chagerCourant Raad Zuidscharwoude. Woensdag 4 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8963 avond half acht vergaderde de raad van deze K ten raadhuize onder voorzitterschap van den jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Secretaris J. Th. Kunnen. Itter opende de vergadering met een woord van Laotulen. welke ter inzage hadden gelegen, werden ^tsderd goedgekeurd. Behandeling begrootlngen 1932. ar .-_»tingen zijn door een commissie, bestaande heeren Kroon. Muller en Kramer onderzocht. Kramer rapporteerde namens de Commissie, ïgrooting van de Lichtbedrijven het eerst is De commissie had op deze begrooting geen Spr. bracht den directeur dank voor de ie medewerking bij de behandeling verleend, rooting van het Burg. Armbestuur was ook rking. Het betreffende lid van het Armbe- ra&gd naar den post „kosten ziekenverple- zal door het Armbestuur zachten aandrang Itgeoefend op de betreffende personen, dat zij verzekeren tegen deze kosten. Als de con- aiet kan worden betaald, zal het B. A. dit voor 'ine nemen. gemeentebegrooting had 't de comm. getroffen, sloot met een nadeelig saldo van f 6000. Het ilo commissie voor dat de begrooting in uitgaven hoogen kant was. Wij kunnen ons de weelde loven dat de begrooting met een nadeelig sal- doch dit is niet de; juiste weg en de com- pf in overweging er eventueel bij een volgende rekening mee te houden, en de werkelijkheid benaderen. Ier dankte den heer Kramer voor het rapport. dat de subsidie voor het B. A. welke voor op f 2100 is geraamd tegen f 800 voor het vorig inde zal zijn. Wat betreft de gemeentebegroo- het Voorzitter niet bekend dat de ontvangsten [ïniitgaven daarentegen hoog waren geraamd. De is sluitend gemaakt met f 6000 van den dienst jiis die reserve er niet was geweest, zou de belas- ijdelijk moeten zijn verhoogd. •tingen van de Lichtbedrijven werden vastge- een totaal van ontvangsten en uitgaven voor :h bedrijf van f 84614, voor den gewonen kapitaaldienst f 5445. Voor het gasbedrijf, gewone I 102060, kapitaaldienst f 22474. aanleiding van den post subsidie van f 2100 op pooting van het Burg. Armbestuur, welke sloot totaal van ruim f 2900, vroeg de heer Groen, of l A. heelemaal geen landhuur verwachtte, tftter antwoordde, dal voor pacht f 750 is ge il. I» er.-'- ;ddtn, adaar- diïfi. hriJfe- t Het verschil met verleden jaar komt, doordat een voordeelig saldo en nu met een nadeelig kgotmen werd. Deze begrooting wordt, ook vastge- r*|?ns tot postgewijze behandeling der ge- ttegrooting overgegaan. fca post „salaris burgemeester", vroeg de heer Li* de 3 pet. korting, waarvan hij had gelezen ikken van de uitkeering van het gemeente- Yan de salalissen van burgemeester en secreta- zou rekening mee moeten worden gehouden. zeide dat er wel rekening mee zou kunnen len als het reeds wet was, doch het is nog ontwerp en heeft met het salaris van burge en secretaris niets te maken. Van het totaal salaris aan het gemeentepersoneel wordt 3 De uitkeering van f 12000 uit het gemeen- [teeft geen last. Du Burck daoht dat ook de salarissen van sel der Lichtbedrijven aan den aftrek onder in. Dat is een bedrag van f 30.000. Voor deze [1/5 of f 6000, waarvan 3 pet. is f 180. zeide dat het gevaarlijk ls te raden naar de ji dit ontwerp. Spr. was van meening dat Burck onjuist was. Alleen de door de ge- ikeerde salarissen komen in aanmerking. 'Groen merkte bij den post „onderhoud ambts- •50" op. dat deze post steeds op de begrooting er iets bijzonders aan de woning gebeuren? antwoordde dat de woning volgend jaar i geschilderd. Groen zeide dat er zeer veel aan wordt be- ambtswoning kost veel. wees er op, dat goed dat niet goed wordt on- de gemeente geld kost. P<wt „waarschuwingsborden f 125", vroeg de Wat er aan deze borden moet gebeuren, P- 00^tter antwoordde dat ze in overeenstem- tn worden gebracht met het thans gebruikte Muller stelde voor den post „burgerwacht f 50" Spr. is er in principe tegen en noemde het voor ontwapening, waarop door ruim 2M *«er!anders is geteekend, die dus allemaal V-r,0* Het iö dan ook weI in den geest W erlanclschc volk als dit instituut wordt af- voelen allen de spanning aan den lijve en j. Wenschelijk, dat, als iemand ach eens op- ^bevondVan depressie' hij zich tegenover de antwoordde dat de meerderheid van B. en s'.y feiir1 elen. ;n sni en hed de* sidie was- °e burgerwacht kan niet tin "^ement Worden vergeleken, dan zou dit Dat ,a een te mooie vergelijking. De bur- »rreopgericbt in tijden van revolutie en het is Zuidscharwoude eens zou wor- '•'«tlMi 2°U de bur&erwacht de goederen van de Voorzitter noodigde den heer Muller oezoek aan de bijeenkomsten van de bur- 'U- ®urclc zeide ook eens zoo'n uitnoodiging maar er nooit gevolg aan te heb- v»0?"181 he.1 een Plaats is maar men oefent el mogelijke manier zoo veel mogelijk te schieten. Dat is onmenschelijk. Wat u,* ^gaat, hier valt niets te plunderen. Was er a uj? Wonderen, dat zou beter zijn. Het insti- r.'i!< -106,861 vaa het gehate militairisme. De te r 4 hal» et het wettig gezag steunen. Wat is het nnUjf» endf^ inkt- altje zuster W i m< verst*' een W »p "jjj Dt •nde. veS'K list Het wettig gezag heeft heel weinig over voor de be volking en velen zullen er niet op gesteld zijn. Als het geen bittere -noodzaak is, zal de burgerij geen onrust stoken. Spr. stelde voor de burgerwacht af te schaffen, althans geen subsidie te geven. Spr. heeft veel te veel vertrouwen in de democratie, dan dat spr. het noodig zal vinden te steunen op het geweer van de burgerwacht De heer Kramer zeide, dat dit ieder jaar bij de be grooting ter sprake kwam. Gezien de omstandigheden in de heele wereld is 't nu de slechtste tijd, de burger wacht af te schaffen. Spr. wees op, wat in Spanje is ge beurd. Daar werden ook de plattelandsgemeenten ver woest en de bevolking door een troepje communisten geterroriseerd. Overal zijn nog de woelingen. Waren alle menschen maar goedwillig. De burgerwacht is nooit goed door de tegenstanders begrepen. Het is geen of fensieve, maar een defensieve organisatie. Het gevaar is nie^van de lucht. Het gevaar der communisten is niet te onderschatten. Dat blijkt wel uit het archief der communisten dat ontdekt is. Spr. was voor handhaving. De heer Groen was voor handhaving. Spr. merkte op, dat alle burgerwachten geteekend hadden op het peti tionnement. Bij de meeste revoluties vloeit het bloed bij stroomen. In het meerendeel waar de Overheid niet voor beveiling heeft zorg gedragen. Lenin in Rusland heeft ook het bloed laten stroomen terwllle van de democratie. Voorzitter zeide. dat geen onnoodig gebruik wordt ge maakt. Spr. noemt het geval met „de Dageraad" in Limburg. Toen had de Overheid de grendels ook uit de geweren genomen. Het voorstel van den heer Muller wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Du Burck, Dijk huizen en Muller. Wit-Gele Kruis- Voorzitter deelde mede, dat beide vereenigingen zijn verzocht om inlichtingen. Deze inlichtingen zijn ingeko men. B. en W. adviseeren: 1 lid stelde voor de subsidie te verleenen, de tweede 5 cent subsidie te verleenen, de derde afwijzend te beschikken. Van de beide vereeni gingen is bericht ontvangen. De raad begeeft zich op gevaarlijk terrein om beschuldigingen tot het Witte Kruis te richten. Er blijkt een misverstand tusschen het Wit-Gele en het Witte Kruis. De vraag is, gunstig of afwijzend te beschikken. Aan het benoemingsrecht van het bestuur van het Witte Kruis kunnen we niet tornen en moeten niet als rechter tegenover de vereenigingen gaan zitten en zeggen, dat en dat heb je niet goed ge daan. 't Behoort niet in den raad thuis, critiek te oefe nen. De vereeniging moet iemand aanstellen die het werk goed kan doen. Spr. gaf in overweging de zaak alsnog in dat licht te bezien. De heer Du Burck merkte op, dat als dat argu menten zijn voor het Witte Kruis, hij er .wel sterkere heeft. De toelichting van den voorzitter raakt kant noch wal. Spr. was van oordeel, dat er met respecteering van eikaars godsdienstige en politieke overtuiging over moet worden gesproken. We weten nu hoe het naadje van de kous is. Voorzitter is zoo naïef geweest op het benoemingsrecht van het bestuur te wijzen. Van den voorzitter van het Witte Kruis is een brief je ingekomen, waaruit blijkt dat een vergadering Js geweest, waar de voorzitter van het Wit-Gele Kruis, den voorzitter van het Witte Kruis bedankt had voor de aangename samenwerking. Dat bedankje zal we! een foefje zijn geweest, De inlichtingen van het Wit- Gele Kruis zijn ad rem en duidelijk. 19 Januari heeft het Witte Kruis besloten subsidie aan te vragen in ver band met ae grootere werkzaamheden. Den 28sten April is weer vergaderd en besloten een zuster aan te stellen. We moeten ons niet met interne aangelegenheden ophc.u den, maar toen 't Witte Kruis den 28 April besloot de zuster toch aan te stellen, nam ze de zaak voor haar verantwoording. Spr. maant de raden tot voorzichtig heid aan. Er is een conferentie gehouden tusschen beide partijen. Spr. beschouwt de R.K. niet als aparte R.K., maar als inwoners. Het Burgernut had indertijd een subsidie van f 35. Toen kwam de R.K. Bibliotheek en kreeg f 15. De L.T.B. krijgt net evenveel subsidie als „de Toekomst". Ook de drankbestrijding is verdeeld. Spr.s groep is gedurende 8 jaar in een hoekje geduwd geweest, dus weet wat dit beteekent Er moet iets gebeuren. Het Witte Kruis heeft ver keerd gehandeld, maar de leden moeten niet de -dupe worden van een verkeerde handelwijze van het bestuur. Spr. stelde daarom voor, het Witte Kruis voor 1932 in het volle bezit der subsidie van 15 cent per inwoner te laten, maar alleen voor 1932. Ze wisten dat het Wit- Gele Kruis er was en dat er een R.K. zuster zou komen. Het Witte Kruis heeft dan gelegenheid te veranderen en de zuster een wenk te geven. Spr. stelt voor het Wit-Gele Kruis een subsidie van 5 cent per R.K. inwo ner te geven. Voorzitter antwoordde, dat de heer Du Buck niet heeft geaarzeld twee partijen te stellen, n.1. voor en tegen. Hiertegen protesteert Voorzitter en hoopt dat de poli tiek hier buiten blijft. Er is van een misverstand spra ke. Dat de heer Bu Burck zich de verdrukte onschuld noemt, is een verwijt aan het adres van zijn mede- raadsleden. Toen de subsidie-aanvragen van de R.K. Leesbibliotheek, het R.K. Lyceum, Fröbelschool enz., werden behandeld in der tijd, zijn deze alle door de zelfde verdrukte onschuld heftig bestreden. De conse quentie is ver te zoeken. Spr. hoopte op zakelijke be schouwingen. Wethouder Bekker zeide dat de gemeente het geld best gebruiken kan. Het is voor 4 gemeenten een schade van f 250, dat geen R.K. zuster is aangesteld. Als het gelukt zal 't Wit-Gele Kruis van Zuidscharwoude sub sidie krijgen. Dan is 1/3 binnen. Spr. vindt de handel wijze van het Witte Kruis zoo unfair mogelijk. Voorzitter uitte zijn spijt over/de beschuldigingen aan het adres van het Witte Kruis en wijst noginaals op het benoemingsrecht. De heer Muller was tegen het verleenen van sub sidie aan» het Wit-Gele Kruis. De lieer Dijkhpizen vond het. jammer dat de par tijen het niet eens konden worden. De Hcomsche zus- terf zal een vierde gedeelte van het werk doen, zoo dat de twee zusters van het Witte Kruis drievierde van het werk doen dat anders 1 zuster deed. Daarbij komt dan nog de hoogtezon. De zusters hebben het dus op haar duimpje. Voorzitter: De zusters moeten niet de dupe van het misverstand worden. De heer Kroon vond het jammer, dat dergelijke dingen, waarin zoo mooi kon worden samengewerkt, werden gesplitst. De heer Du Burck: Bijvoorbeeld Boerenleenbanken. De heer Kroon was voor handhaving van de subsidie van het Witte Kruis en wil zich niet ont trekken aan dc subisidie van het Wit-Gele Kruis. De heer Kramer was het bijna geheel met. derf heer Du Burck eens. Spr. zou zich niet met intieme aan gelegenheden willen bemoeien, maar als het geld van de gemeente verkeerd wordt gebruikt, wordt het an ders. Het Witte Kruis heeft niet juist gehandeld. Wat heeft het Witte Kruis aan subisidie genoten in 1931? De zuster moeten ze maar 2 maanden betalen. Voor zitter heeft het over een bestaanden toestand, doch dit is een nieuwe toestand. Door de R.K. is nooit over een wijkzuster gesproken, voordat het Witte Kruis een hoogtezonapparaat ging koopen en een tweede zuster noodig werd. Voor de B.K. zou de wijkverpleging te duur zijn. zonder subsidie. Het Witte Kruis heeft 11) Januari besloten subsidie aan te vragen en den 28 April is eerst besloten een zuster aan te stellen. Toen was de nieuwe toestand ingetre den, toen was hekend dat een R.K. zuster minder zou kosten. Toch is de tweede zuster aangesteld. De R.- K. leden van het Witte Kruis waren zeer tevreden over de behandeling, doch wat een R.K. zuster in een R.K. huishouding kan geven, kan een ander niet. Spr. kan zich vereenigen met hot voorstel van den heer Du Burck, de leden van het Witte Kruis niet te dupeeren en wensclite niet mede te werken den toe stand in de vereeniging te verslechten. Spr. protes teerde echter tegen de handelwijze van het bestuur en zou het een halt willen toeroepen als het ging om het geld van de gemeente. Als een Wit-Geel Kruis zou worden opgericht, zou het Witte Kruis f(J0O aan contributie minder ontvangen. Spr. wilde niet aan het benoemingsrecht tornen, doch het bestuur den wenk geven, dat over 1933 niet op de 10 cent per in woner kan worden gerekend. Voor het gevoel der B. K. werd het als een daad tegen hen gevoeld. Spr. is den heer Bu Burck dankbaar dat deze een ander ge luid heeft laten hooren. Voorzitter zeide, dat door de aanvraag van den heer Zeeman indertijd dadelijk de subsidie verhooging aan het Witte Kruis is toegestaan. De heer Groen vraagt nog eens naar de subsidie. I>e verhoogde subsidie is voor 12 maanden togestaan en maar 2 maanden noodig. Spr. wil het teveel ont vangen, op de begrooting voor 1931 in mindering bren gen. De heer Groen vroeg of de heer Du Burck per in woner of per B.K. inwoner bedoelde. Spr. zal het voorstel van den heer Bekker steunen en zich van stemming onthouden van het voorstel-Du Burck. Spr. wil die jodenfooi van f40 niet hebben, dan zijn er wel onder de B.K. burgers die dat bedrag willen bijeen brengen. Na een kleine toelichting van den heer Du Burck wordt het voorstel van den heer Bekker in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Bekker, Kramer en Groen, verworpen. Bij de stemming over het voorstel Du Burck. stem men de heeren Kroon en Groen blanco, Bekker tegen. Du Burck, Kramer, Dijkhuizen en Muller voor, zoo dat dit voorstel is aangenomen. Voorzitter verzoekt de heeren die blanco stemmen in het vervolg de zaal te verlaten voor het prestige van den raad. De heer Groen wil 5 0 gedeelte van f170 terugont vangen van het Witte Kruis. De heer Bekker steunt dit. De heer De Burck meende, dat ook in de eerste aanvrage voor de hoogtezon is aangevraagd. Beslot wordt, zich tot het Witte Kruis te wenden. De heeren Bekker en Groen stemden tegen. De lieer Groen tot den heer Kramer: Dus jij denkt dat dit loyaal zal vorden behandeld? De heer Kramer vroeg naar den post onderhoud wegen en pleinen. Voorzitter antwoordde dat dit bedrag van f 1200 we! zal noodig zijn aan de straat, door de kabileering. De heer Kramer zeide dat de commissie van oor deel was dat zoo weinig mogelijk moest worden ge daan. De weg moet toch goed worden opgeleverd. Wat er aan wordt besleed is waardeloos geld. B. en W. zijn van andere overtuiging. De weg moet in orde zijn voor het verkeer. De heer Kramer merkte op, dat het hier gemakke lijk was met aan heide zijden kabels. Men behoeft hier niet dwars door de straat. Voorzitter antwoordde, dat de straat zoo goed mo gelijk in orde behoort te zijn. Kaaimuren en schoeiingen f500. De heer Kramer merkte op, dat dit tamelijk veel was. Voorzitter antwoordde dat veel vereischt wordt, o. a. oen stuk nieuwe schoeiing hij Witte. De laiulhureii zijn geraamd op f2000, misschien wordt het nog lager door de a.s. verhuring. Rente' kasgeld wordt f350, minder geraamd dan vo rig jaar, omdat het land voor het Kerkepad voorloo- pig zal worden betaald uit het gewone kasgeld. De heer Kramer vroeg hij den jnist bijdrage parti culieren arme krankzinnigen, of er wel eens werd hijgedragen. Voorzitter antwoordde, dat niemand dit kan doen. Voorzitter zegt, dat voor de uitkeering van het gemeentefonds dezen post een der factoren is. De heer Groen,: Dus is het 't voordeeligst nu een hoop krankzinnigen te hebben? Voorzitter: Daar is U te verstandig voor. De heer Groen is van meening dat de post kanali satie West-Friesland f 000 en weg Geestmerambacht f200 wel kunnen vervallen. Voorzitter antwoordt van niet. Er is geen bericht ontvangen dat het niet doorging. Zuidscharwoude zal ook niet hij de gemeenten worden gerekend, die het niet kunnen betalen. Als het niet moet worden be taald, zal dit beteekenen dat we nog een jaar op de kanalen moeten wachten. Dc heer Groen: Voor mijn part komen ze nooit. Waar halen zc de durf vandaan om in dezen tijd kuna len te graven. Ook de kwade posten vond de heer Groen te hoog, doch voorzitter antwoordt hem, dal dit bedrag van f 1000.moet worden geraamd. Van den N.-ïI. Prov. Brandweerhond een schrijven met verzoek tot toetreding togen een contributie \an f 8.—. De heer Bekker was van meening dat de brandweer hier in orde was, zoodat we niets meer van buiten hebben te leeren. Afwijzend beschikt. De begrooting werd aangenomen met een totaal van ontvangsten en uitgaven van f59889,93 voor den gewo nen dienst, voor den kapitaaisdienst f 183.15. De heer Groen stemde tegen. Ingekomen stukken. Van de te Alkmaar door de Vereen, voor Ned. Ge meenten gehouden vergadering over de aanstelling van schoolartsen het verslag. Van Ged. Staten schrijven, inhoudende wijziging der woningwet. Van de caféhouders verzoek om het sluitingsuur voor Zaterdag en Zondag te bepalen op 11 uur in- plaats van 10 uur. B. en W. adviseeren gunstig te beschikken. Do heer Kramer kon zich niet met B. en W. ver eenigen. In Broek is ook dezelfde regeling. Jammer, dat deze in Noordscharwoude is ingetrokken. De hoer Groen steunde den heer Kramer. De heer Muller vond tien uur lang zot. Na eenige bespreking werd tot stemming overge gaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, met i tegen 3 stemmen, die der heeren Groen, Kra mer en Muller. Van den heer Th. Rijper verzoek om ontheffing van belasting op een radio in gramofoon. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar volgens de politieverordening geen ontheffing mag worden verleend. De heer Kramer zeide dat B. en W. toch het recht hadden om belastingontheffing te verleenen. Zal in een volgende vergadering worden behandeld. Van de Notabelen der Ned. Hen. Kerk bericht over den aankoop van het land benoodigd voor de verbree ding van het Kerkepad. Als alles zal worden gekocht, wil men f 100.— laten vallen, als 50 snees wordt ge kocht niet. De meerderheid van B. en W. was er voor nu niet meer dan .V) snees te koopen. De minderheid was er voor om alle 57 snees te koopen en daardoor die f 100 t>e verdienen. De heer Kramer vond het jammer dat het Kerkbe stuur dit voorstel deed, dit is geen mooie houding. De hoer Du Burck kon de commissie ad hoe niet begrijpen. De gemeente zal er voordeel van hebben als het wordt gekocht. De heer Groen is het niet met den heer Du Burck eens. Spr. vindt het onverstandig als het akkertje er bij wordt genomen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen, met de heeren Du Burck Dijk huizen tegen. Van de drie honden van Landarbeiders een schrij ven, om zoo noodig een steunregeling in het leven tc roepen of werk te verschaffen. Waar hier bijna geen werkloosheid heerscht, en een werkverschaffing aanwezig is, stellen B. en W. voor dit schrijven voor kennisgeving te aanvaarden. Aldus besloten. Adres van 30 tuinders om steun voor kool thuishalen. Door ongeveer 30 tuinders is een adres ingediend betreffende een verzoek tot steunverleening voor het thuishalen der producten. Voorzitter zeide, dat wel in de vorige vergaderingen is gesproken over de werknemers, maar niet over werkgevers, die het financieel nog erger hebben. B. en W. hebben deze zaak uitvoerig besproken. De meerderheid is voor inwilliging van het verzoek, op nadere regeling. De toestand van velen is zoodanig, dat hulp geboden is. De minderheid ziet dc toestand t reurig in, doch vindt de gemeentefinanciön niet in staat deze regeling te bekostigen. Deze moet door Rijk en Gemeenten worden ter hand genomen, anders zal de kas der gemeente spoedig synoniem zijn aan die der tuinders. Het is bekend dat officieus-ernstige pogingen in het werk worden gesteld om steun le krij gen door de tuinbouworganisaties. Als het Rijk bij springt. zal het nooit van terugwerkende kracht zijn. Ook zullen veel meer als deze dertig steun behoeven en het is onmogelijk voor de gemeente dit alles te dragen. Kr zal een spoedige Rijksregeling in het le ven moeten worden geroepen. De heer Du Burck zeide dat zij geen dag cn geen nacht meer kunnen wachten. De bouwers hebben van hun „reserve"' indertijd land gekocht en hoe meer land ze nu hebben, hoe slechter het is. We kunnen niet op de Regeering wachten. Ze voelen daar den nood niet zooals hier. Als er geen steun komt zullen we straks de 30 van het voorschot ook nog moeten betalen. We moeten er voor zorgen. Dan moeten maar opcenten worden geheven op de belasting. Voorloopig tot Januari toeslag geven, zou wel gaan. Dan konden we weer zien. De aanvragen moeten onderzocht wor den, wie wel en wie niet voor steun in aanmerking komt cn dezelfde regeling toegepast worden als te St. Pancras en Koedijk. Voorzitter wijst op den duren plicht de financiën in het oog te houden. De reserve wordt gebruikt voor stabiliseering van de belasting, tijdelijke betaling demping sloof en nu dit weer. De heer Groen onderstreept veel wat de heer Du Burck heeft gezegd: In de Streek is het nog veel erger als hier. De heer Muller zeide dat alles den tuinder tegen liep. De natuur werkte zelfs tegen. Spr. gaat in principe mee. De heer Kroon merkte op, dat de kool thuis moet, dus directe hulp. De heer Dijkhuizen vond er veel voor te zeggen. De heer Kramer waarschuwt voor excessen te wa ken. Na eeltige bespreking komt ter sprake het geval of een bouwer die geen arbeider in dienst heeft, ook uit keering zal krijgen, waartoe wordt besloten. De steun zal vrijwillig mogen worden terugbetaald. Als commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Muller, Groen en Kroon, welke commissie morgenmiddag (Woensdag) half vier zal vergaderen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9