tliager Courant RAAD VAN SCHAGEN. Vijfde Blad. Zaterdag 21 November 1931. 74ste Jaargang. No. 8973 nadering van den Raad op Vrijdag 20 Novem- 81, des middags 3 uur. orzitter dc heer J. Cornelissen, Burgemeester, «aria de heer A. C. Roggeveen, en aanwezig. Mcdcdcelingen van den Voorzitter. Het voorstel van den heer Bakker, in de raads- idering van 21 October j.1. gedaan, ten aanzien ien ondersteuning aan noodlijdendé tuinbouwers, jeen onderwerp van langdurige besprekingen maakt in het college van B. en W. Dit college e een ondersteuning, zooals de heer Bakker had dit, niet wenschelijk, doch heeft deze zaak op ri. wijze geregeld. heer Bakker dankt B. en W. voor de zakelijke iierete wijze waarop deze zaak is geregeld, je Opzichter ontkende, desgevraagd, beslist, dat thalen van vuilnis in de buitenwijken wel eens vergeten. De prijs van de bries is vastgesteld op f 0.65 per afgehaald van de fabriek. B. en W. deelen mede, dat de Stationsweg in enden staat is. Over de Spoorlaan zal teer met hand worden gebracht. Wat het opladen der Rotterdamsche veeauto's larktdag betreft, heeft uw Voorzitter dienaan- ie een onderhoud gehad met den marktmeester uk zelf den toestand in oogenschouw genomen, letere plaats voor opladen is niet mogelijk. Al- de doorgang tusschen de café's van dc heeren im en Roggeveen is tijdelijk versperd. Dc andere ing is vrij. hter Van Erp zegt dat juist even later 1 een aanrijding heeft plaats gehad en het voor der bijzonder lastig is, ook voor hen, die daar larkten, dat deze auto's op die plaats worden en. Met wat goeden wil, meent spr., dat een plaats is te vinden en vraagt aan B. en W. Enog na te gaan- rzitter heeft het met den marktmeester bcspro- r is niet veel aan le veranderen. Spr. meent dat en trotsch kan zijn dat uit Rotterdam auto's op markt vee laden en wil niet te streng optreden, heer Van Erp wenscht dat ook in geen enkel t,maar meent dat aan zijn verlangen wel is te- t te komen. nogmaals in B. en W. worden besproken, heer Van Nuland zegt, dat omtrent de opmer- ionder ten 2e vermeld, dc betrokken persoon hem bevestiging zou zenden, deze is ech- lo; niet gekomen. heer Van Erp verzoekt den Voorzitter het Re- fcut van Orde te handhaven, zoo dat niet meer [tweemaal het woord wordt gevoerd. Er is veel te en dan worden de discussies Spr. zal straks met de pauze ook borstel doen over de avondvergadering, dat deze &l te laat wordt. porzitter denkt wel dat de heeren zich zelf he ling zullen opleggen en wil niet te streng in deze [eden. Ingekomen stukken. tóten hebben goedgekeurd het besluit tot het i van een geldlcening van f28000.— (aanslui- ibuizcnnet van de wijken Grootewal en La- J. Baas, benoemd onderwijzer aan de U.L.O. ericht, dat hij deze benoeming aanneemt 1 rapport van het verificatiebureau der Ver. .Gemeenten over de controle der administia- ichtbedrijven blijkt, dat de administraties in ?nie werden bevonden. Ook de kassa!di bleken ktober 1.1. in overeenstemming met de boeken omen is een verslag van de Vergadering van omissie van Uitvoering van den Vleeschkeu- «nst in den kring Barsingerhorn, gehouden op »embcr 1.1. A. J. Blaauw bericht, dat zij de benoeming tot hanger aanneemt, kennisgeving aangenomen, ieer J. Schlamilch, onderwijzer aan de O. L. vraagt wegens zijn benoeming aan de Anje- 100I te Amsterdam, ontslag, zoo mogelijk met van 1 Januari 1932. W. stellen voor het gevraagde ontslag met van Januari 1932 eervol te verleenen en vra- khtiging tot het. doen van 'n oproeping ter ning in de vacature. iet eervol ontslag betreft, zal niemand bezwaar zegt de heer Schoor!, maar over het 2e ge tal hei voorstel vraagt spr. aanhouding totdat ooting wordt behandeld. Allen voor. ervol ontslag wordt met algemeene stemmen de beëediging van Mej. A. J. Blaauw als loco- te-ontvanger. Onderwijzers cursus schoolvrije jeugd. W. bevelen voor cene benoeming de navol- eerkrachten aan: de heer D. Brouwer; onderwijzers de heeren Vries en W. J. de Groot; onderwijzeres in dwerken, mej. T. Barkman, worden allen benoemd. Wijziging bouwverordening. mud niet een rondzendbrief van Ged. Staten, 11,1 W. voor de Bouwverordening van deze te wijzigen en wel met de bepaling: besluiten van B. en W. tot het verleenen van «rwaardelijke vergunning, tot weigering van 'Winning of tot Aanhouding van de beslissing, [nder als bedoeld in het zesde lid van artikel joningwet, dan wel tot het vaststellen van Menen of tot het weigeren van eene gevraag- Mung, een en ander als bedoeld in het eerste artikel der Woningwet, is beroep toegelaten wneonteraad binnen eene maand na de ver- t van de kennisgeving van het desbetreffende go Burgemeester en Wethouders aan den be- wordt ingesteld door een tot den ge- gericht verzoekschrift ^.rieeno stemmen goedgekeurd. 3b'.er hondenbelasting wordt vastgesteld op Begrooting. algemeene beschouwingen. gj/Ao Nuland wil een enkel woord spreken, tók? in de?en raa(i geen gewoonte is om al- "Wchouwingen te houden. Spr. zegt dat zijn ynoegen heeft geconstateerd dat er in der Vrijzinnige groepen voereenstemming Ci^.^ytojnen tot samenwerking en een toor sQ 1 heeït niet alleen groote voor- i tnVi ^aatl' ,naar ook voor de Reheele ge tal zijn goede invloed moeten uitoefenen op het bestaan der gemeente in 't algemeen. Uit een dracht groeit macht en spr. hoopte dan ook dat uit die overeenstemming een goede algemeene samen werking zou geboren worden. Spr. herinnert aan de gemeenteraadsverkiezingen en memoreert de uitslag, deze is niet anders dan 'n feit te accepteeren, waarbij 'n ieder zich had neer te leggen. Spr. uit zijn groote teleurstelling vervolgens over de wijze waarop de besprekingen over de wethoudersver kiezingen zijn gehouden en waarbij van algemeene samenwerking niets viel te bespeuren. Ja, spr.'s partij, de R.K., werd met opzet geheel uitgesloten, zelfs van de voorloopige besprekingen. Spr. meent dat alleen reeds de burgerlijke beleefdheid had geëi3cht dat zijn partij tot de voorloopige besprekingen was uitge- noodigd en dat zeer zeker dit was geweest in het belang van Schagen. Met de S.D.A.P. ging dat an ders, dat men niet tot overeenstemming kwam staat daar geheel buiten. .Spr.'s partij heeft deze uitslui ting gevoeld als een groote beleediging en ook men- schen niet tot spr.'s partij behoorend, hebben dit volkomen als verkeerd beaamd Spr. wijst er op, dat de Vrijzinnigen ongeveer 50 van de kiezers vertegenwoordigen en uit die 50 zijn 2 wethouders gekozen en de andere 50 is uit gesloten. Spr. wijst er op, hop het geheele college van B. en W als 't ware voortkomt uit de kiesvereeni- ging Schagens Belang, daar spr. voor de opvattin gen in deze van den burgemeester geen uitzondering kan maken. In verband met deze houding cn het volkomen pas- seeren der R.K. partij in Schagen, wijst spr. op wat elders, bijv. te Heerhugowaard is voorgevallen. Spr. had op zijn minst verwacht, dat Schagen's Belang geen uitsluitingssysteem had toegepast. Op grond van het feit dat spr.'s fractie een vrij groote minderheid vertegenwoordigt, vraagt zij daarbij geen gunst maar een recht cn het is wel eigenaardig dat de katholieke fractie geheel is genegeerd. Spr. wijst op de gemeente Harenkarspel, waar de partijverhouding juist anders om is, waar een katholieke meerderheid is en waar men toch den V.D. een zetel heeft aangeboden. Dat heeft spr.'s goedkeuring, omdat samenwerking ge- wenscht is. Ettelijke voorbeelden kunnen nog wor den genoemd, van plaatsen waar de katholieken een meerderheid hejjben. Spr. begrijpt niet dat Schagen in dat opzicht een uitzondering maakt en spr. zoowel als zijn partij gevoelt deze daad als een beleediging en de oogen van onze menschen zijn door deze parlijdaad open gegaan, een partijdaad voortgekomen uit een zekere strooming dio bestempeld kan worden met den naam anti-katholicisme. Er zit niet anders op dan dat wij eendrachtig zul len samenwerken tot het ontwikkelen van een zoo groot mogelijke macht, totdat de Vrijzinnige partij zal inzien dat eendrachtige samenwerking gewenscht is. Wat de begrooting zelf betreft, het college is pas aan 't bewind, maar de indruk in deze 2J® maand is niet al te gunstig. Wat de kwestie der kanalisatie betreft, B. en W. hebben de gemeente met die daad geen dienst be wezen en waar 40 jaren om een kanaal is geroepen, is het naar spr.'s meening een groote fout van B. en W. om nu de qu/iestie der opschorting ter sprake te brengen. Dat hadden zij kunnen coupeeren door rus tig te overwegen, want als zij de klanken elders hoorden, dan zouden zij zeker niet tot dezen onbera den stap zijn overgegaan. Dat de 3 organisaties die om haar oordeel ge vraagd zijn, met overgroote meerderheid hebben te kennen gegeven dat opschorting uit den booze is, verheugt spr., maar had hij ook niet anders ver wacht. Over de begrooting zelf was spr. ook bitter teleur gesteld. de begrooting was ai te gemakkelijk in e!-' kaar gezet en toen de uitgaven een geweldig deficit aanwezen, is men maar tot belastingverhooging ge komen. Spr. erkent, dat het tot belastingverhooging zal moeten komen, maar eerst hadden wel andere bronnen overwogen kunnen worden, ten einde zulk een geweldige belastingverhooging achterwege te laten. De Voorzitter komt op tegen de bewering dat het college van B. en W. voor 100 bestaat uit aan hangers van Schagens Belang, spr. is totaal neu traal cn oordeelt geen rekening met de politiek te moeten houden. Spr. zal de belangen van katholie ken en S.D.A.P.'ers evengoed behandelen. De heer Van Nuland zegt, dat de Voorzitter noch tot de katholieken, noch tot. de S.D.A.P.'ers gere kend kan worden en al is de Voorzitter dan niet aan gesloten, toch tot de groep kan worden gerekend waaruit Schagen's Belang is voortgekomen. De Voorzitter acht dat niet juist en waar over anti-katholicisme is gesproken, zegt spr. dat hij noch een anti-katholieke, noch een anti-S.D.A.P. daad zal doen. De heer Van Nuland zegt, heel goed te weten dat de Voorzitter geen anti-katholiek is. De heer Schoorl verklaart namens de groep raads leden van Schagen's Belang, dat de groep zich ge bonden achtte door de wenschen en uitspraken der kiesvereeniging. Of die wenschen en uitspraak in het belang van Schagen zijn, zal de toekomst uit wijzen. Maar voorloopig meende de groep niet te kunnen ingaan tegen de wenschen en uitspraak der kiesvereeniging. De behandeling van de begrooting. Daarbij komt dan allereerst in behandeling het rapport der commissie en het antwoord van B. en W. Publicaties. Dc commissie wil gebruik maken van het aanbod van „De Nieuwe" om de publicaties geheel gratis en gedurende één jaar in het blad te doen opnemen. De meerderheid van B. en W„ de wethouders wil len de relaties met de Schager Courant niet afbre ken, wat zij niet veilig achten niet het oog op de bestaanszekerheid van dit nieuwe blad. Als woordvoerder van de commissie fungeert de heer Schoorl. die begint met in 't algemeen op te merken, dat de commissie gesteld was voor de taak om de hegrooting sluitend te maken cn zij zich daar toe gericht had op bezuiniging, desnoods drastische bezuiniging. De commissie heeft gevoeld dat zij daar bij voor moeilijkheden kwam te staan, maar de com missie heeft, zich daardoor niet laten afschrikken van drastische bezuinigingen, ook al moet aan som- miger belangen schade worden gedaan. Spr. hoopt dat de raadsleden, de voorstellen der commissie in dat licht zullen bezien Tot het betrekkelijke voorstel komende, meent de commissie dat van het aanbod van ..De Nieuwe" ge bruik moet worden gemaakt, omdat waar gratis verspreiding wordt aangeboden, het niet opgaat aan een ander blad zelfs een cent te betalen. De Voorzitter: Met behoud van een klein bedrag voor publicaties in andere bladen. De boer Schoorl zegt. dat de commissie dan voor stelt, van de 4 posten f 100 te schrappen, van post 23 f60 en van de overige 3 posten de resteerende f40. De heer Orsel zegt, dat zijn fractie, hoewel niet altijd aan de zijde der commissie staande, wat de be zuiniging betreft, in dit geval voor het voorstel der commissie is. Mogelijk heeft het tot gevolg dat ook de andere couranten de publicaties gratis opnemen. De heer De Vries onderstreept nog eens het ant woord van de meerderheid van B. en W. De be staanszekerheid staat niet vast, pogingen om een nieuw blad op te richten, hebben zoo dikwijls fiasco geleden en om zich dan van beslaande relaties los te maken, is voorbarig en gevaarlijk. Spr. meent dat de verspreiding van „de Nieuwe" uitsluitend in onze gemeente geschiedt en noemt het bezwaar dat het nieuwe blad éénmaal per week verschijnt. De heer Schoorl gevoelt zich wat de bestaanszeker heid betreft, niet erg bezwaard en losmaken van de bestaande relaties is niet noodig. als ook gratis wordt geplaatst Het is opschorten van betalen nan de relaties. Wat het verschijnen betreft van de Nieuwe", het is spr. bekend, dat maatregelen worden genomen om het blad meerdere keeren dan één te doen verspreiden. (De Voorzitter knikt bevestigend.) De heer Orsel merkt op. dat ook buiten Schagen verspreiding plaats vindt. De heer Rakker meent dat waar een zaak iets nieuws tot stand wil brengen, waar veel moeilijkhe den aan zijn verbonden, dit aanbod aanvaard dient te worden en alle publicaties dienen plaats te vin den om het blad aantrekkelijk te maken en bestaans zekerheid mogelijk te maken. Er is personeel aan deze inrichting verbonden. De heer De Vries merkt op. dat er geen oogenhlik nan wordt gedacht om een onvriendelijke daad te plegen, gratis plaatsen in „de Nieuwe" kan even goed. maar spr. vreest dat in den loop van het jaar B. en W. weer met hangende pootjes bij de oude relatie zullen moeten komen. De heer Orsel acht dat geen bezwaar. Er wordt dan betaald. De heer De Vries zegt, dat dan de houding niet prettig is. Het voorstel van de commissie wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Blaauboer, De Vries. De Veer, Bel en Van Erp. Onderbrenging van Consultatiebureau en bewaarschool Aan de orde is nu de voorstellen der commissie omtrent het onderbrengen van het Consultatiebureau cn de Bewaarschool in de nieuwe school. De heer Schoorl zegt, dat dc commissie teleurge steld is door de afwijzende- houding van B. en W„ en daardoor is de commissie verplicht geweest de zaak verder onder de loupe te nemen, ofschoon zij het eerst aan B. en W. had willen overlaten, om met nadere voorstellen te komen. Spr. deelt nu mede, dat de nieuwe Openbare School 13 lokalen heeft, waarvan er nog maar 10 noodig zijn. Er zijn tweemaal 6 les lokalen en een groot middcnlokaal, maar dat voor vergaderlokaal enz. zal dienen. Er zijn dus 2 leslo kalen nog over en het groote middenlokaal hoven. Het Bewaarschoolonderwijs is sober gehuisvest en kan daar waar het is, niet blijven. En nu is volgens dc commissie een goede regeling te vinden door de 2 zuidelijke lokalen voor het Bewaarschoolonlerwijs te gebruiken. Het groote middenlokaal voor verga derlokaal, handwerken en boterham eten dei- overblijvende kinderen te benutten. Het spreekt vanzelf dat dit lokaal daarom doelmatig dient te worden gemeubileerd. Spr. wil voor de Bewaarschoolkinderen nieuwe kleine banken en dat wil de commissie betalen uit de leening waravan n som overblijft. Spr. meent dat het Bewaarschoolonderwijs niet storend zal wc rken omdat het zijn twee lokalen in den uitersten hoek van de nieuwe school met een afzonderlijken ingang. Op deze wijze is voor 1932 f 450.te besparen. Het gebouw der oude Bewaarschool zal dan ook niet vee! meer vragen voor onderhoud, dus ook op die posten is te besparen. Spr. zegt. dat de commissie er van terugkomt om het Consultatiebureau in de nieuwe Openbare Schóól te huisvesten, maar thans voorstelt om dit bureau "(want er is er maar één) onder te brengen in de oude Bewaarschool. Om dc oude Openb. School in orde te maken, zou duizenden kosten. De Bewaar school heeft diverse vertrekken, waaraan geen geld behoeft te worden besteed om voor het doel dienstbaar te worden gemaakt. Voorzitter constateert met genoegen dat de commis sie los laat haar idéé om het consultatie bureau in de nieuwe school onder te brengen. Spr. zegt verder dat voor het consultatiebureau 3 lokalen noodig zijn. met een paar ontkleedhokjes en dc bewaarschool heeft maar 2 lokalen. Het woonhuis is voor het hoofd dat recht heeft, op vrij wonen. Om dé bewaarschool in de openbare school onder te brengen, heeft zijn be zwaren; spr. noemt liet ontbreken van kinderpri- vaatjes. Het speeluurtje dat nogal afwisselend is en niet gelijk met dat der groote kinderen kan vallen. De heer Van Erp is het niet met de commissie eens en verbaasd zich dat het vorig college van B» en W.. waarvan de heer Schoorl lid was, niet is meegegaan met het voorstel om openbare school cn bewaarschool tegelijk te houwen. Dat had heel wat economischer geweest. Spr. is er ook tegen om het consultatie bureau in de nieuwe school onder te brengen. En het hoofd der school heeft spr. verklaard dat het onder brengen van de bewaarschool 'iij dc nieuwe school zeer storend zou werken en niet was in het belang van het onderwijs Er moet een beschutte speel plaats zijn, de lokalen moeten anders ingericht, hot onderwijs is meer spelend, dus zeer zeker wat luid ruchtiger en dus hinderlijk. Spr. meent dat het be ter is dat B. en W. deze zaak nog eens onder de oogen zien. De heer Dc Veer acht de kwestie ook nog niet rijp voor beslissing. Dc nieuwe school is nog niet eens afgebouwd en nu is het toch zeker zeer voorbarig om nu reeds een beslissing te nemen. Spr. wil het punt aanhouden en B. en W. nader doen onderzoeken. De heer De Vries noemt het zeer eigenaardig dat de heer Schoorl met dit voorstel komt, omdat de be sprekingen over de nieuwe school nog te kersversch in het geheugen liggen om te vergeten wat de heer Schoorl toen heeft gezegd. Toen heeft deze geloofd in den groei van Schagen en een school gewild niet alleen voor het heden maar ook voor de toekomst. De 12 lokalen waren niet direct noodig, maar wel later. En nu wil men nu reeds daaraun een andere bestemming geven, dat is in dien korten tijd al zeer opmerkelijk Spr. acht het een bezwaar dat er een aparte speelplaats moet zijn, het zandhok, het storen de van het noodwendig wat luidruchtig onderwijs, enz. De heer Bnkker zegt nooit geweten te hebben dat er 3 lokalen in de nieuwe school onbenut bleven. En als straks door de Kamers het wetsontwerp-Rut- gers wordt aangenomen dat een andere klasse-indec- ling meebrengt, komen er nog meer lokalen vrij. Er is dus alle plaats voor het bewaarschoolonderwijs. De heer Schoorl vraagt bij voorbaat vergiffenis voor het een of ander sarcastisch woord dat hij zal zeggen en hoopt dat Voorzitter hem dat niet euvel zal fluiden. Spr. zou dat spijten, te aangenaam als hij met voorzitter heeft samengewerkt. Spr. zegt in een goede stemming te zijn. Voorzitter: Dat is u altijd. De heer Schoorl: cn meent dat dc tegenwerpingen niet heel zwaar wegen. Spr. zegt dat het hoofd der bewaarschool gaat trouwen. Dat is heel prettig. Voorzitter: Moet u sonis op de bruiloft? De heer Schoor! vertelt verder, dat mej. De Vries hier in gezinsverband komt te wonen en in een zeer gunstige financieele positie. En nu wil de com missie haar het vrij wonen afnemen. Dan zijn er in de bewaarschool voor het consultatiebureau vertrek ken genoeg. Dat er geen kleine kinder-W.C's zijn, is een kinderachtig motief. Die mist men in elk huis houden waar kleine kinderen zijn ook en wordt dat op een andere manier gered. De heer Bel: Gemeentepotjes! De heer Schoorl: Wat het speelterrein betreft, de gemeente-opzichter heeft gezegd, dat zonder veel kosten tc maken een afgeschoten hoekje daarvoor disponibel is. De speeluurtjes zijn te regelen. Wat de heer Van Erp heeft gezegd zal spr. laten passeeren. Spr. wilde geen nieuwe bewaarschool om de groote uitgaven. Spr. wil in de nieuwe school geen blijvende plaats geven aan het bewaarschoolonder wijs, slechts tijdelijk onderbrengen. Dat er zooveel lokalen in de nieuwe schooi openblijven, heeft spr. niet geweten, dat hoorde hij eerst nu. Wat de nieuwe schoolbanken voor het Bewaarschoolonderwijs be treft, daarvoor is het geul disponibel. De heer De Vries: Disponibel, hoe komt u er hij? De heer Schoorl: Er blijft van de leening over, wei f7000.—! De heer De Vries: Dat moeten wij noodig besparen, f 7000.minder uitgaven, bespaart rente en aflos sing. De heer Schoorl zegt dat de uitgaven voor de ban ken der bewaarschool toch komen, alles hangt aan eikaar. Het geld is er, het ligt in Amsterdam, en dus is het disponibel. De heer Schoorl hoopt met den heer Dc Vries dat het aantal kinderen op de openbare school zal stijgen, maar helaas blijkt nu. dat het aantal jj gedaald van 350 op 320. Komt nog bij, dat de Christelijke School er nog ecnige zal afnemen (al Is dat dan misschien niet zoo veel) zoodat er z.i. wel 2 lokalen disponibel komen. De Commissie (spr. twijfelt niet of de andere leden treden niet terug) steldt dan ook voor het Bewaarschoolonder wijs over te brengen naar twee lokalen der nlemvo school; de onderwijzeres het emolumcnt van vrij wonen te ontnemen; nieuwe schoolbanken aan te schaffen en de oude bewaarschool te bestemmen voor het consul tatiebureau. Voorloopig voor niet langer dan 2 jaar. De heer De Veer meent dat voorstellen van een dergelijk wijde strekking niet maar zoo klakkeloos be handeld behooren te worden. Hij zou er prijs op stellen, dat die voorstellen nader worden onderzocht. De heer Blaauboer vraagt of het wel mogelijk is dik besluit te nemen; we tornen aan het salaris der on derwijzeres. Den heer De Vries heeft het buitengewoon getrof fen deze voorstellen van den heer Schoorl (die in deze toch een geschiedenis heeft) to hooren. Van den heen Schoorl die nog geen jaar geleden niets tc veel achtte voor de nieuwe school en die nu 2 lokalen daarvan een. andere bestemming wil geven. Die altijd optimist wea en dergelijke klanken laat hooren. Steeds was het 't openbaar onderwijs voor en na en nu voorstellen dia den groei van 't onderwijs lam leggen, 't Valt me bui* tengewoon tegen van den heer Schoorl. De heer Bel vraagt of deze salarisverlaging van juffr« De Vries niet behandeld moet worden met de Commis* sie van 't Ambtenarenreglement. De heer Schoorl: 't Is geen salaris 't is een emolu mcnt. De heer Van Erp: Ja een verkapte salarisverlaging. Dc heer Schoorl zegt dat deze voorstellen allo bekektn moeten worden in 't raam der omstandigheden: bezuini ging ls noodig. Als de onderbrenging na 2 jaar weef vervallen moest dan zou zeker de Commissie een zeke re verantwoordelijkheid op zich gcluden hebben, maar gezien de achteruitgang van het leerlingcntal ziet apr, de mogelijkheid om 2 lokalen te bestemmen. Spr. zegt dat juffr. De Vries blij was. het hoofdschap te kunnen blijven behouden en dat na bespreking het best in orde zal komen met de zaak van niet vrij wonen. De heer Van Erp vindt 't niet de juiste weg die bewan deld wordt. Met het Hoofd der school is geen over leg gepleegd; ook de Oudercommlasie kan er wel eens anders over denken. Ook over de tractementsverlaging moet overleg plaats hebben. De heer Blaauboer zegt dat de heer Schoorl het alles uit bezuiniging zegt te doen. maar dat moet nog blijken. Spr. meent dat B. en W. getoond hebben te bezuinigen. B. en W. kwamen tot de conclusie dat deze verandering weinig bezuiniging geeft en spr. geeft in overweging zo te verwerpen. De verandering brengt kosten mede en 't geld mag er dan zijn. maar ais'we 't niet uitgeven geeft het rente. We zullen moeten ramen een poat van f 2000 voor de verandarlng, dat gaat van de f 450 af. Blijft nog het overleg met juffr. De Vries en 't is zter goed mogelijk, dat ze er op gerekend heeft, een andcro woning van de gemeente te krijgen, kosten f 450. M.i. is 't de groote vraag, is het wel een bezuiniging. Voorzitter wil het voorstel van de commissie in stem ming brengen. Het iuidt: le. Het consultatiebureau in de bewaarschool; 2c. Onderbrenging van de bewaarschool in de nieuwe school; 3e. Het vrij-wonen aan juffr. Do Vries te ontnemen. De heer Schoorl wil het laatste voorstel niet in stem ming brengen, maar aan B. en W, renvoyeeren voor bespreking met Juffr. De Vries. Hij twijfelt er niet aan, of dat komt dan best in orde. De heer De Vries heeft daartegen bezwaar, want dat is een groot deel der bezuiniging; de situatie wordt geheel anders. De heer Schoorl is er verzekerd van, dat B. en W. dat best voor elkaar krijgen. Tot stemming overgaande, worden de voorstellen def Commissie aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Schoorl, Stam. Bakker. Klaver, Van Nuland en Orsel. Tegen de heeren Blaauboer, De Vries, Van Erp, De Veer en Bel. Straatlantaarn*.' De post der straatlantaarns, waaromtrent de Commie^ sie gevraagd had of eenige verlaging ook mogelijk was, blijft onveranderd. Verstratlngen» De Commissie had voorgesteld dezen inkomstpost ta verhoogen van f 500 tot f 750. B. en W. achtten het veiliger de raming op f 500 te laten. De heer Schoorl zegt zich een kleine ondeugendheid te veroorloven. B. en W. motiveeren hun standpunt root te zeggen, dat het ramingen zijn, waar niet vast op ge rekend kan worden. Daar moest dc Comm. wel evon cm lachen; op de begrooting toch zijn 't allemaal ramingen. Nadat de heer Schoorl het voorstel der Commissie hud verdedigd, verklaren B. en W. er geen bezwaar legen te hebben, en wordt zonder stemming het voorstel der Commisie geaccepteerd. Van den eenen zak Ln den anderen zak. De heer Schoorl vervolgt dat onder volgn. 159: Ont vangsten wegens door gemeente-personeel verstrekte diensten f 750 Is geraamd. Dat ls loon. dat Joor flo Elervelling aan do gemeente wordt vergoed. De Corani.s- sie merkt op, dat t 'hare bedoeling ia, volgend jaar de bestrating voor de nieuwe school cn een stuk van de Eauriestraat in orde te maken. Spr. heeft zich gewend tot den gemeente-opzichter, omdat hij meende dat daar eenige muziek in zat. Bij uitvoering in eigen beheer zou het Grondbedrijf f 1100 aan loon van bestratingiwerk aan de gemeente kunnen betalen. Dit bedrag als juist aannemende, stelt de Commissie voor, post 159 voor noemd met f 1100 te verhoogen. De heer Van Erp spreekt er zijn bevreemding over uit, dat dit voorstel niet in het rapport der commissie ia opgenomen. Spr. is er voorstander van dat werken van beteekcnls worden aanbesteed. Spr. vindt het een ge vaarlijke transactie om maar op deze f 1100 aan inkom sten te rekenen. Do heer De Vries vraagt of, als dat werk door het ge wone personeel geschiedt, dan weer geen andere iosso krachten aangenomen moeten worden. De gemeente heeft toch de menschen niet voor van hun tijd. De heer Schoorl wijst op de goede resultaten, verkre gen met uitvoering door eigen personeel. De Voorzitter vindt het ook jammer, dat de commis sie het voorstel niet in haar rapport heeft opgenomen, we staan er nu onverwachts tegenover. De heer Schoorl wijst op de onaangename ervaring die de commissie opdeed Uuv. de raming der vermo-

Schager Courant | 1931 | | pagina 17