AlttlKü NillIS- Atïtrumit- Lnilntllii. Raad Noordscharwoude. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Storm in Engeland. Storm boren het Kanaal. Aan de orde van den Verkeersongelukken. Postzak gevonden. Donderdag 5 November 1931. SC1AGER 74ste Jaargang No. 8964 COURANT. blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder po Zaterdag- Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tiën «ooveel mogelijk in hel eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 2Q cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. bh nummer bestaat uit drie bladen. Ook Scandinavië geteisterd- xware storm, die de laatste dagen heeft gewoed vooral in Engeland, in het Kanaal huisgehouden, •land zijn voorzoover thans bekend drie perso- het leven gekomen, terwijl talrijke personen meer ernstig gewond zijn. De afdeelingen der ie vloot, welke zich voor het houden van oefe- op zee bevonden, hebben deze gestaakt Uit alle den Atlantischen Oceaan, de Golf van Bis- het Kanaal worden S.O.S.-seinen opgevangen, •pvaart in het Kanaal en het luchtverkeer uit naar het Europeesche vasteland ondervindt ignatie. Rhondda Valley (Wales) ls ten gevolge van den len regenval een zeer groote hoeveelheid kolen »kt, waardoor eenige gebouwen der mijn werden i. De ondergrondsche arbeiders. 700 in getal, be- rich in groot gevaar, doch konden gered wor- Ook uit verschillende andere mijnstreken zijn be- ontvangen over zware verwoestingen en gedeel- stagnatie van het bedrijf. Scandinavië is door den storm geteisterd. t» Oostzee is de storm de oorzaak geweest van istige scheepsongevallen. Van het eerste, dat bij gfors plaats had, maakten wij reeds melding, men zich zal herinneren, werd een marinesloeg cd vloedgolf gegrepen. De boot zonk onmiddellijk, ud hoorde men om hulp roepen, reddingsbooten uitgezonden, doch slechts twee matrozen konden i opgepikt. Van twee anderen, die naar de kust gezwommen, i3 er een spoedig overleden. In to ga zes menschenlevens te betreuren, indere scheepsongeval vond plaats bij Bredskaer Nocrd-Zweedsche kust. Het Finsche stoomschip dat van Kopenhagen op weg was naar Noord is aldaar gestrand. Toen een stoomschip van jdsstation te hulp kwam, was de „Anslo" reeds branding vergaan. Slechts drie man klampten tg aan het wrakhout vast. De overige zeven op- tn waren reeds verdronken. Aan boord van het ichip stierf er nog een, zoodat in totaal acht in zijn omgekomen. buurt van Gotenburg zijn twee kanaalstoomers «Ikaar gebotst Het eene schip is vergaan; de zingen konden worden gered. Sinds 23 dagen ten Deensche visschersvloot vermist Men vreest vaartuig met de vier opvarenden in de golven twenen. Tel. Een driemastschoener op.de kust geworpen. ibtvige storm heeft gisteren boven het Kanaal lEngelsche Zuidkust gewoed. Een groot aantal moest in de dichtstbijzijnde havens een toe- Imeken. Zelfs de grootste schepen ondervonden Overslaande zeeën maakten ieder verkeer «t-wegen onmogelijk. Een Fransche driemast- Ie is door den storm op de kust van Wales ge- la wrakgeslagen. Hat is met groots moeilijkhe- ~t de bemanning in veiligheid te brengen. In Jtïorelands zijn de rivieren bijna 3 M. gewassen i en straten staan onder water. In de Zui- Ittfschappen heeft het spoorwegverkeer ernsti- i ondervonden. Weer een bankoverval. ;en tegen 10 uur is te Maagdenburg in het de Rijksbank een brutale overval gepleegd, bode van een andere bank een bedrag van fr had afgehaald werd hij in het gebouw door aangesproken. Plotseling vielen zij hem •fden hem het juist ontvangen bedrag van De daders vluchtten uit het gebouw onmid- id door personeel van de bank. Een van de 610 gegrepen en aan de politie overgegeven wor- JW zijn pas is hij een Pool. In zijn bezit be- het geheele bedrag, dat gestolen was. De üder, vermoedelijk ook een buitenlander, is nog een griezelige ontdekking. fcokirchen aan de Roer is dezer dagen een lot een griezelige ontdekking gekomen. Toen ochtends aijn winkel binnentrad, ontwaarde hij troote ontzetting het lichaam van een man, bet valraampje van de buitendeur hing. De een worst om zijn nek, die klaarblijkelijk vooruitstekende punt was blijven haken en 's M bad dichtgeknepen. ^«Mzoek toonde aan, dat de doode een inbre- oie door het valraampje naar binnen was kch te goed had gedaan aan worst en andore i le den winkel lagen uitgestald en ver- MTor«i« te vluchten, zijn zakken volstopte met er ook een om zijn hals had gehangen. Bij *fer door het raampje te ontsnappen, ls HJutyk uitgegleden en gevallen, waarbij de ten uitsteeksel bleef haken en den man AARDBEVING IN JAPAN. heelt een hevige aardschok in het Hinfc Van Japan groote schade aangericht. rtJv^T°Jtp®vallen deden zich niet voor. Vol- IvwJ vAfschijnend blad zou eeu eilandje "•tnen zijn. Twee zwaar gewonden Woensdagmiddag ongeveer half zes heeft een personen auto, bestuurd door den heer Postma uit Assen en rij dende in de richting Utrecht, nabij het missiehuis St Jan te Soesterberg bij het passeeren van twee auto's een uit de tegenovergestelde richting komende auto aan gereden. De heer Postma ls zijn stuur kwijt geraakt, tengevolge waarvan hij tegen een boom reed. De bestuur der en een bij hem zittende dame, wier naam gisteravond nog onbekend was, werden zeer zwaar gewond aan het hoofd. Beide bekwamen een hersenschudding, terwijl een van hen een gebroken been opliep. Zij zijn in zorgwek- kenden toestand per ziekenauto naar het ziekenhuis De Lichtenberg bij Amersfoort overgebracht. De toestand van de beide slachtoffers was gisteren van dien aard, dat zij niet gehoord konden worden. De auto was zwaar beschadigd. Arbeiders te water. Gisteravond is een autobus met arbeiders uit Leeu warden, die werkzaam zijn bij de werkverschaffing te Veenwoude, nabij dit dorp in de vaart gereden. Door het stukslaan van de ruiten konden allen zich redden. Drie inzittenden liepen evenwel verwondingen op, waarvan twee van ernstlgen aard. Zij zijn naar Leeu warden overgebracht De chauffeur, die deze bus gewoonlijk rijdt was gis teren verhinderd. Zijn vrouw nam het werk over. maar al spoedig bleek, dat zij nog niet volleerd was in het besturen van een auto, met het bovenstaande gevolg. Tegen een boom. Gistepen slipte op den Heerenweg te Heemstede een auto tengevolge van den gladheid van den weg. De wa gen kwam in botsing met een dikken boom. De bestuur der, een koopman uit Hillegora, bekwam een gecompli ceerde enkelbeenbreuk en een hoofdwonde. Een mede passagier, eveneens uit Hillegom, kreeg Inwendige kneu zingen. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De auto zelf werd zwaar beschadigd. Knaap gedood. Gistermiddag heeft op den rijweg naar de Nieuwe Seruminrichting nabij het Westdorp en het begin van den Rotterdamschen dijk een aanrijding plaats gehad, welke den acht-Jarigen N. J. Hoogsteder, zoo meldt de Tel., het leven heeft gekost Eenige kinderen waren in het zand langs den weg aan het spelen ,toen een vrachtauto naderde. Plotseling stak d,e genoemde knaap den weg over, zonder uit te kijken. Het ventje liep tegen den auto op, waarna een der voor wielen hem over de borst ging. De dood trad vrijwel on middellijk in. Volgens verklaringen van getuigen treft den chauffeur geen schuld. De politie stelt een onder zoek in. Afkomstig uit de gestolen postauto. De Tel. ineldt: Gistermorgen om elf uur lag een schuit van de stadsreiniging in het water van de Hugo de Grootkade nabij de Nassaukaude te Amsterdam, ten einde drijvende voorwerpen met een groot schep net op te visschen. De aandacht van een der man nen werd plotseling getrokkeD door een grauwen zak die op 't water dreef. Hij haalde hem op en --... het bleek een der zakken te zijn, die uit den postauto op Maandagavond gestolen waren. De politie werd van deze vondst in kennis gesteld, en de zak werd naar het politiebureau Overtoom gebracht. De inhoud be stond uit een groot aantal drukwerken en brieven. Deze worden gedroogd en zullen daarna onderzocht worden. De zak met brieven van de bus van het bijkantoor Hobbemastraat ontbreekt nog. GEEN PRETTIG ONTWAKEN. Te Einighausen werd de dienstbode van de wed. M. wakker door het gerinkel van glasscherven. Toen zij van de slaapkamer wilde gaan. om te onderzoeken wat er aan de hand was. liep zij tegen een man. die haar met een hard voorwerp op het hoofd sloeg en in het gelaat verwondde. Op het hulpgeroep van de weduwe, die in hetzelfde vertrok sliep, sloeg de onverlaat op de vlucht. De po litie slaagde er nog niet in hem op te sporen. pasvervalschers geknipt. De politie te Weenen heeft den Duitschen Willy Klose en den Oostenrykschen communist Emmerith Kliewer gearresteerd, die men er van verdenkt passen en andere stukken vervalscht to hebben. Bij de huiszoeking in hun woning vond de politie een drukpers, formulieren en passen, doopbewijzen en iden titeitsbewijzen. Voorts chemisch en ander materiaal, dat voor de vervaardiging van vooral Duitsche stukken diende. De vervalschlngcn moeten op grooten schaal zijn bedreven. DE LANDBOUWCRISIS IN DENEMARKEN. De boeren willen geen belasting betalen. Naar de Berlijnsche correspondent vun het Hdbld. meldt, bevatten de Duitsche bladen een bericht uit Ko penhagen, dat wegens de weigering der Noord-Slees- wijksche Credietverecniging op het verzoek van den landbouw om een moratorium voor rente en aflos sing, de hoeren van Noord-Sleeswijk (Zuid-Jutland) besloten hebben de betaling van rente en aflossing alsmede van belastingen te weigeren. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. Weer groote winst voor de conservatieven. De Engelsche gemeenteraadsverkiezingen zijn nu ook achter den rug en evenals bij de verkiezingen voor het parlement, zijn de Labourcandidaten met de kous op den kop thuis gekomen. De netto-winst der conservatieven bedroeg 187 zetels, die der liberalen 12. die der onafhankeüjken 11. De arbeiderspartij verloor 210 zetels en won er geen enkele. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdagavond 7.30 uur. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler, secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden op verzoek van den Voorzitter na een kleine wijziging goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter doed de navolgende mededeelingen: Dat op 16 October te Alkmaar een vergadering is gehouden inzake een districtsschoolartsendienst, doch dat nog geen definitief besluit is genomen, daar dit wacht op een bespreking van het gemeentebe stuur van Alkmaar met de afd. Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Van Ged. Staten een circulaire, waarin wijziging voorgesteld wordt van de bouwverordening betreffen de de woningwet. De termijn van beroep wordt op voorstel van B. en W. op 1 maand vastgesteld. Geen directe maatregelen tegen de werke loosheid. B. en W. zullen paraat blij ven. Van de 3 samenwerkende landarbeidersbonden is een adres ingekomen met verzoek om werk te ver schaffen aan de tegen werkloosheid verzekerde arbei ders tegen een dagloon van f 3 per dag. Gevraagd wordt baggerwerk te verrichten of bij gebreke van voldoende werkgelegenheid een steunregeling in te voeren De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar hier nog geen werkeloosheid heerscht. De heer Kooij is er voor, om dit onder oogen te zien, daar het vrij zeker is, dat er over een maand wel werkeloosheid zal heerschen. De Voorzitter zegt, als de toestand zich wijzigt, dat B. en W. met een voorstel zullen komen, ook naar aanleiding van dit adre6. Het is hier zoo, dat de tuinbouwers niet meer in staat zullen zijn te betalen, hoewel er voldoende werk is. De heer Kooij zegt dat het een jaarlijksch verschijn sel is. dat zoodra de kool thuis is, er werkeloosheid ontstaat. De heer Kwadijk sluit zich bij den heer Kooij aan. Wij dienen klaar te zijn, zegt spr., als de werkeloos heid optreedt. Spr. wijst op de regeling in St. Pan- cras, waarbij ook do tuinbouwers gebaat zijn. Als de werkeloosheid optreedt over een maand, kan het nog wel twee maanden duren eer er een steunregeling tot stand komt. De heer Schrijver zegt, in principe mee te kunnen gaan met hetgeen de heeren Kooij en Kwadijk voor stellen. Als de werkeloosheid intreedt moet er een regeling zijn. Spr. vraagt zich af. of B. en W. wel vol doende beseffen wat het zeggen wil als men werke loos is. Dan kan men geen maand, geen week en geen dag wachten. Spr. hoopt dat B. en W. binnen korten tijd met een voorstel zullen komen. Wethouder Barten zegt, er ook voor te zijn( dat er een regeling gemaakt wordt. Spr. 9telt voor dat B. en W. in de volgende vergadering met een voorstel zul len komen. De heer Duijves zegt met het voorstel van den heer Barten mee te kunnen gaan, daar spr. ook werkloos heid ziet aankomen. De Voorzitter zegt dat hier geen werkloosheid is, doch dat er een andere factor is waarbij een regeling gemaakt zal moeten worden welke de tuinbouwers in staat stelt arbeiders te werk te stellen. Spr. zegt toe in de volgende vergadering nadere mededeelingen te doen. Weth. Ootjers is voor het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het is spr.'s vaste overtuiging dat er spoedig hulp voor de tuinbouwers zal komen en dus ook werkgelegenheid. B. en W. zullen echter paraat zijn in deze. Aldus wordt besloten. Van de heeren Rut«en en van Exter te Zuidschar- woude is een adres ingekomen inzake de overname van een gedeelte Oosterstraat door de Gemeente. Door adressanten wordt voorgesteld dat hunnerzijds hij het perceel Huigen een rioleering gemaakt wordt, en bij het perceel Prijs door de Gemeente of Woning- bouwvereeniging. Door B. en W. wordt voorgesteld het raadsbesluit van de vorige vergadering te handhaven en de straat dan alleen over te nemen als twee riolen door adres santen gelegd zijn. Aldus besloten. Bëgrooting Lichtbedrljven, Burgerlijk Armbestuur en Gemeentebegrootlng. De Voorzitter deelt mede dat de diverse begrootin gen zijn nagezien door een commissie bestaande uit de heeren Duijves, Kansen en Kwadijk. Voorzitter vraagt of er ook leden zijn welke alge- meene beschouwingen wenschen te houden. De heer Schrijver zegt 52V2 «ur geleden een af schrift van de begrooting thuis te hebben gekregen. Evenals de commissie bij het nazien der rekening van de Lichtbedrijven aanmerking hebben gemaakt, heeft op het ter inzage verstrekken aan de leden, is spr. van meening dat een tijd van twee dagen te kort is om voldoende de begrooting na te zien. Spr. stelt voor de begrooting in een volgende vergadering te behan delen, op zijn vroegst over 7 dagen. De Voorzitter zegt onder elgemecne beschouwingen iets anders te verstaan. De heer Schrijver zegt juist hierdoor de algemeene beschouwingen achterwege te zullen laten. De Voorzitter zegt toe het volgende jaar rekening mee te zullen houden. Spr. merkt nog op dat de be grooting 14 dagen geleden is aangeboden en van dien tijd af ter inzage is geweest. De lieer Schrijver handhaaft zijn voorstel dat ech ter niet ondersteund wordt. De postgewijze behandeling. De heer Kwadijk adviseert namens de commissie tot goedkeuring van de diverse begrootingen. De Voorzitter dankt den heer Kwadijk voor zijn rapport namens de commissie uitgebracht. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld op f 3221.60,/2-. De bëgrooting van de Gem. Lichtbedrijven wat be treft het gasbedrijf op f102060.— en f22474.—. wat betreft het electrisch bedrijf op f84610.— en f5445.—. De salarissen van burgm., socr. en gom. ontv. Een verzoek aan Ged. Staten om tot salaris verlaging over te gaan. Bij dc post salarissen brengt Weth. Barten ter sprake het voorgestelde wetsontwerp waarbij voorgesteld wordt de ultkeering voor de salarissen van burgemeester, sec retaris en ontvanger met 3 pet. te verminderen. Spr. zegt dat het niet mogelijk was om hierover in het college van B. en W. te spreken daar het wetsvoorstel pas ls inge diend. De heer Kansen zegt hier ook aandacht aan geschon ken te hobben, daar het een tamelijk bedrag ls. Wat do jaarwedde van den Gem. Ontv. betreft, gelooft spr. dat dit meer dan ruim betaald is. De Voorzitter zegt jammer genoeg niet voorbereid to zijn op hetgeen door den heer Barten ter sprake is ge bracht. Spr. zegt dat de raad de jaarwedden zelf niet kan verlagen doch wel aan Ged. Staten het verzoek tot verlaging kan doen. Spr. zegt verder dat er eigen lijk geen reden is dit te doen. omreden Ged. Staten da salarieering zelf kort geleden hebben vastgesteld. De heer Kooij zegt er eenige jaren geleden voor te zijn. geweest om de salarissen te verhoogen. doch spr. stelt thans voor. afgezien van het wetsontwerp, de salarissen met 5 pet te verlagen. De heer Kansen stelt voor de presentiegelden der raadsleden te verlagen. De Voorzitter zegt dat de presentiegelden eerder ver hoogd zullen moeten worden. De heer Duyves meent dat ook de tijd voor verlaging ls gekomen. Spr. stelt voor de salarissen van burgem. en secr. met 5 pet en het salaris van den gem. ontv, met 10 pet te verlagen. De Voorzitter stelt voor alvorens een besluit te nemen dit goed in overweging te nemen. Weth. Ootjers zegt dat dit punt niet ten onrechte aan de orde komt Spr. steunt het voorstel van den heer Duijves doch wil aok adhaesie vragen aan de andere ge meenten. Spr. meent dat er iets gedaan moet worden en daar de regeering zelf het voorbeeld geeft moeten wij hierin volgen. De Voorzitter ontraadt ernstig zich tot andere gemeen ten te wenden daar iedere gemeente het best op zich zelf beoordeeld kan worden. Spr. wyst nog op de actie die de gemeente Harenkarspel gevoerd heeft en welke geen resultaat opleverde. De heer Kwadijk zegt er niet in mee te kunnen gaan hetgeen voorgesteld wordt. De consequentie brengt met zich dat het gemeentepersoneel dan zal volgen. Spr. is van meening dat deze salarissen niet te hoog zyn. Spr. wenscht de houding van Ged. Staten af te wachten. De t\jd is nu slecht, doch over een half jaar kan het wel weer iets beter zijn. De heer Schrijver zegt er ook niet voor te zijn om tot salarisverlaging over te gaan. Om een adres te zenden aan de andere gemeenten ligt niet in de lijn van het college van B. en W. daar meermalen gezegd ls geen adhaesie te betuigen als het niet van de Ver. van Ne- derl. Gemeenten komt De Voorzitter zegt dat het niet opgaat om te zeggen dat zij, die wel een Inkomen hebben, het ook slechter moeten hebben. De salarissen zijn hier niet te hoog. Het voorstel van den heer Duyves om te verlagen met resp. 5 en 10 pet. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men, tegen stemden de heeren Barten, Kwadijk en Schrijver. Het voorstel van den heer Ootjers om te adresseeren aan andere gemeenten wordt eveneens aangenomen niet 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden d* heeren Kansen, Kwadk en Schrijver Besloten wordt verder om toe te treden als lid van den Prov. Brandweerbond, waarvoor een post op de begrooting wordt uitgetrokken. Bij den post Wijkverpleging van het Witte Kruis, waarvoor f 300 ls uitgetrokken, verklaart de heer Duij ves hier tegen te zullen stemmen, omreden de R.K. hier buiten gehouden zijn, wat spr. zeer onrechtvaardig vindt Spr. stelt voor dat over het jaar 1931 door het Witte Kruis over 10 maanden de subsidie voor de tweede zuster wordt teruggestort. In stemming gebracht wordt de post gehandhaafd met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Duijves en. Schrijver. Bij den post kosten voor Gymnasia ad f 300 zegt de heer Kansen, dat de ouders van den leerling wicn dit betreft, dit best zelf kunnen betalen. De Voorzitter zegt dat dit in de Wet ls vastgelegd en da de bijdrage niet voor de ouders is doch voor de kosten voor de instandhouding van het Gymnasium- Bij den post Vrijwillige Landstorm ad f 10 wijst c» heer Kwadijk op het Dagbladpetitionnement voor ent wapening. De consequentie eischt, hiervoor geen gelden moer te voteeren. De Burgerwachtsub3idic werd door de linksche fracties geschrapt enspr. steit voor ook zeden post te schrappen. De Voorzitter zegt dat het een moreelen steun bctee- kent voor de Vrijw. Landstorm. Ingeval van een oproe rige beweging moet er handelend worden opgetreden. De heer Kwadijk zegt dat de Vrijw. Landstorm er ls in het belang van het kapitalistische stelsel. Het groot ste gedeelte der arbeiders heeft deze instelling met noodig. De Voorzitter zegt dat het principe eischt dat dan ook de politie ontwapend wordt. Het voorstel wordt niet ondersteund en de post dus gehandhaafd. De heer Kwadijk vraagt inlichtingen over de finan- cleele verhouding tusschen Rijk en Gemeente zooais deze hier het vorige jaar is aangenomen. Spr. wijst nog op de onbillijkheid van de belastingklasse voor de lagere inkomens. De begrooting wordt hierna vastgesteld wat betreft den gewonen dienst op f 115592.91 Vs en wat den kapi- taaldienst betreft op f 265.87. Uit protest tegen de verleende subsidie voor de wijk verpleging aan het Witte Kruis en ook omdat de be grooting niet eerder bij de leden ter Inzage is bezorgd, stemmen de R.K. leden Duijves en Schrijver tegen de begrooting. Rondvraag. De heer D. Kansen zegt de volgende vergadering met een voorstel te zullen komen om de presentiegelden en de Wethouderssalarisen te verlagen. De heer Duijves vraagt of er ook een verordening bestaat tegen de snelheid van het varen. De Voorzitter antwoordt dat de Banne een verorde ning heeft in deze en er geen gemeente-verordening bestaat Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1