'eer spoedig in het land. HET BLIJFT SPOTGOEDKOOP. it jaar zullen wij voor onze adverteer- ers hun St. Nicolaas-reclame zoo aan- rekkelijk en goedkoop mogelijk maken. n Terug tot den ruilhandel? CoracL sn. )e bijzonder lage prijs behoeft zeer zeker voor niemand meer een beletsel v Ie zijn, om van deze extra aanbieding gebruik te maken en op de meest billijke en beslist afdoende manier met SUCCES de aandacht op zijn artikelen vestigen. Volgens nevenstaande grootte (bij minstens 2 maal plaatsing) kunt U zich reeds van een zeer goed plaatsje verzekeren. Voor grootere ruimten worden de prijzen naar evenredigheid berekend, maar mstr» Ut*Ps elk»* Ofd'O) DE EEUWIGE KRINGLOOP: pRAEHISroRISCHE METHODEN WEER MODERN! Door JAMES HENDERSON. indernoü onder die t ken aa met •sica zal er cpi eren. M De geheele moderne handel, alle geldverkeer, alle nationale en alle wereldeconomie komt oorspronkelijk roort uit de eerste zakelijke transactie, die de mensch beeft gedaan en die waarschijnlijk bij de o»r- jnenschen bestond uit het omruilen van een strijdknots tegen een berenham. De eerste handel, het overgeven van een voorwerp van waarde aan een ander tegen betaling in natura is het begin van ons tegenwoordige economische stelsel. Ofschoon men den oertoestand v»n ons huidige stelsel nauwelijks kan terugvinden, is en blijft het niets anders dan ruilhandel. Er is alleen dit verschil, dat in den loop der eeuwen het geld erbij ii gekomen, het geld is een ruilhandel geworden. Het iwsartepunt werd steeds meer verlegd van de waren oaar het geld, dat daardoor langzamerhand een toon- ungevende factor in de moderne economische samen- kring werd. jiet het schaarscher worden van het geld in den al- krlaatsten tijd de oorzaken hiervan willen wij thans onderzoeken zijn ook de plannen en voorstel en. om het geld aan den wereldhandel te onttrekken, tee'lvuldiger geworden. Men wil weer torugkeeren lot je internationale warenuitwisseling, het geld uitscha pen. Een juiste richtlijn, een consequente theorie kan Ben echter nog niet in het gewirwar van thans ont baren. En tóch leven wij op het oogenblik in een tijd, jie zich noodgedwongen vrijmaakt van het geld ais Staalmiddel (omdat het er eenvoudig niet is) en voor lopig terugkeert tot het primitieve handelssysteem bd onze voorouders. Schilderijen tegen levensmiddelen- iTeekenend voor de onrust onzer dagen is het feit, dezer dagen een Duitsche groep kunstenaars bekend ikte, dat zij haar schilderijen slechts afstond in ruil voedingsmiddelen, kleeren en andere producten I landbouw of nijverheid. Deze wijze van ruilhandel, [erbij een sparen, een opzijleggen van betaalmiddelen f eventueel komende slechte tijden niet mogelijk is, [echter niet algemeen weer ingevoerd kunnen wor- Wanneer echter de tegenwoordige crisis in het eco- jcalsche leven aanhoudt of zich verscherpt, zullen y- erop moeten rekenen, dat zakelijke transactiss in «ten stijl uitsluitend op den basis van het ruilver- ir zullen kunnen geschieden. Een begin in dit op- jcht, waarover nog uitvoerig zou kunnen worden ge broken, is reeds gedaan. De grenzen tusschen den ab- tfiten ruilhandel en den absoluten verkoop van waren tijen contant geld kan men tegenwoordig nauwelijks meer van elkaar onderscheiden, zij zullen echter duide lijker worden, hoe minder geld liquide betaalmidde len van alle soort de wereldhandel bezit De eerste groot-kapitalisten- De eerste voorvechters van dit idee van een (niet geheel absoluut) ruilverkeer met waren zijn merkwaar digerwijze lieden, welke men gemeenlijk met den naam van groot-kapitalisten pleegt aan te duiden. Zij gaan uit van de gedachte, dat het op den duur een onhoudbaren en ondrageltjken toestand is, als aan den eenen kant de bezitters van de kolenmijnen geen afzetgebied voor hun producten meer kunnen vinden, terwijl er aan den anderen kant in Noord-Oost-Canada en in het Zuidelijk gedeelte van Zuid-Amerika menschen wonen, die van de koude omkomen, terwijl zij tegelijkertijd enorme voorraden tarwe vernietigen, omdat niemand die kan koopen! De eerste ruilhandel- De eerste ruilhandel van grootschen omvang, zooals in eeuwen niet is voorgekomen, zal nu binnenkort plaats vinden. Door bemiddeling van Dondensche en Hamburgsche kooplieden zullen Duitsche kolenmyuen een zekere hoeveelheid kolen naar Canada verzenden, terwijl Canada als tegenprestatie tarwe aan Duitsch- land zal leveren. Daar de kolenmagnaten hun schulden niet met tarwe kunnen betalen, krijgen zij van de makelaars wissels, die zij kunnen disconteeren en waardoor zij dan het voor loonultkeeringen benoodlg- de geld kunnen krijgen. De Canadeesche partners van deze merkwaardige transactie krijgen voor hun graan ook wissels, waar mede inlossing op dezelfde wijze als in Duitschland ge schiedt. Het spreekt haast vanzelf, dat dit slechts een proefneming is, waarvan men den afloop zal moeten afwachten. Dat bij deze proefneming juist kolen en graan de hoofdrol spelen, is slechts een toeval. Op het oogenblik zijn ook onderhandelingen gaande over den ruil van Brazlliaansche koffie tegen industriepro ducten. Deze onderhandelingen geschieden merkwaardi gerwijze door dezelfde Dondensche en Hamburgsche makelaars, die ook de graan-kolen-ruilbandel tot stana hebben gebracht. Specialisten In „directe ruilhandel"- Wij zullen er dus wel rekening mee dienen te houden, dat onder den druk van de tegenwoordige wereld crisis en de daarmede verbonden verandering in het geheele economische leven een geheel nieuwe, tot nu toe onbekende soort kooplieden zal ontstaan, de „specia listen voor directe ruilhandel". Hun taak zal het zijn, den ruilhandel van zulke waren te bevorderen, die !n de betrokken landen niet of bijna niet aanwezig zijn, en daardoor bij verkoop geen moeilijkheden onder vinden. Het is natuurlijk denkbaar, dat de regeering van de verschillende landen dit streven dat niet vrijwillig maar door den nood gedrongen is ontstaan zullen ondersteunen. Want slechts op deze wijze kan men op het oogenblik de productie van de verschillende bran ches in stand houden, zonder dat men nieuwe kapita len behoeft aan te spreken of voorraden tegen afbraak- prijzen van de hand behoeft te doen. Bovendien heeft Op de pof. Poffen is een slecht werk. Voor allebei partijen: voor hem die koopt op de pof zoo goed als voor hem, die op de pof levert. We denken niet aan poffers, die van plan zijn nooit te betalen. Dat zijn misdadigers, een soort die ven, die stelen op een bijzondere manier Ook hebben we niet op het oog die geregeld en trouw betalen al gaat lat niet volgens het systeem: boter b ij de v i s c h, doch om de week of per maand. Heelemaal in orde is dit ook al niet, want wie zoo betaalt, is altijd achter: het week- of maand loon moet dan immers dienen om te betalen wat reeds verbruikt is. Bedenkelijker wordt het, als men teert op wat de volgende oogst zal opbrengen. Op wat de volgende séizoen-visseherij de teelt zegt men dan wel zal opleveren, of een karwei, of de aandeelen in een of meer ondernemingen. Loopt het mis, valt het tegen, dan zit men meteen diep in de schuld en zucht daar soms jaren onder, net als hij die leverde. Is hier van slechtheid sprake? Niemand die dit zal willen beweren Het is veel al een ingekankerde gewoonte, die in normale tij den geen ernstige gevolgen heeft, doch die in da gen van malaise noodlottig wordt. Bovendien moet nu in menig gezin gepoft worden, waar men het anders niet gewoon was: er is geen geld en er moet toch geleefd worden! Voor dat moeilijke karwei, om den bakker, den kruidenier enz. te zeggen, dat er niet direct betaald kan worden, draait natuurlijk meestal moeder op. Een eerste week, ecu eerste maand gaat dat nog zoo wat, al moet men zich zelf natuurlijk geweld aan doen. Het is niet zoo gemakkelijk om tegenover derden te erkennen, dat het bergafwaarts gaat, ook al is er van schuld in de verste verte geen sprake. Het ligt nu eenmaal in onzan volksaard oin niet met onze ellende te koop te Ioopen. Wat hebben anderen er mee te maken, dat onze portemonnaie wanhopig plat is? Het is een zee van ellende, van armoede, die in alle stilte wordt geleden en waarvan alleen de le veranciers door hun geringere ontvangsten en hun verminderden omzet eenig idéé hebben. Onderwijl loopen echter ook zij vast. De grossiers geven crediet en misschien ook wel wat extra uit stel van betaling Alles grijpt echter in elkaar en er is maar één middel dat baten kan: als de klanten van den dorpswjnkelier werk hebben of de produc ten van hun land kunnen verkoopon of een rede lijke kans krijgen, dat er straks weer wat te v c r- koopen zal zijn. dan gaat de molen weer regelma tig draaien en komt er een begin van ontspanning Zoo zijn we weer aan hetzelfde adres, dat wij reeds zoo dikwijls aanwezen: werk en instandhou ding van de levenskrachtige bedrijven. Geeft men aan dit adres: ni e t thuis, dat wil zeg gen, kan het aangegeven middel niet worden toege past, dan is de eenige uitredding: steun. Geleefd moet er immers worden, maar het maakt een enorm verschil hoe voor den mensch persoonlijk, doch ook voor de maatschappij. deze wijze van ruilhandel nog dit voordeel, dat voor Im port-artikelen geen geld meer naar het buitenland vloeit, maar dat het daarvoor betaalde geld In de zakken van de binnenlandsche industrie terecht komt. Waarbij na tuurlijk niet mag worden vergeten, dat dit alles sleohta een door den nood ontstane hulpmethode Is, om over de moeilijke tijden heen te komen en te voorkomen, dat nog meer bedrijven worden stilgelegd of dat nog meer oogs ten vernietigd worden. De meeningen nog zeer verdeeld. In de kringen van de Industrie en den handel zijn de meeningen over den terugkeer naar den ruilhandel nog zeer verdeeld. Als juist heeft men de zienswijze erkend, dat ruilhandel in het verkeer van de verschillende in- dustrlegroepen onder elkaar, dus van grondstoffen te gen industrieproducten binnen hetzelfde land. niet mo gelijk is. Tegelijkertijd eohter heeft men erkend, dat deze terugkeer op het oogenblik de eenige mogelijkheid is tot instandhouding en uitbreiding van de relaties in den wereldhandel. Teekenend is het, dat pogingen, om waren zonder goudbetalingen te ruilen met een ander land, op het oogenblik in Polen worden gedaan. Bij Polen gaat het er om voor zijn landbouwproducten, voor kolen en erts een afzetgebied te vinden. En men denkt er nu over, zonder rekening te houden met bestaande of nlet-be- staande handelsverdragen, aan Duitschland voedingsmid delen af te staan en daarvoor maahlne's in te voeren. Ook hout wil men op deze wijze tegen het een of an dere product met andere landen rullen. Slechts een tijdelijke uitschakeling van het geld-vorkeer? Werden al deze plannen werkelijkheid en werden al deze zaken afgesloten door bemiddeling van kooplieden, die zich met deze ons zoo vreemd geworden materie ernstig bezighouden, dan bevinden wij ons niet meer op den terugweg naar den ruilhandel, maar dan zijn wtf reeds bij den ruilhandel aangeland. Of dit een stap te rug Is in den ontwikkelingsgang der menschheid, kun nen wij thans nog niet beoordeelen; het is echter niet aan te nemen. Want de terugkeer tot den ruilhandel op eenigszins groote schaal en met totale uitschakeling van het geldverkeer kan niet van biyvenden aard zijn, maar sleets een tijdelijke toestand, die er toe zal dienen, de betrekkingen der wereldeconomie en wereldhandel ge durende de verscherping van de crisis niet te laten in slapen en die verder vóór alles ten doel heeft, do zin- nelooze opeenhooping of zelfs vernietiging van levens middelen te voorkomen, terwijl op een ander gedeelte van de aarde honderdduizenden verhongeren. Een oplos sing kan door het ruilverkeer natuurlijk niet ontstaan, omdat een vergrooting van de koopkracht in geen der daaraan deelnemende landen zal volgen. Ondanks dót blijven de pogingen om den ruilhandel wederom in te voeren een zeer interessant feit en een bijzonder ken merkend verschijnsel van onzen gehavenden tijd. v(Nadruk verboden). Franse» COLAAS sjjB^ Iedere zakeman, ook Koek. en Banketbakkers, Slagers, Sigarenwinkeliers, Fruithandelaars, kortom ieder- een, kan voor St. Nicolaas-reclame hiervan gebruik maken. *#kken op tot het nemen van een proef. - Het kost niet veel en het zal U tot voordeel strekken. Ter grootte van dit vakje f 2.50 Per keer

Schager Courant | 1931 | | pagina 7