Mager Courant Raad Zijpe. Tweede Blad. ENW00RDIGHEID GEEST. 53$; Woensdag 28 Oclober 1931. 74ste Jaargang. No 8959 targadering op Dinsdag 27 November 1931, des ?ens 10 uur. zitter de heer J. de Moor, burgemeester, secre- ^de heer De Boer. pwezig alle leden. L opening der vergadering volgt de vaststelling ■notulen. Mededeelingen. foigen verschillende mededeelingen, als: Uededeeling inzake goedkeuring suppletoire ge- >niebegrooting, dienst 1931, door Ged. Staten, iirrerslag 1930 van de Commissie voor de malaria- trijding door de bevolking in Noordholland. «$!ag van den schoolarts, den heer Oterdoom. j^heer Blom vraagt naar het verslag van Dr. ■ui itter zegt dat dit er niet is en wellicht ook zal komen. Er zal naar gevraagd worden. UG voor van den Keuringsdienst voor in het gebied Alkmaar. Bijgedragen moet inwoner. Steunregeling. Yenxk van de in deze gemeente gevestigde afdee- den Modernen en R.K. Landarbeidersbond jwering van een z.g. steunregeling. i.Vflt Christelijke Bond, afd. Zijpe, betuigt sympa- trderheid van B. en W. wil dit adres aanhou- le volgende vergadering. Het standpunt van iten is gevraagd en eerst heden morgen is be trover ingekomen en dit college staat op het- standpunt als verleden jaar. b»er Nannis wil als minderheid van B. en W. jiires direct behandelen. Vorig jaar is er een uit- van den Raad in deze geweest en stond de hiertegenover zeer sympathiek. Als de werk- sid zich zoo openbaart dat het een noodtoestand moet er worden gesteund en spr. wil dat be- liftds vastleggen. sitter wijst er op, dat de eventueele uitkeerin- voor 1 December noodig zijn en voor dien it er nog een raadsvergadering. [heer Nannis wil deze zaak niet op de lange baan i. 't Is nog de vraag of er in November een ing is en als de minister beschikt zooals ge wordt, duurt deze steun maar 7 weken. Wij de werkeloozen in deze helpen, teer Van der Sluijs zegt, dat B. en*W. in hoofd- jtt«n directe behandeling waren, omdat het it van Ged. Staten niet bekend was. Dat is bekend en die zijn alleen voor toeslag bij rkeloosheid en dan nog onder zekere bepa- Spr. heeft nu niet zooveel bezwaar meer tegen behandeling, ofschoon hij het toch goed vindt zaken goed te overwegen. Voor de werkloos- B. en W. druk aan het werk. Burgemeester tttnstonds naar een vergadering, waar 100 werke- uit 5 gemeenten bij het Staatsboschbeheer ge- kunnen worden. Dan is aan polderbestuur en aneesters geschreven dat 50 toeslag wordt gc- idoor de gemeente op productief werk. Verder [c nog de Zuiderzeewerken. Spr. meent dat de Jriet op dat alles moet vooruitloopen. De tijden 3JÖ zijn zeer ongunstig, dat is waar, maar of er nu al reeds direct steun noodig is, dat is de vraag. De heer Nannis is het er mee eens om de menschen zooveel als kan aan het werk te houden, maar dat alles staat los van dit adres. Laat ons hopen dat het niet noodig is, maar de menschen moeten weten waaraan ze aanstonds toe zijn. Het voorstel van B. en W. om de behandeling van het adres uit te stellen tot de a.s. November-vcrgade- ring, wordt aangenomen. Togen de heeren Blom, Rens, Smit, Doorn en Nannis. Is aan de orde nadere stemming over het voorstel van B. en W. om aan J. Homan, Gemeente-Veldwach ter, die onlangs i9 overgeplaatst, van Burgerbrug naar Schagerbrug, een tegemoetkoming van f75 toe te kennen in de door hem gemaakte kosten wegens aanschaffing van gordijnen, zeil, enz. De heer De Wit zegt. dat hij niet met B. en W. kan meegaan. Homan verbetert zijn positie door deze verplaatsing en krijgt een goed huis. Voorzitter zegt, dat Homan f85 mist van zijn cor respondentschap arbeidsbemiddeling en een goed huis had. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen. Tegen de heeren De Wit, Dignum, v. d. Oord, Smit, De Boer en Bruin. Het voorstel van B. en W. om het nieuwe gedeelte van de Algem. Begraafplaats te St. Maartensbrug te beplanten wordt met algemeene stemmen aangeno men. De heer C. v. d. Beidt, hoofd der school te SL Maar tensbrug. krijgt op verzoek met algemeene stemmen eervol ontslag. Begrootingen. De begrooting van het Weeshuis wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f9004.75. De begrooting begint met een post batig saldo vo rig jaar van f984.75 en eindigt met een post voor on voorziene uitgaven van f 2194.76. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt met algemeen stemmen vastgesteld op ont vangst en uitgaaf f 36803.59, met f26000 aan gemeen tesubsidie. Gemeentebegrooting. De heer Van der Sluijs zegt namens B. en W., dat do gemeentebegrooting begint met een batig saldo van f 21393.57, terwij'l f 12000 is overgebracht op den dienst 1931. Het is een mooi resultaat dat een dergelijk bedrag disponibel is en dat is een gevolg dat bel bestuur der gemeente in de jaren 1920, '21 en *22 te veel be lasting heeft geïnd. Maar het is toch een wijs beleid dat er in die dagen van hoog conjunctuur gespaard is, om dat in deze slechte tijden te kunnen gebrui ken. Want ondanks de slechte tijden en de verlaging van de draagkracht der gemeentenaren kunnen de opcenten op de gemeentefondsbelasting worden ver laagd van 40 op 30 en toch zijn verschillende begroo- tingsposten nog verhoogd. Verschillende door de voorstellen van B. en W., anderen doordat de wet ons dat oplegt. Spr. noemt dit een gelukkig iets voor de gemeente in deze tijden. Daarna wordt begonnen mot de behandeling der begrooting. Salaris Burgemeester, Secretaris en Ont vanger. Bij den post salarissen Burgemeester, Secretaris en Ontvanger doet de heer Doorn het voorstel aan Ged. Staten te verzoeken deze salarissen met 10 te verlagen. Spr. zegt. dat er in een tijd als thans versoberd moet worden en meent, al zijn dan de opcenten op de gemeentefondsbelasting wat verlaagd, de andere belastingen hoog zij en men zuinig moet zijn. Spr. noemt de person. belasting van f35000, 't is met die belasting als met een citroenpers, het wordt uit de belastingbetalers geknepen Want of je het hebt of niet, betalen moet je. Burgemeester heeft een aanvangssalaris van f 3500 en hoewel spr. niets wil zeggen van diens beleid, .omdat hij steeds een goed burgemeester voor ons is geweest, kan dat salaris gevoegelijk worden verlaagd, zoo is het ook met se cretaris en ontvanger. De pensioensgrondslagen wil spr. handhaven, omdat daarvoor is betaald. De heer Bruin, hoewel niet veel succes verwach tend, gezien wat vroeger is gebeurd, is het volkomen met deze redeneering eens. Dit voorstel wordt aangenomen, tegen de heeren Blom, Rens. v. d. Sluijs en Nannis. Salaris 2e Ambtenaar ter Secretarie. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den 2en ambtenaar ter Secretarie met ingang van 1 Januari 1932 te bepalen op f 1000.met 4 éénjaarlijksche ver hoogingen van f50.-- en aan den tegenwoordigen functionnaris met ingang van genoemden datum het maximum toe te kennen. De heer Bruin meent dat deze functie wel is te vervullen door een jonger werkkracht en meent dat door dit salaris te verhoogen, de prikkel ontbreekt om elders een betere positie te zoeken. De heer Doorn zegt, dat de ambtenaar eerst f500 verdiende, dat was te laag, toen is het verhoogd tot f 1000.En als men qu ziet dat te St. Maarten een le ambtenaar met het diploma van gemeente secretaris verdient f500.dan is hier geen enkele reden tot verhoogen. Spr. wil daarentegen alle sala rissen met 5 verlagen. De heer Nannis meent, dnt in tal van gemeenten van onze grootte het salaris f 1400 tot f 1500 bedraagt. Deze jongeman is hier al reeds 10 jaar, en nu mag hij in zeker opzicht wat tekort schieten, spr. meent dat deze f200 verhooging ten allen tijde wordt verdiend. Ook de heer Dignum onderschrijft dat iemand die hier 10 jaar is en die geen diploma heeft, bij een sa- larisverhooging van f200 alle prikkel mist om elders te solliciteeren. Dat is niet in het voordeel der ge meente. Voorzitter meent dnt een dergelijk 2e ambtenaar hier op de secretarie hoog noodig is. Met een jongere kracht zal het moeilijk te redden zijn en bovendien mag het toch niet de opzet zijn den 2en ambtenaar kwijt te raken. De hoer Van der Oord wil niet direct de verhoo ging laten ingaan, is echter wel voor de periodieke verhoogingen, maar met 1932 te beginnen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen, met voor de heeren Blom, Rens, Van der Sluijs en Nannis. Nu komt het voorstel-Van der Oord, dat wordt aan genomen met tegen de heeren Dignum, Bruin en Doorn. Nog meer salarisverlaging. De heer Doorn breekt daarna een lans voor de verlaging van het salaris van len en 2en ambtenaar ter secretarie met 5 De le ambtenaar heeft f2400 en daar kan wel 5 af. Dat salaris moet mede opgebracht worden door menschen die zelf te kort komen. De Secretaris wijst er op, dat volgens het pas vast gestelde ambtenarenreglement, eerst de betrokken or ganisaties moeten worden gehoord. De heer Smit wil geen advies vragen, dat kunnen wij zelf wel af. De heer Van der Sluijs meent, dat dit niet opgaat. Wij hebben het reglement zelf vastgesteld, we moeten ons daar ook aan houden. De heer. Doom heeft geen advies noodig, wij weten wel hoe dat luiden zal. Spr. wil baas blijven in eigen huis. De heer v. d. Sluijs: U heeft toch meegeholpen om het reglement te maken. De heer Doorn: lk niet, ik laat me niet aan de ket ting leggen. De heer Nannis acht de 5 korting zeer ongemo tiveerd en ook den heer Blom is deze verlaging on sympathiek. De heer Van der Oord en ook de heer Dignum verklaren niet te willen korten de salarissen van f 1000 en daar beneden. Het voorstel-Doorn om len en 2en amtbtcnaar ter secretarie 5 te korten, wordt aangenomen. Tegen de heeren Blom, Rens, v. d. Slufjs en Nannis. De opmerking des heeren Doorn om f200 te korten op uitgaven secretarie, wordt ingetrokken na toe lichting van den Secretaris. Spr. had alleen op groote zuinigheid willen aandringen. lAfJ De consequentie zoek. De heer Doorn stelt voor eveneens 5 te korten op salarissen veldwachters. Voorzitter vraagt, of een salaris van f1550 dan te hoog is, waarop de heer Smit aantoont dat voor klee ding, vrij wonen enz. nog f350 bijkomt, zoodat de ge zamenlijke post f3700 is. De heer Bruin is tegen verlaging, omdat het salaris niet overdreven is. De heer Smit meent, dat de consequentio eischt om alle ambtenaren over één kam te scheren. Voorzitter meent, dat de politie netjes gekleed moet gaan. Dat is de menschen toch niet zelf op te dragen. De heer Smit verlangt dat ook niet, maar een ar beider roet f 1000 inkomen moet toch ook nog boven dien voor zijn kleeding zorgen. De heer Nannis begrijpt den heer Bruin niet. Deze was toch voor korting van 5 voor alle ambtenaren met een salaris van boven de f 1000 en waarom nu de politie niet? De heer Bruin zegt. dat straks al is gewezen dat de prikkel voor de ambtenaren ontbreekt elders te sol liciteeren. En bovendien is het spr.'s goed recht om te semmen zoo bij goed denkt. De heer Nannis: Zeker, maar het is mijn goed recht daarop aanmerking te makeri. Het voorstel-Doorn wordt verworpen met voor de heeren Smit, De Boer en Doorn. Bij den post salaris schoolartsen wordt door den heer Blom dit bedrag niet te hoog geacht, maar spr. zou toch graag zien dat de instructie werd nage komen. Voorzitter erkent, dat Dr. Schmidt in deze wat te kort schiet, maar het salaris is erg laag. Geen succes. De heer Doorn bepleit bij den post salarissen wijk verpleegster f2200 elk, 5 verlaging op de bekende motieven. De heeren Nannis, Dignum en Voorzitter zouden het zeer bejammeren als voor dit sympathieke werk, waarvoor de zusters zich dag en nacht geven, met op offering van kosten voor eigen vervoer enz., een la ger salaris werd uitgetrokken. De heer De Boer meent, dat hoe hoog of hij de zusters en haar werk ook acht, de eerlijkheid gebiedt allen over één kam te scheren. Het voorstel-Doorn keldert met 3 stemmen voor, voor de heeren Van der Oord, De Boer en Doom. Bij de subsidie voor de malariabestrijding oordeelt de heer Blom, dat dit voor hier uitgetrokken be drag van f56 niets uithaalt. Spr. wil 2 werkeloozen rondzenden om bij de menschen te spuiten. Voorzitter zegt dat deze f56 niet alleen beschik baar zijn voor deze gemeente, maar dat het werk voor alle gemeenten als geheel wordt beschouwd. Boven dien geeft de provincie een bedrag, gelijq aan de ge zamenlijke bijdragen der gemeenten. De heer Blom acht dat geen verschil maken, het blijft dan procentsgewijze voor elke gemeente te weinig. Voorzitter zegt dat de commissie de resultaten goed noemt, wat de heer Smit dc aanleiding geeft te vra gen of voorzitter soms die resultaten kan noemen. De heer Van der Sluijs zegt, dat op voorlichting der doktoren, die de bronnen van malaria opsporen, door de commissie de bestrijding geregeld wordt. De heer Blom wil als vroeger meer rondgaan voor bespuiten. De malaria is minder dan vroeger, men moet niet verslappen. Den heer Doorn kost het al geld genoeg, 't is toch maar alleen voor smerige boeren (groote vroolijk- heid). Dure weg en te hooge 1 os n ren-belooning. De heer Bruin acht f700 voor onderhoud weg Pet» ten te hoog. Voorzitter zegt dat de weg in slechten staat was, wij moeten die beter maken. De heer Dignum acht f 1.75 voor elk lesuur voor de onderwijzers met het vervolgonderwijs belast, te hoog; f 1.— a f 1J25 is voldoende en heel wat hooger dan het uurloon van de arbeiders, dat misschien tot 20 cent zal dalen. Ook de heer De Boer acht f 1.hoog genoeg en nog 40 cent meer als voor een timmerman, met wiens werk het wel is gelijk te stellen. De heer Dignum denkt, dat deze menschen 's avonds graag voor 11.— per uur extra zouden werken. De heer Van der Sluijs acht f 1.75 niet te hoog en vertelt van het bezoeken van hem aan enkele cursus avonden en zegt don indruk te hebben gekregen, dat het werk der heeren onderwijzers niet gemakkelijk is en bovendien veel nut afwerpt. De heer Blom meent dat niet allen de tijd in school mag worden gerekend, maar dat daarbuiten ook 23 schillende merkwaardige gevallen. Een enquête. Wi*P' s een1*5* ïrs bij de beslissende eindspurt mijn zenuwen P^het uiterste gespannen. Ik gaf gas, aldoor 'fe De diepe bromtoon van mijn motor zwol Nog één bocht en ik had mijn doel training heb ik die bocht tientallen ma- eau>s 7®en 'net de grootste snelheden. Ik weet dat wil halen, ik vooraf m'n vaart niet mag j-^ren. Ik neem de bocht scherp in oogen- Als ik 'ru heelemaal aan den buitenkant het niet gaan. Nu opgepast. Daarmaar 3atplotseling menschen op de baan?! ">*erlepgen heb ik geen tijd meer. Remmen bij »tel 0011, - Wij hebben ons gewend tot een aantal 1 personen, wier beroepen bijzonder veel van :e zenuwen eiscben. Deze Nederlanders *rtellen ons een episode uit hun leven, taarin zij door tegenwoordigheid van geest m hachelijke situatie wisten te redden. Een bekende motor-renner vertelt. „j. ■-in "ju nciliuiou uij yutle seconde is mijn zekere dood. Ik merk dat te hm u om nie lieeI1 opspuit. Ik vlieg wegval ook g alen vort,er' aldoor nog met dat (jeei ®*ehrom in mijn uoren. Er is niets gebeurd! 1 ^isctu ine geluk als ik aan het eindpunt ben. 1 mij opeens duidelijk hoe ik aan die hache- 'atie ontkomen ben. Ik heb op het laatste ln het laatste 10e gedeelte van een secon- siuur een weinigje naar rechts geworpen, ik hoogte geslingerd, de wagen onder me heeft nf (fomaakt en net op het oogenblik dat gtvwam stond hij weer goed voor me en v" 8ereden! Had ik op dat laatste oogen- Mlliikcz *;"a?deld, doch overlegd, dan zou dat ze- :n bij h 1100(1 «eweest! Een Amsterdamsch Juwelier schrijft: ■,!?n:Laantttl zeer waardevolle diamanten rin- n, per vliegmachine van Berlijn naar Hol- ibiCOwf^ i ee kostbaarste ringen droeg ik daar, waar fr"j het veiligst waren, aan mijn cingers! ?en z*-er mooie dag was. opende ik ik I Se passagier een venster en keek naar mij voorbijvliegende landschap. Ik vond 'inad mooi, dat ik, verdiept in mijn be is, ae kostbaarheden die ik aan mijn vingers Ltenïc vergat. Des te grooter was mijn i-a r er mil zelf 0P dat ik tuiin (le waar(*e ervan bedroeg f20.000 t EZ?9" £etrokken en er een beetje K»rd*iia zóózeer van mijn onver st r, i ',chiz'nnigheid, dat ik den kostbaren -iQ plot--: ;ug trillende hand liet vallen. Instr. ruissOr] ïuw) KEI 10? Dom van mij? Och, lezer, als U maar eens zonder het te weten in een zeer gevaarlijken toestand plotseling bewust wordt, zult U zich mijn handelwijze volkomen kunnen indenken. De ring de ring van f20.000 viel dus naar be neden. Wat moest ik doen? Tijd om na te denken was er niet. Ik greep achter me in het bagagenet, rukte bliksemsnel mijn gele regenjas eruit en wierp die boven op den ring. Bliksemsnel werp ik mijn regenjas ook naar beneden. En ik had het gelukkige gevoel: de ring is niet heelemaal verloren! Ik gaf den piloot een teeken en vertelde wat er gebeurd was Onze machine keerde om en daalde op de weide waar mijn gele regenjas lag, zooals we van bovenuit konden zien! Des avonds had ik, met behulp van de gendarmerie inijn ring, niet ver van den mantel gevonden. En ik rekende uit dat die eene reddende handbeweging mij voor een verlies van ongeveer f20.000 had gespaard. Een tooneelmeester vertelt. Mijn taak was op dezen avond den bekenden tenor met de lift op het tooneel te brengen. Die lift moet men zich echter niet te grootsch voorstellen! Het was eigenlijk een gewoon luik. een stuk van den tooneel- vloer, dat naar boven en naar kon worden gediri geerd. d.w.z. met een hefboom. Daar B. een Italiaan was en nauwelijks één woord Nederlandsch sprak of verstond, maakte ik hem door gebaren duidelijk hoe hij zich op de „lift" moest leg gen. (Hij moest namelijk liggend op het tooneel ver schijnen). Van te voren was ik reeds bang dat de vrij groote en dikke tenor niet heelemaal door de ope ning boven zou kunnen komen! Hij scheen echter mijn gebaren goed te hebben begrepen, want bij trok dadelijk zijn beenen op en boog zijn hoofd naar zijn borst toe, kortom, hij maakte zich zoo klein mogelijk. Daar klonk hot belletje, ten teeken, dat de tenor zijn reis naar boven moest beginnen. Ik zette den motor aan en de tenor ging in de hoogte. Plotseling hoorde ik een angstig steunen. Ik keek naar bo vende beenen van den tenor zijn van de plank afgegleden en hij doet angstige pogingen om ze weer op te trekken, pogingen die echter zonder resultaat blijven. En hij is twee k anderhalve meter van den tooneelvloer af. Ik voel dat het ongeluk onvermijdelijk is. In mijn hoofd wart alles door elkaar. In gedach ten zie ik reeds het vreeselijke ongeluk dat volgen moet lk weet eerst niet wat te doen...... de machine tot stilstand brengen? Onmogelijk Ik twijfel nog één seconde. Nu, nu moet de catastrophe volgen. Ik doe plotseling met de hand een greep. Ik weet niet waar heenergens in de buurt van de machineik kan niet meer denken. En zonder het te weten doe ik juist het eecnige goede Ln deze situatie: ik ruk den grooten hoofdschakelaar om. riet electrische licht in zaal en op tooneel gaat uit. Ik hoor een geschreeuw en gejoel boven mijn hoofd. Maar de stroom is ver broken. De motor staat stil. De tenor is gered! Een lnitenant vertelt. Met een groepje van 9 mannen was ik tijdens den oorlog in de omgeving van Kotaradja in Oost-Indië. Ik hield toezicht op het rangeeren van den wagen, die voor het volgende troepentransport werd klaar gemaakt. Ofschoon het tegen de regelen was dat zich tijdens het rangeeren menschen-in den wagen bevon den, drukte ik een oogje toe, want het was een gloeiend heete dag en in den koelen wagen speelde men dan vrij wat aangenamer kaart dan buiten. Daarom was er ook niemand in het remhuisje, waar in, volgens voorschrift, bij rangeeren altijd één man aanwezig moet zijn. Wie beschrijft dan ook mijn ont zetting toen ik plotseling zag. dat de wagen, onder luid geschreeuw van de inzittenden te ver doorreed en daar de spoorbaan sterk afliep, tot Kotaradje toe, met een groote vaart voortreedhet onbeken de tegemoet. Ik denk bliksemsnel na. Tot aan KotA- radja, ongeveer 20 K.M. verder blijft de spoorbaan afloopen en is er niets op den weg om den wagen in zijn vaart te stuiten. Alleen als hij uit de rails loopt komt er een einde aan den dollen rit. En hoe... Nog erger werd de zaak toen ik bedacht, dat juist eenige minuten geleden een trein van Kotaradja in onze richting was vertrokken. De botsing lijkt onver mijdelijk. Dadelijk liet ik telegrafisch den wagen overal vrijen doorgang geven. Nu moest ik handelen. Ik dacht eenige seconden na. Een plan! Dat echter zoo riskant was dat de kans op slagen nog geen 1 bedroeg. Maar er was in ieder geval een kleine kans op redding van de man nen. Daarom wil ik het doen! Ik laat me op de loopplank voorop de rangeerloco motief vastbinden en geef den machinist bevel: „volle kracht vóóruit. Allergrootste snelheid". Spoedig hebben we den vluchteling in het zicht. In een krankzinnige snelheid rijden we den wagen achterop. In de verte komt van den anderen kant de trei uit Kotaradja. Sneller nog rijdt onze locomotief! Ik haak de koppeling in. Nog 20 meter, nog 10, nog 5 een ruk, de banden waarmede ik vastgebonden ben breken. Ik haak don voor mij rijdenden wagen vast aan de locomotief „achteruit", schreeuw ik. Even staan we stil. De trein uit Kotaradja is geen 200 meter van ons af. Maar dan rennen we weer terug. Volle kracht, grootste snelheid. Achter ons de trein uit Kotaradja! Een huisvrouw vertelt. Op een avond keerde ik na een wandeling alleen naar huis terug. Toen ik de trap opkwam het was een portiekhuis waar ik toen woonde zag ik oen vreemde man, die met een sleutel morrelde aan de deur van mijn woning. Plotseling valt mij in: Mat i* natuurlijk dezelfde kerel, die laatst bij ons wilde in breken en door een toeval werd verschrikt, zoodat hij vluchtte! Ik wil eerst schreeuwen. Maar ik zwijg en uiterlijk kalm hoe ik ertoe kwam weet ik nog niet loop ik verder door en zeg eenvoudig: „Goeden avond De kerel groet opgelucht terug. Op de derde étage bel ik bij de buren aan, zeg wat er ge beurd is, bel de politie op en 5 minuten later is dc misdadiger gevangen!

Schager Courant | 1931 | | pagina 5