Radioprogramma Het Heldersche trio. Verduistering van f6000.—. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Uit onze omgeving. FOSTER'sMflflGPILLENl Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Te Roosendaal in den val geloopen. In ons nummer van Zaterdag maakten we melding van een tweetal Heldersche jongelui, die de vorige week Donderdag er van door gegaan waren met een bedrag van f3000.dat aan den vader van een hunner toebehoorde. Ook een garagehouder was ver dwenen. Thans lezen we in „Msb.", dat Vrijdagavond de Commissaris van Politie te Roosendaal het telefo nisch verzoek ontving, van zijn ambtgenoot te Den Helder tot opsporing en aanhouding van het Helder sche dieventrio, verdacht van diefstal en respectie velijk heling van ruim drie duizend gulden. Onmid dellijk begaven zich de adjunct-inspecteur van po litie Hecrma van Voss en de rechercheurs van poli tie Dietze en van Geel naar het station, daar ver wacht kon worden, dat de verdachten hun weg naar België zouden nemen. Bij hun speurdienst mocht het hun gelukken twee leden van het Heldersche trio te ontdekken en aan te houden, terwijl de derde, een varensgezel, op het laatste oogenblik nog kans had gezien den dans te ontspringen en in den trein naar België te ontkomen, l.ang zou zijn vrijheid toch ook niet duren, want terwijl de adjunct-inspecteur en de rechecheur van Geel de twee aangehoudenen naar het politiebureau overbrachten, belde rechercheur Dietze den gendarmerie te Ksschen op, die haar me dewerking verleende en aldaar nummer drie een „welkom vreemdeling" bereidde Deze bleek de hoofd dader nog wel te zijn", dio nog in het bezit van daarop volgenden nacht te Amsterdam aan 't passa- f2100 was. Het edele trio, dat Donderdag en den gieren was geweest en een deel van den buit had opgemaakt, is Zaterdag gevankelijk naar Den Helder overgebracht en aldaar ter beschikking van den Commissaris van Politie gesteld. Malversaties te Woerden. Door een gemeentelijke hoofdboekhouder. Maandag ji. werd den hoofdboekhouder der ge meentebedrijven te Woerden, den 39-jarigen C. M.f meldt ..Het Centrum", bevolen te 8 uur des avonds aanwezig te zijn ten gemeentehuize, teneinde boeken en bescheiden, die onder zij beheer berustten, te la ten controleeren. Dit geschiedde op aanraden van den gemeente-accountant, den heer A., die meende eenige fouten in de boekhouding te hebben gecon stateerd. Men wachtte op het gemeentehuis op zijn komst, doch M. verscheen niet. Tot omstreeks 10 uur des avonds de controleur St. bij de Gemeentebedrijven, kwam aangesneld met do mededeeling, dat hij den hoofdboekhouder M. in zijn bureaukamer had gevon den. bewusteloos door gasverstikking. De gaskraan was opengedraaid, maar door dat de deur van het lokaal op een kier stond, was M. nog niet gestikt. Dr. D.. dio spoedig ter plaatse was. paste kunstma tige ademhaling toe met gunstig gevolg. M. is daarna in zeer ernstigen toestand naar het algemeen zie kenhuis aan den Zandwijksingel overgebracht. Den volgenden dag zijn hierna de hoeken aan een grondig onderzoek onderworpen, waaruit bleek dat M. door knoeien in de boeken ongeveer f6000 had verduisterd. Hij heeft dit gedaan in een tijdsbestek van ongeveer acht jaren. Telkenmale als in het begin van de maand de gemeente-accountant kwam me- dedeelen. dat hij den volgenden dag de boeken zou onderzoeken, zuiverde M. met de reeds aan gas- en electriciteitsnota's geïnde gelden het tekort aan. Nu echter plotseling midden in de maand een onderzoek werd gehouden, liep hij in de val. Donderdagmiddag is M., die intusschen is ge schorst, in het ziekenhuis gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Dit, nadat de raad in geheime zitting was bijeengekomen, teneinae een be sluit te nemen, of een vervolging zou worden inge steld. Van een der bloedverwanten van M. was na melijk het aanbod ingekomen, dat deze het verschul digde bedrag zou betalen, zoodat de gemeente geen schade zou hebben, op voorwaarde echter, dat geen vervolging zou worden ingesteld. Daar M. is gear resteerd, blijkt in de geheime raadszitting het be sluit te zijn genomen M. wel te vervolgen. M. is dan ook Donderdag direct na zijn arrestatie aan een ver hoor onderworpen, tijdens hetwelk hij ten volle heeft bekend. Omtrent het motief van de verduisteringen tast men tot nog toe volkomen in het duister. Als hoofd boekhouder bij de gemeentebedrijven genoot M. een zeer goed salaris, terwijl hij er tevens nog wat bij verdiende. Hij stond zeer goed bekend en zijn werk werd door zijn meerderen vertrouwd en geappre cieerd. M. was reeds 22 jaar in dienst bij de ge meentebedrijven en had zich, zonder acten te bezit ten, van jongsten bediende opgewerkt tot hoofdboek houder. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen, voor wie de sober levende man alles over had. Van boven zijn stand leven of extra pretjes heeft men nooit iets bemerkt. MILITAIR FOTOGRAAF VALT UIT EEN VLIEGTUIG. Het reddende valscherm- V.D. verneemt uit Stockholm: De militair Palander vloog Zaterdag mede in een vliegtuig om fotografische opnamen te doen. Toen het toestel zich op een hoogte van 500 M. bevond, boven den kerktoren van het plaatsje Kimstadt, viel Palander doordat hij zich te ver uit het toestel boog, naar be neden. De overige inzittenden verwachtten niet an dera dan hem verpletterd op den grond terug te vin den. De fotograaf had echter een valscherm omgegespt en dit ging automatisch na een val van ongeveer 100 M. open. Palander bleef in een boomkruin hangen. Tij dens den val had hij zijn fotografie-toestel krampachtig vastgehouden; hij bleef volkomen ongedeerd. GROOTE BRAND IN EEN WOONHUIS TE KOPENHAGEN. Dertig personen in levensgevaar. V.D. verneemt uit Kopenhagen: Zaterdagmorgen vroeg bruk in een woonhuis van 4 verdiepingen in de Kroonprinsessenstraat to Kopen hagen een brand uit. die zoodanig om zich heen greep, dat de bewoners van de derde en vierde ver dieping zich. toen zij gealarmeerd werden, reeds den weg langs het trappenhuis naar beneden zagen afge sneden. Nog drukte met het kool thulshalen lage prijzen voor nog te veld staande kool de actie der tuinders voor steunregeling moe ten credieten geweigerd worden? aanvoer aardappels Iets betere prezen voor bloem kool ongeveer dezelfde pity» voor roodo kool luntelooze markt voor gele en witte kool uien nog leta beter, vooral nep bleten laag peen niet bevredigend even min rammenas, rapen en spruitjes. We schreven de vorige week reeds over de drukte aan Langendijk en omstreken, nu men allerwegen bezig Is. de kool binnen to halen. Ook deze week stond in dit zelfde tceken en ook do volgende weck zal nog wel gebruikt worden, om zi1n wintervoorraad in de boeten te krijgen. Roode kool la voor verreweg het grootste deel binnengehaald; van gele staat er nog al wat op de akkers. Do datum, waarop alle kool behoort binnen te zijn. wordt hier op 25 November gehouden. Het weer loopt dit jaar bijzonder mee en daardoor ia het niet on mogelijk, of het wordt nu wel 1 December. Dat er ook na dien datum nog wel sporadisch een partijtje op do akkers zal te vinden zijn. iz duidelijk, daar ook hieT de Uitzonderingen den regel bevestigen. En onder de tegen woordige omstandigheden is het zelfs te verwachten en te verontschuldigen. We vernamen althans, dat „bui tenom" in de polders, nog verschillende partijen onver kocht staan. Do eigenaars ervan willen als vanzelfspre kend een prijs maken, die toch niet al ta bespottelijk laag ia en vergelijken hun vraagprijs met dien, welke voor contractkool is gemaakt. Doch de adspirant-kooper houdt geen rekening met een prijs, die maanden gele den is vastgesteld, maar kijkt naar de tegenwoordige markttendenzen en de perspectieven, welke zich voor den koolhandel openen. Deze zijn oorzaak, dat men in de verste verte niet den prijs der contractkool wil be steden. zelfs f 150 wordt nog te hoog geacht. Wij kun nen het ons best voorstellen, want er is aan koolkoopen In de huidige crisistijden bijzonder veel risico verbonden En algemeen wordt voorspeld, dat de wlnterkool. bij een slappen winter, buitengewoon slechte uitkomsten zal geven. Een tuinder druft of kan niets meer ïisquee- ren en een handelaar ia over 't geheel al voldoende voorzien. Particulieren waagden vroeger ook wel een kansje, doch zijn nu ook doodsbenauwd geworden. Zoo zijn dus alle factoren aanwezig, die er aan meewerken, om een bijzonder gedrukte stemming voor nog onver kochte wlnterkool te veroorzaken. Uit het bovenstaande la wel op te maken, dat het in de afgeloopen week nog misère ia gebleven. Ook ln ander opzicht bleef het dit: we bedoelen het maar steeds uitblijven van eenigen steun vanwege de regeering. In Oudkarspel werd al een crlsisvergaderlng gehouden, welke niet uitging van het bestuur, doch van een aantal leden, die daartoe het initiatief hadden genomon. Zulke toestanden typeeren de moeilijke omstandigheden, waar in men op het oogenblik. cn al gedurende langen tijd. verkeert. In Koedijk heeft men een paar maanden ge leden hetzelfde spelletje gespeeld ten opzichte van de Provinciale Commissie. oZnder die Initiatiefnemers ook maar ©enigszins een verwijt te willen doen. willen toch ook zij wel toegeven, dat, als het bestuur der in gebreke gestelde corporaties ook maar eenlg nut of licht zag ln het houden eener vergadering, deze leidende mannen toch niet met de handen ln den schoot zouden blijven zitten. Wij gelooven niet, dat hot verwekken van een aoo lichte agitatie, als uitgaat van een plaatselijke tuin- bouwvereenlging. eenlg effect sorteert en dat het stel len van de quacstie credieten of steun zooals die ln de vergaderingen der laatste 14 dagen aan de orde is geweest, ook maar eenigen ln vlood zou kunnen oefe nen op de inzichten van de regcerlng. Doze quaestle, aldus gesteld, Ie van lichtvaardige naïviteit niet vrij te pleiten en men zal, wil men eenlg succes hebben, ©en andere mentaliteit moeten opwekken. Er moeten nu, volgens ©en zekeren P. Hart uit Koedijk, vergaderingen der tuinbouwvereengingen worden belegd.waarin besloten wordt, geen credieten te willen aanvaarden. Het lijkt ons toe. gezien de twee kostelijke vergissingen nWs- sohien ia er wel een misleiding bij n.1. als zou men ln Koedijk niets weten van het standpunt van den Mi nister in zake de steunregeling daar welke bedoelde opwekking ontsieren, dat men bijzonder weinig zal op schieten met dergelijke bijeenkomsten. Want als puntje dan eens bij paaltje kwam, en men werd voor het di lemma gesteldateun of niets, dat dan zake lijke argumentatie en nuchtere rede de plaats zouden gaan innemen van meeting-geschreeuw. Laat men uit het verloop der gehouden vergaderingen niet concludee- ren. dat men steun niet zou aanvaarden! We zijn van oordeel, dat, mocht het dilemma als hier bedoeld worden gesteld, we dan juist de tuinders op de vergaderingen zouden krijgen, die zich tot nu toe niet hebben geroerd. En we meencn wel zeker te weten, dat noch R.K., noch christelijke tuinders er in zouden meegaan, de zaak in dien vorm te stellen. En dan was men nog verder van huis dan thans. Voor de aangevoerde Frlesche Borgers werd ia de afgeloopen wetk f 3.604.10 betaald. Drielingen brach ten f 6.30 op. Voor bloemkool was de stemming iets beter dan de vorige week; de aanvoer was echter kleiner. Reuzen werden In het begin voor f 25.30 verkocht. In het mid den der week werd voor de mooiste en grootste f 6 f 7 per 100 stuks betaald, terwijl kleinere voor f 3 6. f 4 werden verhandeld. Zaterdag was de prijs weer terug- geloopen en besteeddde men voor groote ruim f 4, voor kleinere ruim f 2. Tweede aoort bracht de hec'.e week f 0 80 k f 1.40 op. Voor Lecerf werd f 0.901.50 betaald. Van deze aoort komt bijzonder weinig aan de veiling De totaal-aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 40000 stuks. Aan roode kool werd iets meer aangevoerd dan in de afgeloopen week. De prijzen gaven weinig verandering te zien. Zoo werd in het begin der week nog 60 cent voor de groote kool betaald en werd voor het mooiste kleingoed tot f 2.50 besteed. In den loop der week kon den sommige partijtjes groote kool wel eens een paar dubbeltjes meer opbrengen en steeg het kleinere soort van ongeveer 3 pond tot f 2.7J> en f 2.80 (aan de veiling te Noordacharwoude werd bij uitzondering nog f 3.10 ge maakt), maar overigens bleven de prijzen vrijwel bij het oude, d.wa. zeer onbevredigend. Slocht was ook het verloop der prijzen voor gele kool. Als de lang© periode van lage prijzen een aanduiding moet zfjn voor wat ons hiermee nog te wachten staat, dan voorspelt dit den bouwers weinig goeds. Herhaal delijk was het weer 60 cent per 100 K.G. beste kool. Men mocht zich gelukkig prijzen, als men voor de kool van de meest gezochte grootte en de ultgelezenste kwaliteit tot bij de f 2 maakte. De aanvoer was daarbij nog gering; voor het buitenland kan niets worden ge plaatst. zoodat men geheel op de blnnenlandsche riarkt waa aangewezen. Uit de bestede prijzen volgt wel, dat ook hier de vraag nog gering was. In totaal werden nog geen 8 spoorwagens verhandeld. De gewone witte kool was op sommige dagen onver koopbaar en verwonderen doet het dan ook niet, dat sommigen deze koolsoort aanbieden voor het weghalen. Ze kan dan al* veevoeder worden gebruikt Voor zoover ze verkocht werd, bracht ze den vastgestelden mini mumprijs van 60 cent per 100 K-G. op. Gedrukt was ook de stemming voor Deensche witte. De grootste of van eenigszins afwijkende kwaliteit werd voor f 0.601 ver kocht De mooiste, waaronder veel geschikt voor op te leggen bewaarkool, bracht prijzen op van f 1.60J.90. Daaruit ia wel te besluiten, hoe donker de vooruitzich ten worden ingezien. In totaal beliep de aanvoer 22 spoorwagens. Gelukkig bleef de niet-ongunstige stemming voor de uien bestaan en zelfs kon worden geconstateerd, dat op sommige dagen de prijzen Iets verbeterden. Zoo werd Maandag aan de Broeker veiling voor ge wone uien f 4 804.90 en te Noordacharwoude f 4-20— 480 besteed. Vrijdag waren deze noteeringen respec tievelijk f 5.20—5.40 en f 5.20—5.50. Hetzelfde gunstige verschijnsel waa ook op te merken bij de grove uien. die ook 40 k 50 cent hooger waren op het eind dan bij het begin der week. Drielingen noteerden ongeveer even hoog als verleden week: f 5—5.40. Voor nep werden goede prijzen betaald, n.1. van f 810-30. De geheele aan voer bedroeg 15 spoorwagens. Voor bieten bleef da belangstelling beneden het be vredigende an da prijzen al zoo eveneens n.1. f 1—2.50 Peen bracht f 33.60 vor groote en f 1—1.80 voor klei ne op. Voor rammenas werd f 1.80—230 betaald. Rapen golden f 130. Spruitjes gingen voor ruim f 8 per 100 K.G. van de hand. Voor de vensters van de bedreigde étages verdron gen zich de angstige bewoners, die luide om hulp riepen en waarvan sommigen in hun wanhoop aan stalten maakten om op straat te springen. Met groote moeite slaagde de brandweer er in twee mechanische ladders op te stellen en daarlangs de ongeveer 30 be dreigde bewoners van de derde en vierde étage te redden. Een deel der geredden heeft ernstige rook vergiftiging. ALKMAAR Jl. Zaterdag werd door Architect D. S de Boer te Alkmaar aanbesteed het bouwen van een pakhuis met bovenwoning te Alkmaar, voor den heer W. de Waal. Als volgt werd ingeschreven: 1. Molenaar. Hoorn f 14.967. 2. Veuger. St. Maartensbrug f 15.400. 3. Faus, Nieuwe Niedorp f 15.725. 4. Schaaf en Stegerhoek, Alkmaar f 15.840. 5. Knegt, West-Graftdijk f15.975. 6. Doorn. St. Maartensbrug f 15.990.— 7. Buis, Oudorp f 16,240. 8. Bot. Alkmaar f 16.260.— 9. Duinmaijer, Alkmaar f 16.345.— 10. Van Steeg. Heiloo f 16.425.— 11. Schuijt, Kgmond a. d. Hoef f16.550. 12. Kroonenburg, Heiloo f16.750. 13. Veltkamp en Schermer, Alkmaar f16.800. 14. Koppen, Alkmaar f 16.800. 15. Langedijk, Beverwijk f 16.883. 16. Koorn, Alkmaar f16.980. 17. Wester, St. Pancras f16.980. 18. Hoorn, Zaandam f 17.055.— 19. Holman, Alkmaar f 17.350.— 20. Tip, Alkmaar f 17.600.— 21. Philips, Haarlem f 17.777.— 22. Boekei, Alkmaar f17.890. 23. Blaauboer, Schagen f 17.998.— 24. Groot, Purmerend, f 18.349.— 25. Matser en Hamstra, de Rijp f 18.859.— 26. Henselmans, Limmen f 18.900.— 27. Crum, Alkmaar f 19.500.— 28. Dubbeld, Bergen f 19.870.— 29. Obdam, Heiloo f21.100. De begrooting was f 17.000.— Het werk is aan den laagsten inschrijver opge dragen. W I E R I N 0 E N De efd. Wielingen van het Instituut v. Arbeiders ontwikkeling houdt een cursusvergadering op 29 Nov. a.s. in de oude school. Onderwerp: „De dageraad der volksbe vrij ding'' (een boek van Vliegen). Inleider W. J. P. Russcher. De tooneelavond van de Moderne Vakbeweging, ten bate van „Eigen gebouw", welke voor jl. Zaterdag in „Concordia" was uitgeschreven, is wegens gebrek aan belangstelling niet doorgegaan. Opgevoerd zou worden „Gebr. Kalkoen". Zoo mogelijk zal nu deze opvoering 2en Kerstdag plaats hebben. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afd. Wieringen. heeft voor deze week een programma op gemaakt. dat er kan zijn. Op 25 Nov. draait te Den Oever de film „De Patriot". Op 28 November draait te Ilippolytushoef de film „IJsbreker Krassin". LANGEND IJ K We vernemen, dat in de vergadering van den Keu- ringskring, omvattende de Langendijker gemeenten en Hnrenkarspel. voorloopig een afwachtende hou ding is aangenomen ten opzichte van de aansluiting bij de Verwerkingsinrichting van den kring Barsin- gerhorn. Men deelde ons mee, dat het U.C.B. tot inkrimping van het aantal controleurs is overgegaan. De heer J. Swart is nu tijdelijk werkzaam gesteld, terwijl den heer Stennenberg ontslag werd verleend. Men begint nu aardig op te schieten met de kabi- leering van de electriciteitsvoorziening. In St. Pan cras en Broek op Langendijk is men gereed en on getwijfeld zal men in Zuidscharwoude deze week ook een heel eind opgeschoten zijn Een dergelijk werk moet men niet voor zijn plezier hebben, want de straat is vaak in desolaten toestand. Voor de ge- Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Posters Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar 4 0.65 per flacon. meenten zullen er straks heel wat kosten worden gemaakt om den weg weer in orde t« fa gen. Ook op de erven van verschillende bewo» wordt het er niet beter op door het aanleggen vail zijkabels. Gelukkig werkt het weer nog mee, and was het overal een echte „prutboel". Het zal weer J gemak en genot zijn als alles zijn beslag heeft gei] gen. ZUIDSCHARWOUDE. Als leden van het Kiescollege der Ned. H«| Kerk zijn bij herstemming gekozen de heeren Klingeier Kz. en K. Reinders. De slagersknecht D. Chattillon alhier is bij passeeren van een auto met zijn fiets komen terjL len. Hij raakte daarbij onder de auto. die hem cif het benedenbeen reed. Het slachtoffer klaagdi vendien over pijn in de borst. WOENSDAG 25 NOVEMBER. HILVERSUM (29! eb V.A-B 6457.00 en 7.30745 Lichaamsoefeningen; 8.00 J'. sein; 8.01 Gramofoonmuziek. T-K. 10.00 Morgenwijding. V-PI ïnIe en VA* 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijf 12.00 Tijdsein; 12.01 VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 zorging zender; 2.16 „Onze Keuken" door P. J. Ki 3.00 Piano-recital door Joh. Jong; 3-30 Kindertoon „De schat in het Zllvermeer" (III) op te voeread het VARA-tooneel; 4.30 Muziek door de speeldoo» „Oome Keesje"; 4.45 Vraag-halfuurtje; 530 Gramr.f muziek; Q.45 Lezing door Henk Brugmans: „Het] J pltalisme en wat er aan vooraf ging"; 7.15—800 3 door Friedl Dotza en Paul Harden; 7.30 Toespraak, de Vereenlglng van Volkenbond en Vrede; 7.45 V»™ Zangrecital; 8-00 Tijdsein; 8.01 VARA-Orkest ota] go de Groot; 8.30 „Is Mr. Brown te veroordeelen?",t» spel, op te voeren door het Groot Volkstooneel; I /n". Persberichten van Vaz Dias; 9.45 Vervolg Cwa cr b 10.45 Uitzending voor den Algemeenen Nederlands h 8 Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 11.00 foonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (193&I W| 8.008.15 Schriftlezing; 8159.45 Morgenconcert; II 10.45 Zang door het NCRV.-Dameskoor; lO.fc Aansluiting Vredescongres, uitgaande van de vrouwen Volkenbonds Vredes-Actie in het Koloi stituut te Amsterdam; 12.0012.16 Politiebericht! —12.30 Gramofoonmuziek; 12.302.00 Middag 2.004.00 Aansluiting Vredescongres; 4.005.00 C Mej. Annie Hermes (alt), G. Beths (viool) en P.l ma (plano); 5.00600 Kinderuurtje; 6.00—7.00 0 voor de Landbouwers; 7.007.30 Spreker: Dr. f.I Krop. Onderwerp: „De gunstige berichten van 1 gers, die de Sowjet-Republiek hebben bezocht werkelijkheid" (vervolg); 7.30-7.45 Polltiebi 7.458.00 Persberichten van het Ned. Chr. Peri 8.0010.00 Uitzending van een Demonstratie val Leger des Heils"; 10.0010.10 Persberichten vttf Dias; 10.10—11.30 Gramofoonplaten. of 232. Plm ging nu over lage bergen, Over dorpjes aan het strand. Hij hoorde het ruischen van de golven, Die beukten der bergen rand. 'k Wou, dat Ik hier kon dalen, dacht 'k Ben hier veiliger dan op zee, Maar de wind was steeds onmeedoogend, Voerde den jongen verder mee. eall I kui Me ig c li >t [orna id o iram ■tge ibinj son *n,\ ttbe eén toto hi d; tt, oi ons tooi Scl füijkh Wij het i i i 238. De kapper wou de zeep gaan halen, Zag 't meisje uit de melksalon, Ging met haar, gauw, een praatje maken, Vond, dat zijn klant wel wachten kon. Het meisje, dat hem 't ijs moest brengen, Zette de kom met fje, Naast de zeeppot. Op den breeden tafelrand.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10