Het Crisiscongres van S..D.A.P en N.V.V geeft goed at en D.T.S. maakt hrerult haar eerste dosl- punt, 0—1. Vol goeden moed pakt Sparta aan. doch bij den keeper van D.T.S. hebben ze nog niet andera een bezoek kunnen brengen dan door een achterbal of een ultlooper. De wind speelt hier ook parten. Weer is het na een minuut of 6 D.T.S., die een pracht van een doel punt fabriceert Dit schot was keeper Prins te mach tig. 0-2. Dit doelpunt brengt in de Sparta-gemoederen meer heftigheid, wat hun enkele vrije schoppen geeft. Deze leveren echter niets op. D.T.S. valt weer vlug aan. Hun middenvoor weet goed te passeeren, geeft goed op hun recbtervlougcl af, die geheel vrij staat Deze meent ech ter den tijd nogal te hebben, wat hem noodlottig wordt. De teruggeloopen linksbuiten van S. weet hem den bal net voor den neus weg te kapen. R. Rus brengt goed op, weet handig enkele spelers te passeeren en geeft deze goed af aan Houtlosser, deze bedenkt zich niet en geeft direct door naar W. Rus, deze is even met den linkshalf in gevecht, waaruit hij ten slotte zegevierend te voorschijn komt; een lage voorzet, Jb. Rus geeft aan Kakebeeke, die echter den bal niet te pakken kan krijgen door den wind. Sparta's linksbuiten geeft echter echter rechts goed af en Houtlosser weet den D.T.S.- keeper het nakijken te geven, 1—2. Hierna aan de Spartazijde ecnfge corners welke door den wind niets opleveren. Kort hierop is het rusten. Na de rust moet D.T.S. tegen wind spelen en de meeste Sparta-aanhangers vinden, dat S. de beste pa pieren heeft. Vele besprekingen worden in de rust ge voerd. Na 15 minuten rust te hebben gehad, verschijnen beide ploegen weer binnen te lijnen. D.T.S. neemt nu middenuit en valt goed aan. Deze aanval wordt echter door de S.-hacks afgeslagen. Met een ver schot zet Vlot- tes de S.-voorhoede aan het werk. Kakebeeke weet door een mooi aangegeven bal het eerst den D.T.S.-keeper aan den tand te voelen. Deze is echter op z'n post en heeft met het verre schot niet de minste moeite. Toch weet Jn. Watertor bij een afgenomen bal goed te plaat sen naar den S.-llnksbuiten. Deze zet voor, doch juist weet de rechtsback van D.T.S. corner te koppen. Deze, goed genomen, valt tuschcn den kluwen van spelers in, waaruit Sparta gelijk maakt, 2—2. Vlug gaat het spel nu en Sparta is nu merkelijk in de meerderheid. Nu is het D.T.S., die uit een goeden aanval Prins op de proef stelt, doch deze geeft niet thuis. Het verdedigen is nu ook lang zoo zwaar niet als voor de rust. Sparta valt onstuimig aan en uit een mooie voorzet van W. Rus weet Sparta z'n derde doelpunt te maken, 3—2. Groote vreugde bij den Sparta-aanhang. D.T.S. zit echter ook niet stil en weet van een korte inzinking van S. gelijk te maken, 33. Weer valt D.T.S. goed aan. Hun mid- voor weet goed door te geven naar hun rechtsbuiten. Deze drijft op en schiet voor, maar laag langs den grond. R. Rempt denkt den bal nog te kunnen- stoppen, doch de opspringende bal raakt ongelukkigerwijze z'n hand. Dit is den scheidsrechter niet ontgaan. Het is penalty. Allen staan in spanning; een knal en het gejuich van het publiek bewijst dat Prins meesterlijk heeft weten te stoppen. Onmiddellijk onderneemt S. nu een aanval. Jb. Rus krijgt den bal mooi toegespeeld, doch juist op het moment dat hij wil schieten, loopen ze hem onderste boven. Weer het fluitje. Ook nu wijst scheidsrechter Dol naar de beruchte stip. R. Rus plaatst zich achter den bal. Een kalm, maar zuiver schot en Sparta heeft weer de leiding, 43. Lang plezier hebben ze er echter niet van. Harry Kuiper weet uit een misverstand in de achterhoede te profitceren en brengt met een goed schot vlak onder den lat de partijen op gelijken voet, 44. Er zijn nog maar drie minuten te spelen. Sparta gaat met alles naar voren. R. Rus gaat even in de voorhoede spelen. Een kluwen van spelers voor het D-T.S.-doel. Rens kan niet schieten, doch weet stil- staanden den bal nog een puntertje te geven en vla de deklat verdwijnt do bal voor de vijfde maal in de D.T.3.- touwen, 54. Weer heeft Sparta nu dus de leiding. Nog een halve minuut. Toch valt D.T.S. aan, hun rechts buiten wil voorzetten, doch wordt door den S.-llnks buiten op zij gezet, wat hem een vrije schop kost. Deze wordt genomen. Hoog vlieg de bal voor het Sparta- doel. Prins weet echter den bal in de hoogte te stom pen. Alvorens de bal weer op den grond is. heeft scheidsrechter Dol het einde aangekondigd van dezen vluggen en spannenden wedstrijd. Scheidsrechter W. Dol leidde best KOLHORN 1—SCHAGEN S. 0—3. Deze wedstrijd werd te Kolhorn gespeeld onder de goede leiding van scheidsrechter v. d. Kooij. Precies 2 uur wordt begonnen. Schagen wint den toss en verkiest voor den wind te spelen. Kolhorn onderneemt echter den eersten aanval op het S.-doel, doch verder als Ruig weten ze het niet te brengen. 20 minuten voor de rust doelpunt de Moor fraai met een rennetje, 10. Een prachtig doelpunt. Nadat het spel de overige minuten op het middenveld heeft opgehouden, is het rusten. Voor Schngen's derde ziet het er niet bijzonder gunstig uit, nu dat ze tegen den vrij sterken wind moet spelsn. De heeren weten echter wat ze te doen staat en pak ken flink aan. Kolhorn huldigt in deze periode het trap-maar-weg-systecm, wat toch niet den aangewezen weg is. Schagen 3 speeide merkelijk beter. Keeper Bijlsma die zich dezen middag weer eens van zijn goede zijde heeft laten zien. weet van geen wijken. Bij een mooi opgebrachten bal van de Moor, doelpunt Jn. Wee land, 0—2. Ruig laat zich na de rust van een betere zijde zien dan voor de rust. teen was hij er totaal uit en ontstonden er tal van gevaarlijke momenten voor het S.-doel. Gelukkig waren de Kolhorners niet bijzonder productief en liep alles met een sisser af. Pij een K - aanval onderbreekt Ruig den aanval goed. drijft op naar voren, doch ongeveer op de helft van het veld wordt hij unfair tegen den grond geloopen. Dit kost K. een strafschop. Deze neemt Ruig. die naar Weeland wil schieten, doch de wind denkt er anders over t-n duwt den bal naar het K.-docl, waar de keeper te ver uit z'n doel staat. Via z'n handen verdwijnt het leder In het net. (V—5. Wel tracht de K.-kceper den bal nog voor dc lijn te werken, maar scheidsrechter v. d. Kooij had reeds goal geconstateerd. Hiermede komt het einde en heeft Schagen 3 zijn tweede overwinning in de tasch. Van de V V. S.RC. vernamen wij, dat deze het in Warmcnhuizcn tegen V I O.s. niet verder had weten te brengen dan 11. Hun tweede won met 151 van Zwa luwen 2 uit Anna Paulowna. Wat een krachtsverschil! 5-R.C. A verloor liefst maar eventjes met 102 vsn Voorwaarts B uit Heerhugowaard. Alzoo toch nog drie punten binnen! Zondag as. speelt Schagen 2 thuis tegen Helder 4 en moet Schagen 3 naar Helder 5. Schagen 1 ls volgens de Sportkroniek vrij. AARTSWOUD. Zondag werd alhier de derde competitiewedstrijd gespeeld tegen O.K.B. I van Obdam. Roods dadelijk was te zien, dat onze jongens sterker waren. De rust ging in met 2 0. Na de rust een slappe wedstrijd, met als einde 5—0. CALLANTSOOO. Callantsoog I—Wicjingcrwaard II. 7—3. Zondag 'j.I. speelde Callantsoog I haar tweede rom- petiti. wedstrijd tegen Wieringenvanrd II. Daar scheidsrechter Jonker niet aanwezig was. leidde met wederzijdsch goedvinden een der C-spelers. waardoor Callantsoog twee invallers had. Callantsoog wint den toss en begint den wedstrijd met den wind in den rug Gedurende de eerste helft was C. doorloopend in de meerderheid en ondanks het harde werken van de \V. achterhoede, had C. met rust een 6—0 voorsprong weten tc behalen. Na rust zijn de bordjes eenigszins verhangen. W. weet thans drie doelpunten te maken, terwijl even voor het einde C. het zevende doelpunt maakt, waormede het einde kwam. Scheidsrechter De Wit leidde goed, hoewel zijn be slissingen nogal eens betwist werden door de W.-spe- lers. die volkomen onkundig waren met de nieuwe spelregels. Mppvoiis en overspannen, onrustig vews» en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende' Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cl Bij Apoth. en Drogisten. C. heeft dezen wedstrijd verdiend gewonnen. De uitslag geeft de verhouding goed weer. Eenigszins be vreemdend was liet wel, dat Wieringerwaardspclers niet waren ingelicht over de nieuwe spelregels bij den aanvang der competitie, waarvan een minder prettige wedstrijd het gevolg was. KOLHORN. Zondag speelde Kolhorn I alhier tegen Schagen 3. Als scheidsrechter van der Kooi beginnen blaast, ver schijnt S. met 10 man. S. wint den toss en K. trapt tegen wind in af. Gedurende het eerste kwartier zit K. er goed op, maar het wil nog niet vlotten. Bij een schermutseling denkt men K. de leiding te nemen, maar S. heeft geluk en het blijft 0—0. Even daarna krijgt de S. rechtsbuiten den bal toegespeeld, deze rent langs de lijn en geeft meteen S. de leiding, 1—0, voor S. Even voor de rust beleeft het S.-doel nog oen gevaarlijk moment door een hoogen bal op doel ge schoten. doch de keeper slaagt er in zijn doel schoon te houden. Na de rust verkeeren beide doelen in gevaar, maar geen der partijen weet het doel te vinden. S. tweede doelpunt ontstaat door te ver opdringen der K. ach terhoede. Daarna speelt K. heel goed en tracht nog steeds de eer te redden, doch het geluk is niet mee. In de laatste minuut maakt S. haar 3e punt, welke volgens velen niet zuiver den doellijn was gepasseerd. Met 30 voor S. komt dan het einde, hoewel gelijk de verhouding in het veld goed zou hebben weerge geven. Het tweede elftal kon het ook al niet bolwerken en kwam met een 10—0 nederlaag uit den polder. Volgende week beter, hoor jongens. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. Zondag speelde J.V.C. I tegen B.K.C. II. Daar de scheidsrechter op het appèl ontbrak, werd de heer Tigchelaar bereid gevonden dezer, wedstrijd te leiden. J.V.C. wint den toss en speelt eerst tegen den wind, wat haar niet belet om al spoedig het spel in handen te nemen. Geregeld zit J.V.C. voor het B.K.C.-doel. De linksbuiten van J.V.C. opent de score met een laag hard schot. De Kaaij neemt ook twee doelpunten voor zijn rekening. Rust gaat in met 40 voor J.V.C. Na de rust is J.V.C geruimen tijd in de meerderheid, maar tot doelpunten komt 't voorloopig niet. Einde lijk maakt J.V.C. haar vijfde doelpunt en nu weet ook B.K.C. een tegenpunt te maken. J.V.C. onder neemt nu aanval op aanval. Prachtig wordt er samen gespeeld en het regent doelpunten, waarbij zeer mooie, o.a. een pracht-kopbal. De eindstand is dan ook 10—1 voor J.V.C. Met een zware nederlaag trok B.K.C. naar Anna Paulowna, J.V.C. II speelde 's morgens te Den Helder tegen H.R.C. VI en kwam met een 4—2 nederlaag thuis. De adspiranten speelden thuis tegen Helder E en wisten een 30 overwinning te behalen. Jaap ont popte zich als een echte goalgetter. Hij nam alle drie doelpunten voor zijn rekening. KNVB- 3E KLASSE. Helder was naar Beverwijk. Zonder in de bijzonder heden te willen treden, die onze Heldersche correspon dent u opsomt, moeten we vermelden, dat de 4—2-neder- laag tegen de Kennemers vermeden had kunnen wor den. Thans zijn do witjakken al vier punten kwijt en het is maar de vraag of Helder zich kan herstellen. Vooral nu bijv. het sterke O.S.V. dat Hollandia met 51 klopte, er zoo goed in is. KW, won van Zaandijk (31) en blijft zoo het leidende peleton begeleiden. Q.S.C. werd warempel door Assendelft geslagen (23). 4E KLASSE. De drie wedstrijden die hier zijn gespeeld hebben elk negen doelpunten opgeleverd! In twee gevallen viel de buit geheel aan een zijde. Be verwijk, dat zich als ernstig kampioenpretendent laat doodverven, maakte de koekmcnschen van de Zaan met 90 in; Verkade ziet dus niet op een fraai debuut te rug. Ook Vrone heeft niet veel plezier van haar uit- match gehad. Purmerstijn, de club van Delveaux, die aan 't herstellen schijnt, doelpuntte tegen de mannen uit St.-Pancras „slechts" negen maal. In Schagen is iets belangrijks gebeurd. Daar opende Sparta den weg naar boven in de „groote" bond, de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond. Rens Rus en z'n mannen hebben met 5—4 van D.T.S. gewonnen, een bewijs, dat als de ploeg in den loop der competitie ver sterkt wordt (Middelbeek misschien) er wel kans ls op een goede plaats! RESERVE-KLASSEN. Z.F.C. 2—Haarlem 2. 3—3; Ajax 2—BI. Wit 2 3—2; Stormvogels 2— H.FC. 2 3-3; W F C. 2—Volewljckers 2. 4—1; R.C H. 2-D.EC. 2 7—5. (De Haarlemmers won nen voor de derde maal) Ajax 3Baarn 2 123. Z.F.C. 3—OS.V. 2 3—0; Helder 2—Q.S.C. 2 3—4 NH-VB-UITSLAGEN. 4 Octobcr. 1 C: Succes 2— HRC. 3 2—7 N. Nicdorp 1—Texel 1 1—5 Wieringerwaard 1Succes 1 2—3 B K.C. 1—Helder 3 2—1 2 D: Texel 2-DOSKO. 1 2—5 Helder 4Petten 1 3—5 J.V.C. 1—B.K.C 2 10—1 3 E: Kolhorn 1Sparta 3 0—3 H.R.C. 5—D.E.S. 1 0-0 4 D: Succes 4Helder 6 1—7 H RC. 6—J.V.C. 2 4—2 B.KC. 3—Kolhorn 2 10—0 Callantsoog 1Wieringerwaard 2 7—3 Adsp.:Succes aHelder a 0—14 Helder c-HR.C. d 9—1 J.V.C. a—Helder e 3-0 Helder d—H.R.C. geen scheldsr. N.H.V.B Overzicht Texel heeft buiten verwachting een zeer groote zege op Nieuwe Nledorp behaald. De mannen van Faus hebben onze voorspellingen op meer dan erge wijze beschaamd. De Texelaars schijnen uit hun «lof geschoten te zijn; wellicht een bewijs dat ze wederom kampioensaspiraties hebben! Succes 1 bleef de kop houden, door een moeilijke 32 zege op het nieuwe Wicringcrwaarder sportterrein. De tradities van onge slagen blijven op eigen veld heeft zich dus niet eens kunnen vestigen. Een hernieuwd bewijs, dat het oude terrein abnormaal slecht was, waarmee slechts de thuis club overweg kon. B.K.C. won maar tor nauwernood van Helder 3 (2—1), terwijl Succes 2 het natuurlijk lang niet kon bolwerken tegen Raclng 3 (2- 7). Ondertusschcn komt er al aardig perspectief In den stand: Succea 1 3 3 0 0 8—2 6 Texel 3 2 1 0 11—6 5 N. Nledorp 3 2 0 1 10-9 4 B.K.C. 3 1 1 1 3—4 3 H.R.C. 3 2 1 0 1 11—7 2 Wierlngerwaar" 1 1 0 0 1 2—3 0 Succes 2 2 0 0 2 5—13 0 Helder 3 3 0 0 3 2—8 0 Tweede klasse. Als er één uitslag verbazing wekt. dan Is dat wel de 10—1 zege van J.V.C. op B.K.C. 2. De poldersche ploeg ls toch lang niet mis. 'n Pluim derhalve voor Tichelaar c.a.! D.O.S.K.O. ging naar 't eiland. De Texelaars, die nog niet veel presteerden gingen er met 25 onder. Pet ten ging op den goeden weg voort Met 53 wonnen ze ln Den Helder van Helder 4. D.O.S.K.O. H.R.C. 4 Petten J.V.C. Helder 4 B.K.C. 2 Sparta 2 Texel 2 M.L.D. 0 10-4 5 0 9—3 4 1 11—5 4 1 13—7 4 2 10—9 2 2 6—15 2 1 3—5 1 3 3—17 0 Derde klasse. Sparta 8 komt dit jaar bepaald op een goede plaats. Thans behaalden de Moor c.s. hun tweede zege, n.I. op Kolhorn (3-0). D.E.S. krijgt een compliment voor haar gelijke spel tegen H.R.C. 5 in Den Helder. Hier nog geen standen. Vierde klasse. Callantsoog heeft het „zoet der overwinning" ln de competitie gesmaakt. Wieringerwaard 2 werd in de bal plaats met 73 geklopt B.K.C. 3 sloeg Kolhorn 2 met 100. De eerste competitiezege moeten Kistemaker c.s. nog in de analen van hun voetbalgeschiedenis boeken. Desniettemin sterkte, lui! H.R.C. 6 heeft J.V.C. 2 er met 42 onder gehouden, wat ons van de Julianadorpers heusoh nog meevalt Helder 6 „scalpeerde" haar derde tegenstander. Met 71 hakten ze Succes 4 er op Wie- ringen in. De adspiranten. Helder a ging naar Wierlngen om haar doelcijfers op te voeren. Daar zijn ze vrij aardig ln geslaagd. Veertien goals zag de Succes-keeper langs zie hgaan Bij de jongste adspiranten ln afd. M. heeft Helder c haar leidende positie ten koste van H.R.C. d verstrekt (91). J.V.C. a behaalde haar eerste zege op Helder e (30). Gaat zoo voort jongens. Voor Helder dH.R.C. e kwam geen scheidsrechter, waardoor er niet werd ge speeld. Al met al is er nog geen terreinafkeuring voor gevallen! OLYMPISCHE SPELEN ZONDER NEDERLAND. Op de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van het Ned. Olymp. Comité, werd op bestuursvoorstel besloten om niet aan de Olymp. Spelen te Los Angeles deel te nemen. De loterijen zijn totaal mislukt en de subsidie van 100.000 gulden kan men van de regeering niet los krijgen. „Wij moeten een open oog hebben voor grootere belangen dan het onze", zeide Mr. A. Baron Schimmelpenninck tan der Oye, de voorzitter van h?t comité, „en daarom past het niet om nog eens een be roep op ons volk te doen". L. R. „Helder". Uit een vorig nummer heeft men ons Noorderkwartier weer een rijker is geworden, nl. „Den Helder". Deze^^ heeft haar manége gekozen en geplaatst het café „Dennenheuvel" te Huisduinen. Door bereidwilligen heer Terra is voor dit doel te^€n geringe kosten het voormalig voetbalveld baar gesteld. Als wij schrijven „geplaatst", zeggen, dat met bekwame spoed door de leden derling een „model" buitenmanége is gemaakt os enthousiaste leiding van het „oudste" lid der eeniging, den heer J. Tijssen. Reeds Zondag jL de eerste les er in plaats gehad onder leiding instructeur Vethman. 24 leden waren met hun p den present, enkele waren nog te voet, maar hiervoor zullen paarden beschikbaar worden Wij twijfelen er niet aan of de L. R. Helder zal 5 dezen voortgang en den nu reeds daadwerkel^ steun van haar begunstigers een voorspoedige wikkeling tegemoet gaan. Zoo heeft de steeds ter wordende liefhebberij voor de rijsport weef* belangrijke sprong voorwaarts gedaan. Ook hi# onze leuze weder niet gestrand. Steeds voorwi# op voor de ruitersport ten platten lande. L. R. „West-Friesland". Het was op Zaterdag 3 October dat de Land., vereeniging „West-Friesland" voor een bijzonder-! denvergadering bijeen kwam. Toen de voorzitter, de heer Schoorl, het openia woord had gesproken, gaf de instructeur der ver ging een algemeen overzichi der prestaties in hl geloopen jaar. Zeer zeker is dit belangrijk t« men. De ruiters en amazones kunnen tevreden en hebben den naam hunner afdeeling eer daan. Een der belangrijkste punten van de agenda het huldigen der kampioenen van het 1.1. gehi concours te Amsterdam. Waardeerende wo werden gericht tot de heeren Jac. Schoorl, D. Graaf, D. W. Geerligs en Mt. Eriks, die met hun ren zoo schitterend de Patrouille in het St hebben gereden. Als aandenken aan die gel werd hun door de vereeniging een zilveren lep»;i inscriptie overhandigt. De verrassingen bleken; van de lucht te zijn, even daarna werd een lauwerkrans door een „onbekenden donateur» schonken", de zaal binnengedragen en aan „Schoorl" overhandigd als winnaar van hetla pioenschap Individueel Springen Hulde en daifcd den schenker, die hiermede getoond heeft een voorstander te zijn van de edele ruitersport voor de vier patrouilleruiters en „Japie" in V der bravo! voor de leden van „West-Frieslar allen door hun saamhoorigheidsgevoel hun afd op dat peil hebben gebracht, waarop zij op het blik staat. Al reeds laat sloot voorzitter met dezen zeer prettigen ^ereenigingsavond. Dat avond weerklank mag vinden in de gemeente dat haar bewoners nog eens trotsch zullen rijn „hun" Rijvereeniging „West-Friesland". Te Rotterdam is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen 't Crisiscongres gehouden van de So ciaal-Democratische Arbeiderspartij en het Neder- landsch Vakverbond. De Voorzitter de heer J. Oudcgeest.. opende het Con gres, zooals hij zeide, met eenig leedvermaak, ge mengd met bitterheid, leedvermaak dat sterk getem perd wordt door de ontzettende omstandigheden waarin de arbeidersklasse van Nederland is gebracht en waardoor het leed dat hij voelt vrij wat grooter is dan liet vermaak over de onkunde, het onvermogen en de dwaasheid, waaruit deze toestaand voortspruit, en die geweten moeten worden aan de heeren die ons steeds hebben voorgehouden, dat zij de eenige kundigen en capabelen zijn 0111 ons economisch le ven in stand te houden. Hij zegt verder, dat dit con gres dient om aan onze groote pers, onze industri- eelen en onze slappe, stilzittende regeering mede te deelen, dat de Nederlandsche arbeiders niet bereid zijn liet gelag te betalen. Ilij meent, dat wij thans maar al te duidelijk zien. wat voor nut de kapitaalvorming heeft. InpJaats dat de val van het F.ngelsche pond de burgerlijke pers voorzichtig maakt, gaat zij door de ongemotiveerde en schandelijke hetze tegen de demo cratische gemeentebesturen, die het tot dusverre aan pogingen niet laten ontbreken om de rust in hef land en vertrouwen in den gulden te behouden. In- plaats dat zooveel mogelijk getracht wordt, door eigen middelen goed te maken wat zij misdreven hebben, voeren zij actie tegen de arbeidersklasse en tegen sommige gemeentebesturen. Is dit, om de kapitaal- vlucht te bevorderen en door inflatie toch loonsver lagingen door te voeren? En onze regeehng helpt hen bij deze arbeidersvijandigheden door te trachten, de werkloosheidsvoorzieningen te verknoeien en de ge meentebesturen te beletten de hand uit te stoken ter verbetering van de werkloozenzorg. Want hrf is wel klaar, dat onze gemeentebesturen, gehouden als zij zijn aan de rijksfinanciën, spoedig den bodem der ge- rripontekns zullen zien, wanneer ze niet voldoende door hef rijk worden gesteund. Dit congres dient om t» zeggen, dat de Ned. arbei dersklasse niet laat knabbelen, noch door de regee ring noch door de ondernemers, aan de arbeiders boterham. en aan de ambtenaarssalarissen: dat wij tot het uiterste zullen gaan onze werkloozen te behoeden voor het pauperisme waarin zij dreigen te verzinken; om de volle verantwoordelijkheid voor den tege.i- woordigen toestand te leggen op hen die daarvoor verantwoordelijk zijn. en om van hen te eischen dat zij met ons zullen meewerken om den toestand 'e verbeteren met medezeggenschap der arbeiders; om de onhoudbaarheid van het kapitalistische systeem aan te toonen, en de noodzakelijkheid van „planmatige" productie en distributie: om aan dc Ned. arbeiders klasse. de geheele dus ook de christelijke, te zeggen dat zij op de S.D.A.P. en het N.V.V. kan rekenen ter handhaving van haar belangen en zoo mogelijk ter verbetering van haar toestand, en dat de verlossing uit het „proletariaat" niét zal komen van dez? regee- ring. doch dat zij die zelf, in samenwerking met ons, zal moeten veroveren. Da werlteloozanzarg. De heer F. van der Walle. voorzitter van het N.V.V., bespreekt in een re.le daarna de Wrrkeloozenzorg. Hij meent, dat de werkloosheid hier pas goed gaat begin nen, bespreekt de oorzaken der werkloosheid, oritl- seert het standpunt van den voorz'tter van het Ver hond van Werkgevers en anderen en de houding der regeering. zegt dat van hen geen medewerking aan loonsverlaging te verwachten is. en dot indien de werkgevers denken dat zij door inflatie het levenspeil toch verlaagd kunnen krijgen, de toekomst hun zal leeren dat zij zich ook in dit opzicht vergissen, maar dat zij wel bereid z in medewerking te verleenen tot herstel van het economische leven, maar dat zij het dan tevoren met de andere zijde eens moeten zijn over den prijs dien <le andere zijde daarvoor zal. heb ben te betalen. Daaruit zal dan een nieuwe maat schappij-inrichting moeten voortkomen. Het aantal werkloozen is in ons land thans pl.m. 200.000. Spr. zet de beteekenis van dit cijfer uiteen, en van de daling van het Engelsche pond voor ons land. Hij acht het niet uitgesloten, dat ook de gulden zijn goudhasis niet zal behouden, en hij wijst op den vicicuzcn cirkel waarin wij ronddraaien. Het trieste beeld der toe komst dwingt tot een steeds sterkere actie, li hoeft, de werkloosheid ons niet over het hoofdi groeien. Hij zet de maatregelen uiteen welke hij dig acht. ri; Er namen een groot aantal sprekers aan het deel. - In de resolutie omtrent dit onderwerp wonfil zegd: Het congres: protesteert met kracht tegen de voornemen.' regeering, uit misplaatste bezuiniging der nitgifi de uitvoering van openbare werken te vertrapt verklaart het tot de taak der regeering. om r" dan tot nu toe de bestrijding van de wcrklooshi verruiming van werkgelegenheid, alsmede de van alle door de werkloosheid getroffenen ter h&üü nemen; dringt er bij de regeering op aan: a. door vehooging van het subsidie-percentagl reglementaire verplichtingen der werkloosheid*1"" te waarborgen: b. verlenging van de uitkeeringstermijnen klassen mogelijk te maken; c. over te gaan tot wettelijke regeling van de loosheidsverzekering, waarin de werkgevers tot betaling verplicht worden en waarin vastgelegd de stichting van een reeds jaren geleden door N.V.V. gevraagd crisisfonds, waaraan door d? r loosheidskassen, door de werkgevers en door de heid wordt bijgedragen en waaruit in tijden sis gedurende geruimen tijd steun kan word»* leend aan door werkloosheid getroffen arbeidt: 2. de uitgetrokken werkelooze hand- en arbeiders behoorlijke uitkeeringen te verstrekte' minimumbedragen van de steunregeling te vertw* en aan de gemeenten een ruime tegemoetkom»® rijkswege in de kosten aan deze steunregcfi*® bonden, te verstrekken, zonder daarvan vn*®** arbeidskrachten uit te sluiten; 3. bijzondere aandacht te wijden aan hetn^". der jeugdige werknemers en door ingrijpe:^* regelen zooals de verlenging van den leerr'y,, vordering van de vakbekwaamheid, uitbrK#:^ het herhalings- en nijverheidsonderwijs, fop** I hoofd- en Ivandenarheiders tegen de geestelijke en moreele nadeelen der werBP®1 beschermen; 1, 4. door een „planmatig" geleide werkvqff^ abnormaal groote werkloosheid te hestrift*-^, j samenwerking met de provinciale en overheden, noodzekelijk uit te voeren vvrrkenj**'_ verrichten en tot hospopdipiing van andere*®®^, zoogendamde vervroegde uitvoering o.m. door: n. de verbetering van ons weger stelsel in sneller tempo*. h. den bruggenbouw, in verband met de lijke verbetering van de verbindingsweg 0 groote rivieren; c. sterke bevordering van den arbeiders* bouw; d. voortzetting van de Zu i derzee we rkzaawri^^ onverminderden omvang en zoo mogelijk in tempo: -nr. e. ontwater! n«rs- en indijkingswerken. on'x. en verdere cultiveering van woeste gronden gelijke. Eccnomfsshe en Finantieele recons De heer J. W. Matthijsen houdt daarna ding over: ..Economische en financieele recons Hij veroordeelt het kapitalistische sV5,eftn'1,00* spreekt de oorzaken in dit verband der c? jLpjijr verlaging, internationaal toegepast, zou de vorming helpen, maar de werkloosheid c' deren. Het kapitalisme zoekt den v.eg van ie sten weerstand, die echter niet meer hij de klasse ligt. liet is onze taak. aldus spr- vaartspeil te behouden, en de loonen voeren als mogelijk is. Hij acht wtionnlu» •- kelijk. maar zij moet niet gegeven u '^1: winzucht der werkgevers. Hij zet o.m. jat de werkgelegenheid niet verminder'. *0 werkgelegenheid in Nederland te k:'Cil1jSC| zelf zullen moeten gaan behecrcn.iM 1 petf onder den druk der financiers willen moeten onder staatstoezicht worden ge-

Schager Courant | 1931 | | pagina 6