ichager Courant A RaadUI lieuwe Niedorp. co IA AR ERFDEEL bEEW Radioprogramma 'El Tweede Blad. Woensdag 4 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8963 •75 d Ai GEN II irgaderinff van den Raad op Dinsdag 3 Novem- Lblli 1931, des middags 1 uur. [wezig is de heer Borst. orzitter de heer P. Pluister, loco-burgcraeester. claris de heer P. Haringhuizen. Voorzitter opent met een woord van welkom de lering en zegt dat het aan hem is om vandaag SEIS voorzitter te fungeeren, in verband met de onge- ^üieid van den burgemeester Spr. uit den wensch je burgemeester weer spoedig hersteld in ons J|rr. moge zijn. en spr. is overtuigd, dat de le- 0(1 allen met dien wensch instemmen. UII notulen worden gelezen, ze worden onveranderd testeld. Tijdelijk wethouder. Weinig animo, :t den Wethouder wordt voorgesteld om. tij de ongesteldheid van den burgemeester een tij- [Wethouder te benoemen* r den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de oij is aangewezen om bij ontstentenis van loco-burgemeester op te treden, imming overgaande wordt de heer Gaijaard met i stemmen, 1 stem op den heer Schel- |emmen blanco. r Gaijaard zegt. dat waar hij in de eerste ing van den nieuwen raad niet bekwaam [werd geacht om een wethouiiersfunctio waar 1 ft "Men. hij nu ook de functie van tijdelijk wet- H niet kan aannemen. ^teer Scheltus zegt dat voor hem in de rede- ij van den heer Gaijaard veel waars heeft ge- maar spr. had ten aanzien van den afgetre- nthouder een zekere illusie gehad, wat tus- haakjes voor 80 a 90 een desillusie is ge- s. Spr. geeft den heer Gaijaard in overweging rzijn ontkennend antwoord te herroepen, het spr. geen miskenning van de capaciteiten van bcr Gaijaard geweest. leer 01 io zegt, dat over bekwaamheid niet is [Voorzitter zegt ook, dat het alleen betrof het r benoemen van de zittende wethouders, lieer Gaijaard heeft vooraanstaande personen omgeving gesproken, die het een frappant hebben gevonden dat de twee vrijzinnig-demo raadsleden beide wethouderszetels voor jpeischten. Spr wijst op Harenkarspel, waar de "ike meerderheid aan een vrijzinnig een wet- itel heeft toegekend, heer Scheltus zegt, dat de heer Gaijaard de uit politiek oogpunt beschouwt, spr. heeft het persoonlijke op 't oog gehad. Voorzitter zegt, dat de raad zich tenslotte aan lesluit van den heer Gaijaard moet onderwer- ?pr. is het niet met den heer Gaijaard eens en ;r;jst er op, dat in verhand met de te verwach- [terkloosheid voor de arbeiders heel wat zou m worden gedfan, maar dat de heer Gaijaard iie eelegenheid nu geen gebruik maakt, nieuwe stemming wordt overgegaan, heer Scheltus wordt benoemd met 4 stemmen, nop den heer Olie, 2 stemmen blanco, heer Scheltus accepteert met het cog op zijn ttamheden, de benoeming niet. Ook niet nadat torzitter heeft toegezegd dat met de werk ten rekening zal worden gehouden, te volgende stemming is de uitslag Olie 2 htn. Borst 1, Keesom 1, blanco 3 stemmen, ter Borst verklaart reeds om dezelfde motie- 4e heer Gaijaard, een evcntueele benoeming invaarden. vrije stemming is de uitslag: Olie 3 Keesom 1 stem. blanco 3 stemmen. De heer dan benoemd en zegt, dat hij, om de situatie en omdat het van tijdelijken aard is, de zal aanvaarden. Ingekomen stukken. eurde besluiten tot het aangaan eener ining ad f20.000.—, tot wijziging der be- 1931 en tot het aangaan van een geldlee- it f7000.proces-verbaal van kasverifica- ig der vergadering der Gascommissie op tus 1931. >0 K.G. ümii ;bruj, FEUILLETON I het Enffelsch van Joseph Hockitw. ionen. VOS, Aarts* was geen onverdienstelijke musicienne, maar toch niet voldoende om er eenig practisch nut den naam van goed te kunnen maar daarin had ze toch niet een zoodanige gehad, dat ze er haar brood mee zou kunnen Zoowel op school als op de academie had ze groote belangstelling in scheikunde gehad, en ook heel wat van, maar ze was overtuigd, •r met zóó in uitblonk, dat ze er werkelijk véél r* *ou kunnen verdienen. Ze dacht aan meisjes. P uotger gekend had.die succes hadden gehad met Eén er van had meer dan duizend pond ster- voor een roman, die ze geschreven had, *«cy wist, dat ze in deze richting absoluut geen Wat moest ze dan beginnen? **-g kwam er een hooge blos op haar gezicht en alsof een stem haar wat »n het oor fluister- njken man trouwen! zichzelf, dat ze knap was, meer dan één u haar gezegd. Ze wist ook. dat er in de a'il'tenb*^ j. - '?C"ei(lcnc J°n?e,ui waren, die geacht werden i". ?tr' zijn. Waarom zou ze geen gebruik haar schoonheid? Ze had genoeg meisjes ge- ^*at men noemt, „schitterende partijen" had- ScM rom 2011 niet? Als M bekoorlijk -ZA V uiAunen gezegd hadden, zou ze dan niet tr*n njken man het hoofd op hol kunnen *oo haar hartewcnsch om het huis van haar [ERS- >ediend* TABWt k-. >Jr hartewensch om het huis van hr «a te in vervulling te zien gaan? k - °®8®°t>lik trok de gedachte haar aan, ver- Maar bet volgend oogenblik had nud'*vL",Van z'ch afgeworpen: het was beneden httZx>n z'ch nIet kunnen verkoopen, gemakk 'ijk Iedere vezel van haar we ggen zoo leLs' in opstand' ftet*Wen* 26 opgeschrikt door vreemde teen zc de oprijlaan afkeek, zag ze twee De heer Borst wil de straatverlichting niet doen branden als het lichte maan is. er dient wat bezui nigd te worden De Voorzitter zegt toe, dat er aandacht aan zal worden geschonken. Kwijtschelding pacht. Verzoek van de huurders der gemeentelanderijcn om de pacht voor een gedeelte kwijt te schelden en een idem van de Vereeniging „Algemeen Belang'' aan de Langereis, om de landerijen ook nu weder in het openbaar te verhuren en de pachtsom van de tegenwoordige huurders met een zeker percentage te verminderen. Voorgesteld wordt deze stukken in handen te stel len van B. en VV. om prae-advies De heer Olie wil toch reeds het vraagstuk onder de oogen zien, waardoor B. en W. dan een leidraad heb ben. De Voorzitter vindt het beter, dat B. en W. met een afgerond voorstel komen, waaraan de heer Olie dan kan meewerken. Er zal weer spoedig worden ver gaderd. Aldus wordt besloten. Subsidiën. B. en W. stellen voor de navolgende subsidiën over het jaar 1932 te verleencn: a. aan het Fanfarecorps „Excelsior" f75. b. aan de Vereeniging „Volksonderwijs" alhier f 0.50 voor elk schoolgaand kind, dat aan haar school feest deelneemt: c. aan de Vereeniging „Volksmin" te Hoogwoud f 1.50 per leerling van de Langercisschool uit deze ge meente, die deelneemt aan het door die Vereeniging te geven schoolfeest; d. aan de Witte Kruis-afdeeling f 600.voor de Wijkverpleging, f50.voor schooiverpleging en zoo noodig 1500.voor uitzending van t.b.c.-patiënt -n, be nevens een subsidie ten bedrage van het eventueel tekort op de exploitatie der badinrichting; e. aan de N.H. Vereeniging Het Witte Kruis V/2 cent per inwoner ten behoeve der ontsmettingsinrich tingen; f. aan de Commissie voor de Malariabestrijding in Noordholland 1 cent per inwoner; g. aan de Scliager Handeldrijvende- en Industri- eele Middenstandsvereeniging f 10.voor eiken leer ling uit deze gemeente, die den door haar te geven cursus volgt, tot een maximum van f30.—; h. aan de Vereeniging tot bevordering van het vak onderwijs in Westfriesland f10. i. aan de Commissie voor den Legwedstrijd, inge steld door de Waterlandsche Pluimveevcrecniging, den Bond van Pluimveevereenigingen in Noordhol land, de Centrale Pluimveecommissic uit de Hol'and- sche Maatschappij van Landbouw en door den R.-K. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, een som van f 10.—; j. aan het Historisch Genootschap „Oud-Westfries- land" f5.—; k. aan de N.-H Propagandacommissie van den Alg. Ned. Geheclonthoudersbond f 10. Zonder hoofdelijke stemming worden al deze sub sidies verleend. Geen subsidie. Ingekomen is een verzoek van de Middenstandsver eeniging te Schagen om een subsidie voor een cursus tot opleiding van winkelpersoneel. Geadviseerd wordt daarop afwijzend te beschikken. Niemand heeft zich ooit voor een dergelijken cur sus aangegeven en B. en W. oordeelen dat de ge meente het geld wel beter kan gebruiken. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Het was nog niet bekend of een leerling uit deze ge meente den cursus volgt. Volgt het voorstel tot wijziging bouw- en woning verordening, voor zoover deze betreft het beroep op den Raad (Art. XXXVIII der wet van 9 Juli 1931 tot wijziging van de Woningwet). Wordt goedgevonden. Benoeming VSn een ambtenaar van den burgerlij ken stand. Aanbevolen wordt mej. A. v. d. Molen. Mej. A. v. Molen wordt met algemeene stemmen be noemd. Toegezegd wordt dat B. en W. eens onder de oogen zullen zien welke regeling bij ontstentenis van den secretaris moet worden vastgesteld. Aanwijzing van het Gasbedrijf als tak van dienst, waarop art. 252 der gemeentewet van toepassing is. Wordt goedgevonden. Jaarwedderegeling. Aan de orde is de goedkeuring van het besluit der Gascommissie. waarbij de jaarwedde van den stoker, F. Haven, wordt bepaald op f 1472, plus 26 H.L. cokes per jaar en vaststelling van zijn pensioensgrondslag op f 1500. Haven was voorheen terreinwerker en is, in de plaats van Grootendorst, nu stoker geworden. Wordt goedgevonden. Geldleening- B. en W. stellen voor tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve van het gasbedrijf, groot f 1100, tegen een rente van ten hoogste 4% af te lossen in uiterlijk 10 jaren en met boetebetaling, indien tot eer dere aflossing wordt overgegaan, van 1 van het on verplicht afgeloste bedrag. De plaats gehad hebbende uitbreidingen zijn grooten- deels uit de reserve betaald. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. mannen ln haar richting komen. Het eerste oogenblik kon zij ze niet herkennen; het schenen vreemden. Maar plotseling zag ze wie het waren. Een van de twee was Jack Beel, de man, die tientallen jaren geleden hier stal jongen was geweest en die nu de werkelijke eigenaar van Trevanion Court was! HOOFDSTUK DL De Beels. Jack Beel was een kloeke, struische kerel van wel haast zeventig jaar. Zijn uiterlijk verried zijn afkomst onmiddelyk. Hij was grof gebouwd en had grove trek ken; hij zag er uit zooals hij was: een ruw, onbeschaafd man. En toch weer niet heelemaal. Men kon zich voor stellen, dat deze man vriendelijke dingen deed. dat hij een vriendelijken lach in zijn oogen en op zijn lippen had. Hij had een grijzen ringbaard en een kaalgescho ren kin, terwijl hij door zijn borstelige wenkbrauwen en zijn dik, hoofdhaar, iets van een leeuw had. Toen hij het huis naderde, bleef hij plotseling stilstaan en keek op zijn gemak om zich heen. Blijkbaar dacht hij er met genoegen over na, dat zijn wensch van vele ja ren nu eindelijk vervuld was; dat Trevanion Court, het huls van zijn vroegeren meester, met alle bijgebouwen en het land er om heen, nu zijn eigendom geworden was. Naast hem stond een andere, jonge man. Het was niet moeilijk om hun verwantschap te gissen; deze jongere man was zijn zoon. zijn trots en zijn lieveling. Jack had voor zich zelf nooit maatschappelijke ambities gekend, maar voor zijn zoon was hij eerzuchtig geworden. Van den dag, dat hij geboren was, had zijn vader besloten, dat de „Jonge Jack", zooals hij in de buurt genoemd werd, „hoogerop" moest, dat hij een gentleman moest worden. De jonge Jack was in veel opzichten het evenbeeld van zijn vader. Hij was ook groot* breedgeschouderd en sterk. Maar anders dan zijn vader sprak hij correct En- gelsch en hij deed de goede opvoeding, die zijn vader hem gegeven had. eer aan. Hij was nu vijf en twintig en de rechterhand in de zaken van zijn vader. Goeien avond, miss Nancy, zei de oude heer, toen ze vlak bij haar waren. Jack junior nam zijn hoef af en herhaalde de begroe ting van zijn vader. Nancy wist direct wat het doel van hun komt was. De oude man kwam haar er aan herinneren, dat hij nu heer en meester was. Belastingvoorstellen- Voorgesteld wordt, door B. en W. tot heffing van: a. 80 opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting (met intrekking van het vorig besluit, 50 op centen); b. 20 opcenten op de vermogensbelasting; c. 50—80 opcenten op de gemeentefondsbelasting, t- w. van 800—900 50; 900—1000 55; 1000—1100 60; 1100— 1200 65; 1200—1300 70; 1300-1400 75; 1400 en meer 80; d. plaatsing van de gemeente in de 2e klasse voor de gemeentefondsbelasting. Aan de orde komt punt a, waarbij de Voorzitter ver wijst naar de oegrooting en zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het heffen van 80 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De heer Gaijaard wil zich allereerst bepalen tot punt d en zegt dat men in comité verkeerd is ingelicht door B. en W. Spr. kan met de plaatsing in de 2e klasse niet accoord gaan, de lage inkomens zouden er over vallen, terwijl bij een inkomen van f 2000 het verschil slechts f 3 is (bij plaatsing eerste klas f 30. in tweede klas f 33). Door den Secretaris wordt nadere toelichting verstrekt Hierna bepaalt de raad zich weer tot punt a. De heer Olie vindt ook de personeele belasting onbil lijk, hier worden getroffen mer.schen die in 't geheel geen inkomen hebben. Maar nood leert bidden zegt men. Alle voorstellen lagen aan elkaar en om alles op de grootere Inkomens te leggen, is ook niet gewenscht. De heer Scheltus wijst den heer Gaijaard op den lageren levensstandaard en een treffen van de arbeiders klasse zal daardoor niet zoo zeer worden gevoeld. Spr. Is vierkant tegen het voorstel onder c genoemd, omdat in de gemeentefondsbelasting reeds een progressie zit De Voorzitter zegt dat de progres3le in de gemeentt- fondsbelasting zeer flauw is en B. en W. vinden het beter dat de lagere inkomens minder sterk worden ge troffen. De heer Scheltus wil dan liever in doorsnee een op- centenheffing van 65. De heer Gaijaard bepleit een flinke progressie, omdat het geld gehaald moet worden waar het is. Om op de lagere inkomens reeds 65 opcenten te leggen vindt spr. ongewenscht, en 9pr. kan dan ook rnet het voorstel van B. en W. acoord gaan. Iemand met f 1400 inkomen kan heel wat belasting meer betalen dan iemand met f 1000. De heer Scheltus zegt dat men zich op het communis tisch standpunt zou kunnen plaatsen, allen eenzelfde in komen. Spr. blijft het heffen van 80 opcenten onge wenscht achten. De Voorzitter wijst er op. dat de begrooting aangeeft dat de belasting verhoogd moet worden. De heer Kooij zegt dat de gemeente nu eenmaal zit met een verhoogde uitkeering aan de arm voogdij, daar tegenover lagere huur van dc landerijen en ontvangst uit de gemeentefondsbelasting. Spr. meent dan onder de tegenwoordige omstandigheden iemand die een goed in komen heeft onder gelukkige omstandigheden verkeert. Ook de heer Olie redeneert aldus en meent dat de belastingvoorstellen daarom wel aangenomen kunnen worden. De heer Scheltus merkt op dat een inkomen niet een soort loterij is, maar het gevolg Is van een zekere pres tatie. De heer Gaijaard zegt van niet altijd. De belastingvoorstellen worden aangenomen, tegen b. en c. verklaart de heer Scheltus zich, waarop de Voor zitter hem vraagt of hij andere bronnen kan aanwijzen. De heer Scheltus zegt. dat dit wat anders is. Spr. merkt op, dat wat de uitgaven betreft, door B. en W. geen enkele bezuiniging wordt aangegeven. De Voorzitter zegt dat straks alle gelegenheid bestaat om zich hiertoe, te bepalen. Wat punt d. betreft, voorloopig wordt ook dit voor stel aanvaard. Aan de orde is het voorstel tot onderhandsche ver huur voor het jaar 1932 van 19.33.50 H.A. gemeentelan- derijen met boerderij aan de algemeene Armenadmini- stratie voor de som van f 2400. De heer Borst vraagt of niet in conflict wordt geko men met het besluit dat in de volgende vergadering zal worden genomen, t.a.v. dc verpachting der landerijen.. De heer Kooij antwoordt dat het een redelijke huur Is. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De begrootingen. Door den Voorzitter wordt vervolgens aan de orde gesteld de vaststelling der begrootingen. Allereerst de gemeentebegrooting voor 1932. De begrooting is in co mité reeds door de leden onder de loupe genomen. De opbrengst der gemeentelanderyen Is totaal gewaar deerd op f 53000, of f 110 a f 115 per bunder. De op brengst aan belastingen ls in totaal geraamd op f26314- Als aan de uitgaven wordt begonnen hoopt de Voor zitter dat de heer Scheltus zal kunnen aangeven op welke wijze nog wat valt te bezuinigen. De heer Scheltus antwoordt dat men zich daarover maar geen illusie moet maken. Bij den post jaarwedde veldwachter zegt de heer Scheltus dat het salaris als veldwachter ls f 1600, als gemeenteopzichter f 300, plus vrij pensioen en apr. stelt daarom voor het salaris als gemeenteveldwachter met 7% a 10 pet. te verlagen. De Voorzitter wijst er op dat de regeering ir de rich ting van de bezuiniging drijft, door de bijdrage uit de gemeentefondsbelasting met 3 pet te korten, voor ver mindering van de salarissen. De gemeente is natuurlijk vrij die korting op haar ambtenaren al of niet toe te passen, maar ln 't laatste geval doet de gemeente zich zelf belangrijke schade. De regeering oefent dus een Mooie avond, ging de oude Jack voort, terwijl hij nog steeds op zijn gemak rondkeek. Die oude hoornen zien. er maar allemachtig mooi uit, hé? Het kostte Nancy moeite om te antwoorden, maar ze begroette het tweetal toch beleefd, waarna ze allebei een oogenblik bleven zwijgen. Ze schenen met hun hou ding verlegen. Je hebt een mooien dag getroffen met de begrafe nis, verbrak de oude man het stilzwijgen. Ik ben er ook geweest, maar ik ben maar niet naar je toegekomen. Je zult het hard genoeg te verantwoorden hebben gehad. Nancy huiverde, maar ze toonde niets van wat er ln haar omging. Enfin, het is voorbij, praatte de oude man door. We dachten zoo, mijn zoon en ik. we moesten hier maar es naar toe gaan en 'n praatje met je maken. Daar kun je toch niks tegen hebben, nietwaar? Wilt u niet binnenkomen? vroeg Nancy stijf. Dat kunnen we doen, antwoordde de oude man en hij volgde het meisje door de portiek naar de bibliotheek Wéér keek de oude Jack met aandacht rond; blijk baar ontging het hem niet. hoe verwaarloosd en ver sleten het grootste deel van het meubilair en hoe armoe dig de totaal-indruk van het vertrok was. Daar krijg »k gc«n cent voor, fluisterde hij tegen zijn zoon. Wilt u niet gaan zitten? vroeg het meisje. Dat kunnen we doen: het kost niks meer om te zitten dan om te staan, denk ik. Zoo gingen beiden zitten op de stoelen die Nancy hen wees, terwijl zij wachtte op wat er verder zou ko men. Maar er viel gedurende eenige oogenblikken een eigenaardig zwijgen; het was duidelijk dat ondanks de armoedigheid van het interieur, de beide mannen aan een dergelijke omgeving niet gewoon en dat ze daardoor niet heelemaal op hun gemak waren. De oude man had. voordat hij van huls was gegaan, tegen zijn zoon een soort van generale repetitie gehouden van wat hij zeg gen zou, maar er was iets aan dat meisje, dat hem deed aarzelen. Zooals hij tegen zijn zoon en naamgenoot zei. hij was niet gewoon om tegen zulke opgedirkte spring-in-'t- velda te praten! Hij stak eindelijk van wal. Ik wil niet hard tegen je zijn... Waarom zoudt u? vroeg Nancy. Misschien heb je gelijk deerntje. Waarom zou ik? Maar dat doet niks ter zake. Ik wil eerlijk en open me: je spreken. Je weet zeker wel, dat ik een hypotheek heb DONDERDAG 5 NOVEMBER. HILVERSUM (298 M) A.VRO. 8.00 Tijdsein; 8.0110.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.1511.00 Solisten- concert; 11.00—11.30 Mevr. Ida de Leeuw—van Rees „Indische Kleeding"; 11.30—12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein; 12.01—2.00 Ensemble o.l.v. Arie Noote- boom; 2.0O—2.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.303.00 Rustpoos voor zenderverzorging; 3.003-45 Knipcursus voor Gevorderden door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees; 3.454.00 Gramofoonmuziek; 4.00—5.00 Ziekenuur door Antoinette van Dijk; 5.00—600 Lezing door Max Tak: „Instrumenten en Instrumentalisten"; 6.006.30 Sport- nraatje door H. Hollander; 6307.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 7.308.00 Engelsche les voor Beginners; S.00 Tijdsein; 8.01—9 00 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: G. Verhey (plano); 9.009.30 Voordracht uit de Klassieken door Dr. P. H. RItter Jr.; 9.3011.00 Studio-opvoeringen van dc verkorte Opera „Don Pas- quale" van Donizctti, door leden van de N.V. Italiaan- sche Opera; 10.00—10.15 Nieuwsberichten van Vaa Dias; 11.0011.30 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amsterdam: Het Corner-Concert o.l.v. Joszi Baranyal; 11.30—12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M> KR-O- 8.009.15 Morgenconcert NCRV. JO.OO10.15 Gramofoonmuziek; 10.1510.45 Korte Zie- kendienst; 10-45—11.00 Gramofoonmuziek. K-K-O. 11.0011.30 Gramofoonmuziek: 11.3012.00 Godsdien stig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.00—12.15 Politiebe richten; 12.15—2.00 Het K.R.O.-Orkest o.l.v. Johar* Gerritsen. NOR.V. 2.003.00 Cursus fraaie handwerken; 3.003.45 Vrou wenhalfuurtje; 3.454.00 Verzorging zender; 4.005.00 Zickenuurtje; 5.0O—5.45 Cursus Handenarbeid voor do jeugd; 5-456.45 Concert; 6 4S—7.00 Cursus knippen ei\ stof versieren; 700—7.30 Vragenha'.fuurtje; 7.30—7.45 Politieberichten; 7.45—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8-00—9.00 Concert door het N.H.M.- Orkest (Nederlandsche Handel Maatschappij Orkest) o.l.v. D. H. Ph. Kiekens; 9 00—9-30 Ouderuurtje door L. W. J. van Hasselt: „Wat zijn onze kinderen voor ons"; 9-3010.30 Orgelconcert uit de Ned. Herv. Kerk te Hillegom door S. P. Visser; 10-30—10.40 Persberich ten Vaz Dias; 10.40—11.30 Gramofoonplaten. indirecte druk op de gemeenten om 3 pet. op de salaris sen der ambtenaren te verlagen en dat wordt dus over 3 jaren 9 pet. De heer Scheltus wil, afgezien van het al of niet aan nemen van het wetsontwerp, het salaris van den ge meenteveldwachter met 74 pet. verlagen, gezien het in komen van alle gemcentenaren. De Voorzitter vraagt of dit voorstel wordt ondersteund De heer Olie wil afwachten wat van hoogerhand wordt gedaan. Spr. vindt het niet goed om van onderaf to be ginnen. De heer Kooljl vindt het salaris van f 1600 als veld wachter ruimschoots, maar f 300 als gemeenteopzichter is een karige belooning. De heer Scheltus wijst er op dat door dc functie van veldwachter, de functie van opzichter gemakkelijk ia waar te nemen. Het houdt een buitenkansje in. De heer Kooij zegt dat niet ieder geschikt is voor dezo combinatie. De heer Scheltus wijst er verder nog op dat de ge meenteveldwachter aan woninghuur slechts f 100 be taalt, terwijl de huur aan de hand van de bouwkosten f 300 dient te zijn. Ook hier zit dus een verkapt salaris van f 200 in. Dc heer Kooij gevoelt er wel voor om in den door den heer Scheltus genoemde richting te gaan, maar spr. wil dan Iedereen er in betrekken, ook het personeel der gas fabriek Het voorstel-Scheltus wordt niet ondersteund. De heer Olie zegt dat verlaging van salaris ook niet zoo mooi ia, maar de heer Scheltus zegt dat het hier niet om gaat Bij den poet straatverlichting f 1200, vraagt de Voor zitter of de lantaarns den geheclen nacht moeten blijven branden met uitzondering dan van de nachten dat het lichte maan is. De heer Scheltus ls in principe voor het laten branden van de lantaarns, maar in dezen tijd biedt het een goede bezuiniging. Den heer Gaijaard heeft het gefrappeerd dat B. en W. zonder er den raad in te kennen besloten hebben do lantaarns den geheelen nacht te laten branden. Wel komt deze uitgaaf de gasfabriek ten goede, maar waar meerdere malen op bezuiniging is aangedrongen, meent spr. dat het hier een overtollige weelde betreft. Voor de veiligheid acht spr. het laten branden der lantaarns niet noodig en spr. wijst hier op den inbraak te Hoogwoud, waar de lantaarn juist uit was; bovendien in onze ge meente zijn meerdere plaatsen in duisternis. Uit het oog punt van veiligheid behoeft het dus niet. op den heelen boel hier? Nancy zei niets. De heele boel behoort aan mij. Je vader was me een hoop geld schuldig, dat deed-ie, al zeg ik het zelf, en zoover als ik het begrijp, zal ik er nooit een cent vna terugzien. Neemt u mij niet kwalijk, maar mr. Handy is Juist hier geweest en die zegt, dat er genoeg is om alles ts betalen. Wel kijk es an! ging de man voort. Zooals ik zei, ik wil niet hard tegen je zijn. maar ik moet toch op mijn recht staan, nietwaar? Dat is dc reden, dat ik vanavond bij je ben gekomen. Wéér was er zoo'n vreemd zwijgen in de kamer en wéér keek de oude Jack om zich heen. terwijl de Jonge onrustig op zijn stoel zat heen en weer te draaien. Wat ik nou hoop, zie Je, dat is, dat we alles vriend schappelijk met mekaar in orde brongen. Ik hou van vrede en rust; Ik ben altijd een vijand van ruzie en ge weld geweest er. als Je je nou een beetje verstandig ge draagt, kan alles nog wel es beter uitpakken dan je misschien denkt Nancy keek den man nieuwsgierig aan. Was er een straaltje van hoop? Ze was benieuwd wat hij voor plan nen had. Je vader heeft niet mooi gehandeld, zei de oude man opeens. Pardon? vroeg Nancy uit de hoogte. Ik zeg je vader heeft niet mooi gehandeld. Wat voor reden had hij, verdraaid, om jou naar een fijne school en naar het college te sturen? En hij had er niet eens de duiten voor! Dat doet een behoorlijk man niet. Ik heb hooren zeggen, dat je hem al dien ttyd, dat je op het college bent geweest, vierhonderd pond per Jaar hebt gekost. Dat kan een boerderijtje als dit. niet lijden. En dan komt er nog bij: waar deug je nou voor. deern tje? Kun je 'n koe melken of boter maken of zooiets van dien aard? Ik ben bang, dat ik het niet kan. antwoordde Nancy. Zie je, daar heb Je 't al! Een boeredochter moet groot gebracht worden ais een boeredochter, want je vader, met al zijn fijne manieren, en al de hoogheid die die in z'n kop had, was niks meer as 'n boer, versta Je? Ik heb het al voor jaren zien ankommen, dat 't zoo zou loopen. Weer een zwijgen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5