 per 100 K.G. omlaag gingen. In het begin van. deze week werd betaald f 5.60 en op Saterdag jl. ten hoogste f 4 per 100 K.G. De laagste noteering op Zaterdag 19 Sept bedroeg f3.40. Voor de drielingen uien werd in deze week betaald van f0.60 tot f 1.60 en voor de uien van f 2.20 tot f3.20 per 100 K.G. Ook de prijzen van de drie lingen en uien gingen flink achteruit. De aanvoer hiervan bedroeg 30300 K.G. tegen 42950 K.G. in de vorige week. Bloemkool. Slechte 40 stuks bloemkool (eerste soort) is verkocht voor f9 per 100 stuks. Bieten. De bieten trokken ook niet zoo zeer de aandacht. De hoogste noteering bedroeg f 2220 en do laagste f 1.70 per 100 K.G. Aangevoerd werd in deze week 1075 K.G. tegen 700 K.G. in de vorige week. Snijbooncn. De snijboonen gingen wel vlug van de hand. f 14.10 is nu juist niet zoo'n slechte prijs. Hier van is verkocht 20 K.G. Herfstveetentoonstelling. te Schagen. Dinsdag 22 September is de door de Verecniging tot het houden van Jaarlijksche pMaschtentoonstel- lingen van Vee te Schagen georganiseerde tentoon stelling van vet weidevee, vette varkens, vette scha pen en lammeren gehouden. Was de aanvoer bevredigend en beduidend beter dan verleden jaar en was ook de Kwaliteit van het geëxposeerde uitstekend, het was jammer dat de handel te wcnschen overliet. Trouwens deze week kenmerkte zich over het algemeen door een slechten handel, zoowel te Am sterdam. niet een overvoerde markt, als te Purroe- rend. De volgende bekroningen werden toegekend: No. 1. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste Koe, afgewisseld: le prijs f20. D. Haremaker, Koog aan de Zaan; 2e prijs f 10, Joh. de Veer, .Schagen; 3e prijs f5. A. Spaans. Kolhorn. No. 2. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste Koe, met 6 breede tanden: le prijs f20. Jo'i de Veer, Scha gen; 2e prijs f 10. A. Spaans. Kolhorn; 3e prijs f5, j. de Wit, firma Brands. Alkmaar. No. 3. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste Koe mét 4 breede tanden: le prijs f20, J. de Wit, firma Brands. Alkmaar; 2e prijs f 10. A. Spaans, Kolhorn; 3e prijs f5. W, Kooijman. Haringhuizen. No. 4. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste Koe mei 2 breede tanden: le prijs f 20. Jb. Kramer Hz„ Koedijk; 2e prijs f 10. Baars en Ooslermun. Schagen. No. 5. Voor de beste vette Schapen. In te zenden 6 stuks: le prijs f 10. C. v. d. Oord. Schagen. No. 6. Voor de beste vette Lammeren. In te zen den 6 stuks: le prijs f IC, C. de Groot. Schagen; 2e prijs f5, als voren. No. 7. Voor de beate vette Varkens. In te zenden 2 stuks: le prijs f 10, J. C. Bruin. Burgerbrug; 2e prijs f5, als voren.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5