best mali Werkpaard, BEKENDMAKING. Marktberichten. Ongeval bij De Kooij. De Velser Ponten. De fraude op ons Dep. van Loonsverlaging op groote schaal in de Vereen. Staten. Het goud van de „Egypf 1 Bloedige onlusten bij Toledo. Advertentiën. De VERLOTING UITGESTELD Texelsche Springrammen OVERPLAATSING. De heer J. Mallet, candld -machinist, wordt over geplaatst naar Apeldoorn. Verder hebben de heeren Iersel, onder-machinist en Gommers, leerling-machinist, aanschrijving ontvangen van overplaatsing respectievelijk naar Den Helder en Dordrecht. Met deze overplaatsingen is nu aan het geheele per soneel van het locomotief-depot een nieuwe standplaats toegewezen. SCHILDERWERK. Het schilderwerk der 16 nieuwe woningen van de .Woningbouwvereeniging „Schagen" is opgedragen aan eene combinatie van Schager schilders. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jacobus Adrianus. zoon van Petrus Blok ker en van Cornelia Klaver. VERKEER HARDDRAVERIJDAG. De Burgemueester van Schagen maakt bekend, dat gedurende de op Dinsdag 29 September a.i. te houden harddraverijen het verkeer van Noord en Loet naar Laan en Hoep (en omgekeerd) zal worden geleid door de Heerenboschstraat Inplaata van over de Gedempte Gracht. Schagen, 2? September 1981. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. VERKEERSONGEVALLEN VRACHTAUTO TE WATER. Bestuurder verdronken. Gistermorgen om 5 uur is te Beerta de vrachtauto van den heer Wegman uit Nieuweschans volgeladen te water gereden. De bestuurder is vermoedelijk ver dronken. BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG. Oude vrouw door auto gegrepen. Gistermiddag vond te Zuidbroek (Gr.) een ernstig auto-ongeluk plaats. Door het achteloos oversteken van den weg werd een oude vrouw, de 78-jarige Z. van Dijk, door een auto. bestuurd door mevrouw W. uit Rotterdam gegrepen en met gebroken arm en been opgenomen. De auto botste daarop tegen een boom en werd zeer ernstig beschadigd Mevr. W. en een dame, uit Zwolle, die eveneens in den auto zat, bekwamen snij- en beenwonden. De oude vrouw werd naar het ziekenhuis te Groningen over gebracht De beide andere gewonden konden ter plaatse worden verbonden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De schilder L., die Dinsdag te Heerlen met zijn mo tor tegen oen auto botste, is des avonds in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. Als tragische bij zonderheid in dit verband kan worden gemeld, dat het derde kind, een jongetje, denzelfden avond werd geboren. VRACHTAUTO TE WATER. De chauffeur verdronken. Gisternacht to vier uur is te Beerta, de vrachtrijder Wegman, die met zijn auto op weg was van Gro ningen naar Nieuweschans, door tot nog toe onbe kende oorzaak in het Beertsche Diep gereden. De man kon zich niet bevrijden en is verdronken. Het. slachtoffer, dat afkomstig was uit Nieuwe schans, was 38 jaar oud en gehuwd. VERKEERSONGEVAL TE NIJMEGEN. Huisvader ernstig gewond. Gisteravond heeft op den hoek van de Vondelstraat en Van Oldebarneveldtstraat te Nijmegen een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Zekere Peters, knecht hij do Nijmeegsche Veiling, werd daar ter plaatse door een auto aangereden. De man werd tegen de straat, gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Hij bleek een ernstige hersenschudding, verschillende verwon dingen en een gebroken rechterarm te hebben ge kregen. In hoogst ern^tigen toestand is het slacht offer naar het St. Canisius-Ziekenhuis alhier overge bracht. Peters is gehuwd en vader van vijf kinderen. PREDIKANT TE VENLO OVERREDEN. Gisteravond o mcirca kwart voor negen is de on geveer 60-jarige ds. Steenkamer te Venlo op den hoek Spoorstraat—Deurnschepoort, aangereden. Op dit ge vaarlijke kruispunt stak de dominéé, waarschijnlijk in gedachten verdiept, de straat over, zoodat hij een in matige vaart naderenden auto niet opmerkt. De chauffeur trachtte nog tijdig den wagen tot stilstand te brengen, maar te laat! De heer S. raakte onder den auto. Ernstig gewond werd hij opgenomen en een geneesheer constateerde, dat het slachtoffer waarschijnlijk beide beenen gebroken had. Men ver voerde den ongelukkige naar het St Josephzieken- huis. Den bestuurder treft geen schuld. WARMENHUIZEN, 28 September 193L Aardappelen: drielingen f 7.10, roode kool f 0 60. witte kool f 0.60—0.70, nep f 4.70, elaboonen f 17.90— f 23. Aanvoer: 750 Kg. aardappelen, 650 Kg. roode kool. 22800 Kg. witto kool, 300 Kg. nep, 73 K«. sla boonen. BROEK OP LANGENDIJK, 23 September 1931. Aardappelen: Schotsehe muizen f 7.10, Duc of York f 4-20-4 50. blauwen f 1.90—2.70, drielingen f 7.30. bloem kool, le soort f 7.4011.40, 2e soort f 0.902.40, roode kool f 0.60—2.10, gele kool f 0 60-150, witte kool f 060 —0.70, uien f 1.90—2.70, grove uien f 3.20—3 60, drielin gen f 0.90-1.10, nep f 4-40-4.90, slaboooen f 12.1029.10, bleten f 1.90—2.50, peen f 2.30—2.40, tomaten: A f 10— f 11.50. B f 8.50, C f 7.50—9.30. OC f 4, druiven: allcan- ten f 3139, Francendalen f 34. Aanvoer: 2200 Kg. aardappelen, 7100 stuks bloem kool. 41600 Kg. roode kool. 18000 Kg. gele kool. 95000 Kg. witte kool. 24500 Kg. uien. 740 Kg. slaboonen, 3900 Kg. bleten, 1800 Kg. peen, 2800 Kg. tomaten, 475 Kg. druiven. AMSTERDAM, 23 September 193L Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 361 vette kalveren, le kw. 70—76 ct., 2e kw. 60—68 ct. 3e kw. 60—60 ct, per Kg. levend gewicht; 60 nuchtere kalve ren t 8—13, 580 varkens, vk-eschvarkens, 90—110 Kg. 81—52 ct. zwa«-e varkens 49—50 ct., vette varkens 48— 49 ct per Kg. slachtgewicht SCHAGEN, 24 September 1931. 12 Paarden f 2CC- 150, 19 geldekoelen magere f 120— 190, 61 Idem vette f 200—325, 15 kalfkocicn f 200—800, 2 pinken f 120—150, 7 graskalveren f 30—50, 20 nuch tere kalveren f 1026, CO schapen magere f 26—33, 301 Idem vette f 28—34, 605 lammeren f 2025, bokken en gelten f 47.50, 16 varkens magere f 1525, 82 Idem vette per Kg. 4042 ct, 253 biggen f 8—14, 13 konij nen f 080—1, 80 kippen f 0.70—1, eenden f 0.70. EIERVEILING SCHAGEN. 24 September 1931. Aangevoerd zijn 100 partijen, GiOOO stuks kipeieren; 5 partijen, 1000 stuks eendeicren, 22 stuks kalkoen eieren. De prijs liep van: kipeieren f5.40—f5.50, kleine f4.10, bruine f5.70—f 5.80; eendeieren fif4.20; kali koeneieron f 6.G0f 6.70. De veiling duurt voort. NOORD6CHARWOUDE, 23 September 1931. Aardappelen: Schotsehe muizen f 7.40, drielingen f 7.50—7.70, r. duken f 4.20, sperclebooncn f 23.60—30.60, gele nep f 2.20-4.20, drielingen f 1-1.20, uien f 2—2.60, grove uien f 3.40, poen f 1.20—2.10, kroten f 2.30, roode kool f 0.60—2, gew. witte kool f 0.600.90, gele kool f 0.60—1.40. alles per 100 Kg. Bloemkool f 6 60-7.60, witkrop f 1.20. per 100 stuks. Aanvoer: 4700 Kg. aardappelen, 2200 Kg. spercle- boonen. 6000 Kg. uien, 2100 Kg. peen, 400 Kg. kroten, 19200 Kg. roode kool, 33000 Kg. gew. witte kool, 5200 Kg. gele kool, 1600 stuks bloemkool, 300 at witkrop. AMSTERDAM, 23 September 1931. Aardappelen. (Bericht ven den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.40—3.80. Id. blauwen f 8.30—3.50, ld. bl. eigenheimers f 2.80—2.90, id. eigenheimers f 2.75 —3. id. eigenheimer poters f 2.202.60, id. blauwe poters f 2.20—2.40, id. bonte poters f 2.302.40, Vlaamsche eigenheimers f 2.70—2.80, Dpolder eigenheimer* f 2.70— 2.80, id. blauwe eigenheimers f 2.802-90, id. eigenhei mer poters f 2.202 40. ld. Bevelanders f 2.70—2.75, An dijker blauwen f 2102.40, Noord-Holl. eigenheimers f 2.70-2.75, ld. blauwe eigenh. f 2.80-2.90, Anna Pau- lowna zand f 2.803.50, Hillegommer zandaardappelen f 2.803.50, Noordwijkcr zand f 2.803 50 per H.L.; Drentsche eigenheimers f 3.505 per 100 Kg.; Flakkee- sche eigenheimers f 2.80—3, eigenh. poters f 2.30—2.40, Spuische eigenheimers f 33.20, id. eigenh. poters f 2-50 —2.60, Friesche borgers f 2.50—2.60 per H.L. Tijdens de marine-manoeuvres een bom menwerper over den kop geslagen. Blijkens bij het Departement van Defensie ingeko men bericht is gisterochtend omstreeks 11 uur bij het vliegkamp De Kooij bij het neerdalen van een eskadrille bommenwerpers, dat deelnam aan de ma rine-manoeuvres, de Z 24 over den kop geslagen, waar bij het toestel beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken kwamen njet voor. Do Z 24 wordt bij de marine-manoeuvres vervangen door de Z 20. Proefvaart van de eerste dor drie nieuwe stoomponten voor hef NoordzeekanaaL Dinsdag is op het Noordzeekanaal de proefvaart gehouden van da eerste der drie nieuwe stoomponten van do veren over het Noordzeekanaal te Velsen, Buitenhuizen en llembrug, die door de Ned. Scheeps bouw Maatschappij te Amisterdam voor don dienst van den Rijkswaterstaat worden gebouwd. De pont waarmee de proefvaart geschiedde, is ge heel van staal gebouwd. De lengte van het rijbaan- dek bedraagt 34 m., de breedte van dat dek en van de wederzijds gelegen personendekken te zamen 13.50 m. Do toegang geschiedt aan de steveneinden, waar toe aan elk dier einden een klapbrug is aangebracht die mechanisch wordt bewogen en in opgeklapten stand tevens de pontdekken afsluit. Het vaartuig hoeft aan elk der heide stevens een schroef en een roer. waardoor groote beweeglijkheid in de vaart mogelijk wordt De roeren worden be wogen door een stoomstuurmachine. bediend in een stuurhut aan de ééne zijde van het vaartuig. Aan do andere zijde is de 9 m. hooge schoorsteen aangebracht. Onderdeks bevinden zich twee Schot sehe stoomketels na-ast elkander, waarvan één voor het normale bedrijf, de tweede in reserve. De pont wordt voortbewogen door een verticale tweccylinder compoundmachine met condensor, ter wijl een stoomdynamo voor de verlichting zorgt. De machine-installatie is vervaardigd aan Verschure en Co.'s Machinefabriek, eveneens te Amsterdam. De beide andore ponten worden geheel gelijk aan deze. zoodat zij in de veerdiensten naar behoefte on derling verwisselbaar zijn. De tweede pont zal vermoedelijk over twee maan den en de derde eind Januari 1932 worden opgeleverd. DE ZUIDERZEEWERKEN. A a nbest ed in g en. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken is aan besteed het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieningen langs het hoofdkanaal in de 11e polderafdceüng van de Wieringermeer, van sluis 1 naar sluis 11 en vandaar over 2.35 K.M. in de richting van Medemblik. I.aagste inschrijver was J. de Vries te Heemstede voor f60.970. TWEE INBRAKEN TE PURMEREND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Pur merend op twee plaatsen ingebroken, n.1. bij den veearts Geerlings en bij den heer Lakeman. Men ver moedt dat de dieven zich bij den veearts hebben laten insluiten. Alle kasten zijn geopend. De familie vond het zilver over den grond verspreid liggen. Van het zilver wordt niets vermist. Uit een doosje, dat in een der kasten stond, wordt zestig gulden vermist Tot het huis van den heer Lakeman hebben de dieven zich toegang verschaft door een ruit in de deur uit te snijden, waania zij het slot konen openen. Hier worden een gouden horloge, ruim twintig gulden en een half fleschje cognac en een kleerenborstel ver mist. TUSSCHEN EEN MACHINE BEKNELD OERAAKT. Dinsdagnamiddag was op de machinefabriek Mul der aan den Venloscheweg te Tegclen, een Duitsche bankwerker bezig met het afwerken van een beton molen. Hij bevond zich tusschen den kubus en den laadbak, loen geheel onverwachts het toestel in wer king ging. Het lichaam van den ongelukkige werd geperst tusschen den kubus en den laadbak. Onmid dellijk werd de motor, die door toevallige omstandig heden was gaan werken, afgezet en de ongelukkige werd uit de machine gehaald. De man werd naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar bleek dat hij een beeri en ccnige ribben had gebroken. Zijn toestand is levensgevaarlijk. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Na twee maanden volkomen vrijdom in het geheele land, Is gisteren te Rusholme in Staffordshire wee:1 mond- en klauwzeer bij twee boeren vastgesteld. Financiën. In ruim tien jaar tijd meer dan drie ton verduisterd. Een inderti;d gezonden waarschuwing door het Departement naast zich neergelegd. Naar „De Avondpost" verneemt heeft het onderzoek door hoofdambtenaren van het Dep. van Financiën en door de Algemeene Rekenkamer, ingesteld naar de fraude, gepleegd door een gewezen commies bij de afdeeling Generale Thesaurie, die intusschen is overleden, een verbijsterend resultaat opgeleverd. Hoewel het onderzoek nog lang niet is geëindigd, staat reeds thans vast dat de omvang der gepleegde fraude veel en veel grooter is dan aanvankelijk ge dacht werd. Gebleken is nl., dat de malversaties ge pleegd zijn over een tijdvak van meer dan tien jaar. I-Iet bedrag der reeds thans gevonden valsche be- talingsmandadten beloopt meer dan f300.000, terwijl verwacht wordt dat dit bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. Hoe het mogelijk is dat een departementsambte naar gedurende meer dan tien jaar ernstige fraude pleegt zonder dat men daar aan het Departement of aan de Algemeene Rekenkamer, die met de controle belast is, iets van bemerkt, acht de redactie van ge noemd blad temeer verwonderlijk, daar haar ter oore is gekomen, dat het Departement gewaarschuwd was. Reeds geruimen tijd toch had de weelderige levens wijze van den commies de aandacht getrokken. Niet alleen van collega's en particulieren, maar ook van de politie-autoriteiten. Laatstgenoemden zouden de aandacht van het departement op die buitensporige uitgaven hebben gevestigd. Het departement schijnt deze waarschuwing naast zich te hebben neergelegd, althans met een zeer onvoldoende verklaring over de herkomst van het geld voor de groote uitgaven, ge noegen te hebben genomen. In tot oordeelen bevoegde kringen verwacht men, dat uiteindelijk het bedrag, waarvoor hel Rijk is be nadeeld, meer dan een half millioen zal blijken te beloopan. VERVOER VAN SLACHTPAARDEN. Betere maatregelen vcor liet transport van paarden nit Polen en de Randstaten naar Nederland. Dank zij de samenwerking tusschen de Deutsche Tierschütz Verein en de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, zijn aanzienlijke verbeteringen verkregen in het vervoer van paarden uit Polen en de Randsta ten naar Nederland, welke dieren meest voor de slacht bestemd zijn. In de eerste plaats hebben de veterinaire politie en de spoorwegbeambten van de stations der Duitsche oostgrens strenge bevelen om geen zieke of lichame lijk volstrekt ongeschikte dieren tot vervoer toe te laten. Transito-zendingen, die te Berlijn aankomen en niet binnen 36 uren na verzending op de plaats van bestemming kunnen aankomen, zullen te Berlijn wor den gelost en in speciaal daarvoor ingerichte stallen worden gevoerd en gedrenkt. Voorts zijn do dienst regelingen zoodanig herzien, dat de dieren te Ber lijn ongeveer 24 uren rust kunnen krijgen, zonder dat de duur van het transport noemenswaardig wordt verlengd. President Hoover ertegen? Reuter meldt uit New York, dat president Hoover, naar men zegt, „onaangenaam getroffen" is tengevol ge van de loonsverlagingen, welke door de industrieele ondernemingen zijn aangekondigd, ondanks het advies, dat hij twee Jaar geleden gaf om den loonstandaard te hadhaven. De Arbeiderslelders zijn van oordeel, dat de verlagin gen de depressie zullen bevorderen en een terugkeer naar welvaart zullen verhinderen. D« American Smelting and Refinlng Cy. en de Utah Copper Cy. kondigen een loonsverlaging van 10 pet. met Ingang van 1 October aan. Tweehonderdtwintig duizend arbeiders in de staal industrie worden getroffen door de aangekondigde loonsverlaging, van wie er 50.000 bij de Bethlehem Steel Corporation werken. Bij de General Motors treft de verlaging van 10 tot 20 pet. alleen het kantoorperso neel. De loonen der per uur betaalde arbeiders bij de United States Rubber Cy. worden niet verlaagd. Wallstreet schat het totaal der bezuiniging, voort vloeiend uit de loonsverlaging, alleen voor de United States Steel Corporation op ongeveer zeven tot acht millioen dollar per jaar. KOOLSTOF-ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Zeven gewonden. Uit Parijs: Woensdagochtend is aan boord van een der in de haven van Brest liggend kolentransportschip een koolstofontploffing ontstaan, ten gevolge waarvan ze ven personen, ten deele zwaar, werden gewond. Vier gewonden moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Het schip is ernstig beschadigd. De vensterruiten der in de omgeving van de ka den gelegen huizen werden door de weggeslingerde stukken ijzer vernield. DE FINANCIêN VAN BERLIJN. 30 millioen besparing. De eerste burgemeester van Berlijn heeft, naar V. D. van daar bericht, aan de begrootingscommissie van den Berlijnschen gemeenteraad een uitvoerig rap port overgelegd inzake den financieelen toestand en de reeds genomen bezuinigingsmaatregelen, door wel ker toepassing men een bedrag van 30 millioen mark op de begrooting hoopt te bezuinigen. Behalve talrijke bezuinigingen en besnoeiingen op bijna elk gebied, zijn ook de uitgaven voor de straat verlichting tijdens de wintermaanden met 10 pet. ge kort. Naar de Lokalanzeiger nader verneemt, zullen er in het geheel 1308 onderwijzers worden ontslagen. AANTAL RADIO-TOESTELLEN IN AMERIKA. Door het departement van handel te Washington Is berekend uit de statische gegevens die ter beschik king zijn, dat er in de Vereenigde Staten 10.500 000 ra diotoestellen in gebruik zijn. Het totale aantal toestel len in geheel Nd-Amerika wordt geschat op 10.927.888 waarvan 284-580 in Canada. Onlangs «II, 'geit} oeiA chtdV Ite M en ci En wat men tot nu toe boven hm». f heeft. "*^1 is melding gemankt van de hardntïy pogingen, die Italiaansche duikers ann boord vaa? Artiglio II blijven doen om het goud te halen S? Bgypt, het Engelsch schip, dat tijdens den voor de Fransche kust is gezonken. De Artiflfc' juist dezer dagen even te Brest binnengevallen.3 water en levensmiddelen in te nemen. De beman-.'5 heeft er verteld, dat het groote moeite kost ind»^ men van do Kgypt door te dringen. De duikers" bruiken veel dynamiet bij hun werk. dat etl£ slechts langzaam vordert, daar het gezonken vj tuig een zeer sterk schip blijkt te zijn. Toch i« reeds iets uit de Egypt opgedolven: één Kneeli shilling van het jaar 1918, een stuk koper met ters P. O. er op. waarschijnlijk van het vu van een lamp afkomstig en de metalen schacht" een stuk scheerzeep. Verder is er een gedeelte een Egelschen bijbel naar boven gebracht, een van het Oude Tesinmcnt. nl. de geschiedenis vanl vid en Jonathm. Toen de bladzijden afgewaastl en gedroogd waren bleken ze nog leesbaar te zijn. hoeken waren afgeknabbeld, waarschijnlijk door», ten. vóór de Egypt is gezenken. Verwacht werd, dat het goud gister j de oppervlakte gebracht zal worden. V.D. vernam gistermorgen uit Parijs: Uit Bre9i wordt gemeld, dat het zeer waarschijn! is. drtt de duikers heden het goud van het gezonk mailschip „Egypt' naar boven zullen brengen I italiaansche bergingsvaartuig „Artiglia" is gis- avond na het innemen van nieuwe voorraden wi naar zee vertrokken en men verwacht, dat de d kers. die duiken tot een diepte van 70 vademen heden in zullen slagen het goud en zilver, dat; bijna tien jaren op den bodem der zee bevindt, n de oppervlakte te brengen. Verwacht wordt, dat,, bergingsvaartuig, wanneer het met zijn werkzaami den gered is. naar Plymcuth zal varen. He' Doodcn en gekwetik Uit Madrid wordt gemeld: De gouverneur deelt mede, dat te Corral de Al® guer een opstandige menigte den boeren trachttei beletten naar hun land te gaan en het vee naar* weiden te brengen. Zij wilde den burgemeester ia gevangenis opsluiten. Toen de guardia civil tusschenbeide kwam, zij met steenworpen en revolverschoten ontvann Een luitenant en vele manschappen werden licht i wond. Bij een opstootje trad de* guardia civil krachtig om de aanvallers te verdrijven, waarbij een perso werd gedood en vele gewond. Ten slotte werd orde hersteld. Volgens het blad „Ahora" zouden er vijf burp zijn gedood en zou het aantal gewonden aanzien) zijn. va HET VERDRIET VAN EEN REDDER Te Brighton ia de 63-jarige William Philpott oi leden, die 29 jaar lang deel had uitgemaakt van bemanning van do reddingsboot aldaar, waarvan laatste tien jaar als bootsman. Philpott was twee ju geleden bij het omslaan van de boot gewond. Dit, enk feit dat intusschen de reddingboot te Brighton Iscy geheven, schijnen 'a mans einde verhaast te heb* Ook aan zijn liefsten wensch om na zijn dood uit g: oude reddingboot bezorgd te worden in een eerlijk» mansgraf kan niet voldaan worden. De boot werdi» valllg juist gister verkocht. Nadere aankondiging. BOUQUETWERK en LOS- SE BLOEMEN kunnen worden ingezonden Zaterdagmiddag van 2 tot 3 uur (zomertijd). De Opstelling van de Pa- raplul-Optocht heeft plaats op Zondag 27 September a.s., des namiddags 2 uur (zomertijd) bij de Kerk. van de FLORALIA- en HUIS- VLIJT-TENTOONSTELUNG te NIEUWE NIEDORP, tot 11 OCTOBER a.s. GEVONDEN een gouden ring. Terug te bekomen bij F. KOENS, Lutje Kolhorn, tegen advertentiekosten. Door omstandigheden te koop aan geboden 300 meier T uinderspoor, spoorwijdte 50 c.M. met 1 lorrie. Brieven onder no. 345, Bureau van dit blad. TE KOOP: Kunnen tot dektijd blijven loopen. P. S. EENHOORN, Valkoog. TE KOOP: 6 jaar oud, Belg, b" 1VAN TW1SK, Noordervaart, Sche. .ner.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2