Voorzichtig! PUROL sim >p ir I X K E l uitsluitend Ingezonden Stukken. Verbinding met Texel. Let op uw saack. Een vreemde sinjeur. Een trouwer ij met hindernissen. Een merkwaardige uitspraak. Oa nL P..:s4 .UÜ tbth VIERINGEN Alhier is opgericht een afdeeling Wieringen van den Nederl. Christelijken Landarbeidersbond. Secre taris is P- Jaarstna, Poelweg, Haukes. Van de afd. Wieringen van den Ned. Bond van Cbr. Fabrieks- en Transportarbeiders is secretaris H. J. Stulp, Dijkstraat 20, Den Oever. Openbare uitvoering „De Rechte Lijn*'. Onder bovenstaanden titel voerde de tooneelver- •eniging „Harmonie" uit Heerhugowaard j.1. Zaterdag avond in de concertzaal van den heer Jurry Lont te Den Oever dit tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabriclus volgens de nieuwe bewerking voor een goed bezette zaal op. De jonge Vereeniging, welke voor het eerst te Den Oever optrad, heeft met de opvoering van dit tooneelspel een gelukkige keuze gedaan, al acheen het dat de geschiedenis, welke overigens geen enkele moeilijkheid verborg, door sommige toeschou wers slechts matig werd begrepen, gehoord het gelach hetwelk sommige aanwezigen op de meest ongelegen momenten meenden te moeten demonstreeren. Doch dit terzijde, „Harmonie" heeft ons met de vertolking van het vlot geschreven stuk een avond vol kunstgenot geschonken, avonden waarvan wij in dit genre hier belaas al te veel gespeend blijven. Het stuk orengt ons op Java en het was een gelukkige gedachte ons op dezen killen herfstavond te doen verplaatsen In een klimaat waar het haardvuur ons niet aan de koude werkelijkheid deed herinneren. De inhoud van het stuk komt op het volgende neer: De hoofdpersoon Wllko is op 20-jarigen leeftijd nnldsknecht in een fabriek. Het 40-jarlg jubileum van ^Doove Harm", eveneens als smidsknecht in de fabriek werkzaam, wordt gevierd. Harm heeft zyn leven lang kar! geploterd, waarvan zijn krom getrokken vingers tn zijn sterk gebogen rug de sprekende getuigenis ifleggen. Wilko verplaatst zich zelf in dien toestand !w»nneer hij eenmaal den 60-jarigen leeftijd zal hebben Welkt en besluit, energieke jongeman als hij is, op tedere wijze te trachten zich door het leven heen te |dun. Hij stelt zijn vader in kennis met zijn voor- ien naar Indië te gaan om, zooals hb zegt, binnen Ij jaar zijn loon te ontvangen voor hetgeen hij met fdarbeid zal verdienen. Na zijne goedkeuring te i verkregen vertrekt Wllko, vergezeld van zijn en plaatsgenoot Peter Berens, die in Indië zich den zendingsarbeid gaat wijden. Wilko werkt hard, noesten ijver wil hij het doel, hetwelk hij voor heeft, In „één rechte lijn" volgen. Fortuna is hem, hij wordt gewaardeerd als een man die it en bereikt wat bij wil. „Mienekc", het meisje van droomen, in Holland werkzaam als winkeljuffrouw, in zijn gedachten sterk op den voorgrond te len. Wilko die op kamers leeft in het Paviljoen mi de 2 lieve Indo-meisjes Djleuwke en Trude, doch- van zijn hospita, hem het leven veraangenamen, [mlaat zijn pension om de komst van Mieneke, die hij t»t toestemmend antwoord ten huwelijk heeft gevraagd B een eigen home af te wachten. Marco Falk, een tot laai verworden zoon van den burgemeester van [Wilko's geboorteplaats, bezoekt Wilko in beschonken id Wilko wijst hem de deur en zegt dat hij te- r:g kan komen, zoodra hij meer presentabel is. Wilko hem n.1. niet geheel te kunnen afwijzen, wijl Marco's vader steeds de broodheer is geweest van 'Wilko's ouders. Op het moment dat Marco zal ver takken komt Mr. Hardlus binnen, President-commis- iuis van de Bouw-Maatschappij „Oriënt", waarbij Wil- b ia dienst is. In verband met uitbreidingsplannen hot Mr. Hardius in conflict met de Mohamedaanscne knolking, die van den grond waar hunne dooden be- ptven liggen, geen afstand wenscht te doen. Na een icherpe woordenwisseling tusschen Mr. Hardius en Wilko, waarbij laatstgenoemde het hem aangeboden Wwteurschap heeft aangenomen, echter op door hem »«t 5 it louiff teid).1 en r' I uil gestelde en niet door Hardius vastgestelde voor warden, weet Wilko met Djieuwke's hulp de Pang- todoe, die tezamen met Hadji Soeleiman als vertegen woordigers der Mohamedaansche bevolking Wilko voor (ca bespreking komen bezoeken, te bewegen op voor hn aanneemlijke voorwaarden afstand te doen van dtn gewenschten grond, waarbij schuldbekentenissen •orden teniet gedaan en voor plechtige overbrenging toor de „Oriënt" van de dierbare dooden met al het cuemonieel hetwelk daarbij wordt gewenscht, wordt jUT&A Wggedragen. Wilko's positie is nu verzekerd. De Mo- ir5ven hmedaansche bevolking komt in optocht naar Wilko's vooing om Alla's zegen daarover af te smeken. Echter jkt huiselijk geluk is Wilko tot dusverre niet ten deel [prallen. Mlenke, die zich inmiddels heeft gevestigd in 's nieuwe woning, blijkt niet de vrouw te zijn, tl bij zich gedacht heeft. Zij gaat bij afwezigheid van WJlto een flirt aan met Marco die zij vroeger in Hol- heeft leeren kennen en die terugkomt om Wilko excuses voor zijn houding aan te bieden bij gele- iid van zijn eerste bezoek. Het tweetal wordt op laad betrapt door Djleuwke die een stille liefde Wilko bewaart. Na deze flirtation is het alsof bemerkt dat er iets in zijn vrouw veranderd is. dat hem verteld wordt, wat is voorgevallen, Marco komen, met het doel hem vooruit te omdat hij zich zijn lot heeft aangetroffen. weigert echter. Hij heeft nog zooveel zelf- dat hij de diensten van hem, met wiens vrouw [ft geflirt, niet kan aannemen. De situatie wordt thans duidelijk. Djleuwke bekent Wllko thans jk haar liefde .Ofschoon Wilko hare liefde gaarne ^antwoorden, meent hij dat hij zijn vrouw, hoe deze ook heeft gehandeld, niet alleen mag ach- —n. I wil trachten een nieuw leven met haar te begin gen zegt tegen Djieuwkc dat het liefdesplantje, het- door wederzijdsche vriendschap is ontkiemd, met en tak moet worden uitgeroeid. Het offer wordt belden gebracht en Wilko besluit, ondanks alles, c xtjn in puin gevallen „kasteeltje" zooals hij Miene- 1 ar toekomstige woning altijd had genoemd nog te wat ervan te maken is. iar de geschiedenis, waarvan er zoovele In wer- th;ld worden beleefd. i hoofdrol werd vertolkt door den heer P. J. Mle- i wij In zijn spel van begin tot eind hebben be iert. Rolvast bewoog hij zich op de planken als een van het beroepstooneel in hart en nieren. Mej. 'i kon van de haar toebedeelde rol als Mieneke t niet meer maken dan zij daarvan gemaakt heeft t^vroolijke Hollandsche vrouwtje met ondeugende "L In zich die zij in Indië meent te moeten botvie- erd natuurgetrouw door haar weergegeven. De Indo-meisjes, waarvan de rol van Djleuwke door IM. Reyne en die van Trude door Mej. A. Hittema voortreffelijke wijze werd vertolkt, waren lnder- i de Indo's, zooals wij die In werkelijkheid kennen. grime was dan ook buitengewone zorg besteed, i veel tot hun succes heeft bijgedragen. De niet kelijke rol van Mr. Hardius werd gespeeld door 1 -etr J- Snijders, die zijn beste kunnen daaraan jjwgevtn, al had hij zijn taak om tusschen zichzelf adjunct-directeur Wilke een grooten afstand te l*n en te bewaren iets verder kunnen doorvoeren wwn J. de Groot en G. Muckel hebben resp. als Jde koloniaal en Peter Berens de zendeling, goed i tl** gegeven. In Marco zagen wij het aangewe nd Van het vervallen burgemeesterszoontje, de V^uis ni*t heeft opgepast, het leven van de uieHjkate zijdo bekijkt en in Indië als koloniaal- t fortuin meent te vinden, wat hem echter I 7»^'.^ lïccr Muckel had een bescheiden taak waarvan hij zich, vooral als bemiddelaar t tL "Oriënt" en de inlandscho bevolking, goed "«tku***0' De regisseur de heer J. Rosaenbacker i °P vaardige wijze de Panghoeloe, zooals ook l Du'nker den HadjJ-Soeleiman speelde. Hun <ia^e do geheelc wijze waarop zij zich als Oosterlingen tegenover do Europeanen van v'hneM voor te doen dwong aller respect af. wij tenslotte dat de regie in bekwame han len weefl heet! zetel! >m?n j ing:J [lei elegf eds vat al den van den heer J. Rossenbacker berustte en de heer Jac. Groothuizen uit Alkmaar grime en costumeering op lofwaardige wijze verzorgde terwijl de aankleeding van het tooneel niets te wenschen overliet Een gezellig strijkje vroolijkte den avond op terwijl een dito bal dezen zeer geslaagden avond besloot BARS1NGERHORN D.O.G. bestond 31 October 55 jaar en men had ge meend dit feit niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan. Juist een afleiding in dezen slechten tijd was wel eens gewenscht Zaterdag was er dus feest in de zaal van den heer De Graaf, die door een bloemen hulde van Boerenleenbank, „Houdt Moed"' en „Caecilia" er gezellig uitzag. Als voorzitter, Dr. Werner, met een rede, waarin hij op heldere wijze aantoont hoe D.O.G in 1876 ont staan moest en waarin eenige belangrijke gebeurte nissen gememoreerd worden, de feesten opent, is de zaal geheel vol. Onder de aanwezigen treffen wij ook Dr. Beeker, eerelid van D.O.G. aan. Men had maar een heel beperkt aantal mtroducées toe kunnen la ten, omdat anders de zaal veel te klein was geweest. Na de opening wordt door „Houdt Moed" op voor treffelijke wijze een tooneelstukje opgevoerd. Vooral het eminente spel van den heer Wardenaar en Mej. Zwakman valt op, maar ook mej. Eriks beeldt op geestige wijze het modem ontwikkelde dienstmeisje uit, terwijl overige spelers zich goed hierbij aanslui ten. Na gemeenschappelijk zingen, aanbieden van geluk- wenschen door Dr. Beeker, voorlezing van eenige felicitaties, waarvan vooral het geestig schrijven van het Bestuur der Boerenleenbank, kind van D.O.G., daverend applaus verwekt, wordt gepauzeerd en hier na wordt dc revue „Is dat wat, of is dat niks!" opge voerd. De heer D. v. d. Oord komt alle lof toe voor zijn schepping, 't was schitterend. Siemon Rechtop, on Guurt, Janus Tulp, Tijmen Tulling, Jaap Walkeu- ter e.a. doen telkens de zaal brullen van het lachen. Een mooi tafreeltje is dat van den ouden zeeman. Op waarlijk artistieke wijze wordt de heer Schuitemaker uitgebeeld, alle lof voor grimeur en speler. De bruiloft aan het eind van de revue brengt de stemming in de zaal tot ongekende hoogte. Het is voor den voorzitter een aangename taak om 12 uur allen, die meegewerkt hebben om den avond te doen slagen, dank te zeggen. Wanneer dan Burgemeester Breebaart en de heer J. Schenk nog een woord gevoerd hebben, wordt over gegaan tot een heel gezellig bal. De muziek van de Jasz Band Batavier houdt de stemming erin tot het reeds dag is. Gedurende het bal wordt nog een taart verkocht, die door den heer Pascha aan D.O.G. is aan geboden. Dit feest behoort weer tot het verleden, maar men zal er nog lang over praten in Barghom. Voor slechte spijsver tering en verstopping zi)n Poster's Maagpll- len het middel bi) uit nemendheid. Zi) pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een Bacon bi] de hand. A lom oerkffjgbaai óf 065 p. Jlacon. FOSFER'sMA AGP/HEN IJsclub Winkel. Zaterdagavond vierde de Winkeler IJsclub haar 40-jarig bestaan en hoewel aanvankelijk het plan be stond dit feit te herdenken door het houden van een ijsfeest, is daarvan afgezien moeten worden, aangezien de winter 1930/1931 geen ijs bracht. De goede gewoonte getrouw, om een zoodanig feest eener plaatselijke vereeniging door andere bestaande plaatselijke vereenlgingen te doen medevieren, was ook hier gevolgd en zoo was dan de zaal van den heer de Bruijn 's avonds al tijdig gevuld. Aan de zaal zelf was een verslering aangebracht, welke geheel stond ln het teeken van het feest, en sneeuwvlokken en sneeuwvelours waren kwistig aangebracht met en tus schen dennengroen. De voorzitter, de heer W. Keetman, sprak de feest rede uit, en schetste in een uitvoerig overzicht het ontstaan der vereeniging en haar wederwaardigheden gedurende den tijd van haar bestaan, haar bestuurs samenstelling enz. Van de 31 oprichters waren er nog 7 in leven, doch geen hunner, kon, hoewel daartoe uitgenoodigd, deze herdenking bijwonen. Een woord van welkom richt spreker tot den Raad van Winkel, die met den Burgemeester aan het hoofd, in zijn geheel aanwezig is, tot de plaatselijke vereenlgingen, die zoo spontaan bereid waren, hunne medewerking te ver- leenen en andere vereenlgingen, die, gezien haar doel, geen werkzaam aandeel konden hebben, o.a. de Ry- vereeniging „Rossinant" en voorts enkele personen die in het bestaan der vereeniging een belangrijke plaats hebben ingenomen, o.a, den heer P. Honingh, die om streeks twintig jaren secretaris is geweest en nog ;s en hoopt spreker, nog vele jaren zal zijn. De eigenaar van de zaal en diens echtgenoote voor de keurige aankleeding en de groote welwillendheid bij de voorbereidende werkzaamheden. Na den voorzitter, spreekt de Burgemeester in een passenden gelukwensch, namens de gemeente zijn waar deering uit voor het werk der vereeniging, dat naast het bevorderen van de ijssport ook meermalen een object Is geweest om werk te verschaffen en steun te verleenen, daar, waar tengevolge van den barren winter het noodige kwam te ontbreken, en bood na mens het gemeentebestuur een bloemenmand aan. Daarna sprak de heer Honingh en omdat de voor zitter zijn naam had genoemd, meende spreker iets te moeten zeggen. Het speet spreker het secretariaat te moeten neerleggen als gevolg van eigen werkzaam heden, maar niettegenstaande dat, hoopt spreker nog lang deel van het bestuur uit te maken, en werkzaam te zijn ln het belang van de IJsclub. En dan doet Winkel's Harmonie zijn eerste klanken hooren, en de stemming is er in. Na de Harmonie komt „West-Frisia", de gemengde Zangvereeniging, wier voorzitter, de heer De Ridder, namens zijn ver eeniging de jublleerende IJsclub gelukwenscht. Boom pje groot, planter dood, zegt spreker en van die plan ters zijn er al vele dood, doch konden zij nog eens terug zien en de vraag stellen, wat zyt ge geweest en wat hebt ge gedaan, dan zeker kon het antwoord bemoedigend zijn. Uit u toch zijn gegroeid mannen en vrouwen, die een sieraad zijn geworden van de ijsbaan, niet alleen op eigen baan, doch ook ver daar buiten, ja zelfs tot ver buiten de grenzen van ons land. Doch de ijsclub heeft ook meer ln de hand gewerkt; als dat 'koude ijs, het bloed sneller doet kloppen, het hart ver warmt en ontvankelijk maakt voor indrukken van buiten, is het begonnen met een schaats aan te bin den, een hlelbandje goed te doen, waar uit den aard der zaak veel te lang over gedaan werd... baantje rijden, van huls halen en brengen, dan nog wat na blijven, en je bent wegVelen die ook In deze richting aangename herinneringen hebben en spreker zag die gaarne ten tooneele verschijnen om daarvan te getuigen. Daarna laat spreker, door den IJsvorst een groote staaf ijs aanbieden, met den wensch, dat het de IJs club, om aan hare bestemming te kunnen beantwoor den, daaraan niet zal ontbreken. Bij verwonde of bij ruwe huid Na het zingen komen de Spartanen, dan weer de zang en dan wordt pauze aangekondigd. Na de pauze komt „Ons Genoegen", de rederijkers met een kluchtspel: „De stomme schaapherder", en vervolgens Sparta en dan weer de Harmonie. Het slot nummer, een fstableau, vormt een waardig slot, ijs sport voorgesteld in alle vormen, per schaats en slede, belicht op een wijze, welke we alleen kennen, nu we over electrisch licht beschikken, 't Is mooi, die kampi oenrijder. gereed om te starten, die jolige, in witte truien gepakte blozende meisjes op de bobslede, kort om, zoo'n tableau duurt te kort voor het vele werk dat er van gemaakt is, en toch weer lang genoeg om onbeweeglijk in dezelfde houding te blijven staan. Allen hebben gegeven, wat zij meendën te kunnen geven, als het beste en het meest ln den geest van dc bedoeling van dezen avond, mede te werken aan het feest ter eere van het jubileum eener zustervereenlging En aan het slot van den avond staat de voorzitter voor een niet gemakkelijke taak en de waardeering der jublleerende vereeniging, demonstreert zich het aeste, in een kort, welgemeend dankwoord van den voorzitter, aan allen die hebben medegewerkt, spontaan hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen feestavond. Dan begint het bal, waar de feestelijke stemming blijft Heerschen tot het sluitingsuur komt, en het 40- jarig jubileum van de IJsclub weer tot het verleden behoort, met de hoop op nog een kleine herhaling In den komenden winter, doch dan op de groote Kolk. Aan de Redactie van de Schager Courant. Mijnheer de Recaleur, Zoudt u eenige ruimte in uw blad willen afstaan voor het volgende: Hoewel eigenlijk geen voorstanders van kranten geschrijf, kunnen er toch dingen naar voren ko men, die naar de pen doen grijpen. Het is dan ook naar aanleiding van het raadsver- lag van de Gemeente Zuidscharwoude, dat het mis schien zijn nut kan hebben, enkele dingen ten op zichte van het Witte Kruis, afd. Langendijk, recht te zetten. Zooals tamelijk algemeen bekend is, waren de werkzaamheden van de Zusters, ten opzichte van de wijkverpleging, zooveel en zoo groot geworden dat het bestuur van het Witte Kruis er ernstig over dacht een tweede zuster aan den Langendijk aan te stellen, maar de kas van genoemde vereeniging was hiervoor niet toereikend. Het bestuur besloot dan ook in hare vergadering van 9 Januari 1931 subsidie aan te vragen aan de 4 Langendijker gemeenton. In den tijd welke er verliep en het entwoord hierop. Ons was n.1. ter oore gekomen dat de Roomschen er over dachten een Roomsche Zuster voor den Langen dijk aan te stellen. Op de vergadering van 9 Januari 1931 is door een bestuurslid daarnaar pertinent ge vraagd, aan een onder bestuurslid, welke tevens is de secretaris van het Wit-Gele-Kruis, of die geruchten waarheid bevatte, waarop door den secretaris van het Wit-Gele-Kruis geantwoord werd: dat er niet aan ge dacht werd aan een Wijkverpleegster hunnerzijds, maar dat er wel eens was gesproken over een kraam- vrouwverpleging, speciaal voor de Roomschen. Van die uitspraak is goede nota genomen. Toen de antwoorden van alle 4 gemeenten aan den Lengedijk binnen gekomen waren, waaruit ons bleek, dat alle hierop gunstig hadden beschikt, werd ons de mededeeling gedaan dat de Roomschen nu ook overgingen tot het aanstellen van een Wijkver pleging. Het laatste antwoord dat binnen kwam was van de gemeente Noordscharwoude, dato 23 April 1931 en reeds den 28sten April daarop vergaderde het bestuur van het Witte Kruis. Op die vergadering werd met 6 voor en 3 tegen besloten door te gaan, tot een op roeping voor een tweede Zuster. Doch die 3 tegen stemmers hadden niet tegengestemd omdat er zou komen een Roomschen Zuster, maar twee er van stemden tegen, omdat Ds. O. J. Staal gezegd had vergewis je er eerst van of je wel verdere subsidie kan tegemoet zien, anders mocht de berekening fali- kant uitkomen. Ondanks het feit, dat de vergadering van 23 April met meerderheid van steramen besloten had door te gaan met het aanstellen van een tweede Zuster, heeft de Voorzitter na bovengenoemd advies, toch deze zaak nog eenigen tijd opgehouden, waarvoor hij op de volgende vergadering van een der bestuursleden nog een kleine terechtwijziging ontving. Op 16 Juni kwam het eerste schijven binnen van het bestuur van het Wit-Gele-Kruis. op een datum dus, dat door het bestuur van het Witte Kruis al les reeds was geregeld voor het aanstellen van een tweede Wijkzuster en, op de vergadering van 23 Augustus is met algemeenc stemmen benoemd als tweede Zuster, Zuster de Jong, welke dan ook nu reeds in dienst is. Hiermee meent ons bestuur dat deze geheele aan gelegenheid met de meeste correctheid is behandeld en in een groote behoefte zal worden voorzien. U, M. de Red., dankende voor deze opname. Het Bestuur van Het Witte Kruis, Afd. Langendijk. Met ingang van 1 November vertrekt de Texelsche boot voor het eerst pas om tien uur 's morgens uit Den Helder in plaats van om zeven uur, zooals anders in de wintermaanden het geval is. Deze maatregel houdt verband met de werkzaamheden tot verbete ring van de haven te Oudeschild op Texel. Met medewerking van den stoombootdienst T.E.S.O. en de marine-autoriteiten zal echter de post via het vliegkamp De Mok 's morgens om 8.15 uur het eiland bereiken. Hdbld. Oplichting voor een bedrag van f 10.000. De recherche te Eindhoven ontving de laatste da gen van een aantal handelaren buiten de gemeente herhaalde malen klachten over leveranties van auto- onderdeelen, welke zij gedaan hadden aan een zeke ren F. D., oud 25 jaar, en wonende te Eindhoven en welke bestellingen in totaal een bedrag van onge veer f 10.000 beliepen. Zij waren daarna tot de ontdek king gekomen, dat bijna al deze goederen bij D. wa ren verdwenen, waarvoor hij als verklaring opgaf de ontvangen gelden te zijn kwijt geraakt. De po litie heeft de man thans gearresteerd op vermoeden van flesschentrekkerij en valschhoid in geschrifte, terwijl als verdacht van heling zijn aangehouden dc 30-jarige P. V. en diens zoon. De commissaris van politie te Eindhoven heeft in een apart politiebericht tegen de operaties van deze lieden gewaarschuwd. Het geld had 'm te pakken. Hoe is le aan ztjn eind gekomen? In Januari overleed bij Cannes een Engelschman, Drinan geheeten, die vrijwel zijn geheele vermogen, 70.000 p.st., naliet aan de armenbussen van de poli tierechtbank te Londen Het was een zonderling heerschap, een vrek. die een jaarlijksch inkomen had van meer dan 10.000 p.st. per jaar en nog geen 200 p.st. voor zichzelf uitgaf. Hij ging heel armoe dig gekleed en weigerde rekeningen te betalen. Het eenige geschenk, dat hij voor zoover bekend ooit had gegeven was een gebroken broche, die hij op straat gevonden har. en aan een hem bekende da me had vereerd. Tot begin Oct. van verleden jaar had men zijn gangen kunnen nagaan toen hij door zekeren Haiat weggehaald werd uit het hotelletje waar hij woonde. In Januari vond men hem onder zonderlinge omstandigheden dood in een afgelegen villa bij Cannes. De herinnering aan dit geval is thans te Londen verlevendigd door een proces over de vraag of ruim 10.000 aandeelen Canadian Pacific, ter waarde van 100.000 p.st., tot zijn nalatenschap behoorden of tot die van den reeds genoemden, eveneens sedert over leden Haiat, aan wien de aandeelen door Drinan zouden zijn overgedragen. Dit zou geschied zijn door vervalschte machtigingen van Drinan. Tijdens het proces, waarbij werd beslist dat de stukken het eigendom van Drinan waren, werd te verstaan gegeven dat Drinan wel eens niet een na tuurlijken dood zou kunnen zijn gestorven. Een zoon van Haiat en een voormalig beambte van het Brit- sche consulaat te Nico zouden bij de vervalsching de hand in het spel hebben gehad. De zaak zal nu verder door de politie worden on derzoek. Eerst van zijn vrouw scheiden om met haar te kunnen trouwen Het is niet allen mlnnenden paren gegeven om langs lijnen van geleidelijkheid te komen tot het door hen zoo vurig begeerde huwelijk! Het symbolische zwaard van Themis blijkt wel eens een onoverkomelijke slag boom te zijn op den weg van liefde tot huisgezin. Dat moeet tot zijn schade een eerzaam burger van Parijs (natuurlijk speelt de tragi-comedie zich af in die liefde rijke stad) ondervinden. Hoe jammer, dat wij ons niet, als de „Matin", waarin wij het aangrijpende verslag van deze overwinning der bureaucratie op de liefde aantref fen, mogen laten verleiden om dit verhaal op to dienen met een saus van smaakverhoogende beapiegelingen'Wij moeten ons bepalen tot het weergeven alleen v£ de feiten. Echter zijn die op zichzelf al interessant genoeg. Bovengenoemde eerzame burger van Parijs was in 1912 gehuwd. De echtgenooten leefden in voorbeeldelooze harmonie samen, die wreed verstoord werd door het uit breken van den wereldoorlog. Do man trok naar het front. Het geluk was met hem. In 1918 kwam hij onge deerd terug in do echtelijke woning, maar daar bleek hera, dat zijn vrouw, w-aarschijnlijk door de beproe%'in- gen die de oorlog bracht, zenuwziek was geworden. Zij moest in een sanatorium opgenomen worden. Gedurende zeven jaar bezocht haar man haar geregeld en wijdde alle mogelijke zorg aan haar herstel. Het mocht niet baten. In 1927 verklaarde de dlrlgeercnd geneesheer, dat alle hoop op herstel opgegeven moest worden. De echtgenoot, wien het alleen-zijn ten slotte begon te vervelen, ging er over denken, om een nieuw huisgezin to stichten. Al spoedig ontmoette hij een meisje, dat be reid was met hem in het huwelijk te treden en hij raad pleegde dus een advocaat over de mogelijkheid voor een echtscheiding van zijn eerste vrouw. De advocaat moest hom teleurstellen: dementie levert geen-reden op voor echtscheiding. Zijn cliënt beging toen in arren moede een domheid, die hem voor den rechter zou brengen; hij verschafte zich op een of andere wijze een geboorteacte van een vrijgezel, radeerde den naam, die daarop vermeld stond, uit, en schreef den zijnen daarvoor ln de plaats. Daarna huwde hij voor de tweede maal.. Maar de gerechtigheid waakte: het bedrog werd ont dekt en de dader wegens bigamie vervolgd. Een handig advocaat wist echter door zijn gloedvolle pleidooien te bereiken, dat de bigamist er zonder straf van af kwam maar het tweede huwelijk werd nietig verklaard, ten minste: in rechten. Eenigen tijd later overleed de wettige vrouw van den ex-bigamist Nadat hij gedurende den door het fatsoen voorgeschreven tijd, rouw had gedragen, oordeelde de weduwnaar thans het tijdstip gekomen om ditmaal een geldig huwelijk te sluiten met zijn nieuwe liefde. HU haastte zich naar den Burgerlijken Stand en legde de acte van overlijden van zijn wettige vrouw over. Daarna moest hy de papieren van zijn aanstaande echtgenoote vertoonen. Bureaucratius schudde het hoofd: „Daar staat.*dat die dame al gehuwd is..." „Maar ik ben die man en ons huwelijk is nietig ver klaard doore en rechterlijk vonnis!" „Dat kan wel zijn. maar daarvan is hier niets bekend en al was dat zoo, dan Is nu de termyn van doorhaling verstreken. Neen, het huwelijk van die dame moet op een andere wyze worden ontbonden, en dan kunt u haar huwen." Van deze wysheid begreep de ongelukkige ongehuwde niets. Hy koos de wijste party en zocht zyn advocaat weer op. Deze heeft hem beloofd, langs wettelijken weg te trachten een oplossing te vinden voor dit netelig pro bleem... Ziedaar het verhaal van den man die niet met zy'n eigen ex-echtgenoote kon (her)trouwen. Wat is teveel?? Een merkwaardige uitspraak is gisteren te Glou- chester gedaan door rechter Swift. Terecht stond een kolonel, beklaagd van dood door schuld, het be sturen van een auto, zoodat zulks gevaar voor het publiek oplevert, en het besturen van een auto on der invloed van sterken drank. De rechter sprak hem vrij van eerste misdrijf, waarop de twee ver dere niet vervolgd werden. De kolonel was in bot sing gekomen met een motorrijder, die daarbij ge dood was. Het bleek, dat de kolonel in den loop van den dag een glas. bier, twee glazen sherry, twee gla zen port en bovendien, terwijl hij met zijn auto on derweg was. nog twee whiskles and soda had ge nomen. De rechter vroeg aan het openbaar ministe rie of dat nu zoo veel was voor een man gedurende een tijd van 's morgens zes tot 's avonds acht. Het openbaar ministerie meende, dat het in ieder geval te veel was voor iemand die een auto moest bestu ren. De rechter antwoordde hierop: „Als men alles wat de beklaagde den geheelen dag gedronken had, optelt, lijkt het heel veel, maar stuk voor stuk komt het mij niet overdreven voor. Er mogen menschen zijn, die vinden dat iemand die een auto moet bestu ren, ten minste al een uur van te voren niets meer drinken mag, maar de openbare meening gaat voor- loopig zoo ver nog niet Ongetwijfeld heeft zelfs de kleinste hoeveelheid alcohol eenige uitwerking. Het neemt iemands zin voor verhoudingen en zijn zelf- beheersching weg, waardoor hij harder gaat rijden en kansen waagt waar hij anders niet over zou den ken. Dat is al zoo na het nuttigen van één glas bier. Maar dat is nog heel iets anders dan onder den in vloed van sterken drank, zoodat men niet in staat is een auto te besturen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7