ilüiiii Nieuws- COURAIVT. Mraitniit- Luilmllil Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. WERKEL00ZENSTEUN. Bond van Waterschapsambtenaren. POSITIE VAN DEN GULDEN. Radioprogramma Dinsdag 29 September 1931. SCHAKER 74ste Jaargang No. 8942 )jt blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dagen Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- jentiën nog zooveel mogplijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlöN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere regel meer 20 cent (bewtjsna inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. iaatregelen in verband met de werk loosheid in den komenden winter. Circulaire aan de gemeentebesturen van het platteland. TVxchot Comité der vereenigingen van Burgemees ter; «Secretarissen in de kantons Hoorn (waaron- IjgÉtfeniblik), Purmerend, Alkmaar en Schagen, is jagende circulaire aan de Besturen der verschil- jij?gemeenten gezonden: Hl b'ebben de eer U mede te deelen, dat in de «houden vergadering van ons comité in he ling werden gebracht de maatregelen, welke zou- cin kunnen worden genomen in verband met de werkloosheid, welke ongetwijfeld in den komenden winter in toenemende mate zal heerschen. Na eene uitvoerige inleiding docr ons comitélid den heer P. Kikkert. Burgemeester van Koedijk, werd de wensche- lijkheifl naar voren gebracht, dat de gemeenten in de kantons, waarover zich onze werkzaamheden uit strekken, zooveel mogelijk een gelijke regeling zou den treffen, redenen, waarom wij ons tot Uw College wenden met de hierna volgende beschouwingen, in de hoop, dat U hierin aanleiding zult kunnen vinden, daarmede overeenkomende regelen te stellen. Ie. Werkloosheidsverzekering. In het algemeen kan worden aangenomen, dat een leer groot gedeelte der arbeiders ten plattenlande ■óch niet heeft verzekerd tegen de nadeelige gevol genvan werkloosheid. Dit klemt niet zoozeer ten aan zien van de z.g. vasts arbeiders, doch te meer voor de arbeiders in lossen dienst Wanneer deze laatsten zich niet hebben verzekerd tegen de gevolgen van werkloosheid, clan zijn zij vaak spoedig aangewezen op het Burgerlijk Arbestuur, terwijl de verzekerden zich voor een bepaald aantal weken tegen armlastig heid hebben gevrijwaard Wij wijzen er dan ook op, dat het instituut der Werkloosheidsverzekering zich in ons land reeds zoodanig ontwikkeld heeft, dat niemand zich op be- W.ijken grond aan de moreele verplichting van verzekering tegenover zijn gezin en de gemeenschap lua onttrekken. Werknemers, die zich door verzekering een recht opuhkeering verschaffen, worden door het Rijk, en hij ausluitinig aan het Werkloosheidsbesluit 1917 ooi door de gemeenten, door middel van subsidie aan werfcloozenkassen gesteund, welke subsidies in ver houding staan tot de door henzelf betaalde premies. Tegen de nog wel heerschcnde meening, dat bij werkloosheid het Armbestuur wel zal helpen, of zelfs moet helpen, dient met kracht stelling te worden genomen, want bij werkloosheid kan men uit dien hoofde geen enkel recht op eenigen onderstand doen gelden. Ten slotte zij in dit verband nog opgemerkt, dat de mogelijkheid om zich te organiseeren en tevens te verzekeren tegen werkloosheid bestaat voor iederen werknemer, welk beroep hij ook uitoefent, of welke richting hij ook is toegedaan Behalve bij de vakver- «nigingen met werkloozenkas bestaat de gelegenheid hiertoe bij een neutrale organisatie, b.v. de „Lande- .liike vereeniging tot onderlinge verzekering tegen de tmlige gevolgen van werkloosheid enzgevestigd te Voorburg terwijl ook de gemeenten zelf een werk lozenkas kunnen oprichten, Wij wekken de gemeen- tebènureo op in deze de noodige voorlichting te ge ven, mede door er op te wijzen, dat het zelfrespect der arbeiders eischt, dat zij niet parasiteeren op de openbare armenzorg, waardoor in de naaste toekomst hei gevolg zal kunnen zijn, dat de door Armbesturen uil Ie keeren steunbedragen aan werkloozen eene wij nerf/ie verlaging ondergaan. Ter bevordering mede van dit doel kunnen maatre en «orden genomen, als hieronder aangegeven. Werk v erschaffing aan werkloozen, de werkverschaffing zouden wij U in overwe- fing willen geven bij de volgorde der te werk stelling den voorrang te geven aan de verzekerde arbeiders mei dien verstande, dat allereerst in aanmerking die nen te komen de gehuwden en kostwinners. Jen einde het zoeken naar werk bij particulieren te blijven bevorderen, komt het ons voor, dat het uur loon in werkverschaffing nimmer hooger moet wor den bepaald dan ten hoogste 90 van het geldend Plaatselijk loon, in aanmerking genomen zoo moge- n u®1- beroeP der arbeiders. Oo& is het van veel belang voor de niet v e r z e- Jjeiae arbeiders het uurloon iets lager te bepalen, dan vooi de verzekerden, zulks, behalve ter aanspo ring tot verzekeren, uit een oogpunt van billijkheid, daar de laatsten van hun loon een wekelijksche pre- voor de werkloozenkas moeten betalen. Steun verleening aan werkloozen. «i^tn s:eunreSeling dient naar het ons voorkomt s'ecnts in het uiterste geval in het leven te worden Beroepen. Ook hierbij ware, zoo hiertoe de mogelijk heid bestaat, in acht te nemen een zekere bevoorrech- UIV len aanzien van de verzekerde werknemers, samenvattende, dringen wij er op aan. dat, vooral us.®2®11 van economische depressie, de gemeen- «wsturen die maatregelen treffen, welke de arbei- «N dwingen, zich tegen de gevolgen van werkloos- ■j-J» te verzekeren, zoowel in het belang van hen- Sanc'; ,Ilunne £ezinnen- als in dat van de gemeente- Wij zouden het zeer op prijs stellen van U te mogen «nemen, of een en ander alsnog in Uwe bedoeling tni k vve'< dal het bovenstaande U aanleiding geeft •li maken van opmerkingen of het innemen van afwijkend standpunt Het Comité der Vereenigingen van Burge meesters en Secretarissen in de kantons Hoorn (waaronder Medemblik), Purmerend, Alkmaar en Schagen. P. A. ROMIJN, Voorzitter. D. BREEBAART, Secretaris. De afd. Noordholland van den Bond v. Ambtenaren bij de Waterschappen in Nederland hield hare algemeene vergadering in het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevrouw Wed L. Zwaag. op Zaterdagmiddag j.1. Voorzitter de heer C. Martens, secretaris de heer P Klok, beiden te Haarlem. Slechts een 24-tal personen waren aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met het uit spreken van waardeerende woorden aan de nagedach tenis van den heer H. Kok te Wieringerwaard, die in de vorige vergadering te Hoorn, tot eerelid was be noemd er* aan wien de afdeeling bovendien een blij vend bewijs van sympathie, in den vorm van een wan delstok had aangeboden. Spr. uit zijn grooten spijt over het verscheiden van den heer Kok. De notulen van de vorige vergadering worden onge wijzigd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat de organisatie in beroep was gegaan bij de Kroon, toen een der leden bij opheffing van een waterschap geen wachtgeld werd toegekend. Het beroep werd verdedigd door den heer Klok en met succes, want den betrokken ambtenaar werd een wachtgeid toegekend. Veertien nieuwe leden traden toe, enkele lidmaat schappen kwamen te vervallen door overlijden of door aansluiting bij den modernen bond. Volgt de benoeming van een plaatsvervangend lid der finantieele commissie van de afdeeling, daar de heer A. de Heer te Schagen dit jaar volgens rooster aftreedt, benevens voor 2 leden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de benoeming van den heer G. H. Portingen tot bestuurslid der afdeeling en door het bedanken van den heer J. van den Berg, Schar- woude. Ir de vacature-van den Berg werd benoemd de heer D. Slagter te Opperdoes, in de vacature-Portin- gen, de heer H .Griffioen te Diemen en tot plaatsver vanger de heer A. de Heer te Schagen. Het ambtenaren-reglement. Door den secretaris werd verslag uitgebracht over de resultaten die tot nu toe bereikt waren ten aanzien van de vaststelling van het ambtenarenreglement. Van de ongeveer 350 ontwerp-reglementen die aan de waterschappen waren gezonden aan leden zoo wel als aan niet-leden, waren er slechts 29 terug ont vangen. En daarbij werden de Instructies en loon- schaien slechts sporadisch aangetroffen. Rapporteur wijst er op. dat het beter zou zijn geweest als dit amb tenarenreglement een paar jaar eerder was vastgesteld geworden, dan nu in dezen crisistijd, waarin het moei lijk valt wat voor de ambtenaren gedaan te krijgen- De Ned. Bond van personeel in overheidsdienst werpt zich thans op voor de belangen der waterschapsambte naren en hoewel er niets op tegen is, dat de Bond tracht de ongeorganiseerden tot zich te trekken, minder netjes acht spr. het, dat ook gepoogd wordt onze leden afvallig aan onze organisatie te doen worden. Het is gebleken, dat het een gelukkige gedachte ls geweest om voor het vaststellen van het ontwerp-regle- ment overleg te plegen met het bestuur van den Bond van Waterschappen in Noordholland. Uit de terugge zonden reglementen bleek, dat verschillende wijzigin gen in het ontwerp waren aangebracht. Sommigen van geringe bteeekenis. maar anderen van dusdanlgen aard. dat de afdeeling haar bezwaren tegen de vaststel ling ervan bij Ged. Staten zal indienen. De secretaris werpt de vraag op of de afdeeling zich verder zal bemoeien met waterschappen, die geen lid der afdeeling zijnde het reglement binnen den vastgestelden termijn nog niet hebben ingezonden. Door den heer Slagter wordt opgemerkt, dat vele waterschapsbesturen het ambtenarenreglement nog niet hebben vastgesteld, omdat het nieuwe algemeen reglement voor de waterschappen nog niet is vastge steld en koninklijk goedgekeurd. Met groote meerderheid van stemmen wordt beslo ten om de niet-ledcn niet opnieuw aan te schrijven, terwijl de leden, die tot nu niets van zich lieten hoo- ren over de vaststelling van het ambtenaren-reglement, nog eens zullen worden aangeschreven. Bij de behandeling van de agende voor de algemeene vergadering, te houden op Zaterdag 3 October te 's- Hertogenbosch, werd besloten om voor de benoeming van plaatsvervangend lid der finantieele commissie candidaat te stellen den heer Slagter te Opperdoes. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden be noemd de heeren M. Stam, Koedijk en J. Gerling, De Rijp. tot plaatsvervangers de heeren H. Griffioen, Diemen en Horn te Hilversum. Bij de rondvraag werd op voorstel van den Voor zitter besloten om de volgende algemeene vergadering van de afdeeling te houden in het zuidelijk deel der provincie en werd goedgevonden aan het bestuur over te laten, in welke plaats dat zal zijn. Door den Secretaris werden de leden aangespoord om te trachten nieuwe leden te werven. Nadat nog even was besproken of personeel In Ios- vasten dienst (op arbeidscontract dus) tot het lidmaat- maatschap kunnen worden toegelaten en daarbfj ge wezen werd op de a.s. regeling daarvan by het amb tenarenreglement, volgt sluiting. In verband met de besprekingen in deze vergadering zy er nog op gewezen: dat art 1 van de Ambtenarenwet 1929 bepaalt dat ambtenaren in den zin dier Wet zyn, zij die zyn aan gesteld in openbaren dienst: daartoe behooren dus alle ambtenaren en beambten: secretarissen, penningmees ters en verder administratief personeel, Ingenieurs en overig technisch personeel, machinisten, stokers, motor- dryvers, watcrmolenaars, ambachtslieden, wegwerkers, enz., kortom allen, hoog of laag In rang met vaste aanstelling in dienst by waterschappen, veenschappen en veenpolders. Volgens deze Wet behooren de Besturen van Pol ders en Waterschappen ten behoeve der rechtspositie hunner ambtenaren vóór 1 September 1931 verbindende voorschriften vast te stellen, betreffende de in art. 125 dier Wet genoemde punten, als: a. aanstelling; b. schorsing; c. ontslag; d. bezoldiging; e. wachtgeld; f. diensttijden; g. verlof en vacantie en aanspraak in geval van ziekte; h. overige rechten en verplichtingen der ambtenaren; i. disciplinaire straffen; Geruststellende verklaring vant de Neder- landsche Bank. Onze gondpositie sterker dan ooit te voren. De directie der Nederiandsche Bank deelt het vol gende mede: Naar aanleiding van vragen die tot ons gericht worden berichten wij hierbij, dat er voor ons geen enkele aanleiding beslaat te verzwijgen, dat onze buitenlandsche wissel portefeuille voor een deel be staat uit ponden sterling. Wij hebben op grond van besprekingen nog zeer onlangs met de Bank of England gehouden en ge zien het bijzondere karakter van ons pondenbezit als goud-wisselportefeuille van een circulatiebank alle reden om aan te nemen, dat voor ons in de toekomst geen verlies op dit bezit is te duchten. Verder brengt het ponden-ged9elte van onze buiten landsche wisselportefeuille rente op die in den tus- schentijd een eventueel tijdelijk boekwaardeverschil vanzelf amortiseert. Voor de Nederiandsche Bank als circulatiebank kan zich nooit een reden voordoen om zich op een onge legen oogenblik van haar pondenbezit te ontdoen. Wij verklaren met de grootste stelligheid dat ons bezit aan ponden sterling nimmer eenige belemrne ring kan zijn voor De Nederiandsche Bank om haar functies als circulatiebank en centrale bank in haar vollen omvang uit te oefenen, levens verklaren wij. dat wij den gouden standaard onvoorwaardelijk zullen handhaven. Inflatie van het ruilmiddel is niet aanwezig en niet te verwachten. De goudpositie van De Nederiandsche Bank is ster ker dan ooit tevoren. Dr. Colijn over de crisis. Positie van den gulden saie, mits de Ne deriandsche regeering zorgt voor een sluitende begrooting. Een redacteur van het Nederlandsch Corresponden tiebureau heeft een onderhoud gehad met dr. II. Co- lijn. die dezer dagen uit Genève is teruggekeerd, waar hij als vice-voorzitter van de Economische Commissie aan de beraadslagingen ter Volkenbonds vergadering een werkzaam aandeel heeft genomen. Den heer Colijn werd o.m. gevraagd wat de gevol gen zullen zijn voor andere landen van de afschaf fing van den gouden standaard in Engeland. „De mogelijkheid bes'aat, dat zwakkere landen ge noopt zullen worden het Engelsche voorbeeld te vol gen." „Zullen wij daar ook toe behooren?" „Daar behoeft absoluut geen vrees voor te bestaan. De positie van den gulden is volkomen safe voorop gesteld altijd, dat de regeering er voor zorgt, een werkelijk goed sluitend budget te krijgen en dat het publiek zich niet aan een onzinnigen angst over geeft." „U legt den nadruk op een goed-sluitend budget. Komt onze begrooting gezien althans de moeilij ke omstandigheden, niet voor deze benaming in aan merking?' In 1932 zal de toestand voor ons land veel slechter zijn dan de regeering volgens de ingediende begroo- Ling voor dit jaar, heeft voorzien. Dauroin zal met de maatregelen, welke in overweging zijn, wel niet kunnen worden volstaan. Er moei o.a. op gerekend worden, dat de ontvangsten in 1932 de raming niet zullen halen, mede ten gevolge van hetgeen thans in Engeland is geschied. Men zal wel zien. dat een grooi aantal personen wel gerekend zijn bij de be lastingbetalers. maar in 1932 in werkelijkheid geen belasting zullen betalen." Ook do Gouden Standaard In Indië niet in gevaar. Nwfcrl- In verband met geruchten, die de ronde doen. dat Ned. Indië den gouden standaard zou verlaten hebben, deelt het Persbureau Vaz Dias mede. dat noch by het Departement van Koloniën, noch aan het bykantoor van de Javasche Bank te Amsterdam bekend is. dat dergelyke maatregelen in overweging zyn genomen. Uit Batavia wordt nog gemeld, dat in een Interview met den President-directeur der Javasche Bank, mr. dr. C. G. van Buttingha Wichers, deze o.m. meedeelde, dat waar een groote terugtrekking van gelden uit de Ned.-Indische banken plaats vond. het gevaar ontstond, dat Ned.-Indië zou zyn verstoken val voldoende mid delen en dat de positie van de Javasche Bank, welke thans nog sterk is, zonder noodzaak verzwakt zou worden op een onverantwoordeiyke wyze. De heer van Buttingha Wichcrs zette uiteen, dat. naar verwacht mag worden, de crisis in enkele dagen zich ontwikkelen zal in een definitieve richting en op en rustiger wyze. zoodat in elk geval een overzichte- lyker toestand zal ontstaan. De banken hebben dan ook de beslissing genomen ten aanzien van de uitvoering van particuliere remises naar Nederland tegen den huldigen koers van 100>* en het coteeren van slechts nominale pryzen, hetgeen ecnlg respyt geeft, zoodat binnenkort met een schoone lel begonnen zal kunnen worden. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! De hesr Jac. Boima te Delfstrahuizen schrijft ons: „Bertels* Ratio-koekjss heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgitt ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleet". DeheerJ.Minkemate Lippenhulzen meldtt ,,lk voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren ,,Ratio"; bij uitstek geschikt voor bijvoedering in de weide! De veehoudersprljs is slechts f8.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. J. administratieve Instanties, als bedoeld In het tweede en derde lid van artikel 3 der Wet, voor zoover deze worden mogeiyk gemaakt; k. de wijze, waarop aan vereenigingen van ambte* naren gelegenheid wordt gegeven ton aanzlei van de dezen betreffende algemeen verbindende voorschriften haar gevoelen te doen kennen. Door het Bestuur der Verocnlging van Noord-Hol* landsche Waterschappen is in overleg met ambtenaren- organisaties en ontwerp-Ambtenarenreglement samen gesteld, met het doel om als leidraad te dienen voor het door de Besturen van Polders en Waterschappen in deze Provincie zelf vast te stellen Ambtenaren reglement Ingevolge het bepaalde onder k van art. 125 nam het bestuur reeds van verschillende door die Besturen ons toegezonden vastgestelde reglementen kennis, waar van de moesten met het hiervoor bedoelde ontwerp overeenstemden, sommigen behoudens kleine afwijkin gen, maar ook enkelen met afwyklngen in ongunstlgen zin voor de betrokken ambtenaren. Het Bondsbestuur zal niets onbeproefd laten om dia afwyklngen in betere banen te lelden. Het spreekt echter van zelf, dat waar de betrokken ambtenaren niet by den Bond zyn aangesloten, zijne bemoeiingen in deze gevallen weinig reden van bestaan hebben en mitsdien niet dat effect kunnen hebben als voor die betrokken ambtenaren noodig zal zijn. Het bestuur richt daarom nogmaals tot de niet aan gesloten waterschapsambtenaren de waarschuwing: sluit U zich by onzen Bond aan. de organisatie alleen en uitsluitend bestaande uit waterschapsambtenaren, die toch zeker het best in staat is, de dienstverhouding der ambtenaren tot de Besturen te kunnen beoordee- len en waar noodig met gepaste middelen de belangen te verdedigen, zooals reeds meerder malen Is gebleken. Wel wordt Sn den laatsten tijd getracht onder de ambtenaren van lageren rang bij de Waterschappen de meening Ingang te doen vinden, dat hunne belangen door onze organisatie niet nanr behooren behartigd kunnen worden, omdat ook ambtenaren van hoogcren rang tot onze organisatie behooren. doch de feiten uit het verleden getuigen wc! anders en bestempelen deze pogingen tot een onwaardige manoeuvre. De kosten aan het lidmaatschap verbonden, kunnen geen reden zijn zulks na te lsten. daar de Jaariykscho contributie bij onze afdeeling Noord-Holland slecht* bedraagt 4 procent van uw pensioengrondslag, met een minimum van f 2.50 en een maximum van f 15. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A. 6.45—7.00 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper: 7.30-7.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper; 8.00 Tijdsein, 8.00 Graznofoonmuziek. V.F.R.O. 10.00 Morgenwyding. VARA, 10.15 Uitzending voor de Arbeiders In de Continubedrij ven; 12.00 Tydsein. 12.01 Gramofoonplaten. 12.15 V.A.R.A. Septet, o.l.v. Is Eyl, afgewisseld door gramofoonmuzlek; 8.00 Verzorging zender; 2.15 P. J. Kers Jr.. „Onze Keu ken", 3.00 Zangvoordracht door J. P. Harms; 3.20 Maak het zelf. door Mevr. C. SchaakeVerkozen; 4.20 Zang en piano; 4.30 Voor de kinderen; 5:30 V.A.R.A.-Septet o.l.v, Is Eyl: 7.15 J. F. Ankersmit: „Wat moet en kan de ar beiderskrant zijn 7.30 „De .Rozenkavalier". opera-coml- que in drie bedrijven van Hugo Horfmannsthal. Muziek van Rlchard Strause. 11.30 Gramofoonmuzlek; 12.00 Tyd sein en Sluiting. HUIZEN (198 ML) N.C.R.V, 8 00 Tydsein. 8.00—8.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Morgen concert. 10.00 Tijdsein. 10.00-10.30 Zang door het N.C. R.V. Dameskoor; 10.30 Tüdaeln. 10.30—11.00 Korte zis- kendienat door Ds. I. Groencnberg. 11.00—12 00 Harmo niumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.00—12.15 Politie berichten. 12.15—12.30 Gramofoonmuziek. 12 30 Tydsein, 12.30—2.00 Middagconcert; 2.00 Tydsein. 2.00—2.30 Gramo foonplaten. 2.30—3.00 Lezen van Chr. Lectuur; 3.00 Tijd sein. 3.004.30 Beethoven concert; 4.304.45 Gramofoon muzlek. 4.45—8.00 Verzorging zender. 5.00 Tijdsein. 5.00 6.00 Kinderuurtje; 6 00 Tijdsein. 6.00—7.00 Uurtje voor de landbouwers. 7.00 Tydsein. 7.00-7.30 Dr. F. J. Krop: „De internationale samenkomst der Kerken te Genève; 7.30-7 46 Politieberichten. 7.46—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau, 8.00 Tydsein, 8.0010.15 Uit zending van een „Nellio van Kol-avond" uit de zaal der afdeeling I van het Leger des Heils; 10.1510.25 Persbe richten Vaz Dias, 10.25—11.30 Gramofoonplaten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1