Schager Courant v.v.v. I Tweede Blad. Het 10=jarig bestaan van D.O.S.K.O. te Oudesluis. Dinsdag 15 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8986 Schagen. „M a r Ij k e". „Marijke", vroolijk spel van woningruil door Cissy tan Marxvcldt, werd Zondagavond door V.V.V. in het "oordhoilandsch Koffiehuis ten tooneele gevoerd. De schrijfster laat ons in dit vroolijke spel kennis en met de familie Bovenkamp. Een gezin van Sier zusters, die vader en moeder hebben verloren en Ljj zien nu hoe de oudste dochter het sympathieke ^—-iertje voor dit ouderloos gezin is geworden, ter- de beide andere zusters, Emmy en Gerda, een tandigc positie in* de maatschappij innemen en het hare bijdragen tot de instandhouding der _jilie. De jongste dochter is Marijke, een 17-jarige, die nog de H.B.S. gaat. Een vroolijk, onbezorgd wezentje, echte flap uit, die als door het leven danst zonder rlten en vol grappen en grollen, Is in dit meisje, dat de schrijfster als 't ware haar bedoelingen en gevoelens geconcentreerd ift. Om die backfish draait alles, daarin culmineert het heeie vroolijke spel van woningruil. wij moeten zeggen, het is de schrijfster wel ge it om er een aantrekkelijk en grappig persoontje ms van te maken. Maar juist doordat Cissy van rxveldt alles op één paard heeft gezet, al haar zor- als schrijfster gewijd heeft om het karakter van ïarijke uit te beelden, te vormen en aanlokkelijk te aaken, is deze figuur in het stuk wel wat gewor- en, maar zijn de andere personen al te stief- aoèderlijk behandeld en op het derde plan gekomen. We zien het al reeds bij de drie zusters, hoe de ichrijfster zich niet heel veel moeite heeft gegeven m daarvan iets te maken dat af is. Alleen Fieke is iijkhaar nog wel wat sympathiek behandeld, maar strictii» au Emmy noch Gerda heeft Cissy van Marxveldt ch heel veel gelegen laten liggen. Zij heeft ze in lar te scheppen milieu noodig gehad en daarmee ista. En zoo is het eveneens, ja in nog ergere mate, ge- lan met de mannetjes in dit blijspel. Ook hen heeft i schrijfster al heel weinig gelegenheid gegeven tot jel en uitbeelding. Het familieleven der Bovenkamps moest worden ingevuld, er moest een slot komen dat acceptabel ras en daarom wat heeren-figuren, waaraan de da- ies konden worden uitgehuwelijkt, meer opdracht ladden de heeren in deze niet te vervullen. Alles is ai. te sterk als bijzaak behandeld, de voorliefde voor le figuur van Marijke heeft hier de schrijfster dan Dok parten gespeeld in zooverre, dat de bijfiguren le veel zijn weggedoezeld. Ook de indeeling van het spel in drie bedrijven, doorgezaagd in 8 tafereelen, bevorderde niet de goede samenhang. De enkele korte tafereelen, die de schrijf- 5/er_J2e/senji.anders voor heeft gebruikt als om wat [lierhand te leggen, ontnamen den optredenden de gele-" nheid om zich in te spelen en de belangstelling der hoorders knapte te onverwachts af. uist door deze tekortkomingen van de schrijfster I scherp te belichten, hebben wij aangetoond wat aan de voorstelling in haar geheel ontbrak. Alge- iie belangstelling voor het stuk, meeleven met het iel kon er niet zijn, het was en bleef een zich haken aan Marijke en haar spel. En 't mag van >j. E. Igesz, die deze rol in handen had, in alle op- ihtheid worden gezegd, dat zij daarvan iets bijzon- ra heeft gemaakt. Het jonge, wufte ding, dartel en oolijk als een veulen, zonder slot voor haar mond, de gekste dingen zegt, en zich door niets en nie- 1 laat intimidceren, mej. Igesz heeft ons dat alles I knap laten zien. Los en vrij in haar spel, leven vol opgewektheid, heeft zij aan de rol van Ma- 6 $lle recht doen wedervaren. En er is om haar, s: Wed nkel. maar vooral om de wijze waarop zij de verschillende slagwoorden lanceerde, hartelijk gelachen. Mej. Igesz had Marijke blijkbaar met groote toewijding be studeerd, tut in de finesses overdacht en haar aange boren talent voor humor, heeft haar daarbij menig maal den juisten toon doen aanslaan. Zij heeft het stuk gedragen en haar spel en optreden heeft V.V.V. het succes van den avond bezorgd. Het spreekt als vanzelf, dat wij aan de hand van ons hierboven gegeven oordeel over het stuk-zelf, niet enthousiast gestemd kunnen zijn over het ge heel. Er was zoo weinig gelegenheid om zich eens te geven, dat het niet anders kon of de uitbeelding der verdere figuren moest wat slapjes uitvallen. Toch wisten zoowel mej. A. Watertor als mej. A. Boontjes, de zusters Fieke en Emmy Bovenkamp, sympathiek weer te geven. Het was vriendelijk en lief en er werd een warm milieu door haar spel en op treden geschapen. Gerda Bovenkamp, de stijve en stugge zuster in deze gemoedelijke en gezellige familiekring, vond in mej. N. Leguit een passende vertolkster. Mej. S. Watertor was een beste Bep, vlot en goed getypeerd. De heer C. Roggeveen Jiad als Pa Dennenheuvel een gemakkelijk rolletje, waarin hij zich goed aan het ge heel aanpaste. De heer C. Schmalz als Ruut zijn kleinzoon en de heer H. de Nijs als Gerard Terborg, Indisch planter, hadden evenmin groot werk te doen, hun aanvullend spel was zeer acceptabel. De eenige heerenfiguur van beteckenis had de schrijfster ons gegeven in den persoon van Chiel Ra- venstein, de huisvriend, die Fieke Bovenkamp ten slotte als zijn levensgezellin kiest. Ook deze persoon heeft de schrijfster nog te veel als bijkomstig behan deld dan dat 't gemakkelijk zou vallen zich in die rol warm te spelen. De heer J. Böttger, die geheel onver wachts en na één repetitie moest invallen, heeft als knap dillettant die hij is, zich er goed doorheen gesla gen. De heer J. Schlahmilch was een echte correcte buttler. Het deed ons genoegen dat de zaal vrij goed bezet was en wij gelooven wel dat de aanwezigen zich best hebben vermaakt, tenminste er moest de noodige ma len worden gehaald. Tot slot willen wij nog even vermelden, dat de aankleeding van tooneei, de toiletjes enz. zeer ver zorgd en smaakvol waren. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan werd bo vengenoemde feestavond in de keurig versierde zaal van mevr. de Wed. T. Icke Sanders te Oudesluis ge houden. Bij binnenkomst in genoemde feestzaal kre gen wij direct een zeer gezelligen indruk van het geheel. Op de groote spiegel had een D.-supporter keurig geschilderd „Hulde aan het 10-jarig bestaan D.O.S.K.O.Reeds bij onze binnenkomst waren bloem stukken binnengekomen van Fam. Buisman, Mevr. Icke Sanders en de V.V. Petten. Een voorzittersha mer was aangeboden door den heer Krijger van Oude sluis. Tevens waren reeds binnengekomen een tele gram van fa. Lutjeharms te Schagen en een zeer vriendschappelijk schrijven van de V.V. D.E.S. te Barsingerhorn. We merkten in het geheel nog geen bloemstuk noch telegram, noch een vertegenwoordi ger op van het Hoofdbestuur van den N.H.V.B. Zo zullen het zeer waarschijnlijk vergeten hebben, daar ze anders op alle feestavonden beslist blijk van be langstelling geven. De naburige V.V. Wieringer- waard bad ook niets van zich laten hooren. Ongeveer half negen opende voorzitter, de heer Hoogvorst, met een korte rede de feestbijeenkomst. Spreker stelt het aanwezig zijn van verschillende autoriteiten op hoogen prijs en hoopt dat dezen avond een genoegelijke avond mag wezen. Spreker roept in het bijzonder het eerelid Dr. Oterdoom een hartelijk welkom toe. Ook heet spr. de verschillende verte genwoordigers van zusterverenigingen etc. hartelijk welkom. Dit geeft groote blijk van vriendschap. Spre ker memoreert nog, dat de vereeniging D.O.S.K.O. fei telijk is opgericht door maar twee leden, die bij zijn vader om een stukje land kwamen vragen. Door ver loting van een konijn, kwam men aan de eerste contanten. Dan gaat de heer Hoogvorst over tot een stukje geschiedenis der vereeniging, waarvoor wij verwijzen naar ons blad van 8 December jl. Een ge dicht werd indertijd door den her Zwaag uit Alkmaar opgemaakt en is nu het clublied van D.O.S.K.O. ge worden. Dit gedicht zal de aanwezigen ter hand wor den gesteld om, het straks gezamenlijk te zingen. '"Spreker zegt dat het D.O.S.K.O. de laatste jaren niet zoo rooskleurig gaat, doch spr. hoopt, dat er in ko mende jaren verandering in zal komen. Tevens heet de heer Hoogvorst in het hijzonder den heer Stam mes hartelijk welkom en dankt hem voor al hetgeen hij in de verloopen jaren voor D.O.S.K. heeft gedaan. Evenzoo de heeren Buik, Hoogland, Paarlber#, G. Rentenaar. C. Asjes, C. Pronk, allen hebben er toe bijgedragen dat de vereeniging vandaag haar 10-jarig jubileum kan vieren. Spr. dankt genoemde heeren hartelijk voor al hetgeen zij in het belang der ver eeniging hebben gedaan. Doch spr. vergeet nog iemand en wel den heer Zwaag, die ook een oude voorvechter der vereeniging D.O.S.K.O. is, ook dezen dank. Voorts hoopt spr. dat D.O.S.K.O. moge bloeien en groeien en dat hij nog mag heieven dat D.O.S.K.O. haar 25-jarig jubileum viert. Een hartelijk applaus volgt op spreker s openingswoord. We kregen nu een stukje kamermuziek te hooren door de heeren v. Stipriaan en Bakker, welke stuk jes in goeden smaak vielen. De heer Hoogvorst deelt nu de volgorde van het af te werken programma mede, en zegt dat het in de bedoeling ligt het programma zoo vurieerend moge lijk te maken, door een spreker af te wisselen door muziek of voordracht. Het woord wordt nu gegeven aan den heer Nannis, wethouder der gemeente Zijpe. In deze kwaliteit heeft de heer Nannis echter niet gesproken, maar als voorzitter van den IJsbond „Eensgezindheid", de S.D.A.P.-fractie en den Landarbeidersbond. Namens bovengenoemde vereenigingen feliciteert spreker de vereeniging met haar 10-jarig bestaan. Spieker me moreert dat 10 jaar niet zoo lang is, doch hij kan niet nalaten om te wijzen op het feit dat verschil lende vereenigingen eerder ten onder gingen. Dit komt meestal door de geringe samenwerking en ts weinig verdraagzaamheid onder elkaar. Het is D.O.S.K.O. echter gelukt om hiermede te breken. Spr. wenscht het niet te lang te maken, maar wenscht speciaal nog enkele menschen te noemen en richt het woord tot den heer Hoogvorst, voorzitter der jubileerende evreeniging en bedankt hem voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Vervolgens richt de heer Nannis het woord tot den heer Stammes, die altijd op de vriendschappelijkstc wijze de onderlinge kwesties regelde. Ook doet het spr. genoegen hoe de heer Stammes voor iedereen een joviale groent overhad. Deze personen zijn de stuwkracht der vereeniging en spreker hoopt, dat er onder zulke leiding een nog grooter jubileum voor D.O.S.K.O. in de pet zit. Vervolgens zegt spreker, moet de heer De Vries voorzitter der Vara-afdeeling, den beker overhandi gen, die aangeboden wordt door de bovengenoemde afdeelingen. De heer De Vries spreekt de wertech uit dat de beker een eereplaatsje in de inedaillekast krijgt en hoopt dat de verhouding tusschen de onder havige vereenigingen op denzelfden voet zal door mogen gaan. Applaus. De heer Hoogvorst dankt beide sprekers op z'n be kende joviale wijze. Vervolgens is de beurt aan den heer Zwaag, die nu ook weer een gedicht op de V.V. D.O.S.K.O. heeft ge maakt. Dit draagt de heer Zwaag voor. Een hartelijk applaus is z'n dank. Hierna stelt de voorzitter voor, gezamenlijk het D.O.S.K.O.-clublied( te zingen, waaraan spontaan werd voldaan. Onder de hand werden de wijnglaasjes ge vuld en kregen de aanwezigen sigaretten, sigaren, koek. enz. Al dit verhoogde de stemming. De heer De Vries neemt thans het woord als secre taris van de sociëteit „Burgerkring"' Wij allen, zegt spr., zijn ingenomen met het 10-jarig jubileum van D.O.S.K.O. D.O.S.K.O., „door ons samenspel komt overwinning", is deze naam volkomen waardig. Spre- ketr geeft een beeld van gespeelde competitiewed strijden. Hieruit blijkt dat D.O.S.K.O. meer wedstrij den gewonnen dan verloren heeft. Voorwaar een prachtige prestatie. Spr. hoopt dat de tijd eens zal aanbreken dat D.O.S.K.O. in de eerste klas zal uit komen. Van harte gelukgewenseht, mijnheer Stam mes met Uw elftal. Spreker overhandigt een keurige bloemenmaand aan aanvoerder Stammes en heft een driewerf hoera aan voor dit elftaj. De heer De Graaf, afgevaardigde van de Harmo nie „Concordia", feliciteert D.O.S.K.O. ook namens zijn vereeniging met het 10-jarig bestaan en biedt een prachtige bloemenmand aan. Een scène uil het blijspel ..Marijke", dal Zondagavond in het Noordhollandsch Koffiehuis door de tooneei vereeniging V.V.V*. nerd opgevoerd. Den heer Tichelaar, afgevaardigde van de V V J.V.C. is het een recht genoegen hier in deze feestzaal aan wezig te zijn en zegt, dat een vereeniging als D.O.S, K.O. in de achterliggende 10 jaar al heel wat meege maakt heeft. Het valt niet mee om op hei platteland een vereeniging staande te houden. Spreker hoopt dat de beide vereenigingen nog tal van jaren tegen eikaar mogen voetballen en overhandigt een bloe menmand. Voorzitter dankt voor het bewijs van sympathie. Er volgt nu een voordracht, getiteld „Delila", voor gedragen door de dames Hoep-Slikker en Zuster Meurs. Dit stukje werd geestig voorgedragen en ver kreeg een hartelijk applaus. Het nummertje werd begeleid door de muziek v. Stipriaan-Bakker. Thans verkrijgt voorzitter K. S. I.eguit. van de V.V, „Sparta" uit Schagen het woord. Spreker heeft zich met zijn medeleden hier vanavond hijzonder ge amuseerd en zijn zeer erkentelijk voor het sturen der uïtnoodiging, waarvan wij, zooals U ziet, dankbaar gebruik hebben gemaakt. De vriendschap tusschen „Sparta" en D.O.S.K.O. is altijd zeer intiem geweest. Sparta is wel de oudste vereeniging hier uit den om trek en spr. memoreert dat Sparta en Dosko elkaar al van de oprichting van D. hebben ontmoet. Bijzon der was altijd de animo wanneer een Sparta elftal naar de Oudesluizer kermis moest. Spreker hoopt dnt^ de verhouding tusschen beide vereenigingen nog. lang mag voortduren en biedt als bewijs van sym-4 pathie een keurige bloemenmand getooid met Spar-J ta s kleuren, aan. Voorzitter, de heer Hoogvorst, dankt Sparta voorj haar blijk van belangstelling en hoopt dat wat spre-j ker heeft gezegd, bewaarheid zal worden, Hierna neemt de heer S. Breebaart namens Sparta II, maar l>enevcns voor zichzelf het woord. Spreker, memoreert dat hij van de 10 jaar die D.O.S.K.O. nu, bestnat al wel 9 jaren tegen D.O.S.K.O. heeft gevoet bald zonder dat spreker ooit oneenigheid met D.O.SJ K.O. heeft gehad. Bijzonder legt spreker klem op hei< aangename samenwerken wat hij als aanvoerder*, van Sparta II er altijd heeft gehad met aanvoerder- Stammes. Steeds wisten wij wat wij aan elkaar had-i den en scheidden 11a eiken wedstrijd als tegenstand der. maar toch als vriend. De heer Stammes dankt den heer Breebaart vooi^ zijn aangename woorden. Spreker hoopt dan ook data het zoo mag voortgaan. De heer Noorman, afgevaardigde van de V.V. Kol-I horn, feliciteert de V.V. D.O.S.K.O. met haar 10-jarig] bestaan en hoopt dat de vereenigingen eendrachtig; mogen samenwerking lot veredeling van de voetbal-J sport. Hierna voordracht door de dames Paarlberg, dioj ten tooneele bracht»!! een voordracht getiteld „Ona Ideaal". Het was een geestig zangnummertje van eei\ paar Amerikaansche meisjes die hun geluk eens gin-j gen beproeven In Holland, om daar een man met dUM ten te zoeken. Vermoedelijk hebben ze er een gevon-' den. Een hartelijk applaus was hun dank. De afgevaardigde van de V.D., de heer Hipkes,! reikte onder een toepasselijk woord den heer lloog-j vorst een herinneringsmedaille aan en hoopte dan deze een plaatsje in de medaillekast mag hebben. J Een voordracht dooi de dames Hoep. Slikker etv Meurs, genaamd „Villabewoners", ontving veel bij val. De heer Geerlings, afgevaardigde van den B. yJ Staatspensionneering, nam het woord. Spreker feli-^ citeert de vereeniging D.O.S.K.O. met haar 10-jarig bestaan. Spreker is zeer verheugt dat de B. v. S. niet achter gesteld is bij andere vereenigingen en ook zij t-en uïtnoodiging hadden gekregen. Spreker spreekt de wensch uit, dat D.O.S.K.O. moge groeien en bloeien en overhandigde een mooie medaille al* herinnering aan haar 10-jarig bestaan. Een voordracht van den heer De Vlies, getiteld „Pats", werd geestig voorgedragen. Een hartelijk ap plaus was ook zijn dank. Vervolgens verkrijgt D.O.S.K.O.'s eerelid Dr. Oter doom het woord. Spieker dankt allereerst het be stuur hartelijk voor zijn gezonden uitnoodiging, ook. namens zijn vrouw, die wegens een chronische ziek te, welke spreker ook niet genezen kan, tot haar spijt niet aanwezig kon zijn. Wanneer ik hier sta, zegt spreker, dan sta ik hier in tweeërlei functie en wel als eerelid van de V.V. D.O.S.K.O. en als woord voerder der veteranen. Spreker zegt. dat een eerc- iidmaalschap feitelijk niets is dan franje, vergeleken bij bet zijn van woordvoerder der veteranenploegJ Toen ik zoo 's avonds na mijn taak als arts beëin digd te hebben, naar het D.O.S.K.O. veld ging, dan ontwaakte in mij mijn oud voetballers hart. Vroegen speelde ik in een dorpsclubje genaamd „De Vriend-; schap", doch dit clubje is reeds weg door onderlingoi versnippering. De dorpsclubs behoeven niet aan bloei armoede te sterven, de meesten sterven dan ook dooii onderlinge geschillen, die in zoo'n kleine centrum- verceniging kan bestaan. Er moet heerschen een ware sportgeest. Als men het clubleven voor oogen houdt, dan kan men het ook uithouden. Verder sluit spreker zich gaarne aan de bij dc woor- den door den heer leguit gesproken. Als tweede punt wil spreker opmerken, dat men aan sport moet doen om de sport en niet om te winnen. Spieker hoopt dat D.O.S.K.O. moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Als kleine blijk van waardeering biedt spro- ker namens zijn gezin en de veteranen een bloemen mand aan, welke uit handen van den heer Silver in ontvangst wordt genomen. Spr. is overtuigd dat de V.V. D.O.S.K.O. haar 15 ja rig jubileum zal vieren als de onderlinge verhouding in de vereeniging zoo blijft voortduren. Applaus. Voorzitter Hoogvorst dankt met een toepasselijk woord. De lieer J. Metselaar, secretaris der zangvereeni- ging „Nieuw Loven", overhandigt mot een toepasselijk woord een keurige bloemenmand. Er volgt nu een voordracht, getiteld: „De Barbier van Sevilla", voorgedragen door do dames Hoep, Slik ker en Meurs. Vooral muntte hier de barbier Vigro uit Overigens een aardig stukje. De heer I)o Vries draagt nog een voordracht voor. Beide voordrachten verkregen een hartelijk applaus. De heer H. Jonker, Sportredacteur van de Scha ger Courant, verzocht thans het woord voor de V.V, B.K.C. Wegens een minder gunstigen financieelen toestand van B.K.C. kan spr. geen bloemen aan bieden. Toch wil hij D.O.S.K.O. feliciteeren met het 10-jarig bestaan. Spreker memoreert dat het thans in de eerste plaats de jeugd van D.O.S.K.O. is die do ver eeniging op hooger peil zal moeten brongen. (Appl.) Een voordracht, gezongen door den heer De Vries, getiteld: „De Jongen van Holland", verwierf ©en stormachtig applaus". Het laatste couplet werd luide meegezongen. Hierna kreeg men een voordracht, getiteld: „Moedor geeft er zeven", voorgedragen door do dames Hoep, Geerlings 011 Tr. Slikker. Ook dit stukje werd goed voorgedragen. Het sloeg in. Dr. Oterdoom acht nu den tijd gekomen dat hij nog maals het woord neemt en thans wel alleen om don heer Hoogvorst. de voorzitter van D.O.S.K.O., hartelijk te danken voor zijn uitnemende leiding van heden avond. Spreker stelt voor, luid te zingen: l.ang zal hij leven, waaraan spontaan werd voldaan. De ver loting van twee twee taarten bracht f 26.35 op. I)e ge lukkige winnaars waren de heer De Vries en mevr. Van Meurs. Thans zijn we gekomen, aldus de heer Hoogvorst, aan het einde van ons programma. Hartelijk dank voor de opkomst. Wanneer de wenschen die hier van avond gedaan zijn. vervuld worden, dan zal D.O.S.K.O, een zeer groote vereeniging worden. Spreker dankt alle medewerkers voor hun keurig werk van heden avond. Spr. stelt hun medewerking op hoogen prijs. Nogmaals hartelijk^ dank voor de medewerking van diverse personen. Vooral aan Dr. Oterdoom voor zijn gesproken woorden. (Applaus.) Hierna gezellig bal.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5