GEHEIMEN DER BOSSCHEN BIJ ECHT. Radioprogramma rJ Inbraak bij de R.-K. Coöperatie te Laren N.-H. Valscbe Duitsche tabaksbanderolles. Verwoestende orkaan boven Denemarken. Brand in een trein. Uit onze omgeving. ir y k e l Sint Nicolaas in den Wieringermeerpolder. aa Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Nieuwe Iugubro vondst. Het lijk van den vierden vermiste, Roubroeks, toevallig ontdekt. Zaterdagmiddag 12 uur, zoo meldde een V.D.-be- richt uit Echt, is in de onmiddellijke nabijheid van don kuil, waarin do lijken der Vrijdagnacht doodge schoten jongelui zijn gevonden, ook het lijk opgegra ven van den sinds eind Augustus verdwenen 26-jari- gen Roubroeks. Men weet, dat op 24 Augustus nog een jongeman van het gehucht Diergaarde werd vermist, de 26-ja rige zoon van de weduwe Roubroeks aldaar. Dien dng was hij met de fiets het bosch ingereden en men had hem niet meer teruggezien. Reeds verschillende kceren was naar zijn lijk gezocht, maar steeds zon der resultaat. Toevallige ontdekking. Het lijk door de familie herkend. Toen de omwonenden van Echt in de courant ge lezen hadden, dat dé bonchen voor publiek vrijge geven waren, gingen te omstreeks tien uur Zaterdag morgen een zekere Gerrits en een zekere Jansen, bei den uit het naburige Diergaarde in de hosschcn een onderzoek instellen. Toen zij ongeveer 500 M. waren doorgedrongen en nog geen resultaat hadden bereikt, gesloten zij het verdere onderzoek uit te stellen tot den namiddag. Juist op dit moment stak een van heiden zijn schop in den grond en stiet op kleeren. Bij verder graven vonden zij weldra een lijk. onge veer 20 c.M. onder den grond. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd.. Het lijk lag op den rug niet opgetrokken knieën, de jas over het hoofd getrokken. Weldra hleek, dat men hier te doen had met het lijk van den reeds eenipe maanden vermiste 2i-jarigen Roubroeks. Eenigen tijd later werd het lijk door de ouders, een broer en de verloofde herkend als dat van R. Het lichaam werd met een doek afgedekt en zal ter plaatse blijven on der politiebewaking tot dr. Hulst, die onmiddellijk is gewaarschuwd, de sectie zal hebben verricht Het ge deelte van het bosch is door de politie afgezet. Hoewel het stoffelijk overschot in zulk een ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde, dat de doodsoorzaak hij het voorloopig onderzoek niet met volle zekerheid kon worden vastgesteld, lijdt het geen redelijken twijfel of men stond hier tegenover een nieuw afschuwelijk misdrijf. Immers, de omstandigheden van do lugubere vondst geleken sprekend op die. waaronder «te drie andere slachtoffers werden gevonden en het feit, dat ook deze jongeman wol eens uit stroopen ging, is een reden te meer dat ook hij aan wraakzucht was ten offer ge vallen. Men begrijpt, dat de bevolking van Echt en in hot. bijzonder die van de gehuchten Diergaarde en Put- broek opnieuw geweldig onder den indruk zijn van het droevig gebeuren en dat men vooral den wenscli verneemt, dat het aan de justitie moge gelukken de zen viervoudigen moord volledig op te helderen en de schuldigen te straffen. De sectie verricht. V.D. meldde later uit Echt: Dr. Hulst uit leiden heeft Zondagmorgen op de plek, waat Zaterdag het lijk van Roubroeks uit Uier- paarde gevonden werd, de sectie verricht. Achter het linkeroor van den verslapene werd een schotwond aangetroffen. Dc schedel was geheel gespleten, zoo dat het schot zeker op korten afstand moet zijn ge lost. In den hals werden hagelkorrels en ook de prop en de schijf van een patroon gevonden. Sinterklazen-slag. Het ging er Spaansch toe. Dit is pëëu Sinterklaas-verhaaltje ter eere van de zen grooum dag; het is een relaas van wat Zaterdag avond in het verlengde van de Mathenvssc rlaan to Rotterdam, dus in het Museumpark, is gebeurd. Daar liep. moeizaam met mijter en staf tegen den stormwind optornend Sinterklaas, aldus lezen we in de N.R.Crt., zijn wij-Ie roode tabberd woei wijd uit als de cape van een jongen op de fiets; zijn witte rok ken wapperden onwennig om zijn broekspijpen en één hand bescnutte krampachtig den sneeuw blanken baard. Van de andere zijde naderde, voortgestuwd door den storm, als een schip met alle zeilen bijzet, ach terover hellend om de muts tegen afwaaien te be hoeden. in witte werveling van weerspannige rok ken. die.vooruit opkrulden en ronddwarrelden, gelijk schuimspnttend nrieswater voor den boeg van een schipSinterklaas. En weldra hadden de even beelden elkanr bereikt. Ha die Sint. groette Sinterklaas de eerste moei zaam zijn vakgenoot. Maar Sinterklaas de tweede had aan de stom den man onder de vermomming herkend en hij zei oen woord dat in 'n krant niet vermeld mag worden, dat niet past in den mond van een kindervriend en ze ker niet van de lippen van een heilige zou mogen klinken. Het bevatte een even kort als kernachtig be vel om te doen wat een luchtballonnetje doet. dat, in te hooge sferen raakt. Toen had ook de eerste Sint den tweeden herkend en aangezien blijkbaar ook in Spanje de eerste klap een daalder waard is, had hij weldra met een wel- gemikten tik den mijter van het eerbiedwaardige hoofd van zijn tegenstander geslagen. Dsze liet zich niet onbetuigdeen forsche greep en de sneeuw blanke baard vloog in flarden en dartelde speelsch op den wind door het Museumpark. Inmiddels had de eerste Sint zich van zijn mantel ontdaan en zijn mouwen opgestroopt en weldra werd er tusschen de beide tegenstanders een ferm robber tje gevochten, vanwege een oude veete, welke nog steeds niet was opgehelderd. Uit een verward bun deltje witte vitrage klonken gesmoorde kreten, doffe slagen en hijgend gezucht. Dit alles had natuurlijk reeds lang de opmerkzaamheid getrokken van de voorbijgangers. die met groote belangstelling het on gewone schouwspel gadesloegen. Een klein jochie keek zijn oogen uit en met lastige vragen bezorgde hij zijn moeder moeilijke oogcnblikken. Tevergeefs trachtte zij haar weetgieringen zoon mee te troonen. „Mams", vroeg hij. „waarom neemt zwarte Piet Sin terklaas niet mee?" Het slot van het verhaal is als steeds bij dergelijke gebeurtenissen. Er kwain een agent. Een balt van ongeveer 1800 gulden gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebro ken in het kantoor van de R.K. Coöperatie aan den Molenweg te I.aren (N.-H.). De dieven hebben zich tot de bakkerij der Coöperatie toegang verschaft door een gat in den muur van de kolenbergplaats. Hierna werd het slot van de deur van het kantoor geforceerd en een brandkastje, dat zich daar bevond, opengebroken. In totaal werd ontvreemd ongeveer 1800 gulden. Zondagmorgen omstreeks half twaalf werd de in braak ontdekt door den chef-bakker, die de politie met het geval in kennis stelde. Van de daders werd geen spoor gevonden Voor 900.000 Mark in betdag genomen. Vermoedelijk afkomstig uit Amsterdam. V.D. verneemt d.d. 6 December uit Embden: In den strijd tegen de dagelijks toenemende smok kelarij aan de Duitsoh-Nedcrlandsche grens is de douane te Lingen aan de Eems erin geslaagd, een grooten slag te slaan. Sedert maanden was het den douaneautoritei ten bekend, dat in Nederland op grooten schaal valsche Duitsche tabaks-banderollen werden vervaardigd over de grens gesmokkeld cn in Duitsohland te koop werden aangeboden. Thans is men er te Papenburg aan do Eems in geslaagd, de vervalsehers en smokkelaars te arrestceren. juist nadat zij een groote hoeveelheid val sche banderollen over de grens hadden gebracht en hun auto wilden wegbrengen. De smokkelaars hadden dc banderollen verborgen in een hoop turf op het erf van een Duitsche boerderij, vanwaar het pakket door helpers zou worden weggehaald. De douane-beambten konden ongeveer 50.000 banderollen, ter waarde van ruim 900.000 Mark. in beslag nemen. De beide gearresteerde daders werden naar de gevangenis te Papendrccht overge bracht Naar vernomen wordt zouden de sporen van de her komst der banderollen naar Amsterdam leiden, waar zij door een geheime drukkerij zouden zijn ver vaardigd. Amsterdanisch drukker gearresteerd. Later wordt uit Amsterdam gemeld: Op verzoek van den officier van Justitie te Winscho ten is alhier aangehouden een drukker, die Duitsche ta- bakabanderollen zou gedrukt hebben. Aan de Groningsch-Duitsche grens was door de ma rechaussee een drietal personen aangehouden die in het bezit waren van een waarde van ongeveer dertig duizend gulden aan valsche Duitsche tabaksbanderollen. Deze banderolles waren volgens hun opgaaf gedrukt te Am sterdam. De drukker bekende het drukwerk te hebben gemaakt. De clichés werden in zijn particuliere woning In beslag genomen. Hij wist echter, naar zijn zeggen niet, dat het nagemaakte Duitsohe tabaksbanderolles waren. De man is in arrest gehouden en wordt morgen op trans port gesteld naar Winschoten. Groote schade aangericht. Zaterdagavond is boven Denemarken een orkaan losgebroken, welke sindsdien voortdurend krachtiger wordt, l'it het geheole land komen berichten binnen over aangerichte schade. De hoofdantenne van het radiostation Kalundborg is vernield, zoodat over een hulpantenne moest worden uitgezonden. De stoombooten, die -don dienst onderhouden tus schen Kalundborg en Jutland hebben het eiland Samsoe niet kunnen aandoen. Een pasgebouwd huis in Kalundborg werd volkomen tegen den grond ge worpen. Te Horsen is de electrische stroomvoorzie ning door het omwaaien van twee hoornen vernield. In Kopenhagen werd eveneens een pasgebouwde villa in een oogenblik tot een puinhoop gemaakt. Ge lukkig waren de bewoners juist even te voren uit huis gegaan. Van een ander groot woonhuis werd de grootste schoorsteen omgewaaid, zoodat de bewoners ijlings vluchten moesten. Te Helsingoer en Frederick- sund zijn tal van huizen van hun daken beroofd. Dc dierentuin bij Klampcnborg ligt vol omgewaaide boo- men. Dc havens zijn allen vol schepen, die voor den storm gevlucht zijn. Drie personen gedood. V.D. verneemt uit Moskou: In dc nabijheid van Molchowo in liet gouvernement, Novgorod brak in een trein brand uit. zonder dat, het locomotiefpersoneel er iets van merkte. De pas sagiers sprongen uit den in vollen vaart rijdenden trein, waarbij er drie door een uit tegenovergestelde richting komenden trein gegrepen en gedood wer den. De overige passagiers bleven ongedeerd. Dc brand kon gebluscht worden nadat acht wagons wa ren uitgebrand. EEN LYNCH GEVAL. Een neger opgehangen, Te Salisbury in Maryland heeft een menigte van ongeveer 2000 raenschen e°n neger, die esn man had doodgeschoten en daarna zich zelf had gekwetst, uit zijn bed in het ziekenhuis gehaald en hem opge hangen. Over het lynchgeval wordt nog nader gemeld, dat het lijk van den neger op een houtstapel werd ver brand. De blanke, die door den neger was gedood, was zijn baas. De neger had gevonden dat hij te slecht betaald werd. Vrijdag herdacht de Afd. Winkel van de vereeniging Volksonderwijs haar GO-jarig bestaan en deze herden king had men gecombineerd met het St. Nieolaas- feest, waarvoor dc Oudercommissie met het onder wijzend personeel gewoonlijk zorgden. Hoewel aan vankelijk de finantieele toestand van dien aard was, dat men meende niets te moeten doen. is toch een weg gevonden, n.1. de afd. Volksonderwijs, het onder wijzend personeel cn de beide oudercommissies heb ben de hoofden bij elkander gestoken en uit hun mid den een commissie van twaalf benoemd. Toen de lijsten rond bij leden van Volksonderwijs en ouders van schoolgaande kinderen en dank zij de welwil lende bijdrage dier ingezetenen kon er gefeest worden Voor de kinderen was dc St. Nicolaas het hoogte punt en voor de grooten, Volksonderwijs. Het geheel werd gesplitst in drie dcelen. Het eerste deel begon des namiddags 2 uur voor de kinderen van de le tot en met de 4c klas, de kleintjes dus. met het ongerept vertrouwen nog, die opgeto gen hun nummertje zongen en tractatie verwerkten, totdat het gewichtig moment aanbrak, dat daar bin nen geleid werd de heusche St. Nicolaas en de heu- sche zwarte Piet. echt onvervalscht zwart. Zittende op het tooneel vonden ze het prachtig die mooi uit- gedoschte goede man en hij vertelde aardig en uit volle borst hebben ze hem toegezongen. Maar het werd erger, toen St. Nicolaas van het tooneel af kwam en zich met zijn knecht tusschen de kinderen bewoog en dan, dat boek, waarin stond vermeld, de gebreken en tekortkomingen en waarvan je nu zoo maar rekenschap had te geven; met trillende lippen hebben ze allemaal beterschap beloofd. Geleden leed was echter spoedig vergeten en opgetogen hebben ze den Sint en Piet uitgeleide gedaan, tot een volgend jaar en niet minder opgetogen zijn ze zelf huiswaarts gegaan, voldaan en nog een zak lekkers mede. Het tweede deel speelde van 7—10 uur 's avonds, dat, waren de groote schoolkinderen van 5e tot en met 7e klasse en de U.L.O. en de ouders en leden van Volksonderwijs. Om wel te vermoeden redenen ver scheen wel St. Nicolaas en Piet niet in eigen persoon, doch de tractatie was present en och, ze waren wel eenigo jaren ouder, maar toch even blij. In verhouding tot hun leeftijd, hadden ze moeilijker stukjes geleerd, veel moeilijker zelfs, stukjes gecostu- meerd en door verschillende attributen aangeduid wat men voorstelde. Het onderwijzend personeel had in een kort tijdsbestek dit alles met de kinderen moeten instudeeren en repeteeren, er was hard go- werkt'en toch. niettegenstaande de korte gelegenheid, kwamen ze met iets voor het front, dat er wezen kon en waarvan oud en jong genoot. Hier was al iets van de combinatie St. Nicolaas- Volksonderwijs te bespeuren, vooral toen aan het einde van dit deel door een groep gymnasten hulde werd gebracht aan Volksonderwijs en een der oudste leerlingen van de U.L.O. school Volksonderwijs en haar leden hulde bracht voor hetgeen zij telken jare weer voor de schoolkinderen hadden gedaan en voorts tot Volksonderwijs het verzoek richtte om als straks, wanneer voor de openbare school govaren. ernstige gevaren dreigen, ook dan daarvoor pal te staan en te strijden met even grooto belangstelling. Het Hoofd der school te Winkel, rlie de leiding bad, sprak woorden van dank aan allen die hot. hunne hadden bijgedragen om dezen dag tot een feestdag te kunnen maken. Dan staan we verder in het teeken van Volkson derwijs en de voorzitter der afdeeling de heer G. J. van Lcersum, verkrijgt nu het woord om het 60-jarig bestaan detr afdeeling te herdenken. Welkom heet spreker het gemeentebestuur, welkom het onderwij zend personeel, welkom het groote getal belangstel lende toehoordersa Spreker memoreert hoe men aanvankelijk geen middelen had om tot deze herden king te komen, doch door een gelukkige samenwer king met de Oudercommissies en het onderwijzend personeel is het toch nog kunnen gebeuren. Konden bij het 50-jarig bestaan nog een paar oprichters wor den begroet, thans is dit niet meer het geval, alleen van twee oprichters leven de elhtgenooten nog, n.1. mevrouw Nobel-Butter en mevrouw Spaans-Rezel- man, die het lidmaatschap der afdeeling na het over lijden hunner echtgcnooten hebben voortgezet. Hulde wordt gebracht aan den penningmeester, den heer I'. Bart, die een reeks van jaren deze func tie vervult. Spreker gewaagt van het groote werk van Volkson derwijs. waar wel is waar de afdeeling niet veel van voelt, omdat men hier den strijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs niet kent, en haar werk zich voornamelijk bepaalt tot het organiseeren van school reisjes. Maar door ons lidmaatschap van de groote Toen wij arbeiders Vrijdag jl. des avonds in onze barakken kwamen, na een storm- en regenachtigon dag en alles even triest en saai was, hadden we niet het minste vermoeden dat Sint Nicolaas dienzelfden avond nog een bezoek aan ons zou brengen. Wie zou ook denken dat de ouwe heer bij zoo n weer 't er op aan durfde den moeilijken tocht naar de Wieringer- meer te ondernemen. Echter de stoomboot van Spanje moest ook den Atlantischen Oceaan trotseeren en zoo was het voor den ouden Sint blijkbaar niet moeilijk de pont bij Nieuwesluis over te steken om den arbei ders ieder een cadeau te brengen. Trouwens hij had zich goede helpers gekozen. De directie had Sint Nicolaas den weg naar den polder opgegeven cn naast de geschenken van den Sint kreeg iedere ploeg nog een heerlijke krentehrood van de Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel. Deze coöperatie was zoo wel willend met haar auto de pakken voor Sint Nico laas te vervoeren. Het bezoek van Sint wordt door de arbeiders ten zeerste gewaardeerd en langs dezen weg brengen zij dank aan hen die gezorgd hebben dat zij niet door hem zijn vergeten. NIEUWE NIBDORP Burgerlijke Stand. Ingeschreven gedurende de maand November 1931. Geboren:: Hendrik, zoon van Hendrik de Vries en Aaltje Wijtman. Cornelis Johannes, zoon van An- thonie van der Gulik en Catharina Meester. Pleter Jacob, zoon van Jacob lome Hovenier en Guurtje Dekker. Grietje, dochter van Pieter Wit en Jacomijn- tje Maria Poldervaart. Agatha Elisabeth. dochter van Johannes Adrianus Slijkerman en Anna Kruljer. Cornelis Jan, zoon van Jan Zijp en Maartje Tijsen. Ieke. zoon van ^iegfried van der Wal en Wietske I.uik. Ondertrouwd: Simon Burger, oud 24 jaren, wonen de te Anna Paulowna en Maria Heggelaar, oud 18 ja ren. alhier. Overleden te Alkmaar: Ariën Visser, oud 50 ja ren, weduwnaar van Jannetje Kuin. vereeniging brengen wtj ook onze bijdrage, haar fe de gelegenheid te stellen, dien strijd te voeren. E«a strijd, die gezien de hangende mogelijkheid tot ziening der Lager Onderwijswet 1920 zeer zeker ook onze belangstelling zal vragen en waaraan we med» zullen helpen tot behoud en tot heil van ons open. baar onderwijs. Daarom wekt spreker allen die nog geen lid zijn op, dit alsnog te worden. Staande de vergadering kwam er een telegram vas geiukwcnsch in van het Hoofdbestuur. Aan deze feestelijke herdenking werd een collecte verbonden ten bate van het fonds voor de openbar school, welke heeft opgebracht f 30.89V2- Voor de groote belangstelling en do groote mede werking heden ondervonden, betuigt spreker zijn har telijken dank en vraagt die belangstelling en di* medewerking blijvend te doen zijn. Daarna is het de Burgemeester van Winkel, die d» afdeeling geluk wenscht met haar jubileum en var deze gelegenheid gebruik maakt te wijzen op het &a\ bangige wetsontwerp, waardoor het openbaar ond» wijs een gevoelige zet zal krijgen en ware de i&. werkingtreding niet versteld op 1 Juli 1932, dan vr, den we er direct al de funeste gevolgen aan alle len in de gemeente van hebben ondervonden. klem dringt spreker er op aan, voor dc belangen v« het openbaar onderwijs pal te staan. Dan wachten ons nog verschillende attracties het onderwijzend personeel ons bezorgd en die daaj. in mede bet hunne hebben bijgedragen om deze avond te maken tot een feestavond cn de herdenkiq van het 60-jarig bestaan tot een gebeurtenis, in bestaan der afdeeling vermeldenswaardig. WOENSDAG 9 DECEMBER. HILVERSUM (298 M, V.A.&A 6.45—7.00 en 7.307.45 Lichaamsoefeningen; 8-00 Ti$ sein; 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.RÜ 10.00 Morgenwijding. V.AB| 10-15 Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrf ven; 12.00 Tijdsein; 12.01 VARA-Septet; 145 Verzorgiq zender; 2.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 34 Gramofoonmuziek; 3.30 Kindertooneel: Opvoering ns „De Kleine Muck", naar een Duitsch sprookje, dw het VARA-Tooneel o.l.v. Willem van Cappellen; 4J Pianostukjes voor kinderen; 4.45 Vragenuurtje; 5.45 Gs mofoonmuziek; 6.45 Lezing door A. Swierstra: Diste dt. Co Kapitalisme en wat er aan voorafging"; 7.05 Jood* rïijk uurtje; 8.00 Tijdsein; 8.01 „De Val", hoorspel, op voeren door het „Groot Volkstooneel"; 8.45 Gonce door het VAjRA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.30 Pen berichten van Vaz Dias; 9.45 VARA-Orkest; 10.30 U» zending voor den Algemeenen Nederlandschen van Handels- en Kantoorbedienden; 10-45 Vei Concert; 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein, Sluitlsj arin KSte HUIZEN (1378» NC.BT 8.008.15 Bijbellezing; 8.159.00 Carillonbespeling n: den Langen Jan te Middelburg door den Stadsbeia> dier Th. C. Ferwerda; 9.009.30 Orgelbespeling dar Piet Coumou; 9.3010.30 Wijdingsdlenst; 10.30—111 Gramofoonmuziek; 11.0011.30 Lezing door W. J. re Schelven: „Schouwen en Duiveland als belangrijk te van Zeeland"; 11.30—12.00 Orgelbespeling; 12.95-1L Politieberichten; 12.15—1.30 Meisjeskoor uit Middellmi 1.302.00 Lezing door H. Dronkers: „Veere en x Restauratie van het Stadhuis"; 2.00—2.30 Lezing Dr. W. L. Pel: „De geneeskunde en hare beoefi in oude tijden"; 2.303.00 Het Harmoniegezel .Apollo" o.l.v. C, Flipsa; 3.003.30 Meisjeskoor; 4.00 Lezing door Dr. K. Huizinga: „Zeeland in de? schiedenis"; 4.005.00 Ziekenuurtje; 5.005.30 Et Harmoniegezelschap „Apollo"; 5.306.00 Lezing ixt J. A. Dominlcus: „Iets over den Zeeuwschen land-a tuinbouw"; 6.006.30 Har moniegézel schap; 6.30—TJ Lezing door M. A. van Varik: „De coöperatie in Ze land"; 7.007.30 Onderwijsfonds voor de Binnenval 7.30—745 Politieberichten; 7.45—8.00 Het Ned. Qi Persbureau; 8.0010.30 Openbare samenkomst in Schuttershofzaal te Middelburg; 10.30—10.40 Vaz Dit' 10.4011.30 Gramofoonmuziek. DIT lelbe; en x ïg te lefeji Of M ilgi en ten. dit en na ieid eer rme t h 241. „Jonge", zei de man, bij zich zeiven, „Wat ie die zeep heerlijk koud, „Ik wou, dat de barbier de scheerkwast, Tusschen mijn droge lippen houdt," Maar de barbier begreep er niets van. Die zeep deed raar en gaf geen schuim, 242. Pim wist zijn been weer los te rukken, En zijn kous ging daarbij te loor, „Maar, beter mijn kous weg," zeid e Jongen, „Dan dat ik een been verloor". De jongen wierp de visch zijn pet toe, En het beest hapte er naar. Maar Pim begreep, veel zou 't niet helpen, Steeds bleef dreigen het gevaar.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10