dager Courant HM HEEREN-BAAI EIGEN KRING." STROOPERSDRAMA TE ECHT. verschaft U wolken, van genot. De achter de kar loopende eigenaar ge* dood. Zijn zoontje zwaar gewond. Te Helmond is Zaterdagmorgen de 53-jarige H. Kuilenberg., uit Zeilberg. die met een kar turf naar Helmond reed. bij het café Nooit gedacht door een auto uit de richting Deurne aangereden. Zijn 12-jarig zoontje werd van de kar geslingerd. E. geraakte be kneld onder den wagen. Het paard sloeg op hol en sleurde den wagen achter zich over den weg. Het dier werd later opgevangen. K.. die ernstige verwon dingen aan hoofd en beenen had opgeloopen. was bijna onmiddellijk dood. Zijn zoontje is zwaar ge wond naar het St. Antonius-Gasthuis gebracht. K. was gehuwd en vader van acht kinderen. De be stuurder van den auto, Sch. v. d. L. uit Venray, kreeg geen letsel. Slotscène van hei eerste bedrijf uit hel blijspel „In de Radio", dat de tooneelvereeniging n K i q e u K r i n g" Zotidagavond voor een stampvolle zaal in het Noord-Hollaudsch Koffiehuis opvoerde Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een F'' pond D E Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid! Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 c» per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50CT. PERONS Bond voor Staatspensionneering. De afdeeling Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering had voor Zaterdag en Zondag propaganda avonden georganiseerd in de zaal van den heer W. Hossen in de Spoorbuurt. De eerste bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der afdeelitig, den heer J. ter Burg, die publiek, medewerkenden aan de te vertoonen too- neelstukken en den spieker, Ds. Baar uit Alkmaar, het welkom toeriep. De heer Ter Burg hoopte op een succesvollen avond, waarbij hij niet alleen dacht aan het in den smaak vallen van hetgeen geboden zou worden, maar bovenal aan de propagandistisch" waarde. Met den wensch, dat niemand aan het eind van het samenzijn de zaal zou verlaten, of hij moest lidman den bond zijn, droeg hij hel woord over aan den spreker. Ds. Baar vond het een aangename taak voor de afd. Anna Paulowna te mogen spreken, het streven van den bond te mogen uitdragen, maar wees ook op den minder prettigen kant, nl. dat zijn optreden noodig was. omdat het doel. premievrij Staatspen sioen voor allen, nog steeds niet bereikt is en het nog niet gelukt is het „oud èn arm'' de wereld uit te krijgen. Na de geschiedenis van de wetgeving op dit gebied te zijn nagegaan, en er op gewezen te hebben dat in 1913. met de Invaliditeitswet van Talma en in 1919 met de Ouderdomswet van Aalberse kleine stuk jes van het doel zijn veroverd, kwam spr. tot het in teressantste deel van z'n rede. nl. «Ie bestrijding van de bezwaren, die tegen het streven van den bond wor den geopperd. Spr. vond het ellendig, bij het strijden voor dit echt christelijke en humanitaire beginsel, steeds weer de menschen van de rechterzijde als tegenstanders op z'n weg te vinden. Vaak wordt men daarbij bestre den met teksten uit den bijbel, dat boek zoo vol prachtige waarheden, maar die men moet weten te ontdekken. Om tot de waarachtige beteekenis te komen, moet men de neergeschreven woorden niet al tijd letterlijk opvatten, doch als bij een noot. die ge peld dient te worden om de pit te vinden, moet men ook hier doordringen tot de kern. Spr. wijst tevens op het gevaarlijke, een tekst aan te halen, dio uit z'n verhand is gerukt en waarmee men dan dingen tracht te bewijzen, die geheel tegen den geest van de schrift ingaan. Als men zoo met den bijbel omspringt, kan men er alles en niets mee bewijzen en komt men tot uitleggingen, die men er eerst zelf ingelegd heeft. Ook de uitspraak: „premie-vrij staatspensioen ia immoreel en werkt demoraliseerend, want het maakt de menschen zorgeloos' nam spr. onder de loupe en merkte op. dat men in Denemarken na 10 jaar praktijk tot een tegengestelde conclusie is gekomen. Dat was ook begrijpelijk, meende de heer Baar. Juist als een verzorgde ouderdom is verzekerd, zal men probeeren zich door eigen spaarzaamheid daarbij nog wat aangenaamheid te verschaffen. Het zou echter niet eerlijk zijn. vervolgde spr.. als niet gewezen werd op de kentering die bij enkele kerkelijke partijen was waar te nemen. Bij de rech terzijde dweept men met liefdadigheid en spr. wil daar geen kwaad van zeggen. Die zal er moeten blij ven. ook bij invoering van premievrij staatspensioen, b.v. voor hen die door een zorgeloos en bandeloos loven, hierop geen aansprak kunnen maken. Maar voor het overige moet hij, die z'n heele leven gewerkt heeft, voor zich zelf. maar toch ook voor de gemeen schap. op z'n ouden dag geen gift of gave krijgen, maar recht kunnen doen gelden op pensioen. De prik kel tot aanpakken, een gevolg van het gevoel van vernedering als men van armenzorg of bedeeling af hankelijk is. is voor de ouden van dagen niet noodig. Zij moeten immers juist rust hebben, na het vol brengen van den strijd des levens. Het is sprekers overtuiging dat de tegenstand bij de gewone menschen niet groot is. doch dat die Kunstmatig wordt gevoed door de politieke leiders. Hij wil ook niet zweren bij premievrij staatspensioen, als maar de ouden eervol en rechtens geholpen wor den. Voorloopig ziet hij echter nog het doel van den bond als eenig middel om daartoe te geraken en acht het een taak van christelijke solidariteit om te strij den voor hen. die vroeger voor ons gestreden hebben. Vooral de jongeren mogen dit laatste niet vergeten. Tenslotte wekte Ds Baar op te blijven strijden tot het doel is bereikt, koppig vol te houden zooals we dat in onzen eeuwigdurenden strijd tegen het water doen, opdat tenslotte naar waarheid kan gezegd wor den: De grijsheid is een sierlijke kroon. Zij wordt gevonden op den weg der gerechtigheid. Over hetgeen volgde op de gloedvolle rede van Ds. Maar willen we kort zijn. Propaganda was immers het doel van den avond en die ging toch in hoofd zaak uit van de redevoering, waarvan we hierboven het voornaamste beknopt weergaven. De afdeeling meende haar programma aantrekkelijker te moeten maken, door nog wat anders te geven en zoo kregen we dus ook nog een dramatische schets in één be drijf „Levensdwang" en de klucht .Het Testament" te tien. Uit de onverdeelde aandacht en de uitingen van het publiek mogen we opmaken, dat het eerste stuk zeer in den smaak viel. Om het tweede is on bedaarlijk gelachen, zoodat de spelenden voor hun belnngelooze medewerking ruimschoots beloond wer den door de dankbaarheid van het publiek. Zondagavond werden voor een talrijk publiek beide tooneelstukjes wederom opgevoerd en blies de muziekvereeniging ..Concordia" van Breezand eenige nummers ter afwisseling. Het resultaat van beide avonden was een winst van ongeveer 20 nieuwe leden voor de afdeeling. AUTO RIJDT OP EEN TURFKAR. Dinsdag 1 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8978 Tweede Blad. Schagen. het blijspel: „In de Radio* van Reimann en te kiezen voor haar eerste winteruitvoering, Jn Eigen Kring" al een bijzonder gelukkigen «daan. Dit spel is amusant en met een pittige en tevens smakelijk opgediende in fo tal van aardige tooneeltjes wordt ons de dwaze verwikkeling na de andere geboden en met onverflauwde belangstelling dat de toe wat op het tooneel voorvalt, volgen. Van- oogenblik dat het scherm opgaat, is onze gegrepen en de schrijvers houden met hun zetten, hun leuke vondsten, het oproepen van verwarrende situaties die aandacht steeds Is niet direct aan te voelen hoe het beloop zich zal afwikkelen en voor de toe- blijft steeds de brandende vraag: hoe gaan zal en hoe tenslotte nog een en pakkend eind zal gevonden worden, voetlicht leeft men mee, is men één en ai gaat men op in de van humor tintelende van het spel, waarin de schrijvers hun kracht gezocht en waaraan ze hun succes te danken wat zou er van al dat goede en aantrekke- komen, als dit stuk niet prima werd ge- als de bedoelingen van de schrijvers, hun 'gezegden, hun pittige karakterteekening, niet aangevoeld, niet met élan waren gelan- in sprekende kleuren waren weergege- het is juist het succes van „In Eigen Kring" dat de geheele bezetting zoo echt goed zoo in de gewenschte lijn hun rollen vervuld. als wij dan de verschillende spelers de revue passecren en hen beurt voor beurt uit dat goed- pd geheel naar voren brengen, zal niemand het ivel duiden dat wij den heer K. Wit, die als Ie rol van Reinhold Lederman vervulde, het noemen. Dat is een karakterteekening geworden b voeten uit gaaf en sterk was. Dat is spel ge- van hoog gehalte, van een groote natuurlijk en warmte. ir het optreden van dezen hoofdpersoon had do volkomen kunnen inslaan, als ook niet de itn zoo goed van pas hun plaats hadden inge- b. En dan was 't vooral mevrouw Backer—Breed ouwelijke compagnon, die in haar tegenspel zoo een zich aanpaste en in intonatie, gebaar en 1, de door haar uit te beelden persoon groote be- K gaf en zuiver aanvoelde. de dochter van Lederman, werd ten tooneele kcht door mej. Van Rijswijk en deze deed dit zeer Kmelijk. Ofschoon zij in de verschillende fines- v&nhaar rol nog wat kon groeien, was zij een te jonze verloofde. )e oude apotheker, die als 't ware een geur van drankjes meebracht, die droomde van zijn ia sodawater, de onpractische idealist, maar oer, de geheide zakenman tenslotte toch te is, vond in den heer K. Beunder een zeer us acteur, die in een mooie schakeering thieke persoon voor ons deed leven, fan Drunen was als Kurt von Böhlau, de zeer goed en wist in zijn meer onder- rol. volkomen zich te voegen in het al en daardoor het optreden der anderen E. Schmitt zagen we als riddergoedbezitter izrat en vooral als Justizrat gaf zijn rustig zijn aangename manieren, veel relief aan w FranzenSlikker stal als Roza Pimpel- aller harten. Het was trouwens een rol haar geknipt was. En zoowel in het tooneel- de radio, als later toen zij de huwelijks- rster als pseudo vrouw des huizes ontving, ais de trouwlustige reeds wat aftandsche we- cie droomt dat ook voor haar de made- nog geuren, vol humor en geest. Toen zij daar als een opgetuigd oorlogsfregat de deur uitstevende om in de armen van haar Russischcn vorst haar ver langen te stillen en later als een geplukte papegaai terugkwam, toen deze vorst een gauwdief bleek te zijn, waren de lachsalvo's niet van de lucht. Zij ty peerde dan ook raak en wist toch steeds goed maat te houden en zich daardoor voor overdrijving te hoe den. Mej. F. Middelbeek was als Frelfrau von Gotha de deftige huwelijksmakelaarster, de gewenschte repre- sentante van haar zich in vele relaties verheugend bureau. Tot slot nog een complimentje voor Hendrik de bureauknecht, de jongeheer J Franzen. Dat de tooneelzaal van het Noordhollandsch Koffie huis, die er tusschen twee haakjes erg gezellig uit zag, geheel bezet was, hadden wij niet behoeven te vermelden. „In Eigen Kring" is in Schagen populair en haar vele donateurs zijn op de heide tooneclavon- den steeds present en het daverend applaus dat tel kens opklonk, de hartelijke lach, het soms uitbun dige meeleven, bewezen wel dat men zich ook ditmaal best amuseerde. Voor de muziek een bravo, voor de prettige wijze waarop de pauzen zijn aangevuld. Drie jongemannen vermist. Hun drie lijken later in een kuil gevonden. Vrijdagnacht heeft te Echt in Zuid-Limburg een vreeselijk stroopersdraraa plaats gehad. Drie boeren jongens, de 27-jarige I'rans Wehrens en de Gebroe ders K., resp. 24 en 19 jaar oud, zijn Vrijdagavond uitgegaan om in de bosschen in de buurt wild te schieten. De jongens zijn niet teruggekeerd. Zaterdag heeft men reeds naar hen gezocht, doch niets ge vonden. Zondagmorgen zijn opnieuw een veertig personen op zoek uitgegaan. Na lang zoeken is men op onge veer 200 meter afstand van de woningen gekomen bij een versch gedolven kuil, welke mei mos bestrooid was. Hierin vond men genoeg aanleiding om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Men ging aan het graven en vond vrij spoedig de petten van de vermiste jongemannen. Na geruimen tijd verder te hebben doorgegraven, vond men tenslotte de drie lijken. Alle drie slachtoffers waren met kogels dood schoten. Onmiddellijk werd de justitie te Roermond gewaarschuwd, die weldra ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De lijken werden naar het gemeentehuis te Echt overgebracht. De opschud ding, die dit drama te Echt heeft veroorzaakt, is buitengewoon groot. Dit drama doet herinneren aan de verdwijning in Augustus van dit jaar van zekeren Roebroeck, even eens afkomstig uit Echt. Van hem heeft men nooit meer iets gehoord. Men vermoedt nu, dat deze per soon, op dezelfde wijze gedood iss als de slachtoffers van Vrijdagnacht. In de bosschen wordt op het oogen- blik gezocht of men nog een spoor kan vinden van dezen vermiste. Nog eenige bijzonderheden. Omtrent dit stroopersdrama meldde V.D. Zondag avond nog het volgende: De drie jongemannen, die Zondag in het bosch be graven werden gevonden, waren de genoemde Frans Wehrens en de gebroeders Kersten, allen woonachtig te Putbrofk-, een gehucht onder de gemeente Echt. Vrijdagavond zijn zij ten huize van Kersten tot onge veer 12 uur aan het kaarten geweest. Daarna zijn de drie mannen vertrokken, zeer waarschijnlijk met het doel strikken te zoeken. Zooals bekend zijn zij niet teruggekeerd. Zondag hebben politic en marechaussée bij het reeds gemelde onderzoek de kuil gevonden. Boven de lijken waren takkenbosschen gelegd, afgedeki met aarde en mos. De drie lijken waren in één kuil ingegraven en zooals gemeld hadden zij allen een aantal schoten. Zondag is de justitie uit Roermond geweest tot het instellen van een onderzoek. Het is waarschijnlijk, dat Dr. Hulst uit Leiden de secties zal verrichten. De lijken zijn voorloopig naar het Kloostertje, het St. Anthoniusgasthuis te Echt over gebracht. De politie laat zich omtrent het onderzoek in deze zaak niet uit. Het schijnt, dat men verden king op iemand heeft, doch of er reeds een aanhou ding is geschied, konden wij niet te weten komen. Het onderzoek duurt voort. (Zie verder Laatste Nieuws). EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK

Schager Courant | 1931 | | pagina 5