DE LANGENDÏJKER GROENTENVEÏLINGEN. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Noodlottige brand in Brussel. Huuröersstaking te Peckham. Geen autobusdienst Den Helder—Amsterdi»! De overval te Schipliiil'j NIEUWE N I EDO Ti P NIEUWE NIEDORP. (Langerdi.) In de Vrijdag j.1. gehouden Ouderavond in de O.L.S. alhier, werd besloten, evenals andere jaren, ook dit jaar weer een St. Nicolaasfeest to organiseeren. 'l evens werd besloten zooveel mogelijk ouders op te wekken deel te nemen aan de p.otest-meeting tegen de wet-Terpstra, die te Hoorn gehouden zal worden. Is de deelname groote, dan zal een bus gehuurd worden. Aan den cursus herhalingsonderwijs in de O. L. School alhier, wordt door 12 leerlingen dee genomen. BARSINGERHORN Naar wij vernamen zal het Sint Nicolaasfeest voor de jeugd, evenals voorgaande jaren, wederom worden gehouden in de zaal van den heer De Graaf. De Ou dercommissie heeft daartoe ook nu de noodigc stap pen gedaan, terwijl voor het verkrijgen van het ge d bij de ingezetenen met lijsten zal worden gecirculeerd. Wij twijfelen niet of voor dit mooie kinderfeest zal wel groote belangstelling bestaan en op de medewer king der ingezetenen zal ongetwijfeld gerekend kun nen worden. L A N G E N D IJ K ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat in het Café Fortuin alhier een Biljartclub is opgericht. Het doel is, wederz jd. che wedstrijden met andere clubs te houden. Secretaris is de heer C. Kuilman alhier. Aan 15 tuinbouwers is de vorige week de toeslag uitgekeerd, zooals die is vastgesteld n.a.v. het doo. den gemeenteraad genomen besluit tot steun aan d tuinders. We vernemen echter, dat nog anderen, niei in de steunregeling opgenomen, zich hebben aange meld. De I.angendijker KoJfbond, omvattende de 6 be staande Kol (sociëteiten aan Langendijk, h'eft be lo ten, dezen winter weer wedstrijden te organiseeren in den zin ais vorige jaren. Men deelde ons mee, dat de eerste klas clubs van (i kolvers van iedere vereeniging op 20 November a.s. haar eerste rondte zullen spelen. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere predikant, bij de Chr. Geref. Gem. te Baarn, de Weleerw. heer J. de Bruin, heeft emeritaat aangevraagd. Ds. J. Drenth. predikant der Chr. Geref. Kerk, heeft voor het beroep naar gelijke gemeente te Schie dam, bedankt. Op den onlangs te Alkmaar gehouden schietwed strijd van het Verbond Alkmaar v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm, werd de le prijs, zijnde%een zilveren wi - selbeker uitgeloofd door den voorzitter van den Land storm van 't Verbond, gewonnen door de afdeeling Broek op Langendijk met 145 punten. De beker moet driemaal achter elkaar door dezelf de afdeeling gewonnen worden, waarna hij het eigen dom der betrokken afdeeling wordt. Maandagmiddag jl. geraakte al spelende het 4-ja- rig zoontje van den heer C. Kaas in de ringsloot. Door het geschrei van een vriendinnetje op den kant, werd de aandacht gewekt van de bewoners aan de overzijde, door welker hulpgeroep de echtgenoote van den heer P. Koedijk ijlings toeschoot en het geluk mocht smaken de kleine van 'n wissen dood te redden. \V I E R I N O E N De dienstplichtige P. C. I.uijt van de lichting 1931 ts bij ministerieele beschikking voor goed vrijgesteld van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. Blijkens het dezer dagen verschenen verslag over 1029 en 1930 van de Adviescommissie der Noordholl. Gem. voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen bedroeg het aantal door de commissie uit de gemeen- te Wieringen behandelde plannen in 1929 73 en in 1930 65 (1928 45). In Provinciaal Bind no 87 van Noordholland is op genomen het besluit van de Prov. Staten, waarbij is vastgesteld het Aanvullend Reglement. Tot de daarop voor tijdelijk opgenomen wegen behoort de weg Den Oever Stolpen met zijtakken), met een to tale lengte van 32.80 K.M. In een dezer dagen gehouden vergadering is opge richt de Wieringer Bestuurders Bond (federatie van besturen der moderne vakbonden). De bond omvat de besturen der plaatselijke afdeelingen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Landarbeidersbond, Centr. Ned. Ambtenarenbond en Bond van Ned. On derwijzers, welke samen ruim 300 leden tellen. Het bestuur van den W.B.B. bestaat uit F. Bontkes, voorz., B. A. Bons, secr., J. A Siesling, penningm., C. v. d. Slikke en 11. Moes, leden. J.V.O.-berichten. Voor de leden: Donderdag kwart over acht meisjeszanggroep te Oosterland; Vrijdag half acht gymnastiek school H'hoef; Zondagmiddag in de Vonk repetitiemiddag (34 uur dansrepetitie, daarna liedjes, enz.) Voor de adspiranten deze week geen gymnastiek. Donderdag zeven uur bijeenkomst voor groep 1 te H'hoef en voor groep III te Westerland. De leden van groep II krijgen nader bericht over tijd van bijeen komst. Zondagmiddag half drie bijeenkomst in de Vonk. o.m. voor repetitie. In verband met de voorbereiding propaganda-avond worden zoo mogelijk alle leden en adsp. verwacht. Naar wij vernemen, zal a.s. Woensdag in het M.U.Z. sociëteitslokaal te Den Oever worden ver toond voor genoodigden de gewijzigde M.U.Z.-film, opname Mullens. A N N A P AU L O U' .V A VAN EWIJCKSLUIS. Zaterdagavond hield de Sociaal-Democratische Vrou wenclub, afd. Anna Paulowna, in het lokaal van den W. Waiboer een openbare vergadering, waarbij de Ar- belders-Zangvcreeniging „De Stem des Volks" hare me dewerking verleende. De Voorzitster, mevrouw SwiertsVoorthuijzen, open de met een kort inleidingswoord, waarbij zij de luop uitsprak, dat deze avond voor de S.D.A.P. en voornam*, lijk voor de S.D. Vrouwenclub vrucht zou mogen dra gen en gaf daarna de „Stem" gelegenheid een paar nummers ten gchoore te brengen. Vervolgens werd aan Mcj. Van Andel van Amater dam het woord verleend, die begint met er op te wij zen, dat dit jaar de zinspreuk voor den '„Vrouwendag" is: „Niet met de waan - n der barbaren, doch met het wapen van den geest" welk verband zij wijst op den grooten invloed, die van een goede Pers kan uitgaan, omdat deee er veel toe kan bijdragen, dat ie geest gescherpt wordt Vooral het lezen van de begrootings- debatten, zooals deze de laatste weken in de Kamer zijn gehouden, kan daartoe veel bijdragen. Met deze inleiding is spreekster meteen midden in haar betoog aangeland, want via deze begrootingsdebat- ten, waarbij spr. speciaal de aandacht vestigt up den loondruk, die de Regeering op verschillende wijzen tracht uit te oefenen, komt zij tot het werkloozenvraag- stuk, dat vooral in dezen tijd een zoo bijzonder eri stig karakter aanneemt. Ons land toch zal dezen winter ver moedelijk 200.000 werklooacn tellen, wat beteekent, dat ongeveer 800.000 menschen in ons land zullen zijn aan gewezen op werkloozen-uitkeering of steun. Dat het vrijwel overal eender ia kan worden afgeleid uit het feit, dat het totaal aantal werkloozen van tien der bij het V.V.V aangesloten landen, waar hiervan aanteeke- ning wordt gehouden, thans reeds het ontstellende cij fer van 15.000.000 heeft bereikt. De zee van ellende, welke hiervan het gevolg is, wordt daarna aan de hand van de La Bella, secretaris van het N.V.V., in het licht gesteld? Zijn die menschen te veel op de wereld? vraagt spreekster. Is de aarde niet rijk genoeg ook voor beu? Werd er niet voortgebracht alleen om de winst, doch naar behoefte, dan zou er van alles voldoende zijn en zouden geen kinderen honger behoeven te lijden, terwijl de voorraadschuren vol zijn. In het algemeen zien echter de menschen wèl het crisisverschijnsel doch slechts dat alleen, en ziet men de menschen, die er van afhanke lijk zijn, niet. Ieder dient zich dus de noodige kennis te 'ergaren en den geest te scherpen, zonder kennis toch kan niets worden verkregen Want de sociaal-democraten willen niet den chaos of het geweld, maar de orde ning en daarvoor is kennis der maatschappelijke ver houdingen eerste vereischte. Ook voor de vrouwen geldt dit, want niet alleen met het gevoel, doch ook planmatig, dus verstandellja, zullen de vrouwsn aan deze ordening moeten medehelpen. Vele vrouwen zijn echter nog te lauw en te gemakke lijk, doch ook zij zullen er toe moeten worden gebracht, zelf te kunnen oordeelen. zonder daarbij haar stem van anderen, vooral van haar man, te laten afhangen. Zij zijn, mede verantwoordelijk voor de gekozen vertegen woordigers, zij voelen ook mede (en bij salarisverlagingen of 226. De jongen dreef verder naar het zuiden, De wind voerde hem weer mee, Zag Griekenland en het eiland Creta. Met zijn bergen in de zee. Eindelijk kwam hij over Egypte, Zag de pyramiden, groot en stijl. Zag het hoofd der sphinx zoo reusachtig, Zag de oevers van den Nijl. 227. De man had zijn pet opgehangen. Ging rustig zitten In een stoel. Dacht: Na zulk een Jacht op den Jongen, Ik me hier wel kalm voel. Hij keek rustig rond In den winkel, En zijn hoofd stond heelemaal scheef. Hij wou tenslotte ook wel weten. Waar die vent met zijn scheerkwast bleef. zeker nog méér dan de man) de nadeelen van reactio naire besluiten. Spreekster noemt daarna nog verschil lende onderwerpen, als het onderwijs, de sociale wetge ving, de werkloosheidsregelingen enz., waarbij het be lang der vrouw ten nauwste is betrokken, om te betoo- gen dat de vrouw even groot belang heeft bij een om vorming der maatschappij, als dat met den man het geval is. Die omvorming kan echter 3lechts geleidelijk worden voltrokken, zij zal zich echter te vlugger voltrekken naar mate de vrouw zich in den maatschappelijken strijd naast den man schaart Ook het ontwapeningsvraagstuk zal daardoor te eer der kunnen worden opgelost. De groote vraag is daarbij niet, of wij direct oorlog zullen hebben, maar of wij in staat zijn den oorlog te verijdelen. Spr. werkt dit nader ut. Waar Staat en Maatschappij zich dus bemoeien met de vrouw en het gezin, heeft de vrouw, de moeder van het gezin, dus zeer zeker een belangrijke plaats te ver zorgen. Te velen blijven daarbij staren op hun eigen kleine kringetje, hoewel haar taak is ook geestelijk en maatschappelijk mee te geven en naast de gezinstaak ook de maatschappelijke te behartigen. Minder onverschil ligheid dus en meer belangstelling voor de algemeene zaak dient er te komen. Spreekster wekt daarom de aanwezige vrouwen op zich meer aaneen te sluiten en zich geestelijk te bekwamen voor de groote taak, die de vrouwen wacht, want de socialistische maatschappij zal moeten worden opge bouwd op de kameraadschap van den man en de vrouw De door de eeuwen heen onderdrukte vrouw heeft in het kapitalistische stelsel wèl haar plaats op de arbeids markt weten te veroveren, doch alleen de socialistische maatschappij zal haar bevrijden. Bezield door het groote geloof, dat ééns het socialisme zal komen over allen, zullen dus ook de vrouwen mede dienen te zijn de scha kels tusschen wat was en wezen zal. Luid applaus. Na eene kleine pauze, die benut werd door de ver koop van bladwijzers ten bate van de kas der Vrou- wenclub, gaf de zangvereeniging nog enkele zeer goed gezongen nummers, waarna de Voorzitster de vergade ring met een woord van dank voor de genoten belang stelling sloot. Zij sprak daarbij tevens de hoop uit, dat het gehoorde aanleiding zou zijn, dat het ledental van de Vrouwenclub met meerdere zou groeien. Tijdens de vergadering gaf zich reeds één lid op, voor do afdeeling der S.D.A.P. Slapte aan de veilingen drukte op de ak kers en by de boeten koolhaierstyd veel winterkool lagere prijzen dan con tractkool slechte vooruitzichten do aangekondigde regeringsmaatregelen. slechte blocmkoolpryzen achteruitloo- pende prijzen voor roode en gele kool lage prijzen voor witte uien iets lager weinig belangstelling voor bieten te lage prijzen voor peen spruitjes. Het is aan de twee Langendijker Groentenveilingen, zoowel aan die van den Noordermarktbond te Noord- scharwoude als aan die van de Langendijker Groenten- centrale te Broek op Langendijk, de laatste week slap jes. Dit is een natuurlijk gevolg van de drukte, die el ders heerscht, waardoor de tijd ontbreekt om veel aan de markten aan te voeren. We zitten hier namelijk mid den in de winterkool-campagne. Witte, gele en roode kool worden in pramen en motorschuiten van de akkers gehaald en overal aan Langendijk en omstreken ziet men de tuinbouwers met hun arbeiders bezig de kool boetklaar" te maken d.w.z. zoodanig af te bladeren dat ze in de schuur of boet kan worden opgeslagen. Wie thans een tochtje maakt langs de Langendijker dorpen en dat verder uitstrekt naar de omliggende tuin- bouwgemeenten, moet wel tot de conclusie komen, dat er dezen winter veel kool zal zijn. De oogst valt mee. Ook in het Ambacht wordt meer geteeld dan men aanvankelijk had gedacht. En uit de polders komen er buitengewoon groote hoeveelheden. Veel bergruimte zal er alzoo wel niet overblijven. En aan werk in de boeten zal er in den komenden winter wel geen gebrek zijn, als het tenminste geen bijzonder koude winter is. Toen verleden jaar de kool uit de polders was binnenge bracht, was het algemeene oordeel, dat die niet te duur was. althans was het niet mogelijk, om de kool op an dere wjjze op dat oogenblik goedkooper te koopen, dan de contractkool kostte. Thans is dit anders. De con tractkool komt den contractanten op 't oogenblik aan- merkelljker duurder, dan ze op andere wijze nog te ver krijgen is. Goede kwaliteit roode kool brengt beslist niet meer op dan hoogstens f 150 per spoorwagon, terwijl de gecontracteerde kool al f 200 kost, ongerekend de bij komende onkosten. De toestand op de koolmarkt is de laatste weken zoo onzeker, de vooruitzichten voor uiir voer naar het buitenland zoo vaag, dat men voorzichtig is met het koopen van kool. De ellendige tariefmuren zijn de nekslag voor Langendijk en men is over 't alge meen zeer pessimistisch gestemd ten opzichte van het verloop in den aanstaanden winter. De handel in snee- zenkóol is de laatste weken dan ook bijzonder slap ge weest en ons werd van bevoegde zijde meegedeeld, dat er nog heel wat onverkocht staat. De tijd gaat intus- schen zijn gang en de mogelijkheid is er dat er vorst komt zoodat het gewaagd is nog langer te wachten. De animo van kooperszijde ls veel flauwer dan verleden jaar op dezen tijd. Toen durfde men nog wat te wagen; nu is alle zucht voor speculatie verdwenen. Inmiddels tracht men zich aan Langendijk door de moeilijkheden heen te slaan en in de Schager Courant zijn reeds verschillende artikelen verschenen, welke dit bevestigen. Van politieke zijde heeft men zelfs gemeend een volksvertegenwoordiger te moeten ontbieden, om alle klachten, verzuchtingen, grieven, wenschen, aanwij zingen. enz. enz. in ontvangst te nemen, ten einde al deze jeremiades tot één geheel te verzamelen en er „in de Kamer" mee voor den dag te komen, met het doel de regeering te beduiden, dat het aangeboden ver langenslijstje er één was van de gedupeerden zelf en alzoo moeilijk kon worden geweigerd. Wie het verloop van deze vergadering heeft gevolgd, heeft van het eind resultaat niets anders kunnen verwachten. Tuinbouw organisaties. waarin toch de lui zitten, die weten wat er op het oogenblik te doen is en die zloh hebben uitgeput in het zoeken naar en het aangeven van middelen om uit de moeilijkheden te geraken, hebben het zoo ver gebracht, dat de regeering kleur zal gaan bekennen. De laatste zittingen der Tweede Kamer hebben ge leerd. dat er weldra een steunregeling zal komen: de regeering heeft die toegezegd. Is men nu werkelijk zoo naief te meenen, dat een of ander Kamerlid de macht en den invloed zou bezitten om de zaak nu eens on middellijk zijn beslag te doen krijgen. Het resultaat van bedoelde vergadering is dan ook niet anders geweest dan dat de tuinbuwers zich uitspraken voor steun a fonds perdu en tegen credieten. En ondanks de ver gadering met Duys geeft de minister... credieten! Voor het eerst verschenen aan onze veilingen geen aardappelen. De bloemkool-aanvoer was niet zoo groot, als, gelet op het zachte weer wel kon worden verwacht. De jlech te prijzen hebben daartoe allicht het hunne bijgedragen. Voo rLecerf werd Maandag aan de Broeker veiling f 3.604.50 besteed, terwijl reuzen toen f 2.605-10 op brachten. Voor tweede soort werd al heel weinig be taald, nJ. f 0.70—0.90 per 100 stuks. Den volgenden dag brachten reuzen f 1.50—4.10 op en werd voor Lecerf f 0.70—1.50 betaald. De allermooiste reuzen konden in het verdere verloop der veiling hoogstens 4 cent per stuk opbrengen en kleinere of eenigszins afwijkende kwaliteit werden voor 2 cent of nog minder verkocht. Tweede soort was zoo goed als onverkoopbaar. In 't geheel werden aan beide veilingen een 50.000 stuks ge veild. Een paar weken geleden was de stemming roode kool beter dan op het oogenblik. In dez*t t* zoo deelde men ons mee, is er nooit een opg**^ i tendens in de markt voor sluitkool. Het is dan j slap. Slapper dan op het oogenblik Is echter denkbaar. Eiken dag weer, die akelige 60 cent groote roode kool van beste kwaliteit, en iets a». voor minder groote en voor de allermooiste het van den zalm tot ongeveer f 2 per 100 K.G. te hunaet maken. Bedroevend is het, als men dergelijke maakt. Alles moet in het binnenland geplaatst werl*. uit het buitenland ls er zoo goed als geen vraag. aanvoer was aan beide veilingen ongeveer 16 spoor** gens. Slechter dan cenige weken geleden gaat het ook mi- de gele kool. Helaas moest ook van deze koolsoort voor 60 cent per 100 K.G. worden verkocht. S'e eenmaal werd aan de Broeker velling een partij kocht, die f 2 opbracht Het mooiste kleingoed ging prijzen weg, die beneden de f 2 lagen. Tien spoonvi maakten den totalen aanvoer uit. De voorraad witte kool begint aardig te slinl Dit blijkt wel uit den geringen aanvoer van 6 spo» wagens gedurende de heele week. Deze werden door de fabrieken opgenomen voor f 60 per spoor*» gen, bij welken prijs men nog wel een kansje in zuurkool wil wagen. Maandag was ze aan de veiling: Noordscharwoude onverkoopbaar. Grooter was de voer van Deensche witte. De prijzen waren echter buitengewoon laag. Er waren er onder de aangevofj partijen, die voor bewaarkool zeer geschikt waren slechts f 140 per spoorwagen opbrachten. Verschillenl partijen werden er verkocht voor prijzen beneden f Aangevoerd werden 16 spoorwagens. Iets lusteloozer was het in den uienhandel: -ie zen liepen voor gewone en grove uien iets achtei Aan de Broeker veiling brachten gewone uien in l begin der week f 4 60 tot f5.10 op. te Noordscharwou werd toen f 4.80 betaald. Veel wijziging kwam in prijzen gedurende de heele week niet. Aan de veilij te Noordscharwoude werden verschillende partijen t f 4 of iets meer verkocht. Grove uien brachten ot in OffJ :,i,r U p liet WO l0d OOgl e le veer dezelfde prijzen op als de andere, ri.1. tusschen M 1 en f 5. Voor drielingen werd tusschen f 5 en f 6 l» Jc taald. Nep was duurder dan de afgeloopen week. Au :U~ de Broeker veiling bracht ze Dinsdag f 9.20 op; ft 1 iaagste bestede prijs was f 7.60. De totale aanvoer** 17 spoorwagens. j Bleten hadden weer weinig belangstelling. De mooa golden f 2. Minder gewilde brachten f 1-401.60 op. Peen bracht ook al geen hooge prijzen op, oan* kelijk f 2.70—2.90. later f 3—3 50 voor grootee. Kirt •.verden voor f 0.601.60 verkocht. e Voor rammenas werd f 1.701.90 betaala. Spruitjes golden f 5.20 per 100 K.G. Drie dooda Naar Belga uit Brussel meldt, is er gisteravond een banketbakkerij in het hart van de stad br uitgebroken. Twee vrouwen zijn uit een tweede dieping van het pand gesprongen, tal van men$< liepen kwetsuren op en drie menschen zijn om hei ven gekomen, onder wie een oude vrouw, die door brandweermannen dood op een vlieringki J werd gevonden. Een heele buurt in opstik Kt 1) sedet de rich rit ec jenei ei CO] In Peckham (Londen) is een huurdersstakiii gebroken onder de bewoners, eenige honderden, iq een blok modelwoningen van den Londenschenjr schapsraad in Hillstreet. Er is een heel stelsd posten en spionnen ingesteld. Volgens de huilff naar de „Morning Post" vertelt, de huur, die moeten betalen, driemaal zoo hoog als in hul»! gere krotwoningen, en ook verzetten zij zich tef^ betalen van de plaatselijke belasting. Tal van huurders zitten reeds gevangen i hun weigering om huur en belasting te betalen. 1 TREURIG ONGELUK. Een handgranaat ge*r Uit Metz wordt gemeld, dat een onderofficier* aandenken aan zijn diensttijd een handgranaat J naar huis had genomen. Een tienjarig broerWJ den onderofficier vond de granaat en bewerkjj met een hamer. Plotseling ontplofte de handgf en het knaapje werd letterlijk in stukken gesd Het interieur van de woning werd door de^ ken luchtdruk geheel vernield. Afwijzende beschikking van Gei SI Ged. Staten van Noordholland hebben beslot! het verzoek van den heer W. Bruins te Den Br» om vergunning tot het in werking brengen vu autobusdienst van Den Helder over AlkmMR| lem naar Amsterdam en terug, afwijzend te Ir" ken. W he Ook „Mottige Rinus" aangehoudrtj Een volledige bekentenis afgelegd. Zondagnacht is te Amsterdam door de ri gearresteerd „Mottige Rienus", de vierde ver»*«l«n inzake den bankroof te Schipluiden. Hij is naar^^ je overgebracht en heeft voor den commissaris 1 4 litie een volledige bektenis afgelegd. Van decdj den, die hij had meegenomen, waren slechts e® guldens over. De man wordt ter beschikking vu] justitie gesteld. Omtrent zijn arrestatie wordt nader vernomtf. deze Zondagavond laat heeft plaats gehad m café in de Dapperstraat, te Amsterdam. Een paar bezoekers ineenden in een der gen M. S. te herkennen en hebben toen de van het posthuis op hot Dapperplein van hun moedens in kennis gesteld. Eenige agenten WF «ben zich daarop naar het café, waar zij den gast nog aantroffen. Op hun vraag of hij S. hij terstond een bevestigend antwoord» waaw zich zonder verzet overgaf. 1V.II tuuuii ÏVI4C' U'Clf-ul. _jj De agenten hebben den man eerst naar hei posthuis, vanwaar hij later naar M*' bureau is overgebracht. Vanmorgen is ba op port gesteld naar Delft. hj- Voor den commissaris van politie heeft niJ kond het geld uit de brandkast te hebbend «t n Hij had het aan D. overgegeven. De landbouwersknecht Van U. is naar het Huis van Bewaring in Den Haag bracht. Twee verdachten in het Hals rtf ring ingesloten. Twee van de verdachten in de bankov^, Schipluiden zijn Zaterdag, na voor den Justitie, mr. Van Asch van Wijck te zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Daa gelo. Nar op to u b bir je

Schager Courant | 1931 | | pagina 8