gliager Courant Raad Heerhugowaard. Donderdag 3 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8980 ■dering van den Raad op Dinsdag 1 December S OP kt! [twee uur opent de Voorzitter, Burgemeester X>ten, de vergadering. :ig met kennisgeving van ongesteldheid de [Wagenaar. jeon kort openingswoord volgt voorlezing en on- ei-de vaststelling der notulen. [betuiging van H.U.G.O. voor genoten subsidie, Kennisgeving aangenomen. ■gezien de Raad reeds in de begrootings vergade- [een adres betreffende salaris B., S. en O. heeft omen, wordt geen reden gevonden op het (n van tle Ver. v. Nederlandsche Gemeenten in I, betreffende het verzoek geen adhaesiebetui- verleenen aan het adres van den gemeente- Noordse harwoude. tr Tromp meent, dat in dit adres wel gespro jdt van „geen motieven", doch z.i. -behoeven Ier normaal denkend mensch in deze geen mo- jgenoemd te worden. leer Krom vermoedt, dat in het adres met [motieven", bedoeld wordt, dat men in Noord- [de de salarissen van de eerst genoemde rissen met 5 wilde verlagen, dat van ger met 10 jr Kostelijk zegt, «lat hem uit het raadsver- gemeente gebleken is, dat deze maatstaf unen, omreden men van meening was, dat het ruimst bezoldigde ambt was. ing is er in de salarisrcgeling nog wel te o hier heeft hij het oog op die kleine ge- aar de ambten van B. en Secr. niet in één eenigd. zijn. In Hugowaard zien wij een Daar zijn beide functies wel geculmineerd psalai •is inderdaad zoodanig, dat het wel een enstelling vormt met de 7 gulden steun indslag voor een werklooze is aangenomen, it iiest begrijpen, dat de Raad, met deze ge- ir'bogen, besloten heeft zijn adres aan Ged, verzenden. ;r zegt, dat in gunstige omstandigheden ilijke opmerkingen niet gehoord zou hebben, jist thans van het ambt veel meer gevraagd men dikwijls blij is, als men na een dag B maar weer hooren van nieuwe klachten [alle mogelijk misère, weer naar huis kan ir dan nog al weer menschen komen om om of andere moeilijkheid, j beide besproken adressen wordt eveneens de gemeente Oterleek betreffende hetzelfde kennisgeving aangenomen, nadat nog de p als zijn meening heeft te kennen gegeven, ils in de provincie Gelderland, ook in Noord- men nog wel wat met deze verhooging ge- [loii hebben, indien om een of andere reden de ling der salaris verhooging wat later was ge- Ion de adressen om verlaging dus wel degelijk ferd zijn. |d| behandeling van hot verzoek om adhaesie- ig van de gemeente Ilpcndam inzake meer- jbroiding van het provinciaal waterleidingnet iere grondslagen te nemen voor de aanslui- z.g. niet rendabele gedeelten, wijst de heer ingen op het Zuideinde van den Middenweg. >t bevolkte gedeelten heeft men zoo spoedig ingepikt en er verplichte aansluiting voor leven geroepen, voor de andere gedeelten past regeling toe, die de gemeentekas zich niet Jrloven ten uitvoer te brengen. «oer NVijnker schrikt van de onkosten terug, die ral bedrijf zouden ontstaan als b.v. geheel Veen- de geM R zon worden aangesloten. waart* i - Ui Mrij >lg<ka -edatrijA [keer Kostelijk wijst er op dat dit punt ook bij Staten in het centrum der aandacht staat. Irijf heeft de laatste jaren niet alleen belang- afecbrijvingen kunnen doen, doch zelfs een Wonds kunnen vormen, zoodat v.n.1. onder de Wnligden van het platteland een strooming ten ^van uitbreiding waarneembaar is. ben de oudere raadsleden herinneren zich dat het voorstel tot aansluiting verworpen toon het voor de eerste maal in den Raad Later bij een eenigszins gewijzigde samenstel- ■"i den Raad werd het opnieuw ingediend en net een kleine meerderheid komen. Van dien i ook het gezegde: ..liet is te vvenschen dat die dit bewerkt hebben in het eerste water Pt wordt Gelukkig ik heb het woord niet Ffcggen. gog een opmerking van den heer Krom, dio het "Ho boekstaaft wordt niet algeineene stem a-lhaesiebetuiging besloten, porlezing der rekening van „Hou cn Trou", r*r 1930. tegen een ontvangstpost van f554. f«i van f (>87toont, wordt tot verleening der ad f 50 besloten. huigingon van de heeren Dekker, Geuse- P Beers voor hen toegekende vergoeding 1932, aen heer Borst voor verleenden crisissteun "lugeving aangenomen. Besloten wordt op advies van de Comm. van Bij stand G.K.B. voor het gedeelte net Boterweg, waar nog steeds verhoogde tarieven werden betaald, de gewone tarieven in te voeren. Afwijzend beschikt op een verzoek van den heer Uierhaalder om ontheffing van. hondenbelasting we gens ongunstige tijdsomstandigheden. Aangevoerd weid, dat zeer vele in hetzelfde geval verkeeren. Algemeen goedgevonden om de Prov. Gem. subsi dieregeling T.B.C.. toe te passen in het geval mej. li. van Leijen, dio in Apeldoorn verpleegd zal worden. Kenige opmerkingen omtrent de rekening 1930 worden voorgelezen en daar een post uit den gewo nen dienst in den kapitaaldienst moet worden ge-, bracht, de rekening diensvolgens opnieuw vastge steld. Voorgestelde heffingsverordening en invorderings verordening opcenten, gemeentefondsbelasting, niet een maximum heffing tot bO opc., en vaststelling op centen dienst '32/'33 op 30, zonder bespreking goed gevonden. Van 11. v. El ten c.s.. die geregeld met de bus van Ranzijn naar de Zuiderzeewerken vervoerd worden is een verzoek ingekomen om. nu de loonen dalen, evenals den vorigen winter weder een tegemoetko ming te mogen ontvangen. Goedgevonden wordt f 1.50 per week te geven, terwijl degenen, uit het Noordeinde der gemeente, die zich per rijwiel naar het werk hegeven f 0.5O zullen ontvangen, dit nadat over een voorstel Groenland-Borst-Rool om allen ge lijkelijk te behandelen de stemmen hadden gestaakt en een voorstel van Langen om het bedrag voor de wielrijders op f l te bepalen niet in stemming kon worden gebracht. Voorloopig geen aansluiting bij de ver werkingsinrichting te Schagcn. Op het schrijven van B. en W. aan den Vleesch- keuringskring Barsingerhorn, om een contract voor één jaar aan te gaan is een afwijzend antwoord bin nengekomen. Voorzitter zegt, dat men, na een ge sprek met Alkmaarsche betrokkenen gemeend heeft, voorloopig nog een afwachtende houding te moeten aannemen. De onkosten vormen een post, waar nog geen peil op te trekken is. Met Januari zal dan ech ter iets anders moeten worden gevonden en zoo hiel en daar heeft men zijp licht al opgestoken, doch een bepaald omlijnd voorstel is nog niet gevormd. De heer Krom wijst op de stichtingskosten, die te Scliagen f 145.000 bedragen hebben, terwijl deze post voor Midwoud 155.000 was, terwijl omgerekend in het afgeloopen jaar de omzet ongeveer gelijk is ge weest. Zijn opnie is dat stichtingskosten en exploita- tatie van een eigen oven niet hoven het door Sclia gen gevraagde bedrag zullen zijn. Bovendien meent hij. dat de datum van in werking treding der betref fende wet, gezien de sombere tijdsomstandigheden, wel uitgesteld zal zal worden. Vele mogelijkheden zijn er nog, maar hij schrikt terug voor een contract voor vijf jaar.op zoo onze- keren basis. Zijn gedachten waren gegaan naar aan koop van een stukje grond in de nabijheid van de noodslacht plaats aan den Honden weg. Ook den heer Kostelijk is de vaagheid van omlij ning inzake het contract, van Barsingerhorn opge vallen. Hoe grooter het nadeelig saldo, hoe grooter het bedrag, dat bijgepast zal moeten worden. Thans is het f300. We bezitten geen enkel gegeven, dat het het volgende jaar niet het dubbele van dat bedrag zal zijn. Men krijgt maar opdracht van regeering,s wege wetten uit te voeren en dezelfde regeering gaat een zoodanigen drang op de financiën uitoefenen, dat men zich afvraagt: Waar komen wij terecht. Thans bezitten we een wet, die pas een jaar in wer king is en waarvan de regeering het risico op zich zou nemen en nu wordt er reeds weer een nieuwe wet gelanceerd, waardoor de gemeente verplicht is lagere ambtenaren te treffen, daar de salarieering der hoogere van Ged. Staten uitgaat. Voorzitter: Als de regeering het van toepassing verklaart De heer Kostelijk: Moeten wij het dan uitvoeren? Voorzitter: Ken soort van zijdelingsch dwingend recht. Besloten wordt in de kwestie Barsingerhorn een afwachtende houding aan te nemen en te berichten dat niet op rie voorwaarden kan. worden ingegaan. In verband met het bepaalde in artt. 122 en 252 dei- gemeentewet, wordt vastgesteld het G.K.B. als tak van dienst te beschouwen. Vastgesteld worden een suppletoir kohier hondenbe lasting en een besluit tot onderhandschen verhuur van eenlge kleine terreinen. De toestand onder de tuinders steeds ny- pender. Inzake het adres van de beide afdeelingen van den L.T.B., Heerhugowaard en Nieuw Leven, deelt Voorz. mede. dat uit een Zaterdag gehouden bespreking hem gebleken is, dat de toestand onder de tuinders nog steeds nijpender wordt. De aardappelgeschiedenis begint oor al de misère der laatste weken wel wat uit het hoofd te geraken, maar geld er voor in de portemonnaie is er nog allerminst. Het indertijd uitgetrokken bedrag ad f 2000 is uitgekeerd en de ervaring in deze heeft ge leerd, dat schifting uiterst moeilijk is. Naar verschil lende middelen wordt thans uitgekeken. Toeslag verlee- nen op het loon is- wel mogelijk, doch daar is de goed keuring van Ged. Staten voor noodig en de minister heeft zich niet erg vleiend uitgelaten over dergelijke maatregelen van gemeentewege. In het onderhavige adres worden gevraagd rente- looze voorschotten van gemeentewege tot de njksvoor- schotten zullen worden uitgekeerd. Voornamelijk het laatste deel van dezen zin klink heel mooi, doch de vraag is, wanneer dit voorschotten zullen komen. De heer Krom heeft de vergadering, waar dit adres het resultaat van is geweest, bijgewoond. Alle mogelijke plannen zijn geopperd. Ideaal is het niet, doch de vraag is, wie weet er beter. De steun zal wel komen, maar hoe? In de vergadering werd op spoed aangedrongen: toch was de algemeene opinie dat de gemeentekas niet bij machte was deze last te dragen. Hoofdzaak is, dat er thans een bepaald voorstel is, waarover men spre ken kan. De heer Tromp zegt dat veel Inderdaad nog zwevend is. Dit komt ook al door den veranderden toestand. Wa ren het eerst alleen de aardappelbouwers, thans heeft de crisis alle lagen der Noordhollandsche tuinbouwende bevolking aangegrepen. Velen, die dit voorjaar zich zelf nog konden redden, zullen thans ook op de Hjst geplaatst moeten worden. Er werd gesproken over een adres aan den mlni3ter. Interruptie: Ga er heen! Voorzitter zegt dat reeds in den zpmer de gegevens omtrent den aardappeloogst verzameld zijn. doch dat er nog nooit iets definitiefs van de regeering is gehoord. De heer Krom is er voor, naar den minister te jaan. Niemand weet raud. De heer Kostelijk zegt. geen nieuws te kunnen bren gen. Niet alleen hier weet men geen uitweg. En onder- tusschen maakt zich de doffe wanhoopsstemming, die dit voorjaar nog slechts bij enkelen den boventoon voerde, van steeds meerderen meester. Zij, die men meent, dat een oplossing kunnen geven, weten zelf ook geen raad. Als we naar Koedijk zien, weten we dat daar wegens financieele redenen opgehouden moest worden Ook in deze gemeente is iets gedaan, doorgaan met een dergelijke regeling beteekent tenslotte een débacle in de gemeentefinanciën in het leven roepen. Voor den akkerbouw Is thans een eenigszins bevredi gende regeling gevonden, omdat deze zich beter voor lapmiddelen leent, dan den tuinbouw. Vergelijkt men de statistische cijfers over 1929-'30 van de verschillende provinciën, dan ziet men wel hoe sterk Noordho'.land getroffen is en de cijfers over 1931 zullen een nog on gunstiger beeld vertoonen. We denken slechts .aan den oproep van den Burgemeester van Castricum aangaande het district Kennemerland. Plaatsen we daartegenover de laksheid van rijkswege, dan komt men tot de eonclu- siee, dat men de provincie Noordholland wel erg laat zitten. Dit voorjaar is voor den door de aardappelziekte geschapen toestand 850.000 gulden gevraagd en n »ar verluidt zou er een milliocn beschikbaar gesteld wor den. Thans spreekt men van het dubbele van het laatst genoemde bedrag voor de geheele provincie en schijnt men van plan de gemeenten garant te stellen, doch al deze dingen zijn nog In voorbereiding. Juist heden is wederom een deputatie naar den Minis ter geweest, waar o.a. Burgemeester Slot bij was. Wat men zoo echter bereikt is uitgestelde hulp cn wat rnen- noodig heeft, is directe hulp Do bedrijven worden verwaarloosd. In de gisteravond gehouden vergadering is gezegd, dat ik moeilijkheden zie. Een toeslag op het loon zal echter spoedig in de duizenden loopen en wat ons reser vefonds aangaat te zien is het. dat we dit hard nocdig zullen hebben met een volgende begrooting. Een feit is intusschen dat men bedrijven, die altijd eerste klasse bcdrUvcn zijn geweest, ziet verwaarloozcn. Is het niet mogelijk directe verbinding te zoeken met de regeering. Wjj zullen niet de eersten zijn. die daar ver schijnen voor deze zaak. Een bijslag op het loon ligt buiten het bereik der plattelandsgemeenten. Wat wij kunnen doen is een klein fooitje geven. Voorzitter op het gesprokene van den heer Kostelijk gaande, zegt dat het slechts een weergave is van de klachten die hij dag aan dag van de menschen hoort, die tenslotte het niet meer wetende hoe het thuis aan te leggen maar eens naar de secretarie komen om over deze dingen te spreken. Geld kunnen we geven, maar dit komt tenslotte toch ook weer uit do zakken der ge meentenaren en het polderbestuur heeft genoeg leergeld betaald om te beseffen, wat het is om met een leege kas te zitten Onvoldaan gaan de menschen tenslotte weer huiswaarts. Wat het dagelijksch bestuur betreft, dit kan natuurlijk naar den minister gaan. Hij is er van over tuigd. dat men daar zelfs zeer vriendelijk zal worden ontvangen, maar wat heeft men daaraan als men later weer buiten staat en men kijkt elkaar aan. beseffende dat men toch niets wijzer is geworden. De groote kwestie is wel. dat niemand graag geld uitgeeft. Een mensch niet en een coöperatie ook niet cn dat do staatsmachine langzaam draait weten we allen. De heer Krom meent dat dergelijke besprekingen do zaak niet verder brengen en wel aan het voorstel der vereenigingen vasthouden. De heer Kooij dankt den heer Kostelijk voor zijn be toog. Deze deelt nog mede. dat juist heden door de heeren De Mirande cn Polak een motie is ingediend in de Prov. Staten om Ged. St te machtigen over te gaan tot het instellen van een in- en verkoopbureau van tuin bouwproducten met een millioen stamkapitaal. Hij ziet hierin een staan van de overheid naast de organisaties en meent dat dit een der wegen is waar langs iets bereikt kan worden. Do heer Tromp wijst er nogmaals op. dat het getal bouwers, dat niet meer aan zijn verplichtingen kan vol doen. steeds grooter wordt Men kan het noodige volk zelfs niet meer betalen. In andere centra is geen werk. Hier is op het oogenblik werk te over. doch de midde len om het te laten verrichten, ontbreken. Algemeen goedgevonden, dat het dagelijksch bestuur een onderhoud bij den minister zal aanvragen. In verband met het een en ander wijst Voorzitter op de werkloosheid, die zich de laatste dagen in sterke mate geopenbaard heeft. Van den polder zullen eenige slooten uitgezet worden, doch dit zal slechts een druppel in den beker zijn. Ook particulieren zijn er geweest, die voorwaarden hebben gevraagd voor het laten verrichten van productief werk. Toeslag geven op het loon bij par ticulieren heeft echter vele donkere zijden, hoe mooi het bij oppervlakkige beschouwing ook lijkt Het Dag. bestuur wordt in deze machtiging verleend zoo noodig handelend op te treden na beoordeeling van ieder bijzonder geval. De heer Kostelijk voert nog aan, dat er b.v. op de be grooting der provincie 2 millioen is uitgetrokken voor werkioozenzorg en vraagt of de mogelijkheid niet bestaat steun van dio zijdo aan te vragen bij verbetering van Donkereweg c d. Besloten wordt te trachten in dit geval rijksateun te krijgen. Nadat nog op een vraag van den heer Krom is toege zegd. dat na de gehouden deputatie zoo spoedig mogelijk een raadsvergadering zal worden uitgeschreven, indien dit reden van bestaan heeft, sluit Voorzitter onder een woord van dank en wordt in comité overgegaan.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9