SCH1GEII Alieicci Ritus- G0II1AHIT. ilftrltntit- LudMlll HOOPT OW BANKETLETTERS Firma K. Rol RONDOM DE GROENE TAFEL. bij den BANKETBAKKER Uitgevers: N.V. ?.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uw adres is daarom Hoogzijde Tel. 70 - Schagen. Ingezonden Stukken. Uit onze Omgeving. Woensdag 25 November 1931. 74ste Jaargang No. 8975 blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder ro Zaterdag. Bij inzending tot '8 morgens 8 uur, worden Adver- Hn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Grootere letters worden nnar plnatsruimte berekend. 0 nummer bestaat uit drie bladen. gd« laatste vergadering van den Raad onzer ge- 1 ie Schagen was in hoofdzaak gewijd aan de Be- ing. En in groote stijl zijn dit jaar ook alge ebeschouwingen gehouden. Algemeene beschou- en. waarhij men over alles en nog wat gewoon is üen, behalve over de begrooting zelf Zoo was (29S h'er keer Van Nuland sprak over poli over de jongste gemeenteraadsverkiezingen, over var ^eeren ^er katholieken bij de besprekingen 00* de wethouderskeuze, over het niet krijgen van IK. wethouder, terwijl de katholieken in onze vp, -nte toch een groote minderheid vertegenwoor- enz. v.« heer Van Nuland sprak over dit alles breed en "■ulnik en ook niet zonder een grond van waar- imers waar alle partijen uitgenoodigd waren J wJöesprekingen over de wethouderskeuze, was het 7 a zuiver gevoeld, maar ook ontactisch om de °"J L; ken uit te sluiten. "®n 4 willen hiermee niet zeggen dat er persé een ld00,<; Lekei weth uder gekozen had moeten worden, ra™{5! id het overleg, de onderhandelingen kunnen "V*1* kn, maar bij voorbaat deze partij van elke be- ;:.g uit te sluiten, hebben wij steeds verkeerd «raaien - Maar waar deze zaak geheel in handen is ge- 15 Ven a van }iej bestuur van Schagen's Belang, plus al'v-ididaten dier partij en het besluit door hen is ;n?",h fegrt gewo en. dat alleen met Plaatselijk Be- 1 fn s.D.A.P. overleg zou worden gepleegd, was c: buitenstaanders niet veel aan te veranderen rlanid anders dan als een fait accompli te accep- >0 G» i, Maar goed is het niet geweest en wat door billende personen, w.o. ook schrijver dezes is ge lieerd, dat deze handeling zijn onaangename ge- (lSJHifcn zon meebrengen in den vorm van een gepi- R.K. raadsfractie, is gebleken volkomen waar Het optreden van de R.K. heeren draagt daar- reeds het duidelijke stempel, ons echter van den katholieken woordvoerder l&iïé heeft bevreemd, is het feit dat hij in ïeene beschouwingen met geen enkel woord heeft zelfs aan den benarden finantieelen toe ier gemeente en de oorzaken daarvan. Ons ir de heer Van Nuland in en buiten den steeds heeft gepresenteerd als de man der ig, die verschillende voorstellen van het vo- van B. en W. niet aanneembaar achtte, agen's finantiën dat niet konden dragen, [m toch in deze jongste raadsvergadering over ifinantieele geste van Schagen niet had mogen en niet als 't ware alles met den mantel der mogen bedekken. Ons dunkt dat als men geroepen gevoelt om algemeene beschouwin- ihouden, men dan toch in de allereerste plaats treden in 'n uitvoerige beschouwing over itieelen toestand onzer gemeente en de oorza- lot onze misère hadden geleid, had moeten i Minder had men toch in deze niet mogen 4!en, vooral waar de heer Van Nuland als «commissie van onderzoek der begrooting, alle gelegenheid en aanleiding heeft gehad, kunnen ons dan ook niet losmaken van de «wellicht andere redenen den leider der R.K. ar toe hebben gebracht geen onaangenaam- 6de woorden uit te spreken over het beleid van rig college van B. en W. Nietwaar, het meest ile lid daarvan was eveneens in de commissie tang vertegenwoordigd en fungeerde thans ornaat als dc bezuiniger, sd ons wel wat vreemd aan die samenwerking •mmissie en dit bij de raadsstemmingen bijna titgedrukt te zien in een 6 tegen 5-verhouding, abinatie van zwart-rood plus den heer Schoorl. 1 soms de slagschaduwen die zich reeds voor in, wat straks in het politieke leven van Scha- gebeuren staat?? Wij vragen nog maar, om- één zitting wellicht het toeval geholpen kan tot deze combinatie, ofschoon het meer is voor in dat tegenstanders, teleurgesteld wat hun bies betreft, later in eikaars armen zijn terecht «n. om zoo samen hun heil te zoeken, ons nog scherp in de ooren klinkt de onaan- r toon die steeds tusschen de heeren Van Nu- a Schoorl heerschte, was 't wel teekenend de rijkheid die thans viel te bespeuren. In deze wij en vele anderen de verdere ontwikke lt politieke leven onzer gemeente afwachten, r^ok met het oog op de S.D.A.P. en wat zij in ka zal laten welgevallen. I. bi} idoogeni |hct heeft ons eveneens in hooge mate verbasad deze 'ract!e *n groote volgzaamheid haar het openhaar onderwijs een duw onder heeft gegeven. Wij hebben hier het oog op brengen van het Bewaarschoolonderwijs in 're School en het nu reeds inkrimpen van onderwijzers op onze Openbare School. U dan de voorstellen der commissie k priori n' Neen, mnar wel achten wij het zeer ver- 'I onder den invloed der bezuinigingsbevlie- direci zulke maatregelen worden genomen, >n dc draagkracht en de gevolgen van die nog niet kan overzien. Elk deskundig ad- ^Hichting Van personen die in deze een nebben mee te spreken, ontbreekt. De com- later de raadsmeerderheid geeft zich in brevet van volkomen weten in handen, bf? de verschillende omstandigheden zijn te nog vóór «lat de wetten in lien Haag zijn wn Er openbaart zich hier bij de voorstan- uf^d openbaar onderwijs voor het volkskind King (pe (je heeren anders vóór op de lippen 'le ki«en ligt) een buitengewonen ijver on(JerwÜs wellicht 'n slechten dienst te Ljj8 WU toch in de allerlaatste plaats van menschen, die nog maar enkele eeieaen tot tranen toe roerende speeches onze nieuwe school en het belang van onderwijs, dat hun o zoo warm ter harte «nog Een groote school moest Schagen hebben, een mooie school moest Schagen hebben. Die school kon de heeren bijna niet mooi, niet groot en niet kostbaar genoeg. En wanneer de Schoolinspectie nog niet had gezorgd voor bezuiniging, zou het aantal duizenden dat aan deze school is en wordt uitgegeven, nog tal rijker zijn geweest. En nu de weerslag Met even groote welsprekendheid, met even vurigen ijver wordt al die verheerlijking van het openbaar onderwijs maar ingeslikt en een liedje gezongen op een wijs en in een koorcombinatie, die vrij zeker tot valsche accoorden en scherpe intonaties moet leiden. Dat de katholieke leden van onzen Raad niet zoo warm denken over het openbaar onderwijs, is wel te begrijpen, maar ons dunkt dat deze wegwijzer toch niet de aangewezene is waarop de vurige aanhangers van openbaar onderwijs en het hoog houden daar van, moeten afgaan. Getroffen heeft het ons dat zoowel de leidende wet houder in ons vorig college van B. en W. als de heer Bakker, niet bekend bleken met het aantal lokalen dat in onze nieuwe openbare school onge bruikt zou blijven. Ons dunkt dat men toch mag eischen, waar zooveel duizenden en duizenden worden uitgegeven, dat een ernstig onderzoek aan zulk 'n be langrijk werk vooraf ga en men toch wete: wat en waarvoor men bouwt. Ons dunkt dat het motief: het geld is disponibel, dat is er voor geleend, dus gooi en smijt er maar mee, toch niet het richtsnoer mag zijn van een besturend college. En wat het vestigen van het Bewaarschoolonderwijs in de openbare school betreft, het onderbrengen van het consultatiebureau in de Bewaarschool, ook hierbij loopt men maar met schoenen en kousen over alles heen. Hoort niet eerst het betrokken schoolhoofd, ont neemt maar zonder meer een ambtenares een deel van haar salaris, beschikt over haar, maar zonder haar. En dat alles met behulp van mannen die an ders plegen pal te staan voor de rechten van den ambtenaar, roepen om gsurganiseerd overleg, pas heb ben vastgesteld het ambtenarenreglement. Ook hier zijn het prachtige principes, maar de toepassing in de praktijk is verre te zoeken. De bijdrage aan de kanalisatie heeft de Raad zon der veel discussie op dc begrooting gehandhaafd. En het doet ons groot genoegen, dat ook nu weer ons raadscollege met algemeene stemmen aan deze zoo belangrijke zaak haar fiat gaf. Dat er ge poogd wordt wellicht om nog wat vereenvoudigd te krijgen in ons zijkanaal, haven, etc., laat men dat punt nog eens onder de oogen zien, de besprekingen met deskundige personen daarover zullen wel tot een gewenscht resultaat leiden. Hoofdzaak is dat het komen der kanalen en wegen niet in gevaar gebracht wordt, en deze ontwikkelingskans aan onze gemeente ,niet wordt ontnomen. En het is al weer teekenend voor de mentaliteit van velen, dat juist in deze dagen van belastingver zwaring, niet gevraagd wordt naar de werkelijke oorzaak van deze misère, dat geen oordeel uitge sproken wordt over wat is gebeurd, geen teleurstel ling daarover wordt geuit, maar dat men zich met grooten drang werpt op het kanalen- en wegenplan en daarover het meest onheilspellende ravengekras laat hooren. Met voorbijzien van de vele en groote finantieele stroppen die men Schagen zou bezorgen, als Schagen door gebrek aan eenig expansievermo gen ineenschrompelde tot een gewoon boerendorp. En die mogelijkheid zou niet denkbeeldig zijn als Schagen van alle communicatiemiddelen versto ken bleef, terwijl concurreerende gemeenten daar van werden voorzien. Men vergete niet. het is voor de zooveelste maal dat dit gezegd wordt: in vergelijking met de hooge lasten die Schagens burgerij aanstonds zal krijgen te dragen, is de uitgave voor de kanalen en wegen niet van overwegende beteekenis. Weg te doezelen is het niet dat Schagens belastin gen aanstonds hoog. zeer hoog zullen zijn. En te be grijpen is het dat de heeren op het raadhuis, zoowel B. en W., als de commissie, als de raadsleden het balletje om en om hebben moeten gooien eer zij het opvangen konden. De begrooting moest sluitend, daarover waren de heeren het allen eens. Alleen het hoe? bracht verschil van opinie. En dan vinden wij het niet aanbevelenswaard om de opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen. Groote vermogens zijn er in Schagen niet En thans zijn er velen met vermogen, die uit dat vermogen geen of heel weinig inkomen trekken. Menschen met boerderijen, en die zijn er in deze gemeente nogal enkele, trekken van dat bezit, van dat vermogen evenals anderen van hun effecten, zoo goed als geen inkomen, en toch legt dc raadsmeerderheid op dat al niets opbrengende vermogen nog een extra-heffing. Da's verkeerd en niet zuiver ingezien. Wat omtrent de personeele belasting door den heer Van Nuland werd gezegd, is in nog sterkere mate juist bij dit belastingobjeci. En al vonden wij die straatbelas ting allesbehalve sympathiek, toch zouden wij daar aan eerder onze stem hebben gegeven, al mocht dan de finantieele uitslag, voor sommige rentenierende grondbezitters in onze gemeente, niet veel verschil hebben gemaakt. In principe hadden wij deze belas ting zuiverder gevonden. Over de vermakelijkheidsbelasting is o.l. een be slissing genomen die juist is. Het zou nu foch heusch te erg geweest zijn om een paar zakenmen- schen. die door verhooging personeele belasting, ver hooging opcenten Gemeentefondsbelasting, verhoo ging opcenten gebouwd, enz. enz., al duchtig wor den getroffen, nog eens een extra last van f2000 op de schouders te schuiven. In een tijd als deze te re deneeren dat deze uitgaaf wel op de klanten kan worden verhaald, is absurd. Een ieder die thans zaken doet, weet wel dat dit in een tijd als thans, met de algemeene opvatting, die op steeds minder uitgaven aanstuurt, niet waar kan zijn. Behalve de paar punten hierboven aangegeven en waarbij het openhaar onderwijs het kind van de re kening kan worden en de Sint Nicoiaassurprise van de f 1100 bestrating, wat nog uitkomen moet of deze vergulde hazelnoot werkelijk een gave pit zal blij ken te bezitten, is er niet veel bezuinigd kunnen worden in de begrooting. liet een oplossing-brengende raadslid, evenals een duvel uit een doosje springend, zooals de voor zitter van „Algemeen Belang" het uitdrukte, is niet verschenen helaas. Kon ook moeilijk. Wellicht dat het andere idéé, eveneens in de vergadering van „Algemeen Belang" genoemd: verkoop Gem. F.lec- triciteitsbedrijf aan het Prov. Bedrijf, de oplossing brengt. Daaraan wordt tenminste nu gewerkt. De heer De Veer deed nog een poging tot bezuini ging door aan 't thans premievrije pensioen te tornen. De overweging dat thans door het bezoldigingsbesluit Op onze St. Nicolaas-étalage vindt U een uitgebreide collectie CHOCOLADEFIGUREN, CHOCOLADELETTERS, MARSEPEIN EN LUXE DOOZEN BONBONS. -> Bestelt bij ons Uw Taarten, Banket, Harten, enz. enz. Wij raden U ten zeerste aan vroegtijdig te bestellen. van Ged. Staten de hoogste 3 ambtenaren in onze gemeente niet getroffen konden worden, deed den raad het voorstel van den heer De Veer afwijzen, ofschoon er hier o.i. een meer afdoende uitspraak ge wenscht was geweest dan nu geschiedde door het aan nemen van het voorstel om een verzoek tot Ged. Sta ten te richten om het pensioenverhaal tot 8H m o g e 1 ij k te maken. Wij willen toch hopen, dat er in deze richting iets zal zijn te hereiken. Waar aan alle kanten .geleden" wordt, spreekt 't toch vanzelf dat ook het corps ambte naren en beambten onzer gemeente daar niet bui ten vallen kan. Alleen een echt en zuiver gevoel van saarahoorigheid moet in deze tijden het richtsnoer zijn voor alle burgers. Samen uit en samen thuis zij thans het parool! Dirkshorn, 23 November 1931. M. de Redacteur, Wederom Uw goedheid inroepende voor een inge zonden stukje van mij, verzoek ik U beleefd plaat sing van onderstaande. EEN KALME CHAUFFEUR, EEN MAK PAARD EN EEN ZENUWACHTIGE JUFFROUW. Vorige keer van leer trekkende tegen de H.H. Snel heidsmaniakken, kom ik nu met een compliment voor de bezadigde rijders. N.l. Zondag jl. zoo ongeveer tusschen licht en donr ker, kwam de heer Blokker (werkzaam bij Hooge- boom te Langendijk en met diens auto rijdende) met een heel kalm gangetje (pl.ni. 10 K.M.) en brandende lampen, om den hoek bij café Halfweg van den heer K. Wit aan de Stroet, in de richting Sint Maarten. Op datzelfde moment komt er dichtbij de volgende bocht (rechts) een z.g. jachtwagen zonder licht aan rijden, welke te laat door den autobestuurder werd bemerkt, o.r. zijn licht dat gedeelte van den weg nog niet verscheen (door de bocht) en een aanrij ding volgde, weike gelukkig door het kalme gan getje van de auto en door het blijven stilstaan van het zeer makke paard, beperkt bleef tot het afknap pen van de vier doorgeroeste bouten, waarmee het achteronderstei van den wagen uan den buik of bo dem is bevestgd. De inzittenden, de heer Zwager, echtgenoote en zoontje, kwamen, behoudens een paar beknelde vin gers van de echtgenoote, met den schrik vrij. ter wijl een klein deukje in het linker voorspatbord van de auto bewees hoe langzaam deze had gereden. De materieele schade beliep niet veel, vier nieuwe bouten en een kwartiertje werken van den smid Kuiper te Dirkshorn, welke vanmiddag het ongeval herstelde. Wie de schuldige is zijn natuurlijk mijn zaken niet, maar wel zou ik de bestuurders in overweging willen geven, om bij mistig weer, zooals het Zondag jl. was. ook al is 't nog geen lichten op, de lam pen te laten branden, zoodat men in ieder geval el kaar eerder bemerkt. Aan U mijnheer Blokker mijn oprecht gemeende hulde voor Uw bezdaigd rijden, waardoor gij wel licht Uw eigen leven en ook dat van drie mede- menschen redde. Mr. de Redacteur, U nogmals dankend voor de plaatsing, teeken ik H. JONGKJAN. U" .1 II .V E A' HV I XE S SCHOORLDAM. De dilettantenclub „Ons Genoegengaf Zondag avond een uitvoering in de tooneelzaal van den heer ter Burg. De belangstelling had beter kunnen zijn; niet, dat de opkomst slecht was, doch in Schoorldara zijn we altijd een groote belangstelling gewend. En de wegblijvers hebben iets gemist, daar er mooi spel werd gegeven. Opgevoerd werd: „Vlindertje", tooneelspel in vier bedrijven, door Henry Borel en J. van der Poll. „Vlindertje" is een aardig tooneelwerk, waarbij men in de eerste bedrijven kan genieten van het ge zellig en tevreden leven in een gegoed burgergezin, waarbij men den indruk krijgt, dat er geen wolkje, hoe klein ook, aan den hemel kan komen om die te vreden gezelligheid te verstoren. Mr. van Taats met zijn dochter en stiefzoon en mei nicht Josephine, die voor de huishouding zorgt, lijkt het model van ee'i huisvader, welke alle wenschen van zijn gezin wil en kan vervullen. De kennismaking met de adelijke familie Mornbreuil leidt tot een verloving; de zoon, Indisch officier, mei een minder goed verleden, ver loofd met de dochter van Mr. van Taats. en nu komen de strubbelingen. De oom van den officier, minister, welke een Mussolini-rol vervult, is als t ware de dwingende man in deze verloving en al spoe dig blijkt, dat de officier, met een slecht gedrag, niet de man kon zijn voor Elly. Dit wordt hem onder t oog gebracht door haar stiefbroer Pim, en gelukkig bezint de officier zich en verbreekt de verloving. Tegelijk komt de schandelijke levenswijze uit van Mr. van Taats, zijn vervolging en vlucht en de schan de over de familie. Elly, in wanhoop achtergebleven (ook haar stief broer Pim is op reis gegaan) en alleen nog maar «ie troost van haar oude nicht Josephine overhoudende, stort zich uit het raamhier eindigt het stuk. Me juffrouw Dekker vervulde op waarlijk treffende wijze de rol van Elly. geen gemakkelijke Haar gevoel vol spel van wanhoop in het laatste bedrijf kon ons ten zeerste bekooren. Doch ook de anderen pasten zich goed daarbij aan. W. ter Burg als Mr. van Taats, Cor ter Burg als Pim, mejuffrouw Sevcnhuij- sen als de oude nicht, Joh. de Leeuw als de Indische officier, mejuffrouw M. den Das als diens zuster, en de heer Alderlieste als de oude Minister Mornbreuil. Dok de kleinere rollen van Officier van Justitie en van dienstbode werden goed vervuld. Ken ieder zal begrepen hebben dat Elly. het onschuldigde, kinder lijke meisje, het Vlindertje was. Het vlindertje dat vroolijk, doch slechts kort leeft

Schager Courant | 1931 | | pagina 1