Spanje's eerste president. STOUT GRANDI'S BEZOEK AAN AMERIKA. NIEUWE BOODSCHAP VAN HOOVER. Zaterdag 12 December 1931 SCHAGER COURANT Tweede blad No. 8985 ALS oud ZGO ZUIVER republikeinschc Grondwet te geven", antwoordde Al- cola. En aan die zekerheid van visie dankt Alcala Zamora oa. zijn verkiezing tot president van de republiek Op initiatief van Largo Caballero, den socialisti- schen minister van arbeid, en na voorafgaand over leg der partijen in het parlement, waardoor een ver kiezing met algemeene stemmen werd verkregen, is Alcala Zamora tot de hoogste betrekking in den lande verheven. De Kamer heeft hem een toelage van 2K millioeti peseta's verzekerd. De vroegere Escolta Deal. wordt zijn republikeinschc garde en KoninblijKe hel lebaardiers. vormen het officieele muziekcorps Voor- loopig zal de President in het vroegere koninklijke paleis en in de z.g. vertrekken van den hertog van Genua, waar o.a. in 1923 Alfonso XIII den staatsgreep van Primo bekrachtigde, resideeren. De arbeid van Alcala Zamora zal niet gemakkelijk zijn. daar het revolutionnair moment in Spanje span nender is dan voorheen. Zijn eigen actie tegen de grondwet, in het bizonder tegen de artikelen betref fende godsdienst en geestelijkheid, die aanleiding was. dat hij enkele DQ ïftnden geleden Uit het be wind trad, maakt, dat zijn verkiezing niet het .on verdeeld applaus van het volk heeft, en in zekere'po titieke sectoren met wantrouwen wordt beschouwd. De toekomst zal leen 11 of hij de tallooze moeilijk heden te boven zal weten te komen. Volgens de nieuwe grondwet zal hij zijn betrekking zes jaar moeten waarnemen Ten slotte zij nog vermeld, dat de eerste president der tweede Spaansche republiek de drager is van het grootkruis voor Militaire Verdienste en het ridder kruis van het Fransehe Legioen van Eer. De rechtsche partij, die hij onder de republiek vormt, die der „progressisten", verliest met de ver kiezing officieel haar chef. Briining nogmaals over de noodverordening. Verklaring ven den rijkskanselier aan do buitcnlandschc ners. Rijkskanselier Brüning heeft Donderdag te Berlijn 150 vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers bij zich ontvangen. Hierbij besprak hij zekere interviews", die voor kort gegeven zijn aan de buitenlandsche pers en legde er den nadruk op, dat de regeering er met de grootste energie voor zal zorgen, dat de wettige en grond wettige regeering in Duitschlard aan de macht zal blij ven. (Met „zeker interviews" bedoelde hij hier natuurlijk het interview met Adolf Hittler, den leider der natio- naal-socialisten.) Wanneer de wereld van meening is, dat het nationaal-soclalisme zoo'n groot gevaar vormt, dan moet zij eveneens erkennen, dat dit gevaar niet zou bestaan, wanneer men Duitschland, dien steun en die hulp zou geven, die men Duitschland, zoo al niet om andere redenen, dan toch om redenen van menschelijk- heid zou moeten geven. Pr. BRÜNING Vervolgens sprak de rijkskanselier over de noodveror dening en gaf als hoofdoorzaak daarvan de deflatie aan. Met scherpen nadruk heeft de rijkskanselier hierbij ge loochend. dat de Duitsche regeering staatseconomie of Planwirtschaft invoerde. Haar doel is alleen maar een samenkramping van den economischen toestand te ver mijden, welke tot staatseconomie of Planwirtschaft zou leiden. Wij zijn op den weg. waar ieder land zijn eigen economische politiek zal voeren. Zoo gaat het niet lan ger. Inzake het herstelvraagstuk verklaarde Brüning o.a., dat op het oogenblik, waarop aan Duitschland niets meer geleend wordt en de herstelbetalingen door een goede renoverschot moeten worden betaald, de herstelbetalin gen of de gehcele wereldeconomie In verwarring zullen brengen, of de onmogelijkheid zullen bewijzen van het doen dezer betalingen. Ik hoop, aldus besloot de rijks kanselier. dat de wereld, wanneer alle systemen uitge probeerd zijn, zal moeten besluiten tot een grootsche op lossing. Op de vraag van een der verslaggevers, wat de rijks kanselier zeide over de Fransehe persstemmen, volgens welke men Duitschland alleen kan helpen in het kader van het Youngplan, antwoordde hij. dat hij hoopte, dat de aanstaande internationale herstelconferentie een an dere beslissing zal nemen. Op de vraag of hij zelve aan de herstelconferentie dacht deel te nemen, antwoordde de rijkskanselier: „Ja. wanneer de andere ministers van buitenlandsche zaken eveneens ter herstclconferentie verschijnen." MET OVERWELDIGENDE MEERDERHEID. Een rede in den Italiaanschen Senaat. Naar het persagentschap Stefnni uit Rome meldt, heeft de Italiaansche minister inn Buitenlandsche Zaken, G rand i, in den Senaat, nadut hij door don voorzitter Federzoni onder luid applaus der senatoren welkom was geheeten, een rede gehouden over zijn reis naar de Vereenigde Staten. Grandi herinnerde allereerst aan het moratorium- voorstel van Hoover, dat in de. geschiedenis een eercplaats zal toekennen aan de' Amerikaansche ro- gecring en het Amerikaansche volk, zoouls men zich ook zal moeten herinneren dat Italië liet voorstel on middellijk onvoorwaardelijk aanvaardde zelfs zonder rekening te houden met de offers waaraan het zich blootstelde. In denzelfden geest van openlijke en loyale instem ming en met hetzelfde doel om eindelijk aan de vol ken een concreet bewijs van solidariteit en vertrou wen te geven, sloot de regeering dor V. S. zich aan bij het voorstel van Grandi te Genêve inzake een i>e wapeningsvacantie. De voorstellen van Hoover en Grandi hadden den zelfden moreelen en ideëelen bond geme n en bo oogden beide onmiddellijke practische resultaten te bereiken. In zake den inhoud zijner Amoribaanpche besprekingen zoi de Grandi dat di' duidelijk blijkt ui de verklaringe in het openbar, van hem cn zij: Amerikaansche vrienden tijden zijn verblijf in tl V. S. en uit het o ficieele commun; qué na de bespre kingen gepubli ceerd. De besprekin gen liepen ove: belangrijke pro blcnien zooals d huidige financier le crisis, de schul den der regeerin gen, de vraag- GRANDI. stukken nopens beperking en vermindering der bewapening, de sta bilisatie der internationale wisselkoersen en andere levensquaesties. Inzake de bewapeningen zijn de Amerikaansche en de Italiaansche regeering van meening dat de be staande viootaccoorden moeten worden aangevuld en dat de algemeene aanvaarding van een bewapening? vacantie van een jaar de mogelijkheid aantoont van opbouwende resultaten van de aanstaande ontwape ningsconferentie. In zijn boodschap aan het congres heeft Hoover er nog eens weer den nadruk op gelegd, van hoe veel belang het zou zijn voor de oplossing van het vraagstuk der bewapeningen als de aan den gang zijnde onderhandelingen ter aanvulling van de vloot accoorden van Londen tot een goed einde werden gebracht. Niet noodig te herhalen, aldus Grandi, hoe oprecht de Italiaansche regeering in deze meening van Hoo ver deelt. Italië heeft reeds al het mogelijke gedaan en is nog steeds bereid al het mogelijke te doen om dit gelukkige einde te verwezenlijken. De duidelijkheid en de nauwkeurigheid van het communiqué onthie ven hem van den plicht er iets nan toe te voegen, maar Grandi wilde zijn oprechte bewondering uiten voor de breedheid van blik voor het ruime begrip der internationale problemen, voor de flinke taal, door Hoover en de Amerikaansche staatslieden steeds aan den dag gelegd bij hun werk. Dat werk brijgt in de huidige moeilijkheden een gevoel van groot vertrouwen en datzelfde gevoel heeft men, naa*- Grandi gelegenheid had waar te nemen, in Amerika voor Italië en voor het werk van Mussolitii. Grandi betuigde vervolgens zijn erkentelijkheid je gens het Amerikaansche volk, dat volkomen begre pen had dat zijn zending er eene was van goedge zindheid. vriendschap en vrede, dat hij niets had te vragen voor zijn land. dat hij geen plannen bij zich had voor particuliere overeenkomsten, die in het geheim zouden moeten onderzocht worden, maar dat hij alleen de overbrenger was van de royale mede werking van Italië aan de oplossing der groote pro blemen waaronder de hoele wereld lijdt, do mede werking van Italië aan den getneenschappelijken ar beid voor het gemeenschappelijke welzijn. Grandi voegde er bij dat hij in Amerika ten volle het gevoel had welke een belangstelling en vertrou wen en het feit wekt dat het Italiaansche volk op energieke wijze tegenover de economische crisis niet alleen zijn aloude deugd van werkzaamheid, maar ook een nieuwe arbeidsdiscipline die nan onzen weer stand. aldus Grandi. een niet te miskennen karakter geeft Met groote voldoening had Grandi in Ameri ka kunnen bevestigen dat bij den arbeid van de ge organiseerde verdediging der beschaving de modern, volken altijd kunnen rekenen op den vlijt, de vast houdendheid en den moed van het Italiaansche volk. De Amerikanen en de Italianen, beiden zeer gestel! op hun buitenlandsche politiek, constateerden niette min dat zij beiden even verlangend waren hun spon tane medewerking te verleencn nan ieder initiatief dat een algemeene verzoening der volken kan t* weegbrengen. In de V. S. meent men evenals bij ons. aldus Grandi, dat men den vrede niet los kan ma ken van het recht, hetwelk het fundament moet zijn van vreedzame samenwerking. Als wij den vrede willen handhaven en bewaren, dan moeten wij de problemen, welke van levensbelang zijn voor de na ties. behandelen in een nieuwen geest van begrijpen, breedheid van blik en vertrouwen. Grandi besloot met een nieuwen groet aan het Amerikaansche volk. waarhij hij den wensch uitte, dat Amerika en Italië op den langen weg der ge schiedenis naast elkaar nmcen optrekken, samen ar beidend voor de verwezenlijking van het ideëele do-»l van het welzijn, den voorspoed en den vrede der na ties. Over de buitenlandsche politiek. Schuldenregeling de hoofd* kwestie. De lasten van betaling der irapeningen zijn op het oogenblik grooter dan voor den oorlog. President Hoover heeft Donderdag aan het Congres een boodschap doen toekomen over de buitenlandsche J politiek. l'rtwident HOOVER I Hij houdt zich daarin in de eerste plaats bezig met het moratorium, dat, zooals hij verklaart, door ille belangrijke schuldenaars is aangenomen Het heeft inderdaad den tendenz tot een algemeene pa niek voorkomen en verder gaf het tijd om tot een lieuwe regeling der financieele betrekkingen te komen. Zijn stappen zijn dus noodzakelijk «geweest en Hoo ver is overtuigd, dat het Amerikaansche volk ze goedkeurt. Daar de betalingen aan Amerika op 15- Jecember vervallen, is het dringend noodig. dat de minister van financiën door een wet gemachtigd wordt de ontvangst der betalingen op te schorten tot een 10-jarige termijn, die 1 Juli 1933 beginnen zal.' Bij het naderen van het nieuwe jaar, aldus vervolgt I-Ioover, wor.dt het duidelijk, dat een aantal regee-| ringen, dio ons geld schuldig zijn, niet in staat zul len zijn aan hun verplichtingen in vollen omvang' te voldoen, zoolang hun landen zich niet oeceno-' misch hersteld hebben. Het is nutteloos dit feit niet, duidelijk onder het oog te zien. Het zal daarom noo-, dig zijn in bepaalde gevallen nog verdere nieuwe regelingen te treffen. Om deze reden beveelt Hoover de wederinstel-, 1 i n g van de commissie voor de oorloge- sc hul den aan, die tot taak moet hebben de pro blemen. die in verband met deze schulden tengevolge en tijdens den tegenwoordigen oeconomischen noo i- toestand ontstaan, te onderzoeken en over het resul taat aan het Congres verslag uit te brengen en voor stellen te doen. De ontwapening. Voorts deelt Hoover mede. dat de regeering de uit- noodiging om deel te neinen aan de ontwapenings conferentie heeft aangenomen. Deze conferentie z.il richtlijnen volgen, waarvoor Amerika reeds tijdens de Haagsche conferentie van 1899 is opgekomen. De tot nu bereikte resultaten zijn v.n.1. tot het gebied der maritieme ontwapening beperkt gebleven. Hoover hoopt echter, dat niet alleen de wapening van de vloten verder verminderd zal worden, maar dat de zoo dringend noodige beperking en vermindering ook op wapeningen te land zal kunnen toegepast worden. De lasten van betaling der wa peningen zijn op het oogenblik grooter dan voor den o o r 1 o g. De oeconomisehe onze kerheid in de wereld wordt voer een groot deel ver oorzaakt door deze wapeningen en de vrees die zij doen opkomen. De wereld moet zich door geen argumenten van welken aard ook. laten ontmoedigen om de wape ningen tot een verstandige basis te beperken. De toestand in Mantsjoerije heeft in de Ver. Staten groote bezorgdheid gewekt, want Amerika is door twee verdragen voor de onafhankelijkheid van Chi na en het behoud von den vrede verantwoordelijk. Daarom heeft de Amerikaansche regeering, met be houd van haar volledige zelfstandigheid, de be moeiingen van den Volkenbond gesteund. Het bezoek van I.aval en Grandi heeft er veel toe bijgedragen om bet standpunt van hun regeeringen duidelijk te maken. Deze bezoeken en ook de br- sprekingen. die minister Stimson in Europa heeft gevoerd, zullen de oplossing van de verschillende in ternationale problemen veel vergemakkelijken. HERSTEL- EN OORLOGSSCHULDEN. Verklaring van Parijs aan Washington. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de Fran sehe regeering aan de Amerikaansche regeering of ficieel medegedeeld, dat een herziening der herstel verplichtingen vergezeld moet gaan van een overeen komstige verlaging der oorlogsschulden. Vaar Havas uit Madrid meldt, is Donderdag jlcala Zamora met 362 van de i 10 in do Ka- uitgebrachte stemmen tot president van de republiek gekozen. Uit het leven en den loopbaan van Alcala Zamora. Voort gekomen uit een bescheiden Andalusisch gezin. ALCALó ZAMORA. a/s "gebruikelijk, verkreeg hij het eerste onder- rit in het dorp, daarna studeerde hij te Cabra, en [rolpens te Granada en Madrid in de rechten. On- [dellijk nadat hij den graad en een betrekking had iregen. trouwde hij op twee en twintigjarigen leef- met dona Pura Castillo, zijn tegenwoordige vrouw. Politieke en rethorische begaafdheid mbaarden zich reeds zeer vroeg bij den jongen tocaat, en te Madrid nam hij weldra actief deel i het politieke leven van die dagen. Na als rede n-zijn kwaliteiten te hebben getoond en door Morct lijn ontdekt, werd hij tot secretaris van het Bur- rlijk Bewind van Madrid en tot privaat-docent van Rechtfaculteit benoemd. Het is Romanones, die n in zijn partij met de verkiezingen voor Alicante eerst op het politieke toonecl brengt, waar hij door i graaf van Altea verslagen wordt. Bij de volgende kiezingen slaagde hij er echter in voor La Ca- na gekozen te worden, een district, dat hij tot 1923 ouden heeft. In 1906 was hij voor de eerste maal van de Cortes. itusschen had hij, bij de ophooping van betrekkin- die in Spanje gebruikelijk was en is, reeds de ten verkregen van directeur-generaal van plaat- jke administratie, en ondersecretaris van binnen- dsche zaken. Op 3 November 1917 werd hij tot lister van publieke werken benoemd, a het parlement presideerde Alcala Zamora de a^eil lmissies van oorlog en marine; werd lid van de ^lemie van Wetenschappen en in 1923 nam hij tij- het bewind onder den markies van Alhucemas irtefeuille van oorlog op zich, maar in Mei, alsof de gebeurtenissen van September reeds voorvoel- maakte hij zich vrij. lurende dertig jaar heeft hij het beroep van ad- it uitgeoefend, waarbij hij steeds voorkeur toon- or het publiek en administratief recht, waar hij professoraat in dacht te bereiken. In zijn functie advocaat is hij er in geslaagd cenig kapitaal te rijgen. den aanvang der dictatuur begon rJJn actie als samenzweerder. iraan hij zijn talent, persoonlijken invloed en gel 1 Idde. Vrijwel alle burgerlijke bewegingen tegen de natuur vonden hem aan hun zijde, zoowel die van Pfameuzen. nu gestorven generaal Weyler, als die, yin ook Aguilera, Villanueva en de politicus San- Guerra betrokken waren. Onmiddellijk sprak tin tegenstelling niet vele andere, tot de oppositie noorende politieke figuren van het oude regiem, de. Hulgjng uit. dat het aanblijven van Alfonso XIII p hei bewind onmogelijk was en hij hield zich dan Jbljv. absoluut afzijdig van de z.g. „constitueeren- P^weginc:" van Burgos Ma zo e.a.. wier pogingen t wel sympathiek waren, doch die hij voor vruch- hield. Men grondslag van die overtuiging voerde hij 'politieke propaganda, waarin hij op den voor- tod stelde, dat slechts het revolutionnair geweld B troon zou kunnen omverwerpen. „Men moet zich 0 het hoofd van de revolutionnaire beweging van «tolk stellen". ■A» de samenzwering van Cadiz den val van Primo TJuvera en de komst van Berenguer tengevolge Jtft, verbreken de samenzweerders hun banden, en jjwt Alcaló, die de verstrooide en teleurgestelde genten om zich heen schaart: Prieto, Domingo, "■tioz en de officieren en generaals der vorige sa nering. Sinds dit oogenblik neemt de nieuwe pnzwering een bepaald republikeinsch karakter meen. zeide Burgos Mazo tot Zamora. dat er op wijze aan het volk een regeeringsvorm wordt Pjkad. waai over slechts de constitueerende Kamer _W te beschikken." |J|et land is reeds republikeinsch. en de constituee- kamer moet gevormd worden om het land de Ofschoon Niccto Alcala Zamora, die vijf en zestig oud is, reeds een langdurige en veelbewogen po- loophaan achter zich heeft, is zijn naam pas den vooravond van en tijdens de jongste republi- revolutie bekend geworden. Omtrent zijn leven en loopbaan lezen we in de Niceo Alcala Zamora werd den Oden Juli 1S77 (Córdoba) geboren, waar zijn vader medicus familie was een dier typische families, larann Andalusië zoo rijk is, en wier klein of groot ondbezit dient om de zoons de klassieke loopbaan in pastoor, advocaat, medicus of politicus te laten ilgen. In de familie van Alcala Zamora werden al beroepen aangetroffen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5