llmiti Nititrs- Mitttniii- Luilntllil 32 ARTHURJ^COOK. f Uitgevers: N.V. ?.L TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. •:stauto te Amsterdam gestolen. Richting van f70.000. Een moedig meisje. Brutale roofoverval. Wat gebeurd er nu met de Zuiderzeevisschers? 6.75 Tot hiertoe en niet verder. Het Belgische brood. Dinsdag 3 November 1931. SCBACER 74ste Jaargang No. 8962 COURANT. lad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder- 1 Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- o nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. f NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Qtek De daders ontsnapt. Geen geld buitge maakt in Amsterdam niet minder gevaarlijk dan De roovers-aanvallen zijn niet van de heeft men weer gepoogd zijn slag te slaan •stauto. ild. vertelt er van: om tien minuten over zevenen gister- it postauto H 80258, gekomen van den Wil- veg, den hoek Corn. Schuytstraat en Van te Amsterdam omzwenkte en stilhield bijkantoor der posterijen Van Eeghenstraat pauffeur, de heer J. Bensman, liet den mo- ien en stapte uit om de standaardbus vóór tentoor te lichten. Terwijl hij bezig was de ;en eruit te halen, bemerkte hij plotseling auto er snel vandoor ging in de richting Van it. Hij kon den wagen niet onmiddellijk loopcn omdat de sleutel, waarmede hij de d had, nog in het slot stak en door middel ketting aan zijn kleeding vastzat. In het ient, dat de chauffeur noodig had om den uit het slot te halen, was de auto reeds uit het verdwenen, Bensman ten zeerste ontdaan lende lellijk waarschuwde de chauffeur zijn chefs, in beurt den directeur van het postkantoor ie op de hoogte brachten, jks waren de eerste maatregelen tot opspo- den postauto getroffen het zal tegen half st zijn of de politie van het bureau kreeg bericht, dat er een onbemande en on- ie vrachtauto stond in de Jacob Jordaenstraat, "piraat van de Memlingstraat (Z.), vóór de Chr. en bij onderzoek bleek het inderdaad de ver- |ra?en te zijn! Gestolen uit de zeker 's avonds Van Eeghtenstraat, was de wagen dus in de nog véél stillere Jordaenstraat verlaten, het Aug. Allebéplein, waar in Maart 1929 de Saxen Weimarlaan gestolen postauto terugge werd. 't Was mevr. Alma, wonende Memling- no. 13, die gisteravond zoo actief is geweest de te waarschuwen, toen zij van haar zoons ver- had, dat de postauto er onbeheerd was blij- nadat twee mannen eruit gestapt waren rakken eruit hadden genomen. De zoons wa llet geval opmerkzaam geworden doordat zij £5 eo plotseling hard hoorden remmen. Dat was auto en daarvoor reed een andere, een parti- luto. Vermoedlijk zijn de beide mannen, die wstauto kwamen, met de twee postzakken in rijdende tot het complot behoorende auto daarmede verdwenen. Daar het ter fcnker is en de Memlingstraat zeker nog wel meter van de plek, waar de auto's stonden, d was, konden de heeren Alma geen enkel ent van auto of daders verstrekken. B blijkt, dat de roovers zich hebben vergist, de postauto voor de buslichtingen komt n.1. huto om de geldswaarden van het bijkantoor instraat af te halen. De eerste auto was later dan gewoonlijk, zoodat de daders ge- fn, dat dit nu de geldwagen was en hun Doch op de geld auto zitten steeds twee de posterijen, een gevolg van de les van Teimarlaan, zoodat de roovers dan niet zoo werk zouden hebben gehad, daar één linnen gaat en de ander op den wagen roovers ook daarop gerekend hadden, ituurlijk niet. [nu alleen wat brieven en drukwerken ge- letoekende stukken waren er niet bij. >rs geen spoor. Ml Door middel van valschelijk opgemaakte «tukken. Vier arrestaties. .avond heeft de justitieele dienst van het L ijl® de Withstraat te Rotterdam aangehou- «-jarigen koopman A. O., die werd ver- oplichting op groote schaal gepleegd, ten Jan een stadgenoot. "fcehoudene heeft een volledige bekentenis heruit o.a. bleek dat het totaal bedrag, f *as opgelicht, rond f 70.000 groot is. ""and met deze zaak is gisteravond aange- '*>-jarige koopman A. W. le R. en vandaag Parresteerd de 46-jarige boekdrukker L. H. '*Harige kantoorbediende A. L B. Witingen geschiedden met behulp van val- opftmaakte gerechtelijke stukken in civiele welke hangende waren tusschen O. en oplichtingen zijn in 1926 begonnen en p* korten tijd geleden voortgeduurd. Aan haren het bedragen van ongeveer f300; la- de bedragen, waarvoor werd opgelicht, IrJrv totrlal het totaal, gelijk gemeld, onge- bedroeg. rcock wordt voortgezet. •eldt de Rotterdamsche correspondent van pj -weringen hebben zich als volgt toege- ri|7 kw»in een man bij den Rotterdam- Z, p«»antroop bekend staat, om een broek hiï werk wilde Raan zoeken. De werk pak kadi ir,kel,ner worden en daarom had hij «fc'."*Jeeren noodig. De man kreeg het s°lhciteeren en na weinige da- terug met da mededeeling dat hij een Ir «Hner kon krijgen, maar dat hij ike». noodig had. Teneinde zijn bewe- BftUra ga* een adre8 op#waar de phi- Waarbe'd van hetgeen hem gezegd KEJ^rmeeren. informatie werd vernomen, dat de man inderdaad als kellner zou worden aangesteld. Later is gebleken, dat er gesproken was met een ka meraad van den kellner, die in een café had postge vat. Langen tijd hoorde de Rotterdammer niets van zijn beschermeling, maar ten slotte keerde hij terug met de mededeeling dat het hem zoo goed ging, dat hij een pension voor zichzelf wilde beginnen. Daar voor was echter geld noodig. Zelf bezat hij naar zijn beweren vijfhonderd gulden, hij toonde het geld. Bo vendien zou hij van een tante een aandeel hebben gekregen, waarvan hij coupons mocht verzilveren. De philantroop verzilverde eenige coupons en daarna hoorde hij weer eenigen tijd niets. Ten slotte verscheen de man were en nu vertelde hij dat hij het aandeel in bewaring had gegeven aan een hem bekend Indisch ambtenaar, die, toen hij het aandeel terug wilde hebben, beweerde nimmer een aandeel te hebben ontvangen. Dit was aanleiding tot een strafproces; daarvoor waren echter kosten te be talen; Teneinde aan te toonen dat er inderdaad een proces gaande was, werden brieven van een advo caat overgelegd. Er is echter gebleken, dat het proces gefingeerd was en dat de kameraad van den man als advocaat optrad. De brieevn waren voorzien van koppen, die door een boekdrukker waren nagemaakt; een kantoorbediende, die op een advocatenkantoor werkzaam was geweest, zorgde voor den „juridi- schen stijl" Nadat het strafproces alle instanties had doorioopen, naar de beweringen van den oplichter, werd een civiele procedure begonnen om de ruim f2400 van het aandeel van den Indischen ambtenaar die ook slechts in de verbeelding van den oplich ter bestond terug te krijgen. Nadat de Rotterdam mer geregeld kosten had betaald kwam de kellner bij hem met een brief met het hoofd van het Ge rechtshof te Leeuwarden en onderteekend door den griffier, waarin stond dat de ambtenaar de f2400 moest terugbetalen, maar dat zoo werd voorgege ven in verband met het feit. dat men met een In disch ambtenaar te doen had. het bedrag dubbel moest worden gestort. De kellner vroeg nu f 4800, om dat hij, nadat het vonnis in kracht van gewijsde zou zijn gegaan, het geld terug zou kunnen betalen. In derdaad zou hem dit geld worden uitbetaald. De politie was inmiddels de zaak op het spoor ge komen en zij wist deze toedracht te verijdelen. De kellner heeft een onderhoud gehad met den Rotter dammer en toen hij op straat kwam, wilde hij een verscheurden brief in het water gooien. De snippers waaiden echter op den wal en de politie nam ze in beslag. Toen de snippers weer aan elkaar gelijmd waren, bleken ze een brief van het Gerechtshof te Leeuwarden voor te stellen. De kellner werd gearresteerd, en hoewel hij aan vankelijk ontkende, heeft hij tenslotte een volledige bekentenis afgelegd, waarbij hij tevens verklaarde, altijd de gefingeerde brieven na gebruik in het water te hebben geworpen Het verdere onderzoek leidde tot de aanhouding van den vriend die zich voor advocata heeft uitgege ven, den boekdrukker die de briefhoofden heeft ver vaardigd, en den kantoorbediende, die de briven verzorgde. Deze drie arrestanten blijven ontkennen. Dit jaar geen catarrh wanneer U 25, 45 en 65 CU. LUCHTVAART ZES MILITAIRE VLIEGTUIGEN OMLAAG GESTORT Door fouten in de constructie. Te Buenos Aires zijn Zaterdag zes militaire vliegtuigen bij proefvluohten omlaag gestort De Inzittenden wer den of gedood of gewond. De vliegtuigen waren vervaardigd bij een pas gestichte Argentijnsche vliegtuigenfabriek in de provincie Cordo- ba. De ongelukken zijn het gevolg van fouten in de con structie. De regeering heeft direct een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek bevolen. Driedekker neergestort Uit Osnabrüok wordt gemeld: Zondag is de piloot Janning met zijn driedekker op gestegen voor een propagandavlucht ter gelegenheid van de 50ste vlucht van den ballon „Osnabrück II" van de Osnabrücksche Aeroclub. Janning vertoonde eenige staaltjes van vliegkunst bo ven de luchthaven. Kort. ra de 3tart van den ballon stortte de driedekker plotseling omlaag wegens een de fect aan den motor. Het toestel bevond zich toen op on geveer 300 Meter hoogte. De bestuurder bekwam ernstige verwondingen. Het toestel is totaal vernield. Door dit ongeval is de laatste driedekker, welke zich in Duitsche handen bevond, vernietigd. LondenKaapstad- Peggy Salaman. het 19-Jarig meisje dat Vrijdagnacht van Lympne vertrokken is om te trachten het record voor de vlucht LondenKaapstad te breken, is Khar toem reeds gepasseerd. Toen zij Zaterdagochtend te Rome aankwam, is zij dadelijk nadat zij haar benzine voorraad had aangevuld, weer doorgegaan naar Athene, waar zij 's avonds om half zes aankwam. Zondagoch tend om 4 uur vertrok zij alweer naar Kairo. vandaar vloog zij naar Khartoem. Haar verdere route gaat over Joeba, Broken Hill, Boelowajo en Kimberley. Peggy Salaman is een knap meisje uit Londen's eerste krin gen en dit jaar voor het eerst aan het Hof voorgesteld. Haar vliegtuig is ©en Moth, zij wordt vergezeld van Gordon Store. Met het oog op een mogelijke noodlan ding in woeste streken zijn belde vliegers voorzien van een revolver. Hun verdere uitrusting bestaat o.a. uit een zonnehoed, een wekker en kauwgumml. Ook heeft juf frouw Peggy behalve een luchtig vliegpak voor het vliegen in de tropen een van haar mooiste avondjur ken meegenomen. Voor haar vertrek heeft zij verklaard er genoeg van te hebben te behooren tot den troep Jonge meisjes, wier eenige zorg Is uit te gaan en er aardig uit te zien. Het record voor de vlucht naar de Kaap staat og naam van wijlen Glen Kidston met 6# dag. De leider der Engelsche mijnwerkers. Arthur J. Cook, de leider van de Engelsche mijnwer kers ,is vanochtend in den ouderdom van 47 jaar over leden. Arthur James was de zoon van een Engelsch soldaat en bracht een groot deel van zijn jeugd in mill- tUre kampemen ten en garnizoen plaatsen door. In zijn jonge jaren, reeds op 17-jarigen leeftfjd, trad hij op als leekeprediker, doch in 1905 werd hij wegens zijn toe treden tot de ar beiderspartij uit de kerk gestooten. Hij werd mijnwerker in Zuid-Wales. De dood van een mak ker maakte hem tot bestrijder van misstanden in de mijnen, en bij de Rhondda- onlusten speelde hij een rol. Met drie geestver- ARTHUR J. COOK. wanten schreef hij een vlugschrift over de reorganisatie van het mynwerkersverbond, dat den eisch stelde, dat de politiek van het verbond niet gedicteerd zou worden door de leiders, maar dezen zich zouden hebben te ge dragen naar de beslissingen der arbeiders. Zijn werk voor de verbetering van den oeconomlschen toestand van de mijnwerkers droeg voor het eerst vruchten in het jaar 1912 bij de groote staking van de mijnwerkers, waarbij Cook gedaan wist te krijgen, dat een minimum loon werd vastgesteld. In den oorlog moest Cook twee maal een gevangenisstraf ondergaan wegens het houden van oproerige toespraken. In 1919 werd hij bestuurslid van het mijnwerkersver- bond in Zuid-Wales, twee jaren later van de Engelsche mijnwerkersfederatie, die hem in 1924 tot haar *ecre- taris benoemde. Als zoodanig trad hij bij de mijnwer- kersstaking van Mei 1926 bijzonder op den voorgrond. Hij was het voorwerp van heftige aanvallen wegens het aannemen van Russischen geldelijken steun. Ook werd hem een te groote toegeeflijkheid verweten. Cook bood aan af te treden, doch zijn makkers bleven hem hun vertrouwen schenken en hij bleef in functie. Coek is ook bestuurslid geweest van het vakvereenigings- congres en van de arbeiderspartij en heeft Engeland vertegenwoordigd op de steenkoolconferentie te Genève. Hij had zijn vorming voor een belangrijk deel te dan ken aan de lessen, die hij gevolgd heeft op het Cen tral Labour College te Londen, een onderdeel van het Ruskincollege, waartoe het winnen van een prijs in 1911 hem in staat had gesteld. Cook, die 21 jaren ln de mij nen werkzaam is geweest, had bij een ongeval letsel aan de Irnie opgeloopen, dat hem jarenlang gehinderd heeft en ten slotte in het begin van dit jaar leidde tot het afzetten van het been. Ternauwernood hersteld, woonde hij het vakvereenigingscongres van dit jaar bij. Zijn vrienden waren toen al ten zeerste beducht voor zijn leven. Er bleek een nieuwe operatie noodzakelijk en deze heeft ten slotte Cook's dood ten gevolge gehad. Kei» man in zijn eigen woning gebonden en beroofd. Het slachtoffer uren later door de buren gevonden. Zaterdagnacht heeft te Heesch (N.-Br.) een brutale roofoverval plaats gehad. Zekere P. uit Heesch, had in den loop van de vorige week een paard verkocht. Het geld, dat hij daarvoor ontvangen had. droeg hij bij zich, hetgeen den daders blijkbaar bekend is geweest Te omstreeks drie uur 's nachts werd P. in zijn wo ning door een drietal personen overvallen en gebonden, waarna de personen zich van het geld, dat de man nog steeds bij zich had, meester maakten. Daarna bonden zij hem en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen de woning. P. werd Zondagmorgen door buren gevonden, die hem bevrijdden. De politie, die eerst Zondagmiddag met het voor gevallene in kennis werd gesteld, heeft de zaak is on derzoek. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van Zuiderzeegemeenten in Kransnapolsky te Amsterdam werd met algemeene stemmen besloten aan regeering en volksvertegen woordiging ter kennis te brengen, dat de vereeniging het als een plicht der overheid beschouwt ten spoe digste bekend te maken, wat nu de plannen der re geering zijn ten aanzien der droogleggingswerken van de Zuiderzee, opdat aan de ondragelijke onze kerheid, waarin de Zuiderzeovissehersbevolking verkeert, een einde kome. Verder moet de afsluit dijk open blijven, zoolang van de verdere inpolde ring mocht worden afgezien, terwijl bij dichten van den dijk, met volle kracht en energie die inpoldering dient te worden voortgezet. Ter sprake kwam verder de schade aan de tuin gronden om Naarden, veroorzaakt door peilstand- verhooging der Vecht tengevolge der Zuiderzeeafslui- ting, waarop de regcenng gewezen zal worden. Het adres der comité s van actie voor behoud van den veerdienst Stavoren-Enkhuizen zal bij de regee ring worden ondersteund. VOORUITGANG VAN DE AVRO. Met 13.000 luistervinken. De heer W. Vogt heeft Zondagavond voor de mi crofoon medegedeeld, dat de AVRO thans 152.000 con tribuanten heeft. Dat is 13.000 luistervinken méér dan .verleden jaar om dezen tijd. BERTELS' „KUNSTKORREL' IN DE PRAKTIJK! G. J. VINKE Boerhavelaan 27 Bussum, 16 Sepl. 1931 N.V. Bertels' Oliefabrieken Omcal 42-46 Amsterdam-O, Mijne Heeren, Hierbij deel ik U mede. dal ik op 4 Mei J.L eendaagikuikent kocht wille leghornwelke ik groot heb gebracht mei een kunstmoeder. Ik heb de jonge koeken» vanaf hel begin steeds Uw kunstkorrel B. gevoerd, hetwelk ik verst tot poeder maakte en hun dat In drogen staat gaf. Successievelijk heb Ik ze aan grover korrel gewend en na ca. 3 maanden kon tk het geven, zooals tk het van mijn leverancier ontving. Op 14 Sepl. j.l. heb tk het eerste ei van deze k'Ppen gekregen en op 15 Sept. j.l. had ik er weer twee; de beesten waren 4 maanden en 10 12 dagen oud. Ook mijn oude k'Ppen heb tk steeds Uw voeder gegeven en ik heb een bijzonder goede eieren productie gehad; viêl meer dan voordien toen tk gemengd voer gaf. Ik beveel dan ook Uw Berlels' kunst korrel B. Iedereen aan, zoonel voor kippen als voor kuikens. Hoogachtend, C. J. Vinke. Proefzak k 50 K.G. franco vracht h f. De Gemeenteraad van Amsterdam nam op 15 Oc- tober de voordracht van B. en W. aan tot werkverrui ming voor schilders, stucadoors, behangers en tim merlieden. Aan de huiseigenaren zouden 25 wor den vergoed van de gemaakte kosten tot het opknap pen der huizen in- en/of uitwendig gedurende de pe riode November 1931einde Maart 1932. Zulks ter be- oordeeling van den dienst van Bouw- en Woningtoe zicht. B. en W. wilden gisteren dezen maatregel ln wer king doen treden, maar in den loop van gisteren is echter bij het dagelijksch gemeentebestuur een telegram ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat de uitvoering van het raadsbesluit door de regeering werd geschorst. OP SLAQ GEDOOD. Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft er In de Stationsstraat te Apeldoorn een ernstig ongeval plaats waarbij de 15-jarige slagersknecht J. H. ten Kate het slachtoffer is geworden. Deze kwam met zijn fiets aan de hand uit de poort, welke zich ter zijde van de ria- gerij van de Gebr. Polak bevindt met de bedoeling de straat over te steken. Juist toen hij zich midden op den weg bevond kwam van de richting Deventerweg een autobus aanrijden van de Apeldoornsche Autobusmaat- schappij bestuurd door W. G. P. wonende te Hoog- Soeren. Niettegenstaande de chauffeur duidelijk noor- bare signalen gaf bleek een aanrijding onvermijdelijk met het treurige gevolg, dat de jongen tegen den grona werd geslagen, de bus hem over het lichaam ging en hij onmiddellijk dood was. Het lijk werd per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer was een der kostwinners uit een hulsgezin vaon elf kinderen, waarvan hij de oudste was. RUSSISCH GRAAN NAAR AMSTERDAM? Schepen gecharterd. Uit Berlijn wordt aan do „Tel." geseind: De „Beriiner Börsen Kurier" meldt, dat de graan- export van de Sovjet-Unie, welke tijdelijk onderbro ken is geweest, weder zal aanvangen. In November worden nieuwe zendingen uit Rusland te Amsterdam verwacht. De Russische vertegenwoor digers in het buitenland zijn reeds met het charteren van schepen voor den export begonnen. DE VERDUISTERING BIJ DE BOSSCHE HANZEBANK. Volledige bekentenis afgelegd. Men seint uit 's-Hortogenbosch aan de Msb.: De gearresteerde curator T. in het faillissement van de Hanzebank in het bisdom den Bosch, heeft een volledige bekentenis afgelegd omtrent de door hem gepleegde verduisteringen. Het bedrag, dat daarbij verdwenen is, staat intusschen nog steeds niet vast. De heer T. heeft afstand gedaan van al zijn particu liere bezittingen. Vernomen wordt dat de voorgenomen uitkeering be gin 1932. van 7Vfe aan crediteuren van de Hanze bank onverminderd zal geschieden. Geen maatregelen tegen den invoer te wachten. Indien wij wel zijn ingelicht, schrijft het Hdbld., zou het rapport van de professoren Kaag en Polak den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid géén aan leiding hebben gegeven, om in de naaste toekomst maatregelen te treffen tegen den invoer van Belgisch brood. WOENSDAG 4 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Van den Kieboom, van Bergen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1