Raad Oude Niedorp. Marktberichten. Vergadering van den Raad op Dinsdag 8 Decem ber 1031, des middags te 2 uur. Aanwezig zijn de heeren .1. Bakker Jz., C. de Boer, D. Kriller, .1 van Zooncn, J. Waiboer, W. Kolkman en W. Slijkerman. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. De Voorzitter heet de leden welkom en opent de vergadering. De notulen van de vergadering van 7 October 1931 worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken: a. Jaarverslag ovei 1930 van den Dienst der Ar beidsbemiddeling eu werkloosiieiusverzekering te Den Helder. b. Verslag over 1929 en 1930 van de Adviescom missie der .Noordhollandsche gemeenten voor bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen. c.Verslag van de werkzaamheden der Commissie voor de malariabestrijding door ue bevolking in Noordholland in 1930. d. Uittreksel uit het register van besluiten van Ged. Staten van Noordholland, d.d. 30 September 1801, no. 52, waaruit blijkt, dat de beslissing op het raadsbesluit tot verhurinlg der met rijkssieun ge bouwde arbeiderswoning is verdaagd. e. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar d.d. 3 October 1931, 2e afd. no. 352 1. h. ten geleide van de begrooting over 1932 van den VVa- renkeuringsdienst in het gebied Alkmaar. De verslagen zullen gedurende de maand Decem ber voor de raadsleden ter inzage liggen, terwijl de overige stukken voor notificatie worden aangenomen^ t. Schrijven d.d. 12 November 1931 van M. Kooij- man, houdende verzoek hem met ingung van 15 De cember u.8. ontslag te willen verleenen als Ambte naar van den Burgerlijken Stand. B. en \V. adviseeren het gevraagde ontslag eervol te verleenen Aldus wordt besloten. g. Uittreksel uit het register van besluiten van Ged. Staten van Noordholland d.d. 1 November 1931, no. 27, waaruit blijkt, dat de beslissing op het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 7 October 1931 tot hei aangaan eenei vaste geldlecning van 1103.000.— is verdaagd. h. Kanlschrijven van Ged. Staten d.d. 21 October 1931, no. 07. ten geleide van het goedgekeurd raads besluit van 7 October 1951 tot verkoop van liet per ceel bouwland, genaamd „Berkenrode', te Moerbeek aan W. Slijkermnn. i. Alsvoren d.d. 21 October 1931, no. 84, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit vun 1 September 19.>1 tot oruiorhandsche verhuring der met Rijkssieun gebouwde arbeiderswoning aan C. Wuis te Oude Niedorp. j. Schrijven d.d. 30 October j.1. van de „stichting Landverhuizing Nederland', houdende verzoek om toekenning eener jaurlijksche bijdrage va f 10.oi' meer. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. k. Kantschrijven van Ged. Staten d.d. 28 Octobei 1931 no. 73, ten geleide van het goedgekeurd Raads besluit van 7 October 1931 tot onderhandsche verhu ring van den moestuin achter de woning van den Geneesheer C. Postma. 1. Verslag van den toestand en werking der ge meenschappelijke gnsfabrirk der gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp over het jaar 1930. m. Kantschrijven van Ged. Staten d.d. 1 Novem ber 1931. no. 5. ten geleide van de goedgekeurde sup- pletoire begrootingen nos. 111 en IV betreffende den kapitaaldionst 1931. Al deze stukken worden voor notificatie aange nomen. Onderhandsche verpachting. van wellanden. 2. Voorstel om do navolgcndo weilanden der ge meente ondershands to verpachten ingaande 2G De cember 1931, zulks voor den tijd van 2 jaren, alzoo tot 20 December 1933. a. Een perceel weiland, groot 2.06.30 H.A., ge naamd „Het groote Zandbosch". gelegen in de ge meente lleerhugowaard, voor de pachtsom van f320 aan J. Groot te lleerhugowaard. b. Een perceel weiland, groot ongeveer 1.27.10 11.A.. genaamd ..het Driekantje', gelegen in de ge meente lleerhugowaard, voor de pachtsom van f 150.— aan Jb. Klaver te lleerhugowaard. c. Een perceel weiland, groot 1.51.80 11.A., ge naamd „L)e Toffel". gelegen in de gemeente lleerhu gowaard, voor de pachtsom van f 180.aan P. Mee- reboer te Oude Niedorp. Overeenkomstig dit voorstel wordt door den Raad besloten. Nadat op voorstel van den Voorzitter besloten is tot wijziging van de volgorde der agenda, komt aan de orde: 3. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 7 October 1931 tot het aangaan eener vaste geldlee- ning van f 103.000.—. De Voorzitter licht toe, dat genoemd raadsbesluit van Ged. Staten terug is ontvangen met verzoek in het raadsbesluit op te nemen het bedrag der jaarlijk- sche aflossing en tevens om 't jaar te bepalen waarn met de aflossing wordt begonnen. B. en W. stellen voor om te besluiten, dat in 1933 voor het eerst met de aflossing zal worden begonnen, omdat het niet mogelijk is de begrooting voor 1932 mot een aflossing h? bezwaren. In de tweede plaats 'wordt voorgesteld de leening aflosbaar te stellen in 30 jaren. n.i. 29 jaren een bedrag van f3430 en het laatste jaar f 35S0. En nu de geldmarkt ecnige ver andering heeft ondergaan, stellen B ,cn W. voor de rente to bepalen op ten hoogste 5 en dat de koers niei beneden 99 mag zijn. De heer Van Zoonon vraagt, of het met het oog op de wisselvalligheid van den rentestand geen aanbeveling verdient een kasgeldleening te sluiten, in de plaats van een vaste leening omdat het zeer goed mogelijk is dat over een jaar de rentestandaard weer lager is en de gemeente dan met een leening met een hoogeren rentestandnard zou zitten. De Voorzitter deelt mede. deze zaak gister ter Provinciale Griffie te hebben besproken, waar neg twee collega's van spr. waren en waaruit blijkt dat meerdere gemeenten met dezelfde moeilijkheid zit ten. Ter Provinciale Griffie werd geadviseerd een nieuw besluit te nemen. Tot nu toe is het aangaan van een kasgeldleening niet gelukt: er is geld ge noeg in de wereld, maar men wil er niet af. Het zal als de raad de voorstellen van B. en W. aannemen, de vraag zijn, of Ged. Staten de voorgecteble beslui ten zullen goedvinden. Morgen komt dit besluit zoo- w« I als punt 4. voorstel tot liet voor zooveel noodig aan gaan van een of meer kasgeldleeningen, bij Ged. Maten aan de orde. Spr. wijst op de bevoegdheid der gemeente om de leening \ervroegd en algeheel af te lossen en hel het is een quaestie van onderhandelen dat bij ver vroegde aflossing dan geen vergoeding gegeven zal behoeven te worden. B. en W. zullen trachten het in het belang der gemeente te regelen. Ten aanzien van punt 4 is in het ontwerp-besluit opgenomen de toevoeging, zoo noodig met behulp van het rijk en dit houdt verband met de kaspositie der gemeenten, die tegenwoordig zóó is. dat bijna peen kasgeld verkregen kan worden. In die gevallen is er gelegenheid bij het rijk aan te kloppen. Beide voorstellen worden overeenkomstig het voor stel van B. en W. aangenomen. Benoeming hoofd der school 5. Benoeming van een hoofd der school voor openbaar gewoon lager onderwijs te Oude Niedorp. Do voordracht ingevolge art. 36, 2e lid der Lager On derwijswet 1920 in overeenstemming met den Inspec teur van het Lager Onderwijs in de Inspectie den Helder opgemaakt, luidt: I. W. T J. Buddendorf. onderwijzer te Doetinchem; 2. W. J. Hiemstra. onderwijzer te Schapen. Tot stemming overgaande worden 5 stemmen uitge bracht op den heer Buddendorf. 2 stemmen op den heer Hiemstra. zoodat de heer W. T. J. Buddendorf benoemd is. 6. Voorstel om het perceel weiland, groot 1.31.00 II.A.. gelegen Ie Zijdewind, te verhuren aan den ge gadigde Jb. Witte aldaar, onder voorbehoud, dat zoodra het perceel bcnoodigd is voor den aanleg van den provincialen weg Alkmaar-Nicdorper Verlaat- Schapen de gemeente de beschikking heeft over het perceel e.i aan den huurder vergoeding zal worden verleend overeenkomstig de oppervlakte die benoo- digd is volgens geldenden huurprijs. De heer Waiboer vraagt tegen welken prijs het per ceel is verhuurd, waarop de Voorzitter antwoordt van tegen f 175. De heer Kolkman acht het gcwenscht. dat. wanneer een gedeelte van het perceel ten behoeve van den weg is afgenomen, opnieuw de huurprijs van het overblij vende gedeelte wordt vastgesteld Spr. vindt het niet billijk dat voor de 2 snippertjes die overblijven, zoo veel huur wordt bedongen als voor het geheele per ceel. De Voorzitter zegt. dat er aan den oenen kant een groot stuk overblijft en Witte heeft gezegd het graag te willen huren. De heer Do Boer merkt op, dat het perceel voor 2 jaren wordt verhuurd Do heer Bakker merkt op. dat het een groot ver schil maakt, wanneer de spade in den grond wordt gestoken en spr. zou daarom de vergoeding willen bepalen naar de omstandigheden. Een dergelijke bepaling zal aan het voorstel van B. en W. worden toegevoegd, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangehouden. 7. Voorstel tot vaststelling eener verordening re pelende de werkzaamheden tusschen de verschillende Ambtenaren van den Burgerlijken Stand der gemeen te met intrekking der vigeerende verordening van 11 September 1925. De heer Van Zoonen zou het toejuichen als Beem- sterboer den leeftijd had om de betrekking van Amb tenaar van den Burgerlijken Stand te vervullen, om dat het een mooie aanvulling zou zijn van diens sa laris. Met het oog daarop zou spr. de voorgstelde ver ordening voor 2 jaren willen vaststellen. De Voorzitter zegt. dat de raad altijd bevoegd is een nieuwe verordening vast te stellen. De heer Van Zoonen zou nu liever een uitspraak hebben, omdat het over 2 jaar den schijn zou kun nen hebben dat liet een persoonlijke rancune tegen over den burgemeester is en spr. wil die schijn wegnemen. De Voorzitter zegt. dut dan over 2 jaar aan den eersten ambtenaar van den Burgerlijken Stand onge vraagd eervol ontslag gegeven zou moeten worden en een dergelijk besluit is aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen. De tweede vraag is, of wat door den heer Van Zoonen beoogd wordt, elegant is te genover den eersten ambtenaar. De heer Van Zoonen zou deze quaestie niet uit het oogpunt van elegance jegens den burgemeester wil len bespreken, het is met het oog op het salaris van Beemsterbner. De Voorzitter zegt. dat het ook niet zeker is of Beemsterboer zoo lang zal blijven en of hij de capa citeiten zal hebben voor het ambt van ambtenaar van den Burgerlijken Stand in vollen omvang. De heer Van Zoonen zegt, dat als dat laatste in de practijk zou hlijken niet het geval te zijn, Beemster boer ongeschikt zou zijn voor ambtenaar. De verordening wordt onveranderd vastgesteld. S. Voorstel om Ged. Staten van Noordholland te adviseeren (art. 183 gemeentewet) om met intrekking van zijn besluit, waarbij de jaarwedde van den Amb te naar van den Burgerlijken Stand belast met de huwelijksvoltrekking, werd bepaald op f25.—, te be sluiten, dat voor elke huwelijksvoltrekking eene be- looning wordt toegekend van f2 50 De Voorzitter licht toe. dot het de bedoeling is dat bij afwezigheid van den eersten ambtenaar, de heer Kriller bij het voltrekken van een huwelijk de f2.50 vergoeding krijgt en voorts dat ook de vergoeding amendoeren en wil dat de vergooding per huwelijks voltrekking wordt bepaald en niet een vast bedrag van f25 per jaar. De heer Kolkman vindt het billijk dat de heer Kril ler die vergoeding van f2.50 krijgt, want die moet uit zijn werk en zich verkleeden. Met den burge meester is dat anders, die zit hier toch. De heer Van Zoonen wil het voorstel van B en W. aniendeeren en wel dat de vergoeding per huwelijks voltrekking 12.50 zal zijn, doch tot een maximum van f25. Door B. en W. wordt dit voorstel overgenomen. De Voorzitter antwoordt den heer Kolkman dat ook hij zich moet verkleeden en zich moet voorbereiden voor een huwelijk. Men wenscht van den ambtenaar een speech en de ambtenaar kan niet 2 jaar met dezelfde speech annkomen. Over het bedragje der vergoeding moet dus maar niet worden gesproken, dat is niet te hoog. Het voorstel-Kolkman om aan den len ambtenaar geen vergoeding van f2.50 voor elke hutvelijksvol- trekikng te geven, wordt niet ondersteund, waarna het voorstel van B. en W„ geamendeerd door den heer Van Zoonen, wordt aangenomen. 9. Voorstel om met intrekking van het ter zake genomen besluit ter vergadering van 7 October 1931 den pensioensgrondslag van C. Postma vast te stellen op f 500. In de vorige vergadering was voor het verstrekken van medicamenten aan armlastigen f200 afgetrokken van het salaris, doch Dr. Postma heeft daarna mede gedeeld dat die kosten geen bedrag van f 100.over schrijden, waarom do pensioengrondslag op f500. inplaats van op f 400.bepaald dient te worden. De heer Van Zoonen merkt lachend op: Dat zijn goedkoope medicamenten. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 10. Voorstel tot onderhandsche verpachting van de schutsluis aan het Oudo Niedorperverlaat aan H. B. Helleman, voor den tijd van 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1933. De heer Slijkcrman vraagt voor welk bedrag de sluis wordt verpacht. I)e Voorzitter deelt mede, van voor f 650.waar van do helft, dus f325.* aan Nieuwe Niedorp toe komt. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. II. Vaststelling suppletoir kohier der hondenbelas ting, dienstjaar 1931. Een suppletoir kohier wordt vastgesteld tot een be drag van f 5.50. 12. Voorstel tot vaststelling eener verordening re gelende de voorziening in beroep als bedoeld in de artikelen 7. Ie lid en 9, 3e lid der woningwet. Conform het voorstel wordt besloten. 13. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing en eener nieuwe verordening op de invordering eener belasting op honden. De heer Van Zoonen wil vrijstellen van belasting die eigenaren van een hond, die niet zijn aangesla gen in de inkomstenbelasting cn die een hond gebrui ken om hun brood te verdienen. De Voorzitter ontraadt het aannemen van een der gelijk voorstel. Artikel 288 ven de Gemeentewet laat z.i. niet toe deze belasting vast te koppelen aan de inkomstenbelasting. Men moet de geschiedenis van de hondenbelasting kennen en weten, dat ze in het leven is geroepen als maatregel van veiligheid. Ter compensatio van dc kosten voor die veiligheid is de hondenbelasting ingevoerd en spr. trekt in twijfel of een amendement als van den heer Van Zoonen aanneembaar is. De heffingsverordening wordt goedgekeurd. Wat de invorderingsverordening betreft, acht de heer Waiboer het overbodig dat een houder van een hond ieder jaai een formulier moet halen bij den ont vanger. Spr. vindt het wel goed als iemand dat doet die pas een hond aanschaft. De Voorzitter acht liet juist voor de controle zeer gewc ht dal men een formulier aanvraagt en dan tegen octaling een penning ontvangt. De hoer Van Zooncn is geen bewonderaar van deze verordening en meent dat waar de raadsleden over do geheele gemcento verspreid zijn. de Raad het ko hier wel kan vaststellen. Spr. noemt het een romp- lomp met die penningen en vraagt wie de controle moet uitoefenen. De Voorzitter antwoordt dat de rijksveldwachter de controle moet uitoefenen, doch dc heer Van Zoonen meent dat die wol iets anders te doen heeft. Dc Voorzitter meent dat de voorgestelde regeling juist zeer eenvoudig is. De houder van een hond vult een formulier in, betaalt dc belasting en ontvangt een penning. En anders moet het kohier opgemaakt wor den, de aanslagbiljetten worden geschreven en uitge reikt. Met algemeene stemmen wordt ook de invorderings verordening vastgesteld. li. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing en eener nieuwe verordening op de invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. Dc heer Waiboer vindt het tarief bij een inkomen van f 1000.tot f 1250.f3.— schoolgeld te laag en wil bij een inkomen van f800.tot f 1000.f2.G0 per kind heffen. Do heer Van Zoonen verklaart zich beslist tegen het voorstel-Waiboer. Ilij vindt het niet goed dat mee- schcn met een inkomen van minder dan f 1000.nog met schoolgeld worden belast. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich zooveel mo gelijk hebben gehouden aan de thans bestaande ver ordening. Spr. meent dat de L. O. wet bepaalt, dat bij inkomens beneden f 1000 geen schologeld betaald be hoeft te worden. Maar al bestond die bepaling niet. dan zouden B. en W. zich toch met de opmerking van den heer v. Zoonen vereenigen. Spr. herinnert er ook aan dat ook de progressie in do betaling van school geld, wanneer ineer kinderen uit een gezin de school bezoeken, is losgelaten. Aan de openbare lagere school komt dat trouwens niet zooveel voor. De heer Kolkman vraagt of de verordening ook geldt de bijzondere lagere school. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Het is ge- wcnscht dat voor de katholieke jongens- en de katho lieke meisjesschool dezelfde tarieven worden vastge steld en ook dat die voor Nieuwe en voor Oude Nie dorp dezelfde zijn en daartoe zal overleg plaats vin den. De heer Kolkman acht het voor de bijzondere lagere school wel gcwenscht dat toeslag wordt gegeven, wan neer meerdere kinderen uit één gezin de school be zoeken. De Voorzitter zegt dat dan een andere verordening moet worden vastgesteld. Dc heffingsverordening voor de openbare lagere school wordt vastgesteld. Wat de invorderingsverordening betreft, de heer Van Zoonen heeft er bezwaar tegen dat een leerling de toegang tot de school geweigerd kan worden als de ouders het schoolgeld niet betalen. Met die rege ling is het kind de dupe. Spr. acht de bepaling ook in strijd met de L. O. wet, die voorschrijft dat elk kind de school moet bezoeken. De Voorzitter ontkent dit. als strafmaatregel kan de onderwijzer den leerling de toegang weigeren. De zelfde bepaling staat ook in de in 1921 vastgestelde verordening. Maar B. en W. hebben geen bezwaar die alinea te laten vervallen. Dit geschiedt en daarna wordt ook de heffingsver ordening vastgesteld. De opcenten op de personeele- en op de vermogensbelasting. 15. Voorstel om voor het belastingjaar 1932—1932 (Mei 1932Mei 1933) wederom 20 opcenten te heffen op de Vermogensbelasting. De Voorzitter zegt dat het maken van deze veror dening nog niet direct noodig is, maar wel wat be treft het heffen van opcenten op de personeele be lasting. Tot nu toe zijn op die belasting geen opcen ten geheven, maar zonder die heffing is de begrooting niet sluitend te. krijgen. Met de wethouders is deze kwestie nog niet besproken, maar spr. stelt voor thans reeds te besluiten tot bet heffen van 50 opcenten op de personeele belasting en dus met een besluit t.a.v. de vermogensbelasting te wachten tot de behandeling van de begrooting. De personeele belasting vangt reeds 1 Januari aan. De lieer Van Zoonen wijst er op dat als de Raad nu besluit tot het heffen van 50 opcenten op dc personeele belasting, bij de behandeling van de be grooting het wel eens zou kunnen blijken dat geen op centen op de personeele belasting geheven behoeven te worden. En spr. besluit liever tot heffing van op centen op de vermogensbelasting, dan tot die op de personeele belasting, waardoor een ieder getroffen wordt, inkomen of niet. De Voorzitter zegt dat het niet dc bedoeling is om geen opcenten op do vermogensbelasting te heffen. Als met de heffing der opcenten op de personeele be lasting wordt gewacht tot behandeling van do be grooting, bestaat het gevaar dat we te laat komen. Dn heer Van Zoonen vindt het beter dit voorstel maar niet. zoo voetstoots aan te nemen, het staat niet op dc agenda en we dienen ons toch tevoren te oriën- teeren. De heer Kolkman is er ook niet voor maar plomp verloren een besluit te nemen. Het voorstel—Van Zoonen om met het nemen van een beslissing te wachten tot behandeling van de be grooting, wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Slijkcrman. Ook het voorstel om 20 opcenten op de vermogens belasting te heffen, wordt aangehouden tot de behan deling van de begrooting. De rondvraag. 16. Rondvraag. De heer De Boer vestigt de aandacht op het feit, dat het water van den ltijderweg onvoldoende af vloeit en spr. vraagt of een paar werkloozen dc kan ten kunnen afsteken. De Voorzitter zegt dat dit euvel den heer Warton- horst reeds was opgevallen en voorziening zal plaats hebben. De heer Kolkman vraagt hoe het staat met de werk verschaffing. Spr. had gedacht dat er wel eens wat over op de agenda was geplaatst, want er hecrscht tamelijk wat werkloosheid. Hoe staat het met den n feu wen weg. vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat straks in comité de midde len beraamd zullen worden. Dc heer Kolkman meent dat de werkloozen meer hebben aan bespreking in openbare vergadering. De Voorzitter zegt (lat B. cn VV. niets meer weten dan de. heer Kolkman. Vorig maal is de zaak in comité besproken. B. en W. zouden bij de provincie aankloppen en dat hebben zij gedaan. VerschilleTide terreinen zijn aangekocht en als de provincie nu nog een paar terreinen in handen kreeg, zou een bestek opgemaakt kunnen worden en aanbesteding kunnen volgen. De provincie wil ook wel dat de gemeente het doet, maar dat zal wel teveel voor de gemeente kosten. De heer Van Zoonen zegt anders ook voorstander van openbare bchundcling te zijn, maar in dit geval acht hij het heter dit punt in comité te behandelen. Waar de Voorzitter blijkbaar den heer Van Zoo nen niet goed verstaat, vraagt deze den heer Van Zoonen of hij misschien werk op het oog heeft en dc heer Van Zooncn deelt dan mede, dat B. en W. ge sproken hadden over uitbreiding van de plaats, doch daarvoor grond noodig te hebben. heeft deze quaestie met het bestuur van de U*X'' besproken. Het bestuur der IJsclub zou terrein wiii» aankoopen en de gemeente kan dan grond daan*! gebruiken als ze de IJsclub met den aankoop vtnS! terrein ten goede wil komen. De Voorzitter vindt het idee buitengewoon pracht» maar vraagt of de lieer Van Zoonen een bedrag 't hoofd heeft dat de gemeente zou moeten gever. I De heer Van Zoonen zegt dat de gemeente de li I nen zou moeten betalen cn dat particulieren i I grond zouden kunnen bekomen voor de demping M slootjes bijv. De Voorzitter zegt, dat verdere bespreking dan( meer in comité dient te geschieden over Iconen e,l De heer Van Zoonen gaat daarmee accoord. Niemand der leden verlangt meer het woord, dat de Voorzitter de vergadering sluit. ROOFOVERVALLEN IN TRANSJORDANR. Georganiseerd door ontsnapte gevi Uit Amman meldt een Reuterbericht, dat weer fc roofovervallen hebben plaats gehad, een aan de Syi grens, waar een man werd vermoord, een in de l van Es-holt De politie vermoedt, dat de beroovfc worden georganiseerd door uit Amman ontsnapt* vangenen, die naar men meent de wijk naar Pal»* hebben genomen. De leider verschijnt niet zelf overvallen, waarschijnlijk uit vrees te worden hei doch leidt de operaties uit zijn schuilplaats. Zijn htj zijn naar men vermoedt plaatselijke desperado's. DUIZEND METALEN SPOORWAGENS. Voor I millioen l De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt t door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoon gen tot het bouwen van ongeveer 1000 metalen spoon gens is besloten. De kosten, ten bedrage van Hoen frank, zullen over drie jaren worden verdeeld, gedekt worden door middel van een leening. Een der kosten: 130 millioen frank per jaar, zal door Belgischen staat worden gedragen. Naar de leiding Nationale Maatschappij van Spoorwegen verwacht het mogelijk zijn, cp deZe wijze, gedurende drie j werk te geven aan 10.000 11.000 arbeiders. De uitsc^01 ving der aanbesteding van dit werk zal binnen dagen plaats hebben. ALFONSO'S RENPAARDEN GEDOOD. Als geste van trouw aan den koning is een aantal i paarden, die aan ex-koning Alfonso van Spanje het 11 toebehoord om het leven gebracht In overeensteow met de beslissing der Cortes, dat alle eigendommen! Alfonso in beslag zouden worden genomen, werden paarden, die zich nog in de koninklijke stallen bcJfc den. geveild. Een aantal monarchistisch-gezinde craten heeft die paarden gekocht en opdat geen «j blikein zou kunnen beweren, dat hij een dier bereed, eens aan den koning behoorde, hebben genoemde i tocraten de paarden pijnloos gedood. POLITIEKE KLOPPARTIJ BIJ LIMA. Tien dooden. dertien gev Uit New York: Volgens het Feruaansche bladj Comerio" heeft er bij Lima in Peru een botsing j| gehad tusschen de politie en burgers, waarbij tiajfrl .-.onen zijn gedood en 13 gewond. De slachtoffers j vooral partijgangers van den bij de jongste pre verkiezing verslagen candidaat zijn. ZWEMBASSIN ALS VISCHVIJVER. Uit Parijs: In do zweminrichting te Ohamperr ton te Levallois heeft de visch de plaats van de mers ingenomen. Ook alweor een gevolg van de N mlscho crisis. Dedirecteur van het zwembassin had zich tot dec J gemecnen Raad van het Seine-dep. en den gemeent gewend met het verzoek hem een subsidie te vert ten einde hem in de gelegenheid te stellen zijn ll ting gedurende de wintermaanden open te houden. 1 subsidie werd geweigerd, waarna de directeur bes het bassin als vischgelegenheid te verhuren! Dit is nu geschied. In tegenwoordigheid van ontroostbare zwem-enthousiasten werd het water nicuwd en werden groote hoeveelheden karpers, i zelfs aal in het bad losgelaten. WARMENHUIZEN, 3 Dcc. Aangevoerd: 13200 Kg. roode kool le kw. f 1.80- 2e kw. f 0.80—1.50. kale f 0.60—1.10. 8000 Kg. uien: lingen f 5.20. uien f 4.805, grove uien f 4.60—181 14 bl NOORDSCHARWOUDE, 8 Dec. *K>i Aangevoerd: 24600 Kg. uien: gele nep f 7.30—'7.70,4 *zei ilngen f 5.105.40, uien f 4.805.40, grove uien f l r*tt 4.80, 4000 Kg. peen f 2.70—3, kl. peen f 1—1.10, 60C 'w i kroten f 1.20. 57400 Kg. roode kool f 1.10—3.40, 2e s ra i 0.60-2.30, 4000 Kg. gew. witte kool. f 0.60. 28200 er, witte kool f 0.70— 1.GO. 2e soort f 0.80, 16200 Kg. gele f 0.60—1.40. 2e soort f 0.60. MEDEMBLIK, 8 Dec. Witte kool f 0.60. per 100 Kg., bloemkool f 7.t per 100 stuks, uien f 2.402.50, gele nep f 50 Kg. BROEK OP LANGENDIJK. 8 Dec. Aangevoerd: 4500 stuks bloemkool reuzen f soort f 0.70—1.30. 47000 Kg. roode kool f 1 Kg. gele kool t 0.80—1.70, 5500 Kg. Deensche wil f 0.80—1.90, 25200 Kg. uien f 4.60—0.20, grove ui« —5.10, drielingen f 5.30—5.50, nep f 6.70—7.70, - bieten f 2.20—2.50. 600 Kg. peen f 2.50-2.60 DEN HELDER. 8 Dec Afgeslagen Gom. Vischhal Noordzeevisscherjj: f 0.360.20. kl. tongen f 0.060.04. per stuk, schol 7, II f 3.502.75. scharren f 2.40 per kist: Ki ry: gekookte garnalen per Kg f 0.180.15, bot f 0.300.27, sardijn per mand f 1.401.10. COOP. VER. CENTR. E IERVEILING G. 1 PURMEREND. 8 Dec. Aangevoerd: 27360 eendeieren f 33.20; 66261 70—80 Kg. f 6—7, 65—66 Kg. f 5.60-6.20, 63—64 —6.10. 60—62 Kg. f 5—6. 58—59 Kg. f 4.70-5.1' Kg. f 3.90—5. 53—55 Kg. f 3.20—4.50. 50- 52 Kg 3.30. 41-49 Kg. f 2.50-3.10. PURMEREND, 8 December 1931. Op de heden gehouden weekmarkt waren aas' prijzen: 1300 Kg. kaas. Handel vlug. 4 stapeli k.m f 24 per 50 Kg. 1190 Kg. boter f 1.-130] 496 runderen: w.o. 356 vette f 0.700.76 per melk- en geldekoeien f 140310, 32 stuks el del stug. Handel runderen vlug. 23 stuks 200, handel stug. 19 stuks vette kalveren f H Kg., handel stug. 163 stuks nuchtere kalveren. A veren f 830. fokkalveren f 1824. handel stuks vette varkens, voor de slaoht f 0.35—0.38 f handel vlug: 108 stuks magere varkens t 10-1* stug; 267 stuks biggen f 6—10, handel vlug, 311' f 16—28, handel stug. 42 bokken, kipcleren f eendeieren f 3. piepkuikens f 0.500.65, per Kg. zen f 44.50, fl zwanen f 5.25. EIERVEILING PURMEREND. 8 Dec. 13431 stuks kipeleren a t 4.205.60, 3560 eieren b f 2.904, 1495 stuks eendeieren af** stuks eendeieren b 2 4.304.50. t 41

Schager Courant | 1931 | | pagina 8