Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Doodstraf in Hongarije uitgebreid. Plakkaten in de straten van Boedapest. Wol ff meldt uit Boedapest: in do straten van Boedapest werden vandaag plak- onderteekend door den plaatselijken opper- Snmandant aangeslagen over uitbreiding van het militaire recht. In de plakkaten wordt er met r.arae op gewezen, Aaide militaire rechtspraak zich tot nog toe beperkt heeft tot brandstichting en tevens tot het met spring stoffen uitgevoerde of voorgenomen dooden van nenschen of afspraken daartoe. Thans zal (ie militaire rechtspraak belangrijk wor- uitgebreid, zoodat alle aanslagen gepleegd op >t gezag, op autoriteiten, particulieren, de openbare 'oudheid en staatseigendommen thans onder haar ichtsgebied vallen. Degene, die dergelijke misdrijven begaat, er aan deelneemt, of ertoe aanspoort, wordt met den dood ^D^dadcrs of medeplichtigen worden voor den krijgsraad gebracht, terwijl de straf in den gel bin nen twee uur voltrokken wordt. Motorschip in nood. Onzekerheid over het lot van 17 opvaren den. Wolff meldt uit Norderney: Het motorschip „Anne Jlarie", dat met achttien personen aan boord een ex- tursie'naar het eiland Juist had ondernomen, is op di terugreis, gedurende den nacht, bij stormachtig veer in nood geraakt en waarschijnlijk gezonken. De terste berichten komen van een deelnemer aan den tocht, die tegen vijf uur 's morgens een poging on dernomen heeft het eiland Memmert zwemmend te treiken, waar hij tegen zeven uur 's morgens totaal itgeput aankwam. Volgens zijn mededeelingen is het schip door den hoogen zeegang vol water geloopen. Over het lot van diOterige zeventien opvarenden kon hij geen bijzon- d»ittfflen verstrekken. ha Norderney en Borkum zijn direct reddingsboo- uitgevaren. Het schip gezonken. Waarschijnlijk 15 of 16 slachtoffers. Nader wordt gemeld, dat de bewoners van Borkum ach voor een turnfeest naar Juist hadden begeven. )p den terugweg werd een uiterst gevaarlijke vaar geul gevolgd, dat de boot vol water sloeg en zonk. De reddingboot „Ilse" is ijlings naar de plaats des onheils gegaan, evenals een vliegtuig van het vlieg- ttaiion Norderney. De „Ilse" heeft nog pogingen ge daan om een paar opvarenden, die zich aan het want vastklemden, te redden, doch te vergeefs. Men vreest, dat in het geheel 15 of 16 menschen zijn omgekomen. De redding van de drie vermiste vliegers. Reeds was door hen elke hoop op redding opgegeven. Over de redding van de vermiste vliegers Body, Johannsen en Veiga wordt nog gemeld dat het vlieg tuig al moest dalen een half uur nadat het door het v.ootMchip was gezien, dat indertijd radiografisch hierover mededeeling had gedaan. De vliegers heb ben meer dan dag op het drijvende vliegtuig doorgebracht. De voorraad levensmiddelen was reeds opende vliegers hadden elke hoop op redding opge geven, toen zij aan den horizon het Noorsche stoom schip Belmoira bemerkten, dat ten laatste naar het drijvende vliegtuig kwam en de vliegers redde. Aan den siaart van het vliegtuig hadden dezen een soort mast opgericht, waaraan stukken hemd werden be- vfsnyj om als noodvlag te dienen. Hier is de Bel moira op afgekomen. Het schip zal recht door naar St. Petersburg, zijn haven van bestemming, varen. De vliegers zijn in goede gezondheid. Alleen heeft de Portugees Veiga een beenkwetsuur. Men neemt aan, dat het kompas van de vliegers door de ertsla- gen van Bella Island in de war is gebracht, zoodat de vliegers in een kring hebben rondgevlogen totdat hun voorraad benzine was uitgeput. Onderhoud met mevrouw Johannsen. V.D. meldt uit Hamburg: De vrouw van den Duitschen Oceaanvlieger Johann sen ontving gisteravond te ruim kwart over negen van haar geredden echtgenoot het volgende telegram: „Na 148 uur ronddrijven gelukkig gered. Alles wel. Christel." In een onderhoud met een journalist sprak mevrouw Johannsen over de vreugde, die het bericht haar had gebracht. Zij verklaarde, geen oogenblik eraan te hebben getwijfeld dat haar man nog in leven was. Zes weken geleden was hij uit Hamburg vertrokken om te Berlijn en Leipzig toebereidselen voor de Oceaanvlucht te treffen. Op 14 September had zij het laatste bericht ontvangen, toen haar man haar mee deelde, dat hij uit Portugal zou starten. In een brief had hij haar geschreven, dat hij met zijn metgezellen ook per vliegtuig naar Duitschland zou terugkeeren om als eerste den Oceaan in beide richtingen over te vliegen. Aan boord van de Belmoira. Uit New York meldt V. D.: Het Noorsche stoomschip Belmoira, dat de Duitsche Occaanvliegers gered heeft, is met een lading loco motieven op weg naar Sowjet-Rusland en zal als eerste haven Kopenhagen aandoen. Aangezien het schip slechts een zeer geringe accommodatie heeft om de geredden under te brengen, acht men het waar schijnlijk, dat de Oceaanvliegers in volle zee door een passagiersschip zullen worden overgenomen. Paniek onder de Engelschen in het buitenland. Toeristen verlaten in allerijl het land. Uit Parijs: De financieele crisis in Engeland heeft onder de talrijke Engelschen, die hier hun vaste verblijfplaats hebben of die slechts tijdelijk hier vertoeven, een wa re paniek veroorzaakt. In de groote hotels is het tot een Britsche „volksverhuizing" gekomen. Vele En gelschen geven er de «roorkeur aan ten spoedigste nar huis terug te keeren en de treinen naar Calai3 waren dan ook Maandag boordevol. Nog alarmeerender is de uitwerking van de crisis aan de Riviera, waar de banken Maandag door hon derden Engelsche reizigers werden belegerd De banken betaalden voor een Engelsch pond de somma van 85 francs (de laagtsto noteering gisteren was 102) en wisselden slechts tien pond tegelijk in. Slechts de groote hotels betaalden hun gasten, bij wijze van te gemoetkoming 90 frs. Opmerkelijk is, dat reeds gedurende de laatste drie dagen aan de Riviera een toenemend wantrouwen te gen het pond viel op te merken en dat ponden slechts beneden den officieelen wisselkoers werden verhan deld. WINKELHUIS IN HELMOND UITGEBRAND. Bewoners over een ladder gered. Maandagavond om half twaalf is te Helmond brand ontstaan in den manufacturenwinkel van den heer Klaassen op den Mierloschen weg. Daar de trap in brand stond, konden de bewoners, die reeds ter ruste waren gegaan, zich daarlangs niet in veiligheid bren gen. Door intusschen toegeschoten hulp werd een bidder tegen den muur geplaatst, waarlangs zij ha huis konden verlaten. De Helmondsche brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, wist het vuur spoedig te blusschen. De inventaris van den winkel werd een prooi der vlammen. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG. De ohauffeur vrijgesproken. De Haagsche Rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak van den chauffeur, verdacht van den moord op iemand, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Juni J.l. in de Wagenstraat. Zooals men zich herinnert, is de chauffeur door de rechtbank 8 September op verzoek van den verdediger in vrijheid gesteld. De eisch was acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank sprak den verdachte gister vrij. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Geen feestelijkheden ten paleize In verband met de verscherping van de moeilijke econo mische omstandigheden. In verband met de verscherping van de moeilijke economische omstandigheden, waardoor alle lagen van de bevolking worden getroffen, heeft de Koningin besloten, af te zien van haar voornemen, gedurende haar verblijf in de hoofdstad, feestelijke' ontvangsten ten paleize te doen plaats hebben, zoodat het avond feest en de officicele maaltijden niet zullen doorgaan. BOTSING TE HEERLEN. Een motoriietsrijder door de voorruit van een auto geslingerd. Gistermorgen is .te Heerlen op het Kruispunt No- belstraatBckkerweg een motorfiets tegen een auto gebotst, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder een schilder uit Heerlen, door de voorruit van de auto vloog en boven op den chauffeur terecht kwam. In lcvensgevaerlijken toestand moest de man naar het ziekenhuis worden overgebracht. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Vier dooden, twee zwaar gewonden. Uit Maagdenburg: Gistermiddag is op den onbe- waakten overweg tusschen de stations Zcppernick en Loburg bij Maagdenburg een auto met zeven vrouwe lijke passagiers in botsing gekomen met een perso nentrein. De auto werd geheel vernield. Twee vrou wen en twee kinderen werden gedood, terwijl twee vrouwen zwaar gewond werden. De zevende inzitten de liep slechts eenigc lichte kwetsuren op. of 182. Over 'n andere rivier dreef Pim verder, Dieper in t schoone Fransche land. Langs die rivier zag hij pal elsjes Oprijzend aan den oeverkant HU zag het kasteel van Bloie aan de Loire, Maar hU wist het niet d'arme vent, HU wist niet dat dit palels beroemd Is, En in de geschiedenis bekend. En nauwelyks was de man bgkomen, Van de kastUding en den schrik. Of Wim, de roover, verscheen plotseling, Voor des koopmans verbaasden blik. Daar heb je weer die roover, riep hU, Nog met my'n ballon in zUn hand, Daar neemt hU op den koop toe 'n fiets weg, Om weg te komen, 't is een schand. Vit de Filmwereld Henschenmarkt. HOE MEN IN HOLLYWOOD FIGURANTEN WERFT. Wij bieden onzen lezers hier een arti kel van een medewerker, die beschrijft op welke manier in Hollywood figuranten worden geworven. Uit zijn artikel blijkt wel dat „het niet alles goud is wat er blinkt" en dat Hollywood, althans op dit punt minder sprookjesachtig is dan men wel vermoedt. z-ells in Hollywood, de sprookjesstad voor ieder die Pr niet bekend is, heerscht orde en regelmaat. Diezelf de orde en regelmaat die we in een groote fabriek ol een warenhuis aantreffen. Alles is geregeld, alles is zeoreaniseerd en aan deze organisatie is niets te verwrikken. Zoo wordt de filmstad voor velen die er vol idealen eengingen, een teleurstelling. Want wat is maar al ie veel de gedachtengang van een jong meisje of een jongen man die naar Hollywood gnat? Ik stap op poot of trein en ais ik er maar eenmaal hen, dan ga X°°r ('o film spelen. Men ziet eigenlijk over den eersten tijd heen en denkt alleen aan de heerlijkheid <ue komen zal a!s men eindelijk „ster" is, als men in au»os rijdt en portretten met handteekeningen aan J0uraalist«n en bewonderaars geeft. ik heb echter héél wat andere ervaringen opgedaan, toon ik, om er „meer van te weten", gewoon als een an die idealistische jonge menschen naar IIoRywood .nkAc^an 0m voor ^aan spelen. 5 hennner me nog hrt moment van mijn aankomst I,In!5;ad- Aan het perron stonden eenige hon den mannen en vrouwen die er niet bepaald wel- rtr™ncl Uitzagen. Ze wilden allemaal mijn koffertje 7en' vochten bijna om mij hun diensten te kun- oieden en toen ik me het koffertje eindelijk oor een jongen man had laten ontfutselen, keken ie anderen vol afgunst naar hem omdat hij zoo'n buitenkansje had. Ik nam intusschen de gelegenheid te baat om mijn nieuwen vriend eens het een en ander te vragen, i en i or m'n beste, zei ik. hoe kom ik het neist in de studio? Mijn kofferdrager lachte eens ew?n een beetje spottend en sprak toen raadselach- ilt U de studio opkoopen?" „Neen. dat niet bepaald". tYT misschien voor de film gaan spelen", lag bekende dat dit inderdaad in mijn bedoeling „Kijk l eens, meneer, het is niet om U tc ontmoe- sprak mijn vriend, ,maar ik wil u toch wel eggc-n dat u dat plan om den regisseur te spreken ter een ro.letje, wel uit L'w hoofd kunt zdtcn. Het s eenvoudig niet mogelijk hem te spreken te krijgen! ais de man daaraan trouwens begon, dan was het eind ervan weg. U begrijpt toch wel dat iedereen wel eens met hem praten wil? Daarom wordt hij bewaakt als een schat. Voor de studio is een ijzeren hek en hij dat hek staan een stuk of twintig beambten opgesteld. En die zijn noch voor vrouwelijke bekoorlijkheden, noch voor talentvol verzonnen smoesjes vatbaar. Ze vragen alleen naar tastbare zaken. ITebt U een brief van den een of anderen grootmagnaat, hebt u geld dat U in de zaak wilt steken, hebt U een aanbeveling van Conrad Veidt of Emil Jannings? Dan geeft men U drie minuten om te verdwijnen". Ik was werkelijk wat onthutst, geloofde eigenlijk nog niet heelcmaal wat mijn vriend zeide. Daarom sprak ik: „Maar de figuranten dan? Die hebben toch niet alle maal aanbevelingsbrieven of geld om een stuk van de studio te koopen? IIoc komen die dan binnen de muren van het filmhciligdom?" „Figurantenmarkt!" sprak mijn metgezel. Ik keek hem vol verbazing aan. En juist toen ik hem hierover wat meer wilde vragen waren we bij mijn hotel aangekomen. Als u wat wilt zien van die figurantenmarkt, komt U dan vanavond om 9 uur op den hoek van de 20 Street!" Café „Capitool" is niet een van de opgewekste ge legenheden van Hollywood. Toen wij er 's avonds aan kwamen vond ik het buitenaanzicht tenminste niet zeer vroolijk. Op hernam hing een groot papier, waarop stond: „Capitool—Café voor artistcn. Figuran tenwerving'door de eerste regisseurs." Wij traden binnen en ik had gelegenheid eens rond te kijken op de figurantenmarkt van New York. De groote ruimte die voor mij lag was vrij goed gevuld. Er hing een dikke rook van sigaren en sigaretten. Ik zocht naar een plaatsje en wees mijn nieuwen vriend op twee stoelen die nog leeg v.aren hij een tafel waaraan eenige oude heertjes zaten. Mijn vriend schudde het hoofd en sprak raadselachtig: „Da's een andere tak van de branche!" Ik volgde hem daarom naar het achterste gedeelte van de zaal waar aan een tafeltje een aantal jonge mannen hijeen zat. Enkele groetten toen wij aankwa men, maar de meesten keken niet op en bleven luste loos zitten staren. Toen ik aan een niet overbeleefdcn kellner had be steld wat wij wilden drinken, begon ik mijn vriend weer wat uit te vragen. „Zeg mij eens", sprak ik, „waarom wilde je daarnet niet hij dat tafeltje, daar gaan zitten?" „Dat heb ik toch al gezegd", zei hij. „'t Is een andere branche, een ander soort. Als je even om je heen kijkt, zul je zien dat de menschen hier aan tafeltjes zijn gerangschikt naar hun uiterlijk. Ginds zitten oude mannen met Hindenburg snorren, daar naast eenige Chineezen. daarachter dames op leeftijd en ginds heb je jonge meisjes. Daar zijn er altijd ont zettend veel van". „En wij, wat zijn wij hier aan het tafeltje?" vroeg ik nieuwsgierig. „DageJijksch verkeer", sprak mijn vriend. „Wij zijn overal bruikbaar voor. We kunnen in een. concertzaal als toeschouwer fungeeren, mi s we een rok hebben. Ja. een rok is een kostbaar bez Gewone figuranten hebben een dollar en rok-figuran- ten hebben er twee! Wij zijn verder bruikbaar voor voorbijgangers op straat!" Het relaas ven mijn vriend werd een oogenblik on derbroken door een rumoer in het café. Een jonge man werd er door den onvriendelijken en pootigen kellner uitgegooid. Niemand nam er eigenlijk veel notitie van en mijn vriend lichtte het even zakelijk toe: „Dat komt hier dagelijks voor. Een „slenteraar" die gesnapt wordt". „Wat is een slenteraar?" „Ja, dat is een figurant of iemand die wat wil wor den, die geen geld heeft om ccn consumptie te beta len. Hij komt echter tóch in het café, omdat hier de eenige kans is om een figuranten-rolletje te krijgen. Hij gaat niet aan een tafeltje zitten, doch loopt van het eene groepje naar het andere. Hij praat eens wat hier en hij praat eens wat daar, tot het den kellner - aat vervelen en hij er uit gegooid wordt". We zwegen even. Mijn vriend maakte kwistig ge bruik van mijn sigaretten en ik dacht eraan hoe „sprookjesachtig" Hollywood toch wel is Nu kwam er echter plotseling beroering in de zwij gende onverschillige massa.' Er was namelijk een kleine dikke man binnengekomen die een zwarte si gaar grimmig tusschen de tanden geklemd hield. „Wie is dat?" vroeg ik. „De éérste regisseur", zei mijn vriend en zijn stem trilde van spanning. „Hij komt figuranten halen". De groote kleine man was intusschen naderbij ge komen en haalde een boekje uit zijn zak. Scherp riep hij: „Twee Chineezen. Drie dagen werk. Vier dollar per dag!" Onmiddellijk stormden minstens twintig van de zo nen van het Hcmelsche Rijk op hem af. Het werd een geschreeuw en getier en gestomp, waaraan de regis seur een einde maakte door er zelf twee uit te kiezen. De rest ging weer moedeloos zitten. De twee geluk kigen glommen van genot. Vervolgens kocht de regisseur nog twee van de oude mannen, twintig voorbijgangers (wij waren er niet bij wellicht hadden wij te weinig talent....) en drie dames op leeftijd Met deze karavaan achter zich aan ging hij het café weer uit. En diezelfde stemming van verveling en wanhoop viel weer in. Ook mijn vriend staarde moedeloos voor zich uit. „Het is hier zeker wel heel anders dan je je vroe ger hebt voorgesteld?" waagde ik te zeggen. Hij lachte grimmig. „Anders Ik zal je zeggen dat ik maar één verlangen heb: weg te komen uit deze smerige geld- omgeving. Weg begrijp je, het kan me niet schelen waarheen. Niet naar huis. Daar ben ik indertijd uit- geloopcn. Ik wilde filmster worden snap je? Filmster! De bioscoop had me vergiftigd en „vol idealen" ben ik hier gekomen. Maar ach je hebt het nu zelf gezien. Hollywood is een in goud gewikkelde smeerboel." „Maar waarom ga je dan niet weg?" vroeg ik nog. „Geef »ii me het geld voor den overtocht? Neen hel Ik zal hier m'n geheele verdere leven wel moeten blijven hangen. Als figurant, als hengelaar naar een haantje van een paar dollar. Als Hollywood je een maal vost heeft kom je niet meer los". We stonden op en gingen heen. En omkijkend zag ik daar in die rookenge zaal van „Capitool" die triestige troep menschen die alle maal wachtten Wachtten wachtten lot het cint'elijk een regisseur zou behagen hen te enga- geeren Filmsterren ondervinden veel last van brutale indringers. Een bekende filmacteur merkte onlangs op dat sommige menschen denken dat zij door het koopen van een toegangsbewijs voor de bioscoop het recht hebben op een persoonlijke kennismaking met iedo- ren filmartist. Zij zien de mogelijkheid over het hoofd, dat ook een acteur of actrice gaarne een oogenblik voor zichzelf beschikbaar heeft Er zijn verschillende staaltjes van buitengewoon brutale in* dringerigheid bekend. Robert Montgomery, de bekende Metro Goldwyn Mayer-ster was met zijn vriend Reginald Denny gaan lunchen in een restaurant te Hollywood. Een dikke man kwam bij hun tafei staan en zeide: „Zeg, Bob dit soert menschen denkt ook het recht te hebben de artisten bij hun voornaam te noemen, „wat eet je in godsnaam, mijn vrienden kunnen het niet goed zien vanaf den tafel waar wij zitten." Een parvenu in Hollywood kan nog steeds niet ver kroppen dat Nils Asther woedend den haak ophing toen hij hem opbelde. „Ik bood hem 50 dollar," vertelde hij aan zijn vrien den, als hij dien avond mijn gast wilde zijn en hij had de brutaliteit om te antwoorden, dat hij niet kon komen, omdat hij niet aan mij voorgesteld was. Het is algemeen bekend dat Greta Garbo een groo- ten afkeer heeft van nieuwsgierige menschen. Zij verhuist zooclra haar buren en hun vrienden ontdek ken wie „Miss Gustafson" is. Verleden jaar was zij vier maal gedwongen een nieuwe woning te zoeken! Toen Joan CrawforJ onlangs een premiere in New- York bezocht, moest zij door een groote menigte heen dringen. In de loge aangekomen bemerkte een vrien din dat een brutale souvenir-verzamelaar een stuk uit haar nieuwe japon gesneden had. De regisseur James Cruze. die veel gevoel voor hu mor heeft, bood een jong stel een diner aan. omdat hun buitengewone brutaliteit zijn lachlust opwekte. Zij belden bij hem aan, 's avonds om half zeven en verklaarden eenvoudig dat zij kwamen dineeren. om dat zij met enkele vrienden een weddenschap hadden aangegaan, dat Cruze hen zeker zou inviteeren. Na het diner nam Cruze hen mee naar zijn bibliotheek en liet hen eenige uren rustig toeluisteren, terwijl hij het boek van Emily Post over goede manieren van begin tot einde aan hen voorlas. Marie Dressler verklaart, dat gemiddeld vijf onbe kenden per dag bij haar op visite komen. Om er niet door gestoord te worden, heeft zij een speciaal kamer meisje aangenomen, die aan de voordeur de toe te laten bezoekers uitzoekt. Dit heeft evenwel niet al tijd succes. Het is meerdere malen voorgekomen dat brutale indringers, die aan de voordeur geweigerd waren, kans zagen door de keukendeur naar binnen te komen. Wallace Bcrrv. die een eigen vliegmachine heeft, ondervindt vaak dat. indien bekend is hoe laat hij van het vliegveld vertrekt, minstens een dozijn on bekenden aanwezig zijn. die verklaren recht te heb ben een tochtje mee te maken. Williara S. Hart heeft zich teruggetrokken op zijn groote ranch in Californië. Hij was genoodzaakt een stevige draadversperring om zijn terrein te laten aanleggen, daar de toeristen-cars voortdurend in alle richtingen over zijn veld rondkruisten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7