AlKlIti Nitlis- Mrattmis- Luinilii. FELLE BRAND TE HAASTRECHT. START-ACCU's Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Crisis in d-Friesland [eeringssteun aan den tuinbouw. Het invoerrecht op benzine. NIC. KAMP - KOORD - SCHAGEN. De gefingeerde overval in Den Haag. A m s t e r d a m—B a t a v i a in drie dagen. Uit onze omgeving. Zaterdag 5 December 1931. SGHAGER 74ste Jaargang No. 8981 COURANT. d verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Don.Ier- Zaterdag Bij inzending tot a morgens 8 uur, worden Adver- oog zooveel mogelijk In hel eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 16 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. post van f700.000 uitgetrokken voor rentelooze credietverleening. er een renteloos credlet van f 50.000 0 behoeve van de bloembollenteelt te Breezand. regeering heeft een nota van wijzi- op de begrooting van Binnenlandsche voor 1931 ingediend, waarbij alsnog ost van f 700.000 wordt uitgetrokken oredietverleening aan den groven tuin- in West-Friesland. it regeeringscrediet wordt ter beschik- J gesteld van de gemeentebesturen in betrokken kring, omvattende de gemeen- begrensd door de Zuiderzee en den Wie- .gcrmeerpolder en verder ten Noorden, «sfen en Rilden bepaald door de grenzen Bede hierin begrepen gemeenten W i n- O u d c N i e d o r p, Schagen, St. 'ten, Warmenhuizen, Oud- pel, Koedijk, Oudorp, Noord- lid-Schermer, G r a f t, de R ij p, ermerhorn en Avenhorn. crediet wordt renteloos ter beschik- esteld van de gemeenten op aanvraag eze bij een in te stellen centrale com- van advies op voorwaarde, dat de ge- s bij ieder door haar aan noodlijden- Iders te verstrekken renteloos erediet slechts 70 gebruikt en de rest en middelen bijpast. rfediet wordt alleen verstrekt: an personen, die van de tuinderij Jotdbedrijf maken; ndien op goeden grond is aan te ne- at het bedrijf daarbij bij ontwikkeling irmale omstandigheden voldoende ge- al zijn en andere hulp op redelijke liet te verkrijgen is; ndien vast staat, dat het met goed- van eventueele andere credietgevers itend mag en inderdaad slechts zal gebruikt voor betaling van loonen, Offen en andere noodzakelijke be- tnoodigdheden en bedrijfsonkosten r levensonderhoud van den debiteur gezin tot een maximum van 500 gul- HA voor het bedrijf gebruikten Voor de berekening van het tot le- Idrrhoud benoodigde zal slechts een bint van 16 gulden per week per de en voor loonen van 16 gulden per per volwassen arbeider mogen in re- f gebracht worden. Ier stelt de regeering een renteloos van 50.000 gulden beschikbaar ten 'e van de bloembollenteelt te Bree- gemeentc Anna Paulowna, bepaald is, dat in ieder crediet ren- *oor 13 wordt bijgedragen door cre- der noodlijdenden. m de modder gestikt. Meisje In den mist verdwaald. is te Zuilen een 12-Jnrig meisje door deo "leid ui een halfdroge sloot geloopen en in Fer KOHtikt. Het meisje kwam met een vrien den het ontspanningslokaal v; werkspoor wit korter te gaan een weiland over. ■o sterken mist is het meisje toen verkeerd 'n in de sloot geraakt. ^nendtnnetje is dadelijk hulp gaan halen, op de piek aankwam, vond men het het hoofdje voorover in de modder liggen, htrn gepoogd heelt de levensgeesten op te ooest dr. Kuiper uit Zuilen den dood con- Een meubelfabriek in vlammen opgegaan. Ook eenige halzen tot den grond toe afgebrand. Een uiterst felle brand brak Donderdagavond te kwart over acht uit in de fabriek van geschilderde meubelen van den heer G Jansen aan de Hoogstraat te Haastrecht. Het geheele complex, bestaande uit een fabrieksgebouw van drie verdiepingen, waarin ondergebracht zijn de machine-afdeeling, daarboven de werkplaats en daarboven de opslagplaats, een schuur achter de fabriek en een werkplaats voor de ledikantenfabricage, een fraai 17de eeuwsch woon huis, bewoond door de ouders van den heer Jansen, ging verloren. De brand is ontstaan in de schuur. De bewoner van het belendende woonhuis, de arbeider Rietveld, zag de brand het eerst en waarschuwde de heeren Jansen. Dezen trachtten met een snelbluschapparaat het vuur te dooven. doch slaagden hierin niet. Inmiddels ging het gerucht van den brand als een loopend vuurtje door het dorp, waarop de motor spuit werd gehaald. Een geweldige vonkenregen daalde neer, aangewakkerd door den feilen wind. Hoewel de brandspuit spoedig etr plaatse was bleek aan de organisatie nog al wat te mankeoren. De haven leeggezogen. Bovendien ontstond nog het gevaarlijke oogenblik, toen het blusschingswerk even moest worden ge staakt, aangezien de haven door de beide motorspui ten was leeggezogen en slechts modder naar boven werd gebracht. Gedurende het oponthoud kreeg de brand wederom gelegenheid zich uit te breiden. Men moest den duiker in de havensluis eerst openen om water uit den IJsel toe te laten, teneinde het blus schingswerk te kunnen hervatten. Uit de werkplaats en het pakhuis bleven de vlam men hoog oplaaien. Het dak van het woonhuis van den heer Th. Jansen brandde over de geheele lengte en stortte weldra in. Omstreeks tien uur was uit breiding van het vuur niet meer te vreezen. en men kon den brand regelmatig zien minderen. De brand weer had toen weldra het vuur volkomen onder de knie en men kon zeggen, dat gevaar voor verdere uitbreiding was geweken. Vernield zijn de werkplaats, het pakhuis en het huis bewoond door den heer Rietveld. De voorraad meubelen van den heer G. Jansen is geheel verlo ren. De in de werkplaats staande machines zijn eveneens volkomen onbruikbaar geworden. Het is te begrijpen, dat de brand, die tot ver in den omtrek zichtbaar was. vele honderden belang stellenden trok. Op het terrein bevonden zich de burgemeester van Haastrecht, baron van Hemert tot Dingshof. bijna alle leden van den gemeenteraad, terwijl ook de bur gemeester van Gouda, de heer Gaarlandt, geruimen tijd het blusschingswerk gadesloeg. Oude man door opwinding overleden. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de 72-ja- rige buurman Jacobus Straver door de opwinding zoo werd aangegrepen, dat de man door een be roerte werd getroffen en aan de gevolgen is over leden. De schade, die moeilijk te ramen valt. doch zeker in de duizenden loopt, wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Wat zai de regeering doen, als de benzine weer in prijs gaat stijgen? In het Voorloopig Verslag van de commissie van rap porteurs aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine, lezen we het volgende: Bij het afdeeüngsonderzoek van dit wetsontwerp ver klaarden vele leden, geen overwegende bezwaren te hebben tegen een Invoerrecht op benzine. Bij de drin gende noodzaak om de middelen der schatkist te ver sterken. lijkt hun de hier voorgestelde heffing een der onschadelijkste vormen van belasting, waartegen zij meenden zich niet te mogen verzetten. Echter was men van meening. dat de uiterste limiet bereikt was en de hoop werd uitgesproken, dat Je n I- nister, indien nog verdere versterking van de midde len noodlg mocht blijken, er niet toe zoude overgian, om tot het gemakkelijkste middel van verhooging der benzinebelasting zijn toevlucht te nemen. Eenige andere leden achtten de geopperde bezweren van zoo groote beteekenls. dat zij zich vooralsnog hun stem wenschen voor te behouden. Wat betreft de vergelijking met het buitenland, zoo merkten zij op. dat aldaar de benzinebelasting de func tie vervult van de wegenbelasting en dus een bestem mingsbelasting is. De leden, hier aan het woord, te- tuigden hun Instemming met hen. die deze belasting als een nadeel voor het platteland hadden gekenschetst. Daar toch zijn tal van bedrijven, welke Juist tengevolge van den lagen benzineprijs zich nog staande kunnen houden. Verscheidene leden achtten een der grootste voor- deelen van het ontwerp, dat het geen protectionistisch karakter draagt, hetgeen ook tot uitdrukking komt in den tijdeiyken duur der voorgestelde maatregelen. Sommige leden stelden de vraag, wat de regeering denkt te doen. indien de benzine weder In prijs stijgt. De vermoedelijke opbrengst van dit invoerrecht zal na de verhooging van den benzineprijs, als gevolg van deze heffing, circa 16 millioen per jaar bedragen, een som, welke de schatkist zeker moeilijk zal kunnen missen. Is de regeering bereid, zich te zijner tijd zooveel mo gelijk te verzetten tegen een opdrijving der benzine- Door fabriek GEFORMEERDE en GELADEN voor elk type auto, met garantie f 22.50. prijzen, indien zulks een grooten omvang mocht aan nemen. hetzij door Invoering van een benzine-monopolie, dan wel door tijdig invloed uit te oefenen op de bij deze aangelegenheid betrokken importeurs? Enkele andere leden merkten in dit verband op, dat de verhooging, welke de benzineprijs zal ond?rgaan tengevolge van deze heffing, nog niet opweegt tegen de daling van dien prijs, welke in het afgeloopcn jear waarneembaar is geweest Deze daling overigens is huns inziens niet uitsluitend een gevolg van de heer- schende crisis, doch ook van een meer economische wijze van winning der benzine. Deze leden verwacht ten, dat de benzineprijs niet licht weder tot het peil van twee jaren geleden zal stijgen en dat men de na tuurlijke daling van dien prijs in geen geval mag tegen houden. De bekentenis van den directeur bevestigd. Omtrent den gefingeerden overval in ..De Oude Vette Hen" te Den Haag, wordt inzake de bekentenis van den directeur (zie het uitgebreide bericht op de lste pagina van het Tweede Blad) gemeld, dat dit bericht gisterochtend door de politie ls bevetlgd. Het is inderdaad gebleken, dat de door de „Indrin gers" meegenomen f 9000 het bedrag is, dat door den directeur is ontvreemd. Het geld is, voor zoover is gebleken, niet meer aan wezig. De heer Z. schijnt het verloren te hebben ln fl- nancleele zaken. Niet meer wetende hoe hij het gat zou stoppen, is hij toen tot het ln elkaar zetten van den overval gekomen. Na zijn bekentenis is de heer Z. in bewaring gesteld. Hij is 46 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen Behalve nog enkele bijzonderheden over de onwaar schijnlijkheden, waardoor bij de politie argwaan werd gewekt, zullen bijzonderheden omtrent de gegevens welke de politie tot haar ontdekking hebben geleid, niet verstrekt worden, daar anderen hierin wel eens aanwijzingen zouden kunnen vinden omtrent de wijze, waarop men in een dergelijk geval van simulatie niet moet optreden. Wel werd nog meegedeeld, dat het was opeevallen. dat het touwtje, waarmee Z. was gekneveld wel zeer dun was (het had de dikte van een schoenveter) en dat de handdoek die was, welke steeds bij het fon teintje hing. Het dividend wordt uitbetaald. Wat de financieele positie der N.V. betreft, deze is, naar commissarissen verzekerden, volkomen safe. Wat de kwestie der dividendbetaling betreft, kan nog worden medegedeeld, dat er geen redenen voor ongerustheid te dien aanzien is. Te veel luchthartigheid over een te weinig voorbereid plan. Naar aanleiding van het bericht over de luchtpost- expresse naar Indlë in drie dagen, of eigenlijk in twee en een halven dag. heeft de N.R.Ct. bij den heer D. Burgerhout van do vliegtuigfabriek Aviolanda inlichtin gen ingewonnen. Deze vond het vervelend, dat met zoo veel luchthartigheid gesproken was 6ver een nog wx> weinig voorbereid plan. waarvoor Pander hom t-ens ge vraagd had. of Aviolanda de fuselage (metalen deel) van het toestel zou willen maken, omdat dat te groot werd voor Pander. De heer Burgerhout had toen geantwoord: ln 1932 misschien wel. In abstracto achtte de heer Burgerhout het mogelijk ln den genoemden tijdsduur naar Indië te vliegen, maar er waren nog studie en proefnemingen voor noodig. Het is ln elk geval niet juist, dat Aviolanda daar reeds haar beste krachten aan had gegeven: „ik heb er nog geen lijn voor op papier gerot", aldus de heer Burgerhout ANNA P AU LVW N A Sint Nicolaasfeest school L St Nicolaas is zijn tocht in onzen uitgestrekten polder reeds begonnen en bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de kinderen van school I. die daartoe verzameld waren in de groote zaal van Veerburg. Nadat de oude heilige met lied en woorden was ver welkomd, werd de jeugd getracteerd. terwijl Sint wat bekomen kon van de reis. Maar dat rusten duurde niet al te lang. want er moest nog heel wat gebeuren dien middag. Vele liederen werden ter zijner eore gezongen, misschien zoo hier en daar wel met een benepen stem metje. Ze wisten het immers reeds van vroeger: Sint weet van alle kinderen of vader en moeder, de meesters en de Juffrouwen tevreden over hen zijn. En hij roept Je wel eens by zich, om je een berisping te geven, als je niet zoo erg braaf bent geweest. Nou, dat deed Sint nu ook weer, maar het liep nogal loa met de standjes, ai wist hij zoo heel gemoedelijk een enkele toch wel even te laten voelen, dat hy niet heelemaal tevreden was. Er waren er echter ook heel wat pluimpjes te geven, en de goede man. die dat veel liever doet dan knorren, was daar ook niet spaarzaam mee. Voor de kleinsten werd gestrooid. Wat grabbelden l wat had zwarte Piet er een schik ie, GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. steeds maar weer een greep te doen uit dien bijna on- uitputteiyken zak. Dn dan de kinderfilmen, die vertoond werden. Dit was zeker niet het minste deel van het feest. Sint moest echter weer verderop. Hy kon het heele feest niet meemaken en ging weg. terwijl de kinderen nog zaten to genieten van een van die aardige filmen, maar niet voor hy van allen afscheid had genomen en zön tevredenheid had betuigd over de harteiyke ont vangst. Hy wilde graag het andere Jaar weer komen. Natuuriyk werd ook Sint Nicolaas bedankt voor zijn komst en da goede gaven. Tenslotte werden alle kinderen nog biy gemaakt met een cadeautje en bedankte het hoofd der school, de heer G. 't Hart, allen die meegewerkt hadden uan het welslagen van het feest, waarop de heer K. Brugman, voorzitter van de oudercommissie, eenige complimen teuze woorden tot het onderwyzend personeel dichtte, t Bouwvergunning. B. en W. verleenden vergunning tot het bouwen van een schuur aan den rasweg aan L. Wisse. Het werk la opgedragen aan den timmerman-aannemer J. Hoep. We vernamen, dat St. Nicolaas op z'n rondgang door Anna Paulowna. de kinderen van de katholieke school aan de Spoorbuurt Maandagmorgen hoopt te bezoeken. KOE GR AS JULIANADORP. Sint Nlcolaasfeest aan de O. L. School no. 1. Vrijdagavond werd bovengenoemd feest, dat georga niseerd was door de Oudercommissie, gehouden in de zaal van het cafe Prins Hendrik, van den heer A. Hossen. Reeds meer dan een uur voor den aanvang, zagen wij de kinderen zich samenscholen in de buurt van de feestzaal, want als er feest is, dnn is een kind er als de kippen bij en wenscht van alles wat er te zien en te hooren is. niets te missen. Spoedig kwamen ook de ouderen in auto's enz. in grooten getale opzetten en was het café in minder dan geen tijd geheel ge vuld mot in de eerste plaats de kinderen en dan een groot aantal ouderen. En het aloude spreekwoord: „hoe meer ziel hoe meer vreugd", heeft dezen avond terdege opgeld gedaan. De heer I. J. Schroevers, hoofd der school, was met zijn geheele staf present en dat was ook wel noodig, omdat kindermonden zoo af en toe zich wel eens stil moeten houden, om een en ander voor de ouderen verstaanbaar te maken. De heer Schroevers opende den feestavond met een hartelijk welkom toe te roepen aan alle aanwezigen en hoopte dat men allen te zamen een prettig Sint Nicolaasfeest zou hebben, en met het zingen van „Zie de maan schijnt door de boomen", begonnen do kinderen hun repertoire af te werken. Daarna werd de aandacht gevraagd voor het sprookje „De Klap roos en de Korcnblauw". Heel aardig werd een en an der door de kleine debutanten ten beste gegeven en mochten zij voor hun prestaties in deze oen dankbaar appalus in ontvangst nemen. Vervolgens tractatie op speculaas en ranja. Daarna word ten tooneele gevoerd een uit drie be drijven bestaand stukje, getiteld „Jantje in Modder* stad". Ook dit werd goed weergegeven en verwierf aan het einde grooten bijval, die welverdiend was. Maar toen kwam de clou van dezen avond. Wat zou nu een Sint Nicolaasfeest te beteekenen hebben als niet de Sint met zijn onafscheidelijke» Zwarten Piet op het feest verschenen. En die kwam nu binnen en sprak de kinderen met eenige woorden toe. Met: „Hoor de wind waait door de boomen", werd hij ver welkomd. Vervolgens moesten enkele kinderen bij den Sint op het rapport komen en moesten daar ge tuigenis afleggen van hun goed dan wel hun minder goed gedrag. Maar liet viel nogal mee, de meesten waren brave kinderen, terwijl een enkele een lichte vermaning te hooren kregen. Zwarte Piet stond hier bij als vanzelfsprekend zijn baas ter zijde als weleer een hellebaardier deed in de middeleeuwen. Verder werd door een groep meisjes uit de derde klasse voor den Sint ook nog een stukje opgevoer l en het was meteen ook bestemd voor de toeschou wers in de zaal. Daarna weer zang enz., en toen werden de kisten, doozen en pakken aangevoerd dis de Sint had meegebracht en werd aan elk zijn pakje ter hand gesteld. Na beëindiging van dat karweitje, deelde de Sint mede, dat hij best tevreden was over hetgeen hij hier over de jeugd vernomen had en daar hij nog meer kinderen moest bezoeken, nam hij en de zwarte knecht afscheid tot het volgend jaar. Toen werd aan elk een taal en speculaas uitge reikt en was het programma hiermede afgewerkt. Toen nam de heer N. Hoornsman het woord, die namens de Oudercommissie woorden van dank sprak tot den heer en mevr. Schroevers. het onderwijzend personeel, pianiste, de dames helpsters enz. Het is omstreeks 5 weken geleden dat met alles nog begon nen moest worden en het is niet zoo gemakkelijk om dit alles met kinderen te kunnen bereiken. Hulde komt de leiders hiervoor toe. Dank aan d?n Sint en zijn knecht, aan allen hie teekenden op de lijsten, want daar hing voor een groot doel het welslagen van dit feest van af. de dames die deze presenteerde en ver der aan Hossen die zijn zaal beschikbaar stelde en aan allen die op eenigerlei wijze hebben medege werkt om dit feest te doen slagen en spreekt den wen.sch uit een volgend jaar weer op aller steun te mogen rekenen. Hiermede was dit goedgeslaagde kinderfeest ten einde, en zocht ieder zijn home weer op. De afrteeüng Julianadorp van den Ned. Arb. Sport bond, die bier korten tijd geleden werd opgericht, telt op het oogenblik 34 leden, waaronder 10 dames. Dat is „niet slecht schoten", zegt men in het WV.at- friesch. Naar ons werd medegedeeld, zal binnenkort de heer Duijs Alhier voor de S.D.A.P. een spreekbeurt vervullen over onderwerpen in verband met den huidigen toestand.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1