Alltltti NitllS- Alumni!- LsiMlil Buitenland. Sarrasani te Alkmaar. WASSCHERIJ S. KROM, ALKMAAR. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Dr. Ir. H. J. DE WIJS, HOOFDPRIJS Circus Sarrasani de sensatie van Noordholland. Donderdag 15 October 1931. SC1AGER 74ste Jaargang No. 8952 COURANT. it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder den Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- oog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TI5N van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. I piT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 5 den ben Rijksdag. Debat naar aanleiding van de afgelegde re- geeringsvcrklaring. ■t Is in den Duitschen Rijksdag het debat aan- t over den door rijkskanselier dr. Brünlng af- feeringsverklaring. Na de voorlezing van zijn hield de rijkskanselier, zooals reeds werd een uitvoerige rede tot nadere toelichting eeringsverkalring en opheldering van eenige ge- sen van den laatsten tijd. verscherping van de crisis heeft tot een toestand l die de moderne geschiedenis der economie nog i heeft gekend. Overal zag men in, dat de wereld ït ia een buitengewonen toestand bevond. Buitenge- toestanden eischcn buitengewone maatregelen. |k bat me liever eiken dag voor landverrader uit- i dan dat ik mijn bezinning verlies en afwijk kien weg dien ik heb ingeslagen. Op den dag. waarop f dat van mij eischt, zal ik terstond aftreden. Critiek op Harzburg. de grootsche betooging te Harzburg is een heftige uitgeoefend, die door zijn geestigheid verscheide- isalen de lachlust der leden opwekte. I» oogstte dr. Joos, de centrumafgevaardigde, niet feiS succes, toen hij het had over de vogeltjes uit iHarz, die zoo vroolijk hun liedjes floten, nu al in rui zijn. Ai) de nationale oppositie op een plakaat schrijft: JröJng regeert. Hitier marcheert!' dan is dat vol- juist: bij Hitier (zooals bekend de leider der t'jch-Nationalisten) zit het in de beenen, bij Brüning het hoofd. (Geroep: Zeer goed). Het manifest van nburg moest luiden: „Het nationale front, eensge- i in zijn frasen, verdeeld in zijn wil en zijn partij- 'npen, bezield door het verlangen wanorde en revolu- te bevorderen, en onbekwaam op de puinhoopen een J* Duitschland te bouwen, voegt aan de oude frases B nieuwe toe, maar vergenoegt er zioh mee die te Mca" "«n minister Dietrich daarna zijn finantieele politiek rw? te verdedigen, werd het rumoer zoo hevig, dat de zich nauwelijks verstaanbaar kon maken, en anitter Loebe er tenslotte een einde aan moest ma- 0 door de zitting tot Donderdagmiddag te verdagen. Brüning's kansen dalen. Nieuwe verkla ring van dr. Schacht. VD, verneemt uit Berlijn: D« vroegere president van de Duitsche Rijksbank, t klacht heeft den voorzitter der Duitsch-Nanionale 3>idigfractie, dr. Oberfohren, den volgenden brief ge- j het persbureau der rijksregeering de publicatie te geheelen tekst van mijn te Harzburg gehouden verhinderd en de Rijksregeering nochtans partij heeft gekomen, verzoek ik u in den 1 kennis te willen geven van de volgende ver- Onze zaak staat vanaf heden onder voortdurende controle van Scheikundig Ingenieur. „Ik heb te Harzburg over de stabiliteit van onze va luta, welker veiligheid volstrekt niet op het spel staat, met geen woord gesproken. Ik heb daarentegen bij de kenschetsing van onzen economischen toestand eenvou dig het feit geconstateerd, dat de middelen van do Rijksbank door de illiquiditeit van de openbare instan ties en de finantieele Instellingen zoo beperkt werden, dat voor het geregelde goederenverkeer, naar welks uit breiding wtf toch allen streven, niets meer overblijft Ik heb voorts gezegd, dat ons crediet er slechts baat bij zal vinden, indien in deze en andere aangelegenheden volkomen duidelijkheid wordt betracht Iedere deskun dige kan berekenen, dat de requisitie der Rijksbank door illiquide (dat zijn op langen termijn bevroren) wissels, verre de helft van haar portefeuille moet over schrijden. Dat evenwel het publiek over deze beperking van het goederencrediet niet voldoende op de hoogte is, bewijst alleen reeds het feit, dat de rijksminister van financiën voor deze requisitie het woord „onbeduidend" gebruikt" Het Landvolk zal tegen Brünlng stemmen. Naar het W. B. meldt, heeft de rijksdagfractie der Landvolkpartij besloten vóór de motie van wantrouwen tegen het kabinet-Briining te stemmen. Men verwacht evenwel, dat enkele leden zich van stemming zullen ont houden. De chr.-soc. fractie heeft den rijkskanselier een aan tal eischen gesteld. Bij dezen stand van zaken zal de meerderheid van Brüning wellicht van enkele stemmen afhangen. De toestand in Spanje verergerd. De regeering afgetreden en alweer een nieu we gevormd. Telegrammen uit Madrid maken melding van het af treden der Spaansche regeering. Aan dit bericht was de mededeeling voorafgegaan dat de premier Zamora en de minister van binnenlandsche zaken Maura hun onslag hadden genomen. Nader wordt gemeld dat Azana een kabinet heeft ge vormd, Tot minister van binnenlandsche zaken is in plaats van Maura de minister van marine lit het kabi- net-Zamora, Casares. Quiroga, benoemd. In het nieuwe ministerie is maar één nieuw element gekomen, n.1. de minister van marine. Relletjes to Madrid. Te Madrid hebben in de avonduren talrijke samen scholingen en protest-demonstraties plaats gehad van links-radicale elementen, die aanzetten tot verbanning van alle priesters en ordebroeders. Op talrijke plaatsen van den hoofdprijs f 5000,— of één der andere 1190 geldprijzen, die ge door deelname aan de nieuwe Sanella-Prijs- vraag kunt winnen! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier meerdere gratis-exem plaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt een Verkeerskalendervoor1932 Het lichtpaleis Sarrasani, zal vanaf Vrijdagavond zijn stralen over Alkmaar en omgeving werpen. Een zee van licht zal den bezoekers van 't Circus toe- schitteren, Alkmaar zal vier dagen „besarrasineerd" zijn, van heinde en verre zullen mcnschenmassa's naar Alkmaar toestroomen, om in dit modem georga niseerd wonder der techniek, hetzelfde wereldpro gramma te zien, dat reeds 3 weken door Amsterdam verrukt toegejuicht werd. Het Stadion ligt nu weer in het donker, de lichtende sprookjesstad is verder getrokken, is nu hier opgeslagen. Vreemde menschen zullen door de rustig, landelijke kaasstad Alkmaar rondgaan: Indianen, Tscherkessen, Japaneezen, Chi- neezen, Marokanen, Indiërs, 22 olifanten zullen door Alkmaar's straten trekken. Een nijlpaard zal op het Sportpark huizen, leeuwen en tijgers zullen brullen, 200 paarden zullen in de zeer verzorgde stallen trap pelen van ongeduld om onder den bekwamen klassie ken oud-meester Schumann hunne kunsten te ver- toonen. School rijder, school rijderes, laten hun gra- cieuse kunst in de manege zien. Sarrasani brengt, wij willen cr nogmaals uitdruk kelijk op wijzen, hetzelfde wereldprogramma naar Alkmaar, dat hij in Berlijn en in Amsterdam vertoond heeft. Wij zijn overtuigd, dat de toeloop enorm zal zijn, voorzie U daarom reeds nu van kaarten. Hierboven geven wij een kiek van het front van het reuzencircus van Sarrasani, dat op Vrijdag, Za terdag, Zondag en Maandag te Alkmaar zijn voorstel lingen geeft. Het circus Sarrasani is het eerste circus, dat zich door eigen kracht, met behulp van zijn 250 auto-trei nen van de eene stad naar de andere begeeft. Het is een echte stad op wielen. Er werd in totaal voor 471.000 R.M. voor dit rollend materiaal besteed. Al de roofdieren, het nijlpaard, de zeeleeuwen, het geheele tentenmateriaal, de bureaus, de woonwagens, de voorraadwagens, alles gaat per as. Er zijn zware last-auto's bij van 8 ton. Het circus heeft 100 chauf feurs in vasten dienst. De tentenstad van Sarrasani heeft een terrein noo- dig van minstens 25000 M2. En hieruit spreekt al reeds de moeilijkheid om overal plaats te vinden. De groote speeltent heeft een doorsnee van 66 M., en rust met haar koepel op vier vrijstaande stalen masten van 26 M. hoogte. De storm is de grootste vijand van het circus Maar de tentenstad van Sarra sani heeft de grootste orkanen doorstaan. Het opstellen van deze reuzentent duurt maar 6 uur, het afbreken 4 uur. 200 vakmenschen zijn daar voor aangewezen. De manege heeft een doorenee van 17 M. en is het grootste ter wereld. De stallen van het circus zijn van alle comfort voorzien en de dieren worden met groote zorgvuldig heid behandeld. De exotische dieren hebben ver warmde stallen noodig. 80 oppassers hebben door loopend staiwacht. Voor de tent staat de fassade, een bouwstuk met meer dan 8000 electrische lampen Deze lampen, zoo als alle 15000 lampen van het circus Sarrasani wor den door een eigen lichtinstallatie gevoed. De daar voor dienende lichtauto's zijn eigen vinding van het circus. Sarrasani heeft ook een eigen brandweer, een vuur- roode motorepuit; speciaal voor het circus gebouwd. Hij bevat de grootste watermassa, die een motorspuit tot nu toe bereikt heeft, nl. 6000 liter, heeft acht slanggeleidingen, kan als sproeiwagen dienst doen, heeft een lichtfontein en wordt door 14 geroutineerde brandweerlieden onder leiding van een gediplomeerd brandingenieur bediend. Wat er aan salarissen wordt uitbetaald is niet ge ring. Er wordt goed geld verdiend. Ken clowntroep van 3 man b.v. f 4500 per maand, een luchtnummer 5 personen, f 6000 per maand. enz. Tusschen al de auto's in bouwen de Indianen hun tenten. Sarrasani emporteert echte Indianen Sarra sani is zeer populair bij de Indianen. De hoofdman „Witte Buffel" heerscht daar over 1200 Indianen, die zooals ook hij, alle farmer zijn. In het geheel kwa men met „Witte Buffalo" 18 indianen met vrouwen en 4 kinderen bij Sarrasani. Men hoort wel eens. dat het circuspnard uitsterft, Zoo is het niet bij Sarrasani. 200 paarden bezit Sar rasani. Zeer bijzonder is een aantal schimmels, van zeldzame schoonheid, een groep Argentijnsche paar den, die in Zuid-Amerika in opdracht van Sarrasani direct van uit de pampa? opgekocht zijn. In aparte boxen staan de schoolpnarden. luxe dieren van een niet te schatten waarde Het zijn allen gedresseerde dieren. Verder zijn er Zebra's, waaronder zeer kost bare. Kameelen zijn er en ook de voor het eerst in Europa aanwezige Watuss: runderen. Verder zijn er varkens, bokken, ganzen, eenden enz. enz. Aan de bezoekers van de stallen wordt een momen tele aanblik geboden, zooals geen Dierentuin in de wereld bieden kan; 22 Indische olifanten in één rij. Er zijn 12 koningstijgers, die Sarrasani 72000 Mark hebben gekost, ijsberen, bruine beren, allen gedres seerd, vormen met 76 leeuwen en do 8 zeeleeuwen een eigen bezit van Sarrasani, dat duizenden en dui zenden waard is. Dagelijks worden gekocht en gevoederd: 3000 pond haver, 3500 pond hooi, 1500 pond wortelen, 400 pond paardenvleesch, 300 pond brood, 30 Liter melk, 200 pond vleesch en 30 liter levertraan. Stroo worden da gelijks 20 pakken van honderd pond gebruikt. Alle cijfers, die spreken. Laat ons nu tot slot nog zeggen, dat Sarrasani voor alles zijn eigen speciaal ingerichte werkplaatsen heeft en dan kan de lezer wel zoo ongeveer nagaan, dat de benaming: reuzen-circusstad hier in alle opzichten van pas is. in de stad is het tot vechtpartijen gekomen tusschen voor- en tegenstanders der kerk. De politie heeft de handen vol. Men vreest aanvallen op kerken en kloos ters. Deze worden uitvoorzorg door de politie bewaakt. Uitwijzing Jezuiten utt Spanje- Na een vergadering die 14 uur duurde heeft de Spaan sche Kamer met 158 tegen 59 stemmen besloten tot uitwijzing der Jezuiten uit Spanje en in beslagneming van de eigendommen der Jezuitenorde. Een afzonderlijke wet voor de andere religieuze orden en gemeenschappen zal worden uitgevaardigd, waarin hun het geven van onderwijs en het aan den staat onttrekken van hun bezittingen wordt verboden. Dez ewet zal de mogelijkheid bevatten alle kerkelijke goederen te confiseeren. In de grondwet wordt tevens vastgelegd, dat de begrooting geen kosten voor kerk en eeredienste. zal bevatten. Een afgevaardigde, die krachig had geprotesteerd, werd in 't gezich geshlagen; andere afge%aardlgden rie pen leve de republiek. China en Japan. De Chlneesch-Japaneche besprekingen afge broken. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de Chineesche regeering haar gezant te Tokio opdracht gegeven zijn besprekingen met den Japanschen minister van buitan- landsche zaken af te breken, aangezien zij vreest dat door dergelijke besprekingen op de vooruitzichten van China op Interventie van den Volkenbond op nadeeiige wijze invloed zou kunnen worden geoefend. Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken staat volkomen afwijzend tegenover een zoodanige in terventie. Nieuwe Japansche troepentransporten naar China. V.D. vernoemt uit Moskou: Volgens een bericht van het officieele Russische te- legraafagentschap heeft het Japansche departement van oorlog bevolen, dat verschillende deelen van da in Foesan (Korea) en elders gelegerde Japansche troe pen marschvaardig gehouden moet worden Volgens andere berichten zullen ongeveer 8000 man naar China worden gezonden om de Japansche militaire bescherming te versterken. DE OVERVAL MET ROOF TE GELDROP. Het slachtoffer overleden. De weduwe Verstappen te Geldrop, die Zaterdag voor een week het slachtoffer werd van een overval met roof in haar woning en daarna naar het zieken huis aldaar is overgebracht, is gistermorgen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen over leden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1