De heer Rijper wijst den heer Rakker op Warinen- huizen en Harenkarspel, waar de katholieke meerder heid 'n wethoudcrszetel aan de vrijzinnigen heeft gelaten Spr. gaat uitvoerig de besprekingen met den heer Bak ker tijdens hun vacantle over de verdeeling der zetels na en komt tot do conclusie dat spr.'s fractie be drogen ls. Spr. Is het echter eens met de leus van de V. D. cn zou willen dat in de plaats van deze algemeene beschouwingen de 7 raadsleden na een verkiezing bij el- ka.ar kwamen en de zaak ruBtig bespraken. De heer Bakker vertelt dan nog dat de S.D.A.P. in de eerste plaats voor de arbeiders en de minst bedeelden opkomt, hoe de partij De Boer tenminste nog door een groep van 9 pereoneq wordt gevormd, en antwoordt den heer Rijper dat toen het met den zetel van De Boer niet rondliep, spr. gezegd heeft een V. D.'cr of Rijper. Het compromis tusschen V. D. en S.D.A.P. is niet eerder tot stand gekomen dan 31 Aug. En tenslotte vertelt spr. dat waar do V.D. geen zetel aan de katholieken wensch- ten, de heer De Boer niet wilde, één zetel overbleef voor spr. of den heer Zaagman en om Zaagman niet met zulk een zware taak te belasten, heeft toen spr. een wethou derezetel aanvaard. Dc heer De Boer vertelt dat spr. geen wethoudersze tel ambieerde cn de groep van. spr. daar tenslotte mee accoord ging. Dikwijls houdt spr. voeling met zijn groep- De heer Kostelijk merkt den heer Rijper op. dat de V. D. partij geenszins den heer Rijper heeft beduveld, en zijn partij zich niet in de straatredeneeringen heeft ge mengd. Do heer Rijper had nog opgemerkt, dat bij het aan bieden van oen wethouderazetcl ook nog een ander per soon was. wiens naam spr. maar niet zal noemen. (De heer Zaagman verklaarde later dat hij dien persoon niet was) De heer Bakker oordeelde dat het uitgeven van een verkiezingsmanifest nog te verkiezen is boven persoon- lijk huisbezoek, zooals door den heer Zaagman gedaan, waarbij van alles kan worden gezegd, zonder dat het te achterhalen is. De heer Eecen beschouwt deze algemeene beschou wingen als hors d'oeuvre, zij hebben nu de atmosfeer gezuiverd en spr. doet een beroep op alle leden om, sans rancune het gemeentebelang boven alles te stellen. Dc heer Zaagman: Bravo. De Voorzitter constateert dat bij alle besprekingen geen woord over het beieid van B. en W. In het afge- loopen tijdvak is gesproken, dat beleid is er schoon on der vandaan gekomen, en de burgemeester als hoofd der politie heeft eveneens zUn plicht gedaan. Dat wil spr. uitdrukkelijk stlputceren. PostgewUzo behandeling van do begroeting volgt' nu. De Voorzitter deelt medo dat blijkens een persbericht do regeering hte voornemen heeft om de ryksuitkeerlng op de salarissen van burgemeesters en secretarissen met naar vermeld wordt 3 te verminderen. Als een dergelijk weetsvooretel opp korten termijn de goedkeu ring verkrijgt van de regeering zal dus niet f 3000 wor den ontvangen, maar ongeveer f 100 minder. De uitge trokken post behoeft echter z.i. niet gewijzigd te worden. Do heer Rijper vindt den post bureaukosten, bind- en drukwerk, ad f 800 tc hoog en meent dat op dezen post wel wat is te bezuinigen. Dc Voorzitter zegt dat op de secretarie de hoogst mo gelijke zuinigheid wordt betracht, maar dat aan de hand van de wettelijke voorschriften verschillend materiaal moet worden aangeschaft. Met de schrijfmachine valt eigenlijk al niet te werken, maar uit, zuinigheid hand haaft «pr. de machine. Verleden jaar heeft ze nog f 80 aan reparatie gekost De heer Rijper zegt dat als de machine leder jaar f 80 aan onderhoud moet kosten, beter een nieuwe gekocht kan worden. De heer Bakker heeft vorig jaar aangeraden een nieuwe machine aan tc koopen, maar dc reparateur meende dat met f 80 dc machine In orde was te maken. Dc heer Eecen denkt dat in deze de zuinigheid de wijsheid bedriegt. De heer Zaagman zegt da£ als het aan de schrijfma chine ligt, het beter is dat die machine zoo spoedig mo- geiyk verdwynt. Spr .noemt Zuidscharwoude, waar in 1930 f 666 ls besteed, in Oudkarepel f 756.19. De heer Kostelijk vraagt of het binden verplichtend is. De Voorzitter zegt dat het eene jaar dtiurder kan we zen dan het ander. Spr. wil het in Zuidscharwoude wel eens bekyken en herhaalt zoo zuinig mogelijk te zijn. Spr. zal trachten met nog minder te kunnen volstaan! Overwogen zal worden of een nieuwe schrijfmachine aangeschaft dient te worden. We wil»sidie van het Wlt-Gele Kruis- B. cn W. adviseeren afwtfzend te beschikken op het verzoek van het Wlt-Gele Kruis om een subsidie en herinneren aan de verhooging tot 15 cent per inwoner aan hot Witte Kruis, in verband met de aanstelling van een tweede verpleegster. Overal hoort men dat dc wijk verpleging goed is verzorgd, en dus de overheid aan haar plicht heeft voldaan. Elk gezin kan nu geholpen worden, dus ook elk R. K. gezin, en daarom zijn B. en W. una niem van oordeel dat er geen reden is om subsidie aan het Wlt-Gele-Kruls te geven. De heer Rijper zegt dat er geen verhoogde subsidie wordt gevraagd, maar van de 15 cent een evenredig deel voor de katholieken. De katholieken vragen naar recht en billijkheid een deel van de 15 cent. De Voorzitter wijst op het besluit in Februari om aan het Witte Kruis een subsidie van 15 cent per inwoner toe te kennen. Men zou de geheele opzet van het Witte Kruis in de war brengen. Het zou een immoreele daad zyn. Het betreft hier een neutrale vereeniging, die haar zegenrijken arbeid over den geheelen Langondijk ltan verdoelen. De heer Ryper maakt zich sterk dat het Wit-Gele-Kruis het verzoek niet had gedaan als er samenwerking was geweest. Het was bekend by Het Witte Kruis dat een R. K. zuster zou komen en die zal ook nu nog komen. Het Wit-Gele Kruis erkent dat het Witte Kruis subliem werk heeft gedaan, maar er is ook nog een geesteiyke verpleging. De katholieken wenschen geen scheuring, maar een religieuze verpleging. Spr. hoopt dat de raad oen ander standpunt zal innemen als B. en W. De heer De Boer zegt dat toen er van de verhoogde subsidie aan het Witte Kruis sprake was er gevraagd ls aan den heer Ryper of or sprake was van het komen van een R. K. zuster en toen sprak de heer Rijper over kraam verzorging. Spr. kan aa de genomen beslissing met het voorstel van B. cn W. meegaan. De heer Bakker zegt dat samenwerking wel gewenscht zou zfjn geweest. In de Februari-vergadering was nog niet bekend dat er een R. K. zuster zou komen. B. en W. hebben aan het Witte Kruis gevraagd of het de 15 cent voor de katholieke gezinnen kon missen, in welk geval B. en W. geen bezwaar hadden die vrijkomende 15 centen aan het Wit-Gele Kruis toe te kennen. Het Witte Kruis antwoordde die 15 cent van de katholieke gezinnen niet te kunnen missen, nu.een tweede zuster is aangesteld. Spr. acht het dus raadzaam, dat alsnog getracht wordt tot samenwerking te komen. Het heeft spr. verwonderd, dat waar het Wlt-Gele Kruis pas begint, nu reeds by dc gemeente om subsidie wordt aangeklopt. Spr. nerin- nert aan den tegenstand by de katholieken waar het de subsidie voor het Neutraal Ziekenhuis betrof. De heer Eeoen meent ook dat het Wlt-Gele en het Witte Kruis contact met elkaar moeten trachten te krygen. De ontvangen circulaires tooncn aan. dat het wat gerammeid heeft. Spr. merkt voorts op dat het Wlt- Gele Kruis in vele gevallen in de rechten van het Wit te Kruis treedt. De heer Rijper wijst er den heer Rakker op. dut het SU Elieabethgesticht ook geen subsidie vroeg et» de katholieken daarom tegen subsidieering van hel Neutraal Ziekenhuis waren. De Voorzitter wijst er op. dat evengoed de katho lieke gezinnen hun geestelijke verzorging zullen krijgen, ook al zouden or alleen zusters van het Witte Kruis zijn. Hij ernstige ziekte komt immers toch de dominé of pastoor de zieken bezoeken. De heer Rijper herhaalt dat genoeg op samenwer king door het. Wit-Gele Kruis is aangestuurd. Als het Witte Kruis nu een deel der eerder toegezegde subsidie zou moeten missen, heeft het dat aan zich zelf te wijten. De heer Eecen zegt dat uit artikel 3 van het regle ment van hel Wit-Gele Kruis blijkt, dat het een al gemeene ziekenverzorging beoogt. Over religieuze verzorging wort in het reglement niet gesproken. De heer Zaagman vraagt zich af, of het wel op den weg van het gemeentebestuur ligt een geeste lijke zuster aan te stellen. De taak van de overheid is te zorgen voor een algemeene ziekenverzorging. Het prae-advies van B. en W. wordt aangenomen, tegen verklaarden zich de heeren Bommer en Rij per. Ontvangsten begrafenisrechten. De heer Zaagman vindt het niet goed dat naast de klasse-indeeling van de rechten van graven er elk jaar een bijdrage wordt gevraagd. Spr. vindt het stuitend voor de nabestaanden, dat eiken jare de quitantie voor het graf wordt aangeboden. Is het niet mogelijk dat door heffing ineens die jaarlijk- sche betaling vervalt De Voorzitter zegt dat de quitantie gaat over het recht van de grafruimte en desgewenscht kan men dat. recht afkoopen. B. cn W. hebben in gedachte deze verordening geheel onder handen te nemen. Den heer Zaagman is opgevallen dat in de be grooting gesproken wordt van begraafplaats-opzich ter. Spr. dacht dat het toezicht over alle gebouwen enz. aan den gemeente-opzichter was opgedragen. De Voorzitter zegt dat het toezicht op de begraaf plaats niet behoort tot het toezicht door den ge meente-opzichter. De post schoolgelden is van f 1000 teruggebracht op f500. maar de Voorzitter betwijfelt of dit bedrag zal worden ontvangen. De heer Zaagman kan met den post aankoop school meubelen accoord gaan, omdat het hier het derde lokaal betreft De heer Zaagman merkt op, dat de post aanschaf fing leermiddelen, die verleden jaar was geraaimd op f900, doch uitgegeven werd f952.82J4, terwijl nu geraamd is f750: De Voorzitter wijst er op, dat voor dit jaar de pist is uitgetrokken op f900, voor 1932 op f750, om dat. er voldoende is aangeschaft.. I)e post bijdragen aan scholen voor Nijverheids- ouderwijs is belangrijk verhoogd, omdat er heel wat moet worden bijgedragen aan de scholen te Alk maar. De suhsidie van het Burgerlijk Armbestuur is uit getrokken op f 4800. De werkverschaffing en de werkloozen. Den heer Zaagman verheugt het dat voor werkver schaffing aan werkloozen in plaats van f500.— f25000.- is uilgetrokken. Waar deze post vermeldt werkverschaffing en niet werkloozensteun, vraagt spr. naar de werken die B. en W. op 't oog hebben. De Voorzitter deelt mede, dat het tot nu in onze ge meente uitstekend gaat; op het oogenblik is er geen werkeloozc ingeschreven. Maar B. en W. meenden re kening te moeten houden met de mogelijkheid. Als werkloosheid ontstaat, dienen B. en W. te kunnen in grijpen en is de post niet voldoende, dan kan bij den Raad om verhooging worden aangeklopt. Het is dc bedoeling werk te verschaffen, er zullen wel objec ten te vinden zijn, en daarover zal met den Raad overleg worden gepleegd. De heer De Boer vraagt of B. en W. ook gedacht hebben aan mogelijken steun aan de tuinders. Van regeeringssteun voor de mislukte aardappelteelt ver wacht spr. wéinig, dc kool moet schoon gehouden worden en er zullen aanstonds verscheidene tuinders zijn, die dat niet kunnen betalen cn hulp zullen be hoeven. De heer Kostelijk zegt, dit reeds in de vergadering van 13. en W. te hebben besproken. 13. en W. zullen als daartoe aanleiding bestaat, dit eerst met den Raad bespreken. De heer Bakker zegt dat op het oogenblik weer meer volk naar den houtzaagmolen gaat. Wel heet spr. alleen oog voor de arbeiders te hebben, maar B. en W. en dus ook spr. hebben wel aan steun aan do tuinders gedacht. Een regeling als te Koedijk, die f 1100 per week kost, zal de gemeente echter niet kun nen betalen. De Voorzitter betreurt dat nog altijd advertenties worden gelezen, waarin iemand een werkman vraagt. We hebben toch het Arbeidsbemiddelingbureau. Mo menteel staat er niemand ingeschreven, maar dat kan veranderen. Spr. deelt verdere mede, dat B. en W. niet met een voorstel tot belastingverhooging behoefden te komen. 'De gemeentebegrooting wordt tenslotte vastgesteld op de volgende cijfers: .gewone dienst f97703.83V2» kapitaalsdienst f7000. Die van het gasbedrijf, baten en lasten f 102.000, ka pitaalsdienst 122.474. Tengevolge van de kabileering heeft de commissie van beheer van het electriciteitsbedrijf naast bot en kel tarief ingesteld een vastrecht en een dubbel ta rief, maar liet vastrecht tarief niet bindend, doch fa cultatief gesteld. De directeur is bereid van advies te dienen. De begrooting van dit bedrijf wordt vastgesteld, lasten en baten op f 8iG14, kapitaalsdienst op f5445.—. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld op f 0216.76. Bij de rondvraag vestigt de heer De Boer de aan dacht op het feit, dat bij stil weer wel lampen van de straatverlichting uit zijn. De Voorzitter zegt dat dit tloor de te grootc span ning wordt veroorzaakt, maar de zaak straks wel in orde komt. Niemand verlangt meer het woord en de Voorzitter zegt dat de heeren elkaar nu flink de jas hebben uit geveegd. Spr. hoopt nu echter dat in de komende 4- jarige periode vergeten zal zijn wat met de verkiezin gen en wat daaraan vast zit gebeurd is, maar dat men gezamenlijk zal trachten onze gemeente te be houden. Het verheugt spr. dat de discussie» op een goeden toon zijn gevoerd, en onze Raad niet in op spraak is gebracht. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2